Binnenland. Gemengd Nieuws. Duitsche Regeering de leiding kan behouden en waardoor slechts de buitenlanders grootendeels de dupe zullen worden. Zoowel Amerika als Engeland hebben die tijdelijke misère er voor over om Frankrijk tot capituleeren te dwin gen, liefst zonder elkanders pres tige te benadeelen. Zooals men weet is het de tactiek van de Quai d'Orsay om politieke concessies aan financi- ëele operaties te verbinden. Frank rijk wilde Duitschland den noo digen steun verleenen, mits men garanties gaf ten opzichte van den kruiserbouw, de tolunie met Oostenrijk en naar verluidt ten opzichte van andere belangrijke aangelegenheden, zooals de Oost grens en de corridor. Zoowel Amerika als Engeland hadden daartegen groote bezwaren, wil den er echter niet openlijk voor uitkomen en stelden Duitschland in de gelegenheid een krachtig „neen" aan Parijs toe te roepen waardoor tevens in de kaart der Duitsche Regeering werd ge speeld, die daardoor geen bin- nenlandsche moeilijkheden had te duchten. En dit nu is de openings-pe riode van het politieke schaakspel. Wij weten niet, hoe het midden- en eindspel zich zal ontwikkelen, maar in elk geval durven wij als onze pertinente meening neer te schrijven, dat geen der spelers tot het uiterste zal durven gaan Daarvoor is het gevaar van Mos- cou te groot en te acuut. Maar men zal doorvechten tot de zone van gevaar bereikt is, terwijl par tijen alles erop zullen zetten om zoo spoedig mogelijk tot remise te komen. De Teveel studenten. „Maasbode" heeft'n onder houd gehad met dr. N. Beekman, den bekenden repetitor voor Deut sche studenten. Het onderhoud liep over den toestand van het hooger onderwijs, speciaal aan de Techn. Hoogeschool, en het resultaat daarvan voor de stu denten. Dr. Beekman was daar over volstrekt niet geestdriftig gestemd integendeelde werke lijk wetenschappelijke vorming laat, volgens hem, veel, zoo niet alles, te wenschen, omdat de geheele studie gericht is op de vraag: hoe kom ik het vlugst klaar voor het maatschappelijk leven, d.w.z. voor het verkrijgen van een positie, waarvan ik be hoorlijk kan leven Dat er daarbij velen mislukken, ligt voor de hand. En dr. Beek man betwijfelt of de meeste hoog leeraren te Delft, daarvan wel op de hoogte zijn. Waar hij vele studenten bij zich krijgt, die geen kans zien, alleen door het volgen der colleges en wat daarmee in verband staat, hun studie te vol tooien, kan hij daar natuurlijk wel eenigszins over oordeelen. Dr. Beekman meent dat er velen naar Delft gaan, die langs den gewonen collegeweg hun doel niet kunnen bereiken, en daar komt dan nog bij, dat, gelukt hun dat wel, de resultaten welke zij er in de maatschappij mee be reiken, vaak al zeer weinig loo- nend zijn. Voor meer inferieure betrekkingen, waarvoor een di ploma middelbaar technische school alleszins voldoende zou zijn, wordt tegenwoordig een in genieurs-opleiding geëischt, even als een diploma H.B.S soms voor een eenvoudig klerkenbaantje. Het gevolg van dat alles is, volgens dr. N., dat men niet meer in de eerste plaats de studie om de studie zoekt, maar om een bestaan te vinden. Daar komt dan nog bij, dat menig docent niet goed doceer'en kan, en zich veel te veel op zijn eigen specia lisme toelegt, zonder eenig ver band met de overige studie En waar de student dat ook heel goed voelt, probeert hij om er zoo gemakkelijk mogelijk af te komen. Er is dikwijls geen con tact tusschen de studie aan de hoogeschool en het leven daar buiten. De vraag, of er te veel stu denten zijn, beantwoordt dr. N. beslist tQestemmend, evenals