De rijtoer. Binnenland. De tijden zijn veel veranderd en verbeterd Zag men vroeger (als 't winterde) de behoeftige ouden van dagen rijden tot ver makelijkheid van 't publiek, maar tevens om wèl te doen, thans zien we dat het publiek hen laat rijden eveneens om wèl te doen, maar van uit veel hooger moreel standpunt. Liet men toen de oudjes rijden op armzalige ijs- sleden, terwijl ze tot spot dienden van de massa, thans laat men hen rijden in luxe auto's, verge zeld van de hoogste autoriteiten in de stad, terwijl alles wordt gedaan om de door grijsheid ge- kroonden het besef bij te brengen, dat het alles uit achting en eer bied wordt gedaan, en niet om zelf te genieten, maar om te laten genieten met volle teugen. En als dit plan heeft voorge zeten, door degenen, die het om wierpen en zij die eraan deel namen, dan kunnen we gerust zeggen, dat de rijtoer aan het doel volkomen heeft beantwoord. Een groote factor was daarbij ook het weer en dat gaf eveneens reden tot dankbaarheid. Toen de plannen tot dit reisje werden gesmeed stortte n.l. de regen in stroomen neer en konden we niet vermoeden, dat het j.l Donderdag zoo'n reuzenweertje zou geweest zijn voor het maken van het auto-tochtje. Tegen half een uur was ver zamelen geblazen in de Juliana- straat en respectievelijk kwamen de commissieleden er bijeen, ter wijl ook de auto's arriveerden en steeds oude lieden aanvoerden, die van uit Oost en West, Noord en Zuid van huis werden afge haald. Ze waren vol spanning de oudjes Sommigen met oogen, stralend van vreugde als van kin deren, die veel genot wachten, anderen hoopvol, dat er geen ongelukken zullen gebeuren, weer anderen berustend en meegaand in stillen eerbied voor hetgeen voor hen gedaan wordt. Het comité was intusschen een en al bedrijvigheid en allen haast ten zich omwèl te doen, al is het dat men daar niet altijd in slaagt. Een oogenblik zelfs liet het zich aanzien, dat het haperen zou, misschien doordat er teveel hulp was, of omdat eriets aan de voorbereiding ontbrak. Maar de schijn was erger- dan de werkelijkheid, want toen het wat veel gevergde geduid was ingelost, liep alles figuurlijk en letterlijk op wielen. Groot was de belangstelling, maar ook groot de teleurstelling aan den Buthdijk. Er was n.l. wijziging in de route gekomen en zij die daar de stoet in haar geheel wilden zien wegtrekken, hoorden later, dat deze aan de Stationsstraat was vertrokken. Tegen 2 uur vertrokken de 43 auto's langs den Prov. weg naar Spui, en vandaar langs Pooters- dorp, Schapenbout, Sassing, villa park l'Azote en Sluiskil. Geen wonder, dat de oude Axelaars hier hun oogen de kost gaven. Wat een verandering, wat een gebouwén, wat een fabrieken en inderdaad moet men een sterk voorstellingsvermogen hebben om daar het terrein in het geheugen te roepen, zooals het b.v. 40 jaar geleden was, en Sluiskil alleen bestond uit een rij huizen aan den overkant van het kanaal, waar men alleen kwam, als plicht het gebood, óf bij strenge winters op de schaatsen. Door het openstaan van de brug was er mooi gelegenheid om de groote veranderingen er eens op te nemen. Nadat de brug heiaas nog niet electrisch was dicht ge draaid ging het over de ideale autobaan naar Sas van Gent, waar men over de markt rond reed, om vervolgens de drie bruggen passeerend langs West- dorpe, Drieschouwen weer Axel te bereiken. Hier in langzaam tempo van de Zeestraat door de Weststraat naar de Kerkdreef waar de leerlingen van de open bare school stonden opgesteld, om de opa's