Gratis Gemeenteraadsverkiezingen. Binnenland. Arbeidstijd in kolenmijnen. De internationale arbeidsconfe- rentie heeft zich te Genève bezig gehouden met de redactie van de Internationale Conventie inzake den arbeidstijd in de kolenmijnen. De Britsche minister voor het mijnwezen, Shinwell, bracht een interessant rapport uit over de werkzaamheden van de commis sie, die zich onder voorzitterschap van den voormaligen Duitschen Rijksminister van Arbeid, dr. Brauns, in talrijke zittingen met deze materie had bezig gehouden en de zaak van alle kanten onder het oog had gezien. De conventie bepaalde den arbeidstijd op 7s/« uur per dag, waarbij de tijd van het in de mijn afdalen en het opstijgen is inb. grepen. De Belgische mijnwerkersver tegenwoordiger Dujardin en de Britsche vertegenwoordiger der mijnwerkers Cook pleitten krach tig voor het aannemen der con ventie, zoowel om de groote overproductie in de kolenindus- trie te beperken als met het oog op de moeilijkheden en gevaren die voor den mijnwerker'aan zijn beroep verbonden zijn. Het Vaticaan. Op het Vaticaan verklaart men nopens het conflict met de Itali- aansche regeering, dat de voor naamste kwestie die is van de ontbinding der vereenigingen der katholieke actie. Deze schending van het con cordaat op een zeer bepaald punt is van blijvenden aard. Het standpunt van den H.„Stoe! is niet gewijzigd en kan niet ge wijzigd woiden, daar het Vaticaan sterk in zijn recht, ook wat be treft het bestaan van de katho lieke actie. Paus Pius XI heeft besloten het pauselijke leger met ongeveer 900 man te versterken, meldt de «United Press". Eerst wordt de eeregarde, die uitsluitend yit of ficieren van adellijke katholieke afkomst bestaat, met 30 man ver sterkt. Verscheidene honderden candidatea hebben zich voor deze bijzondere posten aangemeld, zoo dat een commissie moest worden benoemd om een keus te doen. De eeregarde doet dienst bij bij zondere gelegenheden, bijv. bij plechtigheden in het Vaticaan en in de St. Pieterskerk. De uniform lijkt op de gala-uniform der Ita- liaansche kurassiers. F. W. Grosheide, die niet her kiesbaar was, is benoemd jhr. dr. A. F. de Savornin Lohinan, oud-lid van het H.B. De overige drie aan de beurt van aftreden zijnde leden, dr. C W. Th. baron van Boetzelaar, dr. G. Royer en ds. K. H. Wallien werden her kozen. Inzake de vacature baron Van Boetzelaar was ook candidaat gesteld prof. dr. A. J. van den Bergh, hoogleeraar aan het Oud- Katholiek Seminarie te Amers foort. Enkele afgevaardigden konden zich er moeilijk mede vereenigen, dat ook een Katholiek als bestuurder van het Genoot schap zou kunnen optreden, het geen de voorzitter er op deed wijzen, dat ieder, die de begin selen van het Genootschap vol ledig is toegedaan, lid en dus ook bestuurder moet kunnen wor den, indien de geschiktheid daar voor aanwezig is. «De Ttfd" bljjft. De algemeene vergadering van aandeelhouders van het Dagblad «De Tijd" verwierp de voorge stelde statutenwijziging waarop het College van commissarissen in zijn geheel aftrad. Een nieuw college werd geko zen en daarna werd besloten de exploitatie van het dagblad voort te zetten. Bij zonnebrand, doorzitten, stuk- loopen enz. is Purol zeer ver zachtend en genezend. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis een boekje over huidverzorging en huidgenezing. Dankbaarheid en hoop. Het Zendingsbureau te Oegst- geest meldt ons Nu er een paar weken ver loopen zijn en wij niet slechts op de allereerste indrukken be hoeven af te gaan, blijkt wel, dat deze toch bevestigd worden, n. dat de Pinkstercollecte in totaal beduidend hooger is geweest dan vorige jaren. Al laat zich nog niet bepalen hoeveel meer, toch is in bijna alle gemeenten blijk baar kennis genomen van de verspreide boekjes en is in vele de opbrengst verdubbeld, in en kele zelfs nog meer dan dat. Onder invloed daarvan zijn de inkomsten in Mei gestegen tot f71.000, vorig jaar f51.000 en is er tot dusver in deze maand (Juni) ook reeds onge veer f40.000 ontvanger. Waarin 1930 in Juni evenwel is inge komen f 95.000 zal er nog eenige inspanning noodigzijnom dit jaar in deze maand ook dat bedrag te bereiken en zoo dat niet mogelijk mocht zijn, in elk geval het voor deze