PUR0L versche GroenteD en Fruit. (anadabootnen. Srneüen. Doorzit|et) Stukloopen der Huk Princesseboonen en Snijboonen Ongeveer 70 zeer gave Kachelkolen Inmaakpotten. ^CM/IHK^oskh, Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Advertentiën. F. SCHEELE, Kantoor van W.A. DEN BOGGENDE te Axel, Nieuwstraat 80. Heeren Landbouwers. LOONOORSCHER Zij had, toen zy in het radium- bedrijf werkte, met een penseel met radiumhoudende verf de cijfers op lichtgevende horloges moeten schilderen, waarbij zij du penseelen wel eens in den mond stak. Een groot deel der vergiftigden heeft men langdurig behandeld, evenwel zonder eenig resultaat te bereiken. Het eenige, wat men doen kon, was de laatste levens dagen der patiënten zoovee mogelyk op te vroolykcc. Nabij Feucht is een auto uit Neurenberg tegen een boom gereden. Na over den kop te zijn geslagen, kwam de wagen weer op zijn wielen te staan Twee der inzittenden werden gedood een derde werd zwaar gewond. De vierde, de bekende worstelaar Leucht, werd, evenals de chauffeur, slechts licht ge wond. Te Herrenalp (Würtenberg), heeft men op den weg een ge heel uitgebranden auto gevonden met achter het stuur het lijk van den chauffeur, dat eveneens ge heel verkoold was. Waarschijn lijk heeft men hier met een on geluk te doen, doch omtrent de oorzaak ervan tast men in het duister. Het slachtoffer was de 45-jarige vertegenwoordiger der Mercedesfabrieken Von Lacum uit Bingen. De ramp in China. De wanhopige toestand in China is thans nog verergerd door nieuwe wolkbreuken, gepaard met hevige rukwinden. De Gele Rivier is sterk ge wassen; pas herstelde dijken zijn weer bezweken. Vijfhonderd huizen zijn iDgestort, waarbij tal van menschen onder de puin- hoopen werden bedolven. Door den was der Gele Rivier wordt de provincie ShantuDg ernstig bedreigd. De spoorweg van Tientsin naar Sinpukon is onder geloopen, zoo dat het verkeer gestremd is. Te Shanghai zijn de rijstprij zen 40 precent gestegen als ge volg van de aan den oogst toe gebrachte schade. Het aantal slachtoffers, dat te Hangkau is verdronken, bedraagt meer dan 8000. Gedurende een esquadrille- vlucht kwamen drie legervlieg tuigen boven het vliegveld Sel- fridgefield nabij Michigan met elkander in botsing. De be stuurders van twee der vlieg tuigen sprongen uil hun toestel en kwamen met behulp van hun valscherm met slechts lichte verwondingen op den grond te recht, terwijl hun toestellen om laag stortten en vernield werden. De derde vlieger zag kans om met zijn machine onbeschadigd te landen. Op den straatweg van Ja- lowa naar Brussa (Turkije), niet ver van Jalowa, zijD 9 autobus sen, waarin ongeveer 90 per sonen waren gezeten, door roo- vers overvallen. Den passagiers, o.w. zich een chet der gendar merie bevond, werd voor een bedrag van ongeveer tweeduizend Turksche ponden en eenige waardevolle voorwerpen ont roofd. De roovers zagen kans in de duisternis te ontkomen. Militairen hebben opdracht ge kregen hen te achtervolgen. De tijdgeest. Weensche studenten hebben ter gelegenheid van de toeken ning van een eeredoctoraat aan mgr. Seipel een ietwat zonder linge feestelijkheid op touw gezet. Zij hielden nl. een duel op de sabel, waaraan 46 studenten deelnamen. De strijders vochten met tot den gordel ontbloot lichaam, terwijl slechts oogen en keel beschermd waren. Het duel mocht niet worden beëindigd, voor van ieder paar tegenstanders er een niet meer tot vechten in htaat was. Na afloop van het „feest" werden 23 met bloedige wonden overdekte jongelieden wegge dragen..,,. Op een onbewaakten over weg bij Yperen is een auto met vijf personen in botsing gekomen met een sneltrein. Vier der in zittenden werden op slag gedood, de vyfde werd zeer ernstig ge wond. By Esch aan de Alzette, op de grens van Frankrijk en Luxemburg, zijn twee employé's vaa een ijzersmelterij, die met 41,000 francs voor de uitbetaling der loonen onderweg waren naar