er volgens hem te veel leerlingen op de H.B.S-sen zijn. Boven dien zijn de studie-eischen in de laatste jaren sterk overdreven en slechts een gedeelte van de stu deerenden is in staat aan die eischen te voldoen. En daarbij is van vorming tot menschen, op wie de maatschap pij later moet steunen weinig of geen sprake, meent dr. N. „Slagen in het leven, een goede positie hebben, dat is voor de meesten de toekomst welke zij verlangen". Verbetering zal heel moeilijk zijn. De geest verandert niet zoo gauw. „Toch zou er veel gewonnen zijn, als de studietijd werd verkort, veel verkort, en de jeugd zoo spoedig mogelijk in het volle leven zou komen om daar haar vorming met haidheid of zacht heid te voltooien. Alleen enkelen, die dit werkelijk verlangden, moesten gelegenheid krijgen, die per studiën te maken". Men mag benieuwd zijn, of tegen deze beschouwingen van dr. N. ook verzet zal komen. In elk geval achtten wij ze belangrijk genoeg om ze ook eens, zij het dan beknopt, onder de oogen van or.ze lezers te brengen. Invoer van Russische tarwe Volgens te Berlijn ontvangen berichten uit Moskou, is, naar de „N. R. C." meldt, tusschen Rus land en een groep Nederlandsche graanfirma's een overeenkomst voor de levering van Russische tarwe naar Nederland gesloten Verdere onderhandelingen over leveringen van Russisch graan naar Nederland duren nog voort. Alle graanleveringen geschieden langs den zeeweg naar Amster dam en Rotterdam. Vredeswerk. Door de Synode der Ned. Herv. Kerk is besloten, om naar aan leiding van een verzoek van den Wereldbond der Kerken om in stemming met het adres der Ont wapeningsconferentie van den Volkenbond en adhaesiebetuigin- gen hiervan van de Classikale vergaderingen van IJzendijke, Zie rikzee, Arnhem, Sneek, Nijmegen e.a., die allen medegaan met de resolutie der afd. Nederland van den Wereldbond der Kerken, op 2 Aug. niet alleen den Vredes-Zon- dag te doen houden in de kerk, maar ook een bidstond uit te schrijven met het oog op den nood van dezen tijd. De pres. zal een motie opstellen om adhaesie te betuigen met de resolutie der afd. Nederland van den Wereldbond der Kerken aan de Ontwapeningsconferentie. De Rijksmiddelen. Over de maand Juni hebben de rijksmiddelen f34 842 685.12 opgebracht, zijnde f4 315 335.71 beneden de raming en f4.855 420 minder dan in Juni 1930. Gedurende de eerste zes maan den van '31 bedroeg de opbrengst 232.914 703 34 of f 2.033.421.64 minder dan geraamd was en 26 827.758 71 minder dan inde overeenkomstige periode van het vorige jaar. Er is dus een gestadige achter uitgang aan inkomsten. AXEL, 21 Juli 1931. Naar men ons mededeelt zal, als het weer het toelaat en de werkzaamheden aan de fabrieken, bij verkregen vergunning van tfen Burgemeester, „Concordia" aanst. Vrijdagavond om half negen een concert op de markt geven Veel liefhebbers. Voor de betrekking van tijde lijk ambtenaar ter gemeente-secre tarie alhier hebben zich 35 sol licitanten aangemeld, w. o. ook enkele met diploma gemeente administratie, terwijl onder de gegadigden ook enkeleingezetenen onzer gemeente behooren, die thans zonder betrekking zijn. Zaterdag werden door notarissen mr. Lijdsman en Fanoy geveild eenige perceelen bouw grond aan de Stationsstraat (hoek Wilhelminastraat) alhier. Slechts één perceel, gelegen naast het terrein van dhr. A. de Visser, werd bij onderlinge over eenkomst toegewezen aan dhr. I. W. Almekinders, particulier al hier, Sluiskil. Woensdag j.l. heeft de 65- jarige A. 1. Liebers, besteller bij de posterijen aldaar den dienst verlaten. Wegens