PUROL rijk aan geneeskracht Binnenland. TT f l.OC, waarop de gem. opz. gun stig adviseert: De VOORZ. zou dit ook nu maar willen afhandelen en stelt voor om het verzoek toe te staan. Z. h s. wordt aldus besloten 4. Aankoop grond. Besloten werd om een ge deelte van perceel B 50 in de Noordstraat (voorheen bewoond door wijlen P. Verijzer) te koo- pen voor f 1000 en perceel 0 38, op Schapenbout van Lev.a den Deurwaarder voor f650. 5. Opening rekening-courant voor de gasfabriek. Daar een gemeentebedrijf voor taan geen rekening-couiant mag openen bij een particuliere bank, maar bij den gemeente-ontvanger, wordt daartoe besloten met 5 tegen 3 stemmen, na een breed voerige discussie over de bepa lingen welke daarbij zijn ont worpen. G. Vaststellen schoolgeld verordening. Deze wordt vastgesteld, als de bestaande. Voor de behandeling dezer laatste 3 punten zie men het eerstvolgend nummer. 7. Voorloopige vaststelling bedrytsrekeningen. 1930 De in de vorige vergaderingen aangeboden rekening van gasfa briek, grondbedrijf, vleeschkeu- ringsbedrijf en burgerlijk armbe stuur zijn door de daartoe be noemde commissiën onderzocht. Omtrent de rekening van de gasfabriek en het grondbe drijf rapporteert de heer P. DE FEiJTER, dat hij die met dhr. Koster heeft nagezien, daar dhr. Dieleman schitterde door afwezighedeid. Hij kan advisee- ren om de rekeningen goed te keuren. Alleen werd opgemerkt, dat de rekening van het grond bedrijf niet door den accountant was geparafeerd, maar overigens was die in orde. Dhr. DIELEMAN merkt op, dat nu dhr. de Feijter nogal op zijn afwezigheid drukt, hij er niet was omdat de bijeenkomst was gezet op een uur, waarop het voor hem onmogelijk was aan wezig te zijn. Men weet tegen woordig 's morgens niet te zeg gen, wat men 's middags doen kan. Er was dus geen onwil, gemakzucht of onwettige reden. Aangaande de rekening van den vleeschkeuringsdienst zegt dhr. 't Qilde, dat hij deze met dhr. Dieleman heeft nagezien, maar dhr. P. de Feijter schitterende door afwezigheid, spr. adviseert tot goedkeuring. Wat betreft de rekening van het armbestuur, ook die was in orde. Maar het onderzoek deed bij beiden de vraag rijzen, of het Burg. Armbest. werkelijk in hart en geweten gerust is, dat met de tegenwoordige uitkeering, die ge middeld maar varieert tot een rijks daalder of minder per week, de oudjes van het Armbestuur voor gebrek gevrijwaard zijn. Het trof ons hoewel wij zeer groote voorstanders zijn van zuinig be heer dat de uitkeeringen zoo laag zijn. Nogmaals leg ik er den nadruk op, dat wij vöör alles eco nemisch beheer voorstaan, terwijl het misschien niet tot onze com petentie behoort om critiek op het armbestuur uit te oefenen, doch hetgeen we hier vragen is geen critiek maar slechts een vraag. Ook werd geringe bedee ling in natura verstrekt. De VOORZ. zegt, dat het Arm bestuur zelfstandig handelt naar eigen goedvinden. Maar de ge dane opmerking zal wel gelezen worden en ook zal de voorzitter van het Armbestuur, die hier aan wezig is, de klacht wel overbren gen in zijn college. Dhr. VAN DE BILT zegt dan te kunnen verklaren, als voorz. van hel armbestuur, dat er nog al eens dubbel bedeeld wordt, doordat in sommige gevallen ac- coord wordt getroffen met de diaconieën. Maar spr. gelooft, dat deze opmerking niet thuis be-r hoort bij het nazien der rekening Wel kan men bij de begrooting zijn opmerkingen maken, maar bij de rekeningen gaat het erom, of de gelden verantwoord zijn en werkelijk zijn uitgegeven. Dhr. DIELEMAN gelooft, dat als men de rekening naziet, wat nu eens de een en dan weer de ander doet, zoodat op den duur allen er iets van weten, er dan toch wel ter sprake kar. komen hoe de gelden besteed worden en er een wenk mag gegeven wor den, waarmede men zijn voor deel kan doen. Zoo dacht spr. persoonlijk, dus los van de com missie, datversc'nillende menschen hier 's Zaterdags in den gang staan, terwijl bij de Geref. kerk de bedeeling bij de menschen aan huis bezorgd wordt. Spr. vraagtkan dat ook hier niet Huurpenningen enz. worden op gehaald en dus kan ook de be- deeiing aan huis gebracht wor den, dan zouden de menschen niet te kijk staan, wat voor vele oudjes pijnlijk is. Dhr. VAN DE BILT Als u