Binnenhuid. Landbouw. stond spr. eenigen tijd stil. Alle gemaakte glooiingen boven hoog water gemaakt noemt spreker goed. In Zeeland is daarvan 212.000 Ms. Die hebben gekost 1.000.000 gulden. Op deze werken is door het systeem bespaard 3700.000 gulden. Mislukt zijn ervan 5000 M3, d.i. 21/s °/0. Echter waar door? Niet in de laatste plaats doordat in den beginne ter wille van de kosten met goedkoop en minder deugdelijk materiaal is gewerkt. Zoo b.v. te weinig ce ment, minder goede cement en wapening met gaas in plaats van ijzer. Spr. had natuurlijk liever ook in den beginne met ander materiaal gewerkt. Merkwaardig is, dat als zijn werk becritiseerd wordt, men het steeds heeft over dezelfde perceelen dat zijn die uit den beginne, die weinig moes ten kosten en die itengevolge on deugdelijk waren. Vooral heeren waterbouwkun digen drukte hij op het hart, in geval zij voor de uitvoering van betonwerk komen te staan, zij goed doen zich deskundig te doen voorlichten. In verband hiermede besloot inleider met de volgende waarschuwingen le. Laat uw ontwerp van den muur door een deskundige (i.z. gewapend betonbouw) nazien. 2e. Gebruik vooral voldoende ijzer; geen metaalgaas, doch vloeiijzeren staven. 3e. Gebruik prima cement, bijv. van de N.V. Vereenigde Cementfabrieken, waarin de Ned. Industrie zit. (Applaus). Bij de gedachtenwisseling deel de de ingenieur van het water schap Schouwen mede, dat daar 61/» K.M. verhooging aan de zuid zijde is, naar de weg op de dijks- kruinen. Met grond zouden deze verhoogingen f 252.000 gekost hebben. Nu ze in beton zijn uitgevoerd hebben de kosten f 71.000 bedragen. Voor de noord kant zijn de respectieve cijfers f289.000 en f 114.000. De aan de zuidzijde aange brachte glooiïng is prima. De duurzaamheid is te verhoogen door ze te teren. De onderhouds kosten zijn buitengewoon laag. In verband met het inklinken der dijken deelt spr. nog mede, dat een waterpassing van nu verge leken bij een van 30 jaar terug een inzinking te zien geeft van 30 c.M. Na 100 jaar zou de oploopende golf dus over de muur komen. Ook voor duin- glooiïng is betonwerk goed. Aan het eind van de bespre king werd namens den Dijk graaf van Dreischor, Doeleman, een motie voorgesteld, waarin wordt uitgesproken, dat een muur van gewapend beton is te ver kiezen boven een dek van klei. Het spreekt vanzelf, dat in een vergadering als deze, waarbij naast enkele deskundigen de meeste aanwezigen uit belang stelling en als leek hadden ge luisterd, zoo'n uitspraak niet mogelijk en ook niet in 't be lang van den inleider was. De motie werd op voorstel van den voorzitter, den heer mr. P. Die- leman zoodanig gewijzigd, dat daarin wordt gezegd, dat de van 1915 tot 1931 aangelegde wer- Jcen volgens het systeem de Mu- ralt, op enkele onbeteekenende uitzonderingen na, volkomen aan de gestelde eischen hebben vol daan en de vergadering daarom als haar meening uitspreekt, dat in de toekomst ernstig aan dijk- verhooging volgens genoemd sy steem de aandacht zal worden ge wijd. Deze motie werd bij acclamtie aangenomen. De Commissaris der Koningin deelde mede, dat de heeren van het Ged. College over deze aan gelegenheid natuurlijk beschouwd moeten worden als niet te heb ben medegestemd. Spreker verklaarde met groot genoegen naar de inleiding te hebben geluisterd en dat de rede op de leden van Ged. St. hier aanwezig, grooten indruk heeft gemaakt. De heer mr. P. Dieleman, dankte den heer de Muralt voor de be vattelijke wijze, waarop hij zijn betoog hield en daarbij blijk gaf naast groote kunde veel zelfver trouwen te bezitten. Wij moeten alles doen zei spr. om den Zeeuwschen bo dem te behouden, ook in den geest als lr. de Muralt aangaf en daarom hoopt spr., dat deze nog veel besparing zal beleven door toepassing van zijn systeem op oeververdediging. Aan bovenstaande zij nog toe gevoegd, dat het op den dag der vergadering juist 25 jaar geleden was, dat de heer de Muralt zijn eerste patent verkreeg. H. M. de Koningin enH.K. H Prinses Juliana zijn Vrijdagmid dag van haar verblijf in het bui tenland weer in ons land terug gekeerd. Te Arnhem werd de trein verlaten en na begroeting door de autoriteiten, per auto de thuisreis afgelegd H. H. M. M. werden geestdriftig door de me nigte