seva Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch- VI aan deren, No. 29 VRIJDAG 1 7 JULI 1931. 4?e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Pan-Europa. FEUILLETON. Binnenland. Sé Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. We vervolgen thans de uiteen zetting, die dr. R. N. Couden- hove-Kalergi geeft van zijn idee Pan-Europa. Zooals we zagen doet hij dat in de beantwoor ding van een aantal vragen, welke gemerkt zijn met de letters van het altabel. We noemden er reeds drie, nl A. Wat wil Pan-Europa B Is Pan-Europa mogelijk? C. Waarom is Pan-Europa noodzakelijk Nu geven we in het onder staande de beantwoording van D. Dreigt er een nieuwe Europeesche oorlog 1 De huidige Europeesche poli tiek leidt tot een nieuwe wereld oorlog, waarin geen Europeesche Staat neutraal kan blijven. Mislukt de Europeesche aan eensluiting, dan zullen binnenkort de rivisionistische en anti-revisio nistische Staten evenzoo tegen over elkaar staan als in 1914 de Centraal-Europeesche machten en de Entente. Een of andere on- beteekenende gebeurtenis kan dan het Europeesche kruitvat op nieuw in de lucht laten springen. Deze nieuwe wereldoorlog, waarvoor de Europeesche mili taire overheden en generale sta ven zich met alle kracht voorbe reiden, beteekent de verdelging van de overwonnen naties en de doodelijke uitputting van de over winnaars. In deze dreigende wereldoorlog zou geen staat van Europa neutraal kunnen blijven het lidmaatschap van den vol kenbond dwingt tot partij kiezen, tot het nemen van een beslissing. De vorderingen van de oor logstechniek waren in het laatste tiental jaren zoo groot, dat een nieuwe oorlog naar evenredig heid vernietigender zou zijn dan de wereldoorlog, evenals de wereldoorlog vernietigender was dan de oorlog van 1870-71. Het doel van een toekomstige oorlog zal niet zijn de verzwak king, maar de v er n i e t i g i n g van de vijandelijke natieals eenige garantie voor een nieu wen revanche-oorlog. Dit doel zal met alle middelen der moderne techniek worden doorgevoerd met chemische middelen en elec- triciteit, vergif en vliegtuig. Over de fronten heen zullen de luchtstrijdkrachten trachten de bevolking van de vijandelijke steden door gasbommen uit te moorden, zonder consideratie voor vrouwen en kinderen. De gif- gassentechniek is in de laatste jaren zoo volmaakt geworden, dat zulke plannen practisch zijn door te voeren. In ieder geval betee kent een nieuwe Europeesche wereldoorlog het einde van Europa als beschavings- en economisch centrum. Want ook de overwin- naa:s zullen met verwoeste steden 1 en fabrieken en een gedeci meerde bevolking doodziek en machteloos uit deze chaos te voorschijn komen. Zoolang de vrijheid van Europa zeker is, is er geen oorlogsdoel, dat dit offer waard zou zijn. E Waarheen leidt de econo mische versplintering van Eu ropa? Het oneconomische systeem van douane-tarieven binnen Europa, die de intereuropeesche goede renruilhandel kunstmatig ver splinteren, de nationale tegen stellingen kunstmatig vergrooten, is de hoofdzaak van de trooste- looze economische toestand van de Europeesche volken, van de armoedige toestand der Euro peesche bevolkingen. Het natio nale protectionisme wurgt de eigen markt, daar het ook de buurstaten tot beschermende maat regelen dwingt. In plaats dat elk volk datgene voortbrengt, waarvoor zijn grond en zijn natio nale begaafdheid het meest ge schikt zijn, en daarmede geheel Europa verzorgt tracht iedere Staat alles zelf voort te brengen. Door dit stelsel stijgen de prij zen, dalen de loonenwant de nationale markten zijn te klein om de nationale productie op te nemen. lntusschen verdwijnen de over- zeesche exportmogelijkheden, daar ook Zuid-Amerika, Azië en de Britsche dominions hun eigen industrieën ontwikkelen en tegen de Europeesche concurrentie be schermen door douane-tarieven. Deze voortschrijdende ontwik keling dwingt Europa zijn eco nomische toekomst in Europa zelf te zoeken en door afbraak van zijn beschermende tarieven in