zijn populari teit, als gevolg van meer dan trouwe plichtsbetrachting, dienst vaardigheid en bereidwilligheic ook in het geven van inlichtin gen zijn dienst betreffende, meen de men, dat Liebers bij het ont slag een blijk van waardeering en dank toekwam, ook namens de burgerij. Alzoo was men Woensdag in de school vergaderd en deelde de daartoe gevormde commissie aan de genoodigden mede, dat zr als resultaat van de gehouden collecte in de gelegenheid waren om den heer Liebers een eiken houten ameublement te schenken Toen de familie Liebers in het versierde lokaal binnentrad, waren daar benevens tal van vrienden aanwezig de heer Colsen, als voorzitter van het comité en ver tegenwoordiger van het gemeen tebestuur, de directeur van het postkantoor te Terneuzen, de beheerder van het hulppostkan toor, de besteller van Doeselaar met de hulpbestellers en de heer Dek, godsdienstonderwijzer. Allen loofden de ijver, werk zaamheid en minzaamheid tegen over het publiek, dat door die eigenschap veel achting voor dezen ambtenaar had en waar door hij bij menigeen r.iet als bode, maar als huisvriend kwam en menig kopje „troost" had leeggemaakt. Het is te begrijpen, dat Lie bers, anders zoo woordenrijk, thans overmand was en hem woorden te kort schoten om ge voelens van dankbaarheid uit te drukken voor zooveel eer en vriendschap. Hij dankte in 't kort voor het geschonkene en hoopte jarenlang in zijn stoel aan dezen onvergetelijken dag te mogen terugdenken. Zonder aanspraak te mogen maken op deze belang stelling had hij steeds met plichtsgevoel zijn werk gedaan en menschen zonder onderscheid van stand of geloof met raad en vriendschap bijgestaan. Alzoo werd wederzijdsch nog menig feit uit het nu en vroeger besproken tot met voldoening over dit waardig oogenblik af scheid moest worden genomen. Gisteren had aan de cokes- fabriek te Sluiskil weer een ongeval plaats, waardoor een jongeman naar het ziekenhuis werd gebracht om onder behan deling van den dokter te worden gesteld. Door ingelanden van den polder Noord bij Neuzen, werd tot ontvanger-griffier benoemd de heer H. J. van den Ouden te Ter Neuzen. Overgangs examen. Aan de Rijks Hoogere Burger school te Terneuzen zijn bevor derd Van de le naar de 2e klasse R. Boot te Axel, 1. I. Ca. van Cantfort te Terneuzen, A. J.J.de Doelder te Terneuzen, H. C. A. v. d. Eijk te Terneuzen, E. E. B Goossens te Sas van Gent, J. S. Hermanides te Hulst, Sa. J.. de Kraker (met lof) te Zaamslag, Be. Kroon te Terneuzen, P. van Lan- gevelde te Terneuzen, W. Leunis te Terneuzen, C. Maas te Klooster- zande, A. A. van Puyvelde, te Ter neuzen, Aa. C. Maat te Terneuzen, A. H. Rijnberg te Terneuzen, C. Smies te Axel, F. P. Solleveld te Terneuzen, J. P. van Sprang te Terneuzen, C. van Stien te Ter neuzen, L. Visser te Terneuzen, J. J. Westerhof te Terneuzen, H. de Zeeuw te Axel. Van de 2e naar de 3e klasse Ca. Augusteijn te Axel, R. H. de Bel te Sas van Gent, Ea. P, Dekker te Terneuzen, J. C. van Doeselaar te Sluiskil, J. Geene te Ter Hole, J. W. van der Giessen te Terneuzen, M. Goossen te Othene, A. K. Huineman te Ter neuzen, Ea. M. L. Klaassen te Terneuzen, A. L Maas te Klooster- zande, C. L. Malipaard te Ter neuzen, J. van Overbeeke te Ter neuzen, W. J. van Pienbroek te Terneuzen, B. Plasschaert te West- dorpe, M. d? Putter te Axsl» A, J. de Ridder (met lof) te Terneu zen, H. F, Horensma te Terneuzen. Van de 3e naar de 4e klasse K. Boot te Axel, L. Deij te Axel, G. Imandt te St. Gillis (W les), J. A C Kroon te Ter neuzen, M. Kroon te Terneuzen, J. K. A Molema