Landbouw. Gemengd Nieuws. den directeur der directe belas tingen bericht te hebben ont vangen, dat naar aanleiding van de te zijnen kantore ingeleverde verzoeken van werkloozen tot het verkrijgen van een kosteloos rijwielbelastingmerk een onder zoek zal worden ingesteld. In afwachting daarvan zal aan de onderteekenaars een bewijs worden toegezonden, dat tot 1 October 1931 het kosteloos rijwiel belastingmerk kan vervangen. Op eene, dour circa 400 werk loozen bezochte vergadering te Amsterdam werd de volgende motie aangenomen De vergadering van werklooze arbeiders, gehouden in gebouw „De Harmonie" op Dinsdag 4 Augustus, gehoord de mededee- lingen van het anti-rijwielbelas- ting-Comité, constateert, dat de actie voor kostelooze rijwielbe lastingmerk een voorloopig suc ces is geweest, dank zij de bui ten-parlementaire actie van de werkloozen zelf en spoort alle werkloozen aan de actie voor kostelooze rijwielmerken onver zwakt voor te zetten, tot het doel is bereikt. Het petitionnement. Het aantal handteekeningen van het Petitionnement voor Inter nationale Ontwapening bedraagt volgens de laatste opgave van de Nederlandsche Dagbladpers 2.393.400. Dr. Bendien's proeven. Dezer dagen heeft dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, een bezoek ge bracht aan dr. Bendien, arts te Zeist, in verband met de bekende proeven op het gebied der kan kerbestrijding. Als resultaat van dit onder houd hebben instituten en labo ratoria zich bereid verklaard zijn proeven te controleeren. Naar aanleiding van het bezoek van dr. Josephus Jitta, in zijn kwaliteit van voorzitter van den Gezondheidsraad, vernam het Nederlandsch Correspondentie bureau van hem nog de volgende bijzonderheden Ik wil er den nadruk op leg gen, dr. Bendien heeft dit zelf trouwens verklaard dat omtrent de mogelijkheid van ge nezing nog niets uitgemaakt is en nog niets vaststaat. Er is nog geen enkele positieve conclusie te trekken, dat de methode-Ben dien inderdaad tot genezing zal kunnen leiden. Uit 'n humanitair en ethisch oogpunt acht ik het niet verantwoord verwachtingen bij de menschen te wekken, welke wellicht niet verwezenlijkt kunnen worden. Natuurlijk is het onze plicht alles nauwgezet te onderzoeken. Maar dit weten schappelijk onderzoek gaat buiten het publiek om. Niet alleen om dat wetenschappelijk onderzoek altijd het beste geschiedt in de stilte, maar ook, omdat, indien de resultaten negatief zijn, het publiek er later buiten kan blij ven. Zijn er werkelijk houvast-ge vende positieve resultaten bereikt, welnu, dan wordt 't vanzelf wel bekend. eiland Schouwen dat door zijn ligging bij uitstek geschikt is, aangezien aldaar practisch bij elke windrichting kan worden gezweefd. Verkoopspryzen kallzouten. Vanwege de drie centrale landbouworganisaties wordt me degedeeld Ten vervolge van de eenigen tijd geleden begonnen ondrrhan delingen met de Kaliproducen ten te Berlyn en Miihlhause, hebben de drie centrale land bouworganisaties de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomité op Za terdag 1 Augustus jl. een con ferentie gehouden met een twee tal vertegenwoordigers van de producenten voornoemd. Bij de bespreking werd van de zijde der Kali-producenten verklaard, dat hun pryzen in verband met de productie-kos ten der Kali-zouten niet kunnen worden verlaagd. Tevens werd aan de hand van overgelegde cijfers aangetoond, dat, ten aanzien van de Kali- pryzen Nederland in een zerr gunstige positie verkeert in ver gelding met het buitenland. De kaliproducenten verklaar den zich bereid het tusschen hen en de Ned. Spoorwegen loopende contract niet te ver nieuwen, maar ertoe te zullen medewerken, dat een soortgelijk contract wordt gesloten met de Nederlandsche afnemers. Hier door is de mogelijkheid gescha pen, dat de te bedingen spoor- vrachtreducties in den vervolge geheel en uitsluitend aan deze afnemers ten goede zullen komen Voorts is bij deze bespreking gebleken, dat tengevolge van de toezegging van de zijde der Kali-producenten, dat zij uit de rabatten volstrekt geen voordeel voor zichzelf wenschen, de prijs door de verkoopers iets lager zal kunnen worden gesteld. Tenslotte kan nog worden ver meld, dat