Welnu, het kalf is verdronken, maar toch dempe men de put. En weldoor afdoende maat regelen te treffen, om elk begir. van brand te bestijden door het plaatsen van een wacht in het gebouw, minstens bestaande uit v jf mangoed bewapend. AXEL, 7 Juli 1031. Zaterdag waren hier eenige jonge dames ijverig in de weer om speldjes te verkoopen voor het Mgr. Mutsaertoord, een ge sticht voor R. K. lijders aan tuberculose. Het resultaat was, dat f 75 kon worden afgedragen Bij gunstig weer zal „Ho sanna" a.s. Donderdagavond om half negen een concert geven op de kiosk op het marktplein, met onderstaand programma 1. Talisman, marsch, A. Delbecq, 2. L'aurore d'un beau jour, (Fantasie) J. Martin. 3. Aan de oevers van de Schelde, (Fantasie pastorale) F. B. Minne. 4. Gemma di Vergi, (fantasie sur l'opera) F. B. Minne. 5. Les Danaïdes, (Ouverture) J. Christophe. 6. Le val de 1' Amblève, (fantasie) Belleflamme. 7. Vaandelmarsch (Pas re- doublé) P. C. Brakman. 8. Koraal. Het driemanschap. Zaterdag kwamen weer de ge zelschappen van Hoek en Zaam- slag te gast bij haar zusterver- eeniging „Concordia", ten be wijze, dat nog steeds de vriend schapsband bestaat tusschen de drie harmoniekorpsen. Om 5 uur werd een muzikale wandeling gemaakt van uit de Markt door verschillande straten en bij de terugkomst werden gezamenlijk onder leiding van den heer J, E. Blansaart een tweetal maischen uitgevoerd, n.l. „Abschied der Gladiatoren" en „Triomphateur". Na een korte pauze begonnen de concerten, waarvan „Concor dia" den inzet gaf. Aanvankelijk was de belang stelling nog niet groot, doch gaandeweg beterde het en !oen de corpsen van Zaamslag en Hoek optraden, was er weer heel wat publiek aanwezig. Toch hoorden we van caféhouders, dat er minder drukte was. Dit zal o.i. wel toe te schrijven zijn aan de tijdsomstandigheden, die nu toch een meer matig gebruik van genotmiddelen volkomen wet tigen. Om 9 uur waren de concerten afgeloopen en na nog eenigen tijd toevens zocht elk zijn ver voermiddel op en werd afscheid genomen met een tot weerziens. Alles liep in de beste orde af. Geslaagd voor het eind examen der Handelsschool te Hulst de heeren St. v. d. Boo- gaert, Hulst, Adr. Eggermont, St. jansteen, Albert Geerards, Koe wacht, Arm. d'Hondt, Hulst, Em. d'Hondt, Hulst, P. Maertens, St. Jansteen, P. Sarneel, Klooster- zande en A. Swartelé, St. Jan steen. Geslaagd aan de universi teit te Leiden voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer P. E. Vogelvanger te Hulst. Donderdag is te Philippine onder groote belangstelling ter aarde besteld wijlen de heer E. Cuelenaere, oud-burgemeester, en ontvanger-griffier van den Philip- pinepolder. Hij was 76 jaar oud. Het aantal aangegeven ge vallen van besmettelhke ziekten over de week van 21 tot en met 27 Juni in de provincie Zeeland Rookvonk: Axel 1, Middelburg 1, Stavenisse 1, Diphtherie Goes 1, Meningitis: Hengstdijk 1. De afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederland- sche gemeenten heeft zich tot Provinciale Staten gewend met het dringend verzoek het voor stel van Ged. Staten tot het ver minderen der Provinciale bijdrage in de kosten van verpleging der armlastige krankzinnigen niet aan te nemen. De le Zöeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs te Breskcns. Wanneer er hier van een „jaarbeurs" sprake is,, dan is dat niet in een vorm zooals men die te Utrecht, Brusssel of Berlijn heeft, maar dan is dat een ver zameling van stands en etalage's, zooals men die op huisvlijt- en industrie-tentoonstellingen ziet en van afmetingen naar gelang de onderneming grooter is of het artikel de gemaakte reclame bij verkoop goed kan maken. En zoo gelooven we, dat hier het woord „jaarbeurs" is gekozen om aan te geven, dat men iets bizonders presteert, als men te Breskens, eertijds het kleine visschersdorpje, nu een tentoonstelling organiseert, waarop in zonderheid de Zeeuwsch-Vlaamsche industrie en handel is vertegenwoordigd. On mogelijk is het niet, maar het zou toch brut gesproken zijn, indien men mocht verwachten, dat ieder jaarv op de zelfde plaats zoo'n jaarbeurs moet slagen. Een an dere zaak is hef, als men met Zeeuwsch-Vlaamsche jaarbeurs ook bedoelt, dat die wel jaarlijks gehouden kan worden in samen werking met verschillende ge meenten en dan telken jare in