PUROL in huis! Bij Pijnen 4" temin blijft ook hun leven zich bewegen tusschen traditie en ideaal. Vast staat, dat de traditie ons houdt op zeker peil en ons voor de roes van het abstracte bewaart Welnu, ieder land heeft zoo zijn eigen traditie en wij, Nederlan ders, de onze. Onze idealen moeten door haar gevoed en gesteund worden. Dan blijven wij in de lijn in de zuivere lijn onze nationaliteit. Maar nog sterker spreekt onze nationaliteit door onze historie. Zoo vormen dan onze gemeenschappelijke taal en ons volkskarakter, onze ge meenschappelijke traditie en his torie, onze nationaliteit, onze va derlandsche eenheid, onzen Ne derlandschen staat met Oranje die feitelijke eenheid staat boven alle godsdienstige, staatkundige sociale en economische verschil len. Daarom is het zoo dwaas bijv. nationaal te stellen tegenover sociaal. En evenmin is nationaal synoniem met neutraal. Geheel de samenleving is ont wricht voor onoplosbare pro blemen worden wij geplaatst; de chaos wordt dagelijks ontstel lender. De economisten, de staats lieden, zelfs de socialisten weten geen uitweg uit dezen doolhof En middelerwijl spookt hier en daar de revolutiegeest rond, welks vreeselijke uitwerking de historie ons leert. Welnu in zulk een tijd, waarin samenwerking van allen meer dan ooit noodig is waarin onderling vertrouwen ge eischt wordt, waarin onderlinge verschillen zooveel mogelijk naar den achtergrond dienen te wor den geschoven, moet sterker dan ooit de eenheid des volks, de nationaliteit, naar voren treden leder persoonlijk moet desnoods terwille van het geheel tot een offer bereid zijn. Voor eigenbe lang, zelfs partijbelang is minder dan ooit plaats. Als eenheid is een natie krachtig, niet het minst de Nederlandsche, omdat onze volksaard een doorzettingsvermo gen, en als het er op aankomt, een veerkracht bezit, die letterlijk wonderen doet. Deze karaktertrek heeft ons volk, Gode zij dank niet verloren, al liggen de schoonste bewijzen daarvan verre achter ons. Dat eigene, dat mooie trede thans weer krachtig in deze zware tijden naar voren en de verschillende gewesten toonen zich in dit opzicht als de oude pijlenbundel, door één hand vereend. Volkseenheid, op grond van volkskarakter, is volkskracht. Shakespeare sprak eens van het mysterie in de ziel van den staat. Ik voor mij geloof veel sterker in het mysterie in de ziel onzer natie, een geheime kracht, die als een hefboom de zwaarste lasten opheft en verplaatst. Kome deze thans alom openbaar en roepen wij elkander, werkzaam en waakzaam, bezield met een heerlijk geloofs-optimisme: „Ende desespereert niet". Op de rede van dr. De Visser volgden langdurige bijvalsbetui gingen. En geen wonder, want wat een opgewekten geest, welk een stuwende kracht gaat daarvan uit. Het is in dezen bezielenden geest, dat het Alg. Nederl. Verbond zich wilde uiten. Bij Brand- en Snijwonden, Pijn lijke Kloven, Ruwe handen en -Schrale huid. Salarisverlaging. Reeds geruimen tijd gingen ernstige geruchten dat de regee ring in verband met het tekort op de begrooting 1932 voornemens was een nieuwe verlaging toe te passen op de salarissen van het rijkspersoneel. Naar aanleiding van dit gerucht is een schriftelijke vraag tot de regeering gesteld, waarbij minis ter De Geer toen pertinent de juistheid van hetgeruchtontkende Het „Handelsblad" wist te be richten dat de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken