seti Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vl aan deren, No. 49. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1931. 47e Jaar^. J. C. VINK - Axel. Zijn wij safe? FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentiën werden franc® ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het woord safe is een Engelsch woord, dat tegenwoordig in ons land veel gebruikt wordt. Het wordt uitgesproken als seef en beteekent als bijvoegelijk naam woord veilig, gerust, verzekerd. Het is een algemeene term ge worden, vooral in verband met geldzaken of waarden. En zoo hoort men wel eens vragenwat is nog safe, of zooals we dezer dagen in een dagblad de vrarg lazen: Zijn we safe? Met an dere woorden is ons bezit nog veilig Ze is een tikje pijnlijk, deze vraag. Want we weten het niet meer. En onze groote rust is ermee foetsie. Zoo uitermate plezierig kan ik me tegenwoordig het bezit van kapitaal niet voor stellen. Het lekkerst nog slaapt tegenwoordig degene, die maan delijks de rente van zijn kapitaal (arbeid) in voldoende mate bij den gemeente-ontvanger kan af halen en de brandkast gebruikt als radio-toestel. Want wat zien we Nadat onze voorvaderen hun zorgzaam bijeen-gegaarde duitjes in een breikous bewaarden of wegmoffelden in een oude kachel, heeft Lips sloten gemaakt op ijzeren deuren en grendels ge slagen voor ingangen. Dat was safe, zeiden we tegen elkaar en we brachten onze bullen naar de bank. Dat gaf toch wel een veilig gevoel. De breikous en de potkachel lagen te zeer voor de grijp en het is misschien alleen de om standigheid dat er in vroeger jaren minder gegapt werd, waaraan wij het te danken hadden, dat onze over-grootmoeder ons nog een klein duitje na kon laten. Met de jaren echter kwam de hebzucht. En met de hebzucht de slim migheid, zoodat het eerste het beste ijzeren geldkistje bezweek voor de macht van een gloeiende pook en de effecten buitengemeen effectvolverdwenen. Daarop volgde merkwaardig is die gelijke tred van het veilig heidsvernuft met het misdadigers- intellect daarop volgden de brandkasten. De deur zoog zoo stevig toe, dat de bezitter er zelf bijkans angstig van werd wanneer hij temet eens een tientje uit zijn kast halen moest. Edochhet inbrekerswerktuig wist ook op deze kleinigheid wel raad en thans zijn wij zoover, dat heele bankgebouwen ondergraven wor den, kluizen open-gestoken en de meest dichtgemetselde loketten als postzegeldoosjes worden ont sloten. Zijn wij nog safe Ook zonder dat, toch altijd nog min of meer griezelig, gebruik van nijptang, beitel, looper, en wat des dieven gerei meer zij, slaagde de meer op het zakelijke aangelegde directeur der bank er persoonlijk volkomen in de duiten zijner trouwe cliëntèle te doen verdwijnen. En zoolang er keurig op tijd, netjes getypte rekeningen courant over de post thuis kwa men met een geruststellend en bemoedigend eind-cijfer, wist de kapitalist van den prins geen kwaad. Tot dat de heer bankdirecteur de beenen nam en een eeniger- mate onverwachte en iets te lang durige reis begon, bij welke ge legenheid men hem in den kijkert begon te krijgen. Van zijn wel willende afwezigheid maakte men een haastig gebruik even de kas op te maken, waarbij men tot de verrassende ontdekking kwam, dat die kas reeds door den di recteur was opgemaakt. Het in hem vertrouwen-stellend publiek fluit naar de dubbeltjes en zit op de stoep. Zijh wij nog safe Bankiers staken hun betalingen. Zoo maar. En hoeveel menschen in de vriendelijke dorpen hadden hun niet het restantje van de winst toevertrouwd, nadat de rentmeester zoo vriendelijk was geweest persoonlijk de pacht te komen ophalen. Het berichtje is 96; Middelerwijl hadden Philippe en Jean Piron op post gestaan, in de hoop den vluchteling zijn schuilplaats te zien verlaten. Tegen één uur begon het hun eigenlijk te vervelen, en Jean sloeg den terugweg naar het dorp in. Philippe was het daarmede eens en geleidde zijn broeder een eind weegs. Nadat zij aan