De scholen zijn weer begonnen, Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuvrs. Burgerlijke Stand. tasch en boeken zijn in orde. Maar hebt gij voor PUROL gezorgd PUROL verzacht en geneest alle wondjes, die Uw kinderen in, van en naar school opdoen. in den strijd der naties op han delsgebied ten gevolge van den hoogen kostprijs, sterk verhoog de werkloosheid, het gekibbel met de Dominions en met Britsch Indië en de tegenzin om een Fran sche hegemonie te dulden. De maatregelen, die Engeland een stijgende richting hadden moe ten doen inslaan, hebben tot een hopelooze verwarring geleid, om dat elke partij haar eigen ziens wijze er op na houdt. De afgetreden arbeiders-regee ring heeft gemeend in de opvoe ring der sociale maatregelen den naar welvaart te kunnen betre den en heeft daarbij schromelijk misgetast. Wij willen niet dieper op di vraagstuk ingaan, wel-willen wi vermelden, dat zij, gehandicapt door de wereld-crisis en de on gelukkige internattonalc politieke verhoudingen, niet in staat ge weest is, de werknemers te be hoeden voor verder schrijdende werkloosheid, niettegenstaande de groote bedragen, welke daar voor werden uitgegeven De in eenstorting van de Oesterrei- chische Kreditanstalt was het sein voor het ten top gevoerde, wan trouwen, waaraan Duitschland zijn financieele crisis heeft te dan ken en waaraan de Labour-regee- ring is ten onder gegaan. Duitschland had het voordeel van 'n krachtige regeering, die met noodverordeningen het land door de brandig hoopte heen te brengen en daarin tot nu toe sue ces had. In Engeland, dat veel individualistischer is, is de strijd tusschen de partijen er fel door ontketend. Engeland staat aan het begin van een ernstige algemeene crisis. Begrafenis Mgr. Nolens, Onder enorme belangstelling heeft te Venlo de plechtige uit vaart plaats gehad van het stof felijk overschot van Mgr. Nolens. Bij den aanvang van den plech- tigen dienst in de St. Martinus- kerk was het kerkgebouw tot de laatste plaats bezet. De Heilige Mis van Requiem werd opgedra gen door den deken van Oppen, die werd geassisteerd door 2 pa stoors. De plechtigheid werd bijge woond door 4 ministers, 2 oud ministers, den commissaris der Koningin in Limburg, de R. K. Kamerfractie, de Kamerleden, Al- barda. Vliegen Beumer, Tilanus, Vos, v. d. Bilt, Knottenbelt, vele bestuurderen van werklieden- en andere organisaties, officieren van het garnizoen Venlo, leden van Qed. St. van Limburg, den voor zitter van de Eerste Kamer, en vele andere vooraanstaande per sonen uit den lande en geeste lijke autoriteiten. Verder de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en dr, Ritter, namens den Raad van den Volkenbond. Te omstreeks half 12 was de dienst in de kerk geëindigd en vormde zich een indrukwekkende stoet om het stoffelijk overschot van den overleden leider naar de laatste rustplaats te brengen. Van de [meeste gebouwen en particuliere huizen woei de vlag halfstok, de straatlantaarns waren met rouw omfloerst. Boden van de Tweede Kamer fungeerden als slippendragers. De zangvereeniging „Venlona" zong het bekende „Ecce quomodo moritur justes" (Zie hoe de recht vaardige sterft). Verschillende muziekkorpsen speelden treur- marschen. Aan het graf werd niet gespro ken. Er waren ook geen bloemen. Onde guldens. Naar de Haagsche Crt. ver neemt zal de termijn tot inwisse ling van oude guldens op de post kantoren worden verlengd van 31 Augustus tot 31 December, Faillissementen. Samengesteld door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken faillissementen Noord Holland (exclusief Am sterdam) 30, Amsterdam 27, Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam) 24, Den Haag 23, Rotterdam 9, Utrecht 6, Gelder land 15, Noord-Brabant 33, Lim burg 11, Zeeland 5, Friesland 6, Groningen 5, Overijssel 4 en Drente 8. Totaal over Augustus 206 fail lissementen. Totaal vanaf 1 Januari 2243 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2036 faillissementen. Met ingang van 3 Sept. is de wachtmeester der Kon. Marechaussee, de heer A Kei- zerwaard verplaatst van Koewacht naar Hilvarenbeek. Wethondersbenoemingen. CL1NGE Herk. Duijse en Ver cauteren. KOEWACHT: Herk Aug. de Blieck en Alph. de Waele. OVERSLAG: Herk. L. Ver- durmen en J. Apers. SAS VAN GENT: Gek. W. Tak en A. A. Marqinie. WESTDORPE: Herk. A. Beleir en E. Kalle. