Op Reis In elke koffer PÜROL Landbouw. DE KOSTER Co. Gemengd Nieuws. 1831 1931. Gemeld wordt, dat van regee- ringswege niets wordt onderno men bij wijze van herdenking van den 10-daagschen veldtocht. Particulier zullen er in ver schillende garnizoensplaatsen in besloten kring militair-weten schappelijke lezingen worden ge houden naar aanleiding van den veldtocht van 1831. De Regclingscommissie. Men schrijft ons Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bij besluit van 10 Juli jl. goedkeuring verleend aan de ontslagaanvrage van den heer F. C. Zonnevylie te Axel als secretaris van de Provinciale Regelingscommissie voor de Paar denfokkery in Zeeland, zulks tegen 1 September a.s. By hetzelfde besluit is aan de bfenoeming van den heer A. Cappon te Goes tot voornoemde functie door Ged. St. goedkeu ring gehecht. Pas op voor kwakzalvers 1 By herhaling waarschuwt de Flantenziektenkundigen Dienstte Wageningen tegen rondreizende lieden, die zich aanbieden voor de bestrijding van plantenziek ten in boomgaarden, fruitstrui- ken, tuinen, en bij groenten, bellen, enz. Te Wageningen geeft men gratis inlichtingen. Boeren op de Zniderzeepoldcrs. In verband met het overleg, dat de voorloopige Wieringer- meer-directie te Alkmaar heeft gehad met de door de land bouworganisaties ingestelde con tactcommissie, deelt deze directie mee, dat by de leiding van de cul tuurwerkzaamheden omstreeks 40 bedrijfsleiders of bedryfs- boeren geplaatst kunnen worden. Deze bedrijfsleiders dienen flinke personen te zijn met een dege lyke kennis van den landbouw, zoowel theoretisch als practisch, hetgeen vooral tot uiting dient te zyn gekomen door het met succes voeren van de leiding van een groot bedrijf. Hat ligt in de bedoeling aan de bedryfsboeren de leiding op te dragen van de exploitatie van 400 A 500 HA. cultuurland, tot dat deze in gebruik gesteld worden voor den gewonen ge bruiker. De directie stelt zich voor, dat de leeftijd dezer be dryfsboeren moet liggen by de 35 a 45 jaar. Naast deze bedryfsboeren zijn noodig omstreeks 200 landbou wers, die deze bedrijfsleiders assi3teeren in de leiding en mede practisch aan den cultuurarbeid mede doen. Zij dienen een leef tijd te hebben van omstreeks 25 A 30 jaar. Aan de eerste categorie zou een vergoeding gegeven kunnen worden van plus minus 40 per week en aan de tweede categorie van plus minus 30 per week. De betrokken per sonen kunnen met hun gezinnen onderdak vinden in eenvoudige by hun werk gelegen woningen, die later ingeruimd dienen te worden voor de landarbeiders. Aan de landbouworganisaties is nu verzocht bij de keuze dezer personen haar bemiddeling te verleenen, zoodat voor een groote groep landbouwers de gelegen heid wordt geopend met den Wieringermeerpolder kennis te maken en het gemakkelijker is, om te zijner tijd een besluit te nemen om zich daar al of Diet te vestigen. Als regel zal niemand de lei ding van een bedryf worden toevertrouwd, vooraleer hy vol doende georiënteerd is in den polder en Da eenigen tyd van praktijk te hebben doorgebracht by het bestaande bedrijf. Aangezien hooge eiscben zul len worden gesteld aan de be kwaamheid enz. van de aan te stellen bedryfsboeren, wordt in overweging gegeven, niet alleen te soiliciieeren naar een plaats als bedrijfsboer, maar zich op te geven voor assistent by de be dryfsboeren. De aanmelding van de gega digden moet geschieden by de voorloopige directie van den Wie ringermeerpolder te Alkmaar. Anno 1830 Effecten, Coupons, Vreemd geld Hypotheken Administratie van vermogens Alle Bankzaken YLISSINGEN - TERNEÜZEN - AXEL AXEL, 17 Juli 1931. Met ingang van 1 Juli j.l. is de heer A. Vermaas, kommies bij de dir. belastingen, enz. alhier, bevorderd tot assistent. Te Middelburg slaagde aan de Chr. kweekschool voor onder wijzers voor het examen in de Bijbelsche geschiedenis en me thodiek daarvan o.a. de heer H. P. Oggel te Axel. Maandag 13 Juli slaagde te Antwerpen voor piano eerste gedeelte, onze stadgenoote mej Gertrude Wiechmann, leerlinge van den heer P. C. van Delft te Hulst. Geslaagd