Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. bijna uit, Wilton Ontsloeg op groote schaal. Onze textiel-indu- strie ziet haar export vernietigd zij leed in 1929 groote verliezen op voorraden, maar nu is er een bedrijfsverlies van duizend gul dens per week. Met onzen scheepsbouw, een van onze basis-industriëen, waar op ook de machine-industrie rust, is het absoluut mis. Aardewerk Ffft Glas? Een scherende handbe weging. Diamant Zoo goed als weg Maar dr. Wibaut zette toch pas in een „Volk"-kroniek uiteen dat het nog niet zoo slecht ging „Zijn beschouwing deugt abso luut niet, omdat zij te veel ge baseerd is op de door N.V.'s ge baseerde balansen. Onze belang rijkste industriëen, speciaal d textiel-industrie, zijn meestal fa miliebedrijven. Daar hoort men niet van. Maar hoewel de men- schen actief genoeg zijn, zijn er, die 't niet kunnen bolwerken Neen, het is slecht, behalve dan met wat verzekeringmaatschap pijen of hypotheekbanken en hier en daar een uitzonderlijk bedrijf Onze eenige vlasspinnerij te Tilburg vecht om haar bestaan Niet wereldschokkend, o neen, maar toch een tweehonderd men schen werkloos. Aan kranige industrieelen dan ken we, dat in groote concerns Nederland wat mee te praten heeft, maar dit heeft ook nadee- len als die heeren gaan uitcijfe ren, waar ze het bedrijf het voor- deeligst inkrimpen. Gelukkig houden we de kunst zijde te Eede (ik weet tenminste niet beter), nu Milaan gesloten wordt, maar de Unilever zet maar even, in verband met concentra tie, zes zeepfabrieken stopte Gouda, Zutphen, Meppel, Den Helder, Leiden. IHet is héél erg. En ziet u dan onze reederijen eens; alleen de Indische lijnen houden het uit. Bekijkt u Müller's verslag maareventjes. Millioenen en millioenen zijn weg. 't Is al lemaal niets. En als ik nu maar een sprankje licht zag, maar ik zie geen lichtMet een bitteren lach„Amerika distribueert ook geen optimisme meer". En dan komt er de klap tegen onze kolenexport nog bij. Waar ziet u de zwakste plekken in ons land „Het noorden is heelmaal nul, maar dat is vooral landbouw. Twente wankelt. Brabant, waar we haast nooit werkloosheid had den, ziet er nu talloozen in de werkverschaffing. Alleen Helmond heeft er duizend. In Eindhoven merkt men nog niet zooveel, want Philips ontsloeg vooral ongehuw- den en vreemdelingen". „Maastricht met zijn glas- en aardewerk is heel somber. En daarbij overal werkeloosheid op het platteland. De werven voor den bouw van zeeschepen hebben bijna niets te doen. En geen werk in het voor uitzicht. Hier kan de toekomst beteren. Dit is niet het geval voor den binnenscheepsbouw. Deze wordt niet beter: natuur lijk gevolg van de wijziging der techniek. In het schippersbedrijf wordt zwarte honger geleden De oorzaken „Er zijn er tweehonderd, be halve de oorlog, die van alles de schuld is. Sommigen zoeken het alleen in den landbouw. Hier zijn de bronnen verplaatstwij brengen onze bloemen naar Nice en op de Zwitsersche Alpen, maar moeten op de Londensche markt concurreeren met de Austra lische boter". Verandering van handels politiek „Ons land is 't allerkwetsbaar. Wij moeten het van in- en uitvoer hebben". Een tol-unie met Duitsch- land „Dit ware fataal, want onze weg gaat ook over zee". En een tol-unie met Belgie „Zou niets dan voordeel zijn. Wij hebben zooveel overeen komst". Onze bisschoppen hebben gepleit voor het gebruik van het nationaal product. „Dat is de juiste weg. Wij moeten eigen industrie steunen Zij is het waard de chocolade en biscuit-industrieën hier ver overden de Nederlandsche markt tegen groote standaardmerken in En de kern van groote industrieën is Nederlandsch de gloeilampen de kunstzijde, de margarine-unie de petroleum. Dat is wat waard de Koninklijke doet hier groote bestellingen. Activiteit is er ge noegzijn de v. Berkel's snij machines geen bewijs?" Men zegt, dat u, de „roode' Directeur, heil ziet in verlichting der sociale lasten. Is dat zoo? „Ik ben altijd de hardste pro pagandist geweest voor een goede sociale wetgeving, maar bovenaan staat de noodzaak om te leven Wij zijn zoo diep in den put dat alles helpt. Alle kleine beetjes helpen. Wat nog werkt, werkt meestal met