nr* Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 33. VRIJDAG 31 JULI 1931. 47e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 28 Juli. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Aanwezig de heeren J. M. Oggel en A. E. C. Kruysse, wet houders, M. W. Koster, Ch. G. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, P. de Feijter en J. de Feijter. Afwezig de h.h. A. Esselbrugge, C. Th. van de Bilt en H. Wolfert. Nadat de Voorz. de vergadering met het gebedsformulier heeft geopend, stelt hij de agenda aan de orde. I Notulen. De notulen van de vorige ver gadering worden na een opmer king van dhr. KOSTER zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 2. Ingekomen stukken. a. De VOORZ. deelt mede, dat dhr. Van de Bilt bericht heeft, dat hij verhinderd is deze ver gadering bij te wonen. b. Goedkeuring Ged. Staten van de raadsbesluiten van ver koop van grond aan J. M. Wie- land, A. Scheele, M. van Doese laar en P. Zegers. c. Bericht van Ged. Staten van verdaging van de beslissing op de begrooting 1931 tot 1 October 1931. d. Idem inzake verlaging van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers, in houdend, dat genoemd college geen termen aanwezig acht om tot verlaging over te gaan. e. Proces-verbaal van kasop name enz. bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in orde is bevonden. De ontvangsten zijn Batig saldo 1929 f 10399,98 Inkomsten 1930 f231.558,18 1931 f 89 714,56 Totaal f331.672,72 Uitgaven 1930 f205.851,08- 1931 f73409,89 Totaal f 279.260,79 In kas f 52 411,74. I. Mededeeling dat de heer P. de Feijter heeft bericht, dat hij de benoeming als lid van den Gemeenteraad niet aanneemt en benoemdverklaring van dhr. P.J. van Bendegem, als zoodanig. g. Mededeeling dat dhr. Kruys se binnen den daarvoor vastge- stelden tijd de noodige stukken niet heeft ingezonden, zoodat ge acht wordt, dat hij de benoe ming niet aanvaardt en de be noemdverklaring van dhr. H. Wol fert Az. als zoodanig. h. Verzoek van het bestuur der Christelijke harmonie „Ho- sannah", luidende als volgt De VOORZ. stelt voor dit verzoek naar B. en W. te ver wijzen om advies. Dhr. 'T GILDE vraagt, wanneer dat stuk is ingekomen, omdat het niet op de agenda staat. De VOORZ. antwoordt, dat het adres is gedateerd op 20 Juli, doch eerst pas is ingekomen, zoodat het niet meer aan de agenda kon worden toegevoegd. i. Adres van B. J. Cortvriendt, beroepsvisscher alhier, dat. hij tengevolge van uitloozing van ammoniakwater enz., afkom stig van de gasfabriek alhier aanzienlijk schade ondervindt op zijn visscherij kreek „Vroegtij" en daarom de vrijheid neemt om een schadevergoeding te vragen van f 50. .Beide adressen worden verwe zen naar B. en W. om advies. 3. Verkoop bouwgrond. Van A. van Cruijningen te Axel is een verzoek ingezonden om een perceel grond te koopen, gelegen aan het verlengde van de Prins Hendrikstraat, bekend onder no. 148 en gedeeltelijk no. 149. Van het 1ste perceel een oppervlakte van 125 M2. a f3.50 en van het andere perceel 60 M2. a f 2 50. Op voorstel van B. en W. wordt z. h.s. besloten om het verzoek toe te slaan. 