door de regee ring voor een spoedbijeenkomst is bijeengeroepen, om de regee ring te adviseeren over een voor» stel harerzijds om de salarissen van het rijkspersoneel met 1 Jan. as opnieuw te verlagen. De „Residentiebode" verneemt, dat dit bericht juist is en dat de regeering voornemens is een sa larisverlaging in te voeren tot een maximum van 5 pCt. van het totaalbedrag der salarissen, terwijl zij over de wijze van toepassing van deze salarisverlaging bereid is met de wenschen der organi satie zooveel mogelijk rekening te houden. In verband hiermede heeft de redacteur van „Het Volk" een onderhoud gehad met ministe De Geer. De minister ving het onderhoud ongeveer als volgt aan Als u iets te vragen mocht hebben, moet ik beginnen met u te zeggen, dat ik daarop niet kan antwoorden Wanneer ik het noodig acht een mededeeling te doen, pleeg ik dat eigener be weging te doen. Maar als u wat te vragen heeft, kan ik daarop nog bevestigend noch ontkennend antwoorden. Mijn beginsel is voorts om, als onjuiste berichten worden gepubliceerd, die niet tegen te spreken, want begint men daar eenmaal aan, dan wordt later geloofd al datgene, wat niet tegengesproken wordt. Gaat u nu uw gang maar. De Volk-redacteur heeft daarop de opmerking gemaakt, dat de minister vermoedelijk wel had begrepen, dat hij hem over de geruchten inzake salarisverlaging een vraag had willen stellen waarop de minister nog ant woordde, dat zijn stelregel, om niet op vragen te antwoorden gold voor alle vragen, die gesteld konden worden, dus ook voor die betreffende genoemde ge ruchten. De jaarbeursTereenlfting. Bij den aanvang van de ver gadering van het algemeen be stuur der Nederlandsche jaar beurs deelde de burgemeester van Utrecht mede, dat de Ko ningin aan de Vereeniging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland het praedicaat „ko ninklijke" heeft verleend. AXEL, 11 Sept 1931. Gisteren werd onder prachtig herfstweder de rit met de oude lieden gemaakt. Door omstandigheden moest het verslag worden uitgesteld tot het volgend nummer. We volstaan thans met de mededeeling, dat de tocht in alle deelen goed geslaagd is. Bij de thuiskomst werden al len onthaald in de Zondagsschool waarbij de burgemeester uit er kentelijkheid voor het welslagen de aanwezigen als volgt toesprak Geachte aanwezigen, Nu onze autotocht is volbracht, heet ik u allen welkom in deze zaal. In het bijzonder heet ik welkom onze ouden van dagen, die dezen tocht hebben mede gemaakt en die thans in het middelpnnt van ons aller be langstelling staan. Toen eenige dagen geleden een paar ingezeten bij mij kwamen en de gedachte mij békend maak ten een autotocht aan te bieden aan de ouden van dagen in onze gemeente, kwam mij dit zeer sympathiek voor en meende ik mijn volle medewerking te moe ten verleenen aan dit idee. Spoedig werd er vergaderd, enkele commissies werden ge vormd, en al spoedig kon men zeggen, dat de genoemde com missie de bevolking achter zich had en dat de gemeente met het doel ten volle instemde. De auto bezitters stelden vrijwillig hunne auto's ter onzer beschikking, vrijwillige giften kwamen binnen zoowel in geld als in natura, en verschillende personen stelden zich beschikbaar om de vele werkzaamheden te verrichten, die noodzakelijk aan een goede organisatie van zoo'n tocht ver bonden z\jn. Ik stel er prijs op, dat de bevolking van Axel zoo spontaan heeft medegewerkt om dezen