het Europeesche bi inenland een groote, voor het opnemen van producten geschikte, Euro peesche markt te scheppen. De toekomst van de Euro peesche landbouw is door het tegenwoordige systeem evenzeer bedreigd als de toekomst van de Europeesche industrie. Canada, Rysland, Argentinië en de Vereenigde Staten kunnen hun tarwe goedkooper voortbrengen dan de Europeesche landbouw- staten door hun groote bebouwde oppervlakte, hun maagdelijke ter reinen, hun machinale bedrijven en gedeeltelijk door hun te.er klimaat. Deze ontwikkeling dreigt de Europeesche boerenstand, die zich nu reeds in een zware crisis bevindt, geheel te vernietigen. In dit verhand vordert Pan- Europa de begunstiging van de Europeesche bodemvoortbrengse len boven de overzeesche, om zoodoende de Europeesche plat telandsbevolking, die tegelijker tijd de grootste afneemster van de Europeesche industrieproduc ten is, voor ondergang te be hoeden. Zoo behoedt het economische Pan-Europa-programma de indu- strieeie en landbouwende bevol king van Europa voor de toe nemende en chronische armoede, die hen bij voortzetting van het huidige economische systeem be dreigt. Geen gunstig rapport. Verschenen is het voorloopige verslag over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het 10e hoofdstuk der rijksbegrooting 1931, (in zake de economische Hare begeleiders verwonderden zich over haar zonderlinge blikken en haar voorlichtingdienst), waaraan het volgende is ontleend Algemeen werd erkend, dat de economische voorlichting, zooals die thans geschiedt, omslachtig, onvolledig en dus niet doeltreffend is. Bovendien zijn door het ont breken van één goed ingericht economisch centrum de departe menten er meer en meer toe over gegaan zelf een econom. dienst in te stellen. Dat de regeering een poging doet om in den toestand verbe tering te brengen, werd gewaar deerd, maar de verbetering blijft wachten totdat de nieuw aange vraagde directeur-generaal zal zijn benoemd. Van de gewenschte en noodzakelijk geachte concentratie komt vrijwel niets terecht. Het aan de Kamer, voorgelegde sche ma voldoet niet aan de minimale eischen op dit punt. Nagenoeg algemeen werd het voorstel on voldoende en ondeugdelijk geacht en niet te aanvaarden. Een goede samenwerking tus- schen de departementen blijkt in de praktijk nu eenmaal onmogelijk te zijn, zoodat de Minister de werkelijkheid miskent, indien hij daarop zijn hoop heeft gevestigd. Zeer vele leden waren van oordeel, dat een goede economi sche outillage van de regeering niet mogelijk is, wanneer de tegenwoordige departementale in deeling gehandhaafd blijft. Verscheidene leden zouden het de beste oplossing achten, indien gevormd werd een departement voor economische zaken, dat landbouw, handel, nijverheid en scheepvaart zou moeten omvatten. Dat Binnenlandsche zaken een kiein departement zou worden, achtten deze leden een voordeel. Dit wordt dan het aangewezen departement voor den minister president, die dan werkelijk leider var: het kabinet kan zijn, zich met allerlei belangrijke zaken kan be moeien en de eenheid van han delen in het kabinet kan be vorderen. Verscheidene leden spraken als hun oordeel uit, dat, zoolang een afzonderlijk departement niet tot .stand is gekomen, het plan der commissie-Posthuma den eenigen uitweg biedt om tot eenheid, zij het ook buiten het departemen taal verband, te geraken. Zal de economische voorlich tingsdienst bevredigend fuctio- neeren, dan zullen, naar het oor deel van verscheidene leden, de vertegenwoordigers van Neder land in het buitenland in staat moeten worden gesteld, beter hun taak van informatoren te vervul len. Opgemerkt werd, dat de diplomatieke en consulaire amb tenaren van andere landen er dik wijls zooveel beter in slagen re laties mogelijk te maken dan de Nederlandsche. De consulaire dienst zal o.m. moeten worden uitgebreid door de aanstelling van beroepsconsuls ter vervanging van honoraire consuls. Algemeen achtte men het niet duidelijk, waarom de georgani seerde dienst f 200 000 