Examen gedaan en niet geslaagd Rechtszaken. Gemengd Nieuws. vaartuig «Prins Hendrik" en voer naar de werf. Hier werd de Prinses begroet door den eigenaar van de werf, wiens dochtertje bloemen aan bood. De Prinses en gevolg werden vervolgens over de weif geleid, het eerst naar den dirigent, die leiding gaf aan een zanghulde van de kinderen van alle lagere scholen in Groningen. Een der kleinste kinderen van de onge veer dertienhonderd, die zang- hulde zouden brengen, bood op nieuw bloemen aan. De kinderen zongen daarop twee coupletten van het Wilhelmus, waarna de Prinses zich begaf naar een op de werf geplaatste verhooging, waar de plechtigheid der dooping en tewaterlating zou plaats heb ben. Vóór de plechtigheid hield de hoofdinspecteur voor de Scheep vaart, vice-admiraal C. Fock, die den Minister van Waterstaat ver tegenwoordigde, een korte rede in welke hij een overzicht gaf van het bijzondere karakter en de belangrijkheid van de scheeps- bouwnijverheid en de kleine vaart in Groningen, in het bijzonder in de achter ons liggende jaren der twintigste eeuw. Spr. schetste de gevolgen van den wereldoorlog, die een einde maakte aan de kleine vaart. De heer Fock schetste daarop de ontwikkeling van het motor zeilschip en motorschip, een nieuw type schip voor de kleine vaart. In tiental verloopen jaren zijn op deze werf ruim zestig kleine vaart-motorschepen gebouwd, welke bijna alle onder Neder- landsche vlag in de vaart zijn gebracht. Er kan worden vastgesteld dat ongeveer tweehonderd kleine vaart-schepen met motor-voort stuwing, onder Nederlandsche vlag tusschen de Noordzee, Oost zee en het Kanaal in bedrijf is, terwijl ondanks de thans in de vrachtvaart bestaande moeilijke omstandigheden alle nog loonend kunnen varen. Nadat de kinderen drie cou pletten van het lied «Naar Zee" hadden gezongen, hield de in specteur van het Nijverheidson derwijs, een rede, in welke hij wees op het groote belang van het schoolschip voor de opleiding voor de binnen-, zoowel als voor de zeevaart en verzocht tenslotte H.K.H. Prinses Juliana de doop plechtigheid te willen verrichten. De Prinses gaf hieraan gaarne gevolg, waarop gezongen werden drie coupletten van „Een liedje van de Zee". De eigenaar vpn de werf bood H.K.H. een zilveren bijltje aan met inscriptie: ,Aan H.K.H. Prinses Juliana, aangeboden door de Scheepswerf .Gideon" van den heer J. Koster Hzn., te Gro ningen, op 13 Juni 1931 ter ge legenheid van de tewaterlating van het instructievaartuig „Prinses Juliana". Onder luid gejuich van de vele aanwezigen op de werf en het publiek liet H.K.H. Prinses Juliana daarop de grijs geschilderde „Prinses Juliana", het eerst in ons land gebouwde schoolschip te water. Een muziekcorps liet 't „Wien Neerlandsch bloed" hooren, waar na drie coupletten van „Holland's vlag" de plechtigheid besloten. H.K H. Prinses Juliana betuigde haar groote ingenomenheid met het nieuwe schoolschip. Het zilveren bijltje schonk zij aan het Scheepvaartmuseum te Groningen. Tevens bood de Prinses den directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart, een persoonlijke bijdrage in de bouwkosten van het naar haar genoemde instructievaartuig aan. Onder luid gejuich van de aan wezigen begaf H K.H. Prinses Juliana zich met gevolg weer aan bóor-d van de „Prins Hendrik", die haar naar den overkant van het Winschoterdiep bracht. Hier stonden auto's gereed, waarmede de Prinses naar Gro ningen terugkeerde voor een kort »*n het Museutn van Oud» heden van de provincie en de stad Groningen. Daarna keerde Prinses Juliana per auto naar het Loo terug. AXEL, 16 Juni 1931. Heden had alhier ten overstaan van B. en W. ten gemeentehuize de inschrijving plaats voor de levering van 26 paar lederen waterlaarzen, ten behoeve van de gemeentelijke brandweer. Ingeschreven werd door de volgende Axelsche schoenmakers M van den Ouden-Smies f 17.50, P. J. van Driel f 17 23, H. Smies- Meulenbroek f 17, C. Smies-Die- leman f 16.75 en H Smies-Loof f 16.50. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. In afwijking van het aange geven monster was nog inge schreven door A. Lenos, alhier, voor f 17.50, f 16.50 en f 15.50 al naar het door hem getoonde monster. Intrede van ds. Ruysch ran Dugteren te Zonnentaire. Ofschoon in beknopten vorm mochten we toch nog het genoe gen smaken iets naders te ver nemen van deze plechtige beves tiging en intrede. En omdat het ons bekend is, dat velen in onze gemeente nog gaarne daarom trent iets lezen, laten we hier volgen, wat men ons van be vriende zijde daarvan schreef Over dezen dag hing wel een donkere wolk. Is de dag van intrede er altijd een van zon nige vreugde nu was er bij al het licht de schaduw door het onverwachte overlijden van Ds. J. H. Ruysch van Dugteren te Breda, die zijn broeder, onzen vroegeren leeraar bevestigen zou. Hoe het dezen echter ook in spanning kostte om niet toe te geven aan de smartelijke indruk ken, die zijn gedachten aan het verlies van nog slechts enkele dagen geleden, bezig hielden, toch werden deze overwonnen door de bijzonder hartelijke ont vangst welke men den nieuwen prediker bereid had en maakte droefheid plaats voor dankbare vreugde. Het bevestigingswerk werd nu verricht door Ds. C. E. van dei- Griend, predikant te Dreischor, zwager van ds. Ruysch van Dugteren. Met bijzondere teer heid kweet deze zich van zijn moeilijke taak. Hij had tot tekst gekozen Joh. 135 en 36 „Des „anderen daags wederom stond „Johannes en twee uit zijne disci pelen". „En ziende op Jezus, daar wan „delende, zeide hij„Ziet, het „Lam Gods." Spreker wees op den predi ker, die Jezus heeft te zien en te laten zien en op de hoorders, die niets anders moeten verlan gen dan de prediking van het Lam Gods. Na een hartelijke toespraak liet hij den nieuwen leeraar toezingen Gez. 91 3. Het vriendelijk kerkgebouw was voor deze plechtigheid goed ge vuld, maar meer nog zou het dat zijn in den namiddag met de intrede. Toen kon men slechts met moeite nog een plaats vin den en met nieuwsgierigheid luisterde men, toen ds. Ruysch van Dugteren zijn tekstwoord las. Het was het gebed der vol gelingen van Petrus en Johannes, dien de prediking van Jezus en het doen van wonderen in Zijn naam verboden was en welke daarom vroegen„Heere, geef Uwe dienstknechten met alle vrij moedigheid Uw Woord te spre ken". (Hand. IV 29 b). Nieuwsgierigheid werd belang stelling, toen de leeraar wees op de beste manier, waarop men elkaar leerde kennen, nl. door voor elkaar te bidden en daarna in het licht stelde, hoe dan de vrijmoedigheid, die onmisbaar is bij het getuigen van Jezus, veld wint. Met stijgende aandacht volgde men den begaafden redenaar, toen deze achtereenvolgens uiteenzette: a. wat die vrijmoedigheid in den weg" staat b. wat er toe aanvuurt; c. wat er de zegen van is. Aan het einde van de prediking, waarin vooral ook in verheven bewondering tot uiting kwam de stralende heerlijkheid van het getuige zijn, werd de nieuwe leeraar in de eerste plaats welkom geheeten door den pres -kerk voogd, den heer Van de Putte en vervolgens door de predikanten dr. Weeda van Oosterland, ds. Barnaar van Zierikzee en den consulent ds. van Griethuijzen van Noordgouwe. Voorts waren nog aanwezig de collega's ds Pijnacker Hordijk, ds. Voois van Zierikzee en ds. Koopmans van Eikerzee. Het was een ure zoo schrijft men ons van rijke vreugde voor gemeente en leeraar. Moge de trouwe God hen nauw aan elkaar verbinden en Zijn Rijk mede door den arbeid van Ds. Ruysch van Dugteren voortbou wen en bevestigen. Door ds. J. W. Maas, Ned. Herv. predikant te Kloosterzande is een beroep ontvangen naar Boxte'. Kennis voldoende, maar te ner veus geweest. Waarom niet tij dig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoih. en Drogisten in kokers van 75 cent. Reductie op de electriciteits pr(]zen Naar wij vernemen heeft de N.V. Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteits-maatschappij met het oog op de moeilijke onstandig- heden, waarin het landbouwbe drijf verkeert, besloten aan ver bruikers van stroom voor klein- kracht ten plattelande over het jaar 1931 een reductie van 10 pet. te verrekenen na afloop van het jaar toe te staan van het bedrag dat zij verschuldigd zullen zijn voor den stroom, die buiten de lichturen wordt betrokken. Zitting Prov. Staten van Zeeland De eerste gewone zitting der Staten van Zeeland zal plaats hebben op Dinsdag 7 Juli a. s des nam. te half acht uur en ligt het in de bedoeling om de, over eenkomstig art. 46 der Prov. wet, voor de verkiezing van de leden van Ged. Staten op Woensdag 8 Juli daaraanvolgend te houden vergadering te openen des voorm. te 10 uur en om de verslagen der afdeelingen betreffende de voor stellen van Ged. Staten te behan delen op Dinsdag 28 Juli d. a. v. des voorm. te 10 ure. De Commissaris der Konin gin heeft tot lid van de Gezond heidscommissies, gezeteld te Oostburg, Hulst en Neuzen, voor het tijdvak van 1 Juli 1931 tot 1 Juli 1936 herbenoemd de hee- ren J. de Huilu, P. F. Voet en J. C. Bom. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen een kindertaschje met inhoud, een kinderportemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij J. Oosting Sassenaar of niet l Vorige week Dinsdag stond te Terneuzen voor het Kantonge recht terecht P. G burgemees ter van St. Jansteen, voor het feit, dat hij zich niet binnen den wettelijken termijn in het bevol kingsregister te Sas van Gent had doen inschrijven, waar hij sedert 1 Juli 1930 bij familie vertoeft, tot zijn ambtswoning te St. Jansteen gereed zal zijn. De vervolging was blijkens het ge tuigenverhoor en de behandeling dezer zaak ingesteld na aangifte van den burgemeester van Sas van Gent. Verdachte, die de niet-aangifte erkende, betoogde in een uitvoe rige verdediging, dat hij niet tot aangifte verplicht was, daar zijn woonplaats St. Jansteen was en vroeg daarom ontslag van rechts vervolging. De behandeling had een geanimeerd verloopt Het Openbaar Ministerie, waar genomen door mr. F. M. Wi - brenninck, eischte f 10 boete subs. 1 dag hechtenis. De kantonrechter, mr. F. van der Ven uit Hulst deed heden uitspraak in deze eigenaardige zaak en veroordeelde den be klaagde voor f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Zaterdag j I. heeft de politie te Overslag aangehouden en ter beschikking van de justitie ge steld, zekeren Cafkomstig uit Wachtebeke (België) als verdacht van openbare schennis der eer baarheid gepleegd te Overslag. (M. Crt.) Noodweer. Zondagavond heerschte hier een kort onweer, gepaard met hevisen slagregen. De bui schijnt een uitlooper geweest te zijn van zwaar onweer, dat elders in ons land, o.a. in Utrecht en Limburg heerschte In Engeland heerschte Zondag noodweer, tengevolge waarvan veel gchade werd veroorzaakt en ook menschen werden gedood. In Frankrjjk St. Nazaira woedde een orkaan, waardoor een plezierboot in de monding van de Loire met ruim 460 pas sagiers aan boord door stortzeeën werd geteisterd en omsloeg. Het getal der slachtoffers is nog niet bekend, maar zeker is, dat meer dan 300 menschen zijn ver dronken. Te Eemnes heeft een ern stig ongeval plaats gehad. Ter hoogte van de Gooiersgracht is eendaar staand houten gebouwtje een zomerhuisje inbrand geraakt. Op dat moment bevond zich in het huisje de 33-jarige de B uit Hilversum, die zich door het bliksemsnel vlam vat ten niet meer bytijds ia veilig heid kon brengen. Met hevige brandwoBden overdekt werd de ongelukkige uit het huisje ge haald en naar het St. Janszie kenhuis overgebracht, waar hy ter verpleging is opgenomeD. Zijn toestand is zorgwekkend. Het huisje ii totaal afgebrand Dergelijke zomer- en bampeer- huisjes staan er veel in dezen omtrek. Men veronderstelt, dat de B. terwyl by een sigaret zat te rooken in slaap is gevallen. Het vuur van de sigaret schijnt door deze omstandigheid voedsel te hebben gekregen met het voornoemde noodlottige gevolg. Ken jeugdige degenslikker. Een 3-jarig jongetje te Dieren dat sedert Februari ziek was, werd op pleuris behandeld. Eep röntgen-foto heeft thans uitge maakt, dat bij een groote hout- schoef in zijn hals had. Nu dit voorwerp met een tang verwij derd is, is het knaapj6 weer ge zond. Ey zeide wel eens een spijker te hebben iDgeslikt, aan welke beweriog echter weinig aandacht is geschonken. Overspannen liefde. Te Eindhoven woont op ka mers de 27 jarige v, P vlak tegenover zyn meisje, althans zyn vroeger meisje, want zy maakte