Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, ©*i No. 40. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1931. 4te Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Hongar^e. Na een bewindsperiode van bijkans vijf jaren heeft het Kabi- net-Bethlen, zijn ontslag geno men. De redenen voor dit heen gaan zijn ietwat duister en wor den dit nog meer door de ver schillende verklaringen ten aan zien daarvan afgelegd. Men wil het doen voorkomen, alsof de economische en financieele toe stand van het land, dat zich na langdurige onderhandelingen een buitenlandsche ieening van vijf millioen pond sterling zag toege wezen, thans dermate verbeterd is, dat er voorloopig geen wolkje aan de lucht kan komen. Een dergelijke zienswijze kan bezwaar lijk voor ernst worden gehouden, evenals de uiteenzetting, dat de minder goede gezondheid van Graaf Bethlen, den afgetreden minister-president, het geheele kabinet tot den afmarsch zou hebben doen besluiten. Hoe de vork precies in den steel zit, daar laat men zich niet over uit of liever, men tracht om de zaak zooveel franje te bor duren, dat de ware reden dezer Kabinetscrisis er totaal onder bedolven wordt en voor den niet-ingewijde onmogelijk te ont dekken. Dat moet vanzelf voeren tot het opperen van allerlei onderstellingen, hetgeen een ge vaarlijken kant bezit, temeer, daar de Hongaarsche staatsaangele- genheden in bepaalde opzichten toch reeds geducht over de tong zijn gegaan in den laatsten tijd. Hongarije neemt toch al een ietwat uitzonderlijke plaats in de Europeesche samenleving door het feit, dat het nog steeds een Koninkrijk is, ofschoon het reeds sedert een dertiental jaren geen koning meer bezit. En het is een publiek geheim, dat ex-keizerin Zita van Oostenrijk allerminst berust in dezen stand van zaken, maar zich integendeel zeer veel moeite getroost heeft en zich nog getroost, om de volgens haar inzicht rechtmatige aanspra ken van haar zoon Otto op den Ik heb gehoord, dat gij ten tijde van den moord tuinman op het kasteel waart, zeide Sofie en dat gij u in den nacht, toen de misdaad begaan werd, op het kasteel bevond. Daarom dacht ik, dat gij iets gehoord of gezien kon hebben. Ik, juffrouw? O neen, ik hoorde Of zag niets. Hoe laat verliet gij dien nacht het kasteel? vroeg het meisje, schijn baar onbevangen. Om elf uur. Ik herinner mij, dat ik over het terras ging, juist de torenklok sloeg. Heeft iemand gezegd, dat ik iets van den moord gehoord of gezien heb O neen, niemand heeft hierover in het openbaar gesproken. Men heeft mij de geschiedenis verteld, en deze boezemt mij groot belang in. Daar gij juist over Alexe Mixtome begon te spreken, dacht ik, dat gij soms een beetje meer licht in de zaak kon brengen Zoo 1 riep de molenaar op ge- fusten toon uil. Ik dacht, dat de men- Bchen met te veel vrijheid gebruik gemaakt hadden van mijn naam, die tot nu toe op geenerlei wijze met de treurige zaak in verbinding werd ge bracht. Gij hebt hier een schoone be zitting, merkte Sofie rondziende op. Ja, juffrouw, ik ben een gelukkig man, maar zau zeker de ongelukkigste Van het land geworden zijn» als Ik mijn Hongaarschen troon erkend te krijgen. Sedert Aartshertog Fer dinand plechtig van zijn aan spraken heeft afgezien, is Otto de eenig overgebleven troonpre tendent en hoewel hij reeds jarenlang noodgedwongen in het buitenland vertoeft, evenals zijn moeder, bezitten de Habsburgers in de Hongaarsche legitimisten nog steeds een niet te onder schatten aanhang. Nu is het van voldoende bekendheid, dat Stepan Graaf Bethlen zich niet onbe tuigd heeft gelaten met betrek king tot het herstel van het koningschap, al moest hij zich daarbij uit hoofde van zijn functie als leider van het Kabinet uiter aard sterke beperkingen opleg gen. Evenwel is juist gedurende de laatste maanden de eventueele troonsbestijging van Otto, des noods door middel van een staatsgreep, herhaaldelijk ter spra ke gekomen en zulks op