Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-VI a a ii deren, 8©*I No. 47. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931. 4le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc® ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. DE TROONREDE, die H.M. bij de opening der Staten-Generaal las, luidt als volgt Het is mij aangenaam, leden der Staten-Generaal, wederom in uw midden te verschijnen, ten einde uwe zitting te openen. De eco nomische toestand baart voort durend ernstige zorg. Reeds in het afgeloopen jaar deed de wereldcrisis haar druk zwaar gevoelen op het bedrijfsleven, zoowel in het Rijk in Europa als in de overzeesche gewesten. Op onrustbarende wijze is zij thans dieper doorgedrongen. Moest reeds het vorige jaar erop worden gewezen, dat door de ontwrichting van het economische leven verschillende takken van land- en tuinbouw moeilijke tijden doormaken, naast deze worden sedert geruimen tijd ook de nij verheid en de handel zwaar ge troffen. In zulk een mate nam de wereldcrisis in omvang en hevig heid toe, dat zij, evenals in andere landen, het regeerbeleid moet beheerschen. Plannen, welke de Regeering aanvankelijk had gevormd, zullen dan ook wijzi ging moeten ondergaan. Ander maal zullen tijdelijke maatregelen worden overwogen om sommige bedrijfstakken, bij wier handha ving het geheele volk belang heeft, voor ondergang te behoe den. Voor de gezondheid van 's lands financiën vormt de felle en hard nekkige crisis een ernstige be dreiging. Niet alleen is van een normale stijging der middelen, opwegend tegen die van de uit gaven, geen sprake meer, doch ook heeft zich reeds een vol strekte en aanzienlijke teruggang van 's Rijks inkomsten vertoond, terwijl voor de toekomst nog ver dere daling verwacht moet wor den. De noodzakelijkheid van het behoud van het financieel evenwicht stelt onder die omstan digheden eischen van buitenge wone ingetogenheid en offerzin. Ook in Nederlandsch Indië zal onder inspanning van alle krach ten moeten worden gestreefd naar aanpassing, zoo spoedig mogelijk, van 's lands "huishou ding aan de ernstige inzinking der nagenoeg alle bronnen van inkomsten. Verblijdend is nochtans het feit, dat de bevolking door over vloedige oogsten tot dusver ge vrijwaard is voor voedselgebrek en in zooverre beter in staat is gesteld de gevolgen van ver mindering der werkgelegenheid te dragen. Ik weet, dat de regee ring, als zij het hoofd wil bieden aan de crisis, niet tevergeefs een beroep op de natie zal doen. Het is niet de eerste maal, dat ons volk een ernstigen tijd beleeft. De geschiedenis kan men:ge bladzijde aanwijzen van ten minste zoo diepen ernst en steeds weer heeft de groote zedelijke volkskracht onder Gods hulp de moeilijkheden overwonnen. Ik twijfel niet, of ook thans zal het Nederlandsche volk zijn verleden getrouw zijn. Teneinde de eenheid van ver schillende takken van volksbe staan beter tot haar recht te doen komen, beoogt de Regee ring de belangen van den land bouw en van de nijverheid en den handel onder te brengen bij een departement van economische zaken en arbeid. Daarentegen zullen de afdeelingen voor volks gezondheid en voor werkloos heidsverzekering en arbeidsbe middeling bij het departement van binnenlandsche zaken wor den gevoegd. De betrekkingen tot andere mogendheden zijn bij voortdu ring van den meest vriendschap- pelijken aard en het stemt tot voldoening, dat het besef van saamhoorigheid der volkeren veld schijnt te winnen. Vurig hoop ik, dat op de tegen het volgend jaar bijeengeroepen Ontwapenings conferentie deze geest ook tot uiting moge komen. Tegen de velerlei maatregelen, welke voortgaan het internatio naal ruilverkeer te belemmeren, is werkdadige waakzaamheid ge- boden. Elke ernstige poging om door gemeenschappelijk ©verleg en in onderling vertrouwen ver betering te brengen in den toe stand van economische ontred dering is van mijn medewerking verzekerd. Ook met het oog op het ver gemakkelijken van internationale samenwerking zal ik er mij