te Terneuzen, P. A. Neeteson te Kloosterzande, P. A. Neeteson te Sas van Gent, A C Ruijsch van Dugteren te Axel, J, Tollenaar te Zaamslag, W. Wes terhof te Terneuzen, Ja Zonne- vijlle te Terneuzen. Van de 4e naar de 5e klasse: J. J. Dieleman te Zaamslag, W Maas te Kloosterzande, A C. Rijn berg te Terneuzen, P. J. van Sprang te Terneuzen, G Visser te Terneuzen, C. C Wabeke te Terneuzen, D. Wolfert te Ter neuzen. Voor het mondeling toelatings examen 'zijn nog geslaagd P. Dieleman Mzn. te Terneuzen, A. van Hoeve te Terneuzen, L. C. Meertens te Axel, J.v. d. Peijl te Kemseke en Aa. Ja. van Pien broek te Terneuzen. Aan het St. Gertrudis-lyceum te Roosendaal zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse, A. van Acker te Sas van Gent, G Groos- man te IJzendijke en j Lockefeer te Hulst; van de 2e naar de 3e klasse M. Kerckhaert te Stoppel dijk. Van de 3e naar de 4e klasse afd. Gymnasium N. v. d. Weijer te Ter Neuzen. Van de 5e naar de 6e klasse H Dierick te Koe wacht en Van Acker te Sas van Gent Aan het St. Norbertus-lyceum te Roosendaal werden bevorderd van klarse lila naar IVa afd. Gymnasium W. van Waesberghe te Hulst, van 111b naar IVb D Fassaert te Hulst, van IVb naar Vb H. Spinhof te Ter Neuzen. Mulo diploma. Bij het Vrijdag te Goes gehou den examen voor het M.Ü L.O diploma A slaagden V. P. Diele man, J. van der Bent en A. J. Geensen van Ter Neuzen, M. P. de Pau van Hoek, J. Boot en W. J. K Dieleman van Axel. Z euwsehe Polder- en Water- schapsbond. Onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman te Middel burg, werd Zaterdag te Goes de jaarlijksche vergadering gehouden van bovengenoemden bond. Deze» bijeenkomst werd behalve door tal van leden en afgevaardigden bijgewoond door den Commissaris der Koningin, een drietal leden van Ged. Staten van Zeeland, den griffier der Staten, vertegenwoor digers van het Dag Bestuur van Goes, den ingenieur van den Rijks Waterstaat en verschillende tech nische ambtenaren. Niet aanwezig waren de hoofd-ingenieuren van den Rijks en Provincialen Water staat. Uitgebracht werd het jaarver slag van den secretaris, mr. H. van der Beke Callenfels. Uitge bracht waren verschillende ad viezen. Overleg was gepleegd inzake de mogelijkheid tot her schatting van gronden in de calamiteuze polders, alsmede over het uitvoeren van polderwerken bij wijze van werkverschaffing. Ook was men doende om te Drobeeren, dat de onderhouds- jiichtigen van tertiaire wegen mede zullen deelen in de baten van het Wegenfonds. Behalve twee polders, waren ook nog 10 persoonlijke leden toegetreden, zoodat de bond 87 leden en 103 buitengewone leden telt. De rekening had een goed slot van f 288. bij een uitgaaf van f1832. De heeren inr. P. Dieleman en mr. H. F. Lantsheer, beiden te Middelburg werden bij acclama tie als bestuursleden herkozen. Na deze punten kwamen een tweetal lezingen aan de orde, waarvan we het verloop in ons volgend nummer geven. De lezingen werden onderbro- <en door een pauze, gedurende welke de maaltijd werd gebruikt en waarbij de voorzitter een dronk wijdde aan den heer jhr. De Mu- ralt, die juist 25 jaren geleden- patent kreeg op zijn systeem van oeververdediging. Later wijdde spr, een dronk op de aanwezige statenleden. Het spreekt vanzelf dat de toespraken even hartelijk werden beantwoord. Firma Van Heel Co. Woensdag werd te Middelburg door de arr. rechtbank zitting gehouden ten einde de crediteu ren in de gelegenheid te stellen hun meening te uiten omtrent het al of niet verleenen van uit stel tot betaling van de schulden door de