een manier, waardoor ook van de zijde van regeeringspersonen uit de omliggende landen, met name Tsjecho-Slowakije, in dit verband waarschuwende verklaringen wer den afgelegd. Bekend is ook de destijds bij zijn ambtsaanvaarding door den Hongaarschen Rijksbestuurder graaf Horthy afgelegde verklaring, dat hij de Kroon zou bewaren voor den Koning, totdat hij, Horthy, het oogenblik gekomen achtte, dezen den vorst op het hoofd te drukken. Wanneer we nu het verband trachten te leggen tusschen de gebeurtenissen, dan komen we tot een vrijwel voor de hand liggende conclusie Graaf Beth len heeft er zich voor laten span nen met een deel der ministers, om eindelijk de rechten van Otto op den Hongaarschen troon te doen erkennen, waarbij hij stuitte op den tegenstand van den Rijks bestuurder, die ,het oogenblik nog niet gekomen acht". Dit moest op den duur voeren tot een conflict, dat de "aanleiding vormde tot het zoo onverwachte aftreden van het Kabinet. Dit is althans een meer plau- zoontje verloren had. Hij is alles voor mij en ik hoop dat hij hier eens molenaar zal worden, zooals ik nu zelf ben. En dit schoone stuk grond erven? voegde Sofie eraan toe. Het voorhoofd van den molenaar rimpelde zich. Ik hoop het, zeide hij zuchtend. De markies van Charlemont is toch zeer mild voor u geweest. Ik heb gehoord, dat gij in groote gunst bij hem staat, mijnheer Greg. De molenaar lachte, naar het Sofie voorkwam, zeer zonderling. Gij moet hem wel goede dien sten bewezen hebben, ging zij voort en haar hart sloeg sneller. En toch vraagt men hoe is het mogelijk? Hij kon van een op het kasteel dienenden tuinman weinig voordeel hebben, en beloonde hem desniettegenstaande zoo mild, toen hij in het bezit van het kasteel kwam 1 Uit des molenaars oogen blonken wantrouwen en onrust. Hij zette den knaap neder, riep zijn vrouw en zeide, dat hij naar den molen moest gaan zien, doch dadelijk terug zou komen. De vrouw nam zijn plaats in en keek hem bekommerd na. Wat ziet mijn man er bedrukt uit, zeide zij, toen zij met Sofie alleen was. Het ongeval heeft hem zeer ge schokt. Hij zou het niet overleefd heb ben, als de knaap verdronken was. Wij spraken daar juist over het drama van Charlemont, zeide Sofie, dat maakt hem toch niet zenuwachtig Dat ontroert hem altijd, ant woordde de vrouw. Hij zeide mij, hernam Sofie, dat hij in den nacht, toen de moord ge pleegd werd, op het kasteel was. 0$ sibel argument d2n de bewering, als zou de regeering zijn heen gegaan wegens den buitenge wonen voorspoed, waarin Hon garije zich op het oogenblik mag verheugen. Het gesprek van den dag in Oostenrijksche politieke kringen is alzoo een vermoedelijk op handen zijnde troonsbestijging van den door de -Hongaarsche legitimisten erkenden aartshertog Otto van Habsburg. Het wordt als vaststaand aan genomen, dat Frankrijk, niette genstaande alle dementi's van Tsjecho-Slowakije, de troonsbe- stijging van Otto ijverig bevor dert en daarmede streeft naar den terugkeer van de Habsbur gers op den Hongaarschen ko ningstroon. De Franschen zouden de mee ning zijn toegedaan, dat de troonsbestijging van Otto een sterk tegenwicht zou vormen tegen de Duitsch—Oostenrijksche aaneensluitingsplannen en boven dien de toenadering tusschen Italië en Hongarije zou verhin deren. Spanje. De Spaansche minister van justitie heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij de ver koop en iedere hypothecaire be lasting van de in het bezit der kerken en orden zijnde terreinen en gebouwen, verboden wordt. Nader kan hieromtrent nog worden gemeldDe notarissen mogen geen enkele overeenkomst betreffende bedoelde goederen behandelen. De ambtenaren der registratie moeten elke inschrijving ervan weigeren, de beursmakelaars mo gen zich met geen enkele trans actie, waarbij een der partijen optreedt voor rekening van een kerk of godsdienstige instelling, bezighouden. De Nationale Bank en de bui tenlandsche banken, die in Spanje