andere gemeente. Door combi natie, centralisatie en desnoods coöperatie zouden heel wat kos ten kunnen worden uitgespaard en was dus ook het risico voor elke ondernemer veel geringer. We hebben niet kunnen verne men in hoeverre men plannen voor de toekomst heeft gemaakt Maar dat is ook van later zorg, ofschoon het voorbericht op den catalogus erop wijst. Blijven we bij het oogenblik van heden, dan kunnen we zon der schroom reeds nu getuigen, dat de eerste jaarbeurs in meniger lei opzicht is geslaagd. Men had een staf van voort varende mannen voor de voorbe reiding en een viertal notabele personen, die het eere-comité vor men en met hun naam borg staan voor een dergelijken opzet De opening geschiedde de vori ge week Donderdag door den HoogEdelGestr.Heer Jhr. Mr. J W. Quarles van Ufford, Commis saris der Koningin in Zeeland. Tot onzen spijt waren we verhin derd deze plechtigheid bij te wo nen en ontbraken daardoor op het appèl toen de journalisten werden genoodigd, om voorloopig een kijkje te nemen en ook een indruk te ontvangen van „Bad" Breskens. Toch willen we hier een en ander van vertellen, dat we of schoon te laat voor ons vorig nummer ontvingen. Het weer was prachtig en dus was het aangenaam een auto tochtje naar Nieuwe Sluis, waar de vuurtoren staat. De terugweg ging door de duinen en over het strand, waar men een keurig zitje heeft in een der paviljoens en zelf de lunch kan worden gebruikt. Naar gewoonte werden hier we- derzijdsche worden van waardee ring gesproken door den voorzit ter van de V.V.V., den heer Carels, den heer D. H. van Zuijen, bur gemeester van Breskens en N.J. Harte, als oudste der verslaggevers Hierna werd naar de aanleg- plaais van de Prov. boot gereden, om den Commissaris der Konin gin te verwelkomen. Teruggekeerd in het jaarbeurs gebouw, dat eigenlijk meer een aaneengehecht complex is gewor den, doordaf men steeds meer ruimte vroeg voor het étaleeren, nam resp.het woord, burgemeester Van Zuijen, die terecht met trots gewaagde van een onderneming als deze jaarbeurs in een tijd van inzinking als deze. Dit getuigt van moed, een eigenschap, die het Bressisaansche volk karakte riseert. Spr. stelde vervolgens de heeren Carels, Eckhout en Boom voor, als degenen in wien de ziel der jaarbeurs huist. Nadat spr. de autoriteiten het welkom heeft toegeroepen neemt dhr. Carels vnd. het woord en dankte voor den moreelen en daadwerkelijken steun, die zoo veelzijdig is ondervonden. Spr, verzocht den heer Commissaris der Koningin, om de Beurs te willen ppenen, Deze, het woord nemende, dankte allereerst voor de ont vangen uitnoodiging. Spr. be wonderde den moed van Bres kens om in de tegenwoordige moeilijke tijdsomstandigheden een Jaarbeurs op touw te zetten, die zooveel goeds kan tot stand brengen. Voorts beval hij het houden van deze tentoonstel lingen aan in de aandacht van de Kamer van Koophandel. Hij hoopte dat door toedoen van deze Jaarbeurs om de drie of vier jaar regelmatig tentoonstel lingen op groote schaal zouden gehouden worden, die naast het hoofdmiddel van bestaan, nL.de landbouw, ook den handel en de industrie tot hooger bloei zullen brengen. Hij prees de eerste stap die in Breskens gezet was en opende daarna officieel de Jaarbeurs. Ook de heer Van Rompu voerde nog het woord, waarbij hij zijn bewondering voor het initiatief te Breskens uitsprak. Vervolgens werdende verschil lende stands bezichtigd. Een en ander werd opgeluisterd met muziek en zang E< n uitstapje was het voor degenen, die Zon dag gebruik maakten van de extra tram welke om 10 uur's middags van hier uit via Zaamslag, Neu zen, Hoek, Pyramide en Biervliet naar Breskens reed. Niet alleen dat het weer meewerkte, maar deze gelegenheid was zoo char mant, dat we ieder, die er eens „uit" wil, kunnen" aanraden om, hetzij aanst. Donderdag of Zon dag een retourtje naar Breskens te nemen. Met een voldoend aantal rijtui gen, die als fonkelnieuw glin sterden in de zon vertrokken we precies op tijd. De salonwagens getuigden in wendig van de Zeeuwsche schoon maak. De trein liep onder ge leide van extra personeel en controle, zoodat alles op extra gesmeerde wieletjes in een mooi gangetje liep en de gewone tijd, die de tram noodig heeft voor dit traject werd verkort tot op de helft, zoodat we na ander half uur tijd te