het fabriekskantoor, in de nabij heid van een bosch overvallen door een man en een vrouw, die als man gekleed was. De man zette de beide employe's twee revolvers op de borst, ter wijl de vrouw, die eveneens een revolver in de hand hield, het geld roofde. De roovers maakten zich daarna uit de voeten. Door de gendarmerie, die terstond een uitgebreid onderzoek instelde, zijn de mannenkleerec, welke de vrouw droeg, in het bosch gevonden. Gevaarlijk reizen. Op het traject Konntopp Boyadel in Silezië is een aanslag gepleegd op een personentrein Door tot nu toe onbekend gebleven daders is een groot rotsblok op de rails gebracht. De zware locomotief schoot den steen op zijde, zoodat een ramp werd voorkomen. Ook de aanslagen op de Roe- meensche spoorwegen zijn nog steeds niet ten einde. In de buurt van de stad Jablanitza hebben vier gewapende mannen een overval gepleegd op den sneltrein Temesvar—Boekarest. Zij drongen in bet postrijtuig door en roofden eenige pakketten. Aangezien het personeel van den trein ongewapend was, is het den roovers gelukt in het donker te verdwijnen. In Zuid Bessarabië is een aanslag gepleegd op een per sonentrein. Er waren eenige dwarsliggers verwijderd. De trein kon evenwel nog bijtijds tot stilstand worden gebracht. Op het traject Boekarest— Sinaja werden een baanwachter en een soldaat van de gendar- meriepolitie verrast, toen zij onder de rails een kuil wilden graven. Zij zijn beiden gear resteerd. De 30-jarigs arbeider ZadaD te Walsum in Pruisen had met eenige kameraden een wedden schap aangegaan, dat zij hem niet het hoofd op de borst konden drukken. Vier mannen stelden pogingen in het werk om zijn hoofd omlaag te drukken, maar zij slaagden er niet in. Toen echter Dog twee jongelui te hulp kwamen, was Zadun niet meer bij machte weerstand te bieden. Hy zakte in elkaar, waarbij hij den nek brak. Men bracht hem onmiddellijk naar het ziekenhuis, maar enkele oogenblikken later was hy reeds overleden. Treinongeluk. In Graubünden (Zwitserl.) heeft een spoorwegongeluk plaats ge had onder zulke gevaarlijke omstandigheden, dat het bijna onbegrijpelijk is, dat slechts één doode valt te betreuren. Een electrische trein van den bergspoorweg tusschen Chur en Engadin, kwam plotseling met een schok tot stilstand en toen het personeel de wagens verliet om te gaan zien wat hiervan de oorzaak was, bleek, dat de loco motief 400 M. lager op een straatweg lag. Een zwaar rots blok van den hooger gelegen Ormschetta-tunnel was omlaag- gestort en boven op de loco motief terecht gekomen. De machine werd daarby uit de rails geworpen en is in den af grond gevallen. Gelukkig brak de koppeling, zoodat de overige wagons niet werden meege sleurd. Slechts derailleerden de bagage- en de postwagen. Onder de overblijfselen van de locomotief vond men bet ver minkte lijk van den machinist. Van het overige personeel en van de reizigers is niemand ekwetst, Toen een inwoner van Van- dancourt (Frankrijk) van zijn werk thuis kwam, vond hij op het grasveld voor zijn huis het lijk liggen van zijn 13 jarig zoontje Marcel. De kleeren vaD den jongen waren met bloed be vlekt, terwijl hij in zijn rechter hand een revolver geklemd hield. Uit een papiertje, dat in de zak van den jongen werd ge vonden, bleek dat hy zelfmoord gepleegd had uit vrees voor straf omdat een wielrydster in wier rijwielbanden hy met een zak mes had geprikt, hem had ge dreigd dit aan zijn ouders mede te doelen. In de Lubeckersstrasse te Keulen, heeft zich een ongewoon iets afgespeeld, ten aanschouwe van ongeveer 700 personen. Een aantal jongelui namen wraak op een handelaar, die hen bedrogen had. Zij hadden van hem d.I. eenige pakketten siga retten gekocht tegen een zeer lagen prijs, zoogenaamd omdat de belasting erop niet betaald was. Toen de gelukkige jonge lui even later wilden genieten van hun goedkoope sigaretjes, bleken de pakketten met steenen en asch