Binnenland. Landbouw. Bij Examens Crediet aan Duitscbland i De alarmeerde berichten van den Amerikaanschen secretaris van de schatkist Mellon over den noodtoestand in Duitschlanc hebben president Hoover er toe gebracht zelf stappen te onder nemen, teneinde te trachten tijdig het dreigend gevaar van een vol ledige inzinking der Duitsche be talingskracht te voorkomen. Het is althans naar de meening welke men in vooraanstaande politieke en economische kringen koestert, de zin van de door het Witte Huis afgelegde verkaring Hoe dringend president Hoover het initiatief der Ver. Staten nood zakelijk acht, blijkt uit het feit dat hij na terugkeer van zijn reis door het midden en westen der Ver. Staten dadelijk de partijlei ders alsmede den onderstaatssec retaris van den schatkist Mills en den waarnemend handelssecreta ris Julius Klein bij zich heeft ont boden. Waarschijnlijk zijn er nog geen definitieve besluiten genomen om trent een directe herziening van het Youngplan of schrapping van bestaande verplichtingen. Een poging om verlichting te brengen, zal dus uitsluitend kun nen geschieden door een alge meen uitstel van de betalingen zoowel van herstel- als van de intergeallieerde schulden. Als tweede middel wordt genoemd een reusachtig crediet aan Duitsch- land. Beide mogelijkheden wor den ernstig onder het oog gezien. Tegelijk met het plan tot het verleenen van uitstel van schuld betaling zal ook het in financieële kringen van New-York onder steunde voorstel, om de Reichs bank bij de Federal Reserve bank te New-York een deposito van 300 millioen dollar ten beschik king te stellen, reeds voldoende zijn om de Duitsche valuta vei lig te stellen zonder dat het mis schien noodig zal zijn hei crediet werkelijk op te nemen Het is nog niet bekend, in hoe verre alle in omloop zijnde ge ruchten met de werkelijkheid in overeenstemming zijn. De financieele deskundige van de „New-York Times" acht het zelfs mogelijk, dat het crediet voor Duitschland 800 millioen zal be dragen. Moratorium, De president der Vereenigde Staten heeft aan de vertegenwoor digers der betrokken landen een verklaring doen toekomen, waar in hij te kennen geeft, dat de Vereenigde Staten bereid zijn 'de betalingen wegens oorlogsschul den voor een jaar uit te slellen, onder voorwaarde dat de belang rijkste Staten met betrekking tot de aan hen verschuldigde gelden een gelijk besluit zullen nemen. Misgerekend. De Burgemeester van Rotter dam heeft Donderdag-avond klok slag elf uur een prachtig oogen- blik gehad. In den Raad is aanhangig een wijziging van de arbeidsvoor waarden van het tramweg-perso neel. Daarop waren tal van-amen- dementen (26) ingediend. Het was een ware verkiezings-kluif. In het zicht van de naderende raadsverkiezingen van de vol gende week zouden verschillende fracties bij de behandeling tegen elkaar opbieden, om de gunst van het personeel te winnen. Dit is in de laatste jaren in Rotterdam méér voorgekomen. Wat gebeurt Donderdag avond kwam het zaakje aan de orde en de heeren „democraten" zetten zich schrap, om het dien avond af te doen dat kon nog nèt voor de verkiezingen. De algemeene beschouwingen duur den tot elf uur. Toep kwamen de amendementen aan de beurf Mis. Tot algemeene verrassing sloot de voorzitter de vergade ring en stelde de verdere behan deling uit. Opschudding. Wij laten nu verderDe Maas bode" vertellen ,Wat nu De vergadering ge sloten Verwondering, verbazing, pogingen om voor te stellen dan in elk geval nog te gaan stem men en toch eindelijk een be slissing te nemen. Maar de voorzitter stond kalm pjes op en nam, de raadsleden onthutst achterlatend, fluks de kuiten. Hij smeerde hem zou den de Rotterdamsche jongens zeggen en liet zich verder niet meer zien. Natuurlijk waren er raadsleden, die elkander verwijten begonnen toe te werpen. Maar wie had daar nu schuld aan Hoogstens de S D. A. P., welke van de avondzitting zooveel tijd had ge bruikt. Ons jongste raadslid, onze „lieftallige" Benjamin, de link- sche maar niet linke socialist Kuilenburg, kreeg het op zijn zenuwen en schold den voor zitter der rechtsche fractie, den heer Hanemaayer, uit voor „chris telijke smeerlap". Groote opwin ding. Kalmeerende