filialen hebben, moeten weigeren gevolg te geven aan opvraging van fondsen, enz., gedaan door een godsdienstige instelling, hoe laat verliet hij u dien nacht? Hij heeft mij streng bevolen, nooit over den moord te spreken, zei de vrouw Greg; maar als hij er zelf van spreekt, waarom zou ik het dan niet doen De markies kan niet boos op ons worden, als wij over een fa milie aangelegenheid praten. Mijn man verliet mij dien nacht tien minuten voor tweën, juist toen de moord plaats had, juffrouw, maar, waarlijk hij zag er niets van. Ik herinner mij nog zoo juist het uur, want een der meisjes kwam in de dienstbodenkamer en zeide hem, hoe laat het was zij voegde er bij, dat zij hem aanklagen moest, als hij niet dadelijk vertrok. Wij waren verloofd en zouden spoedig huwen, daarom bleven wij zoo lang bij elkander praten. Sofie brak het gesprek af, prees de kinderen en hoorde geduldig het ge babbel van juff ouw Greg aan. Na eenigen tijd kwam de oudste dochter zeggen, dat de kleederen van Sofie droog warenzij leidde haar naar een zijkamer waar deze de ge leende met hare eigen kleeren verwis selde. Toen zij in de huiskamer terug kwam. vond zij er den molenaar, tegen den haard leunende, donker voor zich ziende- Zijne vrouw had hem verteld, dat zij aan het meisje het uur had ge noemd, waarop hij haar in den nacht, dat de moord gepleegd werd, verlaten had, waarover hij zóó boos geworden was, als zij hem nog nooit had gezien. Zij stond weenende aan het venster, verwonderd, dat haar man zoo toornig kon worden, omdat zij de zuivere waarheid had gesproken. Sofie scheen de slechte stemming tusschen de echtelieden niet te bemer- De Hooge Commissaris in Marokko spreekt de geruchten omtrent den toestand in dat ge bied tegen en seint, dat in de Spaansche zone orde heerscht. Verboden handel in wapens heeft niet plaats gehad. Te Santander zijn stakingen uitgebroken in de schoenen- en broodfabrieken. Een Engelsche maatschappij, die in de nabijheid van Santan der een mijn exploiteert, heeft er de voorkeur aan gegeven deze te sluiten, liever dan te voldoen aan de looneischen der arbeiders. De metaalbewerkersstaking is geëindigd. Uit Cadiz wordt gemeld, dat de arbeiders van een groote broodfabriek aldaar, naar aanlei ding van een geschil met de directie, het werk hebben neer gelegd. De gouverneur heeft daarop de fabriek doen sluiten. In de broodvoorziening der stad is voorzien. China. V r e e s e 1 ij k. We zijn in de laatste tijden helaas wel verwend geraakt aan sensationeele berichten, onver schillig van welken aard die zijn. Maar wat betreft de ramp, die thans aan een deel van de Chi- neesche bevolking is overkomen, komen we toch weer even onder den indruk van de vreeselijke ellende, die de overstroomingen in de Jangtse-gebieden veroor zaken. Zoover het oog reiken kan, ziet men er niets dan een zee van modder, waardoor twee millioen menschen den dood vonden. Om een enkel idee te vormen van den omvang dezer naamlooze ellende, melden we hier een paar gegevens, die we in de dagbladen lezen In de provincie Huper zijn ongeveer 30,000 vierkante mijlen overstroomd, 20,000 vierkante mijlen zijn geheel verlaten en 5 millioen menschen zijn dakloos. In Hoenan zijn 2 millioen menschen zonder dak en 20,000 ken; zij nam afscheid en begaf zich op weg naar het kasteel. Zij wa3 nog maar even op weg, toen zij snelle stappen achter zich hoorde. Omziende, bemerkte zij den molenaar die achter haar aankwam. Wacht een oogenblik, juffrouw riep hij. Ik heb u nog iets te zeggen I Hebt gij mij wat te zeggen vroeg Sofie. Ja, juffrouw, zeide Greg, ik zou nog gaarne een paar woorden met u sprekenmaar laat ons naar de brug gaan, daar worden wij niet gade ge slagen. Sofie vervolgde haar weg tot aan de brug, waar het voetpad op den groo- tën straatweg uitkwam. Hier stond zij stil, leunde tegen het brugstaketsel en richtte hare blikken vragend op den molenaar. Hare jeugdige schoonheid verblinde hem, en