Gemengd Nieuws. dit artikel, deelt het ,Hbld" mede. Iu 1930 bedroeg de totale ex port van scboeneD, laarzen en pantoffels, geheel of voor het grootste deel van leder, 449.062 paren, ter waarde van 12.568.000. Daarvoor gingen naar Dene marken 256.298 paren, ter waar de van f 1.249.000. Voor het eerste halfjaar van 1931 bedroeg de totale export 140.876 paren voor 1696.000. Denemarken be trok hiervan 75 681 paren ter waarde van f308 000. De Winkelshow e n Tentoonstelling. Woensdagavond te ruim 6 uur had de officiëele opening plaats van de alhier in de openbare school gehouden winkelshow en tentoonstelling van huisvlijt-, teeken- en schildeiwerk en dames- handwerken. Aanwezig waren, benevens het bestuur van V. V. V., die de tentoonstelling organiseerde, het Dagelijksch Bestuur onzer ge meente, afgevaardigden van de zustervereniging te Terneuzen, van de Z. V. T. M., bestuurs leden van „Ambachtsbelang", juryleden en verdere genoodigden. Nadat allen gezeten waren, hield de burgemeester de volgende toespraak Mijnheer de Voorzitter, Bestuuurs- leden der Vereeniging tot Bevorde ring van het Vreemdelingen Verkeer Dames en Heeren Allereerst wil ik beginnen om het bestuur van V.V.V. dank te brengen, dat zij mij hebben uitgenoodigd, deze' tentoonstelling te openen. De tentoonstelling wordt wederom gehouden op initiatief van de V.V.V. en het is juist daarom dat ik behoefte gevoel aan het Bestuur en niet het minst aan hun eminenten voorzitter, den heer van Maale een woord van dank en hulde te brengen Dames en heeren, het is niet een jaarbeurs, die staat gehouden te wor den, maar een huisvlijttentoonstelling en een plaatselijke winkelshow. Aan deze huisvlijttentoonstelling wordt ook door niet ingezetenen deelgenomen. Vele inzenders hebben hunne wer ken ingezonden en velen zijn teleur gesteld moeten worden, tengevolge van te beperkte ruimte. Het lijkt mij ook een goede gedach te, dat ook thans hier zijn onderge bracht, de verschillende teekeningen en werken van de leerlingen van de avondvakteekenschool te Axel. Ik hoop dat dit er toe moge bijdra gen, van nog meer bezoek van leer lingen aan deze voor Axel zoo bui tengewoon nuttige inrichting. Wat de winkelshow bestreft, dames en heeren, hieraan wordt uitsluitend deelgenomen door de Axelsche nering doenden, de onmisbare schakel in de maatschappij, de schakel tusschen pro ducent en consument. De Axelsche neringdoenden laten eens zien, wat door hunne tusschen- komst in Axel zooal wordt verkocht. Vele standen zijn thans in dit gebouw ondergebracht, en het is te betreuren, dat Axel niet over een nog grooter en doelmatiger gebouw kan beschik ken, want verschillende aanvragens moesten worden afgewezen wegens gebrek aan ruimte, en verschillende standhouders stelden zich tevreden met minder ruimte, dan was gevraagd. Zoodra deze tentoonstelling zal ge opend zijn, zult U kunnen zien op welk een keurige en vakkundige wijze de verschillende aitikelen zijn geëta leerd, en met welke groote zorgen dit door de verschillende exposanten is geschied. Het lokt uit tot koopen. Het wordt dan ook door mij buiten gewoon op prijs gesteld, dat juist deze categorie van menschen, die toch ook dezen grooten druk van de tijdsom standigheden ondervindt, zooveel durf en energie ontplooien, dat zij trachten zich te handhaven en zich door den tijd heen te slaan. Kosten noch moeite zijn door hen gespaard. Ik meen, dat een woord van hulde hier zeker niet mag ontbrekenook de Gemeenteraad stelt dit zeer op prijs, getuige het belangeloos afstaan van dit groote schoolgebouw. Dames en heeren, moest de V.V.V. inzake de