Binnenland. Door dit voorstel gaan we een gewrocht vol moeilijkheden schep pen wat volgens spr. veel een voudiger kan, bv. als de ontv. en de boekh. tegen kwitantie de geldzaken verrichten tot een be paald maximum en boven dat maximum de machtiging van den burg. wordt vereischt. Beide ambtenaren hebben toch een ze kerheidsstelling Kan de burg. steeds contro leeren, of het gevraagde geld noodig is? Dat zal wel uitge sloten zijn, vooral bij dingen, waar men niet inzit. Spr. zegt, dat men niet noodeloos bepa lingen moet maken, waardoor het op den duur mis loopt. Hoe minder ambtelijke sleur des te beter voor een bedrijf. Spr. zag gaarne een nadere toelichting van de regeling voor spoedeischende gevallen. Dan bepaalt art. 3, dat de ontv. na ieder kwartaal een af schrift zal zenden aan de gas fabriek. Moet daar ook rentebe rekening bij Het is B. en W. toch wel bekend, dat men in den laatsten tijd bij de gascommissie en de gasfabriek geen genoegen meer neemt met oncontroleerbare cijfers Verder wordt gewag gemaakt van zegelkosten. Zijn stortingen bij den gem -ontv. niet vrij van zegel De VOORZ.Er staat daarom ook eventueele zegelkosten. Er kon eens een zegel noodig zijn. Ook art. 4 mag z.i. niet zoo worden geformuleerd omdat daar door personen kunnen worden gedupeerd, door iets, waarvan ze niets afweten. Als de bepalingen gewijzigd moeten worden, dan behoort dit te geschieden door het college, dat de verordening vaststelt en moet aan de betrok ken personen kennis worden ge geven. Deze regeling staat spr. in 't geheel niet aan omdat zij aan leiding geeft tot ambtenarij en ook zouden door den wil van Ged. St. de gemeente en de fabriek maar renteverlies moeten lijden. Ook zal de ontv. er zijn administratie voor moeten uitbrei den. De valutadagen worden ook niet geregeld, wat z.i. toch noo dig is. Spr. zou het voorstel wil len terugzenden naar B. en W. en het ter inzage geven aan de gascommissie om advies. De VOORZ. kan de bezwaren, die dhr. 't Gilde oppert, niet onderschrijven. Wat betreft het overleg met de gascommissie kan spr. verklaren, dat zulks moei lijkheden zou hebben opgele verd, daar het in den laatsten tijd gebleken is, dat verschillende leden niet aanwezig konden zijn en men dus niet vergaderen kon. Om die reden is ook de behan deling van het ambtenaren-regle ment vertraagd. Een rekening-courant is noo dig, omdat er thans een aanzien lijk renteverlies is wegens een groot bedrag, dat al geruimen tijd op de girorekening staat. Nu hebben B. en W. getracht hier voor een particuliere instelling te kiezen, doch Ged. Staten staan dat niet toe, zoodat we wel tot dezen maatregel genoodzaakt waren. De bezwaren, die dhr. 'tGlde noemt, als renteverlies, romp slomp, ambtenarij, enz. gelden voor iedere particulie bank even goed. Men moest dan evengoed machtiging vragen aan den bur gemeester en als deze er niet is, dan geeft de waarnemend bur gemeester die. De 3 halve zit dagen zijn ook geen bezwaar, ais Axel uitbreidt en 3 dagen is te weinig, dan kunnen het er 4 worden. B. en W. meenen, dat die be zwaren niet zoo erg zijn, als wordt uitgemeten en daarom doen zij dit voorstel, om het renteverlies zooveel mogelijk te ondervangen. Dhr. CLAESSENS sluit zich aan bij hetgeen dhr. 't Gilde heeft gezegd en zou ook gaarne zien, dat het voorstel eerst door de gascommissie werd behandeld en de geldzaken los van den ge meente-ontvanger werden gere geld. Deze heeft maar 3 halve dagen zitting en dat kan moei lijkheden veroorzaken. De VOORZ. acht het bedrijf niet van zoo'n omvang, dat het met deze regeling niet zou kunnen. Dhr. 