aan het St. Nor bertus-Lyceum te Roosendaal voor het eindexamen voor afdeeling B, de heer J. T. Antheunis te Axel. „Volks-onderwys". Zooals bekend wordt door de Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs en Schoolbe zoek in Nederland ook een jaar- lijksche collecte gehouden, in prijzenswaardige navolging van de Unie-collecte". Deze col lecte is ook door de afdeeling Axel gehouden en naar het be stuur ons met groote voldoening meedeelde, heeft deze alhier op gebracht de som van f 119,26, als steun voor de propaganda ten behoeve van de openbare school, de volksschool. Maandagavond reed de auto van den heer V. alhier, bestuurd door mevr. IJ. onder de gemeente Westdorpe tegen een boom. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan onbekendheid met den weg welke op de plaats van het ongeval een scherpe bocht maakt. De bestuurster liep door den schok tamelijk ernstige verwon dingen op aan hel hoofd, terwij de auto materiëele schade beliepl Tem. Crt. Z\j rydt weer. Naar de Directeur dier Tramw. Mij. mededeelt, is de avonddienst voor de tramlijn Hulst Walsoor den weer ingesteld in correspon dentie op de laatste boot Wals oorden—Hansweert v. v. De tram vertrekt uit Hulst om 8,45, aankomst Walsoorden 9,30. Reizigers die om 9,35 met de boot uit Hansweert komen, kun nen desgewenscht terugkomen met de tram van 9,40, die 10,35 te Hulst arriveert. Het blijkt dus, dat men is gezwicht voor den aandrang der winkeliersvereenigin'g te Hulst, die zooals gemeld maat- iegelen wenschte te nemen om door middel van autobussen het bestaande euvel op te heffen. De bedoelde avondtrein was nl. vervallen om bezuiniging te betrachten, daar bleek, dat er heel weinig gebruik van die tram werd gemaakt, noch door passagiers, noch voor goederenvervoer. In een schrijven aan Ged St., betreffende deze aangelegenheid, wordt door den directeur betreurd, dat er actie gevoerd is om dezen dienst te behouden, omdat ze kan leiden tot ontstemming over de overigens nogal populaire tram en tot kapitaalvernietiging. Bij het Maandag te Goes gehouden Mulo-examen A slaag den C. van Baal, J. van Doorn en Corry van Wijck Cd., allen te Ter Neuzen. Zaamslag. In de komende vacature wegens het aanstaand vertrek van den heer F. Dieleman naar 's-Graven- hage is aan de school voor C, V. O. alhier benoemd dhr. G. Luteijn te Gapinge. Reeds 300.000 onder- teekenlngen. Het gisteren bereikte totaal van de binnengekomen onderteeke- ningen van het petitionnement overtreft ver de 400.000. De dage- lijksche vermeerdering overtreft steeds die van den vorigen dag Het is morgen de laatste dag, dat deze gelegenheid tot tee kenen openstaat. Hebt u reeds geteekend? Aan ons bureau is nog gelegenheid. Zondag werd te Cadzand de fraaie gerestaureerde Herv. Kerk in gebruik genomen. Ds. T. A. Visser hield de feestrede. (Openbaring 21 3b). Na de prediking dankte ds Visser allen die meegewerkt had den om dit schoone werk te voltooien. Voorts sprak nog ds. H. F. de Puy van Geleen-Lutterade, vroe ger predikant te Cadzand. Aanwezig waren ook in dezen plechtigen dienst ds. M. J. Beu kenhorst van Sluis, sec.-lid van de Synode en voorz. van het Prov. Kerkbestuur, ds. G. van Dis van Zaamslag, voorzitter van het Clas sicaal Bestuur, mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten namens het Provinciaal Bestuur er. B. en W. van Cadzand. Ook warer. uit Engeland over gekomen Mr en Miss Minet, na komelingen van de refugé's, waar van een deel naar Engeland en een deel naar Cadzand waren gevlucht, benevens ds. J. N. Pat- tist van 's-Gravenhage. Dat dr. J. de Hullu die een gebrandschil derd raam gaf, niet ontbrak, spreekt vanzelf. tegen doorzitten, stukke voeten, smetten en zonverbrande huid In doozen van 30-60-90 ct. Tube 80 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Vreeseiyk drama. Te Sluis werd jl. Zaterdag een telegram ontvangen bij den Ker- keraad der Ned. Herv. Gem. al daar, dat de echtgenoote van ds. Adriani plotseling overleden was. Nader wordt gemeld, dat ds. A. met zijn echtgenoote te Nes op