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Een doos met inhoud (nieuwe kousen). Inlichtingen bij J. Oosting. Predikbeurten te Axel. Inlevering oude tarwe. We meenen in het belang der landbouwers te handelen door te verwijzen naar achterstaande ad vertentie omtrent de maatregelen welke zijn genomen aangaande inlevering van oude tarwe en ver voer van nieuwe tarwe. AXEL, 4 Sept 1931. Woensdag kwamen een paar ingezetenen bij den burgemeester alhier met het idee om ook in deze gemeente een autotochtje te organiseeren voor de ouden van dagen. De burgemeester stemde met het idee in niet alleen, maar bood onmiddellijk onge vraagd zijn medewerking. Na tuurlijk werd dit dankbaar aan vaard en toen ook Z.EdelAchtbare zich bereid verklaarde om de leiding op zich te nemen, stond de zaak zoo goed als voor mekaar. Men kreeg de toezegging van een 40-tal auto's, terwijl reeds een 50-tal namen zijn ingeschre ven van oudelieden van verschil lende richting, die de reis zullen meemaken. Gisteravond kwam men bijeen, om een nadere commissie en eere comité te vormen, terwijl nog enkele voorbereidingen getroffen moeten worden. Het plan is om aanst. Don derdag uit rijden te gaan. Wie onder de ouden van dagen nog niet is ingeschreven en van het reisje wenscht te profiteeren, kan zich nog opgeven of doen opge ven bij den burgemeester. Voor het verstrekken van ver snaperingen en enkele noodzake lijke onkosten wordt een gave gevraagd aan de gegoede ouden van dagen, om hun minder be deelde lotgenooten dien dag tot een aangename verpoozing te maken. Onnoodig te zeggen, dat dit plan veler instemming wegdraagt. Te Sluiskil is de vorige week op de ammoniakfabriek een proef genomen met de eigen brandweer, die alleszins slaagde. Er werd op het terrein een brand stapel gelegd en zoodra de nood- sirene zich deed hooren, snelde ieder naar zijn post en onmid dellijk was de brandweer in volle actie. Zoo wordt alles gedaan om zooveel mogelijk rampen te voor komen. Zooveel mogelijk, want op een bedrijf van dien omvang zijn ongelukken niet uitgesloten. Woensdagnacht nog had een ongeval plaats, dat buiten ver wachting gunstig afliep. Er moest weer geschoten worden en de schietknecht D. Faas, wonende alhier, zou de patroon tusschen de rotsharde blokken kunstmest stoppen, toen onverwacht een blok van misschien 500 Kg. in beweging kwam en naar beneden tuimelde. Faas liep in plaats van op zij, voor het blok uit, struikelde en het blok ging over hem. Allen dachten, dat hij ver pletterd zou zijn, doch gelukkig lag hij tusschen enkele kleinere stukken in, zoodat hij slechts enkele schrammen had opgeloo- pen en door den doodsangst hevig ontsteld werd opgenomeni Zondag 6 September 1931 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9''t ure Leeskerk. Nam. "2 Dr. Cazemier, van Ter Neuzen. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 30 Ds. J Vatihaelen, van Hoek. Geref. Gemeente. Voorm. 9 30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Valsche guldens. Het is niet te verwond ren, det met het in omloop brengen van zoo'n massa nieuwe guldens met een zoo afwykends klank van de oude, er „gladdekkers" zyn geweest, die de blikjes na maakten. Voor een vakman leek ons dat heelemaal geen kunst al oordeelen we misschien als leek en zitten er in de fabricage hopelijk geheimen, waardoor het onderscheid waarneembaar is. Maar te Rotterdam zyn toch op het oogenblik een aantal valsche guldens in omloop, welke bijzonder goed nagemaakt zyn. Door de politie zijn uitgebreide maatregelen genomen, om de valsche munters op het spoor te komen. De pastoor en de kape laan van Hoek van Holland zijn naar de Scheurpolder gegaan, waarschijnlijk om te zwemmen, maar