'T GILDEOns gasbe drijf is toch nogal een tamelijk groot bedrijf. De VOORZ.lk zeg niet dat het een klein bedrijf is, maar omdat ik met den loop van zaken bekend ben en geregeld de machtigingen voor uitgaven tee- ken, zoodat die zaken dagelijks onder mijn oogen komen, zie ik er geen bezwaar in, dat het met den gemeente-ontvanger niet even goed zou gaan als met een particuliere bank. Dhr. 'T GILDE herhaal', dat het een rompslomp is, waar men aan vormen er, foi mules is ge bonden. Hij heeft het besproken met menschen, die het weten kunnen en dezen zouden het ook eenvoudiger willen en b v. een maximum van f2500 als afreke ning stellen en bepalen, dat de boekh. slechts f4000 in kas mag hebben, lk zou de administratie zoo eenvoudig mogelijk willen De VOORZ.Wij niet minder. Dhr. OGGEL: We doen het noodgedwongen. Dhr. 'T GILDEHoeveel is nu het maximum, dat de boekh. mag hebben De VOORZ.: Het uitgeven van groote bedragen kan geen bezwaar opleveren. De boekhouder weet steeds 3 tot 5 dagen tevoren, als hij groote bedragen betalen moet, zoodat er tijd genoeg is om daarvoor machtiging te vragen. Zoo gaat het ook bij den gem. ontvanger. Wij zijn ook niet voor ambtenarij en hebben het daarom zoo een voudig mogelijk geregeld. We vinden het zóó de beste weg. Dhr. 't Gilde heeft bij het voor stel tot aansluiting bij de Bank van Nederl. Gemeenten eveneens geprotesteerd over ambtenarij enz en hoe dankbaar zijn nu allen niet, dat het gebeurd is? Dhr. P. DE FEIJTER kan zich goed vereenigen met het voorstel van B. en W. Hij is verwonderd, dat dhr. 't Gilde over de gascom missie spreekt. Als deze niet vergaderen kan, omdat de leden niet komen, dan kunnen de zaken daar toch niet naar wachten? Spr. vindt, dat ze verplicht zijn de verg. bij te wonen, anders moeten ze niet in de commissie willen zitten. Dhr. CLAESSENS zegt, dat hij toch niet in Axel kan blijven zitten voor die enkele keeren, dat de gascommissie eens ver gadert en dan zijn zaken laten loopen De VOORZ. zegt dat hij van meening is, dat als een lid van eenig college wordt opgeroepen, deze om bizondere reden verhin derd moet zijn en anders aan wezig behoort te zijn. Spr. acht het voorstel in het belang van de gasfabriek en de voornaamste reden is wel, het groote rente verlies, dat geleden wordt. B en W. zijn verantwoordelijk voor het geldelijk beheer en niet de gascommissie, zoodat we niet konden blijven wachten, als de gascommissie niet wil vergaderen. Dhr. 'T GILDE Dat ligt niet aan mij. lk ben nog nooit van de vergaderingen der gascom missie weggebleven. De VOORZ.lk heb geen namen genoemd en wil ook geen personen in 't geding brengen. Dhr. 'T GILDE 't Is toch een gewone gang van zaken, dat onderwerpen over de gasfabriek eerst in de gascommissie worden behandeld. Dhr. OGGEL merkt op, dat de voorgestelde regeling geen uit vinding is van B. en W. alhier. Er is door ons naar een anderen weg gevraagd. Wij hadden ook liever aangesloten bij de bank van Nederl. Gemeenten of een andere instelling, maar Ged. St. laten geen particuliere banken meer toe. Bizondere gevallen kunnen zich altijd en overal voordoen, maar het zal toch niet voorkomen, dat er f 10.000 ineens noodig is, zon der dat men dat van tevoren weet Spr. heeft ook gevraagd of er een advies was van de gascom missie, maar als die niet verga deren kan, behoeft men er niet naar te wachten. Het