autotocht te organiseeren dit strekt haar tot eere. Veel wordt er steeds voor de jongeren gedaan en daarom is het zoo mooi dat ook de ouden van dagen niet worden vergeten. Ook heb ik mogen opmerken, dat de ouden van dagon zelve er ook zeer mee waren ingeno men, toen zij hoorden van deze plannen, getuige de groote deel name. Ik meen dat er 110 men- schen waren, die dezen tocht medemaakten. Het doet me ge noegen en ik breng ook daarom een woord van dank aan alle ouden van dagen, die hebben medegereden, dat zij het aanbod hebben gewaardeerd en hebben deelgenomen aan deze autorit Ook de oudste der ingezetenen, Marinus Goossen, die geboren is op 8 Juni 1839 en dus 92 jaar is geworden, mijn hulde voor zijn kloeke houding. Een woord van bijzonderen dank aan de autobezitters voor het beschikbaar stellen van de auto's. Dank aan het Eereco.nité en de verschillende commissies, voor hunne medewerking, aan de doktoren en de wijkzuster, door mede te rijden, te helpen en een wakend oog te houden op de lichamelijk gebrekkigen, aan het bestuur van het Zondagsschool gebouw, voor het gebruik van de lokalen, aan de bevolking van Axel voor hare giften, aan de politie, voor de goede regeling van het verkeer, zoowel in de kom, als buiten en in de omlig gende gemeenten, aan de pers voor haar sympathieke opwek king en aan de meisjes voor hunne hulpvaardigheid bij de ontvangst. Tenslotte daik aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt tot het sla gen van dit werk. Aan belangstelling heeft het niet ontbroken; zoowel in Axel als in de gemeenten, die wij zijn doorgereden. Ook de schoolkin deren toonden hunne belangstel ling en groetten de ouden van dagen met hoera en zwaaiende zakdoeken. En nu deze autotocht, zoo extra begunstigd door mooi weder, weer tot het verleden behoort, hoop ik, dat deze tocht door u gij ouden van dagen niet zal worden vergeten, maar dat deze middag voor u allen een aangename middag moge zijn geweesteen dag, waaraan gij allen met genoegen moogt terug denken. Moge God, die U allen tot op dezen dag heeft gespaard, U een rijken levensavond schenken en U allen, zoodra deze bijeen komst zal zijn beëindigd, veilig in Uwe woningen terugleiden. Schooldag. De bond van chr.-schoolver- eenigingen „Land van Axel" hield gisteren (en niet op 19 Sept., zooals elders is gemeld) alhier in de Geref. kerk zijn jaarlijksche vergaderingen. De middagbijeenkomst werd om 3 uur aangevangen met het zingen van Psalm 86:6, waarna de heer J. C. Jansen van Drie wegen las Spr. 4 en in het gebed voorging. Hierna leidde hij den spreker van den dag in, n I. de Zeer Eerw. heer Ds. Herm. Knoop, Geref. predikant, die een rede hield en tot onderwerp had ge kozen „Gezag in de opvoeding". Spr. behandelde als onderdeelen gezag en macht, gezag en invloed, gezag en ontzag, gezag en vrijheid, en opende daarbij voor de helaas te weinig opgekomen belangstel- 'enden leerzame gezichtspunten, die zeer zeker niet alleen den onderwijzer, maar inzonderheid de ouders ten goede komen bij de moderne opvattingen die te genwoordig over opvoeding wor den verkondigd. Dat de belangstelling niet door een groot bezoek werd getoond, zal misschien zijn reden vinden "CREME Brood bakken. Gisteren was alhier op de bo venzaal van dhr. H. Dieleman een collectie brooden tentoongesteld, welke waren gebakken door de bakkers uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, voorzoover