zal moeten kosten, terwijl nog allesbehalve vaststaat, waartoe de in te stellen dienst zal uitgroeien. Was men alzoo niet bereid, aan de totstandkoming van de voorgestelde regeling mede te werken, men was tevens van meening, dat met verwerping van het wetsontwerp niet kan worden volstaan. Men drong erop aan, dat een regeling, welke aan de gestelde eischen voldoet, zeer spoedig tot stand zal komen. Met halve maatregelen kan geen genoegen worden genomen. Het Koningin Emma JHbilenm- fonds. De Koningin-Moeder heeft van de gelden, haar door de Neder landsche vrouwen aangeboden ter gelegenheid van haar jubileum, en welke thans met de gekweekte rente ruim f 200 000 bedragen, een stichting in het leven geroepen, welke de Koningin-Moeder den naam heeft gegeven van Koningin- Emma-Jubileumfonds. Uit de rente daarvan zullen bijdragen worden verleend voor opvoeding vau en onderwijs aan lichamelijk- gebrekkige kinderen van Neder landsche nationaliteit. Dèt was geweest! Vrouw: Lieveling! Haai echtgenootWat is êi schat I Vrouw Doe niet zee idioot, vent, ik riep de poes! AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 77) Het is een geluk voor ons, dat de markies niet thuis is, zeide me vrouw. Hij zou niet toestaan, dat wij de kamer bezochtenin dit opzicht schijnt hij zeer bijgeloovig te zijn. Wel licht neemt hij ook de onzinnige spook geschiedenissen. zooals de bedienden die onder elkaar vertellen, voor waar heid op. De huishoudster heeft den sleutel neen hij hangt in de bilio- theek. Dulex zal hem gaaH zoeken. Dulex zocht den sleutel en zoodra hij hem gevonden had, ging hij met de huishoudster naar de geheimzinnige kamer. Toen Sofie er met mevrouw Bartineux binnentrad, stonden de ven sters open en brandde er een vroolijk vuur in den haard. Toch was de lucht er nog vochtig en zwaar. Sofie zag de kamer opmerkzaam rond. Zij was groot en hoog. De wandver siering was kunstig aangebracht, de meubelen zagen er weelderig uit, maar waren evenals de tapijteu met stof be dekt en langs de muren toonden zich sporen van bevlekking met modder en slijk. Een groot, rijk met beeldhouw werk versierd bed, stond langs een Bjjde en was afgesloten met zware gordijnen, waaruit bij de eerste aan raking tallooze motten opvlogen. Een kleed- en een badkamer grensden aan het slaapvertrek. Had Sofie gehoopt hier een spoor te vinden, dat leiden kon tot de ontdek king van den werkaUjken moordenaar hare hoop verdween spoedig. Nadat het lijk van den markies door de bedienden was gevonden geworden, hadden vele lieden de kamer betreden en de politiedienaren deze zorgvuldig onderzocht. Wat zou Sofie, nadat er achttien jaren over heen gegaan waren, daar nog hebben kunnen vinden Zij begreep hoe dwaas hare hoop was ge weest. Niettemin doorzocht zij het bed, eiken hoek van den kamer en de meu belen met ijver, die de verbazing harer begeleiders opwekte. De kamer is zoolang gesloten geweest, zeide zij kleurende, dat ik het voor mogelijk hield iets te vinden wat licht kon brengen in de ontzettende duisternis die het drama omhult. Lief kind, antwoordde mevrouw Bartineux, er bestaat geen duisternis meer in zake den moord. De moor denaar werd ontdekt en van zijn mis daad overtuigd. Maar zou het niet mogelijk kun nen zijn, dat Alexe Mixtome onschul dig was wierp Sofie haar tegen. Mevrouw Bartineux schudde het hoofd. Wanneer de menschen het hier konden gelooven, zouden zij gelukkig zijn, zeide de bottelier, want nooit werd een heer van dit huis meer bemind dan Alexe Mixtome, de vroolijkste, open hartigste en edelste edelman die ooit leefde. Het was zeker zijn doel niet, zijn broeder te vermoorden, maar hij deed het in toorn, Wij waren meer bedroefd om hem dan verschrikt over zijn daad. Het bed werd feitelijk in stuk ken gescheurd en door de politiedie naren onderzocht, juffrouw Lepage, zeide de huishoudster, toen Sofie dit opnieuw begon te bezichtigen. Het ie een oud ledikanteen eeuw geleden werd het in Duitschland gemaakt. Sofie liet zich niet bepraten, doch ging