en opoe's, oome's en tante's, enz. te zien passeeren, terwijl deze lekker in de kussens lagen als hadden ze nooit zorgen gekend. De kinderen juichten de menscher. toe met groetende armen en een vriendelijk lachend knikje vroeg nu en dan van uit de auto'szie je me wel Verder werd gereden door de Oosterstraat, Buthdijk, Nieuwe aanleg (rechts), Prins Hendrik straat, Stationsstraat, Nieuwstraat, Buitenweg, Armendijk, Walstraat, naar de Markt. Hier werd uitgestapt Tegen de pui van het stadhuis was een podium opgericht, waar trapsgewijze de menschen plaats namen, waarna de fotograaf Schelleman een tweetal opnamen deed, ten einde dit oogenblik te vereeuwigen. Onnoodig te zeggen, dat veel nieuwsgierigen naar de Markt waren gestroomd om daarvan ge tuige te zijn en tevens te verne men of de oudjes het goed maak ten, voorzoover deze familie wa ren. Er was echter geen enkele reden tot zorg en ook de aanwe zigheid van twee dokters en de verpleegster in de stoet stemde tot geruststelling. Om half vier werd de stoet opnieuw geformeerd als volgt Eerst een drietal motorrijders, nl de heeren T. Brugge en W. E. J. de Jager met een marechaussee op de duo, en dhr. F. Koole met zijn echtgenoote als duorijdster. De 4e motorrijder was de Rijks veldwachter Beeke, die als or- donnance van den Burgemeester dienst deed. Hierachter een auto met den brigade-commandant Van Haneghem, gevolgd door een auto, waarin de burgemeester met den oudsten passagier, de 92-jarige M. Goossen en de beide wethouders en daarachter volg den in willekeurige orde de overige 40 auto's, met tot slot een Ford met monteurs en gereedschappen om bij eventueele gevallen be hulpzaam te zijn. Met een vaartje van 40 a 50 K.M. over de heerlijke macadamweg ging het naar Hulst, via Rustwat na?r Stoppeldijksche Veer, Zaam- slag en Terneuzen, waar over het kanaal even werd gestopt om benzine in te nemen en vervol gens weer via Sluiskil en Sassing naar de Julianastraat, het eindpunt. Op zeer veel plaatsen en van uit het veld werden de toeristen toegewuifd en glunderend knikte men terug met: wat denk je 'r van En geen wonder, want meermalen kon men als van de gezichten het verlangen lezen om ook eens zoo'n tochtje te mogen maken bij zulk heerlijk weder in zulke luxe wagens als het mee- rendeel der auto's was. Van oponthoud was met name geen sprake geweest. Allen kwa men weer thuis zooals ze vertrok ken waren, zoodat alles onder de meest gunstige omstandigheden verliep. Eenmaal thuis, nam het gezel schap plaats in de Zondagsschool, waar intusschen gedienstige geesten koffie en thee hadden gezet, zoodat dorstige kelen wer den gelaafd, terwijl ook theeban ket en een taartje een welkome versnapering waren. Ook de si garen lieten zich bij de mannen smaken, want sigaren met ban den" hadden de meestea in hun jeugd niet gekend. Nu kwamen eerst de oudjes op dreef, want men was vol lof over het onthaal, zoodat men als in een groote feestzaal zat en ieder zijn voldoening wilde uiten over het voorrecht van al dit genot. Het was dus niet te verwonderen, dat men bij herhaling stilte moest gebieden, toen de burgemees ter hen wenschte toe te spreken. Eenmaal de bedoeling begrepen, was het bladstil en sprak- de Edelachtbare Heer Blok de aan wezigen toe, zooals in ons vorig nummer is gemeld. Met verwijzing naar de foto van H. M. de Koningin, welke men tusschen de versiering had opgehangen, en wier geboorte velen nog levendig zullen herin neren, stemde men in met het .Wilhelmus". De heer Oggel nam het