Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla an deren. No. 34. DINSDAG 4 AUGUSTÜS 1931. 4 le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Klei of beton FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Greote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zooals gemeld, hield de heer jhr. R. R. L. de Muralt, water bouwkundig ingenieur te Goes voor den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond onlangs een lezing over de vraag wat te ver kiezen is voor zeedijksverhooging, klei of beton. Deze bespreking werd door velen bijgewoond; alleen uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen za gen we geen enkelen vertegen woordiger, terwijl toch ook dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen genoeg metoeververdediging heeft te maken om leering te trekken uit hetgeen van deskundige zijde wordt gezegd over dit onder werp. En hoewel we als leek geen oordeel zullen uitspreken over de techniek van bedijking, beschoeiing, glooiing, enz., dur ven we toch uitspreken, dat het geen Ir. De Muralt daarvan zeide, behalve voor deskundigen ook voor polderbesturen zeer goed was te volgen en van onbereken baar nut was. Het is bekend, dat jhr. de Muralt reeds tientallen van jaren beton heeft gepropageerd voor dijksverhooging en daarover heeft geschreven en in binnen-en bui tenland zijn systeem heeft be sproken en verdedigd. En nu dit systeem wordt be streden, nadat jaren lang proef ondervindelijk is gebleken, dat het den toets der critiek kan doorstaan, had spr., aanvankelijk bezwaar om nog over z'n eigen werk te spreken alleen de veler lei gegevens van verschillende polderbesturen over de goede resultaten van zijn systeem ver kregen, deden hem over dit be zwaar heenstappen. Tot zijn onderwerp komende, zeide spr., dat hij niet de eerste was geweest, die cement aan wendde tegen zeewater, al is het dat zijn werk 31 jaar geleden roekeloos genoemd werd. Men achtte toen cement-beton niet tegen zeewater bestand en thans wordt voor millioenen ervan aan de Zuiderzeewerken besteed. Zoo SI) Ik heb voor onze zaken gezorgd, zeide Philippe. Indien ik er bij stil zat, dan zou u spoedig genoodzaakt zijn altijd u zeif aan te kieeden. Waar denkt u dat ik geweest ben Wat denkt u dat ik gedaan heb Tot groote ergenis van den markies wierp hij zich in een stoel en liet.zqn hoed op het tapijt vallen. Naar uw gedrag te oordeelen, schijnt het dat gij in een kroeg ge weest zijt en gedronken hebt, zeide de markies boos. Ik heb je onbeschaam- heid nu lang genoeg gedragen en ben van plan je te ontslaan. Zeg niet te veel, antwoordde Philippe kalm maar waarschuwend gij mocht er eens berouw over krijgen, verstaat gij Die praatjes over ont slag passen niet tusschen ons. Laat ons eens ernstig over de zaken spre ken. Ik heb van den vluchteling niets meer gehoord. Die zal Frankrijk weer verlaten hebben. Dat geloof ik niet. Gisteren was ik bij 't hotel, waar zooals ge weet, mijn broeder hem ontdekte. Tot mijne verbazing zag ik juffrouw Lepage er ook uit komen. Zijt gij wel zeker, dat zij het Was? Heel zeken Ik huurde een rij tuig en volgde haar naar mevrouw Mixtome, Daar bleef zij bijna drie uren )n Ring naar een ander hotel. Ik ver* is men dus allengs tot beter in zicht gekomen. Spr. zette uiteen, dat jaren van studie hem tot zijn systeem heeft geleid. Een belangrijk punt was nl. de oorzaak te vinden van een dijkbreuk en dan heeft spr. ge leerd, dat de meeste dijken vooral in Zeeland veel te sterk zijn, maar ook veel te laag. Aan de hand van teekeningen toonde spr. aan, dat een dijk hét spoe digst verzwakt, als het water er over heen slaat, dus als de dijk te laag ls. Vandaar dat spr. ad viseert om steeds in de eerste plaats de dijken hoog genoeg te maken en dan als er nog geld over is de binnenbermen ver zwaren. Alle dijken, die half weg geslagen zijn, houden het uit, waaruit spr. concludeert, dat alle dijken tweemaal te zwaar zijn. Met een schetsteekening ver duidelijkt inleider vervolgens, hoe bij zwaren storm de betonglooiing