Bij aniens en Openhaar Optreden Hierop letten! Binnenland. Landbouw. DE KOSTER Co. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mfl-hardt'» Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. van ondersteuning in twijfel werd getrokken. Ged. Staten meenen, dat de toestand te Nieuwliet niet van dien aard is als in de vraag was gesteld en er voor bijzondere maatregelen geen aanleiding be staat. In de zitting van Woensdag kwam aan de orde de verkiezing van leden van Ged. Staten. Her kozen werden de heeren J. A. van Rompu R.K. met 29 St., mr. P. Dieleman A.R. met 30 st., mr. R. M. van Dusseldorp C-H. met 30 St., G. van de Putte A.R. met 29 St. en mr. J. M. Stieger R.K. 30 st. In de vacature Van der Weijde V.B. (die als statenlid aftrad) werd gekozen dhr. J. M. van Bom mel van Vloten V.B. te Goes met 23 stemmen. Tot buitengewoon lid der Ged. •St. werd gekozen dhr. D. Kodde St.G. met 18 stemmen. Na het trekken der afdeelingen stelde dhr. Adriaanse de vraag of het Ged. Staten 'bekend is, dat een firma te Vlissingen steeds met haar auto heen en weer naar Breskens vaart zonder te betalen, waarop dhr. Van Rompu antwoordt dat maatregelen zijn genomen om dat te voorkomen. Nadat nog een paar andere spre kers waren beantwoord, werd de zitting uitgesteld tot Dinsdag 28 Juli. Mooi werk. Alle Nederlandsche dagbladen, welke godsdienstige overtuiging of politieke richting zij ook voor staan, zullen van Woensdag tot Maandag 20 Juli een formulier bevatten, waardoor alle dagblad- lezende Nederlanders in de ge legenheid zullen worden gesteld tot de internationale ontwape ningsconferentie, welke in Febr. 1932 te Genève zal aanvangen, het dringende verzoek te richten, dat de gedelegeerden der volken „in naam der menschelijkheid die maatregelen willen nemen, welke tot ontwapening der naties zullen leiden". Het zal wel onnoodig zijn, om hiervoor de lezers nader op te wekken, want wie is er die niet overtuigd is van den ongezonden toestand, dat de volkeren als om strijd weer hunne leger-en vloot- machten uitbreiden. Als men aan geen oorlog denkt, waartoe is het dan noodig Welaan dan, helpt allen mede om internationaal overbodige be wapening af te schaffen en te komen tot een matige vredes- sterkte te land en te water. Keuring ran dekhengsten. De keuringen van dekhengsten zullen worden gehouden voor wat Zee'and betrelt Dinsdag 27 October te Middelburg en Zie- rikzeeWoensdag 28 Oct. Kat- tendjjkeDonderdag 29 Oct. Hulst en Axel; Vrijdag 30 Oct. Oostburg. Voor goedkoopere kali. Onlangs hebben de Christe- telyke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, do Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuin dersbond en het Koninklijk Ne- derlandsch Landbouwcomité z'ch gezamenlijk telegrafisch gewend tct het Kalisyndicaat te Berlijn, waar zij uiting gaven aan hun teleurstelling over het feit, dat bij de vaststelling van de ver koopprijzen van de kalizouten voor het nieuwe seizoen geens zins rekening is gehouden met de uiterst moeilijke omstandig heden, waarin de Nederland sche land- en Tuinbouw ver keert en aandrongen op herzie ning van de verkoopprijzen. A's gevolg daarvan werd jl. Vrydag te Amsterdam een be spreking gehouden tnsschen de N.V. Vereen. Kali Mij. en de afgevaardigden der genoemde ïacdbouworganiiatie'i, doeb zon der resultaat. Toch besloten de landbouworganisaties hunno po gingen om verlaging van de kaliprijzen onverzwakt voort te zetten. De bietencnltanr in Zeeuwsch- Vlaaudercn. Men schrijft uit Zeeuwsch- Vlaanderen aan „de Tijd'' In verband mot het feit, dat Z. Vlaanderen een der voornaamste suikerbietenstreken van ous land is, hebben wy voor „de Tijd" een onderzoek ingesield naar de sulkerbietcyfars voor het cam- pagnejaar 1931 en ons van be voegde zijde doen inlichten om trent het in verband daarmede vast te stellen economisch beeld. Ziehier wat ons daarbij bleek Normaal werden in Zeeuwsch- Vlaanderen circa 12.000 H.A. land met bieten bezaaid, dat is ruim 20 pCt. van den Zeeu wsch Vlaamscbeu bodem. De gemid