toegejuicht. Het nlenrre Nederlandsche Paviljoen te Vincennes. De Koningin heeft drieduizend gulden ter beschikking gesteld van het comité voor wederop bouw van het Nederlandsche pa viljoen op het terrein van de in ternationale koloniale tentoonstel ling te Vincennes. De Dnitsclie crisis en de Neder landsche crediteuren. De heer Kortenhorst heeft den minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers gevraagd of 't de regeering bekend is, dat door de crisis, waarin het Duit- sche bank- en geldwezen zich bevindt, vele Nederlandsche cre diteuren zoowel uit de kringen van den land- en tuinbouw, zui- velproductie en aanverwante be drijven, als uit die van de nijver heid, geen betalingen van hun Duitsche debiteuren kunnen ver krijgen en dat daardoor voor het Nederlandsche bedrijfsleven moei lijkheden zijn ontstaan. Is de re geering bereid pogingen in het werk te stellen, om de Neder landsche crediteuren in het bezit te stellen van de hun toekomen de bedragen Uitvoering Tarwewet in Zeeland. In de Vrijdag gehouden ver gadering van het bestuur der Gewestelijke Tarwe Organisatie Zeeland en de vertegenwoordi gers der combinatie van erkende handelaren is overeengekomen, dar de tarwe oogst 1930, welke nog in de bedrijven aanwezig is, in de eerstvolgende weken zal wor den ingenomen, voor zoover de partijen nog voor levering in aanmerking komen en tegen de uitbetalingsprijzen, welke tot nog toe golden. De handelaren zullen, de ingenomen partijen op de geldende wijze betalen. Voor de bewaring wordt door de G. T. Z. aan de handelaren ver goeding betaald. Het lid der Tweede Kamer de heer Kersten heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche £aken en Landbouw gevraagd Is het den Minister bekend, dat met name in Zeeland giaan- handelaren weigeren door hen gekochte tarwe te aanvaarden, tot groot ongerief van de land bouwers, die geld behoeven Kan de Minister mededeelen, of deze weigering grond vindt in de onzekerheid, of de regee ring deze geschatte en verkochte tarwe inderdaad afnemen zal Is de Minister bereid ten spoedigste maatregelen te treffen om alle landbouwers in gelijke rechten te doen deelen Hengstenkeuringen. Bij de beschikking van den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, is bepaald a. dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde heng sten in het najaar 1931, welke alleen door de Stamboekcommis- siën zullen geschieden, zullen worden gehouden in Zeeland: (alleen type trekpaard), Dinsdag 27 October te Middel burg en Zierikzee28 Oct. te Kattendijke 29 Oct. te Hulst en Axel30 Oct. te Oostburg. b. dat de gewone keuringen door de Rijkscommissie en door de Stamboekcommissie, zullen worden gehouden in ZeelandDonderdag 29 Oct. te Hulst en AxelVrijdag 30 Oct. te Oostburg. AXEL, 4 Aug 1931. Door een paar mooie concer ten bijgewoond door een dank baar publiek werd gisterenavond na een onweersbui de jaardag van Koningin Emma alhier gevierd De winkelshow. Zonder vooruit te loopen op hetgeen thans door ijverige han den en fantaseerende gedachten in de school wordt klaargemaakt ten einde de winkelshow en daaraan verbonden tentoonstel ling tot een goed geheel te vor men, kunnen we wel voorspellen, dat degenen, die zich moeite geven een kijkje te nemen, weer niet teleurgesteld zullen worden. Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, zal morgenavond de opening plaats vinden en wordt daarna de toegang voor het pu bliek opengesteld. Men kan dan ook nog lootjes koopen, want er zijn er nog een beperkt aantal verkrijgbaar. Door den Zeer Eerw. Heer Pastoor J. Buijsrogge alhier, zal met ingang van 1 October 1931 ontslag worden aangevraagd. Zijn eerw. zal na genoemden datum zijn welverdiende rust nemen in het St. Catharinagesticht te Ber gen op Zoom. In de Vrijdag gehouden ver gadering van de Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting werden de heeren A. E. C. Kruijsse en C. Th. v. d. Bilt, resp. als voorzitter en bestuurslid herkozen. Zaterdagmiddag reed de 18-jarige M. M. alhier op haar rijwiel uit de Nieuwstraat de Stationstraat in, toen daar een motorrijder aankwam, dien eerst genoemde echter wegens een vóór haar fietsend heer niet zag aankomen. Niettegenstaande het meisje steeds rechts