heeft voldaan. Hij waarschuwt er echter voor dat men beton niet aanwenden moet op versche dij ken. Aanvankelijk meende hij, dat voor onder water bazalt beter ge schikt was. Sommige collega's zagen echter ook voor deze om standigheid in het beton geen ge vaar. En het is ook gebleken uit stekend te kunnen. Nader ingaande op de bescha diging van een dijk zeide 'spre ker, dat bij groote storm gewoon lijk geen breuk optreedt. Maar een dijk ligt niet stil en komt deze nu in trilling, dan ontstaat vaak in het midden een scheur, die zich na den storm in den regel weer sluit. Anders is het, als de dijk te laag is en het water in de ontstane scheur kan komen. Dan vindt afschuiving van het binnentalud plaats en de zaak breekt. Vervolgens werden tegenover elkaar gesteld de zienswijze van Ir. Rulkens en die van den Prov. Waterstaat in Zeeland omtrent het inklinken van dijken. Laatst genoemde hecht veel waarde aan de extra belasting op den dijk, en is, indien noodig, voor ver zwaring eerstgenoemde daaren- nam, dat mevrouw Bartineux daar logeerde en zij er twee dagen eerder waren aangekomen, dan wij. Dat is nieuws. Ik had een plan beraamd om juffrouw Lepage uit den weg te rui men, hernam Philippe en ging daarom van morgen reeds vroeg naar het ho tel. Daar vernam ik echter dat de dames reeds vertrokken waren. Zij zijn naar één dag in Parijs geweest. Wat kwam zij hier doen Juffrouw Lepage had een doel. Zij wilde haar vader spreken, om daar na haar moeder mede te deeien, dat hij nog leefde, denk ik. Die verduivelde meidriep de markies. Mijn zwagerin is dol, anders zou zij niet met haar meegaan. Ik zal haar onderhanden nemen, zij moet dat meisje wegzenden. Dan zal zij zich naar mevrouw Mixtome begeven, en alzoo buiten ons bereik komen 1 Gij zijt me een genie het meisje bevindt zich juist op haar plaats. Zij ziet alles hier en gaat alles na. Ik geloof vast, dat er iets buiten gewoons gebeurd moet zijn en zij daarom naar Parijs is gekomen. Zij kwam om mevrouw Mixtome het ver blijf van haar vader in Frankrijk mede te deelen, óf zij heeft in het kasteel iets gevonden. De markies verschrok. Wat zou zij kunnen ontdekken vroeg hij. Ik weet het niet, maar juffrouw Lepage is sluw, geloof dat, antwoord de Philippe. Zij kan iets gevonden of gezien hebben, dat mij ontgaan is, of schoon ik niet begrijpen kan wit, maar zoolang dat meisje leeft, ben ik niet gerust. De markies verbleekte. tegen heeft blijkbaar tegen deze extra belasting groot bezwaar. Zelfs al is de ondergrond tot rust gekomen, aldus Ir. Rulkens, dan nog is er kans, dat het evenwicht verbroken wordt, wanneer grond opgebracht wordt. Volgens in leider ziet Ir. Rulkens het ineen- klinken als een te groot bezwaar. In den Kruispolder bv. is in 1906 de kruin gebracht op 4 M. Thans zijn de peilen 3.73 tot 3 90 M, zoodat inklinking weinig te be- teekenen heeft. In verband met het inklinken is nu juist het groote voordeel van een betonmuur systeem De Muralt, dat deze betrekkelijk licht is, mits goede cement wordt ge bruikt en deskundig gewapend met ijzer. Niettemin vindt deze muur hij Ir. Rulkens volstrekt geen genade, verschillende „muur tjes", die reeds enkele tientallen van jaren hebben gestaan, bleken ten slotte niet bestand, zegt hij. Ze gaan met het inklinken van den dijk mee en kunnen zelfs omvallen. Inlefder stelt hiertegenover, wat de ervaring heeft uitgewezen en geleerd. In Zeeland is een lengte muur van 20 uur gaans gemaakt, d. i. dus pl.m. 100 K.M. En hiervan heeft 10 M. niet voldaan, wegens gebruik van ondeugdelijk materiaal. Is hiermede de on deugdelijkheid van zijn systeem, dat ten slotte ook maar onvol maakt menschenwerk is, bewezen? In verband met het omvallen merkte inleider nog op, dat hellen van den muur naar voren, met het oog op z'n statisch moment, zeker niet in zijn nadeel is. En dat het met het omvallen wat meevalt, toonde spr. aan de hand van een wiskundige berekening nader aan. Met verwaarloozing van ver schillende factoren blijkt, dat van vallen eerst sprake kan zijn, wanneer