delde opbrengst is in ronde cijfers 400.000000 kg. Ingewij den meenen, dat de bezaaide oppervlakte dit jaar slechts on geveer 5000 H.A, zal bedragen met een productie van onge veer 170 000.000 kilogram. Dit beteekent (in ronde cijters) een vermindering van landar beid 1 1 000 000, looneu en hono raria van land naar transport middel f115 000; transportkos ten per spoor tram en schip f 450 000 totaal f 1 565 000. Wat den fabrieksarbeid betreft, deze komt in Zeeuwsch-Vlaan- deren normaal op circa f 450.000 aan loon. Daar de normale bie tenproductie dezer streek echter doorgaans voor ongeveer 40 a 50 pet. naar Belg'ë werd uitge voerd, zal de fabrieksgelegen- heid belangrijk minder dan de landarbeid van de zoo sterk ge daalde bietenproductie te lijden hebben. De vermindering der Zeeuwsch-Vlaamsche bietencul tuur zal de gezamenlijke tabrieks- loonen met ongeveer f 100.000 verlagen. Alle* bijeengenomen komt de achteruitgang van den Z.-Vlaam- sehen bietenuitzaai neer op een geraamde derving van land- en fabrieksarbeidsloonen en trans portkosten ad f 1 650.000. De tot nu toe met bieten be zaaide oppervlakte zal dit jaar in hoofdzaak voor den verbouw van tarwe en peulvruchten wor den benut. In aanmerking ge nomen, dat aan deze gewassen zeer belangrijk minder dan aan suikerbieten „verloond" wordt, mag de geslonken bietenzaai voor het Zeeuwsch-Vlaamsche volksinkomen worden geraamd op een netto-verlies van 1 mil- lioeu f 1.100 000. Anno 1830 BANKIERS-KASSIERS Effecten, Coupons, Vreemd geld Deposito's - Rekening Courant Administratie van vermogens LIPS' KLÜIS-INRICHTING AXEL, 10 Juli 1931 Aan de school vcor chr. nat. onderwijs (Nieuwstraat) alhier is met ingang van 1 September be noemd de heer A. Baas van N. en Sint Joosland. De extra-tram die gistermiddag van hier naar Breskens weer om 1.10 uur ver trok met de Algemeene zangver- eeniging „Orelio" en de velen welke haar vergezelden, had ook nu succes. We vernemen, dat ruim 250 personen meegingen om de jaarbeurs te bezoeken en op te luisteren. Het is gebleken, dat het jaarbeurs comité ook suc ces had met „Orelio", want een schare van honderden stond op het terrein, toen de zangnum mers werden uitgevoerd. Er volg de herhaaldelijk applaus en zelfs kwam een verzoek om een der nummers te bisseeren, Na afloop werd de heer Blansaart, dirigent van „Orelio", met een bloemstuk vereerd. Het bezoek van dien dag wordt op ruim 3200 personen geschat, zoodat het gemiddelde, waarop was gerekend reeds ver overtrof fen is. Het bestuur is dan ook voldaan over het resultaat. De exposanten hebben minder reden tot lof. Wel wordt uitstekend voor hen en hunne stands gezorgd, maar de verkoop valt niet mee, daar bij de bezoekers nog teveel het idee tentoonstelling leeft, in onderscheid met het karakter dat een jaarbeurs heeft. Men zal dat woord nog meer moeten leeren begrijpen. Met een paar minuten vertra ging doordat de brug te Terneuzen openstond, kwam de tram gis terenavond weer binnen en zagen we ieder voldaan naar huis trek ken. Het weer, hoewel wat wirf derig voor „Bad" Breskens, had zich goed gehouden. In de in „Het Gulden Vlies" alhier gehouden vergadering van den Oud-Eglantierpolder werd de rekening over 1930 1931 goed gekeurd met f751,51 ontvangsten en aan uitgaven f683,64 batig slot f67,87. De begrooting 1931 1932 werd vastgesteld op een eindbedrag van f666,55. Het dijk- geschot bleef f 8 per H A. In deze vergadering werden de heeren Jac. Dekker en Jac. de Zeeuw, resp. als dijkgraaf en plaatsvervangend dijkgraaf herbe noemd. Aan de Chr. school te Zaamslag is benoemd mej. J. G. Varel te Vlissingen. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor admini- statie en controle der gemeente- financiën, is geslaagd de heer J. L. Dregmans, hoofdcommies ter secretarie te Terneuzen. Geslaagd voor het eind examen te Oostburg eter R.H.B.S. (5-jarig) voor de afdeeling A. de dames H. Beun en M. van Dam me te Sluis en D. Goetheer te Oostburg en de heeren W. Dhondt te Eede, Jac. Leenhouts te Zuid- zande en Joh. van de Sande te Oostburg. Schippers-examen Te Vlissingen heeft door het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart een speciaal examen voor schipper bij de binnenvaart plaats gehad voor de kapiteins en stuur lieden van den Provincialen Stoombootdienst in Zeeland. In den afgeloopen winter heeft daar voor te Vlissingen het Onderwijs fonds een specialen cursus ge organiseerd. Het praktijk diploma voorschip per bij de binnenvaart voor ge heel Nederland werd toegekend aan de heeren :J. Durinck en D. Durinck beiden te Graauw, A. J. van Houten te Breskens, L. van der Meer te Ter Neuzen, J. Note- baart te Breskens, P. J. den Outer te Hoofdplaat, C. van Poelje te Breskens, A. Provoost te Biërvliet J. A. Riernens te Schoondijke, J Roest te Zierikzee en P. de Vis ser te Hoofdplaat. M. Crt. Te Sluiskil is weer een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl een schip kolen aldaar gelost werd door middel van een electr. kraan, moet hiervan de ketting zijn gebroken, zoodat de bak naar beneden kwam in het ruim van het schip. Ongelukkigerwijze werd de schipper er door ge troffen en zoo zwaar verwond, dat hij heden aan de gevolgen ervan is overleden. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de •chtheid. Winkeliersvereeniglng te Hulst. Naar het „Dagbl. v. N.-Br." meldt, werd in een vergadering van winkeliers te Hulst geklaagd over het opheffen van den laat- sten tramdienst Hulst-Walsoorden en over het feit, dat de maat schappij de verzoekschriften welke tot haar gericht zijn door „De Hanze" en de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer onbeant woord heeft gelaten. Besloten werd om voortaan geen goederen meer met de tram te verzenden, en alle leveraneiers te verzoeken de goederen vanuit Walsoorden per bode of per Van Gend Loos te zenden. Voorts zal getracht worden om op verschillende dorpen uit de omgeving des Zaterdagsnamid dags autobusdiensten te organi- seeren. Nabij de hofstede van den heer J. Romondt aan het kanaal te Sas van Gent kwam de motor rijder v. d. V. aldaar in botsing met bakkersauto van M. uit West dorp. De eigenaars kwamen er goed af, doch de voertuigen wer den vrijwel beschadig, zoodat er ruzie ontstond, over de vraagwie zal dat betalen. De politie kwam tusschenbeide, zoodat het officieel werd uitge zocht. Dinsdagmiddag is er in de wijkZandstaat, gem. Sas van Gent, zoo'n geweldige regen gevallen, dat de meeste huizen onder wa ter stonden en het land stond op verschillende plaatsen blank. De regen hield wel een uur aan en het water stroomde uit de lucht. Riolen en sloten konden het water niet verzwelgen. Ook te Breskens zette een wolk breuk straten en pleinen onder water. Kerk te Cadzand. A s. Zondag zal de gerestau reerde Herv. Kerk te Cadzand weder in gebruik genomen worden. De kosten hebben ongeveer f 48 000 bedragen, waarvan de Herv. Gemeente f 17.000 heeft bijeengebracht. Het werk heeft geduurd van 1929 tot heden. De kerk bestaat uit twee deelen. De Zuidelijke beuk dateert van omstreeks 1250 1300, de Noor delijke van 1300—1325. In het begin van den 80-jarigen oorlog is de kerk tot 'n bouwval ge worden, doch na de verovering van dat gewest door prins Maurits is zij weder opgebouwd. De stompe toren, die voor de zeelieden in de Wielingen een baken was, is in 1677 wegens gevaar van instorting afgebroken. De burgerlijke gemeente heeft nu opnieuw een toren laten bouwen, die zich aan de voorzijde tusschen de twee beuken bevindt. De vijf pilaren, die zich tus schen de beide beuken bevinden, zijn geheel bijgewerkt. Behalve twee groote ramen aan de oostzijde zijn al de ramen van gebrandschilderd glas. Een ervan, is geschonken door dr. J. de Hullu, oud-rijksarchivaris te Den Haag, thans secr.