de verloving uit en ging nu met een ander. Die ander was 's avonds by de familie op bezoek en verliet baar om ball elf. Vermoedelijk heeft boven bedoeld bezoek v. P. heelemaal van streek gebracht. Met een zakmesje, sneed hy de slagader van zyn linkerpols door, spreng in zyn pyama en blootvoets uit het raam naar beneden op straat, stak de Btraat over, dook par does door de ruit van de woning van zyn vroeger meisje en hol de naar boven. Een chauffeur zag den bloedenden man loopen en het huis instormen en ging hem door de gemaakte opening na naar binnen. De familie sloeg op de vlucht naar buiten. De heer v. P. heeft zich op een ca napé neergezet, nadat hij „haar foto" voor Blqh had geplaatst, en liet het bloed uit zijn pols sprin gen. Da cbauffjur, die hem ge volgd was, wilde zijo arm grjj- pen om deze af te binden, maar kreeg een geweldigen opstopper: „Ik wil sterven", zei de jonge man. Ten slotte heeft men hem over mand. Een dokter, deed hem naar het ziekenhuis overbrengen, waar hij nu aan de beterhand is. Op den grooten weg tus schen Brussel en Oostende heeft een doodelyk verkeersongeval plaats gehad. Een onderofficier kwam op zijn motorrijwiel in de richting Brus sel aanrijden ea botste dooreen nog niet opgehelderde oorzaak in volle vaart tegen een auto aan van een hotel in Blanken- berge, waarin zich eenige Engel- sche toeristen bevonden. De schok was zoo hevig, dat de moforry- der geheel onder den auto schoof Hij was op slag dood. De auto vloog in brand en werd door het vuur vernield. Gelukkig konden de inzittenden nog bij tijds uit het brandende voertuig springen, zoodat er ver der geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. In Antwerpen is een cafe in het havenkwartier het tooneel geweest van een bloedig liefdes drama. Een Hollander, zekere H. R., had een oogje op de even eens Hollandsche buffetjuffrouw M. B. en reeds meermalen bij haar aangedrongen om met hem relaties aan te knoopen, wat zy regelmatig van de band wees. Nadat by haar eenige malen op een dag weer met zijn attentie's was lastig gevallen, kwain hy tenslotte omstreeks middernacht dronken t;rug, om zyn vraag te herhalen. Na een weigerend antwoord, trok hij een dolk en bracht het mesje twee diepe steken in de borst en in den buik toe. Ter stond daarna werd hij overmand en aan de politie overgeleverd, die hem opsloot. Nog moed. De Italiaansche minister van luchtvaart, generaal Balbo, heeft een ernstig vliegongeval gehad. ZExc wilde meteen watervlieg tuig van een bezoek aan Napels naar Rome terugkeeren. By de start botste het vliegtuig met groote snelheid tegen een onder den waterspiegel dry vend voor werp. Door den hevigen schok viel het vliegtuig gedeeltelijk uit elkaar. Het zonk en de bei de inzittenden werden mee de diepte ingetrokken. De adjudant van den minister kwam spoe dig weer boven, terwyl Balbo, moeilijk kon loskomen. Bedde vliegers klampten zich vast aan het drijthout van het vernielde vliegtuig, tot hulp werd geroe pen. Generaal Balbo had lichte verwondingen aan het gelaat, borst en beenen opgeloopen. Hij is direct weer met een ander vliegtuig opgestegen en naar R>me gevlogen, waar by Musso lini persooDlyk op de hoogte bracht van het ongeval. By Jena wierp een reizi ger een leege spuitwaterflesch uit den trein. Een baanwachter kreeg de ffesch in het gelaat en verloor daardoor het gezichtsver mogen. Hardhandige rader. Een 9-jarige joDgen te Greifs- wald had uit de kleerenkast van zijn ouders twee mark gestolen en hiervan 1 mark 50 versnoept. Zyn vader sleepte den jongen naar den zolder, hing hem met een waschlyn aan een balk op en ranselde hem daarop met een stok al. Tenslotte knoopte hy den jongen weer los, waarop het kind bewusteloos neerviel. Toen de jongeD bijkwam, klauterde hy in doodelyken angst in bet venster en gilde om hulp. De vader trok hem weer naar binnen en ran selde hem opnieuw af. Tenslotte alarmeerden de buren de politie die het kind tegen de woede van den vader beschermde. De won den welke het kind heeft Qpgo- loopen Ejjn verschrikkelijk, II II 'II -II '11 ""II in 'I r

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2