gaat ook niet over de interne aangelegen heid van de fabriek. Z.i. is de gascommissie er om den loop van het bedrijf over het alge meen te volgen en dan B. en W. van advies te dienen, maar z.i. komt daar dit geval niet voor in aanmerking. Wat nu die 3 halve dagen be treft, dat heeft de Raad in zijn handendat kunnen 3 heele of 4 halve dagen worden, zooals men wil en ook dagelijks zojals het op zooveel plaatsen is. Het is eigenlijk een exceptie, dat hier die regeling van over 50 jaren nog blijft voortbestaan en als het publiek erover klaagde, zou er alle reden zijn om dat te veran deren. In Terneuzen en ook in Zaamslag is het al lang zoo, dat de ontvanger iederen dag zitting heeft. Dhr. D1ELEMAN is het met de h.h. Oggel en de Feijter niet eens. Het is steeds de gewoonte, dat in dergelijke gevallen de meening van deskundigen wordt gehoord. De directeur en de boekhouder zijn in de gascom missie aanwezig en dus hebben die advies kunnen geven. B. en W. hebben gelijk, dat ze hun voorstel verdedigen, maar het zal toch moeilijkheden opleveren en het spijt hem ook, dat de boekhouder niet geraadpleegd is. Dhr. OGGELHet is precies hetzelfde, voor den boekhouder, of hij naar den gem.-ontv. gaat, of naar Van Waesberghe, zooals vroeger. Dhr. DIELEMAN stelt voor om het voorstel te verwijzen naar de gascommissie. Dhr. J. DE FEIJTER zegt er niet aan te zullen medewerken, om nu weer uit te stellen, alleen om het kasgeld van den boekh. wat te verhoogen. Als het blijkt, dat er bezwaren zijn, kan de gascommissie die altijd nog in brengen bij den Raad. Wij kun nen het niet helpen, als de gas commissie niet vergadert, of schoon hij erkent, dat eromstan digheden kunnen zijn, waardoor men verhinderd is, zooals weers gesteldheid en werkzaamheden, enz. Dhr. 'T GILDE vraagt of Ged. St. in geen geval voor een andere regeling te vinden zijn. De VOORZ.Dat blijkt wel uit het schrijven. Dhr. 'T GILDE zou dan toch het ontwerp nog willen aanhou den. Dhr. De Feijter weet toch ook als oud-lid van de gascom missie, wat er aan de fabriek omgaat. Dhr. DIELEMANIs dit een voorstel van het oude of nieuwe college van Ged. St. De VOORZ.Dat weet ik niet, maar aangezien B. en W. het geld niet langer renteloos willen laten staan, waarvoor zij verantwoorde lijk zijn, hebben we bezwaar om het voorstel nog uit te stellen, en breng ik het nu in stemming. Vóór de h.h. Oggel, Kruysse, Van de Bilt, J. en P, de Feijter, tegen de h.h. Claessens, 't Gilde en Dieleman, zoodat het voorstel is aangenomen met 5 tegen 3 st. 6. Vaststelling nieuwe school geldrerordening. De vorige door den Raad vast gestelde schoolgeldverordening was goedgekeurd tot l April '31, zoodat deze opnieuw moet wor den vastgesteld. Na berekening zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat zij het bestaande tarief kunnen handhaven, wes halve zij voorstellen de ontwerpen heffings- en invorderingsverorde ning zoodanig vast te stellen. Z. h. s. wordt alzoo besloten. Voor het overige van het ver slag verwijzen we naar ons vorig nummer. Mgr. Prof Mr. Dr. W. H Nolens f Reeds met enkele woorden maakten we in ons vorig nummer melding van het; overlijden van Mgr. Nolens, die na een langdu* rig lijden, zacht en kalm is over leden. Hij was tot voor enkele weken Neerland's invloedrijksten staats man. Geen wonder dus, dat alle dagbladen, zonder uitzondering, artikelen schrijven over dit ver scheiden en over het verleden van den grooten katholieken lei der, die bij vriend en