de Kaliproducenten hebben medegedeeld, dat het in hun bedoeling ligt bij de vast stelling van de verkoopprijzen der Kali-zouten voortaan tydig vooraf overleg te plegen met de vergadering van de dagelijksche besturen der drie Centrale Land- bou w-Organisaties. Alzoo is deze tentoonstelling met succes verloopen en kan men met voldoening terugzien op deze reclame, die tevens een aanspo ring is voor anderen. Ten overstaan van Burg. en Weth. had heden alhier de aan besteding plaats voor het vervoer van 10,000 tegels van de Sassing naar de Prins Hendrikstraat, wat gegund werd voor f47 aanP.de Regt, landbouwer, Sassing. Voorts schreven in: J.Jansen, Schapenbout voor f71,50, J Scheele en Co. f66, Adr. Diele- man, Sassing f 59,60, M. Oppeneer f58 en C Hamelink f57,50. Zaterdagmiddag werd alhier door het Comité Axel-Kijkuit aanbesteed de levering van 812 maal 100 Kg. zwavelz. ammoniak 20V» pet., lev. Ie helft Febr.'32, ged. station Kijkuit, ged. station Willem 111. Ingeschreven werd als volgt J. F. de Moor-Vlaeminck, Hulst f 5,43, Bataafsche Import Mij. f5,40 (Willem III) en f 5,37 (Kijk uit), M. v. d. Gouwe, Terneuzen f 5,04, Kostense, Kruiningen f4,89 en A. J. Neve, Walsoorden f 4,89. Bij loting aan laatstgenoemde gegund. Geslaagd te Rotterdam voor liet examen hoofdakte, de heer J. C. de Ridder, onderwijzer aan de chr. school alhier. Voor het examen Fransch slaagde te Utrecht mej. S. A. Versluijs, van Hoek. Het j.l. Zaterdag ten over staan van Notaris Callenfels te Ter Neuzen, in het openbaar verkocht huis met schuurtje aan den Molendijk te Hoek, met erf- pachtsrecht van den bijbehoo- renden grond, groot 106 c.A., werd" in koop toegewezen aan Fr. van Tatenhove te Hoek, voor de som van f 1250. Zaamslag f616; C. Wisse, Zaam slag f 473. Zink- en loodwerkA. Mei Axel, f775; J. de Zeeuw, Zaam slag, f720; 1. Guequierre, f665 Gebr. Guequierre, f610. Ie en 2e perc. gecombineerd J. v. d. Bent f 10.850; J. H Rijn berg, f 10.700; C. H. H. Wisse Zaamslag, f8280. Massa: J. C. Rinders, Hoek, f 11.505; C. C. Nobels, f 11 379; C. H. H. Wisse, Zaamslag, 1 9446 J. Wisse, Axel, f 8197. Gunning voorbehouden. Tern. Crt. St Jansteen. De minister van defensie heeft een commissie ingesteld ten einde hem van voorlichting te dienen betreffende de mogelijk heid om door reorganisatie van de vredes-samenstelling van de wapens der infanterie en artillerie een organisatie van het leger in tijd van vrede te verkrijgen welke ten behoeve van het personeel minder uitgaven vordert dan de huidige, zoodat een betere ver houding kan worden geschapen tusschen de uitgaven voor het personeel en die voor het mate riaal der Koninklijke landmacht. Zweefvliegen. Sinds het begin van 1930 heeft te Noordwijkerhout de Eerste Nederlandsche Zweefclub (E.N. Z.C.) zweefoefeningen gehouden, doch het oefenterrein trok ondanks zijn afgelegen ligging, zooveel belangstellend publiek, dat het bijna ondoenlijk is rustig in dien tijd de opleiding van zweefvliegers daar ter plaatse voort te zetten. Het oog is nu gevallen op het duin» en strandterrein van het AXEL, 11 Aug 1931. Gisteravond werd de industrie- en huisvlijttentoonstelling officieel gesloten door den heer Burge meester alhier. Spr. vernam, dat er 3100 betalende bezoekers zijn geweest, zoodat met de week kaarten en personeelkaarten het bezoek op 3500 kan geschat worden. Dit stemt tot tevreden heid. Eveneens deed het spr. genoegen, dat ook de stand houders op succes kunnen wijzen, zoodat zijn wensch bij de opening geuit, in vervulling is gekomen. Met een woord van dank aan allen zonder uitzondering, die meegewerkt hebben, verklaarde spr. de tentoonstelling voor ge sloten. De voorzitter, dhr. A. van Maale sloot zich bij deze woorden aan en dankte ook inzonderheid de firma E. C. Oggel en Zn., voor de gezellige wijze, waarop hij de koffietafel belangeloos had be schikbaar gesteld. Ook de be dienden dankte hij namens de standhouders, waar deze steeds werden bedacht met een geurig kopje troost. Hierna had onder zeer veel belangstelling de verloting plaats. Voor den uitslag zie men de ru briek „advertentiën". De prijzen, die op onverkochte loten vielen, werden na afloop der trekking