woord namens het eerecomité en wensch te den burgemeester geluk met het succes van dezen tocht» dat daaruit blijkt» dat we hier allen in een hoogst voldane stemming aanwezig ziende ouden van dagen over het genotene, de com missie en de eigenaren van de auto's en chauffeurs, dat zij allen hebben laten genieten van dit ritje door onze streek. Het deed hem genoegen allen tevreden te zien over het gunstig verloop en hij gelooft wel, dat deze dag, nu er nog zoo'n gezellig samenzijn aan verbonden is voor ieder deel nemer onvergetelijk zal zijn Het is zijn wensch, dat Goos en, wien als oudste ter onderscheiding de foto in lijst zal worden thuisbe zorgd, het moge beleven, dat zijn 100ste jaardag wordt gevierd en dan dezelfde menschen hier aan wezig onder dezelfde omstandig heden dien dag zoo'n ritje zul len mogen maken Ook de heer P le Feber Jr., die tusschen haakjes als secre taris van het comité het leeuwen aandeel in de organisatie heeft gehad, achtte het wel gewenscht even te wijzen op de vele moeite die de burgemeester zich heeft gegeven voor het welslagen var. de auto tocht. En als deze de hier aanwezigen dankte, gevoelde spr. zich wederkeerig verplicht om namens allen den burge meester te danken, voor de lei ding, en het werk, waar hij zich niet ontzag om persoonlijk een collecte te houden voor de nood zakelijke uitgaven. Met een „leve de burgemeester' werden deze woorden bevestigd. Namens zijn oude mede-passa giers zegde de gedecoreerde oud koloniaal G. Jonkman eveneens den burgemeester en het comité hartelijk dank voor hetgeen hun dezen dag was aangeboden. Na de koffie werd nog thee geschonken en gingen jonge dames weer rond met schaaltjes gebak. Opmerkelijk was dat de oudjes zich heelemaal niet ver moeid gevoelden en opgewekt bleven keuvelen en mummelen, tot weer stilte werd verzocht en de burgemeester mededeelde, dat hem een schrijven was overhan digd met verzoek dit te willen voorlezen. Het was blijkbaar van iemand, die zich het welslagen reeds bij voorbaat had voorge steld en den dank der ouderen als volgt onder woorden wenschte te brengen Geachte Comité. Nog onder den gewichtigen indruk van alles, wat ons dezen dag is geschonken, voel ik mij gedwongen een woord te spreken. En ik zal dit wel namens allen doen, als ik U allen die hieraan hebben meegewerkt, commissie, ingezetenen, dames hier aanwezig onze gevoelens vertolk door te zeggen, dat woorden niet bij machte zijn uit te drukken onze groote dankbaarheid. Het was een onvergetelijke dag. Ik ver zoek U dan ook vriendelijk dezen danktoon o"er te willen brengen aan allen, ook de hier niet-aan- wezigen voor hunne blijken van liefde, voor ons die staan aan den avond van het leven. Moge de Almachtige God, die alles ziet, ook de kleinste blijken vau medeleven, U allen Zijnen zegen schenken en U het eenmaal doen hooren„Zooveel gij dit een Mijner minste broederen ge daan hebt, zoo hebt gij dit Mij gedaan". Toen de kopjes geledigd waren en aan naar huis gaan werd ge dacht, herinnerde de burgemeester aan het oogenblik van scheiden, en deelde mede, dat dank zij de milddadigheid der gevers, de commissie nog in staat was, om de mannen een doosje lekkere sigaren en de vrouwen een zakje keurige bonbons mee naar huis te geven. Vervolgens gaf hij het sein tot vertrek en nam van ieder der ouden met een handdruk en „tot weerziens" afscheid. Veel zouden we nu nog kunnen schrijven over den goeden indruk van dezen tocht bij ons geves tigd veel over tijd, moeite en overleg, dat dit