dezen deelnamen in den wedsftijd welke was uitgeschreven door de N. V. Meelfabrieken der Nederl. Bak kerij te Rotterdam. Deze wed strijden worden gehouden op alle plaatsen, waar een agentschap dezer fabriek is gevestigd, in totaal 77. De jury bestond uitdeheeren: P. de Hullu, Sluis, C. Henrij, Aardenburg en Aug.Wijffels, IJzen- dijke. Gekeurd werd op volume en bakvorm, kleur van de korst en afwerking, kleur van het kruim en fijnheid van rijs. (gehalte). Er waren totaal 118 inzendigen. De prijzen werden als volgt toegekend I. Waterbusbrood (26 inz.) Ie prijs aan J. de Hullu, Axel, 2e J. Elenbaas, Hulst, 3e A. Eek- hardt, Neuzen, Eerv. verm. H. Verhage en A. Jansen, Neuzen. II. Melkbusbrood (19 inz.) Ie Eckhardt, vnd.,2ede Hullu, vnd., Eerv. verm. H. J. de Jonge en C. J. van Liere, Axel. III. Waterbrood (vloer of plaat). (14 inz.) Ie en 2e pr. niet toegekend, 3e Van Liere vnd., eerv. verm. P. Davids, Neuzen. IV. Tarwebrood (vloer of pan) (24 inz.) Ie J. Heyens, Hulst, 2e Van Liere, 3e W. Wissink, Axel, eerv. verm. H. Verhage, Neuzen en P. Risseeuw, Sluiskil. V. Holl. beschuit (21 inz.) Ie H. Verhage en J. de Hullu, 2e A Jansen en M. van der Lin den, Neuzen. Eerv. verm. Davids en Heyens. VI. Kleine luxe broodjes (14 inz le J. de Hullu, 2e H. J. de Jonge en 3e J. C. Geelhoedt, Zaamslag. Eerv. verm Jansen voornoemd. Een woord van lof aan onze stadgenooten is hier zeker op zijn plaats, waar deze met de beste prijzen uit den wedstrijd zijn ge komen. Het getuigt zeker van vakkennis en waar het hier brood geldt, kan dit onze gezondheid zeer ten goede komen. Het brood is toch het volks- voedsel bij uitnemendheid en speelt toch in onze voeding zeker wel de voornaamste rol. En juist daarom achten wij het van zoo groote beteekenis, dat we hier in Axel zulke goede bakkers hebben. Veel belangstelling was er voor de tentoonstelling niet We gelooven dat die grooter zou geweest zijn, als b.v. bekend was gemaakt, dat het hier ten toongestelde brood was gebakken uit de bloem, zooals deze vol gens het laatste Regeeringsbe- sluit was samengesteld. Intusschen was op het oog te zien, dat we ons omtrent die zgn. gemengde bloem niet ongerust behoeven te maken. Tenslotte kunnen we nog mededeelen, dat de bakkers het ingezonden brood allemaal ter beschikking hebben gesteld van de armen onzer gemeente, het geen door den burgemeester dankbaar werd aanvaaard. in de gehouden lijtoer, maar wellicht ook in te weinig plaat selijke publiciteit. Men zoekt wel eens in de verte, wat nabij 'igf, zoodat misschien de stelling, dat niets onbeproefd gelaten was, betwijfeld mag worden. Des avonds half zeven werd in dezelfde kerk weer een bijeen- j (omst gehouden en sprak Ds. Knoop over het onderwerp „Drei gend gevaar", en bracht dat in verband met hetgeen we geschre ven vinden in Ex. 1 7—10. Deze rede werd door een talrijk gehoor met aandacht gevolgd» Zaterdag 5 Sept. waren in de openbare school alhier 23 schutters van de Axelsche Bur gerwacht bijeen, ten einde van den voorzitter, den heer J. M. Oggel den uitslag te vernemen der gewonnen prijzen bij de ge houden prijsschieting. Dhr. B. J. Knieriem wees op het gunstig verloop der schieting en deelde mede, dat het hem als commandant goed deed, dat er ook iemand onderons politiecorps is, die aan de oefeningen deel* neemt. Tevens dankte hij voorde ontvangen gelden, waarvoor de prijzen zijn aangekocht. De wedstrijd is