het eind van het park nog een wijl gepraat hadden, waren zij geschei den en Philippe Piron had langzaam den weg naar het slot ingeslagen. Toen hij op het terras kwam, wilde hij nog even naar de ruïnen kijken. Hij kwam juist op het plein aan, toen Sefie van haar vader scheidde en toen hij verder wilde gaan zag hij eensklaps de gestalte van den vluchte ling naar de ruïnen sluipen. Dadelijk kwam de begeerte bij hem op, den bal ling te vangen en hem 's anderendaags aan het gerecht over te leveren om al- zoo de beloofde premie te verdienen. Hij dacht niet aan de mogelijke ge volgen, die zijn voornemen voor hem Zelfs zou hebben. Dat dit voor hem gevaar kon op leveren, kwam hem niet in de gedachte. Was de markies niet aan den broeder moord schuldig bevonden en veroor deeld geworden Er zou geen tweede verhoor plaats hebben, maar zonder meer zou het vroeger uitgesproken Vonnis uitgevoerd worden. Zijn wraak* Zucht en vertrouwen op eigen veilig* heid dreven hem tot een daad, waap voor hij anders ware teruggeschrikt. Hij gevoelde zich meester van de positie Mijnheer Mixtome zag scherp om zich heen, toen hij de ruïnen naderde, maar de hem snel en zach'jes volgen de gestalte ontging zijn blikken, ook hoorde hij de sluipende schreden zijns vijands niet. Toen hij de deur had geopend, sprong Philippe eenige pas sen vooruit en stortte zich op hem. Hevig schrok Mixtome er heerschte een oogenblik stiltedaarna herstelde hij zich en verdedigde zich met ver twijfeling. Een hevige strijd ontspon zich en reeds eenige minuten had de worsteling geduurd, toen Mixtome zijn aanvaller een slag tegen het voorhoofd gaf waardoor deze versuft op den grond viel. Van die gelegen heid maakte Mixtome gebruik om de ruïnen binnen te vluchten in de rich ting van de kapel. Philippe, die weer dadelijk op de been was, sprong hem na en eer de vluchteling zijne schuil plaats bereikt had, was zijn vervolger aan de deur en zag hem in de duister nis van den kerkstoel verdwijnen. Philippe volgde hem tot in den stoel, stak een zwavelstokje aan, lichtte rond, maar van zijn prooi vond hl geen spoor. Hij doorzocht de gansche kapel, maar alles vergeefs. Hij is weer ontsnapt in zijn schuil plaats, murmelde hij. Voor heden is hij veilig, maar morgen zal hij niet ontkomen. Ik zal politie aanvragen en den kerkstoel laten afbreken. De doch ter heb ik vernietigd en de smaadvolle dood des vaders zal spoedig volgen. Alexe Mixtome wij willen oude en nieuwe schuld afleggenik moet de f;roote belooning opstrijken, die voor e uitlevering beloofd is I Oij zult mij niet ontsnappen» Hier wacht uw lot I op het simpele af: Het kantoor staakt zijn betalingen. Heel een voudig. Handelshuizen van ze- cere voorname reputatie, laten zich failliet slaan en wie er vor deringen op had, mag met een 5aar procent genoegen nemen. Rijksbanken doen er niet voor onder en sluiten de kas zonder veel vieren en vijven. Zijn wij nog safe Wanneer we de kranten-be richten zóó lezen en de politiek van het internationaal crediet volgen, via een keurig geschreven overzicht, dan hebben we maar één antwoord Neen 1 Want waar is de waarborg Maar misschien is er toch nog wel een ander antwoord dan dat bitter schouderophalen. Wanneer de vraagzijn wij safe? ons benauwd maakt, ons schrik aanjaagt, dan zijn we niet safe. Dan doen we geen oog meer dicht. Dan is er maar één redmiddelde breikous van onze opoe. De rentelooze breikous. Geld wordt een groote onrust stoker, wanneer het ons de baas is. Niet de dief, die de brand kast doorboort en met onze duiten aan den haal gaat, maakt ons diep ongelukkigmaar de dief die ons hart binnensluipt en ons met ons eigen goud: knevelt aan het geluk van het geld, die dief slaat ons bankroet. Maar wanneer ons kapitaal niet zoo angstig doorzenuwd is van ons leven en niet zoo doorschokt wordt van ons bibberen en beven, voor onze dubbeltjes in ander mans brandkast, dan zijn we in nerlijk wél safe, want dan is het het geld niet dat ons rijk, gierig- rijk