koffie- en theeschenkerij tot voorheen de hulp inroepen van een niet Axelsche Firmathans is men zoover gevorderd, dat ook een Axel sche Firma, n.l. de Firma E. Oggel en Zn., deze koffie en theeschenkerij ter hand heeft genomen. Dames en heeren, ik hoop van harte, dat deze huisvlijttentoonstelling en winkelshow volkomen moge slagen, en dat deze tentoonstelling druk zal worden bezocht, en dat de standhou ders goede zaken zullen maken en dat het bestuur van V.V.V. met vol doening op hun werk mogen terug zien. Met deze woorden verklaar ik deze tentoonstelling geopend. Hierna nam dhr. Van Maale het woord als voorzitter van de V. V» V. en riep allen welkom op deze tentoonstelling, die, naar hij zeide, alle vorige overtreft, wat ook daaruit blijkt, dat er thans zendingen zijn uit de omliggende gemeenten en zelfs uit België. En behalve, dat de stands der winkeliers uitblinken, mag ook de afdeeling huisvlijt er zijn, inzon derheid de groep dameshand- werken. Mogen de behaalde prij zen een spoorslag zijn voor de winnaars om op den ingeslagen weg voort te gaan en voor de overigen om niet te ontmoedigen, maar naar mooier en beter te streven. Deze wenk geldt ook de leer lingen van de avondvakteeken school van de vereen. Ambachts belang". Spr. dankte het bestuur van deze vereeniging voor de inzending, waardoor de tentoon stelling weer een bijzondere be- teekenis temeer krijgt. De prijzen bestaan dezen keer I niet in medailles of diploma's, maar in luxe voorwerpen. Ze zijn toegekend als volgt Afdeeling 1. Dameshandwer- kenle prijzen open borduur werk: Bertha de Clerck, Over- slag op linnen Alma de Roose, Doornzele Teneriffe El. de Let ter, Rammershoek; Frivolité: Simone v. d. Calseijde, Antwer pen haakwerk Bertha de Clerck Overslag. 2e prijzen Kunstbreiwerk :Mej. Boënne, Hulstgewoon breiwerk mej. Dielemande Feijter, Hoek brandschilderen Corrie v. Haelst, Hulst; haakwerk: Johanna van Maale, Axel; mej. I. Wolfert— van Bendegem, AxelReliefwerk Mej. de Hondt, Sluiskil. 3e prijzen borduren-kruissteek mej. Dieleman-van Driel, Wal soorden stopwerk A. de Zeeuw, Axelimitatie Smyrna Anna van Hurck, Overslaghaakwerk Ma deleine van de Wiele, Wachte- beke haakwerk mevr. van Harn, Spui. Vervaardigd van sigarettenplaat- jesle prijs: mej. de Roos, Hulst (een muurkleed, waarop 160 vlaggetjes of er ook ge rookt is I2e prijs mej. J. N. Bakkerde Feijter, Walsoorden 3e prijs: mej. Elizabeth Üllebek, Terneuzen. Afdeeling II Houtbewerking, enz.1 e prijs M. Scheijve, Nieuw- vliet en P. de Klerk. Qraauw 2e P. de Sutter, Oostburg3e v d. Velpen, Walsoorden; 4e A. Joziassen, Hulst. Cartonnage F. C. Jansen-Ver- planke, Othene. Het komt ons voor, dat deze afd. niet naar waarde is beoordeeld. Afdeeling UI: Schilder- en Teeken werk: le prijs C. Koster, Axel en Mej. A. F. Dekker, Zaainslag2e Louwerse, St. Jan steen 3e P. van Liere, Axel4e J. Smies, Axel. Teekenwerk le DrijsF. Bleij- enberg, St. Jansteen 2e W. de Feijter, Axel-Buthdijk3e P. G Heijnsdijk, Axel, Afdeeling IV Meccano en Me taal le prijsArie de Putter, Zaamslag, en C. de Putter, Zaam slag, 2e, stoommachineP. den Exter, Axel, 2e meccano M. de Putter, Axel. Afdeeling VEigen gekweekte bloemen: le prijs: Mej. Plat- teeuw—Butler, Axel 2e N. J. Dieleman de Feijter, Hoek. Ambachtsbelang A. Vakfeeke- nen le prijzen: A. Roose, M. de Fouw en M. C. Gans te Axel (f2.50); 2e L. Dieleman, Axel (f 2.3e L. Schieman Axel en E. Oggel, Axel (f 1.50). B. Lijnteekenen le prijs Henk Hoebé, 2e Jan Coumou, 3e Abr. v. Bendegem, 4e D. de Feijter. C. Handteekenenle prijs L. Schieman, 2e Filippus Hoebé, 3e P. de Putter Cz. De