Breskens kwamen, een tijdduur, die als het ware een ommezientje geleek door het prachtige natuurschoon, dat ook het Zeeuwsch-Vlaamsche land- schaij biedt (en waaraan men maar al te vaak te weinig aan dacht schenkten door gezel- ligen kout van de mede-reizigers onderling. Het ritje was van geen auto tochtje te onderscheiden. Men deelt ons mede, dat ruim 300 passagiers profiteerden van deze inderdaad goedkoope gelegen heid, waarvan" ongeveer de helft uit dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen, dank zij de welwil lendheid van de Directie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij, die deze „plezier- treinen" instelde. Te verwachten is, dat dit uit stapje a.s. Donderdag weer door een groot gezelschap zal worden gemaakt. We weten, dat de alg. zangvereeniging „Orelio" er dan eer. zanguitvoering geeft en on getwijfeld zullen de leden van „Orelio" vele vrienden en vrien dinnetjes meetrekken. De rit en ook de tentoonstelling zijn het waard en zoo de jeugd daaraan nog niet genoeg heeft en dan is daar nog het strand, de duinen en de kermis. We zeiden het reeds, dat de Jaarbeurs geslaagd mag heeten. Welnu behalve het genoemde zijn daar als bewijs de stands, hun getal, hun wijze van opzet, ver scheidenheid, voorlichting en al wat dienen kan om een en ander aantrekkelijk te maken, terwijl ook een druk bezoek bevredigt en de voorspelling wettigt, dat er door de exposanten ook wel „zaken gedaan" zullen zijn. Ons Axelaars trof natuurlijk de stand „Oggels Koffie" van de Zeeuwsch-Vlaamsche Electrische koffie- en pindabranderij, Thee- en tabakshandel, van E. C. Oggel en Zoon. Blijkens het opschrift bestaat de koffiebranderij djt jaar 100 jaar. Voorzeker een mooie prestatie, als men zich te midden van allerlei concurrentie van den groothandel en van opdringende reclame nog weet te handhaven op een betrekkelijk beperkte schaal en men kan er wel zeker van zijn, dat het dan de kwaliteit moet zijn, die hier een rol speelt. Nog zagen we uit onze om geving een tiental andere standen, uit Breskens 32. overig Zeeuwsch- Vlaanderen 17, Walcheren 12 en uit andere provinciën 28 totaal 92. Voorwaar een prachtige deelname en voor elck wat wils. Daarbij gevoegd een ruime res tauratie met muziek en zang geeft alles een prettigen en leerzamen indruk, zoowel uit commerciëel oogpunt, als uit een oogpunt van ontspanning. Openstelling grenskantorei. De Inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Ter Neuzen deelt ons, in aansluiting van de in ons blad van 29 Mei opgenomen publi catie mede, dat behalve gedurende de reeds medegedeelde uren ten gerieve van het reizigers- en auto- mobielverkeer de hierna te noe men behandeling ook zal kunnen geschieden te Sas van Gentop Zondagen en voorts in de middagpauze en 's avonds, van 1 April tot en met 3 November tot 22 30 uur, van 4 November tot en met 31 Maart tot 20 uur wat het kantoor Kapellebrug betreft: op alle dagen der week in de middagpauze. De hierboven bedoelde behan deling betreft: a. de behandeling van schrift uren voor motorrijtuigen, met uitsluiting van „borgstelling, te ruggaaf van gestelden borgtocht en vrijmaking dier vervoermid delen"; b. de afgifte van kostelooze weggeldkaarten c. de vrijmaking van reisba gage, geen handelsgoed zijnde d. de vrijmaking van goederen, niet voor handel bestemd, o? die nende tot dageüjksch gebruik der grensbewoners, een en ander tot een waarde van hoogstens f 25, mits het bedrag aan invoerrecht en accijns niet meer dan f2 bedraagt. St. Jansteen. Voldoende aan den aandraag onzer lezers om alsnog het ver slag van de laatstgehouden Raadszitting te geven, deelen we dan mede, dat by de inge komen stukken een schrijven was van den Minister van Bm- nenlandsche ZakeD, dat de vlas sers de loouen niet mogen ver- hoogen in verband met den gevraagden toeslag. De Voorzitter deelt mede, dat dit schrijven een gevolg is van een verzoek aan de Regeering om meer toeslag te krygen. Deze is nu 80 cent en was vroeger 50 cent per man per dag. Maar de gemeente moest van die verhooging 15 cent meer bijdragen, terwyl nu de Minister voorstelt, dat het Rijk en de gemeente ieder 20 pet. bijdragen van het totaal. Er ontstond over dit inder daad belangrijk punt eeD breed voerige discussie. Dhr. Schiffer zou de landbou wers van die verhooging