z(jn niet teruggekeerd en vermoedelijk verdronken. De 46-jarige pastoor Loomans en de 34-jarige kapelaan Jong, zijn Dinsdag het laatst gezien aan de Zuiderpier, door werk lieden die daar bezig waren. Zij fietsten toen in Zuidelijke rich ting langs het s'rand. Woensdag zijn ze terechtgekomen. Ze waren op een zandplaat in de Brielsche Maas geraakt en konden niet meer wegkomen doordat het water was gewassen. Zij hebben den geheelen nacht op de plaat doorgebracht en moesten wachten tot het weer laag water was. Hun kleeren waren gescheurd en vol modder. Door een agent van po litie te Maastricht werd in de steenfabriek, zyn vriend J. J. Gielkens met een totaal verbrij zeld hoofd iB de kamraderen der machine gevonden. De vrouw van den doode, die ongerust was over het lang uit blyven van haar man, die dien morgeu geen werk meer in den molen had, vroeg den agent eens naar haar man om te zien. Deze is toen tot de vreeselijke ontdek king gekomen. Waarschijnlijk is hier een ongeval buitengeslo ten en een misdaad in het spel. Bloedsporen wijzen erop, dat het slachtoffer gedood is en toen met het hooid tusschen de raderen der machine is geworpen. Veelbelovende zoon. Eenigec tijd geleden werden ten nadeele van 'n inwoonster van Poeldyk 12 antieke borden ont vreemd, ter waarde van f600. De rijksveldwacht, die aanvan kelijk geen spoor van den dader kon vinden, heeft later verden king opgevat tegen het zoontje van de eigenares der bordeD. By verhoor bekende de joDge- man inderdaad de borden te hebben gestolen en aan een handelaar in antiquiteiten te Den Haag te hebben verkocht. Tegen den jongen en den han delaar is proces-verbaal opge maakt. Goede vangst. Door de recherche te Eind hoven zijn twee Belgen, zekere J. F. A. E. en J. L, alsmede de caléhouder R. K. te Eindhoven gearresteerd in verband met een dieistal van 14.000 francs, een paar bontmantels en andere goederen te Antwerpen. Het drietal is ter beschikking gesteld von de Bossche justitie de café houder wordt verdacht van he ling en medeplichtigheid, aldus de „N. R. Ct." Een tweetal eveneens in arrest gestelde vrou wen zijn alsongewenschte vreem delingen over de Belgische grens gezet. Dezer dagen vloog in een bakkerij te Reek, nabij Grave, een met benzine gevuld kook- toestel in brand. Een knecht, welke in de nabijheid stond, geraakte in brand. De zoon van den eigenaar probeerde de vlam men te dooven. Beiden moesten met zware brandwonden in het ziekenhuis te Grave opgenomen worden. De eerste is overleden. Te Winschoter Oostereinde zag de melkrijder Nijland, die met zijn melkauto plotseling een man, brullend en vloekend, slechts gekleed in hemd en onderbroek door een raam op zijn auto springen. Onmiddellijk begon de razende man met veel geschreeuw melk bussen en fle8scben naar de voorbijgangers te werpen. De deksels der bussen vlogen in alle richtingen door de lucht, de volle melkbussen werden door den waanzinnige rondgeslingerd en van den wagen geworpen, terwijl met groot geraas de eene kist met papfiesschen na de an dere uit den wagen werd ge slingerd. Begrijpelijkerwijze wilde nie mand riskeeren een deksel, fiesch of misschien een volle melkbus op zijn hoofd te krij gen, zoodat iedereen bij het naderen van den auto maakte, dat hij uit deD weg kwam, aldus „de Tel." Halverwegen den Oudenwij- venweg, waar de straat was opgebroken, waagde de chauf feur het te stoppen. Hjj vluchtte de cabine uit, om te midden van een grooten troep toege stroomde nieuwsgierigen op eer biedigen afstand het vernielings werk van den waanzinnige te aanschouwen. Inmiddels was de gemeente politie opgebeld en even later arriveerden drie agenten per auto. Er werd met ingrijpen ge wacht, totdat de ongelukkige zijn hooge standplaats zou ver laten. Na nog vloekend en razend een aantal flesscben tegen elkaar te hebben gegooid, sprong de man die zich inmiddels nog de broek van het lichaam had gerukt, van den wagen, waarop hij onmid dellijk door de politiemannen ge grepen en stevig gekneveld werd. Hij werd voorloopig in het poli tiebureau opgeborgen, in afwach ting van geneeskundig onder zoek. De Brusselsche correspon dent der Maasbode meldt, dat Zondag Dinant en omliggende plaatsen door een echte wolk breuk geteisterd is. Een ware moddervloed stroomde met ge raas van de hoogten. Op den weg van Anseremme, die 25 c.m. onder water staat, moest het ver keer tydelijk stopgezet worden. In sommige huizen bereikte het water 1,50 meter. Gedurende de maand Aug 1931. AXEL. Huwelijks-aang. 21. Pieter Egbert de Feyter, 24 j. en Krina Deij, 23 j. Gehuwd. 