toen hij haar schuw aanzag, herinnerde zij hem meer dan te voren aan Alexe Mixtome en een geheime vrees beving hem. Wat hebt gij mij te zeggen? vroeg Sofie vriendelijk. Ik vermoed, juffrouw, antwoord de Greg verlegen, dat gij eene bloed verwante van den markies zijt, en daar mijne vrouw en ik twee verschillende geschiedenissen verhaald hebben ge voel ik mij genoodzaakt te {verklaren, dat zij zich vergist heeft, dat is alles juffrouw. Zijn rondzien en zijn onrust maak ten deze verklaring niet geloofwaar diger. Ik houd het er voor, dat uwe vrouw zich niet vergiste, mijnheer Greg, zeide Sofie scherp. Wat 1 riep de molenaar onthutst. Ik geloof, ging het meisje rustig voort, dat gij toen gij in dien verschrik* vierkante mijlen verlaten. Naar schatting sterven er eiken dag 1000 personen. In de stad Wucheng worden de lijken in de rivier geworpen, waar zij met de cadavers van honden, ezels en paarden drijven. De Chineesche minister van gezondheid deelt mede, dat de bewoners in het gebied van Hankau, voor zoover zij nog niet het slachtoffer zijn geworden van de overstrooming, aan cholera, typhus en malaria als vliegen ster ven en dat de toestand van uur tot uur vreeselijker wordt. Ooggetuigen vertellen dat de berichten volgens welke honderd duizenden in de golven van de Jangtse zijn verdronken, niet zijn overdreven en een regeerings- verklaring bevestigd, dat een derde gedeelte van de inwoners van Wucheng, het dichtst bevolkte deel van geheel China, is ver dronken, ziek is of is overgeleverd aan een onvermijdelijken honger dood. De keizer van Japan heeft een gift van 100.000 yen geschonken voor de Chineesche slachtoffers in het overstroomingsgebied van de Jangtse. Voorts tienduizend yen voor de Japanners, die door de overstroomingen verliezen heb ben geleden. In verband met de wrijvingen tusschen Chineezen en Japanners, welke o.a. ontstaan zijn dcor den boycot in China van Japansche waren, is dit ge baar van den keizer van spe ciaal belang. Volgens berichten uit Shang hai breiden de overstroomingen in het gebied van de Jangtse zich steeds meer uit. De toevoer van levensmiddelen is practisch onmogelijk geworden. Er worden voorbereidingen getroffen voor een spoedige ontruiming van Hankau. De scheepvaartmaat schappijen in Sjanghai hebben opdracht ontvangen voor een eventueele ontruiming de benoo- digde schepen in gereedheid te houden. HetAmerikaanscheRoode Kruis heeft 100 000 dollar doen toekomen aan den Amerikaan- kelijken nacht de dienstbodenkamer verliet, iets gezien moet hebben, dat, als gij het gezegd had, de geheele schuld der misdaad op een ander dan op Alexe Mixtome zou hebben over gebracht. De molenaar zocht naar adem. Zijn gezicht, even te voren nog gloeiend rood, werd doodsbleek. Ik geloof, herman Sofie, nog altijd kalm, hoewel haar hart sneller en harder sloeg, dat gij overtuigd zijt van Alexe Mixtome's onschuld en uwe getuigenis zijn naam van allen smaad kan ontheffen. Ik geloof zelfs, dat gij weet, wie de ware moorde naar is. De moleraar staarde het meisje aan alsof zij een bovennatuurlijk wezen was en hem geheel doorzien had. Zijn knieën knikten. De angst scheen hem zijn kracht ontnomen te hebben en hij hield zich aan de brug vast om niet te vallen. Sofie zag in deze teekenen een vol ledige bekentenis. Zij had nu een an der spoor gevonden, dat geheel het geheim oploste waarmee haar vader omringd was. De molenaar kende den moordenaar van den markies en hij kon den naam haars vaders in eere herstellen. Alexe Mixtome is dood, ceide de molenaar. Hij stierf in een ander werelddeel en de moord op den mar kies had reeds zoo vele jaren plaats, dat men er maar niet meer over spre ken moest. Het gebeurde kan niet onge daan gemaakt en het verledene zal niet weder aangeroerd worden i er is niemand die de oude geschiedenis nog aan het licht zal brengen, (Wordt vervolgd,) AXELSCHE COURANT 81)

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1