over verheugen, indien de vraagstuk ken, die tusschen Nederland en België hangende zijn, eerlang op bevredigende wijze kunnen wor den geregeld. Terwijl deze tijd van druk de bindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomsten aan ur gentie doet verliezen, versterkt hij de wenschelijkheid eener wet telijke bedrijfsorganisatie. Ont werpen zullen u bereiken be treffende een nieuwe Veiligheids wet en inzake wettelijke be scherming der arbeiders in de huisindustrie. Mede zal u berei ken een ontwerp tot technische herziening van de Ziektewet. Ten aanzien van Suriname wordt de mogelijkheid overwo gen, door mechanisatie van het landbouwbedrijf, op daartoe ge schikte terreinen verbetering te brengen in den toestand van depressie, waarin het voornaam ste bestaansmiddel van het ge west verkeert. De economische opbloei, welke Curasao in de laatste jaren heeft ondervonden, moest voor eenigen teruggang plaats maken. De toestand op Aruba is vooralsnog vrijwel sta- tionnair gebleven. Van overheids wege worden maatregelen over wogen om de Bovenwindsche eilanden tot meerdere ontwik keling te brengen. Met den wensch, dat God zijn zegen aan uwen arbeid moge schenken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geo pend. Zooals gewoonlijk worden in de dagbladpers weer allerlei be schouwingen gegeven over deze troonrede. De een valt het mee de ander tegen. Het zou ons te ver voeren er een kroniek over te geven. Een uitzondering willen we maken voor de .Avond post", wier beoordeeling zeer sympathiek is. We nemen er het volgende van over, omdat we daar inzonderheid mee kun nen instemmen De troonrede onderscheidt zich dit jaar in vorm en toon belang rijk van vroegere er valt op menige plaats een warmte van toon te bespeuren, die weldadig aandoet. Hare Maje steit heeft haar volk met een woord van diepen en trillenden ernst gewezen op de moeilijke tijden, die wij beleven. Met groote ingenomenheid zal ons volk kennis nemen van de paragraaf, aan de buitenlandsche politiek gewijd, en van de woor den inzake de Ontwapenings conferentie en de verhouding tot België. Warm is het koninklijk woord, waar het een beroep doet op de natie om in eendrachtige samen werking de moeilijkheden te over winnen. Het wijst op de nood zakelijkheid van „buitengewone ingetogenheid" en „offerzin", het roept onze groote en eervolle historie als getuige op; het her innert er aan dat steeds „de groote zedelijke volkskracht on der Gods hulp de moeilijkheden heeft overwonnen." En het voegt er aan toe „Ik twijfel niet, of ook thans zal het Nederlandsche volk zijn verleden getrouw zijn". Wij hopen, dat het beroep, ge daan door de nobele Vrouw, die haar volk immer tot een hoog en ongerept voorbeeld is geweest, niet vruchteloos zal zijn uitge bracht. Deze Troonrede is er in derdaad een van diepen ernst: een koninklijk woord in moeilij ken tijd. Eendrachtigheid van ons volk, boven partij-grenzen u i t, i s ge boden. Wederom geldt het mooie woord van Troelstra „De nationale gedachte overheerscht de nationale geschillen". Wij kunnen onderling in meening af wijken omtrent de aan te wen den middelenwij kunnen het Sofie richtte zich, zonder aan hare betreuren dat velen zooveel die per gebukt gaan onder den nood der tijden dan anderen, maar ten slotte is er dan ook slecht één middel om door deze duisternis heen te komen, het middel waar op de Troonrede zoo terecht met een beroep op onze besturen een beroep doeteendracht. Hieruit spruit tweeërlei plicht voort. Plieht voor parlement en volk, om dit crisis-kabinet zoo veel mogelijk te steunen. Plicht voor het kabinet, om zijnerzijds al die maatregelen en voorstellen te laten rusten, die partij-verschil len en partij-strijd in het leven zouden kunnen roepen. Duidelijk treedt uit deze Troonrede het ministerie in andere gedaante voor ons volk, dan waarin het in 1929 verscheen. Het is niet meer extra-parlementair rechtshet is een nationaal crisis-kabinet. Het dient zelfs daarvan de consequen tie te aanvaarden. Moge, onder