Transpircerende Binnenland. HYPOTHEKEN. Landbouw. Er is dus een vakman noodig en dan is voor iemand, die 3 jaar gestudeerd heeft, f 1000 niet te veel. Spr. wou daarom advi- seeren om het voorstel van B. en W. aan te nemen. Overigens kon hij er zich wel mede ver eenigen, om iemand voor 1 jaar aan te stellen. Ten opzichte van hetgeen dhr. '1 Gilde van Zaamslag zegt, weet spr., dat daar 2 ambtenaren wer ken met den secretaris. De ge meente-ontvanger is daar steeds op de secretarie. Als dus Zaan- slag half zoo groot is als Axel en 2 ambtenaren heeft, zouden wij er wel 4 moeten hebben. Dhr. VAN DE BILT zegt te begrijpen, dat men gemakkelij ker is met een gediplomeerd ambtenaar, maar er is veel werk dat een gewone jongen even goed kan doen, al heeft hij nooit een secretarie gezien, zooals over schrijven, typen, adresseeren, enz Spr. is niet tegen een goed ambtenaar, maar de tijden zijn te slecht en daarom is een tijde lijk ambtenaar voordeeliger. Als er een vast ambtenaar komt, dan blijft die er ook. De VOORZ. zegt dat B. en W dan hun voorstel willen wijzigen en voorstellen een ambtenaar te benoemen voor den tijd van 1 jaar op f 1000 salaris. Dhr. KRUYSSE merkt op, dat bezuinigen een zeer moeilijk werk is. Een verkeerde kracht "zou kunnen leiden tot nog meer uit gaven Spr. is overtuigd, dat een 3e ambtenaar hier noodig is. Komt die niet, dan loopt het werk vast en moeten we nog meer uitgeven Als men evenals spr., van nabi weet, wat er te doen is, dan za men zeggen, dat het personeel ab soluut onvoldoende is. Dhr. P. DE FE1JTER zegt, dat hij er niet tegen is, als het voor stel gewijzend wordt, dat er geen diploma noodig is. Hij is het eens met v. d. Bilt, dat dit best kan en dan is er ook meer mogelijk heid, dat iemand uit Axel wordt benoemd. Dhr. 't GILDE meent ook, dat men iemand uit Axel moet nemen Bovendien staat het niet in het preadvies, dat het een gediplo meerde moet zijn. Dat wordt hier maar gezegd. De VOORZ. Dat was vergeten Dhr. 't GILDEEen ongedi plomeerde is in vele gevallen even goed, het bewijs hebben we in dhr. de Smidt. Ook hoorde spr. van te Zaamslag twee ambtena ren. Maar dhr. Eijke, die ambte naar was, is als gemeente-ontvan ger benoemd en dat eischt zijn heele persoon. De VOORZ.Nu geeft u toch het bewijs, dat u weinig kennis van gemeente-administratie heeft, want wat zou het dan hier worden? Dhr. 't GILDE: Laten we dan zeggen ten halve, maar toch niet, dat hij daar volledig op de sec retarie werkt. De VOORZ. zegt, dat 3 perso nen uit het college van B. en W. zich uitspreken, dat hst personeel ter secretarie onvoldoende is en daarom laat spr. de verantwoor ding aan den Raad als het ver keerd loopt. Dhr. 't GILDE Er wordt altijd maar gesproken over dat vele werk maar dan mogen we toch wel eens inlichtingen vragen, waar dat werk in bestaat? De VOORZ: Dat had u vóór de vergadering kunnen doen en dan had u bereidwillig alle in lichtingen gekregen. Dhr. D1ELEMAN wil er ook op wijzen, dat een gediplomeerde niet noodig is, want als deze vol doet, wordt hij voor vast benoemd. We hebben dan 3 gediplomeerde ambtenaren met 1 zonder; is dat niet boven onzen stand Er is pas gezegd, dat we met de be grooting nauwelijks toe zull?n ko men en er misschien wel tekort is. Komt er nu een gediplomeer de voor f 1000, dan vraagt die straks f800 of f 1000 meer sala ris omdat een ander het ook heeft. Spr vraagtis het nu werkelijk noodig en kan men niet voort met iemand zooals dhr. van de Bilt bedoelt De VOORZ.Laat dat nu aan ons over. Phr. D1ELEMAN i lk wil alles aan u overlaten, maar wil er toch ook mijn meening over zeggen Dhr. 't GILDE: Als we een ge diplomeerde nemen, scheppen we een wantoestand, want dan heb ben we een ambtenaar met diplo ma op f2000 en een op f 1000 Dhr. J. DE FE1JTER zegt ver trouwen te stellen in het college van B en W en wil het aan hen overlaten. Hij kan het voor stel steunen, nu B en W het voorstel zoo gewijzigd hebben. De VOORZ herhaalt, dat be doeld wordt zoo mogelijk een gediplomeerde en dan voor één jaar op f 1000. DÜr. 