firma Van Heel en Co-, bankiers te Goes, die, zooals ge meld hunne betalingen hadden gestaakt en surseance daarvan hadden aangevraagd Er waren ongeveer 1400 crediteuren opge roepen, waarvan ongeveer 400 waren verschenen velen hadden zich bij volmacht laten vertegen woordigen, terwijl ook velen in onverschilligheid thuis bleven met de verzuchtingwat doe je eraan Als voornaamste oorzaken van het bankroet werden genoemd een crediet van ongeveer a n- derhalf millioen gulden, dat veileend was aan een con- servenfabriek te Breda en de malversaties gepleegd door een kantoorhouder te Tholen, tot een bedrag van f 69 000. Gemeld werd dat 50 a 60 pCt. van de schulden konden worden gedekt. Uit de stemming is gebleken, dat 588 schuldeischers (met in totaal f 1 759.227 aan vorderin gen) vóór en 2 (met f 2000) tegen surseance waren. De rechtbank heeft beslist en surseance van betaling verleend voor den tijd van een jaar en zes m; a iden aan de Commandi taire vennootschap gevestigd on der de firma Van Heel Co., gevestigd te Goes en aan hare beheerende vennooten Toni van Hpel, wonende te Goes en Mr. Anne Leonard Wijnand van Heel, wonende te Kloetinge. De surseance gaat in op 20 Juli 1931. Bewindvoerders zijn Mr. J. H. C. Zaaijer te Goes en Ir. J. H. C. Kakebeeke te Kloetinge. Het drama op Ameland. Omtrent het vreeselijke drama te Ameland is uit de bekentenis van den predikant A. nog een gruwelijke bijzonderheid beker.d geworden. Zooals bekend, had ds. A. zijn daad verzwegen en pas nadat een broer van hem besloten had de politie te waar schuwen, vertelde hij, hoe het drama zich had afgespeeld. Deze bekentenis geschiedde in tegen woordigheid der politie, wat maar goed was ook, want de familie was zoo buiten zich zel ve van woede, dat ze in staat was geweest zich aan den dader te vergrijpen. Ds. A. vertelde, dat hij met zijn echtgenoote een fietstochtje langs het Amelandsche Noord zeestrand maakte en toen be sloot te gaan zwemmen. Hij zelf had reeds zijn badpak aan, zijn vrouw stond gekleed aan het strand. Hij heeft haar daarop in zee getrokken en onder water geduwd. Toen ze geen levens- teeken meer gaf, bracht hij haar terug op strand, ontkleedde haar en deed haar het badpak aan. Als eenig motief voor zijn rampzalige daad gaf hij op slecht gehumeurd te zijn geweest. Avp. Goed bereisd. In het hotel „Het bof van Hol land" te Muiden heeft een ruim 50-jarige dame, die voorgat te Hengelo te wonen, kans gezien, 7 dagen verblyf te houden, zonder den eigenaar daarvoor ook maar iets te betalen. Op den ochtend van den zevenden dag ging zij, naar zy zeide, een wandeling maken, doch daarna is zij in het hotel niet meer teruggekeerd. Zij heeft een haodtasch achtergela ten, waarin twee stuks gebruikt 'ijfgoed geborgen waren. Zij was zonder bagage gearriveerd ook s-cheen zij toiletartikelen als over bodige luxe te beschouwen. Te Wee8p heeft zy b(j twee hotelhouders gesproken over het huren van een kamer. In hotel „De Roskam" zon zij 's avonds terugkomen, doch is niet versche nen, In „DeRoode Leeuw" pakte zij bet zij log I lan dus dat log fon der pol He goe de zek doo zoc mii Zij gen lici Nu vie doo liet ver WO lan zijt noa boe ove her oud te dat sne ner late Ein fiat gev ryv de bei gev nie nag ges der bek zon ziel ine wei gro het beg ove der bui ma gev en var die kre Toe wa wil wei ma en het ver late wej E pre „He niet van der Vad Hij lijk wy< uite dat moe alti ner de A oete aan de geh BCh stat lect voc ope ma me hm me te in kan j», Tr rv 1 ypij

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2