maand noo- dige bedrag van f 85.000 bijeen te brengen, wat wel zeer nood zakelijk is omdat anders de achterstand aan ontvangsten, die toch reeds boven de f 200.000 gestegen is, nog grooter zou worden. Uiterst dankbaar voor wat in de afgeloopen weken door de gemeente is gedaan, verblijven wij dus op voortge zette en volhardende inspanning der offervaardigheid hopen. Ned Bijbelgenootschap. In de vacature in het hoofdbe stuur van het N. B. G., ontstaan door het aftreden van prof» dr. AXEL, 19 Juni 1931. De agenda voor de vergade ring van den Gemeenteraad al hier op Dinsdag aanst. bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen Stukken. 3. Diverse verzoeken om aan koop van grond. 4. Verzoek van de P.Z.E M om onthefling van het bepaalde in artikel 44 sub d van het Motor- en Rijwiel-reglement. 5. Idem van de bewoners van de Beoosten-bleysche straat (nabij Ouden Weg) om de sloot achter hunne woningen van ge meentewege te rioleeren. 6. Idem van de plaatselijke muziek- en zangvereenigingen om tot vernieuwing van de kiosk op de Markt over te gaan. 7. Idem van de bewoners van de Oosterstraat, om die straat van trottoirs te voorzien. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor aanstelling van een 3en ambtenaar ter secre tarie. 9. Voorstel tot wijziging van de begrooting der Gemeente en van het Grondbedrijf, dienst 1930. Onze stadgenoot, de heer F. Dieleman Pz onderwijzer aan de Hervormde school te Zaam slag, is benoemd tot onderwijzer aan de Herv. Prinses Juliana- school te 's-Gravenhage, speciaal met het oog op te geven zang lessen. Woensdag slaagde te Mid delburg voor onderwijzer de heer H. P. Oggel, alhier. Hondendressuiir. Gisteren werd alhier bij den heer H. Dieleman een feestver- gadering gehouden door de Zeeuwsch Vlaamsche Honden- dressuurvereeniging, ter herden king van het 10-jarig bestaan dier vereeniging. Nadat hij alle aan wezigen had verwelkomd, hield de voorzitter, de heer Donker, brigade commandant bij de Kon. Marechaussee te Terneuzen een rede, waarin hij verschillende ge beurtenissen uit het verenigings leven van dezen kring in herin nering bracht. OP 18 Juni 1921 werd de vereeniging gesticht in de Axelsche marechausseekazerne ter verkrijging van degelijke po litiehonden, die bij het speuren naar misdadigers behulpzaam konden zijn. Reeds op 17 Dec. van dat jaar werd te Oostburg een demonstratie gegeven vaft het» geen góede politiehonden pres- teeren kunnen. In 1923 werden vergoedingen toegekend voor bepaalde honden en het volgend jaar verwierf zelfs de hond van wachtmeester De Keuning te Philippine een certificaat met lof van de Ned. Politie-vereeniging. Herdacht werd ook het werk van dhr. C. den Toom, die van 1926 tot 1931 als secretaris de stuwkracht der vereeniging was. Ook werd gewezen op het suc ces, dat op PinksterMaandag in 1930 te Axel werd behaald met een demonstratie. De vereeniging telt thans 45 leden en 3 donateurs, terwijl het bestuur bestaat uit de heeren Donker vnd. voorzitter, Van Leu ven te Kloosterzande, vice-voorz., F. Schoute, opperwachtmeester te Sas van Gent, secretaris, Graef- schepe, rijksveldw. te Sluiskil, penn. en De Keuning vnd. com missaris. Spr. wakkerde allen aan om te volharden in hun liefhebberij, gezien de goede resultaten, die al bereikt zijn. Namens zijn medeleden, dankte de heer Keuning vnd. den voor zitter voor de gesproken woorden en zeide, dat het voor een groot deel aan diens beleid was te danken, dat de vereeniging zoo lang bestaat en in zoo gunstige conditie ondanks de geleden te genspoeden. Spr. feliciteerde den heer Donker met zijn tienjarige leiding en hoopte, dat het zoo nog vele jaren door mag gaan. Na nog eenige besprekingen van gezelligen aard, begaf men zich aan tafel voor een gemeen- schappelijken maaltijd, het slot der vergadering. Ternenzen. Maandag jl. werd alhier een spoedeischende raadsvergadering gehouden, waarin o a. mededee- ling werd gedaan van een schrij ven van Ged. Staten, dat geen aanleiding bestaat tot verlaging der jaarwedden van burgemeesters secretarissen en ontvangers. Door dhr. Colsen en anderen werd gevraagd om een beslissing te nemen in zake het leggen van een trottoir voor de woningen langs den kanaalweg te