'T GILDE: U wil dus buiten de gemeente benoemen De VOORZ.: Dat weten we niet, het is de vraag of we er een voor dat salaris krijgen, maar de Raad moest dat maar aan ons overlaten. HA behoort tot de competentie van B. en W. Dhr. KRUYSSE: Het zou be spottelijk zijn als we iemand met diploma konden krijgen voor f 1000, dezen niet namen en dan iemand in de plaats kozen, die er drie maanden moet zilte eer hij iets kan. Dhr. OGGELDaar is 3 jaar studie voor noodig. Dhr. P. DE FE1JTER wil er zich wel bij neerleggen. Maar in het gezegde van dhr. Kruysse schuilt toch het gevaar, dat zooals 't Gilde zegt dat men dan een gediplomeerde heeft met f 1000 en zonder diploma met f 1800 salaris. Dhr. OGGEL Daar staat tegen over dat dhr. Smidt dezelfde ken nis heeft gekregen als een gediplo meerde door jaren lange ervaring en dus beter is, dan iemand die pas zijn diploma heeft. Dhr. DIELEMANCornelissen deed er vroeger de boekhouding van de gasfabriek nog bij. De VOORZ Ja, buiten de sec retarieuren. Dhr. DIELEMAN: Juist, daar om kunnen ze nu ook wel een beetje langer werken. De VOORZ sluit het debat en gaat tot stemming over. Het gewijzigde voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen. 3 stemmen. Vóór de h. h. Oggel, Kruysse, Koster, J. en P de Feijter. Tegen de h. h. Van de Bilt, 't Gilde en Dieleman. 9. Oninbare posten De VOORZ. zegt, dat zoojuist is ingekomen een staat van onin bare posten van den gem. ontvan ger, luidende als volgt P. L. Goossen f9 72, A. van de Velde f7.20, aan schoolgelden, wegens onvermogend. M. W. Haak f 11.56 wegens fail lisement, en E. Hazelhoff f 6 wegens vertrek naar het buitenland. Daze staat wordt z. h. s. vast gesteld. 10. Begrootingswtyziging. Voorgesteld wordt de begroo ting van het Grondbedrijf en van de gemeente over 1930 te wijzi gen, wegens liquidatie van het Grondbedrijf. De inkomsten worden verhoogd met f 12.789 23 aan waarde van den aanwezigen bouwgrond en met f 11.902 97 aan contanten. De uitgaven werden verhoogd met f 12.789 23 wegens overname van den grond. 11. Subsidie reulenkeuring. Door den heer Iz. de Feijter wordt als secretaris van de ver- eeniging van paardenfokkers „Ar beid Adelt" namens het bestuur dezer vereen, gevraagd om mede werking in den vorm van medail les of geld daarvoor, voor de aan staande veulenkeurig, die wordt gehouden in het belang der paar den fokkerij, als onderdeel van het landbouwbedrijf, dat reedsgedrukt wordt en men daarom geen in- leggeid int, zoodat er weinig in komsten zijn. Zonder h. s. wordt besloten f 15 of 2 verguld zilveren medailles schenken. Omvraag. a. Dhr. KOSTER zegt klach ten te hebben vernomen van de pachters van het vischwater Vroegtij", doordat daarin water oost, dat bedorven zou zijn door afvalproducten van de gasfabriek. Hij zou gaarne zien, dat onder zocht werd of dat zoo is. Spr. heeft eens gehoord, dat er zelfs eens een paard van gestorven is. Als dat waar is, dan zou hij willen, dat maatregelen werden genomen, om dat te voorkomen. De VÜORZ. kan er niets van zeggen, maar zal een onderzoek doen instellen. b Diir. KOSTER vraagt ook of de lantaarnaanstekers van de buitenwijken hun geld kunnen krijgen. De VOORZ Ik meen, dat de mandaten klaar liggen e Dhr. VAN DE BILT wijst erop, dat de gemeente voorzich tig moet zijn met hét geven van vergunning tot bouwen, want aLs er niet gerioleerd is, zit men er later mee. Men spreekt wel eens van dure bouwgrond, maar dan wordt vergeten, dat daarin ook het rioleeren en het leggen van trottoirs in zit. De VOORZ. zegt, dat die zaak zijn aandacht heeft en dit b.v. aan den Nieuwendijk al gerege- feeld is. d. Dhr. 'T GILDE zegt, dat aan den Oudenweg in de buurt van Ollebek de afwatering slecht functioneert en last veroorzaakt bij regenval. De menschen heb ben er al eens over geklaagd bij de gemeente, doch het heeft niet geholpen. De VOORZ. zegt een onder zoek toe. e Dhr. P. DE FEIJTER vraagt of B. en W. ermede bekend zijn, dat op een uitgestrekt gebied nabij de ammoniakfabriek op Sluiskil alle vruchten verbranden door gassen uit de fabriek. Spr. vraagt of de benadeelden daar voor niet schadeloos gesteld worden. Als de hoornen ook aangetast mochten worden,,dan waren die hofsteden reddeloos verloren. De VOORZ zegt, dat hij het persoonlijk heeft gezien en zich in verbinding heeft gesteld met de directie te Sluiskil en de in spectie van den Gezondheids dienst in Den Haag. Die zaak is nog in onderzoek. Wat de afwatering betreft, waarover dhr. 