Binnenland. Landbouw. schen consul-generaal le Hankau, met een sympathie-schrijven van president Hoover. Verschillende berichten. Een paar jaar geleden is men met behulp van staatscredieten begonnen de groenteteelt in het Roergebied uit te breiden. De toestand van de groentetelers is echter buitengewoon moeilijk ge worden, niet het minst door de lage prijzen, die thans gelden en nog niet de helft bedragen van de prijzen, die drie jaar geleden betaald werden. De staat heeft reeds uitstel voor de aflossing der gemeentegelden verleend, terwijl de berekende rente slechts 4 pCt bedraagt, zoodat van de zijde van den staat niets meer verwacht kan worden. Een vermindering der produc tiekosten is evenmin mogelijk, terwijl de behaalde prijzen nog niet eens de productiekosten dekken. Onder deze omstandigheden hebben de groentetelers zich tot de regeering gewend met het verzoek, in de wintermaanden in plaats van groenten bloemen te mogen kweeken, aldus de „Msb." Indertijd is door den staat crediet gegeven op voorwaarde, dat uit sluitend groenten verbouwd moch ten worden, terwijl het crediet terstond opgezegd zou worden, indien de betreffende tuinen voor andere doeleinden zouden worden gebruikt. Men meent, door het kweeken van bloemen jaarlijks 40 R.M. per vierkante meter te kunnen winnen, terwijl de op brengst van een groententuin slechts 5 a 6 R.M. per vierkanten meter per jaar bedraagt. De New-Yorksche politie heeft op verschillende plaatsen der stad een vuurgevecht gele verd met bandietenbenden. In het Noorden vonden daarbij verscheidene bendeleden den dood, terwijl een groot aantal werd gewond. Aan de zijde der politie werd 1 man gedood en werden er 12 gewond, terwijl in andere wijken 2 voorbijgangers en 1 politiebeambte gewond werden De gouverneur van den Staat Pennsylvanië heeft, naar uit New- York gemeld wordt, een schrijven gericht tot president Hoover, waarin hij de bijeenroeping van het congres voor een bijzondere zitting eischt. De gouverneur geeft als reden tot het nemen van dezen stap aan, de steeds verder om zich heen grijpende econo mische nood tengevolge van de werkloosheid, welke tot ernstige verstoringen van de openbare orde kan voeren. In Pennsylvanië bedraagt het aantal werkloozen een vierde gedeelte van allle tot werken irr staat zijnde inwoners. De parti culiere ondersteuningsinstellingen zijn niet meer in staat den nood te lenigen. WieriDgcrmeerpolder. Naar aanleiding van het be richt, dat op den Wieringermeer- polder het oogsten in vollen gang is en zelfs het eerste brood reeds is gebakken van koren, dat op de Zuiderzeegronden is gewas sen, schrijft men ons nog het volgende Over een oppervlakte van on geveer 300 H.A., voor een groot deel juist van dekvrucht ont daan, ontwikkelt zich het jor.ge gras- en klavergewas voorspoe dig en vraagt om beweiding, liefst met schapen. Groote kud den schapen kunnen er gedu rende geruimen tijd goed voedsel vinden. De directie van den Wieringermeerpolder, die haar zetel heeft te Alkmaar, Kenne- merpark 25 en belast is met het in cultuur brengen van den pol der, is gaarne bereid omtrent de aanneming van schapen voor beweiding alle verlangde inlich tingen te verstrekken. Dit najaar wordt wederom een complex ingezaaid, zoodat het volgend jaar in nog grootere mate gelegenheid tot beweiding met schapen, eventueel ook met jong vee, etc., kan worden ge geven. In het verstreken seizoen werd aan verschillende personen gele genheid geboden tot proefnemin gen met het telen van onder scheidene gewassen, o.a. ook bloembollen, welke algemeen goed zijn geslaagd. Ook voor het cul tuurjaar 1931-1932 wordt deze gelegenheid opengesteld. Gega digden kunnen zich hiervoor eveneens tot genoemde directie wenden. Was de nieuwe polder dit voor jaar zoo ver de gezichtseinder reikte nog één onderbroken vlakte, in enkele maanden tijds is daar in groote verandering gebracht. Thans treft men nl. op verschil lende punten reeds groote land- bouwloodsen aan, terwijl de eerste 20 woningen in het eerste kerndorp bij Sluis I binnen enkele weken zullen worden betrokken. De bebouwing in dit kerndorp zal in de komende maanden wor den voortgezet. Reeds zeer spoe dig wordt ook met de stichting van woningen in het tweede kerndorp, bij Sluis 111 een aan vang gemaakt. Het streven der directie is er op gericht