Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. leg met de Federal Reserve Bank te nemen. Flandin heeft eenige Fransche deskundigen uit Qenève en Londen teruggeroepen om nog heden met hem de maatregelen te nemen welke in verband met de crisis noodzakelijk zijn. Alle hont geen timmerhout. Voor de opleiding tot vliege nier waren 231 aanvragen inge komen, waarvan s'echts 33 aan formeele eischen voldeden. Uit deze is een keuze van 6 personen gedaan, met wie na strenge keuring door den vlieg - medischen dienst van de lucht vaartafdeeling, de cursus is be gonnen aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. Kankerbestrijding. Zooals onlangs werd medege deeld, waren de zgn. officiëele rapporten over de proefnemingen, die gedaan werden met de me thode van dr. Bendien inzake kankerbestrijding, vrijwel vernie tigend, zoodat aan hetgeen dr. Bendien te dien opzichte meende te mogen constateeren, geen waarde kon gehecht worden. Dr. Bendien was natuurlijk met dat rapport niet tevreden en heeft intusschen niet stil gezeten om zijnerzijdsch de waarde van die zgn. officiëele proeven voor on derzoek tot zijn ware gedaante te brengen. Een paar Engelsche bladen zeggen er ook het hare van en zoo komt de „Sunday Express" op tegen het vernietigende oor deel over het werk van dr. Ben dien dat ligt besloten in de be kendmaking van de doctoren van het Londensche ziekenhuis die een „officiéél" onderzoek heb ben ingesteld. Het blad komt daarin tot de conclusie, dat deze officieele proef is uitgevoerd zon der dat men de noodige appa raten had, zonder techniek en zonder dat men de goede rea- gens-oplossing had, zoodat de officiëele proef waardeloos is. Dr. Bendiens critici zeggen in hun rapport, dat zij geen oogen- blik twijfelen aan zijn eerlijkheid en nobelheid van bedoelingen. Maar dr. Bendien zal een pro test uiten tegen de wijze waarop hij door hen is behandeld. En hij heeft inderdaad redenen om zich te beklagen 1 Dr. Campbell Smith, een van de leiders van dit officiëele onder zoek is in Zeist geweest gedu rende het week-eind, dat vooraf ging aan de publicatie van het rapport in de „Lancet". Hij heeft met dr. Bendien gesproken, die altijd bereidwillig is om zijn methode te demonstreeren aan een collega van de medische professie. Hij legde aan dr. Ben dien eenige moeilijkheden voor, die hem in antwoord daarop zeide dat dr. Campbell Smith in de eerste plaats niet dezelfde apparaten had gebruikt ais hij Bendien had gedaan. Het andere apparaat kon beter zijn, maar zonder het zelf te zien kon dr. Bendien niet beoordeelen of de resultaten dezelfde zouden zijn. Bovendien bleek dat dr. Campbell Smith eenige onder deden van de methode van dr. Bendien niet volkomen had be grepen. En het meest belang rijke van alles was dat zonne klaar bleek, dat dr. Campbell Smith niet dezelfde oplossing gebruikte als dr. Bendien. Dr. Bendien is toen zoo welwillend geweest om dr. Smith met nadruk op deze feiten te wijzen en hem, om hem in staat te stellen beter te werken, wat van de oplossing die dr. Bendien zelf gebruikt, ter beschikking te stellen. Dit is echter door dr. Smith geweigerd, daar deze overtuigd was dat zijn oplossing goed genoeg was. Dr. Bendien heeft zich na het bekend worden van den uitslag van de proeven van de docto ren in het Londensche ziekenhuis uitgelaten, dat hij tegen de resul taten daarvan niet de minste be merking had, doch hij voegde daaraan toe dat wanneer dr. Smith van plan was geweest Inderdaad een behoorlijke proef te nemen met de methode deze wanneer hij eerlijk had willen zijn, toch op zijn minst wel gebruik had kun nen maken van dezelfde appa raten, dezelfde oplossing. De „Morning Post" bespreekt in een uitvoerig artikel ook nog eens het officieele oordeel en ver zuimt niet er daarbij met nadruk op te wijzen dat dergelijke cri- tiek ook is gegeven bij de be kendmakingen over de eerste serologische onderzoeken in ty phus en dysenterie en dat achter af toch bleek dat de hoofdlijnen van deze eerste onderzoekingen volkomen juist waren. Het is moeilijk om de waarde te ontken nen, zoo zegt het blad, van de proeven van dr. Bendien met be trekking tot de sera die door de Campaign waren verstrekt, en die 100 procent juist bleken te zijn. Bovendien heeft dr. Bendien vijftien jaar op deze methode ge werkt voordat hij