verlies of met kleine winst. Het is een wedstrijd van uitgemergelde menschen. Vergeet niet, dat de winstmarge slechts een klein percentage is van de totale productie-kosten. Waar men vroeger over heen stapte bi een wettelijke regeling, moet men nu voorzichtig kijken, als men lasten legt op het bedrijf. Als men weer maand-balansen ging maken, zou men nog heel wat meer zure gezichten zien. De balans-ellende is nu weer even voorbij". De boeren „Ik heb er diep medelijden mee. Maar ik moet toch eerlijk zeggenelke steun aan den landbouw (niet aan de boeren gaat af van de rendabele bedrijven Ik weet heel goed, hoe treurig het lot is van de arme menschen op het land. Maar de rest van ons bedrijfs leven staat er even erg voor als de landbouw. Ik kan den recht- streekschen steun aan niet-ren- deerende takken van landbouw niet bewonderen". Maar wij kunnen de boeren toch niet laten verhongeren „Natuurlijk niet. Maar als een groot-industrieel moet sluiten leggen we dan geld op tafel Ik krijg hier ook gewezen mil- lionnairs en tonnairs". Vergeet u het ontzaglijk be lang van den landbouw voor ons volksleven niet „Ik denk er aan, maar de in dustrie heeft onbeperkte moge lijkheden, de landbouw niet. Onze bevolkingsaanwas is aangewezen op de industrie. Onze metaal industrie had in 1904 slechts 70 937 tegen ongevallen verzeker de arbeiders, in 1923 173.364. Het indexcijfer steeg van 100 tot 239. „Ik gun den landbouw alle goeds, maar het geld moet in elk geval ergens vandaan komen. Op geen millioenen na weten we wat de werkloosheid ons zal kosten. En de inkomsten Het Leeningsfonds werkt weer. „Voor het Rijk, ja, maar de gemeenten Ik zou binnenkort niet graag ergens wethouder zijn. Het wordt overal misère". Men fluistert dat op de Rijks- begrooting ruim vijftig millioen te kort geraamd wordt. „Zou mij niets verwonderen. Het Rijk heeft ook nog veel te weinig over de gemeente-finan- ciën te zeggen. 250.000 werkloozenEn er zullen er veel meer komen. Be rekent u dat eens. Wij moeten voor een groot deel mede door Indië bestaan. Onze metaal-indu strie verlamt ten deele, omdat er geen bestellingen van machines voor de Indische bedrijven komen En de textiel Indië zou zijn invoerrechten kunnen verlagen, maar de schatkist daar staat er ook slecht voor". Dus u wil toch loonsver laging „Wij leven op zeer hoog peil. In geen land worden hooger eischen gesteld aan woning, klee- king en voeding. Nu de groot- handelsprijzen gedaald, de vraag naar tal van waren desondanks gering blijft, is de waarde van den arbeid verminderd. Dit feit negeeren maakt Nederlandschen arbeid (via het product) onver- koosbaar. Wij moeten helaas 1 naar een lager niveau. Het is moeilijk, maar de w^rkloosheic is een veel en veel grooter kwaad dan alle andere verslechting op sociaal terrein. Ik ban liever de werkloosheid uit dar. dat hee Twenthe drie of vier dagen per week werkt. Men derft daar tot 30 pet. van het loon. Wie za dan nog over 10 pet. loonsver laging klagen Maar het begin „Ja, men begint aan de onbe schutte bedrijven, aan de armsten Dat is juist het ellendige". Heeft een gemeer.te-arbei der dan te veel Denkt u eens aan zijn huishuur b.v. „Ja, hoe komen die huizen zoo duur? Er is ook vak-egoïsme En wie betaalt den gemeente-ar beider En Rusland „Een ontzettend gevaarBlij vend Daarover durf ik niet oor deelen. De berichten zijn tegen strijdig. Maar zij maken de markt totaal kapot en indien zij een ge neratie willen „opstoken" in den letterlijken zin des woords, kan het nog veel erger worden". U is erg pessimistisch „Kan ik anders? Mijn totale kijk is zoo somber mogelijk. Al les is noodig om rendabele on dernemingen sterk te houden Voor overbevolking ben ik niet bang, maar als de boel weer gaat marcheeren, zal men pas zien hoeveel er veranderd is. Vele menschen begrijpen het niet, maar er zullen heele nieuwe verhou dingen ontstaan zijn, zooals dan den dertig-jarigen oorlog en den Napoleontischen tijd In den ouderdom van 55 jaar is te Amsterdam overleden de bekende tooneelspeler Louis Chrispijn, die verbonden was aan de Kon. Vereeniging „Het Neder landsche Tooneel." Hij was eeni ge maanden lijdende aan een ernstige