-kerkvoogd te Cadzand. De inwijdingsdienst zal staan onder leiding van den plaatse lijken predikant ds. F. A. Visser. Kostelooze rtywielbelastiing- merken. De ontvanger der accijnzen te Axel maakt bekend, dat hij voor de behandeling van aanvragen ter bekoming van kostelooze rij- wielbelastingmerken extra-zittin gen zal houden ten zijnen kan tore, Axel C 34, op 13, 14, 20, 21, 27 en 28 Juli a.s. telkens van 7 30 tot 8 30 des avonds. Voor een kosteloos belasting- merk komt in aanmerking ieder hoofd van een gezin, of een door het hoofd aangewezen lid van een gezin, dat voor zijn bedrijf of beroep een rijwiel noodig heeft (de plaats, waar gewerkt wordt, moet meer dan een half uur gaans van de woning gele gen zijn), en niet in de Rijks inkomstenbelasting over het ioo- pende belastingjaar is of zal worden aangeslagen. Werkeloozen komen dus n 1 e t n aanmerking» Vrederust. Maandag j 1. hield de Vereeni ging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland haar 27e jaarvergadering, in het kerkgebouw van „Vrederust" te Bergen op Zoom. Aan de zeer druk bezochte ver gadering ging een bidstond voor af, geleid door ds. P. N. Tons- beek van Kamperland, die sprak naar aanleiding van Luc. 11 13. De jaarvergadering stond onder leiding van den voorzitter den heer J. J. C. van Dijk. Vertegen woordigd waren 48 afdeelingen. Uit de jaarverslagen bleek dat de Vereemging 68 afdeelingen, 48 corporaties, benevens afzon derlijke leden, in totaal 4285 leden telt. In „Vrederust" werden ver pleegd 733 patiëntenhet ver- pleegpersoneel bestond uit 73 verplegers en 95 verpleegsters. Als hersteld ontslagen 56 patiën ten, verbeterd 26. Medegedeeld werd dat bij Kon. Besluit van 31 Maart 1931 is goedgekeurd dat 4 paviljoens worden bestemd tot „open af deeling", waarin patiënten zonder rechterlijke machtiging kunnen worden opgenomen, in verband daarmede zal de naam der stich ting voortaan luiden: „Inrichting voor zenuw- en zielsziekten „Vrederust". De exploitatie leverde f 16762 winst op. Op gebouwen, inven taris en machines kon f 120.529 worden afgeschreven waarna de bezittingen f 1.426 193 en de schulden f 1,166.957 werden. Reserve f 259.236. Aan contributiën, collecten en giften werd f5771 ontvangen. Wegens periodieke aftreding van de heeren Van Dijk, Voge laar, Mulder en Den Boer, zoo mede door het bedanken van den heer De Jager, werden herkozen de heeren Van Dijk en Mulder en gekozen de h.h. mr. Schwartz van Krabbendijke, Padmos van Duivendijke en Hommes van Nieuwdorp. Na de vergadering sprak prof. dr. J. Waterink van Amsterdam over: „Opvoeding en geestelijke onevenwichtigheid". St. Jansteen. (Slot van het Raadsverslag). Naar aanleiding van een schrij ven van Gedep. Staten, waarbij wordt bericht, dat goedkeuring is onthouden aan Raads besluit van 15 Mei 1.1. tot onderhandsche verhuring eener woning aan den burgemeester wordt besloten dit besluit in te trekken en deze woning overeenkomstig de ge houden openbare inschrijving voor 1 jaar te verhuren aan den heer P. H. Geirnaerdt, burge meester, voor 470 per jaar. Dhr. Vael vraagt naar aanlei ding van dit besluit, of die wo ning nog niet klaar is en of geen boete kan toegepast worden voor te late oplevering Dat zou een douceurtje zyn voor de gemeente kas. Er is daar al genoeg ge knoeid. De Voorz. zegt, tot zijn spijt te moeten verklaren, dat de ambachtslieden niet aan bet in hen gestelde vertrouwen hebben beantwoord. Maar hat is nu voor B. en W. moeilyk om hier boete toe te passan, want omdat er meer aannemers zijn, is niet uit te maken, wie de ver&ntwoorde- lijke is. Dhr. Vael: Dan is het des te gemakkelijker. Met meer aan nemers is de boete voor ieder kleiner en kunnen ze het dus gemakkelijk betalen. Spr. zou niet verder toegeven, want het is een echte knoeiboel. Dhr. Vergauwe is het volko men eens met dhr. Vael. Het is nu een schadepost voor de gemeente, want het huis zou al kunnen rendeeren. Er was trou wens volk genoeg voor dat werk te krijgen en dus toepassing van boete gewettigd. De Voorz..zegt dat B. en W, hebben besloten om thans maat regelen te nemen, ter bespoedi ging van het werk. Dhr. Vael t Als het gemeente bestuur zoo goed is om de voor* keur te geven Aan vakmenschen van St, Jansteen, dan moeten se

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2