maakt; dan is 't het leven zelf dat ons in de maat houdt van een wezenlijke rust en ge rustheid. Den dierbaren lezer die na dit betoog zegthij heeft goed praten, geef ik gelijk, want de beste stuurlui staan aan wal. En toch blijf ik voorloopig de breikous aanraden. Den volgenden morgen ontwaakte Sofie uit een onrustigen en door droo- men gekwelden slaap. Zij stond op, nam haar gewoon bad en kleedde zich maar ging niet naar de ontbijtkamer. Het doorstane gevaar had haar ver zwakt en haar zeer angstig gemaakt. Zij wilde Philippe Piron niet ontmoe ten, eer zij geheel hersteld was en be sloot daarom dien voormiddag op haar kamer te blijven. WEER EEN STAP NADER. Zij belde en droeg het binnentreden de meisje 'op de huishoudster te ver zoeken bij haar te komen. Deze kwam dadelijk maar stond ver wonderd, dat Sofie er zoo bleek en angstig uitzag. Zijt gij ziek, Sofie? vroeg zij met deelneming. Niet ziek, antwoordde de jonge dame maar toch ontsteld. Waar is Philippe Piron Hij is naar 't dorp gegaan, luidde 't verwonderde antwoord. Ongeveer een half uur geleden ging hij weg. Hij heeft van nacht beproefd mij te vermoorden 1 verklaarde Sofie. Hij meent dat ik dood ben en is vermoe delijk weggegaan om niet thuis te zijn, als men ntij mist. De huishoudster was slijf van schrik. Wat zeg je daar Sofie? Ik wandelde gisteravond op het terras, vervolgde Sofie en toen ik bij den afgrond stond, sloop hij achter mij en stiet er mij in. Groote God I riep de huishoud ster ontsteld uit. Als Ik niet toevallig in een struik op een vooruitstekend punt ge vallen was, was ik zeker tegen de scherpe klippen verpletterd» De Koningin Moeder op reis. De Koningin-Moeder is naar het buitenland vertrokken. Het ligt in de bedoeling van H. M. om eenige weken in de hoogere lucht door te brengen, waartoe zij zich naar Varesa zal begeven, nabij de Italiaansch- Zwitsersche grens. De frande bij Financiën. We lezen in de „Avondpost" het volgende over het verduis teren der gelden van het minis- .terie van financiën. Naar wij vernemen heeft het onderzoek door hoofdambtenaren van het Dep. van Financiën en door de Algemeene Rekenkamer, ingesteld naar de fraude, gepleegd door den gewezen commies bij de Afdeeling Generale Thesaurie B. T., die op 2 September in den trein, tusschen Utrecht en Arnhem zelfmoord pleegde, een verbijsterend resultaat opgeleverd. Hoewel het onderzoek nog lang niet is geëindigd staat reeds thans vast, dat de omvang der gepleegde fraude veel en veel grooter is dan aanvankelijk gedacht werd Gebleken is n.l. dat de malver saties gepleegd zijn over een tijdvak van meer dan 10 jaar. Het bedrag der reeds thans gevonden valsche betalingsman daten beloopt meer dan f 300.000, terwijl verwacht wordt, dat dit bedrag nog aanmerkelijk zal stijgen. De heer T. moet volgens de resultaten van het onderzoek reeds met zijn malversaties bezig zijn geweest toen het geknoei van eer. anderen commies aan de zelfde afdeeling, zekeren H., nu 10 jaar geleden werd ontdekt. Deze commies is toeh niet ontslagen, doch na terugstelling tot den rang van adjunct commies aan een andere afdeeling te werk gesteld. Daar is hij inmiddels weer tot commies bevorderd. Hoe het mogelijk is dat een departements-ambtenaar geduren de meer dan 10 jaar ernstige fraude pleegt zonder dat men Barmhartige Gadzeide de huishoudster, terwijl zij op een stoel neerviel. Hoe zijt gij weder op uwe kamer gekomen, juffrouw Zoodra ik kon, ging ik ongemerkt terug, antwoordde Sofie, maar zooals gij begrijpt, ben ik zwak en heb pijn over het geheele lichaam tengevolge van de bekomen wondes en ik ver zoek u daarom een meisje toe te staan gedurende mijn verblijf in het slot, in mijn kamer te slapen. Ik zal de deur van de neven kamer openen en daar zelf gaan sla pen, zei de huishoudster, Ik zal dade lijk uw ontbqt boven laten brengen. Maar welke reden mag Philippe ge had hebben om u te laten veronge lukken Hij is de moordenaar van den markies, antwoordde