ziekte. Het aantal gevallen van mond en klauwzeer gedurende de maand Juli 1931 bedroeg in de provincie Groningen 278, Friesland 478, Drente 60, Overijsel 259, Gelder land 16, Utrecht 8, Noord-Holland 13, Zuid-Holland 18, Noord- Brabant 2, Zeeland en Limburg geen. AXEL, 18 Aug 1931. Reeds jaren moesten de be woners van den Nieuwendijk en Oudenweg, die slechts 10 15 minuten van het postkantoor al hier verwijderd wonen, lijdelijk toezien, dat hun huurlieden een bestelling meer ontvingen en b.v. hun post in plaats van 's avonds 6 a 7 uur eerst den volgenden ochtend 8 a 9 uur ontvingen, ter wijl andere bewoners, b.v. op de Kanaalkade hun post ook nog 's avonds ontvingen. Bij gelegenheid werd door ons meer dan eens op dien misstand gewezen en waar ons vroeger werd meegedeeld, dat zulks met te groote kosten zou gepaard gaan, (wat ons onbegrijpelijk scheen) daar vernamen we on langs, dat hiernaar een onderzoek zou worden ingesteld. Een en ander heeft tengevolge, dat pogingen worden aangewend om de bestelling ook 's avonds over de barrière tot Oudenweg uitgevoerd te krijgen en naar we vernemen, bestaat er alle kans, dat die pogingen zullen slagen. Antobotsfng. Gisteren reed de heer H., ge neesheer te Vlissingen, op den Hulsterschen weg in de richting duist, toen aan de Eerste Ver- corting bij E. Valent de heer M. Mkoopman alhier en ko mend uit de richting Axel even eens dien weg zou oprijden. De auto's kwamen met elkaar in aan raking, tengevolge waarvan eerst genoemde vermoedelijk het stuur cwijt raakte en met zoodanige kracht tegen een boom aanreed, dat de auto in de sloot kantelde. De heer H. was er behoudens enkele schrammen goed afgeko men, doch zijn auto was zwaar )eschadigd. De heer M. kwam met den schrik vrij en bracht dhr. H. naar de plaats zijner bestemming in Hulst. Intusschen was de politie gewaarschuwd, die eerT nader onderzoek instelde en proces verbaal opmaakte. Later is de auto door de ga rage Cito gelicht en in reparatie opgenomen. De auto van dhr. M. had slechts een lichte deuk. In de afgeloopen week is ook te Terneuzen door de win keiiers een reclame-week gehou den, die gepaard ging met op tochten van reclame-wagens, mu ziek, wedstrijden en ook een vuurwerk(je). Ondanks hel on gunstige weer hebben de feeste lijkheden veel menschen op de been gebracht. Ook het histo risch karakter, dat aan deze re clame werd gegeven, door te wijzen op het ontstaan van Neu zen in woord en beeld droeg het hare bij om de belangstelling te verhoogen. Een algemeene en eensgezinde samenwerking deed de reclame week te Neuzen goed slagen. Benoemd tot directeur var. de Rijkskweekschool voor Onder wijzers(essen) te Schoonhoven de heer J. P. Roosendaal, thans leeraar aan de Rijkskweekschool voor Or.derwijzers(essen) te Oost burg. Door J. A. V., 40 j., bierbrou wer te St. Jansteen, is hooger beroep aangeteekend lrg_>n het vonnis van den kantonrechter te Hulst, waarbij hij ter zake van het als koopman aanwezig hebben van bier, dat niet aan de eischen gesteld krachtens de Warenw voldoet, is veroordeeld tot f50 of 10 dagen hecht. Eveneens is hooger beroep aangeteekend dooi H. d. K., 50 jaar, inspecteur, wonende te Rotterdam, tegen een vonnis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij ter zake van het rijden met een motorrijwiel, dat niet voorzien was van een rijwiel spiegel, is veroordeeld tot f 10 of 1 dag hecht. Surséance van betaling. Vrijdag heeft de bankiersfirma J. C. de Koster en Co. te Vlis singen, wier kantoren aldaar en te Terneuzen en Axel Vrijdag gesloten waren, bij de rechtbank te Middelburg een verzoek tot het verkrijgen van surséance van betaling ingediend. In een tot de cliëntèle gerichte circulaire deelt de firma mede door de abnormale tijdsomstandigheden tot dezen stap te zijn gedwongen en dit in het belang van de gezamenlijke cliëntèle te achten. In zake de gevraagde surséance van betaling is bepaald dat ver gadering van schuldeischers zal plaats hebben op Woensdag 9 Sept. a s. om l1/» uur in het ge rechtsgebouw te Middelburg. Tot bewindvoerders zijn be noemd de heeren mr. J. F. van Deinse, advocaat en procureur te Middelburg en C. Kamermans, accountant te