alles heeft ge kost veel over de milde gevers van melk, koffie, thee, suiker, sigaren, geld, enz.veel over de chauffeurs, de politie, kortom over de bereidwilligheid, waar mede allen als om strijd behulp zaam waren» Maar waartoe ai dien lof? Ze zinkt in 't niet bij de voldoening, die men smaakte alleen reeds in het welslagen van alles, waardoor we het onze oudjes prettig en heerlijk wilden maken, zoodat deze reeds nu verlangden om dat nog eens te mogen beleven. Alleen willen we uitzondering maken voor de heeren P. le Fe ber, M. de Keizer en A Dekker, die het initiatief namen en den burgemeester, die de leiding op zich nam, waarna dezen met de heeren I. Brakman, A. Essel- brugge, A. van Hoeve, H. de Moor, H. Smies Cz. en G. P. Vlaander het werk voorbereidden en uitvoerden. Ofschoon tegen hun zin willen we hier de vermelding hunner namen niet achterwege laten, omdat hun o i. de eer en den dank toekomt voor hetgeen gebeurd is. We hopen, dat deze tocht nog door vele gevolgd wordt met een zelfde resultaat. We waren in de gelegenheid de foto's te zien van de tocht- genooten. Deze zijn welgeslaagd. Zooals, bekend, werdt aan ieder oudje een portret cadeau gedaan. Sluiting der Kamers De beide Kamers der Staten- Geneiaal kwamen Zaterdag in vereenigde zitting bijeen. De heer Ruys de Beerenbrouck Minister van Staat, M n ster van Binnenlandscne Zaken en Land bouw, plaatste zich na door de commissie te zijn binnengeleid, achter de ministertafel en hield de volgende sluitingsrede Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd, mij op te d a gen de zitting van de Staten- Generaal in Haren naam te sluiten. In het jaar, dat achter ons ligt, zijn, dartk zij Uwe medewerking, maatregelen getroffen, strekkende tot het verleenen van steun aan bedrijven, welke door de econo mische crisis in noodtoestand ver keerden. Het gemeen overleg met de Staten-Generaal heeft voorts tot onderscheidene andere wettelijke maatregelen geleid. De Koningin heeft piij opge dragen U haren dank te betuigen voor Uwen ijver en Uwe toewij ding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daar toe door Haar gemachtigd, ver klaar ik deze zitting der Staten- Generaal te zijn gesloten. Opening der Kamers. Hedenmiddag had te 's-Graven- hage in de ridderzaal de ope ning der Staten-Generaal plaats op de gewone wijze. Te een uur vergaderden de leden der beide Kamers, de Ministers, enz. enz. om de komst der Koningin af te wachten. H.M. reed gezeten in de gouden koets met den Prins en Prinses Juliana, voorafgegaan en gevolgd door een commando cavalerie en het gewone gevolg om een uur vanaf het Paleis naar het Binnenhof, door een geestdriftige menigte toegejuicht, terwijl de saluutschoten knalder,. Toen H.M. op den troon was gezeten en allen hunne plaats ingenomen hadden, las zij de Troonrede. Na verkregen toestemming was op het Binnenhof een microfoon opgesteld van de A V.R.O waar voor de heer D. Hans, journalist, het verloop van de Kamerope ning gaf, zoodat men in de huis kamer hoorde wie uit de staat siekoetsen kwamen en welke hoogwaardigheidsbekleeders het bordes van de Ridderzaal be klommen. Vooral degenen, die deze plechtigheid al eens hebben bijgewoond, zullen zich bij deze uitzending een levendige voor stelling hebben kunnen maken van hetgeen er voorviel. Duide lijk waren te hooren de com mando's van de officieren tegen de aanwezige troepen, de kolo niale reserve en de huzaren, de klok, die tegelijk met onze Axelsche toren één uur sloeg, eveneens het