woorden. Een reprimande voor het roode broekje. Nadat de herrie wat bedaard was, kwam men tot de bevin ding, dat de raadszaal toch geen geschikte gelegenheid is om te overnachten. De zitting was trou wens gesloten. Misschien, dat de voorzitter, gezien zijn haast, toen al op één oor lag." De heeren hadden gedacht eens flink aan den gemeentelijken pruimenboom te schudden, vlak voor de verkiezingen. Mis. De burgemeester, met de we tenschap, dat de financiën er tóch al zoo miserabel voor staan, maakte keurig van de gelegen heid gebruik, om het ontwerp na de verkiezingen te behandelen. Avp. een Weer een vcnlenkcuring. Zaterdag hield de Verceniging van Zeeuwsche paardenfokkers Arbeid Adelt" N T. S alhier ledenvergadering, teneinde premiën en wat nog nader ge regeld diende te worden, vast te stellen. De voorzitter, de heer Joh. de Feijter van Zaamslag, deelde dan mede, dat de keuring bepaald was op 2 Juli aanst., aanvan gende des voorm. 9 uur en dat naar de prijzen zullen kunnen mededingen veulens, één-jarige merriën en hengsten en 2-jarige hengsten, waarvoor reeds plus minus 100 exemplaren waren aangegeven. Ook zullen aanwezig zijn een viertal bekroonde hengsten met afstammelingen, nl. „Victorieux1 I 1443, „Bourgeois" B 1431, Mon Gros de mon Souhaite", 3 1331 en „Herseur de Cogne- beau" waarvoor ongetwijfeld wel langstelling zal zijn. Trouwens, we verwachten voor het geheel even goed belang stelling, want het is toch of de jaardenfokkerij weer een beetje meer belangstelling krijgt. De pio niers hebben wel goed gezien, dat het beter was moed te hou den en door te zetten met het aanschaffen van goed fokmate- riaal, omdat daaruit goede vruch ten komen. Kweekt men slechte jaarden, dan ligt immers de geheele paardenhandel tegen den grond En dat zou bij de heer- schende malaise nog dubbel erg zijn, want dat is toch een onder deel van het landbouwbedrijf, dat niet weg te cijferen is. Men zie maar op hetgeen vroeger be reikt werd. Ook het gemeentebestuur van Axel heeft dat blijkbaar begre pen. Op een vraag van boven genoemde vereeniging werd be sloten om drie medailles te schenken, of een bedrag totf 15. Ook vernemen we, dat de hengstenvereeniging „De Herle ving" een tweetal medailles schonk. s De beschikbare medailles zul len grooter van stuk zijn, dan het vorige jaar. Uitvoering Tarwewet. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de algemeene maatregel van bestuur tot uitvoering van de Tarwewet 1931, welke binnenkort In werking zal treden, onder meer zal bepalen op welke voorwaarde zal zijn toegestaan het vervoeren en voorhanden hebben van tarwe meel of tarwebloem, waarvan de samenstelling niet voldoet aan de eischen, gesteld door den met de zaken van den landbouw belasten minister. Bedoeld wordt ten deze, bloem bestemd voor de bloem-verwer- kende industrieën. Ook wordt in den algerneer.en maatregel van bestuur voorge schreven het aanhouden van re gisters, betreffende aankoop, ver koop en verwerking, door hen die tarwemeel of tarwebloem vervoe ren, voorhanden hebben of af leveren, terwijl voorts zal worden bepaald, dat de Minister kan toestaan gedurende een door hem vast te stellen tijdsduur, na het in werking treden van den alge meenen maatregel van bestuur, bloem waarvan de samenstelling niet aan de voorgeschreven eischen voldoet, voorhanden te hebben. Loongeschil. Dezer dagen is een loongeschil ontstaan tusschen den R.K. Land- arbeidersbond en den Kring Hulst van den Ned. Chr Boerenbond (werkgevers) in voor den laatste wat betreft de afdeelingen West dorpe, Zuiddorpe, Boschkapelle, Terhole en Graauw. Er werd besloten dit geschil aan arhitrage te onderwerpen, maar men kon het niet eens worden over den voorzitter van het scheidsgerecht. In verband hiermede belegde de Rijksbemiddelaar, prof. mr. Aal- berse, met de partijen een con ferentie. Het resultaat daarvan is, dat aan ir. L. A. Fruytier ver zocht is als voorzitter op te treden, die deze opdracht heeft aanvaard. N. R. Crt. deze ziekte veelvuldig voorkomt, heelt de Engelsche Minister van Landbouw het vervoer van alle runderen, vogels, geiteD en var kens in Engeland verboden, tenzij daarvoor vergunning is verleend. Tuinbouwproefvelden. Verschenen