jury was aldus samenge steld Voor de handwerken de dames De Moor, Zaamslag, Plat- teeuw, Sluiskil en Nijssen, Sluis kil. Houtbewerking en cartonnage de heeren J. Wisse en D. van den Berg te Axel. Schilder- en teekenwerk de h.h. W. Antheunis, Joh. Hoebé en P. Knieriem, Axel, Metaalwerk, de h.h. P. van den Burg en A. Schieman, Axel. Bloemen, de h.h. G; J. Will, Terneuzen en P. H. Esselbrugge Jr., Axelt Dhr. van Maale dankte de jury voor de moeilijke taak om de prijzen naar verdienste toe te kennen. Vooral voor de afd. dameshandwerken zal dit vak kennis gevorderd hebben, omdat de concurrentie groot was. Spr. constateerde, dat er bij de stand houders vooruitgang is te zien, voor wat de etaleering betreft en ook wat de voorraden betreft, zoodat men niet elders behoeft te gaan om aan te schaffen wat men noodig heeft. Hij dankte ten slotte den Bur gemeester en het Dag. Bestuur, benevens de verdere aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en belangstelling en allen, die voorts hunne medewerking hebben ver leend. Ook richtte hij het woord tot de winkeliersvereeniging en hen, die meenden zich te moeten onthouden en oefende critiek uit op hunne houding. Namens de zustervereeniging V. V. V. uit Terneuzen sprak de heer H. de Vries van daar een woord van sympathie over het werk en den indruk, die deze tentoonstelling op hem maakte. Hij dankte voor de uitnoodiging en sprak met waardeering over den moed en de energie, die noodig zijn om in een tijd van malaise, als heden, een tentoon stelling te organiseeren nietalleen, maar vooral om zich kosten en moeite te geven om er aan deel te nemen. Spr. hoopt, dat de deelnemers niet teleurgesteld zullen worden in hunne verwach ting, opdat later van nog grooter deelname moge blijken en de vereeniging over meer ruimte zal kunnen beschikken. De verschillende toespraken werden door medewerking van den heer G. A. J. de Jonge voor den microphoon gehouden endoor middel van de plaatselijke radio distributie verspreid. Ondanks het feit, dat (vermoedelijk door een kwaadwillige) de geleidings draden waren afgesneden, kwam toch alles goed over, daar dit euvel spoedig verholpen was. Na de officiëele opening wer den de heeren aan de groene tafel nog eve.i door den heer Schelleman op de gevoelige plaat gebracht. En hierna volgde een ommegang door de zalen om de verschillen de stands te bezichtigen, totaal een 15-tal. We begonnen bij no 1, waar de heer Van Maale een etalage van sigaren en rookers- benoodigdheden heeft en belang stellenden proefondervindelijk konden waarnemen, dat hij goede merken verkoopt. No. 2 is van de firma D. J. Og gel, Axel, als vertegenwoordiger voor Zeeuwsch-Vlaanderen van Sluis' Pluimveevoeders. Denaam zegt hier voldoende, dat hetvor men van de etalage in goede handen is geweest. No. 3 is een stand van auto- mobielbenoodigdheden, waarbij de garage Cito van Gebr. Essel brugge de nieuwste Opel-auto exposeert, onder- een soort veran da met als achtergrond allerlei onderdeden, enz. De heer C. L. de Smidt heeft in deze zaal een flinke stand (4) met uurwerken, goud- en zil ver en een keurige sorteering naaimachines. Opvallend, is de mooie gongslag in zijn regulateurs. De volgen je zaal is geheel gevuld met stand 5 van den heer G. A. J. de Jonge, bestaande in allerlei toepassing van electrici- teit, in luxe en huishoudelijken vorm. Radio installatie's, lampen in tal van modellen, stofzuigers, luidsprekers, enz. enz. Het geheel sluit zich volkomen aan aan den modernen tijd, zoodat men er koken, braden, wasschen, strijken, stoffen, ja van alles kan doen door middel