er zag staan, waren dat niet allen, want wie het vraagt, krijgt het ook op andere wijze. Dhr. OGGEL merkt op, dat niet alleen de commissie, maar ieder raadslid ten allen tijde recht heeft om die rekeningen na te zien. Dhr. DIELEMANDat weet ik wel en men zou nog veel meer na kunnen zien, maar dat wordt in den regel niet gedaan in goed vertrouwen, dat alles goed gaat. Maar als er b.v. f 2.72 wordt be deeld in natura (als brandstof b.v.) dan komt de opmerking als men dat ziet en is niets teveel gezegd, als dat niet teveel is. Dhr. OGGEL vindt, dat als het armbestuur in zijn wijze van handelen wordt aangevallen, er toch ook wel een woord van dank en hulde op zijn plaats is, vooral het werk, dat die heeren doen. Temeer nu blijkt, dat al» er men schen bezwaar hebben om hier te staan, daarin wordt voorzien, zoodat er eigenlijk geen reden voor aanmerking bestaat. Dhr. DIELEMAN Mijnheer de Voorzitter, zoo gemakkelijk laat ik me toch niet verslaan. Ik weet, dat er jaren lang een oude vrouw van Sluiskil en^iu nog een vrouw van de Sassing wekelijks om be deeling komt en dat bestaat bij de Geref. kerk niet. Daar wordt alles thuis bezorgd. De VOORZ. zegt dat nu de rapporten zijn uitgebracht, hij de heeren dankt voor hun onder zoek en stelt voor de rekeningen voorloopig goed te keuren. Z. h. s. wordt alzoo besloten. Nu wij aan het einde van deze vierjarige periode staan breng ik gaarne aan allen en ieder afzon derlijk namens de gemeente dank voor datgene, dat door U in het belang van onze gemeente is ver richt. Verschillende heeren, om welke reden dan ook, zullen in den nieuwen Raad niet terugkeeren. Ik hoop dat zij als niet raadslid zijnde toch met belangstelling de gemeentezaken zullen blijven vol gen. Ook heb ik behoefte persoon lijk de leden van den Raad dank te zeggen voor de wijze waarop zij met mij de gemeentezaken èn in het dagelijksch bestuur èn in de raadsvergaderingen behan delden. Mijne heeren, het zal zeker wel met instemming van geheel Uwen Raad zijn, wanneer ik een bij zonder woord van dank richt tot den heer Kruijsse, die hoewel zijn mandaat werd hernieuwd, toch I niet in den nieuwen Raad zal terugkeeren, voor al datgene, wat hij in een tijdvak van 24 jaar als raadslid en 15 jaar als wethou der in het belang van zijn ge boorteplaats heeft gedaan. Vooral in de laatste periode van zijn wethouderschap heb ik hem van nabij leeren kennen en gezien met welk een lust en met welk een ijver hij steeds voor de Axelsche belangen opkwam Bij zijn heengaan uit ons mid den past een woord van erkente lijkheid en waardeering voor zijn arbeid in het belang van onze gemeente. Ook persoonlijk mijnheer Kruijs se dank ik u voor de wijze waar op ik met U de gemeentezaken mocht behandelen. Ik hoop dat U tal van jaren in goede gezondheid met belangstel ling de behandeling der gemeen telijke zaken zult mogen volgen. Ten slotte mijne heeren, ver zocht de heer Wolfert mij u dank toe te zeggen voor de aan gename wijze waarop hij met u heeft mogen samenwerken deze vierjarige periode in het belang van de gemeente. Dhr. KRUIJSSE antwoordt daarop als volgt Mijnheer de Voorzitter 1 Omvraag. Dhr. DIELEMAN vraagt hoe het komt, dat iemand, die vlak bij de leiding der gasfabriek woont, zooveel moet betalen voor aansluiting. De VOORZ.Wie verder dan 10 M. van de hoofdleiding woont, moet voor de overige meters be talen. Dhr. DIELEMAN zou dat liever anders willen. De P.Z E.M. doet alle moeite, om aansluiting te krijgen en daarom moeten wij dat ook bevorderen. De VOORZ.Die bepalingen bestaan bij de P.Z.E.M. «och ook Dhr. 'T GILDEMaar daar worden ze soepel toegepast. Als men van zich af durft spreken, gaat dat veel gemakkelijker. De VOORZ.We kunnen het in de gascommissie bespreken. Waar niemand verder het woord verlangt, richt de VOORZ. zich tot de heeren, die straks uit den Raad treden, met de volgende woorden Mijne Heeren. Onvoorziene omstandigheden daar gelaten, is het heden de laatste vergadering van Uwen Raad, zooals deze heden is sa mengesteld. Een periode van vier jaren wordt afgesloten en 1 September a.s. komt de nieuwe Raad voor het eerst bijeen. Mijn hartelijken dank voor de woorden, die u tot mij sprak. Wederkeerig mijn dank aan u voor