Gods zegen, ons in den grond zoo trouwe, sobere en arbeidzame volk door deze zware tijden met eere heenkomen, gesteund door het geloof, dat, als ieder zijn plicht doet en zijn offer durft brengen, „alles sal reg kom". De MillioeDennota. Met een algemeene, ofschoon niet-officieele term wordt de „nota betreffende den toestand van 's rijks financiën" genoemd ,de millioenennota". Op deze komt het in een tijd van malaise meer aan dan op de troonrede. Zij wordt gewoonlijk door den Minister-President aan de Tweede Kamer aangeboden, nadat de Kamers zijn geopend door H.M. de Koningin. Zoo ook nu. Er blijkt uit, dat het nadeelig saldo voor den dienst 1932 ge raamd wordt op f 49 387.987 (ge wone dienst) en f 136.839.552 (kapitaaldienst), zoodat het ge heele nadeelig saldo ruim 186 millioen gulden bedraagt. Een ingrijpende besnoeiing op de uitgaven is daarom geboden. De regeering stelt daartoe o.a. voor conversie van de 6 pet. leening van 1922; AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 94) Sofie's vader bracht koud water, waschte de wonde af, en verbond haar met een zakdoek. Toen dit ge schied was, ging hij naar een bak, schonk een glas wijn in en bracht het bij Sofie, die het met smaak uitdronk es zich er door gesterkt gevoelde. Zij kon nog niet opstaan en lag kalm op haar bed, de oogen liefdevol op haar vader gericht. Als gij mij niet gevonden had vader, zeide zij plotseling, zou ik van het vooruitstekende punt afgestort zijn en was dan zeker verloren geweesL De man, die er mij insiingerde, was ongetwijfeld Philippe Piron, gelooft gij ook niet, vader? Hij was het! Hoe gelukkig dat gij mijn schreeuw hoorde en mij kwam redden. lederen nacht ben ik op het terras geweest in de hoop er u aan te treffen, Sofie. Dikwijls kwam ik vroeger en dikwijls ook later, maar ik kon u niet voor van avond vinden. Ik begon reeds te vreezen dat gij het slot verlaten hadt. Ik ben drie dagen afwezig ge weest, voor een reis naar Parijs met mevrouw Bartineux. Maar vader, waar haaldet gij dit bed en deze levens middelen Op een nacht verschafte Ik'mij toegang op het kasteel, door een bij toeval niet gesloten venster. Ik sloop in een logeerkamer en nam daar de dekens; ik ging voor de tweede maal terug, en haalde de matrassen. Den volgenden nacht bracht ik. door mid del van datzelfde venster, waarop men niet scheen te letten, een bezoek aan de spijskamer en den ktlder om mij van spijs en drank te voorzien. Drie dagen heb ik hier de nachten buiten doorgebracht. Op den gezelschaps avond, toen de ruïnen verlicht waren, bevond ik mij in de kapel. Ik hoorde en zag mijne mevrouw Mixtome, hoewel zij mijne tegenwoordigheid niet vermoed kan hebben. Mijnheer Lepage zuchtte diep. Sofie drukte liefdevol zijn hand. Ter neergeslagen en bekommerd zag hij er uit, als een man die den beker des tijdens tot aan den bodem geledigd heeft, en nu nog slechts op den ver lossing brengenden dood wacht. Eenige minuten lang heerschte er een diepe stilte in het onderaardsch vertrek en zat ieder voor zich te denken. Opeens vroeg mijnheer Lepage Waar is mevrouw Eugenie nu? Te Parijs, vader, antwoordde Sofie zacht, zij zal de volgende week naar Montfacon terugkeeren, En 'August Bartineux Is die ook in Parijs Ja, vader. Hij volgt haar altijd, en als zij naar Montfacon terugkeert, zal hij op Charlemont komen. Zal het huwelijk spoedig plaats hebben Binnen een maand, zeide mevr. Bartineux. Maar geloof mij, vader, mevrouw Eugenie bemint hem niet, zij heeft het mij zelf gezegd. Het is waar, dat zij er aan denkt hem te trouwen, hem beloofd heeft zijn vrouw 1 te worden, maar onder voorwaarde dat hij Uwen naam rechtvaafdigt en den moordenaar mijns ooms aan het gerecht overlevert. Ik weet het, meisje. Ik vernam het uit haar eigen mond. Zij bemint mij nog, Sofie, zij heeft nooit aan mij getwijfeld en nooit opgehouden mij te beminnen. Ik hoorde, dat zij dit August Bartinenx zeide. Ik hoorde haar ver klaren, dat zij gaarne mijn lot wilde deelen, dat zij voor mij, vaderland, eer en