er in het open baar over sprak. Zijn critici heb ben ze enkele weken bestuurden geven nu hun oordeel. Doch het publiek zal eischen dat de proe ven die worden uitgevoerd, in de eerste plaats objectief en in de tweede plaats wetenschappelijk zullen zijn I De commissie van onderzoek aangewezen door de British Em pire Cancer Campaign om de be- teekenis vast te stellen van arts Bendie ï's methode van kanker diagnose, is Maandag bijeenge komen ten einde kennis te nemen van het rapport van dr. A. Piney, van het Kanker-Hospitaal, over de door hem genomen proeven. De vergadering is echter ver daagd, zonder dat over haar be vindingen een mededeeling is ver strekt. Vernomen wordt echter, dat dr. Piney de reeksen onderzoekingen van arts Bendien's methode, welke hij in opdracht van de commis sie had ondernomen, heeft vol tooid en dat er voor het oogen- blik geen verdere proeven zullen worden gedaan. De commissie van onderzoek, zoo wordt verder vernomen, heeft besloten geen enkele meening omtrent de waarde van arts Ben dien's diagnose te publiceeren, vóór alle kanten en elk onderdeel van zijn methode onderworpen zijn geweest aan het allernauw keurigste onderzoek. AXEL, 22 Sept 1931. In een schrijven van den heer C. Hamelink, lid van den gemeenteraad alhier en gedateerd op heden, zijn aan Burg. en Weth. de volgende vragen gesteld 1. Zijn B. en W. bereid aan den Raad in de eerstvolgende zitting, of zoo noodig in de daarop volgende, mede te deelen a. of, en zoo ja, welke voor waarden aan de aan de Com pagnie Neerlandaise de l'Azöte gevestigd in onze gemeente, ver leende vergunning krachtens de Hinderwet zijn gesteld 2. Indien mocht blijken, dat de gevolgen der verleende ver gunning aan genoemde Comp. door B. en W. niet waren voor zien, zijn zij dan alsnog bereid om ten spoedigste krachtens art. 17 der wet nieuwe voorwaarden op te leggen ter uitsluiting van schade aan eigendommen en ge zondheid en hinder van ernstigen aard, b.v. het ongeschikt maken van woningen en het verspreiden van vuil of walgelijke dampen (art. 11c der wet) welke bij voortduring in zoo ernstige mate wordt aangebracht? 3 Wanneer echter wel voor waarden van voldoenden waar borg zijn gesteld, zijn B. en W. dan niet van oordeel, dat onver wijld, met alle middelen die hun daartoe ten dienste staan, de naleving der voorwaarden moet worden afgedwongen, teneinde de omwonenden op bevredigende wijze uit hunne benarde positie te bevrijden? Modeshow. Aangemoedigd door het succes van de gehouden show bij den aanvang van het zomerseizoen, werd Vrijdag alhier, nu het win terseizoen zich aankondigt, weer een modeshow gehouden door de firma Visser-Koole. Ook nu weer kon men de nleuwite crea- tie's voor de damesmode bewon deren thans dan aat.passend aan de wintermaanden. De show mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen, temeer daar de gelegenheid nu plaatselijk was en dit velen beter te stade komt. Het was ook nu weer een verrassing zoo'n groote verschei denheid en zoo'n groote sorteering te zien van alles, wat onze vrou welijke secte maar kan bekoren in dameskleeding. Eenvoud en luxe wisselden elkaar af. Stree- lend voor het oog waren de avondtoiletten en bevallig ook de middagjaponnen. Het stond alles als gegoten om de slanke figuren der mannequins, die het effect der pasvormen nog verhoogden. Smaakvol waren ook de sport- costumes, waarin vooral de jeugd een vroolijk contrast moest vor men met den grijzen winterkoning. En tenslotte de mantels, waar bij het lest best zeer van toepas sing was. Want dat was toch het artikel waarvoor men blijk baar de meeste belangstelling had. Nu, wie niet al te zeer aan de crisis heeft te denken, kon hier in een dankbare keuze doen. Ook Zaterdag werd de show druk bezocht van uit de omge ving, zoodat blijkt, dat de firma Visser door deze ondernemig in een bestaande behoefte voorziet. De gezelligheid werd nog ver hoogd door de aanwezigheid van eenige jonge dames, die thee en versnaperingen aandienden, ter wijl ook een serie gramofoon- platen het oor streelden van hen, die van muziek houden. Poster (Jen. Weer hebben we een verbete ring te melden in den besteldienst der posterijen alhier. Voortaan zullen n.l. de postpaketten, die 's ochtends aankomen, nog in den voormiddag worden besteld. Tot heden bleven die tot na den middag liggen. We gaan vooruit. Met ingang van 1 Oct. a.s. wordt de veertiendaagsche lucht- dienst Nederland-Ned.