om de bewoning van de kerndorpen zoo doelmatig mogelijk te maken. Maatregelen voor den aanleg van waterleiding en electriciteit zijn in voorbereiding. Eenige kerkge nootschappen beginnen spoedig met de stichting van wijkgebou- wen voor de godsdienstige ver zorging der Wieringermeerbewo- ners. Binnen enkele maanden zal zich een geneesheer in den pol der vestigen, terwijl het particu lier initiatief gereed staat zoodra mogelijk de wijkverpleging ter hand nemen. Ook ter voorzie ning in de behoefte aan gewoon lager onderwijs zijn de voorbe reidende stappen reeds gedaan. Zijn de beide bovengenoemde toekomstige dorpen thans reeds door middel van breede rijwiel paden, waarop licht autoverkeer mogelijk is, met het oude land verbonden, aan den aanleg van verharde wegen wordt gewerkt, zoodat ook de verkeersverbin ding met de dorpen binnen enkele maanden aanzienlijk zal zijn ver beterd. Volgend jaar reeds zullen ongeveer 250 gezinnen in den polder woonplaats kunnen vinden, hetgeen voor de neringdoenden en kleine industriëelen een prik kel zal zijn zich in de nieuwe dorpen te vestigen. De diiectie van den Wierin germeerpolder heeft dit voorzien en daarom de nondige maatre gelen getroffen voor de beschik baarstelling van bouwperceelen in erfpacht. Zij is gereed om reeds thans aanvragen in behan deling te nemen en bereid om alle inlichtingen te verstrekken. In de afgeloopen week is de toestand van mgr. Nolens langzaam achteruit gegaan en de bezorgdheid toegenomen. Zoowel Z.H. de Paus als H.M. de Ko ningin hebben van hun belang stelling doen blijken. Mgr. Schioppa internuntius en Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, hebben dr. Nolens tijdens zijn ziekte bezocht. Uitvoering der Tarwewet. De Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 deelt het volgende mede: Bakkers, die op 1 September 1931 nog in het bezit zijn van tarwebloem of tarwemeel B (on gemengde tarwebloem of meel dus), zullen die bloem of dat meel slechts mogen gebruiken, indien zij tarwebloem of tarwe meel, uitsluitend bereid van in- heemsche tarwe (tarwe door be middeling van de Centrale Tarwe- organisatie geleverd), afnemen tot een hoeveelheid, gelijk aan 1/i van den bij hen aanwezigen bovenbedoelden voorraad tarwe bloem of tarwemeel B, teneinde dezen voorraad in overeenstem ming te brengen met de tarwe bloem of het tarwemeel, voldoende aan de ministeriëele voorschriften. Aan bakkers kan op hun verzoek aan de Meelcentrale worden toe gestaan van hun voorraad tarwe bloem of tarwemeel B, 77s pet. van hun totaal bloem- of meel- verbruik over zes maanden (dit is ongeveer het totaal bloem- of meelverbruik over 2 weken) te verwerken. Zij, die hiervan gebruik maken, worden gedurende dien tijd niet in de gelegenheid gesteld verder onvermengde tarwebloem of meel te betrekken en zullen dus gedu rende dien tijd geen bonboekjes ontvangen. Regeling geldschietersbedrijf. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer, over het voorstel van wet tot wette lijke regeling van het geldschie- tersbedrijf. Eenige leden verklaarden te twijfelen aan het practische nut van dit voorstel. Zij waren n 1. van oordeel, dat de wetgever, die zich ten doel stelt een regeling betreffende de woekerbestrijding tot stand te' brengen, zóó scherp geredigeerd, dat zelfs zeer sluwe geldschieters hun bedrijf niet meer zullen kunnen uitoefenen, voor een onmogelijk uit te voe ren taak staat. Het bepalen van de grens tus- schen interest en woeker, m.a. w. de beantwoording van de vraag, wanneer het een uitwas geldt, zal bij algemeenen maat regel van bestuur geschieden. Hierin ligt volgens deze leden de voornaamste fout van het ont werp. Wil men een kwaad be strijden, dan dient men naar hun gevoelen zelf aan te geven, waar dat kwaad een aanvang neemt. Zij vreesden, dat het der Regeering niet zal gelukken, dit uiterst moeilijke vraagstuk op een bevredigende wijze tot op lossing te brengen. Vele andere leden konden zich met dit betoog niet vereenigen. Alhoewel zij niet verwachtten, dat het aanhangige voorstel aan het euvel der woekerzucht voor goed een einde zal maken, be tuigden zij toch gaarne hun in stemming met het kloeke initia tief, te dezer zake genomen. Nederl. Chr. Landarbeidersbond. Het ledental dezer organisatie is van 1 Januari 1931 tot 1 Juli toegenomen met 5729 