Bij Pijnen Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Mr. P. Rink. Gisteren werd de heer mr. P. Rink, oud-minister van Binnen- landsche Zaken, oud-lid der Tweede Kamer en thans nog lid van de Eerste Kamer 80 jaar, en op 15 Sept. a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat mr. Rink zijn parlementaire loopbaan begon. Het spreekt van zelf, dat ver schillende organen, die tot de politieke richting van mr. Rink behooren, artikelen hebben ge wijd aan en hulde uitspraken over het leven van mr. Rink. Maar als we nu lezen, dat ook 's mans politieke tegenstanders, woorden van waardeering over hem uit spreken, dan getuigt dit wel van een nobel karakter. Dr. J. Th. de Visser, oud-mi nister en chr. hist, staatsman, schrijft o.a. als volgt: De heer Rink is het type van een correct man. Correct in al zijn stemmige kleedingcorrect in zijne statige houdingcorrect in zijn omgang met mede- en tegenstanders correct in zijn geheele staatkun dige loopbaan correct in zijne politieke redevoeringen en in zijne politieke daden. Zoo was hij reeds als student; zoo bleef hij tot in zijn hoogen ouderdom. Met deze deugd hangen als van zelf allerlei andere uitne mende hoedanigheden samen. De eerste is wèl zijne beginsel vastheid. Wie of wat door de jaren heen moge zijn veranderd. Rink niet. Hij was en bleef een echte liberaalaltijd stond hij als zoodanig aan den linkervleugel de tijd maakte hem niet conser vatiever noch vooruitstrevender; daarvoor waren zijne principes te diep in hem geworteld. Nog, als in zijne jeugd, gelooft hij in de kracht, in de onmisbaarheid, in de toekomst van het libera lisme. Maar daarom is het ook zoo begrijpelijk, dat hij onder zijn geestverwanten zulk een groot vertrouwen geniet en men hem, ook toen hij zich uit de politiek wilde terugtrekken, niet losliet. Dit eert hem en zijne partij. Dan is precies na te gaan hoeveel oude tarwe voor leve ring in aanmerkiog bomt. Wat de Dieuwe oogst betreft kan volstaan worden met de naededeeliag dat iedere bereke ning willekeurig is en opgezet kan worden, zooals men zeil verkiest, aangezien omtrent de oogstresultaten nog niets bekend is. Zooals de stand in Zeeland laat aanzien, is de verwachting, dat de oogst beneden het nor male zal zijn. Ongerustheid over de afname oogst 1931 behoeft er dan ook voorloopig niet te bestaan en den landbouwers wordt aangeraden geen onberaden stappen ie doen, doch de mededeelingen van het bestuur der gewestelijke organi satie af te wachten. In elk geval is het gewenscht om niet direct tot afdorschen over te gaan, doch de tarwe in den hoop te laten uitzweeten, waardoor ze beter geschikt is voor de meelmolens en ook beter bewaard kan worden. Tegen 1 September hoopt het bestuur meer uitvoerige inlichtingen aan de leden te kunnen verstrekken. Van kracht blijft, dat ieder landbouwer ieder kwartaal een vierde van zijn voorraad zal kunnen afleveren en de bedrij ven beneden 1 H A. de gebeele voorraad in één kwartaal. Een regeling is in voorberei ding, dat degenen die om welke reden ook hun le en 2e kwar taal levering aaD de handelaren op de voorwaarden, door de G. T.Z. ts stellen, willen overdra gen, daartoe gelegenheid ver krijgen. Kortom, laat voorloopig alle berekeningen voor wat ze zijn, waeht de mededeelingen van het bestuur af en laat U niet ver ontrusten door sensatieberichteo 1 AXEL, 14 Aug 1931. Sedert Donderdag werd de Duitsche matroos Fritz Kaftan van het teSelzaete in het kanaal Gent- Terneuzen gelegen Duitsche s.s. «Elga Boege" vermist. Zaterdag jl. is zijn lijk uit het kanaal op gehaald. Het lijk vertoonde spo- ren van ernstige mishandeling. In verband hiermede is een an der lid der bemanning, een Let lander, met wien de verongeluk te Woensdagavond verschillende herbergen had bezocht, gearres teerd. Men denkt aan een mis daad. Z. Koer. Hertyk. Ged. Staten van Zeeland heb ben bepaald, dat de herijk van maten en gewichten in 1931 zal plaats hebben Te Oostburg op 17, 18 en 19 Augustus; Te Aardenburg: voor Aarden burg, Ede en St. Kruis op 20, 21 en 22 Augustus Te Sluis op 1 en 2 September Te Retranchement op 3 Sep tember Te Cadzand op 4 September; Te Zuidzande op 7 September Te Nieuwvliet op 8 September Te Groede op 9 en 10 Sep tember en te Breskens op 14, 15 en 6 September. Predikbeurten te Axel. Zondag 16 Augustus 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Ds. Raams, van Kloetinge Nam. 2 Ds. Raams, van Hoek. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. F. Tollenaar, van Den Helder. Nam. 230 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 f C. Joh. Kieviet. In den ouderdom van 73 jaar is te Wassenaar overleden de bekende schrijver van kinder boeken, de heer C. Joh. Kieviet. De overledene werd op 8 Maart 1858 geboren. Van zijn hand zijn vele kinderboeken verschenen Bekend vooral zijn zijn boeken over Dik Trom. Met Johan Kieviet is wel de meest populaire schrijver van jongensboeken heengegaan. De jeugd heeft van hem gehouden om zijn frissche boeken en de gezonde geest die er uitstraalde, maakte elk nieuw boek al bij voorbaat bij de ouders aanbevolen voor een waardevol geschenk voor de jeugd. Uitvoering Tarwewet 1931 Het Secretariaat der Gewes telijke Tarweorganisatie deelt ons het volgende mede. Zeer tot onzen spijt hebben enkele bladen in onze provincie de tendensieuse mededeelingen over de tarwevoorraden uit het „Handelsblad" overgenomen, om dat hierdoor een voorlichting wordt gegeven, die weinig ob jectief is Dat er onderscheidene moeilijkheden zijn geweest, weet ieder, doch dit was van den aanvang af te verwachten, t.z.t. zullen daarover de noodige mede deelingen aan de leden worden gedaan. Eet heett geen zin om op de berekeningen in te gaan. Alleen willen wij opmerken, dat tot op heden uit Zeeland zijn ver laden 5260 ton tarwe. Wanneer de afname verder verloopt als zich thans laat aanzien, leert een eenvoudige berekening, dat de oude voorraad spoediger zal zyn verbruikt dan het „Hbl." wil laten voorkomen. Er is thans een regeling ge troffen met de handelaren, dat de partijen, die nog op de boer derijen aanwezig zjjn, zeerspoe- dig zullen worden overgenomen en op de gebruikelijke wjjze aaD de landbouwers betaald, Gisteren werd bij mej.Gilijamse ten overstaan van notaris J. Fanoy en ten verzoeke van de Erven P. Verijzer alhier geveild een woon- en winkelhuis, staande in de Noordstraat en nog bewoond door rnej. Jac. Verijzer. Kooper werd A. van 't Hoff alhier voor f 1800. Een vrouwenzitplaats in de Hervormde Kerk werd door die Gemeente gekocht voor f25 Voorts werden verkocht de onroerende goederen van wijlen Jac. Verijzer, als volgt: !e het woonhuis met werk plaats in de Kerkdreef laatst door den erflater bewoond, voor f2025 aan H. Verstraten Pz. 2e twee woonhuizen bewoond door J. Slijpen en Wed. Schoon- akker, in de Kerkdreef, aan eerst genoemde voor f2025. 3e vijf arbeiderswoningen, resp. bewoond door P. Ruben, in het Siijkstraatje, H. Jongejan en J. van Drongelen, in de Oosterstraat, Abr. Oppe en Jac. van Hoorn in [de Oudewijk, voor f3650 aan C. Swets, koopman alhier. Geen gunstig teeken. Blijkens een biljet voor het raam van het bankierskantoor De Koster en Co. alhier is heden dit kantoor gesloten, onder mededee- ling, dat nadere inlichtingen te verkrijgen zijn bij den heer mr. P. Dieleman te Middelburg. Geslaagd voor acte Engel- sche taal 1. o. de heer Jac. le Fe- ber, te Amsterdam, vroeger te Axel. Te Rotterdam slaagde voor de hoofdacte de heer C. J. Ver- cauteren van Koewacht. Voor het examen hoofd akte slaagde te Rotterdam de heer S. den Hollander te Hoek. De heer A. P. Kostense te Biervliet is benoemd tot waar nemend ontvanger-griffier van den Helenapolder, den Paulinapolder en den Beukelspolder. Door den Politierechter te Middelburg zijn in de zitting van Vrijdag 7 Aug. j.l. veroordeeld: A. D. d. V., timmerman te St. Jansteen, omdat hij A. Braem heeft mishandeld, f 15 boete of 15 d. hechtenis. J. A. d. K., 31 j., arbeider te Axel, omdat hij op 5 Juli j.l. te St. Jansteen J. de Vliegher heeft mishandeld door hem met een flesch tegen zijn hoofd te