'tGilde sprak, zegt de VOORZ. nog, dat hij zich herinnert, dat die wijk juist in de vergadering van B en W. is besproken en opdracht is gege ven de rioleering na te zien en de putten uit te scheppen. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de VOORZ. de vergadering met het gebedsformu lier. Nederlanisch paviljoen door brand vernield op de koloniale tentoonstelling te Parijs. Zondagmorgen te 4.30 ontdekte een nachtwaker, die zijn ronde deed, een vuurzee in de vesti aire van het hoofdgebouw van ous Nationaal Paviljoen. Hoewel hij aanstonds alarm maakte en de brandweer spoedig met groot materiaal ter plaatse was, kón niet voorkomen worden dat dit schitterende paviljoen totaal werd verniet gd. Alleen het paviljoen met de particuliere inzendingen, de pen- doppo, het inlandsche dorp, de restaurants aan het meer en het Sumatraansche huiszijn gespaard gebleven. Is de brand ontstaan door kort sluiting? Ot is er kwaadwillig heid in het spel Heeft de be trokken nachtwaker regelmatig zijn ronde gedaan Al deze vra gen blijver) vooralsnog onopgelost Menschenlevens zjjn er geluk kig niet te betreuren. De om wonende landgenooten konden nog tydig gewekt worden, maar moesten hun woningen aanstonds ontruimen met achterlating van hun eigendommen. Prinses Juliana, die nog te Pa rijs vertoefde, is Zondagochend eigener oog de vernieling van hetgeen eens één der grootste attracties der Tentoonstelling was komen aanschouwen. Zij betuig de den gezant, den ged. Com missaris Mooyer wiens levens werk verloren gteg $a allen I leiders haar groote deernis. Het wordt als een natiouale ramp beschouwd, daar alle kunst schatten verloren gegaan zijo. Toen op den stralenden Zon dagochtend het bericht ons be reikte, konden wij het nier ge- looven. Dit was toch niet mo gelijk, dat dit grootsche, sierlijke gebouw, waar Nederland en zijn lndië zoo schitterend vertegen woordigd waren, toraal door b and vernietigd zou zijn. Hoe groot ook hat meenings verschil tusschen eigen landge nooten kan zijn wanneer bij i- maal, stond hij rechts of liuks, was hij arm ot rijk, dit N <der- landsch Paviljoen bad aan schouwd, dan waren allen, zon der onderscheid, het er over eens Wat hier door Nederlanders was gewrocht had het volmaakte be reikt. Men kreeg er een volle- digen indruk, wat honderd-aui- zend in eigen land niet wisten, hoe Nederlandsch-Ind:ë was op gebouwd, vervolmaakt eu ont gonnen. Letterljjk alles, water op organisatorisch, cultureel en militair gebied bereikt was, kon daar in dit imposante paviljoen aanschouwen. Nu ligt het levenswerk van den ged.-commissaris Mooyen die daaraan bijkans 15 jaren arbeid de vernield en is Nederland niet meer de groote attractie de zer tentoonstelling, die nog door millioenen bezocht zou worden. Zeer zeker door tien duizenden landgenooten. welke zich hadden voorgesteld in hun vacantie dit kraüig werk te gaan aanschou wen, om er met 'n gèvoel van oprechte trotsch vandaan te komen. Dit In iisch kunstwerk is er nu niet meer. Eo met den Mi nister van Koloniën, die, toen Z. Exc. de treurige mare vernam, herhalen alleu, die het weten kunnen Dit is niet minder dan een nationale ramp". Bssloten is om het paviljoen te herbouwen, zij het niet in zoo'n grooten omvang. De loting. Vrjjdag heelt te 's-Graven- hage de loting plaais gehad voor den militaireo dienstplicht lich ting 1933. Gatrokken werd no. 566, dat volgens het Amster- damsche register viel op den oaam van Jan Boele, geboren 28 December. Indien er nu voor de lichting 1933 iemand wordt ingeschre ven, die dezen naam draagt en op den zelfden dag jarig is, dan komt deze het eerst in aanmer king om voor die lichting als