4. Overname straat. Aangaande het in de vorige raadsvergadering aangehouden verzoek van het bestuur van den polder Beoostenbleij Benoorden, om een gedeelte van de Beoos- tenbleijsche straat in onderhoud en beheer over te nemen deelen B. en W. het volgende mede „Het door het Polderbestuur aangeboden gedeelte weg ver keert in een zoodanigen toestand, dat met het aanwezige materiaal geen herstelling zal kunnen ge schieden, die eenige jaren stand zal kunnen houden. B. en W. stellen voor aan het Polderbestuur te berichten, dat de Gemeente bereid is dezen weg in onderhoud en beheer over te nemen, mits de weg opgeleverd wordt met een geheel nieuw deugdelijk weg dek b.v. Zweedsch graniet, aan weerskanten goten van klinkers, zoomede aan een zijde trottoir van minstens vier tegels en een trottoirband. Voor waterafvoer een riool van betonbuizen, wijdte 40 c.M. met ijzeren syphons om de 60 Meter. Hierbij nog te be palen, dat de keiverharding op 4 Meter breedte moet wor den gebracht. Wenscht het polderbestuur dit niet, dan is de gemeente bereid om dezen weg in den tegen- woordigen toestand over te nemen, onder voorwaarde, dat vooraf een bedrag van f 13000 in de ge meentekas wordt gestort." Bedoeld wordt de straat vanaf C. den Hamer tot aan Oudeweg Dhr. P. DE FEIJTER vraagfof het niet wenschelijk is, dat er een trottoir gelegd wordt aan beide zijden van den weg, want ook aan de andere zijde wordt gebouwd. De VOORZ. achtte het voor- loopig niet noodig, maar heeft ook geen bezwaar om het erbij te zetten. Het voorstel wordt z.h.s. aan genomen. 5. Afgraving Zaamslagschen dijk De VOORZ. deelt mede, dat volgens de toezegging van B. en W. een plan zou worden voor gelegd voor de verbetering van den Zaamslagschen wegzulks in verband met het oog op de werkeloosheid in den komenden winter. Dit plan nu is gemaakt en omvat de afgraving van een gedeelte van den Zaamslagschen weg van af de Ronde Putten tot aan de grens van Zaamslag. Door deze afgraving te com bineeren met het dempen van de daar aanwezige groote put zou een goede gelegenheid ontstaan voor werkverschaffing, gedurende de wintermaanden. Daar de af stand, waarover den grond ver voerd moet worden, groot is, zou hier voor geruimen tijd voldoende werk zijn. De tegenwoordige keiweg is geheel versleten en eischt naast de vernieuwing ook een verbree ding tot 4 Meter met 2an weers zijden een fietspad van 1 Meter, zoodat deze weg zal kosten aan Klinkerverharding (9600 M. a f 5) f 48.000 fietspaden (4800 M. a f2.50 f 12.000; uitbreken we gens afgraving f 22.000 ontmod deren en dempen van den put f3.000; onvoorzien f 1.000. Totaal vanaf de Prov weg tot de grens der gemeente f 86.000. B. en W. geven in het pre advies te kennen, dat dit bedrag hun weerhoudt om meteen voor stel te komen in dezen tijd van terugslag op elk gebied om dit werk in den komenden winter uit te voeren. Wel is waar is gerekend op een renteloos voorschot gedu rende 20 jaren (omdat het een klinkerverharding is), doch af gezien daarvan belasten wij onze begrooting gedurende 20 jaren met minstens f4000, wat niet onbelangrijk mag genoemd wor den, waarbij dan nog het onder houd. komt, Op grond van dit komen wij met geen voorstel te dien opzichte en leggen dit plan aan den Raad ter beoordeeling over. Dit neemt niet weg, dat B, en W. overtuigd blijven, dat deze weg verbete ring behoeft en naar werkvoor ziening voor de werkloozen in den komenden winter met ernst moet worden uitgezien. Dhr. 'T GILDE zegt, dat over de noodzakelijkheid van de ver betering van dezen weg wel absolute homogeniteit zal bestaan. De hooge Zaamslagsche dijk met zijn smalle bestrating kan aan de eischen van het tegenwoordig verkeer niet meer voldoen. Het bevreemdt tal van vreemdelingen, dat daar niet meer ongelukken gebeuren. Dat B. en W. het niet aan durven met een concreet voorstel te komen moet bevreemden, al hoewel ik het van een op zijn laatste beenen ioopend College als zoowel de Raad als B. en W. zijn wel kan plaatsen.dat zij dit aan hare opvolgers wenscht over te laten en zij daarom hui verig zijn op een beslissing aan te dringen. Ik zelf zou het