aanhield, kon zij niet aan een botsing ontko men. De motorrijder, de rijks veldwachter de B. van St. Jan steen, die op de duo zijn zoontje had zitten, had vermoedelijk de be doeling om aan M. meer ruimte tot passeeren te laten en hield daarom ten onrechte links met het gevolg, dat zij tegen elkaar inreden. Gelukkig hadden beiden geen groote snelheid en brachten ze het er met den schrik en een ge broken voorwiel van de fiets af. De schade werd, dank zij het optreden der gemeente-politie alhier, onderling geregeld. Zon der dat had zeker de macht van den sterkste wel gegolden. Rernm NoYarum. In ons vorig nummer zeiden we nader terug te komen op de lezing die de Zeereerwaarde heer Van der Maden alhier over boven genoemd onderwerp hield voor de R.K. werkliedenvereeniging St. Joseph. We lossen thans die belofte in door het hiervolgend verslag, dat we van welwillende zijde mochten ontvangen In 'n mooie, gloedvolle rede, z'n hoorders boeiend van 't be gin tot 't eind, gaf de gewijde spreker een duidelijke kijk op de encycliek „Rerum Novarum" van Paus Leo XIII, in 1891 versche nen. Spr. betreurt 't dat nog zoo weinigen deze encycliek kennen. Men schermt veel met den naam, haast geen vergadering of ze wordt genoemd, maar van den inhoud heeft men weinig notie. En toch is 't 'n stuk werk, dat bestudeering waard is, zoo hel der en duidelijk geschreven, dat zelf de eenvoudige arbeider het werk begrijpen en meevoelen kan. Spr. zegt, dat het is alsof deze encycliek voor dezen tijd is ge schreven) Zei Leo XIII dat er in zijn tijd tal van factoren waren, met name de industrieele ontwikkeling, de verandering der techniek, de ver anderde verhouding tusschen patroon en arbeider, voorts de overvloed van enkelen tegenover 't gebrek der massa, zoo mede de emancipatie der arbeiders, die meer aaneengesloten, hun eigen kracht bewust werden, als ten laatste 't zedenbederf, welke factoren 'n strijd ontketenden, welks uitslag allen in angstige spanning houdt, thans bestaat nog die angstige vraagwat zal er van de tegenwoordige maat schappij geworden, hoe zal 't moeilijke tijdperk van heden op lossing vinden. Paus Leo XIII zegt dan „geen vraagstuk houdt de geesten meer geboeid dan dit" en daarom moest hij spreken over den toe stand der arbeidersklasse en wel zoo alzijdig mogelijk en moesten de beginselen vóór alles worden aangewezen, onder wier leiding de strijd beslecht en een in waarheid billijke oplossing kan verkregen worden. De paus zag 't moeilijke van die taak, vooral daar oproerige elementen de massa opruiden en haar inzicht vertroebelden. Maar voor ieder stond vast, dat er spoedig en afdoende moest ge holpen, daar 't grootste deel der menschheid onverdiend leefde in 'n even ellendige als betreurens waardige toestand. Na de ver nietiging der gilden en nadat de maatschappij in haar instellingen en wetten brak met de aloude godsdienst, kwamen de arbei ders alleen en onbeschermd te staan tegenover onmenschelijke machthebbers en een teugeloos- begeerige concurrentie. En bijzonder scherp zegt de paus dan 't kwaad wordt nog verergerd door 'n alles verslin dende woeker, die, hoe vaak door de Kerk veroordeeld, tel kens weer in nieuwe vormen herleeft, zoodat ten laatste slechts enkele weinigen door hun bijna onbeperkte heerschappij over alle arbeidsgelegenheid en over heel den handel een bijna- slavenjuk konden opleggen aan de ontelbare massa der bezit- loozen. Dat is taal, die aar. dui delijkheid niets te wenschen over laat. De paus veroordeelt hier scherp de maatschappelijke toe stand van zijn tijd. En zouden deze woorden, ai werden ze 40 jaar geleden geschreven, niet evengoed van toepassing zijn op 't heden Maar de feiten constateeren was alleen niet voldoende, dat kon een ieder. Paus Leo wilde ook de middelen aangeven. De genezing kan niet gevonden worden door 't omzetten van 't privaateigendom in 'n gemeen schappelijk eigendom, zooals het socialisme als stelsel wil. Dit stelsel, door 't socialisme aangeprezen, benadeelt den arbei der, omdat 't hem z'n recht ont neemt, om z'n overgespaard loon in een eigendom vast te zetten, en de kans, om zijn maatschap pelijke positie te verbeteren. Wat toch is het naaste doel dat de werkman nastreeft? Het verwerven van eenig goed in