6. Clementus Jo hannes Groothaert, 22 j. (van Terneuzen) en Irma Louisa Do minica Mattelé, 19 j. Leeridert Kense, 26 j. (van Hoek) en Cor nelia Butler, 19 j. JohaDnes Ma- rinus Dieleman, 28 j, en Chris tina van de Velde, 22 j. Hendrik Herrebout, 35 j (van TerneuzeD) en Wilhelmina de Feijter, 29 j. 13. Marinas Cornelis Verschel- ÜDg, 27 j. en Anna Catharina Bakker, 25 j. Geboren. 1. JohaDnes Corne lis Jacobus, z. van Reinier Willem de Bruyn en Elizabeth Geertruida Baremac. Adrie Jannis, z. van Tobias Leendert Brugge en Maria Dattbyn. 3. André Eduardus, z. van Aloysius Petrus Lievens en Aüna Maria Naessens. 10. Levinus, z. van Jan Levinus Bareman en Cornelia Koster. 18. Louis FraDQois Abraham, z. van Markus Dieleman en Pietemella Christina Wiemes Cornelis Jan, i. van Cornelis Michielsen en Maria Wolfert. Wilfrida Hermina Elza. d. van Jozef van Damme en Irma Maria de Waele. 19. Marie Louise, d. van Alphonsus Jacobus Vettenburg en Emma Germaine Noens. 20. Wilhelmina, d. van Gerard MariDus Jonkman en Jacobs Vinke. 29. Pieter, z. van Cornelis van Langevelde en Elizabeth SuzanDa Baak. 30. Sara Elisabeth, d. van Adriaan Cornelis Dobbelaar en Debora Catharina de Blaey. 31. Anna Elisabeth, d. van Gerrit Sebastiaan Blankert en Elisabeth Catharina van Wyck. Overleden. 1. Maria Ver- brugge, 81 jwed. van Jacobus Bikker. 4. Catharina Levina Verijzer, 67 j., wed. van Pieter van der Welle. 11. Pieternella Dees, 43 j., ongeh. d. van Pieter. 18. Francois Jacobns de Feyter, 42 j echtg. van Sara Dieleman. 24. Tanneke van Alten, 81 j., wed. van Jan Dieleman. 28. Martha Biegel, 29 j., echtg. van Friedrich Paul Siebenhüuer. 29. Esther de Bruyne, 88 j wed. van Dirk van Drongelen. 31. Maria Harinck, 82 j ODgeh. d. van Hubertus en Adriana Walrave. Te Nijmegen werd mej. S. op het trottoir door een jongen met een autoped aangereden. Zij viel en kreeg zulke ernstige inwendige kneuzingen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Men heeft er nu het ryden met die dingen op trottoirs ver boden. Als bet kalf Een fabrikant uit Nagohld in Würtemberg ging met zyn vrouw en zyn 8-jarig zoontje van het eiland Reichenau een boottocht op het Meer van Con- stanz maken. Laat in den mid« dag werd het bootje aan den anderen oever alleen dry vend aangetroffen. Vermoedelijk is hst heele geiin verdronken. RULST. Hu weliiks-aang. 1. Johannes de Nijs, 26 j. en Maria van der HeijdeD, 42 j Carolus van de Walle, 28 j, en Maria Gijsel, 24 j. 26. Gustaaf Ver- berekmees, 22 j. en Magdalena Verstraeten, 20 j. Gehuwd. 19. Johannes de Nys, 26 j. en Maria van der Heyden, 42 j. Carolus van de Walle, 28 j. en Maria Gysel, 24 j. Geboren. 1. Cornelia, d. van Antonius Aarts en Rosalia Adri- aanse. 2. Albertus, z. van Petrus Picavet en Augusta Rodrigo. 4. Joseph, z. van Leopold Mortier en Maria de Koek. 7. Roger, z van Petrus Hillaert en Marie Jan8seD8. 8. Antoine, z. van Franeies Hanlez en Maria Baert. 15. Willem, z. van Isedoor de Bruyn en Maria van Leemput. 16. Willy, z. van Eduard Wille- kens en Agnes Scheers. 17, Willibrordus, z. van Josephus Neve en Josephina Frankevyle. 18. Yvonne, d. van René Ver straeten en Maria Strobbe. 25. Mathilde, d. van Fredericus de Windt en Paulina van Water schoot. Overleden. 1. Abraham de Munek, 86 j., wedn. van Rosalia Stoel. 7. Pieter de Beul, 61 j., ongeh. z. van Levinus en Mari- anna de Rooy. 9. Cornelis van Overmeeren, 67 j., eehtg. vaa Maria Vink.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2