Kampeerders in Uw tent Landbouw. Gemengd Nieuws. Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Pot 90 ct,, Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Buitenland. e naar verluidt, aan de regeering voorstellen gedaan, om stappen te doen ter bescherming van de Nederlandsche crediteuren. Tot nog toe is van dergelijke stappen niets bekend, maar met zekerheid kan worden medege deeld zegt het blad dat de Nederlandsche regeering bij de Londensche conferentie gemoeid is geweest. Van Amerikaansche, Engelsche en Fransche zijde zou namelijk Nederland gepolst zijn over even- tueele deelname aan een crediet op langen termijn aan Duitsch land. De Nederlandsche regee ring heeft daarop haar verwon dering te kennen gegeven over de wijze van behandeling van Nederland bij de internationale besprekingen over de financiëele wereldcrisis. Naar verluidt, zou dezelfde stemming van verwondering over de nalatigheid om wel neutrale, maar daarom niet minder belang hebbende staten uit te noodigen om deel te nemen aan de be sprekingen, behalve in Nederland, ook in Zwitserland en Zweden heerschen. In Nederlandsche financiëele kringen wordt scherp de passi viteit van de regeering becriti- seerd, die niet getracht heeft, ook haar stem te laten hooren over een onderwerp waar Nederland financiëel sterk in geïnteresseerd is. De Nederlandsche bericht- gevingsdienst en diplomatie heb ben hier niet behoorlijk werk verricht. Verder weet het blad te ver melden dat er plannen zouden bestaan dat Nederland tezamen met Zwitserland en Zweden zou optreden om de meening van deze staten ook in Parijs, Berlijn, Lon den en Washington te laten hooren." De Koninklijke Familie. Het verblijf der Nederlandsche Kon. Familie te Linz, wordt over het algemeen begunstigd door mooi weer. In het begin van de vorige week heeft het geregend, doch daarna keerde het zonne- weer terug. De Koningin schildert veel, vaak met daaraan verbonden auto-tochten door deze mooie streek. Prinses Juliana heeft eenige grootere auto-tochten ge maakt o.a. naar Cortina d'Am pezzo, terwijl bezoeken aan Grozz Glockner in Heiligenblut nog in het voornemen liggen. Aan het einde van deze week zal de Kon. Familie naar Nederland terug- keeren. „Het Moblllsatle-Krnis". De Nationale Bond „Het Mo bilisatie-kruis" heeft een schrij ven gezonden aan de besturen van gewestelijke afdeelingen, kringen, plaatselijke afdeelingen, comité's en correspondentschap pen, waarin zij verzoekt de leden der organisatie op te wekken adhaesie te betuigen aan het door de Nederl. dagbladpers georga niseerde petitionnement voor In ternationale Ontwapening. Twee oud-ministers overleden. Vrijdag zijn op denzelfden leeftijd twee oud-ministers over leden, nl. prof. mr. M. W. F. Treub en W. F. Pop. Prof. Treub is in 1858 te Voor schoten geboren. In 1885 werd hij advocaat te Amsterdam, in 1889 daar gekozen tot lid van den raad en in 1893 tot wet houder. Ook werd hij hoogleeraar aan de gem.universiteit voor staathuis houdkunde en statistiek. In 1904 koos men hem tot lid van de Tweede Kamer voor Assen. Van 1909-1911 was hij lid van den raad te 's-Gravenhage en kort daarop werd hem de ministersportefeuille geboden van landbouw, handel en nijverheid en later van financiën in het zgn. oorlogskabinet. Hij was toen vrijz.-democraat. Hij verliet echter die partij en stichtte den economischen bond, die echter weer spoedig ver dween. Hierna werd prof. Treub weer liberaal. Men moge hem politiek wis pelturig noemen, als econoom heeft ons land veel aan hem te danken en verdiende hij de hoogste onderscheiding hem door H.M. de Koningin toegedacht. In 1921 ging hij uit de poli tiek en werkte zich in de Indi sche toestanden in, met het ge volg dat hij benoemd werd tot voorzitter van den Ondernemers- raad van Ned -Indië. Prof. M. W. F. Treub is een onzer grootste mannen geweest Oud-minister Pop overleed te Voorburg en heeft minder van zich laten spreken. W. F. Pop was luitenant-generaal b. d. en heeft 40 jaren deel uitgemaakt van het officierenkorps. In 1878 werd hij 2e luitenant en in 1921 verliet hij den dienst als luitenant-generaal, chef van den generalen staf; opvolger van generaal Snijders. Van 1920 tot 1921 was gene raal Pop minister van oorlog in het kabinet-Ruys de Beeren- brouck. Uw huid en voeten eischen ge durende het kampleven een bij zonder goede verzorging, want zonnebrand, smetten, doorzitten en stukke voeten, kunnen U veel pijn en last veroorzaken. Daarom altijd Punol en Purolpoeder Purol 30, 60, 80 ct. Purolpoeder 45 en 60 ct. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog De Z.L.M. Aan de reeds vermelde bijzon derheden over de vergadering der Z L. M. op Woensdagmorgen te Wissekerke, dient nog het volgende te worden medegedeeld: Onder de door den voorzitter verwelkomde autoriteiten bevon den zich de Commissaris der Koningin en de leden van Ged. Staten, de heeren van Dussel- dorp en Stieger, de secretaris van het K.N.L.C., de voorzitter van den Noord-Brabantschen Boe renbond, de burgemeesters van Wissekerke, Colijcsplaat en Kort gene, de heeren van de rijks voorlichtingsdiensten, de pers, (die dezen keer alleen was ver tegenwoordigd door den heer Doorenbos), enz. Tijdens de algemeene bespre kingen werd medegedeeld, dat kar wij-olie zich zeer goed leent voor verf voor schepen. Da vraag of men steun voor aardappelen niet beter acht, dan voor vlas werd ontkennend be antwoord. Een ander lid achtte het een wecsch, dat de sociale lasten i.z. verzekeringen ten laste van het algemeen kwamen in plaats van ten laste van het bedrijf. De heer v. d. Weel beantwoord de daarop als voorzitter van de gewestelijke tarwe-commissie eenige vragen in verband met de uitvoering der tarwewet en zeide, dat als de molenaars moei lijkheden ondervinden, hij gaarne bereid is met hen te spreken. Ook zeide hy dat er wel tarwe is te vinden, die niet geschiktis voor bloem. Verschillende sprekers betoog den dat de Zeeuwsche, de Ne derlandsche tarwe uitstekend te verwerken is voor brood en juist door het vermengen met buiten- landsche minder van kwaliteit wordt. Aan bet einde van de mede- deelingen bracht de voorzitter groote hulde aan den secretaris Ir Siebenga, voor zijn velen ar beid in het belang van de land bouwers, vooral" ook in verband met de tarwewet. Na de besprekingen hield de heer Meijers uit Groningen de reeds vermelde rede. Zooals te begrijpen werd bjj den maaltijd weer een en ander een pluimpje meegegeven. De voorzitter opende de rij der sprekers met een dronk op het vorstelijk huis en sprak later tot den Commissaris der Konin gin, die den dank ader Zeeuwen verdient, wegens z(ju belang stelling, inzonderheid voor den landbouw. In zyn antwoord bracht de Commissaris der Koningin mede namens de leden van Ged. Sta ten dank voor de ontvangen uitooodiging. Spr. heelt zich op de vergadering niet uit zyn tent laten lokken omdat het hem als rijksambtenaar en als voor zitter van het provinciaal be stuur niet past zich in de kwes ties te mengen. Maar wel wil spr. nogmaals verzekeren, dat men op zijn medewerking in het belang van den landbouw steeds mag rekenen. Hulde brengt spr. voor de correcte wijze, waaop de verschillende onder werpen zijn behandeld. Spr. heett nu zoo zachtjes aan in alle kringen der Z L. M. de vergadering medegemaakt enhy doet dit gaarne om met alie deelen der bevolking in contact te blijven. Meermalen heett spr. de landbouwers geroemd en hun ne goede eigenschappen geschetst Ditmaal wil hij nu eens iets minder goeds noemen en hij stelt de vraag waarom nog steeds niet allen zijn aangesloten by deZ. L M., en roept de landbouwers toe niet te spreken over eischen, doch over wenscben om steun en niet te denken aan onwil bij de regeeringen van land en provincie. Spr. herinnert aan het gezegde Let op de historie, werkt in het heden en gelooft in de toekomst. Spr. uit zijn hartgroudigen wenscb, dat bin nen afzienbaren tijd betere toe standen mogen intreden en ein digt met een dronk op de Z. L. M in den persoon van den heer mr. Dieleman, den krachtigen leider, van wien hij hoopt, dat deze nog tal van jaren leiding zal mogen geven als tot nu tce Verder werden nog door ver schillende andere