bij afslag verkocht, o.a. ook de hoofdprijs, een rijwiel voor f30. Voor de 2500ste en 2600ste bezoeker was een gratis radio aansluiting beschikbaar gesteld. Daar zich echter bij de 2500ste entree een onregelmatigheid voor deed) werd de prijs verschoven naar de 2700ste.' Naar V.D. meldt zijn mal versaties gepleegd bij dencalam. Hoofdplaatpolder te Hoofdplaat. Reeds sedert geruimen tijd wor den de boeken van den secreta ris-ontvanger E. P. van dezen polder onderzocht door een des kundige in polderzaken. De on regelmatigheden moeten loopen over verscheidene jaren en in I hoofdzaak zich bepalen tot de door de ingelanden betaalde, doch niet verantwoorde belastinggel den. Het tekort moet reeds f24.000 beloopen. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit hare verschillende fondsen de navol gende toelagen vertrektUit het fonds tot verbetering der schraal ste predikantstractementen Kle- verskerke f 450, Meliskerke f804, Ouwerkerk f 250, Kattendijke f300, Hoofdplaat f 500, Waterlandkerkje f 750, Retranchement f 300, Sas van Gent f160. Uit de Generale kas Vrouwenpolder, herstellings werken f500, Ouwerkerk, kerke- kas f 300, Hansweert, kerkelijke administratie f250, Wissenkerke, voor den arbeid te Geersdijk f200, Terneuzen voor den gods dienstonderwijzer te Sluiskil f 200. Ry kspostspaarbank. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Juli 1931. Ingelegd f 41463.46, terugbetaald f 19876.45 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het num- mre 4406. Zaterdag werd te Terneuzen namens de Ver. voor Chr. Volks onderwijs, afd. Terneuzen, aan besteed het verbouwen van het schoolgebouw. Ingeschreven werd als volgt Metselwerk J. H. Moens f 6957 W. P. Nieuwelink f6831 P. W. Nieuwelink f 5828. Timmer- en ijzerwerk: J. van der Bent f 3675P. Burggrave, Hengstdijk f 3379 C. C. Nobels f 3262 Gebrs. Ver linde f3262; J. C- Rinders, Hoek f3247; P. A. Mielen f3160; K. Dieleman, Zaamslag, f3129; E. van der Bent f 2980. Glas- en verfwerkA. Koster f 785P. van Tatenhove f780; O. de Pauw, f 745Gebrs. de Zeeuw f743; J. Hangoor f665; J. F. Emmaneel f636; D. Rie- m$ns, Zaamslag f620; C. Dees, In de op 29 Juli gehouden raadsvergadering kwamen o m. in bespreking een voorstel tot gunning van de verbouwing van het gemeentebuis met het bij bouwen van een arrestantenlo kaal, brandspuithuis, enz., waar van de inschrijvingsbi'j uten wa ren ingekomen. Men kwam echter over den aard der verbouwing niet over een, wegens de daaraan verbon den hooge kosten. Typisch was, dat zelfs een der wethouders, die aanvankelijk het plan had helpen goedkeuren, zich nu ook tegen het plan ver zette, waarom de Voorzitter hem duidelijk te verstaan gat, dat in gevolge notulen en verklaringen van de overige leden van het college van B. en W., hij het wel degelyk eens was geweest met het door B. en W. geformuleer de voorstel. Intusschen kon echter het besluit tot gunning geen meer derheid vinden en was alzoo een 2e vergadering noodig, die op 4 Aug. j.l. werd gehouden Na geheime conferentie, gedeel telijk bijgewoond door den ar chitect, werd in de openbare ver gadering voorgesteld door B. en W. om het werk te gunnen aan den laagsten inschrijver, zijnde dhr. J. Wisse te Axel, die voor de massa had ingeschreven voor 7024. By de besprekingen bleek, dat de 7000 niet werden besteed voor het gemeentehuis, doch daarin een bedrag van 2500 zat voor de bijgebouwen. Ook werd besloten om 1150 ter beschikking van B. en W. te laten, daar men omtrent de uitvoering van sommige werken vryheid wenschte voor te be houden. Alzoo werd dus de bestedingssom 5874. Aangaande de 1100 werd echter nog g^discusseerd, daar dit een vertrouwenskwestie was van B. en W. en sommige leden daar alleen op wenschten in te gaan, indien B en W. unaniem eens waren over de plannen. Dhr. Plasschaert (weth.) pro testeerde daartegen en ook de Voorz. ontraadde dit voorstel op meer gemotiveerde gronden, zoo dat dhr. Martinet zijn voorstel introk. Ten slotte werd met alg. st. besloten om het werk te gunnen, doch dhr. Vael motiveerde zijn stem,, dat hij tegen een parket vloer was, als zijnde te luxe voor deze tijden. Hierna bracht dhr. Martinet de malaise