voort met het kunstig snijwerk te bekijken. Wat is dat hier riep zij eens klaps verrast en wel zoo luid, dat de overigen verschrikt en haastig toe schoten. Kijk eens, zei z*, daar schittert een stukje goud in die knop. Inderdaad bleek in een holte van het snijwerk een gouden voorwerp te zitten O, zei mevrouw Bartineux, dat is iets van het inlegsel. Sofie wilde er echter het hare van weten en nam een speld uit haar klee- ren, boog die om tot een haakje en peuterde het stukje goud los, dat geen inleg, maar de schakels van een ket ting bleken te zijn, die zeer fijn en kunstig waren bewerkt. Nu waren ook de anderen verrasten met nieuwsgierige belangstelling werd het goud bekeken en betast. Sofie achtte het weer een nader spoor tot den moordenaar en verborg die meening niet, waarop Dulex bevestig de, dat de ketting óf aan den markies, öf aan den moordenaar behoorde. Aan den armen Alexe Mixtome I voegde de huishoudster er bij. Niemand had ooit een ketting gezien, die op dit stuk geleek, maar de voor treffelijkheid van het goud, het prach tige en kunstige werk bewezen, dat de ketting aan geen dienaar van het huis kon toebehoord hebben. Ik vond hetriep Sofie, en haar oogen lichtten, Mocht dit de ontdek king van den waren moordenaar eens ten gevolge hebben I vast geloof, dat de moordenaar van den markies van Charlemont nog niet zou ontdekt zijn. Gij kunt allen getuigen, dat ik dit stuk ketting hier gevonden heb I riep Sofie triomphantelijk. Dat kunnen wij, juffrouw, zeide Dulex. Wilt gij het nog eens nauwkeu rig bekijken, opdat gij het later kunt herkennen en als het noodig is kunt bezweren, zeide Sofie. Wat gaat gij er dan mede doen, juffrouw Lepage? vroeg mevrouw Bartineux. Ik zal het goed in uw bijzijn verzegelen en aan het gerecht over handigen, nadat ik in tegenwoordigheid van den rechter er eenige schakels voor mij heb afgenomen. Alle aanwezigen stonden verbaasd, maar niemand richtte een verdere vraag tot Sofie. Er lag iets in haar gelaat dat tot zwijgen drong. Zelfs mevrouw Bartineux berustte er in. Een voortgezet onderzoek der kamer en van de meubelen bleef zonder uit slag. Het slaapvertrek werd weer ge sloten en Si_fi; ging naar haar kamer en kleedde zich om uit te gaan. Het rijtuig werd besteld en weinige oogenblikken later was Sofie op weg naar het dorp, haar gevonden kostba ren schat vast in de hand houdende. In een net huisje van het dorp Char lemont woonde de vrederechter Henri Talbot, die met Alexe Mixtome op zeer vertrouwelijken voet hadgestaaa. Hij was een edelman uit de oude school en buitengewoon vriendelijk. Hij kende Alexe Mixtome zeer goed, was diens leermeester geweest en had aan zijn invloed zijne betrekking te danken, Hij hield van den vroelijken, edel- aardigen jonkman als een vader. Even als iedereen, Eugenie Mixtome uitge zonderd, had hij door de overweldigt bewljzin aan de schuld van den jonk man geloofd, maar dikwijls wanneer hij hem in de gevangenis bezocht en hem in het open, eerlijk oog keek, en ook later meermalen als hij dacht aan het edel karakter van zijn voormaligen leerling, fluisterde hem zijn hart in, dat Alexe M'xtome, in weerwil van ten schijn, die tegen hem getuigde, on schuldig moest zijn. Opmerkelijk was, dat de vrederech ter weinig behagen in den tegenwoor- digen markies fad. Wellicht vond dit hierin zijn ooizaak, dat de vrederech ter Talbot nooit een uitnoodiging ont ving bij een „of andere feestelijkheid, misschien ook omdat zij in rechtzaken dikwijls met elkaar van meening ver schulden. Het kwam den vrederechter voor, dat de vriendelijke markies van Char lemont in werkelijkheid een zeer har telijk karakter had, want dijkwijls be- trape hij hem op verbittering en een hardheid, welke verbazing wekten. De oude mannen die in hel park dor hout sprokkelden, de vrouwen en meisjes die onwetend een bloem pluk ten, werden met gestrengheid voor deie .misdaad" gestraft. De markies noemde dat zijn liefde voor de ge rechtigheid, (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1