niet willen uitschakelen. De vlas bouw is toch ook een onderdeel van den landbouw. De Voorz. zegt, dat de Minister alleen de vlasbewerking op het oog heeft, maar het comité, dat tot handhaving van de viascul- tuur is opgericht, zal aanst Zaterdag weer by de regeering ter conferentie gaan en dan kan ook getracht worden om dat te bereiken. Dhr. Plassohaert is echter hui verig voor de groote sommen, die aan steun besteed worden. Er is tot heden 25 ct. per dag per man bijgedragen, dat was t 27.50 p. dag, of zou p.jaar van 300 werkdagen f 10.000 worden, alléén voor de vlas-industrie hier. En als er nu weer 15 ct. per man by komt, zou dat, f 16.700 worden. Spr. acht dat bezwaar- yk en zou grenzen willen stel en, Ook was het q. i. wensche- lijk, dat b<n Rijk de meerdere toeslag alleen betaalde in plaats van dat weer op de gemeente- naren te leggen. Waar moet dat geld vandaan komen op den duur zoo vraagt spr. De vlasindustrie is geeD gemeentebelang, maar een streekbelang en als zooda nig moest men de gemeente vrjj laten. Dhr. Van Helsland zegt, dat die steun toch ook van groote beteekenis is geweest tot bestrij ding van de werkloosheid. Was er geen werk voor de vlassers geweest, dan zou de gemeente een nog grooter bedrag kwijt ge weest z in aan steun. En daar om rondt spr. het niet netjes, dat dhr. Plasschaert het voorstelt alsof het uitsluitend ten voor- deele der vlassers bomt. De toe slag is gegeven omdat de men seben te wrrk gesteld kunnen worden. Zonder dat zouden de vlassers stoppen, omdat er met verlies gewerkt werd. Dhr. Plasschaert blijft erby, dat het te bezwarend is voor da gemeente eu dat do steun offi cial wordt gegeven voor de vlasindustrie en niet als werk- loozensteun. Er is nu 80 cent toeslag, d.i. 40 pCt. van het loon. Dhr. Martinet vraagt wat de kosten zouden geweest zijn, in dien de de meuschen werkloos wareD en steun hadden gevraagd. Dan bad men in plaats van f 4 per week, minstens f 10 per week en per man moeten betalen. Nu zijn wel niet alle werk- loozen vlassers, maar toch een groot deel en spr. geeft liever steun, als de menscben werken kunneD, dan f4 voor niets doen. Spr. is echter ook overtuigd, dat niet de gemeente, maar het Rijk dat zou moeten vergoeden. De Voorz. betreurt het ook, dat de tegenwoordige toestand groote offers vraagt, maar het zou gevaarlijk zijn, om het aan bod van den Minister niet te aanvaarden. P. en W. hebben dit weliswaar te beslissen, maar toch wenschte dit college de meening van den Raad erover te hooren. Infusschen zegt spr., zullen we ons best doen, om bet deel dat de gemeente ment bij dragen, te verkleinen. Maar de steun kunnen we nog niet mis sen, want de malaise is nog niet gedaan. Dhr. Vael zou willen, dat voor deze aangelegenheid een com missie van by3tand werd be noemd, die dan een en ander eens nader onderzoeken kan. De Burgemeester en de secre taris zijn op dat punt tocb geen vaklieden, terwyl de vlassers en landbouwers beter op de hoogte zyn. De Voorz. acht dat niet noodig. B en W. voeren de besluiten uit, die hier genomen worden en behalve in de bespreking hier, heeft het college van B en W. ook allerlei voorlichting in de be. stuurders der vlas organisatie's Dhr. Van Helsland zegt niet te begrijpen, hoe de Regeering aan deze regeling komt, daar die tocb belangrijk afwijkt van hetgeen de gemeente gevraagd heeft. De Voorz. erkent, dat de ge meente vroeger 15 cent by be taalde en dit met de verhooging 40 cent wordt. Verschillende stemmen gaan op, dat dit voor de gemeente toch een te zware last wordt en dat er zelfs wel vlassers zyn, die daarvan profiteeren, door op te geven, dat ze dagelijks wer ken en zooveel uitgeven aan loon, om den toeslag te kunn6ü krygen, terwyl dat in werke lijkheid niet zoo is. De Voorz. zegt, dat dit een hooge uitzondering zal zyD, want dat er in stilte contröle wordt gehouden en dan de straf niet uiiblyft. Dhr. Martinet zou degenen, die fraude plegen, totaal willen uitsluiten, wat m a.s. wordt goedgevonden. Dhr. Plasschaert gelooft, dat het moeilijk zal zyn om over Juni die verhooging juist uit ta keeren en om dan uit te makea wie ze wel en ze niet krijgt, omdat den laatsten tijd geen listen zyn bijgehouden, {den zou *1 HI II III ril I »1H rm - imm i n

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2