heeren woor den van waardeering uitgespro ken. Na de maaltijd volgde een rij toer over en door het vrucht bare eiland. Met 70 auto's en enkele bussen werd gereden over Kamperland naar Colijnsplaats, waar werd gepauseerï en van daar reed men via Ka's naar Cortgene, waar afscheid werd ge nomen, om met de veerboot over te steken en de thuisreis te aan vaarden, onder de beste indruk ken over het verloop vsn de vergaderingen, maahy ien en rij toer, dat weer alles wees op uit stekende voorbsreiding door de heeren van het Lmdbouwhuis in overleg met het Kringbestuur. AXEL, 28 Juli 1931. De heden alhier gehouden raadsvergadering werd door 8 leden bijgewoond. Afwezig waren de heeren Van de Bilt, Esselbrugge en Wolfert. Na mededeeling van de inge komen stukken werd besloten om de gevraagde grond aan A. van Cruijningen te verkoopen. Aan het bestuur van den pol der Beoostenblij zal worden be richt, dat de gemeente het ge deelte van den Ouden weg van af den Hamer tot Beoostenblijsche straat wenscht over te nemen in onderhoud en beheer, indien de weg deugelijk wordt opgeleverd, met nieuwe bestrating, trottoirs rioleering, of voor f13000 in den toestand zooals de weg nu is. Gezien de kosten (f 86000) von den B. en W. geen vrijheid om een voorstel te doen tot afgraving van den Zaamslagschen dijk met wegsverbetering. Op voorstel van dhr. 't Gilde werd dit punt aangehouden tot de nieuwe Raad fungeert. Aangeboden zijn de volgende rekeningen, dienst 1930. a. Gasbedrijf. Afd. 1. Baten] f 107.955.68 Lasten 102 08127 Winst 5 874 41 Afd. 2. Kapitaaldienst. Inkomsten f 19342.02 Uitgaven 37574.23 Nadeelig slot 18231.07 b. Grondbedrijf. Afd. 1. Baten en lasten f6.110.81. Afd. 2. idem f44.847 42 Slot nihil. c. Vleeschkeuringsdienst. Baten en lasten f5.886,49. d Burg. Armbestuur. Ontvangsten f 6.871.30. Uitgaven 6.870,23. Batig slot 1,07. Na onderzoek der geloofsbrie ven is besloten tot toelating van de nieuw gekozen raadsleden. Het laatste punt behelsde een voorstel rot aanvulling van de instructie van den gemeente-ont vanger, luidende als volgt „Artikel 7 bis. Hij is verplicht opdrachten door of vanwege Bur gemeester en Wethouders ver strekt, ten alle tijde uit te voeren, zoowel te zijnen kantore of daar waar zij zulks noodig achten". Na breedvoerig debat over deze kwestie, waarbij dhr. 't Gilde opmerkte, dat de gemeente-ont vanger tot geen onwettige daad kan worden gedwongen en deze ambtenaar krachtens deze clau sule geknecht wordt, werd het voorstel van B. en«W. aange nomen met 5 tegen 3 stemmen. Wie volgt Ook de heer H Wolfert Az. die als opvolger was aangewezen als raadslid, wegens het bedanken van den heer Kruysse, heeft be richt gezonden, dat hij de be noeming niet aanneemt. Alhier is gevormd een A.V R O.-actie-comité, bestaande uit de heeren J. L. M. Boot, J. A. Butler, A. Th. 't Gilde, J J de Lozanne en J. C. Vink. Voorloopig zijn als voorzitter en secretaris aangewezen de hee ren Vink en Butler. Het doel is om een plaatselijke afdeeling te vormen van Avro-luistervinken. Belasting. Behalve de personeele belasd ïg moet o >k de grondbelasting, voor zoover het aanslagbiljet gedateerd is op 1 April, zijn betaald op 1 Augustus a.s., wil men vervolging voorkomen. Opcenten sigaretten accijns De Ontvanger der accijnzen te Axel maakt bekend, dat verzoe ken om teruggaaf van de accijns- waarde van de overtollige aan vullingszegels voor opcenten siga- rettenaccijns zoo spoedig mogelijk t' zijnen kantore moeten worden ingediend. De ongebruikte, overtollige ze gels moeten met een lijst, ver meldende voor elke accijnswaarde het aantal stuks, bij genoemden ontvanger worden ingeleverd. Branden. Op het voorraden terrein van den houthandel v.h. J. M. v Gasselt te Venlo, waar enorme hoeveelheden hout lagen opge slagen, heeft een felle brand gewoed. De brand is ontstaaD in een der gebouwen, waar de aanwezige voorraad krullen in brand was geraakt. Het blus- schiogswerk ondervond groote moeilijkheden, daar de mannen moesten werken met rookmiss- kers. De brand kon beperkt worden tot dit ééoe gebouw, waardoor het gevaar voor de