vijand ge acht en geëerd werd. Het zou ons te ver voeren, om een over zicht te geven van hetgeen de bladen over zijn figuur, zijn ken nis, zijn karakter, als mensch, priester, politicus, s'aatsman en leeraar schrijver. Wij geven al leen korte trekken. Nolens De priester-staatsman Wiens schitterende loopbaan zich alleen reeds in zijn titels demon streert Excellentie. Monseigneur, Professor Meester, Doctor. En van die alle was de tweede hem het liefst. Monseigneur zoo werd hij aangesproken. Als men in het parlement en in de politiek over „Monseigneur" had, wist ieder wie bedoeld werd. Den 7den September 1860 was hij geboren. Hij studeerde in de rechts- en staats-wetenschappen te Utrecht en in de theologie te Roermond. Van ouds ging zijn voorliefde naar sociale- en poli tieke vraagstukken uit, en reeds in 1896 trad de jonge priester, die verscheidene jaren leeraar te Rolduc was, de Tweede Ka mer binnen waar hij bestemd was, na Schaepman's dood, de zen op te volgen als leider van de katholieke beweging. Maar hij bleef zijn liefde voor sociale en economische vraagstukken ge trouw en dit leidde tot zijn be noeming in tal van belangrijke functies: hoogleeraar in de ar- beids-wetgeving aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam, curator van de Technische Hoo- geschool, voorzitter van den Hoo- gen Raad van Arbeid, voorzitter of lid van belangrijke commissies. Allengs kreeg hij ook interna tionale vermaardheid. Bekend is zijn belangrijk werk over en op de Internationale Arbeids-confe- renties van den Volkenbond te Geneve, waarvan hij er verschei dene heeft geleid. Zoo werd hij een der Nederlanders, die in de internationale beweging een rol vervulden en er den naam en de reputatie van ons land hoog hielden. In de politiek kreeg hij, als leider der machtige katholieke fractie, spoedig een zeer bijzon dere positie. Ongetwijfeldeen staatsman van een kaliber als ons land er heel weinig heeft. Hij had mi nister-president kunnen zijn Wilde niet. Dit op zich-zelf be wees zijn diplomatiek en politiek flair. Een priester aan het hoofd der Nederlandsche Regeering Wat een gekwaak zou dat ge worden zijn in den eenden-vijver van onze vaderlandsche politiek. En vooral de anti-revolutionnaire en Christelijk-historische eendjes zouden een leven als een oordeel hebben gemaakt. Wist de heer Nolens wel. Daarom even de zaakjes opknappen, dan zélf be danken als formateur, dan een ander. En ik, de Groote Souf fleur, in het hokje vóór het re- geeringstooneel. O zooAldus schrijft de „Avp." Het Moerdyk-reer. In verband met het steeds toe nemend toeristenverkeer over den Moerdijk en de bij het Departe ment van Waterstaat ingekomen klachten over het lange wachten der automobilisten aan de veer boot, zoowel aan den Noord- Brabantschen als den Zuid-Hol- landschen oever, werd Vrijdag middag onverwacht een bezoek aan het veer gebracht door den Minister van Waterstaat, mr. Reymer. Op het moment, daf Z. E. arr - veerde, stonden de auto's in een lange file te wachten om met de veerboot te worden overgezet. De Minister, die te kennen gaf een steekproef te willen nemen, constateerde, dat slechts met één veerboot de verbinding tusschen de beide oevers werd onderhou den, welke veerboot niet in staat bleek, de steeds aanrijdende auto's te bergen, zoodat velen zeer lang moesten wachten. De tweede veerboot werd da delijk in de vaart gebracht, waar na Z.E. met den ingenieur en den opïichter der Rijkswaterstaat een regeling