gehouden in 6 Series van 10 schoten per lid en per Zaterdag» Van de 29 heb ben 23 leden den wedstrijd ge volgd. De punten liepen van 526 tot 331. Hoogste getal behaalde I. Laurens, die ook de rozenprijs had. We ontvingen de lijst te laat om nog volledig te melden. De voorzitter wenschte de schutters geluk en spoorde aan tot trouwe deelname aan de oefeningen. Namens de leden dankte dhr. H. J. Hoebé den commandant voor de zorgzame leiding en de werkzaamheden, waardoor de gelegenheid tot schieten wordt mogelijk gemaakt. Te St. Jansteen zijn gekozen tot wethouders de heeren P. J.J. Vael en H. Plasschaert. In de vergadering van B. en W. werd de heer Vael tevens als waar nemend burgemeester gekozen. In de Zaterdag te Terneu- zen gehouden ledenvergadering van het Uitkeeringsfonds bij ziekte „Hulp in Nood" werd o.a. ver slag uitgebracht van de inkom sten en uitgaven over de maan den Juni, Juli en Augustus. Hieruit bleek dat was ontvan gen aan contributie f601.70, bui tengewone inkomsten f 43.93, totaal f645.63; terwijl was uit gegeven aan ziekengeld f 636. bodeloon f 78, buitengenwone uit gaven f251,34, totaal f965,34. Het tekort over deze drie maan den beliep dus f 319,71. Het vorig slot der driemaande- lijksche rekening bedroeg f6440,43 zoodat de vereeniging op heden een kapitaal bezit van f6120,72. Tern. Crt. „Het Zeeuwsche wlt-gele kruis'' Zaterdag werd te Hulst eene vergadering gehouden van den Provincialen Bond „Het Zeeuw sche wit-gele kruis". Deze bij eenkomst werd gepresideerd door den heer B. A. Th. M Truffino, burgemeester van Hulst. Na behandeling van het huis houdelijk reglement had de ver kiezing plaats van het Bestuur en werden vaste commissies ingesteld voor A. de hygiëne van het kind. B. T B C.-bestrijding. C. Geslachtsziektenbestrijding Het bestuur van den bond en de commissies werden samenge steld als volgt Bestuur: B. A. Th. M. Truffino, Voorzitter; Dr. J. A. van Lierop, Vice-Voorzitter,afgevaardigde naar de Prov. Commissie voor Hygiëne van het kind P. F. van Hoote- gem, te Sluis, secretaris; P. C. van Hecke, te Sas van Gent, pen ningmeester C. van Horsigh, te 's-Heerenhoek, afgevaardigde naar de Prov. Commissie voor T.B.C. en voor Kinder Hygiëne, Dr. Her mans te IJzendijke, afgevaardigde naar de Prov. Commissie voor de Hygiëne van het kindDr. Puijlaert te Sas van Gent; Dr. Staal te Sluis (toegevoegd lid). Geestelijk adviseurRector A. van Jole te Hulst. Provinciale Federatieve com missie voor A. de Kinderhygiëne Dr. van Lierop te Hulst, voorzitterDr. Hermans, te IJzendijke, W. A. van Poppel, te HulstC. van Horsigh, te 's-Heerenhoek. B. De T.B C.-bestrijding Dr. Staal, te Sluis, Voorzitter; P. F. van Hooteghem, te Sluis; J. M. L. Maertens, te Hulst; C. van Horsigh, te 's-Heerenhoek. C. de Geslachtsziektenbestrij ding Dr Puijlaert, te Sas van Gent, VoorzitterP. C. van Hecke, Sas van Gent; J. Ch. Cornelis, te IJzendijke; E. L. Freriks, te Terneuzen. (Zei.) Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91ure Leeskerk. Nam. 2 Ds. Hermanides, van Hulst. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure D?. J. S. Post. Nam. 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 30 ure Ds. B. v. Neerbos( van Neuzen. Nam. 2.30 Dezelfde. 's Av. 6 Dezelfde, Mijnhardt's Poeders. Doos 45 et» Bij Uw Drogist» O r geeft U een zachte mooie teint Zondag 13 September 1931.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2