houtvoorraden afgewend werd. Na 2 uur was de brandweer het vuur meester. Te Gendt (Geld), brak brand uit in de boerderij „de Olijhorst" en wel in een der grootste schu ren, staande op 1 M afstand van het heerenhuis. Terstond werd het blusschiugswerk onder nomen en na 4 uur ingespan nen arbeid mocht de vrijwillige b-andweer het genoegen smaken dat het heerenbuis en de kassen werden behouden. In de schuur zijn verbrand 28 halfvette varkens, benevens een groote danstent, pl m. 10 ton maïs, enz. De schade wordt door verzekering gedektoorzaak onbekend. Te St. Willebrord is de arbei derswoning van H. Jongmans afgebrand. Een gedeelte van den inboedel kon worden gered. Ver zekering dekt de schade. Reeds eenige dagen gele den waren belastingambtenaren er achter gekomen, dat te Dor drecht onregelmatigheden plaats vonden met gedistilleerd. Na een onderzoek gelukte het hun een partij van 6000 liter spiri tus van 96 pet. gehalte te ach terhalen. In olievaten werd de vloeistof vervoerd en by een particulier opgeslagen, bij wien de smokkelwaar dan ook werd aangetriff n en in beslag geno men. Hat Rijk zou, aldus de Teldoor deze smokkelarij voor ongeveer f 23 000 aan accijns zyn benadeeld. Zwendel Te BremerbaieD is men een groot i zweudelafif.iire op het spoor gekomeD. Eenigen tijd ge leden werd ta Wete imü'de een levensmiddelengroothandel op gericht in opdracht vsd een zekeren Ludwig Tiede uit Ber lijn. Tnans blijkt, dat deze firma, die in verbinding is getreden met binnen- en buitenlandsche huizen, tot een groot zwendel- consortium behoort, dat reeds allerlei ondernemingen heeft op gelicht. Vooral een expeditie- firma te Lubeck en een bank te Riga zyn voor belangrijke bedragen slachtoffer van de op- ichteis gewordeD. Op 1 Juli j 1. werd te Bre merhaven de Bank voor Handel on Industrie opgericht. Deze op- riebtmg is blijkbaar alleen maar geschied om het de firma Tiede mogelijk te maken gunstige be- drijlsuitkomsten te fijgeeren. Op 20 Juli verdween de geheele firma met medenemen van alle waarden. Tegelijk verscheen in de bladen een advertentie dia het overlijden meldde van den eigenaar Ludwig Tiede. Deze advertentie was slechts geplaatst om den oplichters tijd tot vluchten te geven. De poli tie beeft de zaak in onderzoek. Bij Chester was de luite nant-vlieger Morris van de Sea- land Luchtvaartscbool met een Moth-toestel opgestegen. Op ruim 700 M. brak plotseling door tot nog toe onbekende oorzaak, een vleugel van het lichte vliegtuig af. Als een steen viel het toe stel bijna loodrecht omlaag. Tus- schen het losgeschoten draad werk van den gebroken vleugel en by de draaiende beweging van het vallende toestel slaagde Morris er met groote moeite in de banden, die hem in den stuur stoel vasthielden, los te maken en zich uit het ijzerwerk te bevry- I den. De machine was reeds meer dan 300 M. gevallen, toen hij kans zag eruit te springen en zijn parachute te doen openen. Veilig bereikte hij den grond, met slechts enkele snijwonden in het gelaat, die hy door de ijzerdraden had opgeloopen. 50 menschen verbrand. Een vreeselyke ramp heeft te Pittsburg (Ver. St.) aan 50 per sonen het leven gekost. In een tehuis voor ouden van dagen brak brand uit. Het vuur greep in het vier verdiepingen booge buis snel om zich heen. Etn aantal inwonenden vluchtte in paniek naar een, terzjjde van het gebouw gelegen kapel, waar zy, naar zij dachten, veilig waren. Doordat in het tehuis alle voor zorgsmaatregelen voor brand wa ren getroffen en verschillende reddingsmiddelen aanwezig we ren, konden de bewoners, zy het met veel moeite, gered worden. Ook de kapel was in brand ge vlogen en hier ontbraken alle hulpmiddelen, zoodat degevluch- len, in totaal vermoedelijk 50 personen, jammerlijk in de vlam men omkwamen. Van de ge redde oudjes liepen ongevee* 400 brandwonden op. Alle zieken huizen in Pittsburg zyn vol. Het gebouw is door het vuur volko men vernield. De ramp heeft in de stad groote verslagenheid ge wekt. In Spanje. De toestand in Spanje wordti naar gemeld wordt, jn het alge"

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2