-lndië om gezet in een wekelijkschen dienst. De vliegtutgen zullen van ge noemden datum af eiken Donder dag te 6 uur van Amsterdam Schiphoi naar Bandoeng vertrek ken. De wekelijksche dienst Ned - lndië-Nederland zal 16 Oct. a.s. worden ingesteld. Zaamslag. De heer L. F. Kaijzer J.C.z. al hier, werkzaam geweest als tijde lijk opzichter bij de werken aan de zeewering te Walsoorden, is aangesteld als tijdelijk technisch opzichter bij de Provinciale wa terstaat in Zeeland. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan A. J. Inghels, kraanmachinist te Sas van Gent. De drinkwatervoorziening in Zeeland. In het verslag over de werk zaamheden van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzienig in het jaar 1930, zegt de directeur van het Rijksbureau de heer W. Krul aangaande de N.V. Z -Vlaamsche Waterleiding Maatschappij, dat verschillende vergaderingen van aandeelhouders, van den Raad van Toezicht der N.V. Z-Vlaam- sche Waterleiding Mij. werden door den directeur of door één der ingenieurs van het Rijks bureau bijgewoond. Op een ver gadering van aandeelhouders werd een voorstel tot ontbinding der maatschappij verworpen. Ech ter kon niet de vereischte meer derheid worden verkregen om de uitvoering van het waterleiding plan voortgang te doen vinden. De moeilijkheden, waarin 'de Maatschappij zich bevindt, wer den, ook naar aanleiding van door den voorzitter der Maatschappij geopperde maatregelen om de aansluiting der gemeenten te be vorderen, besproken met denCom- missaris der Koningin in de pro vincie Zeeland. De directeur deed daarbij het voorstel een vergadering bijeen te roepen van vooraanstaande Zeeuwsch-Vla- mingen, verschillende sociale groepen vertegenwoordigende, ter overweging der wenschelijkheid om een actie voor de waterlei ding te propageeren. Bij nader gevoerde besprekin gen bleek, dat de bedoelde per sonen in een zoodanige actie geen heil zagen en alleen succes ver wachtten van den bouw van een waterleiding van kleiner omvang voor de acht gemeenten, die aan de N.V. trouw gebleven waren. Deze meening werd uiteengezet in een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dat het rijksbureau van den Commissaris der Koningin om advies ontving. Naar aanleiding van deze opdracht werden uitvoerige berekeningen opgesteld, gebaseerd op de voor handen gegevens om de rentabi liteit van zoodanig beperkt water leidingplan na te gaan. Daarbij bleek, dat een plan voor de acht gemeenten zijndeTerneuzen, Hulst Sas van Gent, Biervliet, Oostburg, Aardenburg, Sluis en Breskens, uitvoerbaar was tegen dezelfde tarieven voor huishoudelijk ver bruik als in het rapport der com missie van onderzoek zijn aan gegeven. Naast het plan voor de 8 gemeenten (plan „O. en W") maakte het Rijksbureau een af zonderlijk plan op voor de drie gemeenten Terneuzen, Hulst en Sas van Gent, in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen gelegen (plan O.) Nadat deze plannen besproken waren in een onder leiding van den Commissaris der Koningin gehouden vergadering van de be sturen der betrokken gemeenten en den Raad der Commissarissen der Maatschappij, besloten de drie oostelijke gemeenten tot uitvoering van het jplan O." dan wel van het „plan O. en W.", voor het geval alle in dat plan opgenomen gemeenten zouden meedoen. Van de vijf westelijke gemeenten be sloten Aardenburg, Breskens en Oostburg tot uitvoering van het „plan O. en W.", doch Biervliet en Sluis weigerden. Bij een daar op weder onder de leiding van den Commissaris der Koningin gehouden bespreking bleek o a-, dat aansluiting van de drie toe getreden westelijke gemeenten een ongunstigen invloed zou uit oefenen op de rentabiliteit van het „plan O." Daar de drie gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen op spoe dige uitvoering van het „plan O" prijs stelden, vroegen zij aan de Provinciale Staten.een risico-ga rantie en verklaarden zich daar bij bereid, de verplichting te aan vaarden om in de toekomst ook West Zeeuwsch-Vlaanderen in het alsdan uit te breiden „plan O." op te nemen mits maatregelen worden getroffen dat de rentabi liteit van het plan niet in gevaar wordt gebracht. Het Rijksbureau bracht aan Gedeputeerde Staten van Zeeland omtrent