gewoon dienstplichtige te dienen. Is er zoo iemand niet, dan treedt voor dezen naam in de plaats die, welke er alphabetisch op vo'gt. Bij welken naam of bij welke letter het getal gewone dienst plichtigen zal eindigen, kan niet met eenige nauwkeurigheid wor den voorspeld, omdat daarop verschillende factoren van invloed zjjn, dia eerst later bekend wor den, zooals het getal ingeschre venen, het getal vrijgestelden, het getal afgekenrden, enz. Voor goede posten geld beschikbaar tegen een rente van 41/, Voorwaarden op aanvrage DE KOSTER en Co De Tarwewet Naar wij vernemen zal de Tarwewet 1931 Zaterdg 4 Juli in werking treden. AXEL, 30 Juni 1931. Blijkens achterstaande adver tentie geeft de Z. V. T. M. door een drietal extratreinen een pracht- gelegenheid om een retourtje naar Breskens te nemen en de jaarbeurs te bezichtigen. Aangenomen door ds. J. W. Maas van Kloosterzande het beroep naar de Ned. Herv. Ge meente te Boxtel. Goederenvervoer. Het zal zeker voor de nering doenden van Z Vlaanderen van groot nut zijn, als er een oplos sing is gevonden in het vervoer der goederen over den Moerdijk, het zij heen en terug. Het feit, dat dit steeds over verschillende personen en ondernemingen liep, maakte de vrachtprijzen hoog en het vervoer traag. Thans trach ten de N.V. Mij Transport onder neming, Van Gend en Loos en Bieskens-Maldeghem daarin ver andering te brengen en het ver voer rechtstreeks te leiden van verkooper naar kooper over ééri lijnde vrachtauto. Men zie daarvoor achterstaande adver tentie. Zsitimslag. Zaterdagmiddag had onder be gunstiging van het heerlijkste zomerweer alhier op de weide van den heer F. C. Wisse een zangersdag plaats. Zeven Chris telijke zangvereenigingen met te samen ongeveer 250 zangers en zangeressen, waren uit alle deelen van O. Z.-Vlaanderen opgekomen, en ze hebben het zich niet be klaagd Meer dan twaalfhonderd menschen hebben genoten van wat door de deelnemende ver- eenigingen, elk naar zijn krachten, ten gehoore werd gebracht. En er is goed gezongen. Voor hem, die in de zangwereld geen vreem de is, was het een genot te con- stateeren, hoe er groei is èn in de belangstelling, èn in het peil, waarop de zang in ons gewest staat. En het kan niet anders of deze eerste Zeeuwsch-Vlaamsche zangersdag zal er het zijne toe bijdragen om dat peil nog te verhoogen. Bijzonder opvallend waren het mooie terrein en de prachtige entrée vanaf de Axel- sche straat. Het Chr. muziek gezelschap van Axel verleende zijn medewerking en toonde ook 's avonds bij het concert op de markt, wat er onder goede leiding en ijverige studie in korten tijd te bereiken is. Zaterdagmorgen werd te Terneuzen in het kanaal nabij de vroegere Hoeksche brug een drijvend lijk opgemerkt. Toen het werd opgevischt bleek het te zijn van D. K., afkomstig van Zaamslag, die reeds enkele dagen vermist werd. Later werd ook zijn rijwiel gevonden. De ongelukkige was 54 jaar oud en ongehuwd. Gisteren werd het lijk ter aarde besteld. Een tweetal kran sen van de muziekvereeniging, waarvan hij bestuurslid was, waren bij de groeve gelegd. Jaarbeurs - Bad - Kermis - Breskens. Men zond ons de catalogus van de Eerste Z.V1. jaarbeurs te Breskens, die aanst. Donderdag geopend wordt. Zij maakt een grootschen indruk en vooral het geen de Burgemeester van Bres kens de heer D. H. van Zuijen en de heer J. N. Pattist te Den Haag in hun voorwoord schrijven, Sgeeft vertrouwen in ernstigen wil. Ook het feit, dat ZExc. de Com missaris der Koningin a.s. Donder dag de jaarbeurs zal openen,zal luister bijzetten aan de 92 stands, die de jaarbeurs omvat. Moge deze goede zaken maken, opdat de jaarbeurs nietblijkt een duur pretje te zijn, maar een mo derne succesvolle rec'am: ter uit breiding van het afzetgebied. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Portemonnaie met inhoud. Veldwachter Griep. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Sportnieuws. Axel II—Veteranen 7-1. Niettegenstaande de hitte was Zaterdagavond weer een elftal I

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2