leden. Al leen het tweede kwartaal een vooruitgang met 4643 leden. Op 1 Januari was het aantal leden 9903, 1 April 10989 en 1 Juli 15632. Het aantal afdeelin- gen klom tot 432. In elke provincie is flinke groei te |constateeren, waarbij Zee land boven aanstaat, waar het getal van 557 tot 2001 klom. Uit alles valt te zien dat de arbeiders ten plattelande zich meer en meer voelen aangetrok ken tot dezen bond, die als leden aanneemt land-, tuin-, bloemist-, zuivel- en veenarbeiders. Zaterdagmiddag werd vanwege bovenstaanden bond te Goes een Christelijk Sociale Landdag ge houden, die in hoofdzaak was bezocht door de leden der Chr. Vakvereenigingen op Zuid- en Noord-Beveland. Door de druk ke werkzaamheden in den land bouw en de Goesche kermis was de opkomst niet groot. Te half drie opende de heer A. de Lange de samenkomst en verwelkomde de aanwezigen. In zijn openingswoord wees spr. op den verblijdenden groei der Chr. vakbeweging sedert den v.origen Landdag en op het ledencijfer, dat het Chr. Nat. Vakverbond thans heeft geboekt. Naar te vreezen is, zal de a.s. winter buitengewoon ernstig en moeilijk zijn. Niemand kan de crisis oplossen. Pijnigend is de vraag voor ons Christenen hoe komen we tot betere verhoudin gen, temeer daar we hooren, dat groote voorraden levensmiddelen, katoen, enz. worden vernietigd, alleen om de prijzen „op peil" te houden. Wij mogen ons van dit probleem niet afmaken. Hierna traden 3 sprekers op, die de Chr. Vakbeweging pro pageerden. Ëiectrisch dooden ran ongedierte Dit voorjaar zijn in ons land, Engeland eD Amerika proeven genomen met electrisch* dooden van ongedierte op de fruitboo- men. Dit gaat zooMen legt koperdraad over de aangestaste boomen en verbindt die aan een aardingtclraAcl, Een generator geeft een stroom van 110 000 volt, welke eerst gaat door de over de boomen gespannen dra den, dan in de aardingsdraden en eindelijk, onder sluiting van den stroomkring, weer naar den generator terug. Het gelukte alle schadelijke insecten, enz. totaal te dooden en een vollen vruch- tenoogst te verzekeren. Ook by de aardbeiplanteo moet het re sultaat prachtig zijn. Men wil nu ook probeeren de poppen der schadelijke dieren in den win ter te vernietigen. AXEL, 25 Aug 1931. De agenda voor de op aanst. Donderdag alhier te houden open bare raadsvergadering bevat de volgende punten 1. Notulen 2. Ingekomen stukken 3. Verzoek van H. van Luijk, A. P. Freekenhorst en C. van Kampen om aankoop van grond. 4. Voorstel van B. en W. om aankoop van perceel Noordstr. B 50 en perceel O 38 Schapenbout 5. Voorstel om een rek. crt. te openen van de Gasfabriek bij de gemeente. 6. Schoolgeldverordening. 7. Vaststellen dienstrekeningen. Tot heden is bij den kerke- raad der Ned. Herv. Kerk alhier nog geen bericht ingekomen, dat het beroep door ds. Mortier van Zalk (O.) is aangenomen. Daar morgen de laatste dag van den gebruikelijken termijn is versche nen, wordt vermoed, dat ook dit beroep tevergeefs zal zijn geweest. Begunstigd door goed weer trok de harmonie „Concordia" Zaterdag per autobus naar Zaam- slag om daar het tegenbezoek te brengen en de verplichting tegen over het driemanschap te ver vullen. Na een rondgang door het dorp volgden de concerten resp. van de muziekgezelschappen Zaam- slag, Hoek en Axel die door een belangstellend publiek werden beluisterd. Het klein-festival liep goed van stapel. Een muzikale fietstocht van de Chr. Harmonie alhier op j.l. Zaterdag was oorzaak, dat de be woners van de wijken Schapen bout, Spui en Magrette verrast werden op eenige nummertjes mu ziek. Dat deze attentie op prijs werd gesteld, bleek wel uit de belangstelling die werd getoond door jong en oud, temeer nu het weer iets was opgeknapt Te Terneuzen zijn Zater dag onder lejding van den bad meester, de heer H. Bode,eenige zwemwedstrijden gehouden voor dames ëh heeren, jongens en meisjes, welke zeer in den smaak vielen. Er waren een 80-tal deel nemers. Opgeluisterd door mu ziek en enthousiasme van vele toeschouwers, is het zwemfeestje goed geslaagd, evenals de dans- soirée, die 's avonds werd ge houden onder de deelnemers, na uitreiking van de behaalde prijzen. Vrijdag viel de heer P. A. Galle, opzichter bij het werk aan de middensluis te Terneuzen, door over een plank te struike len te water. Gekleed met olie- jas en waterlaarzen was er geen kans van zwemmen. Men wist hem van af de sluis een haak toe te steken, waarna hij het hoofd boven water kon houden, tot men met een roeiboot te hulp kwam. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsvervanger van den dijk graaf van den Mosselpolder de heer D. M. Machielsen te Hoek. Tijdens het onweder is Woensdagavond brand uitgebro ken in de landbouwschuur van C. Boogaert te Clinge. De schuur brandde geheel uit. Een wagen en eenig landbouw- materiaal werd door den brand verwoest. Het vee kon gered worden. Verzekering dekt de schade. Op 26 en 27 Augustus a.s. wordt te Clinge de Derde Zeeuw- sche Klompenbeurs gehouden. Er zullen ruim 30 stands zijn. De marechaussee te Honte- nisse heeft gearresteerd eer. ze keren d. W. aldaar, die ernstig verdacht wordt van een in de vorige week onder - Hulst ge- pleegden kippendiefstal. Haastige spoed. Zaterdagavond toen de boot te Breskens was aangekomen en de auto's de boot mochten ver laten, zijn twee man van het personeel ternauwernood ontko men aan de gevolgen van de handelingen van een autobestuur der, die geen oogenblik geduld had. Een jongeman uit Breskens wilde met zijn wagen zonder noodzaak een anderen auto, die eerst de boot af moest, passee- ren en reed een matroos over zijn schoen, gelukkig zonder hem te raken en een besteller kon zich alleen door op een der wagens te springen, behoeden voor bekneld raken tusschen de auto's maar 't kostte hem een zeer gehavende pantalon. Eenige schade aan de auto's en aan een paal van de landingsbrug was het gevolg van het onnadenkend rijden. Het ware zeker te wen- schen, dat men strengere bepa lingen ten deze maakte en ieder verplicht werd zich stipt aan de aanwijzingen van het personeel te houden. Toestand tertiaire wegen. Het bestuur van den P. B. N. heeft aan tien colleges van Ged. Staten o.a. aan 't college in Zee land een adres gericht, waaraan wij het volgende ontleenen Bij de weggebruikers is een steeds grootere bezorgdheid ont staan omtrent den toestand, waar in de zoogenaamde tertiaire we gen in het geheele land verkeerèn, als gevolg van het feit, dat deze bij de tegenwoordige wijze van onderhoud, als regel niet bestand zijn tegen het drukke mechanische verkear, dat daarop plaats heeft. Tegen de verwachting n l. in, hebben zeer vele tertiaire wegen door de ontwikkeling van het mechanische verkeer het karakter van secundaire wegen verkregen en nu blijkt, hoe verkeerd het is geweest, bij het opmaken van de plannen voor de verbetering van het Nederlandsche wegenstelsel de zorg voor de verbetering van die tertiaire wegen over te laten aan de beheerders daarvan. Niet alleen, dat deze zeer dikwijls niet over voldoend geoutilleerde tech nische diensten beschikken, om deze verbetering uit te voeren, maar wat veel erger is, hunne financiëele draagkracht is daartoe bijna altijd volstrekt onvoldoende. Het gevolg is, dat niet alleen de bedrijfsautohouders, die van deze wegen gebruik moeten ma ken groote schade lijden, maar nog erger is: de toestand dier wegen gaat zienderoogen achter uit en krachtige maatregelen zijn reeds thans noodig om er voor te zorgen, dat de wegen ten minste voor het verkeer bruik baar blijven. Wordt niet spoedig ingegreppn, dan zal de toestand zoodanig verergeren, dat het in orde bren gen dier wegen, die voor het verkeer niet kunnen worden ge mist, bijna ondraaglijk zware financiëele offers zal eischen. Het bestuur van den P. B. N., ervan overtuigd, dat het niet de onwil, doch voornamelijk de financiëele onmacht van de klei nere wegbeheerders is, die deze verhindert de tertiaire wegen in een behoorlijken toestand te hou den, heeft zich reeds geruimen tijd geleden gewend tot den Mi nister van Waterstaat met het verzoek maatregelen te willen treffen zoo noodig door het indienen van een voorstel tot wijziging van de wegenbelasting wet waardoor uit het Rijks wegenfonds aan de Provinciën jaarlijks gelden zouden worden verstrekt, ten behoeve van de verbetering van de tertiaire wegen. Tot groote spijt van het be stuur heeft de Minister op het verzoek afwijzend beschikt. In de toekomst zal het onaf wijsbaar blijken, dat het onver mijdelijk is, ook ten behoeve van de tertiaire wegen 'n bijdrage uit het Rijkswegenfonds af te zon* deren.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2