de aangename wijze, waarop ik met u mocht samenwerken aan de belangen der gemeente. Eveneens doe ik dit aan den geheelen Raad. Meermalen gaven I de voorstellen aanleiding tot onderlinge bestrijding, doch een maal het besluit gevallen, be groetten wij elkaar weer als vrienden met de wetenschap, dat het niet de bedoeling was om elkaar onaangenaam te zijn, maar dat ieder meende, op zijn wijze, het algemeen belang te dienen In het afgeloopen tijdvak had ik het voorrecht deel uit te maken van het college van Bur gemeester en Wethouders. Steeds heerschte in de vergaderingen van dit college een aangename toon, terwijl ook de samenwerking niets te wenschen overliet. Behalve aan den voorzitter, hiervoor mijn hartelijken- dank aan den heer Oggel 'en den secretaris. Moge het nieuwe college op dezelfde wijze zijn taak opvatten. Ook mijn dank aan alle ambte naren van de secretarie en aan I den gemeenteopzichter voor de bereidwilligheid, waarmede deze mij steeds van dienst waren. Ik heb het genoegen gehad 24 jaar het vrijzinnig deel onzer gemeente in den Raad te ver tegenwoordigen. Met dank voor het groote vertrouwen, mij zooveel jaren geschonken, ga ik vrijwillig heen, echter met de overtuiging, dat hierdoor een groot aantal getrouwe geestverwanten teleur gesteld is. Ten zeerste spijt het mij, dat ik hun deze teleurstelling bezorg, vooral ook, omdat het aan onze kiesvereeniging, hoewel met veel moeite, zorgen en offers, gelukt is jarenlang leiding te geven aan de vrijzinnige gedachte in onze gemeente en met succes, gezien het groot aantal stemmen telkens op onze candidaten uitgebracht. Dit succes deed spoedig alle zorgen en offers vergeten en vasthoudende aan onze beginselen en de eer onzer partij hooghou dende, gingen wij na iedere stemming vol vertrouwen de toekomst opnieuw in. Een verblijdend teeken was het dan ook, dat op het oogenblik toen er gevaar bestond, dat onzé beginselen en de eer onzer partij zouden opgeofferd worden tegen de mogelijkheid van zetelwinst in den gemeenteraad, de meerder heid onzer leden dit gevaar wist af te weren en daarmede het stelsel der evenredige vertegen woordiging eerbiedigde. Daar tegenover staat echter het bedroevend feit, dat hierna personen, steeds beschouwd als vrienden en die bij stemmingen voortdurend in onze eerste rijen stonden, zoo karakterloos waren zich niet te storen aan het besluit der meerderheid en met alle kracht gingen ijveren voor een vrije lijst met candidaten van verschillende richtingen en geheel staande buiten onze partij. De uitslag van de stemming bewees, dat het grootste gedeelte der vrijzinnigen onzer gemeente op hun hand was. In dezen tijd, waarin het lid maatschap van den Raad veel eischen stelt en groote opoffering vraagt, heeft men, meer dan ooit, het volle vertrouwen en de ge- heele steun der geestverwanten noodig. Op dit vertrouwen en op deze steun valt bij het meerendeel hunner niet meer te rekenen en onder deze omstandigheden, waarbij nog komt het niet aan wezig zijn van een krachtige vrijzinnige kiesvereeniging, ont brak mij absoluut alle lust de herbenoeming aan te nemen. Door mijn besluit sluit ik een tijdperk van 24 jaar af. Een tijdperk, dat voldoening, maar ook teleurstelling bracht. Ik ben er mij van bewust fouten te hebben gemaakt en niet steeds gehandeld te hebben naar ieders zin. Menschenwerk is nu eenmaal niet volmaakt, terwijl het onmoge lijk is ieder tevreden te stellen. Zooveel mogelijk heb ik getracht het algemeen belang te dienen en laat de beoordeeling in hoever ik hierin ben geslaagd, geheel over aan de publieke meening. Ik wil eindigen met den wensch, dat onder uwe leiding de aan gename geest, die gewoonlijk in de vergaderingen heerschte, be stendigd moge blijven en dat de te nemen besluiten mogen zijn in het waarachtig belang onzer gemeente. Dhr. P. DE FEIJTER sluit zich grootendeels aan bij het gespro kene van dhr. Kruijsse en dankt eveneens den Voorz., de raads leden, en de ambtenaren voorde medewerking. Spr. hoopt, dat het nieuwe college eveneens de be langen der gemeente zal behar tigen en met nieuwe krachten werkzaam zal zijn. Dhr. OGGEL dankt voor de woorden die dhr. Kruijsse tot hem heeft gericht. De vergaderingen die