eigendom om zoo in zijn levens behoeften te voorzien. In duidelijke taal zet de gewij de spreker dan uiteen dat pri vaat-eigendom noodzakelijk is. Het zou ons te ver voeren het ge- heele betoog hier neer te schrijven. De inhoud daarvan komt neer op de volgende punten. De mensch heeft recht op pri vaat eigendom 1. door zijn verschil met het dier, 2. door zijn natuurlijk streven om ook voor de toekomst te zorgen, 3. uit de aard van zijn arbeid, 4. omdat er algemeene over eenstemming hierover bestaat on der de volkeren en door burge- lijke en goddelijke wetten is be vestigd, 5. met het oog op z'n gezin. De Paus stelt de vraagbij wie moet de genezing gevonden wor den Niet bij 't socialisme, dat door de afschaffing van privaat bezit wanorde en slafelijke afhankelijk heid zou stichten. Bij wie dan 1. Bij de Kerk, 2. bij de Staat, 3. bij de Vakvereenigingen. De Kerk heeft altijd getracht de menschen nader bij elkaar te brengen. Zij houdt den arbeider voor dat hij getrouwe arbeidsplicht heeft en daarnaast een recht van bestaan. Zij houdt hem af van oproer en geweld. Ze wijst den patroon op zijn groote plicht, dat hij den arbeider niet als een verachtelijk instru ment zal gebruiken. De patroon zal rekening houden met de gods dienstige en zedelijke belangen. Geen onmatige arbeid zal wor den opgelegd, noch een arbeid, die voor sexe of leeftijd te zwaar is 'n Tekort doen van het ver schuldigd loon is wraakroepend en uit winzucht behoeftigen on derdrukken en voordeel zoeken uit de nood van anderen druischt in tegen 't goddelijk en mensche- lijk recht. Door de leer der Kerk, dat wij voor iets hoogers zijn geschapen, dat de wereld onze eindbestem ming niet is, leert zij ons ae dingen dezer wereld juister be grijpen en waardeeren. De geschiedenis leert, dat de Kerk daadwerkelijk steeds heeft meegewerkt 't lot van de minder bedeelden te verbeteren, dat zij steeds getracht heeft en nog tracht de standen nader tot el kander te brengen. Wil de maatschappij goed wor den, dan moet zij terug naar Christus. Wie Gods leiding niet aanvaardt, zal niets totstandbren- gen wat tot een hoogere ople ving zal bijdragen. De Staat, zegt paus Leo, zal zorgen 't algemeen welzijn te bevorderen. Daar de werklieden evengoed Staatsburgers zijn als de rijken, moet de Staat ook hun welzijn behartigen. Wijl de werklieden door hun arbeid zooveel bijdragen voor 't algemeen welzijn, moet de Staat zorgen, dat de vruchten van dien arbeid niet verloren gaan. De Staat moet de rechten der mis- deelden beschermen. Meer speciaal wijst de paus er op, dat de Staat het privaat bezit moet beschermen, dat ar beidsconflicten moeten worden voorkomen, door de oorzaken weg te nemen. Dit wijst dus op goede arbeidscontracten. De Staat moet de Zondags rust bevorderen opdat zooveel mogelijk allen hun godsdienst- pltchten kunnen behartigen. De Staat dient helpend op te treden, waar de arbeider door en in z'n werk door ongeval of ziekte wordt gedrukt. Hier is dus weer de weg naar Ongeval lenwet en Ziektewet. Toezicht op de vrouwen- en kinderarbeid dient gehouden, op dat de man niet worde verdron gen. De Staat dient 't privaatbezit der arbeiders te bevorderen. Ten slotte zullen de vakorga nisaties er veel toe bijdragen om gebaseerd op de christelijke be ginselen en de feitelijke door voering daarvan, de zieke maat schappij te hervormen. Elkaar begrijpen, met en voor elkaar arbeiden, geen klasse voe rend, maar in broederlijke liefde handelen zal veel er toe bijdra gen om meer geluk te brengen in de gezinnen der arbeiders. Liefde moet bovenal heerschen. De patroon zorge voor goede werkgelegenheid, geve een goed loon, zoodat de arbeider een be staanszekerheid krijgt, de arbei der zij plichtsgetrouw, behartigt de belangen van zijn patroon en geeft zich voor zijn taak. Met een flink applaus werd de leerzame, verheffende lezing be antwoord. Met een hartelijk dankwoord door den voorzitter sloot deze de vergadering. St. Jansteen. In de heden gehouden verga» dering van den gemeenteraad alhier werd besloten de verbou wing van het gemeentehuis, enz, te gunnen aan den laagsten in schrijver, den heerj, Wisse, aan nemer te Axel, die in massa lil* schreef voor f 7024,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2