Sluiskil. Burg. en Weth. stelden voor om dit plan aan te houden voor de begrooting van 1932, terwijl in verband met de zware offers, die worden gevraagd voor andere werken, werkloozensteun, enz: en te verwachten vermindering van inkomsten zuinigheid geboden is. Dhr. Colsen deelde mede, dat blijkens een door hem ingesteld onderzoek de kosten ver afweken van de door B. en W. geraamde cijfers. Tegenover een lengte van 3 M. verkreeg hij slechts 1124 M., tegenover een begrooting van f 18.000 heeft hij een aanbieding voor het leveren van de mate- terialen van f 3658, zonder het leggen, en een voor het leggen inbegrepen, daar de Waterstaat het zandbed wil gereed maken voor f6150, terwijl de betrokkene voor f500 meer ook het veran deren van de perceelen op zich wil nemen. Nu lag er bij de stuk ken een begrooting van f 12.000, doch daar blijft dit b'edrag nog aanmerkelijk beneden. Dat hij een spoedeischende vergadering heeft aangevraagd vindt zijn oor zaak in het aanvangen met de wegsverbreeding door den Rijks waterstaat. Wordt het werk tege lijk daarmede uitgevoerd, dan zal het veel goedkooperzijn, dan wan neer de gemeente het later zou doen. Dhr. Geelhoedt bestreed het voorstel van dhr. Colsen op finan cieele en technische gronden j de zaak is niet zoo eenvoudig. Op die aanbiedingen, die niet vooraf ter kennis van Burg. en Weth. zijn gebracht (hetgeen toch ook zonder buitengewone raadszitting had kunnen geschie den) kon hij niet ingaan. Men dient eerst te weten welk mate riaal men krijgt. De Voorzitter ontraadde den raad thans een besluit te nemen. Er staan verschillende huizen, wier voordeurdorpel aanmerkelijk beneden het trottoir zou komen té liggen. Een zelfs 30 c.M. Bij een besptcking met dhr. Kooman bleek hem, dat de be grooting op f 11.080 kwam, ter wijl er aanleiding is om dit werk niet overhaast uit te voeren. Ook andere leden bestreden het voorstel-Colsen, dat werd verworpen met 7 tegen 4 stem men. Dhr. Scheele klaagde over het houden van optochten met muziek op Zondag, zooals dat jl. Zondag met een club voetballers plaats had. Spr. betoogde, dat de over heid heeft te zorgen voor de Zondagsheiliging en de rust op de openbare straat. Het gebeurde griefde spreker en zijn geestver wanten zeerste. Het protest vond steun bij de h.h. Bedel en Van Aken. Dór. Van Driel daaren tegen kon geen woorden vinden, om uiting te geven aan zijn ge voelens van dankbaarheid jegens den burgemeester voor het ver- leenen der vergunning en vond daarin steun bij de h.h. Colsen en Verlinde, die o.a. wezen op de groote belangstelling, die het publiek had getoond. De Voorzitter erkende, dat hij verzuimd had er met de wet houders over te spreken Ove rigens staat hij omtrent dit onder werp, nog steeds op het stand punt, dat hij als burgemeester, onafhankelijk van zijn persoon lijk beginsel, rekening heett te houden met de verschillende geestesstroomingen, die er in de gemeente zijn. En dan is het wel bekend, dat een meerder heid in de gemeente een derge lijke gelegenheid wenscht. De optocht met muziek had plaats op een tijdstip, dat de gods dienstoefeningen afgeloopen wa ren deze werden dus niet ge hinderd en alles is ordeLijk afge loopen. Zoolang hij in deze te beslissen heeft, zal men van hem geen andere gedragslijn kunnen verwachten. Dat verschillende heeren het met deze zienswijze niet eens waren, bleek uit de replieken, die hierop in geestdriftige be woordingen volgden. Woensdagmiddag ging al daar de 24-jarige Th. Specht, conducteur bij de SpoorwegMij. MechelenNeuzen, met C. 't Gilde, onder-chef aan die lijn, een bad nemen in het kanaal, achter het spoorwegterrein. S. moet daarbij onwel zijn gewor den, of kramp hebben gekregen, zoodat hij zonk en eersi later na langdurig dreggen zijn lijk werd opgehaald. Tevergeefs had 't G. hem nog trachten te grijpen en was zelfs de spoorwegbeambte Andriessen gekleed te water gesprongen om hulp te bieden. Het lijk werd per auto naar Sluiskil vervoerd, waar de pleeg ouders (R. van Aerde) woonach tig zijn. Het vlassersbedryt. De vorige week vergaderden de R.K. Vereen, vlassers van St. Jansteen en Koewacht, ieder in eigen gemeente maar beiden over dezelfde belangrijke kwestie der steunregeling aan de vlasindus