brutaal vinden van een op zijn laatste beenen loopend College om zulk een ingrijpend voorstel te doen, ware het niet dat de tijdsomstandig heden, met name de werkeloos heid „handelen" noodzakelijk maken. Als B. en W. kunnen verkla ren, dat het werk niet behoeft verdaagd te worden en het ook nog zeer goed kan uitgevoerd worden, als de beslissing aan den nieuwen Raad wordt over gelaten, dan zou ik daar veel voor voelen. Ik zou verschillende vragen aan B, en W. willen stellen. In de eerste plaatsWaarom de put aan de grens der ge meente eigenlijk gedempt moet worden. Is dit alleen met het oog op werkverschaffing? Verder, of tengevolge van de afgraving gronden moeten wor den aangekocht. Vervolgens of een klinkerver harding voldoende houdbaar is. Spr. betreurt het, dat uit de wel wat schrale gegevens niet blijkt, hoeveel werkloon er in het bedrag zit. Ook is geen bereke ning gemaakt voor een keiweg. Als er een keiweg gelegd werd zou men met langer termijn voor het voorschot kunnen werken af gezien nog van het feit, dat een keiweg deugdelijker is en voor het vele zware vervoer wensche lijk is. Is ook getracht om dezen weg aan de Provincie over te geven? vraagt spr. Voorts getuigt het z.i. van wei nig inzicht om slechts f 1000 te ramen voor onvoorzien op zoo'n groot bedrag. En tenslotte vraagt spr. of de weg in eigen beheer wordt gelegd? Z.i. zou aanbe steding aan te bevelen zijn, on der voorwaarde, dat voor grond werk Axelaars genomen moeten worden. Dit zou belangrijk min der kosten. Alles bij elkaar zou spr. met het oog op de werkeloosheid in den a.s. winter, den Raad durven adviseesen, deze beslissing te nemen. Ook uit oogpunt van ver keersveiligheid is verbetering drin gend gewenscht. De VOORZ. zal trachten de verschillende vragen te beant woorden. Het dempen van de put is gewenscht, om die groote bocht daar uit den weg te nemen. Daar het geen le klasse weg is en dus het verkeer minder druk is, kan met een klinkerweg wor den volstaan, Ook is een keiweg tweemaal zoo duur en dubbele klinkers duren ook 20 jaar, zoo dat een berekening voor keien overbodig was. Om te wachten tot de nieuwe Raad zitting heeft is gevaarlijk, >want om dezen win ter het werk te doen uitvoeren, moet het in de najaarsvergade ring behandeld worden. Mogelijk is het echter, dat G. S. willen meewerken en dan zouden we misschien de beslissing kunnen uitstellen. De provincie neemt dezen weg niet over, maar ook dan zouden we nog 25 pet. moe ten bijdragen. Maar er is nog een andere kwestie. Het is be kend, dat G. S. doende zijn om een andere regeling te treffen i.z. wegsverbetering en nu zou het te betreuren zijn om die groote kosten te maken, als straks de Prov. een andere manier beter vond. Het werk kost onge veer een tonde R.K. school kost ons f40 000 eu de nieuwe weg kost alles bijelkaaar ook een ton, zoodat we voorzichtig moe ten zijn. B. en W. zitten echter niet stil en zouden gaarne zien, dat er een object was tot be perking der werkeloosheid. Dhr. OGGEL wijst erop, dat B. en W. zeer goed weten, dat het werk bij aanbesteding veel voordeeliger zou zijn, maar de hoofdzaak is, dat het te doen was om werk te schaffen. Met kip karren gaat het yverk veel vlug ger en voordeeliger, dat zou wel f 100 schelen. De VOORZ. -geeft nog eenige nadere cijfers uit het rapport van den gem. opzichter, waaruit blijkt, dat aan loon op f 20.000 is ge rekend voor het vervoer der grond naar de put, nl. de helft met kip karren en de helft per kruiwagens B. en W. hebben den Raad deze raming willen voorleggen om de heeren op de hoogte te stellen, maar een voorstel durven zij ten deze niet doen. Het best zal zijn de beslissing van dit punt aan den nieuwen Raad over te laten. Dhr. 