Vlissingen. De kantoren zullen voorloopig gesloten blijven. Naar de „Midd. Crt." verneemt, bediaagt de schuldenlast onge veer f 1.247.000 en het vermoe delijk tekort 37s ton. Zaterdagmiddag had op de mailboot „Oranje-Nassau" te Vlissingen, juist toen deze zou vertrekken, een ontploffing plaats door het springen van een der vlampijpen. Dikke stoom en zwarte rook stegen op en vulden de machinekamer en verdere vertrekken, tot groote ontsteltenis van de 400 passagiers en be manning. Drie hunner kregen brandwon den, waarvan de 64 jarige stoker van Zweeden zoodanig, dat hij nog 's avonds overleed. De on gelukkige zou binnenkort pensi oen hebben gekregen. Met een volgende boot zijn Dassagiers, bagage en post ver trokken. De lading ging Zondag met een andere boot van de Zeeland1' meet Handig. Een winkelier te Arnhem gaf ziju loopjongen de opdracht twee pakken bij verschillende klanten t j bezorgen, schrijtt de „N. Arnh. Ct." Een ervan hield voor onge veer zeventig gulden waarde in. De joDgen bezorgde dit pak bij den klant en kreeg tot be scheid, dat mevrouw wel in de zaak zou komen om te betalen. De jongen vond dit goed en vertrok. Toen hij op de straat kwam was hem een collega- loopjongen genaderd, die intor- m derde, wat hij daar had ge- br»cht. „Want", zei hij, „die lui betaleD nooit". Dat had de eerste niet geweten en zonder zich te bedenken ging hij terug schelde aan en zeide tegen mevrouw, die hem open deed „Mevrouw, het spijt me, dat ik u lastig moet vallen, ik heb me vergist en u het verkeerde pak gegeven. Mig ik het even ruilen „O, zeker", antwoordde mevrouw en zij steide den jongen het in ontvangst genomen, nog niet geopende pak ter hand. De 1 jop- jongen zeide toen „als u bjj den baas komt en dadelijk betaalt, kunt u de bullen krijgen", waar na hij zich verwijderde met zijn waarschuwenden collega. Toen de jongen aan de zaak kwam en den patroon bleek, dat hij zeer handig was opgetreden, kreeg hij een welverdionde be looning. De landbouwer B te Heer- de, was in de omgeving van zijn woning kraaien aan het schieten. Hij trof daarbij de vrouw van den heer H., die op een afstand van ongeveer 250 meter by haar woning stond, in de buik. De vrouw is naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De landbou wer schijnt niet te hebben ge weten dat z'n buks zoo ver droeg. Poststukken vermist. Uit een postzak welke op den lsten Augustus van Amsterdam ten postkantore te Almelo aan kwam, wordt vermist een bun del, inhoudende 8 aangeteeken- de stukken en eenige brieven, expresse-bestelling. Uit een in gesteld onderzoek is, met uitzon dering van één enkel geval, niet kunnen blijken door wien die stukken en brieven zijn verzon den, aan wien ze geadresseerd waren en welke de inhoud er van was. De burgemeester van Almelo verzoekt daarom allen, die op 1 Augustus j.l. aangetee- kende stukken of brieven met expresse bestelling van Amster dam naar Almelo hebben ver zonden, hem mededeeling te doen van hunne adressen, alsmede van de adressen en de inhoud van de door hen verzonden stuk ken of brieven. Noodweer. Zaterdagmiddag omstreeks half zes heeft te 's Gravenmoer en omgeving een hevige hagelbui buitengewoon veel schade aan gericht aan de fruit- en groente kweekers en bloemisten. Een uur na de bui lag op vele plaatsen de hagel nog een voet hoog. Het vee in de weiden heeft duchtig te lijden gehad. Ook naby Oosterhout heelt noodweer gewoed. De bui kwam van het Westen en dreef in Noordelijke richting, keerde daar na terug om in grooter hevig heid zich boven 's Gravenmoer en omgeving te ontlasten. De lucht was pikzwart, en het was zoo donker, dat men de lampen in de huizen moest opsteken. Er vielen geweldige hagelkor rels, sommigen hadden een mid dellijn van ongeveer vier centi meter. Verscheidene tuinderijen en bloemisterijen liepen voor dui zenden guldens schade op. Niets was verzekerd. De hagelbui was zoo hevig, dat zelts enkele koeien in de weide door de groote dicht opeen vallende ijskogels werden ge wond. Het noodweer was van zeer plaatselijken aard. In Dongen, dat geen twee kilometer van 's-Gravenmoer verwijderd ligtj

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2