trie. In Holland, zoowel als in West- Brabant en Zeeland (Z -Vlaande ren) wordt de nood steeds drei gender en het gevaar voor het wegkwijnen dezer industrie, welke van zoo groote beteekenis is voor de werkverschaffing met den dag grooter. Deze overtuiging heeft zich gelukkig ook bij de Regee ring gevestigd en deze zal hare medewerking verleenen om het vlasbedrijf in leven te houden. Het spreekt vanzelf, dat, nu de nood dringt en de vlassers on te zeggen het water tot aan de lippen staat, er een maatregel moet getroffen worden, welke desnoods dadelijk in werking kan treden. De steunregeling, van Rijk en Gemeente, welke enkele maanden haar werk heeft gedaan en sommige gemeenten bijna op de flesch heeft geholpen, is ge heel en al onvoldoende gebleken. Naar men aan „Zelandia"schrijft is van het verstrekken van rente loos voorschot geen sprake en het voorstel om een bepaalde som f 35.f 40.— per baal toeslag, zou principieel wel de aandacht der regeering hebben» maar, eer de eindbeslissing over zoodanig voorstel gevallen is, was de vlasindustrie misschien reeds lang ten grave gedaald. Zoo heeft men dus de aandacht gevestigd op een toeslag op de werkloonen, die f 35.—- per baal benadert. Dat zulk een loontoeslag, toepasse lijk op huisvlassers, eventueel door de regeering zal worden toegestaan, is, afgaande op de mededeelingen welke in de ver gaderingen gedaan werden over besprekingen hier en elders, niet uitgesloten. Bovendien zal ge tracht worden de betrokken ge meentekassen buiten het geding te houden, waar tegen zeker wel geen enkel gemeentebestuur be zwaar zal maken. Die hebben dan ook al genoeg moeten dok ken Voorwat St. Jansteen en Koewacht betreft, zijn er tevens onderhandelingen gaande met de P.Z.EM, over vermindering van stroomtarief voor alle bij de vlas sersbonden aangesloten leden. Uit de mededeeling van den heer P. C van Helsland, bleek dat bedoelde onderhandelen in een ver gevorderd stad ium zijn. Mocht echter de uitslag van be doelde handelingen niet zijn over eenkomstig den wensch der bo vengenoemde vereenigingen, dan zullen, aldus de heeren van Hels land te St. Jansteen en de Waele te Koewacht ten behoeve der le den hun stoommachines zullen beschikbaar stellen, teneinde deze eenigszins in hu weinig loonend werk tegemoet te komen, hetgeen zeer gerespecteerd wordt. Opcenten sigarettenacctyns Winkeliers en grossiers in si garetten worden eraan herinnerd, dat de aanvullingszegels vóór 20 Juni a.s. moeten worden aange vraagd bij den ontvanger der in voerrechten en accijnzen, waartoe formulieren kosteloos aan diens kantoor verkrijgbaar zijn. Predikbeurten te Axel. Zondag 21 Juni 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9\« ure Ds. Elenbaas, van Borssele. Nam. 2 D3. J. W. Maas, van Kloos'erzande. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. Vonk, van Baarland. Nam. 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Ds. B. v. Neerbos (Bed. H. Avondm.) Nam. 230 Dezelfde, 's Av. 6 Dezelfde. SAS VAN GENT. De uitslag der stemming voor den gemeenteraad alhier is als volgt Uitgebracht 1140 geldige stem men, kiesdeeler 103. Lijst I (R.K336 st. Gekozen V. Verschaffel, E. C. van Goethem en C. L. de Maayer. Lijst II (s.d.a.p288 st. Geko zen J. de Leux, P. Seijbel en C. Machielsen. Lijst III (vrije kath189 st. Gekozen W. Tak en P. Kaas. Lijst IV (lib. kath). 242 st. Gekozen A. A. Marquinie en L. de Meyer. Lijst V (lib. protestant) 85 st. Gekozen P. Neeteson. ST. JANSTEEN. De uitslag der stemming voor den gemeenteraad was als volgt Uitgebracht 1143 geldige stem men. Kiesdeeler 10310/n. Lijst I (Vrije Kath.) 401 st. P. J. J. Vael, 161, P. C. van Helsland 16, H. Vergauwen 13, F. P. Schiffer 103, C. L. Marti net 77, P. J Pluijm 14, Ch. L. Braem 0, H. F. Peeters 17. Gekozen de heeren Vael, Van Helsland, Schiffer en Martinet. Lijst II, F. Smet, 60 st. Lijst III, Coppenolle, 24 st. J. C. Coppenolle 22, M. Fer- ket 2. Lijst IV, R.K. Staatspartij, 524 st. C. H. M. Plasschaert, 272, G. de Buck 81, J. Ferket 23, P. F. Stevens 33, E. Ivens 14, J. A< Vinck 28, B. J. Hesters 43, A. F. Mangnus 15, H. A. Jansen 2, B. V. Vonck 13. Gekozen de heeren Plasschaert^

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2