Sofie. Het is hem bekend, dat ik mij met die vreeselijke zaak bezig houd en hij vreest, dat ik d:n dader zal ontmaskeren. Hij weet niets van onze ontdekking en wil mij uit den weg ruimen. O, nu begrijp ik u, zeide de huishoudster, maar haar toon en trek ken toonden aan, dat haar de zaak niet zoo duidelijk was, als zij wilde doen voorkomen. Ik ga naar beneden om mijn werk te doen en zal goed op Philippe letten als hij terugkomt. Hij zal ge wis een andere gelegenheid vinden,om zijn duivelachtig werk uit te voeren, als gij in het slot blijft. Zij verwijderde zich en zond spoe dig daarop Sofie's ontbijt. Toen deze dit gedeeltelijk had weggeslikt en de rest opgeruimd was, schreef zij een brief aan Eugenie Mixtome, om haar te verzoeken, onmiddellijk naar Mont- facon te komen. Zij voegde er bij» daar aan het Departement of aan de Algemeene Rekenkamer, die met de contröle belast is, iets van bemerkt blijft vooralsnog een raadsel. Bij een eenigszins behoorlijke contróle moet het toch mogelijk zijn grove fraude, als hier ge pleegd, te ontdekken, te meer daar zulks geschiedde door mid del van valsche betalingsman- daten voor diensten en werken die niet verricht zijn. Temeer wekt dit verwondering daar men naar ons ter oore kwam op het Departement gewaarschuwd was. Reeds geruimen tijd toch had de weelderige levenswijze van den commies T., die uitgaven deed, welke in geen enkel opzicht in verhouding stonden tot zijn inkomen en vermogen, de aan dacht getrokken. Niet alleen van collega's en particulieren, maar ook van de politie-autoriteiten. Laatstgenoemden zouden, naar ons verzekerd werd, reeds ge- ruimen tijd voor de malversaties ontdekt werden de aandacht van het Departement op de buiten sporige uitgaven van T. hebben gevestigd. Het Departement schijnt deze waarschuwing, naast zich te heb ben neergelegd, althans met een zeer onvoldoende verklaring over de herkomst van het geld voor de groote uitgaven, genoegen te hebben genomen. Toen eindelijk zelfs onderge schikten van T. over diens gedrag klaagden, werd deze een onge vraagd verlof verleend, hoewel men ook toen nog geen enkel vermoeden van de gepleegde fei ten had. Deze vermoedens ontstonden eerst na den zelfmoord van T.» die blijkbaar in de onjuiste mee ning verkeerde, dat het hem ver leende ongevraagde verlof ver band hield met zijn malversaties. Uit alles blijkt dus wel de erger lijke zorgeloosheid van het Depar tement van Financiën, waar een ernstige fraude als deze moge lijk is gebleken, niettegenstaande reeds eerder op dezelfde wijze dat zij de noodige opheldering bij hare aankomst zou verschaffen. Zij gaf den brief aan het meisje met de boodschap hem aan de huishoudster te overhan digen, welke hem door een bediende naar de post in het dorp liet brengen, in plaats van hem in de brieventasch te steken, wijl zij vreesde, dat, ais Philippe ontdekte dat Sofie weder aan den dood ontsnapt was, hij den brief zou onderscheppen, Philippe was, zooals Sofie vermoed de, naar het dorp gegaan, om niet bij de ontdekking van het vermeende on geluk tegenwoordig te zijn. Hij zocht zijn broeder in het hotel op, en zij wandelden te zamen naar den haven- dam, waar Philippe zijn ontmoeting van den vorigen nacht met Alexe Mix tome verhaalde. Vervolgens ging Philippe naar het telegraafkantoor en zond een telegram aan het hoofd der politie, waarin hij meedeelde, dat Alexe Mixtome zich nabij het kasteel Char- lemont ophield en verzocht eenige politieagenten te willen zenden, om hem gevangen te nemen. Op zijn terugweg kwam hij! voorbij het huis van den vrederechter. Het naambordje trok zijn aandacht, wat hem aanleiding gaf mijnheer Talbot een bezoek te brengen. Hij verkeerde in een opgewekte stemming door den sterken drank dien hij met zijn broe der in het hotel gebruikt had, maar die ook oorzaak jwas, dat hij minder vertrouwen had in zijn maatregelen en daarom ook nog de justitie wilde waarschuwen. (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1