getrappel der paar den» het gejuich der menigte en de muziek die het Wilhelmus speelde» Nadat H. M. weer vertrokken en de ridderzaal verlaten was, las de heer Hans de troonrede voor. Tegen het uitzenden van de rede, terwijl de Koningin die leest, bestaan nog bezwaren. Voorzoover we den inhoud hoorden, kregen we den indruk, dat de redactie der troonrede zeer beheerscht was door den ern- stigen econornischen toestand, waarin ons land verkeert. Geen zin bijna, of zij hield daarmede verband. H. M. doet een beroep op Haar Volk om elkaar daarin bij te staan en te offeren, opdat even als in vroegere tijden, die ons land doormaakte, wij die teboven komen. Verschillende maatregelen wor den tot verlichting van den crisis toegezegd. Laten we hopen, dat ze aan liet doel beantwoorden en de be lastingen er niet te zwaar om worden. Reeds 'sinorgens vroeg gingen koloniale troepen, ten getale van 200 man door de stad en defi leerden voor het Paleis. Vanavond zal op bevel van den Minister van Defensie een groote taptoe worden gehouden op de Sofialaan en wordt door de deelnemende troepen een marsch door de stad gemaakt. Ned. Indië Zaterdag had te Batavia de in stallatie plaats .van den nieuwen Gouverneur-General van Oost- Indië 's Morgens werd de nieuwe onderkoning met veel onderschei ding en feestbetoon teTandjong- Priok van boord afgehaald en ge luk gewenscht met de behouden aankomst, waarna men vertrok naar Batavia. Hier waren tal van voorname Indische persoonlijkheden in de zaal van den Volksraad aanwezig. Om half negen werd voorlezing gedaan van de Kon. besluiten van ontslag van den aftredenden Gouverneur-Generaal en de be noeming van jhr. mr. B. C. de Jonge, als zoodanig. Toen dezen in de zaal waren geleid en allen plaats hadden ge nomen, nam jhr. De Graeff het woord, en wenschte zijn opvolger geluk en richtte vervolgens woe den van hulde tot den Raad van Ned.-Indië en tot zijn adviseurs. Vervolgens droeg jhr. De Graeff het bestuur klokslag negen uur over aan jhr. De Jonge. Gouverneur Generaal jhr. mr. B C. de Jonge begon zijn rede voering met woorden van dank tot H. M de Koningin er. tot den minister van Koloniën, in verband met zijn benoeming. Vervolgens richtte hij woorden van hulde tot den afgetreden Gouverneur-Gene-* raai, aan wien het Grootkruis is verleend van de Orde van Oranje Nassau. Spr. verklaarde, dat de kosten van de Staatshuishouding van Ned -lndië te groot zijn in ver houding tot de inkomsten. De Staatkundige ontwikkeling van deze gewesten, zooals de wet gever zich die heeft gedacht, be hoort binnen afzienbaren tijd tot stand te worden gebracht. Aan den anderen kant zal de regee ring niet toelaten, dat deze ver wezenlijking in gevaar zoo kun nen worden gebracht door de fantastische en niet doordachte theorieën van enkelen, die blijk baar van meening zijn, dat zij hun volk dienen door eischen te stellen waarvan zij vooruit weten, dat die voor de Regeering on-* aannemelijk zijn. „Intusschen zeide jhr. De Jonge mag met dankbaarheid geconstateerd worden, dat de po litieke toestand geen reden tot bezorgheid geeft". De afgetreden Gouverneur-Ge neraal jhr. mr. A. C. de Graeff is vervolgens vertrokken om naar het Vaderland terug te keeren. AXEL. 15 Sept 1931. Het zal niet alleen de leden vaü de Geref. Kerk, maar vr(j- wel geheel ODze gemeente een genoegen zijn te vernemen, dat de Zeer Eerw. Heer Ds. J, 8» Post, geref! pred. alhier het be roep naar die gemeente te Gbm

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2