gooien, f10 of 10 dagen. D. d. K., 23 j., landbouwers knecht te Koewacht, omdat hij te St. Jansteen eenige fleschjes bier, toebehoorende aan L. van Acker, heeft weggenomen, f 10 of 10 d. L. d. V., 20 j., werkman te St. Jansteen, omdat hij een fleschje bier heeft vernield, f 10 of 10 d. 1. C. v. R., 22 jveldarbeidster te Koewacht, omdat zij E. de Maaijer en C. P. de Maaijer heeft beleedigd, f 10 of 10 d. Woensdag ontstond brand in de boerderij van P. Timmer man te Weert. In korten tijd stond de boer derij in liebte laaie en waren de vlammen overgeslagen naar de naast de boerderij gelegen woning en schuur van de wed. Heekers en de wonicg van den arbeider W. Prenken. Daar er geen water in de buurt was, viel aan blusschen niet ta den ken en brandden de driehuizen geheel uit. Slechts weinig werd gered. De rogge-oogst, een voor raad hooi en landbouwgereed schappen gingen verloren, De boerderij van T. wasgeheelver zekerd. Bij de wed. H. was slechts de inboedel verzekerd en by P. niets. De oorzaak is onbekend. In Wassenberg bij Roer mond werd een smokkelauto, welke een valsch nummer droeg, door beambten aangeroepen. Doch de chauffeur deed de vaart versnellen. Desondanks wist een der beambten op de auto te springen en tusschen dezen en den chauffeur ontstond een stryd om het stuur. De chauffeur beet den beambte in de hand en bewerkte hem met een stuk ijzer. Iutusscheu bereikte de wagen een snelheid van 90 a .00 K.M. Bij het nemen van een bocht reed de auto tegeD een huis de voorgevel werd ingedrukt. De chauffeur wist te o; tkomen met de hulp vau een motor rijder, die de smokkelauto ge volgd was. De wagen werd vernield. Hjj bevatte groote boe veelheden koffie en tabak. Te Vlaardinger-Ambacbt schrok de echtgenoote van den heer P. de J. aldaar zoodanig van een hevigen donderslag, dat zy de spraak verloren heelt. De Raad van beroep heeft den aanslag voor de Ned. Herv. Gemeente van Middelburg ge handhaafd op f7400, ineens te voldoen, en verder jaarlijks f 1050. Indien hierin niet door vrijwillige bijdragen wordt voorzien, zal het beroepingswerk niet kunnen wor den hervat. Verdronken. Terwyl enkele jongelieden in de Maas bij Oss aan het zwem men waren verdween plotseling de 19-jarige zoon der weduwe Verhammen in de diepte. Po gingen tot redding konden niet baten. Het lijk is nog niet ge vonden. De 15-jarige G. Boersma uit Leeuwarden kampeerde meteen vriendje te Zuidwolde (Dr.) Toen zy in een meertje wilden gaan zwemmen heett B. zich te ver gewaagd en is verdronken. In het Juliana-kanaal nabij Bergharen is een zwemster ver dronken. Een zwemmer in het gemengde bad in de Maas aan de Heuge- merzyde te Maastricht verdween plotseling in de diepte en ver dronk. Te Logabirum (Pr.) is in gebroken by den landbouwer K. De buit bedroeg 6000. De dieven, die goed op de hoogte geweest moeten z{jn, hebben waarschjjnlyk de wijk naar Duitsohland genomen. Te Venlo was een groepje kinderen bezig te spelen, toen zij ertoe overgingen een vuurtje te stoken. Gewakkerd door den feilen wind was het vlammetje spoedig een flink vuur gewor den. Plotseling moet het 4 jarig dochtertje van den heer S. aan den Veldenscken weg te dicht bij bet vuur zijn gekomen, waar door haar kleeren vlam vatten. De kinderen, die het ongeluk zagen gebeuren liepen in allerijl weg om de in de nabyheid wonende ouders der kleine te waarschuwen, aldus de Msb. Toen de heer S. bij zijn doch tertje dat geheel in vlammen stond aankwam, wist hjj nog wel bet vuur van haar kleeren te dooven, waarbij hij een zijner handen ernstig verwondde, doch het arme slachtoffer was zoo danig mot brandwonden over dekt, dat het spoedig aan de bekomen verwondingen bezweek. feur werd, na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Zwolla vervoerd. Twee jongemannen uit Zevenhuizen, de 25 jarige Mari- uus Knoop en zyn 17-jarige broer Gerrit, waren op de Rotte- m r n aan het zeilen. Zij wer den door het slechte weer over vallen en niet in staat te landen. Da boot is in den loop van den avond omgeslagen en de beide zeilers zijn