spr. met dhr Kruijsse in het college van B. en W. bijwoonde werden altijd door een vertrou welijk karakter gekenmerkt, zoo dat vanzelf daardoor een aange name samenwerking ontstond. Het spijt hem ook, dat dhr. Kruijsse heengaat en namens de anti-rev. Raadsfractie moet spr. hem ook danken voor zijn sa menwerking en hoopt hij dat Gods zegen op zijn werk mag rusten. Dhr. CLAESSENS dankt ook den Voorzitter en de raadsleden voor de aangename samenwer king gedurende zijn zittingsperiode ondervonden. Hierna sluit de Voorz. de ver gadering met het da ikformulier. aanzien. Het is juist in deze tijden, dat Kerk en Staat in hem een groot verlies lijdt. Mgr. Nolens bekleedde tal van sociale en ambtelijke functie's. Hij droeg het commandeurskruis van den Ned. Leeuw en was geheim kamerheer van den Paus. Gtrotius gedenkraam. In de Nieuwe Kerk te Delft, die geheel met genoodigden ge vuld was o. w. zeer vele autori teiten en leden van de Holland Society of New York, heeft Dins dag de bekende Amerikaan F. B. Kellogg, rechter in het Per manente Hof van Internationale Justitie, het Grotiusraam onthuld dat aan ons land geschonken is door de Amerikaansche Balie. Dit geschenk is ontworpen door den bekenden glasschilder Joep Nicolaas en geplaatst in het dwars- schip van de kerk. De plechtig heid had plaats onder leiding van mr. W. Westerman, voorzitter van de Nederlandsch-Amerikaansche Fundatie te 's Gravenhage, onder welker auspiciën de plechtigheid geschiedde. Het voornaamste werk is gedaan door de zuster organisatie dezer stichting, de Nederlansch-Amerikaansche Fun datie te New York. Mr. W. G. Rice, voorzitter van de State Civil Service Commis sion van den Staat New York en vice-president van de Neder landsch-Amerikaansche Fundatie, vertegenwoordiger van deze or ganisatie, las na opening door den voorzitter een schrijven voor van den Gouverneur van den Staat New York, mr. Franklin D. Roosevelt waarin deze te kennen geeft dat hij het op hoogen prijs zou hebben gesteld, wanneer het hem nog eenmaal mogelijk ware geweest, het land zijner voorva deren te bezoeken, ter gelegen heid van deze plechtigheid. Hij deed als mede onder-voorzitter van de Nederlandsch-Amerikaan sche Fundatie te New York, als afstammeling van Hollandsche voorouders en als Gouverneur van den Staat New York, waar de eerste Hollandsche kolonies wer den gesticht zijne hartelijke ge voelens aan alle aanwezigen over brengen. De heer F. B. Kellogg heeft hierna namens de Amerikaansche Balie het gedenkraam aan het Col lege van Kerkvoogden overgedra gen, met een rede, waarin hij op de groote beteekenis van Grotius werken wees, vooral zijn pleidooi voor arbitrage ter vermijding van internationale geschillen. Namens de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Delft, sprak de voorzitter van het col lege Kerkvoogden, de heer J. C. van Woerden woorden van dank en waardeering, ook tot den ont werper van het raam, de heer j. Nicolaas, waarna hij het gedenk raam aanvaardde. Het raam brengt in 14 taferee- len de levensgeschiedenis van Grotius in beeld, o.a zijn student schap te Leiden, als raadpensio naris van Rotterdam, de vooroor- deeling door den Raad van 24, en de vermaarde ontvluchting uit het slot Loevesteijn. AXEL, 28 Aug 1931. Z.Exc. Mgr. dr. Nolens, f Gisteravond is te 's Gravenhage overleden Monseigneur W. H. Nolens, Minister van Staat. Mgr. Nolens stond niet alleen als geestelijke, maar ook als paedagoog en staatsman in hoog Op de agenda voor de raads vergadering op aanst. Dinsdag komen de volgende punten voor: 1. Installatie raadsleden. 2. Benoeming wethouders. 3. Id. leden van de gascom missie. 4. ld. leden van de steun- commissie. 5. Ingekomen stukken. Ds. J. S. Post, geref. pre dikant alhier heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Ger- kesklooster-Stroobos, gem. Fries land, liggende op de grens van Groningen. Thans is bericht ingeko men van ds.J. Mortier, herv. pred. te Zalk (O.) dat hij het beroep naar de gemeente Axel niet aan neemt. Wegens den jaardag Van H, M. de Koningin zal op aanst. Maandag het belastingkantoor alhier gesloten zijn. De gemeentekantoren zijn na 12 uur gesloten,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2