't GILDE Zou dan nog in dezen winter begonnen kun nen worden De VOORZ.: Ik hoop van wel. Dhr. OGGEL meent, dat zulks wel besproken kan worden en als Ged. St. erop gewezen worden, dat het werk in hoofdzaak wordt uitgevoerd als werkverschaffing in de wintermaanden, zal dat col lege zijn medewerking wel ver leenen. Te Zaamslag is dat ook zoo gebeurd. Dhr. J. DE FEIJTER zou het ook beter vinden nog eens te wachten en dan b.v. alleen over gaan tot het dempen van de put met de zijbermendat zou heel wat kosten minder zijn en het is toch een eerste vereischte, dat de bocht uit den weg genomen wordt. De VOORZ. Dat zou f 25000 schelen. Dhr. KOSTER kan er zich wel bij neerleggen, dat de nieuwe Raad dit werk uitvoert. Maar hij wil toch opmerken, dat de raming nogal aan den hoogen kant is. Er is b.v. geen bedrag genoemd voor de uitkomende keien en waar blijft de vrijkomende grond Als die op het aangrenzende land gegooid wordt, zal de waarde daarvan veel verminderen. De VOORZ. zegt, dat een en ander met de eigenaren besproken is en die menschen hebben geen bezwaar gemaakt. Dhr. DIELEMAN zegt ook, dat de gegevens een beetje vaag tijm Zelfs schuilen B. en W, zich .SCHE Axel, den 20 Juli 1931. Edelachtbare Heeren Geven te kennen, ondergeteeken- den, P. Le Feber Sr., en Joh. J. Hoebé, resp, Voorzitter en Secretaris van de Chr. Harmonievereeniging Hosanna" te Axel; dat bovengenoemde Vereeniging is opgericht den 3en November 1926, welke Ver. volgens art. 2 van haar huishoudelijk reglement zich ten doel steltde beoefening van de instru menta'e muziek. Dit doel tracht zij te bereiken door het houden van wekeüjksche repetitie's en openbare Uitvoeringen dat de gelden, noodig voor het aan schaften van muziekinstrumenten, muziek en meubilair, gevonden 'zfjn door vrijwillige bijdrage» en rente- looit voorschotten van particulieren j dat de gelden, noodig tot dekking der exploitatiekosten gevonden wor den door een minimumcontributie te heften van f5 20 per jaar en per wer kend lid en uit vaste jaarlijkscbe bydragen (contributie's) der begun stigers dat steeds van de oprichting der Ver. af, de bedoeling heeft voorgeze ten de Vereeniging te financieren door het particulier initiatief en daar toe door Bestuur en leden steeds een krachtige actie gevoerd is en wordt tot het aanwerven van honoraire leden dat echter de minder gunstige om standigheden. die dezen tijd kenmer ken. oorzaak zijn dat het aantal dona- teursgeldeu eerder vermindert dan vermeerdert en de contributie der wvrkende leden h.i. bezwaarlijk nog verhoogd kan worden dat uit de begrooting van ontvang sten en uitgaven van het vereeni- gingsjaar 1931 duidelijk blijkt dat de inkomsten de uitgaven niet kunnen dekken dat de Ver. zich ook niet eerder met een subsidie wenden kon, alvo rens duidelijk bleek dat de Ver. vol doende levensvatbaarheid bezat dat gezien de animo en ernstige studie der werkende leden en het reeds herhaaldelijk openbaar optreden der Ver voldoende blijkt dBtdeVer. erkelijk levensvatbaarheid bezit; dat zij, om Uw College een juist beeld te geven van den werkelijken toestand der finaritiëele behoeften onzer Ver. hierbij overleggen een afschrift van de ontvangsten en uit gaven voor het jaar 1931 redenen waarom de Ver voornoemd, zich in de noodzakelijkheid gesteld ziet en derhalve de yrijheid neemt zich tot Uw College te wenden met het beleefd verzoek haar een jaar- lijksche subsidie te willen verleenen van tweehonderd vijftig gulden (f250).

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1