nog eens ter sprake en betoogde, dat als er van overheidswege geen maatregelen worden genomen om de vlasin dustrie te steunen, de toestand in St. Jansteen niet is te voorzien. De Voorz. zegt met spoed te zullen trachten het daarheen te leiden, dat een algemeene rege ling wordt getroffen, zooals die in de organisatie's en commis- s:6n is besproken en goedge vonden. Dhr. Martinet zegt, dat daar te weinig spoed van uitgaat. Er is maar enkele dagen meer tyd, en als die om zyn is de tijd voor bij, welke geschikt is voor vlas bewerking en ligt alles stil. Er moet daar met spoed en met klem op gewezen worden. Ge beurt er niets, dan weet spr. niet waar het naar toe moet. Daar is geen steun voor te schat ten en dan kan de geheele ge meentekas wel geofferd worden. De Voorz. zegt dat op een en ander is gewezen. Hy gelooft, dat de heeren wel overtuigd zul len zijn, dat hij niets onbeproefd zal laten, om de vlasserij van de gemeente op gang te houden. Naar aanleiding van hetgeen dhr. Plasschaert destyds zeide, aangaande8ieun verleeniDg merk te dhr. Van Helsland nog op, dat er groot verschil bestaat tusschen steun voor werkloozen en steun voor de industrie. Spr. berekent, dat als een werkman met 11 kin deren f 36.25 werkloozensteun krijgt, dit ais bijslag voor vlas maar fiy.25 bedraagt per week, wat dus f 17 voordeel voor de gemeente is. Dhr. Plasschaert zegt bere kend te hebben, dat de steun aan de gemeente t 16000 zou kosten en dit veel te zwaar zou drukken. Hij wil daarmede niet zeggen, dat steun niet noodigis, maar dat die last meer op de gemeenschap moest komen van Rijk en Provincie. De Voorz zegt, dat de Rcgee- riDg de toestand van St. Jan- steen gunstig acht ea daardoor minder bijdraagt, waaruit dhr. Plasschaert de conclusie trekt, dat het treurig is, dat als een gemeente een goede kas heeft wegens zuinig beheer, die maar opgemaakt moet worden. Spr. had zijn schatting gemaakt naar 150 zwingstallen. Dhr. van Helsland zei, dat er offcieel 80 zij Het blykt z.i. wel dat betere voorlichting noo- dig is en daarom spijt 't hem, dat er geen commissie van bijstand is uit den Raad, zooals dhr. Vael al tweemaal heeft voorge steld. De Voorz. acht dat niet noo- dig, omdat steeds by de bonden om inlichtingen wordt gevraagd. Ook vraagt dhr. van Helsland om betere controle, want het is bekend, dat er i z. steuu mis bruik gemaakt wordt. Wie dit doen moesten eenvoudig uitge sloten worden. Het mooiste is nog, dat spr. de schuld krygt als Voorz. van den Bond, die hij niet op zich wil laden. Als er een commissie was, waren praatjes uitgesloten. Dhr. Vael betoogt ook, dat een commissie beter werk zou le veren. Dhr. Martinet vraagt ol er ook een steuncommissie ishy meent van wel en had er zelfs vroeger zitting in, maar hoe by eruit gekomen is, begrypt hy niet. Maar feit is, dat er niemand van Heikant zitting in die commissie heeft. De Voorz. zegt een onderzoek toe. Dhr. Vinck wil erop aandrin gen, dat de aannemer der werken menschen uit St. Jansteen neemt. De Voorz. zegt, dat dit ook bepaald is. Dhr. Vergauwe vindt het voor naamste, dat er goed werk ge leverd wordt. De Voorz. zegt, dat de archi tect goed toezicht moet houden en sloot de vergadering. Te Heerde is de groote „Ark's Beschuitfabriek" geheel door brand vernield. Te 12 uur verliat een ploeg laatwerkende bakkers het gebouw, zonder on raad te hebben bemerkt. Te balf twee stond het gebouw in lichte laaie. De motorspuit stond machte loos, Men requireerde de brand weer van Hattem, Zwolle, Epe en Vaassen, doch toen het mate riaal arriveerde, was het gebouw reeds verloren. De belendende perceelen, oa het gemeentehuis, bleven behouden. Alle machines zijn een prooi der vlammen ge worden. Buren en een der hee- ren Van Ark konden nog juist de auto's redden. De fabriek werkte met 80 man en is tegen bedrijfsschade verzekerd. Ook de andere schade wordt door verzekering gedekt. De firma hoopt het bedryf gaande te houden met de hulp der andere bescuitfabrieken. Een gelukkige omstandigheid is, dat juist een nieuwe fabriek voor de gebroeders Van Ark wordt gebouwd, die over 3 maan den gereed sal zyn.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2