gevuld te zijn. Hier over werden zij zoo boos, dat zij het woonhuis van den handelaar binnendrongen, hem naar buiten sleurden en toen een flksche af rammeling gaven. Da politie maakte een einde aan deze onwettige strafoefening. To'» de Weensche arts dr. Wilhelm Weider na patiën- tenbezoek in zijn huis terugkeer de trof hij zijn vrouw eD zyu dochter verhangen aan. Hy sneed direct de lichamen los, doch by beiden was de dood reeds inge treden. In een afscheidsbrief verklaarde de vrouw, dat zy geen moed had om verder |te leven. Het schijnt dat de dochter eige ner beweging haar moeder in het graf gevolgd is. Tuberculose bestrijding. Menschen, die lijders aan tu berculose verplegen, moeten zeer voorzichtig zijn met het oog op besmettingsgevaar. Wanneer zij den patiënt behandeld hebben, dienen zij eiken keer opnieuw de handen grondig te wasschen enkele malen per dag krygt de geheele onderarm een beurt. In de ziekenkamer wordt nooit iets gegeten of gedronken door een gezond persoon, terwijl de pa tiënt bijzonder eetgerij krygt om te voorkomen, dat anderen op die wyze besmet worden. Over haar kleedicg draagt de ver pleegster een mantel, die goed afsluit en die zy dikwyls ver nieuwt. Voordat zoo'n mantel in de wasch komt, wordt by eerst grondig gedesinfecteerd. Voor de huisvrouw. Steriliseeren van groenten. Neen, huisvrouwtje met een schrale beurs, haal nu niet de schouders op en zeg niet, dat groenten „wecken" of „sterilisee- ren voor u nog te duur is en dat ge eerst moet wachten, tot de beurs wat beter gevuld is, om u de dure weck-iDrichting aan te schaffen Heusch, men kan wel dansen, al is het niet met de bruid, eu men kan we! steriliseeren en van de lekkere groenten genieten als ze verscb niet meerL of slechts peperduur te koop zijn, zonder dureinstal- 'aties. Wie niet (financieel) sterk s, moet slim zy», en gebruike een gewone groote pan of em mer, om water in aan de kook te breDgen, en in plaats van gla zen inmaakpotten gebruikt men gewone leege jampotjes, natuur. lijk met volled'ge binnendeksel en gave gummi-ring. Men vult de potjes met de schoongemaak te groenten (slinkt ze een wei nig. dan rauw in de potjes, an ders even opkoken, dan kan er meer in de potjes) tot een paar vingers ouder den rand, waarna men er zooveel warm water op giet, dat alles goed onderstaat, en er wat zout bij doet. Dan doet men de potjes dicht, met gum mi-ring en binnendeksel, maar laat deschoefdeksel losgeschroefc Zoo zet men ze in een pan met waterin een waschketel zet men ze op een treeltje. Dan ruim 1 Vs uur laten koken. Dit is het steriliseereo, waardoor eventueel verderfwekkende bac teriën, enz. vernietigd worden. Dan neemt men de potjes uit het water, schroeft echter eerst de jampotdeksels goed dicht, en bedekt ze met een doek om springen te voorkomen. Alles koud laten worden. In den eer sten tijd na den inmaak kijkt men de potjes eiken dag na, la ter kan dat eens in de week ge beuren. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Axel, 13 Aug. 1931. Mijnheer de Redacteur! De Heer Van Dalsum meent zich te moeten mengen in een zaak, die hem in het geheel niet aangaat. Het is altijd verstandig, om zulke menschen te laten praten. Ter wille van Uw lezers meen ik echter eenige regels aan zijn ingezonden stukje te moeten wijden. Ten eerste haalt de Heer Van Dal sum het geval Hoogkerk aan, waarvan hij zegt dat de eisch .,tot den Hcogen Raad toe werd afgewezen". Dit is op zich zelf niet juist, daar de eischer oorspronkelijk door het Hof te Leeu- wa-den bij arrest van 7 Januari 1925 zijn eisch kreeg toegewezen. Maar dit doet er mirder toe groote geesten behoeven niet al te nauwkeurig te zijn. Dat de burgemeester dier ge meente het geld verduisterde, is boven dien niet uit het arrest te lezendit zegt a'leen, dat niet gebleken is, dat de ontvanger zijn medewerking bij de beweerde geldleening heeft verleend. De Heer Van Dalsum