het zeewater 5 M. tegen den muur zou oploopen. Dit kan. natuurlijk nooit. Toen aan inleider de Conrad- medaille voor zijn werk werd uitgereikt is er nog speciaal op gewezen, dat de beton-muur zoo Wanneer gij ongerust wordt, dan mogen anderen zeker wel vreezen, monpelde hij. O, ik gevoel mij nog meester van den toestand, wat het meisje be treft, zeide Philippe, en vrees ook niet voor Alexe Mixtome. Die verkeert in een groot gevaar zoodat hij niet kan optreden. Maar wellicht betrekken zij mevrouw Mixtome in de zaakmis schien overtuigt hij mevrouw dat hij onschuldig is en mevrouw is aan het hof goed gezien, zij bezit veel invloed. Wanneer zij de zaak aanpakt, zouden wij gij begrijpt me wel. Men zou een nieuw onderzoek kunnen beginnen. Dat eindigen zal als het vorige. Misschien Maar gij weet zoo goed als ik, dat hij onschuldig is. En als er een Voorzienigheid bestaat, kon zijn onschuld wel eens aan het licht komen. Dat is onzin. Hij was schuldig riep de markies. Iedereen heeft hem daarvoor gehouden, in weerwil van zijn rijkdom en zijn rang. Wanneer ik in uwe plaats was, zeide Philippe, zou ik van mevrouw Mixtome moeten weten, wat het meisje in Parijs te doen had. Ik zal het beproeven. Nog heden zal ik haar bezoeken. En ik, zeide Philippe, ga morgen vroeg naar Charlemont. Ik moet haar in het oog houden. Ik moet weten, wat zij hier gedaan heeft. En haar vader Jean zal hier blijven. Hij is een echte vos en zal hem wel vinden als hij hier verblijf houdt. Wanneer de vluchteling nog leeft, en de komst van zijn dochter naar hier wijst daarop, zal hij zeker weer naar Charlemont komen •n als ik dan het meisje bespied, zal interessant was, wegens zijn we- tenschappelijken optrek. Buitengewoon heeft het spreker gefrappeerd, hoe de provinciale hoofdingenieur van.Zeeland heeft kunnen schrijven: „Hoe instant een kruinsverhooging van eenige beteekenis met een betonmuur is, zal op den duur wel blijken, als het te laat is". En eveneens trof spr. diens vage veroordeeling van een betonwerk aan een der cala- miteuze polders, hetwelk niet voldeed volledigheidshalve had hij daarbij moeten zeggen, dat het later „vervangen is door be tonwerk volgens het systeem de Muralt" Vervolgens komt spr. op tegen beweringen van een hoofdinge nieur, dat de muren zoo moeilijk te verhoogen zijn. Er is zelfs be weerd, dat ze afgebroken moeten worden om ze door nieuwe te vervangen. Dit is bespottelijk! Het verhoogen is uiterst gemak kelijk, hetgeen met teekeningen wordt toegelicht en vanuit de ver gadering door den vertegenwoor diger van de Breede watering be westen lerseke bevestigd wordt. De daar aangebrachte verhoogin gen zijn goed en goedkoop. Vervolgens zette spr. uiteen, dat aan zijn systeem van oever verdediging door het plaatsen van een betonmuur een 6-tal voor deden zijn verbonden le. ze heeft weinig gewicht; 2e. ze is gemakkelijk te ver hoogen 3e. er vindt geen kleiroof plaats 4e. een ev. weg op den kruin van den dijk kan behouden blijven 5e. ze is goedkoop en goed 6e. ze is direct gereed om het gevaar te keeren. Achtereenvolgens werden deze punten besproken en aanschou welijk aangetooond, dat deze stellingen niet zijn te weerleggen. Spreker kwam tot de vraag, dat als Ir. Rulkens dit werk ge brekkig noemt, deze toch wel verkeerde inlichtingen moet gehad hebben. Spr. zelf heeft desge vraagd antwoorden ontvangen van ik hem wel vinden. Ik zal tegelijk vader en dochter in de gaten houden. En gij maakt spoed met het huwelijk. 