Ameland (de vroegere woon plaats van ds. A) de vacantie doorbrachten en mevr. A bij het baden was verdronken voor de oogen van haar echtgenoot. Thans wordt gemeld, dat deze gebeurtenis niet aan een ongeluk, doch aan moedswil is te wijten. De Leeuwarder Courant" schrijft er het volgende van Ds. J. L. Adriani, Ned. Herv. predikant te St. Anna ter Muiden, gemeente Sluis, en zijn 25-jarige echtgenoote, Jitske Spoelstra, geb. te Surhuisterveen, ondernamen uit Nes een fietstocht langs het Noordzeestrand. Mevrouw A. stel de voor een bad te nemen. On middellijk zou zij, nadat zij zich te water hadden begeven onwel zijn geworden haar echtgenoot snelde toe, greep haar en droeg haar aan land. Kort daarop pas seerden een paar voorbijgangers, die bijstand verleenden en medi sche hulp inriepen. Inmiddels waren aangekomen een brigadier der rijksveldwacht en de heer Steinvoorte. De laatste paste onmiddellijk kunstmatige ademhaling toe. Na aankomst van den dokter werd nog voort gegaan, doch deze kon slechts den dood constateeren. Aldus de lezing, die men aan vankelijk op Ameland van het ongeluk gaf. Van andere zijde vernam men echter, dat de justitie aan de juistheid van deze voorstelling twijfelde, te meer omdat ds. A., die jarenlang op Ameland heeft gewoond, met de gevaarlijke plaatsen aan de kust volkomen op de hoogte moet zijn en het zeer vreemd leek, dat hij, terwijl hij zich ook in zee bevond, niet in staat geweest zou zijn zijne vrouw pnmiddelUjk te redden. Ds. A. is 47 jaar oud en an derhalf jaar geleden hertrouwd met Jitske Spoelsta, die toen als huishoudster bij hem inwoonde. Hij was destijds predikant op Ameland. Vermoed wordt, dat ds. A., die vroeger eenigen tijd in een krankzinnigengesticht is ver pleegd, in een vlaag van waan zin zijn vrouw van het leven heeft beroofd. Hij toont echter ernstig berouw en verzekert zich niet te kunnen begrijpen, hoe hij tot zijn vreeselijke daad is gekomen. De correspondent van het blad op Ameland meldt nog, dat op het lijk geen spoor van worsteling of anderszins is aangetroffen. Ook uit de houding van ds. A na het ongevai bleek niets, dat bij de aanwezigen het vermoeden van moord had kunnen v> r wekken. De verslagene werd op de plaats, waar beiden zich hadden ontkleed, aangetroffen, zoodat van verre afdrijving in zee geen sprake is. Zij kon niet zwemmen, ds. A. wel. Na het gebeurde is ds. A. als een gebroken man van Ameland vertrokken. De eerste plannen om mevrouw te St Anna ter- Muiden te begraven zijn gewijzigd op voorstel van een harer broers. Ds. A. stemde met deze redelijke wenschen in. Na de begrafenis schijnt het bezwaarde geweten van den totaal gebroken predikant hein er toe hebben gedwongen na thuiskomst van de familie in het sterfhuis tegenover zijn schoon moeder de wed. J. Spoelstra, de bekentenis af te leggen. Een der broers van den over ledene waarschuwde den veld wachter, die hierop met den chef veldwachter ds. A. een voorloopig verhoor afnamen, waarbij de ver dachte zijn daad bekende. Het huwelijk tusschen de beide echtelieden schijnt toch niet zoo gelukkig te zijn geweest als me vrouw A. liet voorkomen. Tijdens het nemen van het bad is wederom een meeningsverschil gerezen, dat de predikant klaar blijkelijk uit zijn evenwicht heeft gebracht, met het gevolg, dat hij zijn vrouw in een opwelling hij ontkende ten stelligste, dat zijn wandaad met voorbedachte rade zou zijn geschied met het hoofd onder water heeft ge duwd en dit zoolang onder water heeft gehouden tot de vrouw over leden was. Na het afnemen van het ver hoor is ds. A. naar Buitenpost overgebracht om te worden voor geleid voor de marechaussee. Boekaankondiging. Verschenen is bij Burgersdijk en Niermans „Templum Salomo- nis" te Leiden, catalogus no. 78 inhoudende de voorradige boek werken, prenten en kaarten welke betrekking hebben op de ge schiedenis van Zeeland. Zij be vat 2607 nummers. Sportnieuws. Voetbal. In de Woensdagavond te Rot terdam gehouden voortgezette vergadering van de protestcom missie inzake den beslissingswed strijd te Goes tusschen Alliance en Terneuzen werd het protest van Alliance afgewezen. Terneu zen promoveert dus naar de 2e klasse. Predikbeurten te Axel. Zondag 19 Juli 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9l/t ure Ds. Hermanldes, van Valkenburg. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorin. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 230 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Notaris neergeschoten. De notaris H. L. Morra te 's-Gravenhage zat in centerende met een zekeren V. aldaar. Plot seling hoorde het personeel een paar schoten lossen en direct daarop vluchtte de notaris hevig bloedend uit zyn kamer om in de gaDg neer te vallen. Inmid dels werd een derde schot in de kamer gehoord. Het bleek dat V. zich zelf had doodgescho*ea. Hij was in het hart getroff^D. Omtrent dit drama wordt nog vernomen, dat de heer F. V. in zakenrelatie stond met deu nota ris tn meermalen conferenties had. De notaris verklaarde niet te weten waarom V. plotseling op hem geschoten had. Kort na den aanvang der centerende haalde V. eensklaps een revolver voor den dag, welke hy op den nota ris afschoof. De notaris is 56 jaar oud. Ia een perceel te Den Haag, waarin is gevestigd de bontzaak N.V. de Zilvervos is ingebroken. Men heeft zich toe gang verschaft door het uitsnij den van een ruit aan de ach- terzyde. Vermist wordt voor een waarde van ongeveer! 15000 aan Zilvervossen en Blauwvossen. Op da Limburg—Duitsche grens, nabij Venlo is de Duit sche smokkelaar H., die een paar pond koffie over de grens wilde brengen en op de waar schuwing der kommic-zen niet halt hield, doodgeschoten. Boven Hoek van Holland is Zondagavond een fi'ssche bui losgebroken. De bui ging gepaard aan een ontzettendeu storm. De bewoners van het kampeerterrein aldaar werden plotseling door het geloei van den opgestoken wervelstorm opgeschrikt. Dit kamp telt een goede 400 houten zomerhuisjes, 's Zondags ver blijven er een kleine vijfduizend man. 't Is een volslagen dorp, met strateD, voorzien van gas, electriciteit en waterleiding. Ver scheidene huisjes htbben aau den druk van den wind geen weerstand kunnen bieden. Een'ge zeildoeken en lionen tenten lagen al oogenblikkelijk tegen den grond. Van een werd de bedekking tegen de electrische lichtleidingen geslagen, zoodat deze afknapte. Zoo was in een oogenblik het geheele kamp pik donker. Door den vernielenden stormwind waren een dertig'al bewoners dakloos geraakt. Per soonlijke ongelukkeu hebben ge lukkig niet plaats gehad. Zondagmiddag was de heer D. Z te Amsterdam zijn revol ver aan het schoonmaken. In de veronderstelling verkeerende, dat het wapen niet geladen was, werden hierby niet de noodige voorzorgen in acht genomen. Onverwacht giug een schot al. De heer Z. werd in zyn lin kervoet gstroffen, zoolat twee teenen verbrijzeld werden. Auto op trottoir. Een particuliere auto, uit de richting Leiden op weg naar Amsterdam, met vier ingezitten- den, reed met een vaart van on geveer zestig K M. tegen een autobus uit Rotterdam, toebehoo- rende aan Gebrs. De Vos. Door den schok vloog de auto het trot toir op en botste tegen enkele daar wandelende personen aan. Een 30-jarige heer G. Odie daar liep te wandelen, kreeg een dubbele beenfactuur, een 8- jarig meisje werd eveaeens ern stig zwaar gewond. Zij werd een huis binnengedragen, waar zy na vijf minuten, nog voor een dok ter ter plaatse was, overleed. Voorts werden nog drie andere kinderen eveneens ernstig ge wond. Van de inzittenden van den open auto, die allen uit Am sterdam afkomstig zijn, was de chauffeur op de vlucht geslagen, terwyl de drie overigen kwet suren hadden op geloopen. By het onderzoek beweerden de inzittenden van den Amster- damschen auto, dat zy niet wis- ten, aan wia de auto toebehoor de, noch hoe de chauffeur heette, De auto was, aldus de „Crt", zeer beschadigd, terwijl de auto bus acn den achterkant bescha digd werd. VolgeDS verklaringen verkeerden de inzittenden van den open auto onder den invloed vaq sterkedrank.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2