van een koperen draadje, als het maar is aange sloten aan de Pezum-kabel ter eene en het toestel ter andere zijde. Stand 6 is een schakeering van groenten en fruit, alles eigen kweek, van D. Jansen, behalve natuurlijk de Fyffes-bananen. Een aardige attractie is hier het apparaat, waarbij men de treinen en schepen ziet bewegen, om de reuzenexport aanschouwe lijk te maken, De rest van de zaal is hier gevuld met een tweetal zendingen van den heer C. Schieman. Ten eerste al wat in de keuken behoort van pannengerei en messen en vorken, comforen, enz. In de nieuwsie vormen en kleuren ziet men volledige keukenstellen, ge flankeerd door een fraaie sortee ring roestvrij lepelwerk, messen voor allerlei doeleinden en vorken. Alluminium, emaille en sola- zilver geven hier den boventoon. De andere inzending is voor dit seizoen minder practisch. Als men in tropische hitte een ten toonstelling beziet, denkt men niet aan kachels. En toch lokken hier de moderne haarden met de onafbrandbare lak, zooals men ze nog niet eerder zag, tot koopen uit, nu daar 5 jaar garantie op wordt gegeven. De Gebr. van Rijn trekken de aandacht in stand 8 door een I volledige installatie voor stroo- mend water zonder waterleiding. In een tank wordt water onder druk gebracht, waardoor een motor automatisch in beweging gaat en voor de druk zorgt. Een stand daarnaast laat u zien, hoe de closets en kranen het verlangde water geven, dat nu weinig of niets kost. Volgens rentebereke ning is het althans goedkooper dan een waterleiding. Kunstig is vooral het naambord, dat in zinken en uit de hand gemaakte letters de inzenders vermeldt van de verder aanwezige I fittingsartikelen, enz. Omkeerend staat men hier voor stand 9, een berg van allerlei verfrisschende heerlijkheden, die verkrijgbaar zijn bij den heer Jan Verstraten-Boer, zoowel in vasten, als vloeibaren vorm. Zuur en zoet wisselen elkaar af en allerlei comestibles, visch, mosselen, vruchten in kraakzin delijke verpakking lachrn u toe, zoodat een keuze zelfs voor lekkerbekken hier nog ruim is. De heer A. P. Esselbrugge heeft in deze zaal stand 10 met allerlei uurwerken. Klokjes van de kleinste soorten voor bureau, slaapkamer, kantoor, etagère en de meest moderne vormen zijn er uitgestald. Ook stijlvolle pen dules en regulateurs zijn aanwe zig, terwijl een decoralieve schil dering ook aangeeft, dat men er de Parker vulpen kan koopen In stand 11 is hit r naast ge- etaleerd een collectie fijne leder waren, als tasschen voor allerlei doeleinden, portefeuilles, porte- monnaies, enz. van dhr. J. Smies. De volgende zaal is geheel gevuld door stand 12. De wan den zijn hier gedrappeerd met pluche tapijten en karpetten, wat een luxueusen indruk geeft en waartegen de fijne Gero-staal en zilverwaren plateelwerk en tinnen voorwerpen uitstekend uitkomen. De firma C. B. Antheunis heeft hier een keurige stand, die smaak vol en practisch is opgesteld. De volgende standen waren in de bovenzalen ondergebracht. Stand 14 brengt ons weer in de radio-wereld, De heer J. H. Peeters heeft hier een kolossale verscheidenheid van radio- en electrische artikelen, w.o. ook prachtige lampen en een smaak vol electr. haardje, waarin men a.h.w. de vlammen in de kolen ziet spelen. De mooie concerten die 's avonds gegeven worden, worden daar tweedehands gele verd uit een Telefunkentoestel. Ten slotte nog stand 15 van den heer Schelleman, die op een minimum ruimte een maximum van effect heeft bereikt. Een reuzencollectie staaflijsten zijn verticaal opgesteld geflankeerd door een paar zijschermen, waarop dezelfde staven in kleinere af meting