alles prijs geven wilde, dat onze scheiding niet op haren aandrang ge schiedde en dat zij met vreugde mij in mijne balingschap gevolgd zou heb ben. Maar zij kon niet. Onvergelijke lijke liefde die rijkdom, eer en alles, wat de wereld verbindt, wil opofferen! O, Sofie, wij hebben een groote fout begaan met naar Frankrijk te komen I Als ik wist dat Eugenie boos was en mij haatte, zou ik mijn lot beter kun nen dragen dan nu. Ik beminde haar zoozeer dat ik mijn ziekelijke jaloersch- heid verdragen kon zoolang ik haar gelukkig waande; maar te weten, dat zij mij bemint, dat onze scheiding haar smart veroorzaakt, dat zij om mij ge weend heeft, dat zij om mij slapelooze nachten en benauwheid doorleefde, dat zij evenals ik geleden heeft, o, mijn Ood, dat kan ik niet verdragen. Waa.- om ben ik zoo smadelijk miskend? Waarom moet ik voor den misdaad van een ander boeten Hij verborg zijn gelaat in beide handen Sofie kon hem slechts met liefko zingen antwoorden. Zij trok hem tot zich en bedekte zijn gezicht met kussen. - Probeer eens op te staan, Sofie, zeide hij. Zeg mij, of gij u beter be vindt, Sofie voldeed aan het verzoek. Ik heb overal pijn, zeide zijt in het bed terugvallendmaar er is niets gebroken. Ik zal spoedig weer her steld zijn. God zij dank veor die groote ge nade I Ik prijs het gevaar, dat ge voor mij getrotseerd hebt, Sofie, en roep den zegen des hemels over u af. Moge de Voorzienigheid u voor al uwe liefde en vertrouwen beloonen. Als we spoedig voor altijd scheiden moeten, zullen wij elkander toch daarboven wederzien, waar alle kommer vergeten, alle onrecht vergeten wordt en waar de geheimen aller harten bekend worden Vader, wat bedoelt gij Ik heb u vele nachten gezocht, om u dat te zeggen, Sofie. Ik zie, hoe ik mij bedrogen heb. Toen mijn naam met smaad bedekt, toen ik veracht en vluchteling werd, had ik geen recht een ander leven met het mijne te ver binden. Ik dacht, dat uwe moeder mij vijandig was geworden. Ik ontnam u haar, om mij in mijne verbanning met u te troosten en zonder u, zonder uwe liefde zou ik krankzinnig gewor den zijn. Maar uwe moeder had een grooter recht op u, dan ik, Sofie. Zij t eurt nóg om mij. Ik kan haar niet zien, maar Ik kan ze haar kind terug geven. Wat wilt gij doen, vader? Mij in een verwijderden hoek op aarde terugtrekken, of beter nog, mij naar het Oosten begeven om in den eerstvolgenden oorlog als soldaat den dood te vinden. Sofie begon te zuchten. Voor uwe moeder en voor u kan ik mij in mijn vaderland niet aan het gerecht overleveren I Ik kan geen sma- deiijken dood verdragenmaar in het gewoel van den krijg zal ik vallen en onbekend sterven, met vele anderen. wonden te denken, vlug van haar bed op. Hare lieve oogen fonkelden als sterren, haar gelaat straalde van jeug dige geestdrift. Vader, waarheen gij ook gaat, ik volg u I riep zij vast besloten. Ik zal u nooit veriaten I Maar er is geen sprake van, dat - gij Frankrijk verlaat. De barmhartigheid des hemels nadert eindelijk. Gij hebt vele jaren onder den druk van het aan u gepleegde on recht geleden, maar uw lijden zal spoe dig voorbij zijn. Het licht begint reeds door de duisternis heen te breken het licht van uwe aanstaande recht vaardiging. Mijnheer Lepage week verbaasd eenige passen achteruit Reeds te lang had hij de zwaarste lotverwisseling verduurd, dan dat hij nog aan vreugde kon gelooven. Ik ben er zeker van, dat Philippe de moordenaar van zijn oom is, her nam St fie, ik heb de bewijzen van zijn schuld gevonden. Bewijzen Bewijzen, die den vrederechter Talbot van Philippe's schuld en van uwe onschuld overtuigd hebben. Die den vrederechter overtuigd hebben Ook hij geloofde mij schul dig en beproefde mij tot blijven te be wegen. En nu is hij van mijne on schuld overtuigd O. God zij dank I De man viel op de knieën en weende zooals Sofie nog nooit een man had zien weenen. (Wordt vervolgd.) Laat niet de fouten van gi8terêrt( noch de vrees voor morgen, uw heden bederven.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1