veronderstelt, dat zijn ambtgenoot aan dit geval gedacht heeft. Ik heb echter meer respect voor de kennis van den ambt genoot des heeren Van Dalsum. Deze weet wel wat blijkbaar de Heer Van Dalsura niet weet dat de Ge meentewet gewijzigd is, en deze wij ziging op 15 April 11. in werking trad. Vóór dien tijd stond onomstootelijk vast, dat de ontvanger moest mede werken. (Dit is hier eenigen tijd niet geschied, zoodat verschillende koopers van gemeentegrond geen rechtsgel dige kwijting hebben gekregen, doch nadat ik Burgemeester en Wethouders hierop een en andermaal opmerkzaam heb gemaakt heeft men mij ten slotte in het gelijk gesteld Sedert de in werkingtreding van de gewijzigde ge meentewet staat dit echter niet meer vast. Wel zegt de Heer Van Dalsum, dat dit wel zoo is, maar dit zegt voor mij zeer weinig, waar een man als prof. Meije's zich niet zoo positief uitdrukt. Gaat men de bedoeling van den wetgever na, die uitbreiding aan de macht van den burgemeester wil geven, dan zal men eerder het tegen deel moeten aznnemen. Ik besluit dus met te zeggen dat de Heer Van Dalsum wel de klok heeft hooren luiden, doch niet weet waar de klepel hangt, en de bedoeling van het stukje van den Heer Van Dalsum is al te door zichtig; ieder heeft niet de naïveteit van dezen veelschrijver. Met dank voor de plaatsing. BOGGENDE, Gem-ontv, Gedurende de maand Juli 1931. KOEWACHT. Gehuwd. 8. Domiuicus leghels, 28 j. en Helena Aper, 25 j. 14. Richard van Geersaem, 27 j. en Margareta D'haene, 23 j 29. Prosper Waelput (van Zuiddorpe), 36 j. en Emma Boddaert, 30 j. 30. Joseph van Overloop (van Ste- kene), 25 j. en Alma de Guchte- neire, 23 j. Geboren. 14. Pharaildus, z. van Engelbertus de Bruijne en Leonia loghels. 29. Robert, z. van Edmond van de Vyver en Josephina Valent. OverledeD. 7. Pharilda Re- -nery, 74 j., echlg. van Philemon Baert. OVERSLAG. In deze gemeente hebben gedurende de maand Juli geen aangifte» plaats gehad, ST JANSTEEN. Gehuwd. 24. Petrus Nachtegael, 29 j en Alice Stevens, 29 j. 31. Martiuus Pluym, 28 j. en Irma Baude- ringheen, 23 j. Geboren. 12. Theedule, z. van Camiliug de Backere en Christina de Dauwe. 13 Maria, d. van Franci8cus Weemaes en Maria Pieters. 16. Johannes, z. van Emilius van Daele en Ra- ehelle Apers. 18. JuliaDa, d. van Josephus d'Hooghe en Clo tilda van Waesberghe. 30. Au- gustiDus, z. van Carolus van Re- mortel en Julia Ringoot. Overleden. 5. Aloysius de Beule, 73 j., echtg. van CathariDa de Paepe. WESTDORPE. Ondertr. 18. Alphonsus Wille, 29 j. en Juliana de Guytenaer, 26 j. 25. Cam- naillu8 Soethaert, 26 j. en Mag- deleDa Laurijs, 26 j. 29. Emi lius de Meulenaere (van Wachte- beke, B), 29 j. en Elodie de Clerrq, 34 j. Gehuwd. 28 Jitze Antoni de JoDg, 33 j. en Irma Rijckaert, 27 j. Geboren. 9. Pierre, z. van Henri van Hoecke en Ida de Cooker. Overleden. 2. Elsa JaDssem, 12 jd. van Eduardus en Va lentie van Hoecke. 31 Leopold de Moor, 26 j., echtg. van Elza Selis. Dagelijks verkrijgbaar i Alle soorten Op bestelling leverbaar voor den inmaak. Minzaam aanbevelend, Koestraat, AXEL. Op DINSDAG 25 AUGUSTUS 1931, nam. 2 unr (zomertijd) zullen ten verzoeke van den Heer E. P. DUCHEINE te Hontenisse, op de door hem bewoonde hof stede, in het openbaar worden verkocht Betaling contant. Ondergeteekende beveelt zich bij vernieuwing aan bij heeren landbouwers van AXEL, HULST, NEUZEN, ZAAMSLAQ en om geving, als op dezelfde voorwaarden als voor heen, ofschoon niet voor eigen rekening, maar met prima machines. Tarief bij overeenkomst te be spreken. Is aan huis te ontbieden, ook voor koopen en persen van stroo. Hoogachtend, M. HAAK. De ondergeteekenden bevelen zich beleefd aan voor den verkoop van en tevens als vrachtrijder. E. TIELEMAN. C. L. DE SMET. Axel, Walstraaf 21. voor I en geneest men met plek MUI O nun: Doos 30-60, Tube 80 ct- Bij Apoth. en Drogisten til

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3