horizontaal zijn bevestigd. Daarboven een donkere drapperie en ervoor trapsgewijze een paar treden waarop foto-artikelen, vormt het geheel een zeer aardig front. In een paar andere zalen zijn de handwerken en de huisvlijt- artikelen ondergebracht, benevens het schilder- en teekenwerk van de avondvakteekenschool. Voor wat de dameshandwerken betreft schiet onze kennis te kort om te beschrijven wat daar is maar er is een rijke, zeer beziens waardige collectie, dat is zeker. De zending metaal- en mecca- nowerk beantwoordt niet aan de verwachting. Een keur van teekeningen geeft aan, wat de leerlingen der avond vakteekenschool presteeren. En zoo waren we aan het eind en gingen we uitrusten in de 13e stand van de firma E. C. Oggel en Zoon, die zijn locaal heeft ingericht tot een gezellig verblijf, waar men rustig vis a vis met z'n vriend(in) een kopje koffie of thee kan gebruiken, dat er door genoemde firma wordt aangeboden. Koffie-liefiiebbers zeggen, dat de koffie uit deze Axelsche branderij toch maar je ware is. Nu, gezien de zorg, die eraan besteed wordt, willen we dit best gelooven en ook het gebruik dat ervan gemaakt wordt, bewijst zulks. Onze totaal indruk van deze tentoonstelling is, dat ze niet voor de vorige behoeft onder te doen. Natuurlijk zou er nog veel meer van te zeggen zijn, doch we laten dit over aan diegenen, die er nog een bezoek brengen er. zeker niet teleurgesteld zuilen zijn. Tot heden is het bezoek zeer druk. Gisterenmiddag waren er ruim 600 personen geweest, waartoe vooral bijdroegen het rad van avontuur, de grabbelton, de mooie verlichting, muziek, enz. AXEL, 7 Aug 1931. Dezer dagen kreeg de han del tar A. Z. alhier als betaal middel 2 cheques resp. van 13000 en 6800 frs. van een koopman uit Antwerpen. Toen hij de cheques aldaar op de bank in betaling wilde geven, bleken ze valsch te zijn. De politie doet onderzoek, doch een schadepost zal het wel blijven. Beroepen voor de Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. J. Mortier te Zalk (Ov.). Sluiskil. Maandagavond werd door den kapitein van een passeerende sleepboot de schipper van een alhier liggend schip gewaar schuwd, dat hij nabij het zooge naamde E land een lijk drijvende had gezien. De schipper begaf zich met een tweetal andere per sonen, direct met een roeiboot naar de aangegeven plaats en vonden daar het lijk. Inmiddels v.rscheen ook de politie en werd het lijk herkend als zijnde de 22- jarige dochter van de familie de G., die sinds Zaterdag vermist werd. Dit droevig ongeluk, waar- n een liefdesgeschiedenis een een rol moet gespeeld hebben, tracht begrijpelijkerwijze groote droefheid in de ouderlijke woning. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Een blauwe reisduif. Is het bureau van dit blad binnen ko men vliegen. Predikbeurten te Axel. Zondag 9 Augustus 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Leesktrk. Nam. 2 Ds. Hermanides, van Hulst. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. F. A. de Buef, van Kralingen. Nam. 2 30 Dezelfde, 's Av. rede voor de meisjesvereeniging. Geref. Gemeente. Voorm, 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Bij Bebrensbagen (Duitschl) vond men langs den weg in een uitgebrande vrachtauto, de ljj- ken van den chauffeur en diens metgezel. Uit het onderzoek bleek, dat de auto tegen een boom was gereden en daardoor in brand raakte. De auto was geladen met balken, die door den schok naar voren schoven en de beide mannen beletten, uit den auto te komen, waardoor de ongelukkigen in de vlatntneq omkwamen,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2