is het verslag van proefnemingen met bestrijdings middelen tegen ziekten en be schadiging van vruchtboomen, door Ir. A. W. van de Flassche, Rijkstuinbouwconsulent te Goes. Het verslag is in boekvorm uit gegeven en laten we dit maar eerst zeggen, gratis verkrijg baar voor Zeeuwsche fruittelers. Een briefkaart met verzoek naar Ir. van de Plassche, en het wordt toegezonden. Wie dat verslag heeft, zal zien, dat het geen dorre opsomming van cijfers is, maar een met foto's verlucht zeer net boekje, vol wenken en uiteen zetting van al wat de fruitteler dient te weten en in acht te nemen, om resultaat te hebben, d.w.z. mooie appels, peren, bes sen en pruimen. Vooral de inleiding is lezens waardig. Men grijpe daarom de gelegenheid aan, om dat boekje aan te vragen. Snikerbioten io Rusland. De Directie van den Landbouw heeft van het Internationaal Land- bouw-Instituut te Rome het be richt ontvangen, dat de in de Unie van Sovjet-Republieken met suikerbieten beteelde oppervlakte op 5 Juni j.l. geschat werd op 1.473.000 H.A. tegen 1.025.000 H.A. in 1930. Mitsdien zoude het regeerings- plan-daar te lande met 3.2 pCt. overtroffen zijn. Steun aan de Engelsche beet wortelsuikerindustrie. Het Engelsche Lagerhuis heeft het voorstel aangenomen om de bietsuikerindustrio 'n crediet te verleenen van ca. 225 000 pd. st. Dit bedrag zal aan 12 Engelsche suikerfabrieken worden uitbe taald onder voorwaarde, dat de fabrieken zich verplichten aan de bietenbouwers een bepaalde som te vergoeden. De verbou wers zullen volgens het aange nomen voorstel 38 sh. per t. bie ten ontvangen bij een suikerge halte van' 151/, pet. en een halve kroon meer voor elk procent suiker, dat het genoemde te bo ven gaat. De Engelsch-Neder- landsche groep neemt niet aan deze regeling deel. Vee-vervoer. Aangezien gevallen van mond en klauwzeer zjjn waargenomen in verschillende deelen van En geland, als gevolg van den in voer vau vee uit Ierland, waar AXEL, 23 Juni 1931. De heden gehouden raadsver gadering werd bijgewoond door 8 raadsleden, plus o.a 3 gekozen raadsleden op de tribune. Na kennisname van de inge komen stukken werd in har.den van B. en W. gegeven een vraag om overname van den Oudenweg van den poider Beoostenblij be noorden. De verzoeken om aankoop van bouwgrond resp. door M. van Doeselaar, P. Zegers, A. Scheele en J. Wieland werd onder de be staande voorwaarden toegestaan. Ontheffing van art. 44 sub d. van het Motor- en Rijwielregle ment werd niet toegestaan. Afgewezen werd een verzoek van de bewoners van den Ouden weg om de sloot achter hun woning te rioleeren; eveneens een verzoek tot verbouwing van de tribune en een vraag om trot toirs in de Oosterstraat. Na gevoerd debat werd met 5 tegen 3 stemmen besloten om een derden (zoo mogelijk gedipt.) ambtenaar ter secretarie te be noemen voor één jaar en op f 1000 salaris. Bij de omvraag werd gewezen op het loozen van water in de sloot achter de gasfabriek, waar door schade ontstaat voor de visscherij. Eveneens op den slechten waterafvoer aan den Oudenweg en ook op den toestand waarin de veldvruchten verkeeren in de omgeving van de ammoniakfa- briek de l'Azote te Sluiskil. De Voorz. antwoordde omtrent dit laatste punt in correspon dentie te zijn met den Gezond heidsdienst te 's-Gravenhage. Beroepen naar de Ned Herv. Kerk alhier ds. J. W. Noteboom van Aagtekerke. Vereen, voor Vreemdelingen verkeer. Naar men ons schrijft, wordt door het bestuur van de V. V. V. alhier volop gewerkt aan de voor bereiding van de huisvlijttentoon- stelling en winkelshow, die zij als laatste nummer van hun pro gramma voor 1931 geven. Men schrijft ons daarover het volgende: Het belooft voor de V. V. V. in werkelijkheid een waardig slot te zijn. De afdeeling huisvlijt verheugt zich in zoo'n groote belangstel ling, dat enkele telaatkomers moesten worden afgewezen. Een 90-tal inzenders(sters) gaven zich op met meer dan 200 inzendingen. Verder worden hier nog aan toe gevoegd de inzendingen van tee- keningen door de vereen. „Am- bachtsbelang". Ook deze inzen dingen beloven schitterend te zijn. Ook verschillende standhouders zullen hun beste beentje voor zetten. De deelname hiervoor is van dien aard dat