besprak, teneinde ver betering in den toestand te brengen Nieuwe frankeerzegels. Over eenige weken zullen op de postkantoren verkrijgbaar wor den gesteld frankeerzegels van 36 cent en van 70 cent. AXEL, 1 Sept 1931. In de heden alhier gehouden openbare Raadszitting werden de nieuwgekozen leden geïnstalleerd door den burgemeester, den heer F. Blok, als voorzitter. De heeren J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. P. de Ruijter, P. van Bzndegem, A. Hamelink, B. Seghers, P. Ortelee, I. de Feijter, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman en J. de Feijter legden de bij de wet vereischte eeden af, terwijl de heer C. Hamelink de belofte af legde. De Voorz. sprak de leden daar na toe als volgt Mijne Heeren. Het is voor mij een genoegen bij de eerste vergadering van Uwen Raad, zooals deze thans is samengesteld, U allen in deze raadzaal een hartelijk welkom toe te roepen en U allen geluk te wenschen met het vertrouwen door de Axeische kiezers en kie zeressen U geschonken. Wegens uitbreiding der ge meente in zielental bestaat de raad thans uit 13 leden. Waar wij thans geroepen zijn om de belangen van Axel en hare ingezetenen gezamenlijk te behar tigen, hoop ik, dat de goede toon, die er heerschte bij den ouden raad, bij dezen nieuwen raad be stendigd moge blijven met eer biediging en met waardeering van ieders meening. Ik hoop dat ieder van ons steeds gedachtig zal zijn de door U allen zoo Juist afgelegde eeden. Ik spreek de hoop uit dat wij schouder aan schouder zullen staan om de moeilijkheden op te lossen, die ongetwijfeld zullen komen, gezien de crisistijd waarin wij leven en waaronder de be volking van Axel ten zeerste onder lijdt. Als voorzitter van Uwen Raad hoop ik steeds op Uw steun en medewerking te mogen rekenen. Moge God U de lust, de ge zondheid en de krachten schenken voor de moeilijke en gewichtige taak, waarvoor gij allen zijt ge roepen, en moge Zijn onmisbaren zegen rusten op den door ons te verrichten arbeid. Thans, mijne heeren, verzoek ik U allen Uw zetel in te nemen. Hierna werd gestemd voor de wethouders. Bij eerste stemming verkregen de h.h. Oggel 7 en F. Dieleman 4 stemmen. 1 stem was blanco. Gekozen verklaard werd alzoo dhr. Oggel. Bij de 2e stemming verkregen de h.h. v. d. Bilt 5, 't Gilde 4 st. en waren er 3 blanco, zoodat eerstgenoemde was gekozen. Desgevraagd verklaarden beide heeren onder dankzegging van het vertrouwen de benoeming aan te nemen, ofschoon de moeilijk heden in deze zware tijden aan het wethouderschap verbonden vele zijn. De Voorz. feliciteert de heeren en hoopt, dat zij de gemeente belangen zullen dienen en naar behooren daartoe zullen samen werken. Vervolgens werd gestemd voor 3 leden van de gascommissie met den volgenden uitslag. Ie stemming: de Feijter 6, 't Gilde 3 en Dieleman 2 st. 1 blanco 2e stemming: 't Gilde 8, Die leman 3, blanco 1 stem. 3e stemmingSeghers 7, I. de Feijter 2, Dieleman 1, blanco 2 st. Alzoo zijn herkozen de h.h. J. de Feijter en 't Gilde en geko zen dhr. Seghers, die de benoe ming aanvaardden. (Dhr. 't Gilde voorloopig, naar hij zeide.) Ook nu wenschte de Voorz. de benoemden geluk met de be noeming en hoopte hij, dat zij in 't belang der gasfabriek werk zaam zullen zijn. De laatste benoeming was die van 2 leden voor de commissie van advies inzake werklozen steun. Deze commissie bestaat uit 8 leden, waarvan 4 raadsleden, n!. vt d. Bilt» Dieleman, P. de

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2