's Middags bracht de markies me vrouw Mixtome een bezoek. Zij was van een rijtoertje teruggekeerd, en zag er vroolijker uit dan anders. De markies bood haar de hand, en nam plaats. Hij begon met over stads- nieuwtjes te praten, en opeens zeide hij onverschillig: Mijn zwagerin bezocht u hier immers? Is zij weer vertrokken? Mevrouw toonde zich niet verrast, en zei niets. Juffrouw Lepage was ook bij haar, vervolgde de markies. Ik vind het zonderling dat zij zooveel van een meisje houdt, van wie niemand weet wie zij is noch van waar zij komt. Graaf Beaucourt leerde haar in Griekenland kennen, antwoordde me vrouw kalm en is over haar optreden zoo tevreden, dat hij haar gaarne zou trouwen. De markies trok de schouders op. Een jongensstreek. Beaucourt heeft geen ouders meer, doch het zal hem berouwen. Dat geloof ik niet. Juffrouw Le page wil niets van een huwelijk weten. Dat is een koket, lachte de mar kies. A propos, weet gfl iets van haar vader? vroeg hij verder. Heeft zij u haar volle vertrouwen geschonken Ik weet alleen, dat haar vader een Franschman en van hooge geboorte is, antwoordde zij. De markies begreep dat mevrouw het geheim van het meisje niet kende. Maar weet gij iets van juffrouw Lepage, vroeg mevrouw, vermoeden de dat zijne vragen iets te.beteekentn hadden, 35 dijkgraven, wier bevindingen over het werk luidengoed, best en uitstekend. Gaarne zoude hij ermede bekend zijn, hoe de enquete-Rulkens dan toch wel heeft plaats gehad. Gezegd is, dat aan de beton muur zooveel risico is. Doch leeren de betonmuren van de Bathpolders na 1906 niet vol maakt het tegendeel Waar is sinds 26 jaar aan de Bathpolders gebleken, dat de betonmuur haar plicht niet deed, vraagt spr. Het is dan ook niet te verwonderen, dat van de rapporten welke spr. ontving, dat van den Dijkgraaf der Bathpolders een der meest schitterende getuigenissen is. Een van sprekers stellingen is, dat het betonwerk ook goedkoop is. In Zeeland zijn nu 100.000 M. betonmuur gemaakt. Ze hebben gekost anderhalf millioen gulden. Was inplaats van met muren met grond verhoogd, dan had dit 1.8 millioen gulden meer moeten kosten. Er is dus nogal een aan zienlijke besparing mogelijk ge weest door het systeem de Muralt. Van deze 100 000 M. is pl.m. 1000 M. door verschillende oor zaken ondeugdelijk geweest. Is nu dergelijk werk gebrekkig, al is het evenals ieder menschen werk niet volmaakt Spr. betreurt het, dat vanwege de Prov. Waterstaat in Zeeland zoo maar zonder eenige behoor lijke motiveering doör de pro vincie geslingerd wordtdat op den duur, als het te laat is, wel blijken zal, hoe instant eene kruinsverhooging van eenige be teekenis met een betonmuur is. In dit verband herinnert in leider aan hetgeen hij destijds omtrent N. Holland voorspelde. Hij noemde de dijken te laag en profeteerde daar en daar zullen ze doorbreken, hetgeen in 1916 ook gebleken is. Had men voordien maar muren aangebracht. De ramp heeft een uitgaaf gevorderd van rond f 25 000.000, waar nog bijkomt, de schade aan land en goed, die zeker op f 47, millioen te schatten is. Ook bij de glooiingen in beton Ik kan niet zeggen dat ik iets met zekerheid weetmaar uit de woor den van graaf Beaucourt heb ik de gevolgtrekking gemaakt, dat mijnheer Lepage voor schulden is gevlucht. Hij moet een verkwister zijn, die naar Griekenland trok, om daar te gaan leven van het klein vermogen, dat hij aan de speeltafel heeft gewonnen. Dat komt niet overeen met wat" de graaf mij van hem vertelde, zeide mevrouw. Maar het kan toch wel zijn. Ik kan mij geenen goeden, liefhebben den vader denken, die zijne dochter alleen naar Frankrijk laat gaan om een plaats te zoeken, zonder er zeker van te zijn, dat zij er onderdak zal vinden. Wat zou er van haar geworden zijn, als zij niet op Charlemont was ge komen De markies loosde eenen zucht van verlichting. Ik hoop, dat zij zoo goed is, als gij denkt, zeide hij. Maar zij is te geheim en dat bevalt mij niet. Naar mijne begrippen van fatsoen past zij u niet. Ik acht het mijn plicht u mede te deelen, dat het meisje laatst niet tusschen de klippen was gevallen, maar zich met een man in den tuin bevond, Philippe loog om haar te redden. Juffrouw Lepage zeide mij zelf, dat zijn vertelseltje niet waar was, en zij een onderhoud had gehad met een man. Zeide zij, wie die man was vroeg de markies met spanning, Mevrouw antwoordde ontkennend, Dat is haar geheim, voegde z(j er bij. Ik wil het niet weten, vooral* eer zij het mij zelve zegt. Ik vertrouw haar volkomen. (Wordt vervolgd,) AXELSCHE® COURANT.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1