geen verlenging van opgave voor deelname kon worden toegestaan. De verlich ting der lokalen zal schitterend worden. Alles doet aanzien, dat deze tentoonstelling alle vorige in pracht zal overtreffen en dat de standhouders het woord ma laise zullen bewaren tot later, maar zullen tocnen de stormen van depressie te willen trotseeren. Ook bestaan plannen de openings rede voor de tentoonstelling per radio uit te zenden. Wij zullen nog maar niet op de zaak vooruitloopen, maar af wachten wat wij te zien zullen krijgen. Aan onze post-abonnee's. Het gebeurt nog al eens, dat we buitenmenschen, die onze krant eerst des Woensdags of Zaterdags besteld krijgen, op Dinsdag- of Vrijdagavond aan ons bureau ko men, om dan hun krant af te ha len. Meestal loopt dat op teleur stelling uit, omdat de kranten dan al naar het postkantoor zijn ge bracht. Maar nu is door het hoofdbe stuur der P. T. T. een regeling getroffen, dat men in zoo'n geval op het postkantoor zijn krant kan afhalen, als het kantoor niet ge sloten is. Zij die er dus belang bij hebben om ons blad nog 's avonds te hebben, kunnen dat aan het postkantoor vragen, zon der dat dit extra-kosten meebrengt Men behoeft er dus geen busrecht voor te betalen. Ook voor dagbladen van elders geldt die regel, maar bij druk ver loop kan dan de directeur van het postkantoor een bepaald uur vaststellen, zooals dat nu op Za terdagavond gebeurt. Het is ons bekend, dat van deze faciliteit reeds hier en daar gebruik wordt gemaakt; lezers die er niet mede bekend waren, kunnen er echter wellicht hun voordeel mede doen. Door notaris Callenfels te Terneuzen werd namens de erven de.weduwe van Hove—Verhelst te Sluiskil, Zaterdag geveild een zoo goed als nieuw woonhuis met 35 roeden grond, staande aan de Pierssenspolderstraat. Kooper werd J. Schenk. Vrijdagmiddag is bij het afbreken van het oude luchtspoor aan de Cokesfabriek te Sluiskil een ernstig ongeluk gebeurd. De 47-jarige werkman C de Wit uit Ter Neuzen was bezig met het afbranden der stangen, die het luchtspoor met den koel toren verbonden, toen plotseling het gevaarte losraakte en naar be neden stortte, den man in zijn val meesleurend. De ongelukkige die afschuwelijk verminkt werd opge nomen, was op slag dood. Hij laat een vrouw en kinde ren achter. Zondagavond brak door on bekende oorzaak brand uit in een landbouwschuurtje, toebehooren- de aan den heer Th. de Caluwé gelegen aan het gehucht Drie kwart. Het schuurtje, waarin zich enkele landbouwwerktuigen be vonden, brandde tot den grond af. H. B S. examen Voor het eindexamen R H. B. S. zijn geslaagd J. J. Augusteijn te Axel, mej. Ma. D. J. de Bel te Sas van Gent, H. H. S. de Caluwé te Westdorpe en H. L. J. Willemsen te Terneuzen. Te 's-Gravenhage slaagde voor het 2e gedeelte notariaat ne heer Joh. Klaassen A. Jzn., te Terneuzen. Tot ontvanger-griffier van den Visaitpolder te Terneuzen is benoemd de heer Z. E. Eckhardt, te Terneuzen. Oostburg. Ter gelegenheid van de 2e Oostburgsche Jaarbeurs (klinkt dat woord niet een beetje voor naam is door het gemeente bestuur van Oostburg een keurig boekje uitgegeven met foto's van de daar te beziene merkwaardig heden. Er is een stukje historie aan verbonden en voorts ver meldt het boekje eenige feiten, die de aandacht waard zijn. En ofschoon dat nu niet veel is, wat wij Zeeuwsch-Vlamingen niet wisten, doet het toch goed aan, dat een gemeentebestuur met medewerking van der zake kundigen, in en buiten den lande bekend maakt, wat Oostburg den vreemdeling en ook den bewo ner kan bieden om er het ver blijf zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Het is echt V. V. V.- werk. Voor belastingbetalers. Men wordt eraan herinnerd, dat op de aanslagen in de Grond en Personeele Belasting, die ge dateerd zijn Maart 1931 vóór den 30en Juni de verschenen termij nen moeten zijn betaald, wil men vervolgingskosten voorkomen. Trein naar Selzaete. Van af 1 Juli a s. vervalt op werkdagen de trein, die te 8,50 van Terneuzen naar Selzaete rijdt. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuw-1 tabletten gebruikt. Koker 5 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ti1

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2