verdronken. Tijdens een groot deel van den nacht is naar ben gezocht. Woens- dagochtend te 8 uur hebben een jachtopziener en een visscher, op een half uur afstand van Ze venhuizen de lijken der slacht offers opgehaald. Maandagavond half elf werden de beide jongemannen door de familie vermist. Zy waren Daar Rotterdam ge weest om de door hen gekochte z-ilboot te halen. Op hun eerste tocht zyn zij reeds verongelukt. By het leggen van eter- nietplaten op het rieten dak van de villa „De Meerle"onder Hui zen, sloeg de 24-jarige loodgie ter G. van Riel uit Bussumzci met een hamer op een der vin gers. Door de pijn sloeg de man achterover en viel op straat. Met verbrijzeld hoofd werd hy opgenomen. De dood was onmid dellijk ingetreden. Op deD straatweg Aschers- lebenHojm had een ernstig ongeluk plaats. Een dok'er uit Aschersleben reed met zijn auto in een groep wielrijdsters. Twee vrouwen kwamen te vallen en werden zoo ernstig gewoDd, dat zij kort daarop overleden. De in den auto mederijdende zoon vbd den dokter werd door de scherven der verbrijzelde voorruit vrij ernstig aan het gelaat gewond. De dokter reed, zoDder zich om zijn slachtoffers te bekommeren, maar kon in Frose worden ge arresteerd. Gebleken is, dat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Mijnhardt's Poeders. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Nader bericht de „Avp." dat bij politieonderzoek is gebleken, dat dit ongeluk zich als volgt heett toegedragen EeDige jongens van 12 tot 17 jaar hebben in de Zandbergen vuurtje gestookt. Een stroo- matras, die zy ergens gevonden haddeD, wierpen zy op het vuur. Jongere kinderen, die in de buurt aan het spelen waren, kwamen naar het vuurtje kijken. De bengels hebben toen met het brandende stroo Daar de kinderen geworpen. De 17-jarige H. liep de kinderen met de stroofakkels achterna en heeft de vierjarige S. een bos bran dend stroo op bet hoofd en rug geworpen, met het noodlotiig iï^olg, dat de kleine aan de bekomen brandwonden bezweek. Een gezelschap bedevaart gangers uit Delden, dat naar Dokkum was geweest, is een ongeluk overkomen. Op den terugweg overviel den chauffeur van een der wagens, een flauwte en dientengevolge reed de wageD met flinken gang tegen een boom. De groote autobus werd zwaar beschadigd, terwijl de chauffeur vrjj ernstig werd gewond. Spoe dig was een dokter uit Steenwyk aanwezig, en konden verschil- ende inzittenden, die sny wonden hadden opgeloopen, ter plaatse worden verbonden. De chauf. Een Duitsche toerist is bij het zoeken naar Edelweiss op de Kadistiuh in het Bregenzer Wald verdwaald. Aan de Noord zijde kon hij voor-, noch achter waarts, zoodat hij den nacht in de bergen moest doorbrengen. Eerst den volgenden ochtend werd zijn hulpgeroep gehoord. Een reddingcolonne giüg er op uit, maar als gevolg van de ontoegankelijkheid van 'het ge bergte moest deze zonder resul taat terugkeereD. Later is een tweede hulp expeditie, onder leiding van een inspecteur der gendarmerie, by hevigen regenval uitgetrokken. Toen de inspecteur, Dueringer, in de buurt van de verongelukte kwam, begaf zich een stuk steen, waarop hij stond, zoodat by in een afgrond viel. Hij sloeg tegen de rotsen te pletter. Twee andere leden der red- dingsexpeditie bevinden zich nog in de nabijheid van den tourist. Ook zij kunnen voor* noch ach terwaarts. Gedoemd om te sterven. Onopgemerkt voltrekt zich in de ziekenhuizen van den staat New York een reeks ontzettende tragediën. Reeds zijn 20 jonge vrouwen aan radiumvergiftiging overleden en nog 23 wachten hetzelfde lot. Al deze tot sterven gedoem- den zijn vroegere werkkrachten der Radium Corporation in Orange, die door de voortdu rende inwerkiDg van het radium ziek zijn geworden. Het bedryf is, zoodra men bemerkte, dat het radium de oorzaak der ziek tegevallen was, onmiddell(jk stop gezet, maar het was al te laat. Het twintigste slachtoffer is dezer dagen bezweken aan een gezwel, dat zich als gevolg van radiuminfectie in de keel had gevormd.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2