dit verzoek een uitvoerig advies uit. Benoemd tot Pastoor van de nieuw opgerichte St. Theresia- parochie te Heikant onder Sint jansteen de Zeereerw. heer E. Doens, tot kapelaan te Hulst de Weleerw. heer J. Vermeulen en tot kapelaan te Sluis de Wel eerw. heer Jac. van Mecheler, priester van het Seminarie. St Jansteen-Heikant. Aanst. Vrijdag 25 Sept. zal de installatie plaats hebben van den ZeerEerw. heer Doens, als pastoor dier parochie. Druk is men in de weer om de feestelijkheden voor te bereiden, welke daarmede gepaard gaan. Reeds om 7 uur wordt begonnen met vreugde schoten en klokgelui. Om 9 uur zal een lange stoet worden sa mengesteld bij d'Hooge welke den leeraar zal afhalen en ge leiden naar de nieuwe kerk, waar om 10 uur de plechtigheden zul len aanvangen. Na de H. Mis, de installatie en daarna verschillende huldebetui gingen. Hierna ommegang door de stoet en 's middags om 3 uur plechtig lof, Om 4 uur vangen de volksspelen aan en om half zeven zal een serenade gebracht worden» Het stadhuis te Veere, Dezer dagen is in de fraaie oude Raadzaal van het Stadhuis te Veere de eerste vergadering gehouden van de Restauratie-com missie, die tracht de belangstel ling onzer landgenooten voor dit nationale herstel-werk te wekken. Zooals men weet, heeft de re geering een bedrag vanf 100 000 ervoor beschikbaar gesteld. Een uitermate soliéd, en gansch geen tijdelijken indruk makend, stei - gerwerk- is reeds voor den gevel opgesteld. Het zal er zeker een paar jaren staan. We vernemen, dat het drin gend noodzakelijk is voor het behoud van dit alom in den lande dooi zijn schoonheid be kende monument van bouwkunst uit vroeger eeuwen de alarm klok, zelfs de noodklok te luiden. Want weliswaar wil de regeering helpen en zij heeft daarvan reeds een zeer tastbaar bewijs gegeven, maar: tot hoever zich deze hulp zal kunnen uitstrekken, dat hangt mede af van de mate, waarin de regeering voor deze restau ratie zich gesteund gevoelt door de sympathie in heel ons land, welke dit werk zal ondervinden. De Restauratie-commissie heeft in hare vergadering overwogen, welke stappen te nemerf waren om zich van deze sympathie te verzekeren. Hengstenkeuring. De najaarshengstenkeuringen van wege de prov. regelingscom missie voor de paardenfokkerij in Zeeland zullen dit jaar worden gehouden te Hulst en Axel op 29 Oct. a.s. resp. aanvangende om 8 30 u. en 2 u.te Oostburg op 30 Oct. om 2 u. Aanwezig zijn op deze keurin gen de Rijkscommissie en de stamboekcommissie's van het N. T. S en van het Z. B. S. Nederlandsche autodieven De correspondent der N R C. te Brussel meldt, dat de politie te Gent vier jonge Nederlan ders gearresteerd heeft, die twee auto's hadden gestolen en deze te Gent aan den man trachtten te brengen, Reeds waren twee hunner, zekere Hoogenrath en Slingerland erin geslaagd een wagen, door hen te Schevenin- gen buit gemaakt, tegen een spotprijs te verkoopen, toen zij bij een pogiDg om zich op de zelfde wijze van een auto, die te Nijmpgen was gestolen, te ontdoen, werden gevat. Op hun aanwijzingen konden twee andere Nederlanders, zekere Visser en Blonk, die zich in een der Gentsche voorsteden schuil hiel den, kort daarop eveneens in verzekerde bewaring worden ge bracht. Aan de Nederlandsche justitie is mededeeling gedaan van de arrestaties van da i -r dieven, waarvan de jongste 18 en de oudste 20 jaar was. Te Ter Aar wilde een boerenarbeider V. een koe mel ken, waarbij hy gebruik maakte van een touw, om de achter- pooten van het dier vast te binden. Tydens het melken liep de koe echter plotseling achter uit en kwam in de sloot terecht. V. wilde het touw doorsnijden doch hierby bracht hij zichzelf een ernstige wonde aan de hand toe. Hij werd naar het AcaJ. ziekenhuis te Leiden overge bracht, waar hij kort na aan komst aan bloedvergiftiging is overleden. De recherche te Amster dam heeft aangehouden een 22- jarigen kantoorlooper, die ervan wordt verdacht dat hy uit een lessenaar, in een bankinstelling aldaar, 5 bankbiljetten van f 1000 heeft ontvreemd. De boerenarbeider J. Fuite te Genemuiden, die op het wei land door een stier zoodanig werd aangevallen, dat bij hierbij een ruggewervel brak, is aan de gevolgen daarvan overleden. Het slachtoffer laat een vrouW en v\jf kinderen na,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2