Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan deren No. 19. VRIJDAG 12 JUNI 1931. lie Jaarg. J. C. VINK - Axel. Veilig verkeer. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In niets spreekt den vooruit gang en het tijdstempo zoo dui delijk als in het voortdurend toenemend verkeer. En niets baart de politie dan ook meer hoofd brekens dan de regeling van dat verkeer. Maar het eigenaardige is, dat het publiek in dat optreden van de politie tot regeling van het verkeer, altijd het eerst bereid is te denken, dat hier aan de men- schen overlast wordt aangedaan. Zij vinden de politielastig. Pas als v/e er goed over nadenken, beseffen we wel, dat dit optre den een veiligheidsmaatregel is en die veiligheid ook voor ons geldt. Jawel. Dat is ons nog wel bij te brengen. Maar toch, tóch telkens weer zondigen wij te gen de verkeersregelen. Want we zijn zoo sterk op onze persoon lijke autoriteit ingesteld, dat we maar langzaam te wennen zijn aan de leidende hand van den groo- ten verkeers organisator. Wij on derwerpen ons van nature niet graag aan algemeene regelen, we staan niet graag in een rij te wach ten. We handelen graag zelf en weten het zoo heel makkelijk veel beterwe denken dat we nog wel kunnen oversteken en we ver beelden ons, dat wij wel anders mogen doen dan de groote mas sa. En als we dan wat nog al eens gebeurt een aanrijding zien gebeuren, dan zijn er altijd pro en contra's, die precies weten, hoe het „had moeten" en precies elkaar de schuld weten te geven. De verkeers-ongelukken,dienog al te veel plaats hebben, zijn de treurige gevolgen van verkeers overtredingen Elk verkeers-onge- luk loopt uit op de Rechter, die een vonnis uitspreekt over hem of haar, die de wet niet is nage komen. Het was ZaterdagVerkeersdag. Dat wil zeggen, dat de Bond voor Vrijwillige Verkeersinspectie in Nederland de klemtoon heeft gelegd op Het Verkeer e i zijn organisatie. Er zijn drie groote groepen bi den weg, die gehoorzaam hebben te zijn Het snelverkeer, dat zich te onderwerpen heeft aan de be palingen welke de snelheid rem men, het gewone kalme ver keer, dat telkens de dupe van on gehoorzaam snelverkeer dreigt te worden en ten derde de voet ganger. Maar vooral deze persoonlijke Hoogheid, dit gekroonde „Ik", speelt de politie en 't verkeer de meeste parten. Wij wandelaars willen met een onaantastbare vrijheid bezitter» zijn van den weg en wij zijn allerminst bereid om, precies, net als het snelverkeer, voor de streep te blijven staan, tot de wit gemanchette verkeers agent de hand op steekt en het sein ook voor ons op vei lig zet. En als een verkeersdag iets goeds uit kan werken, dan zou het wel in de eerste plaats dit moeten zijn, dat Zijn Koninklijke Hoogheid „de Voetganger" leerde een doodgewoon ordelijk onder daan te worden, die ook te lui steren en te gehoorzamen heeft. Veilig verkeer. Het is niet denk baar, als het verkeer in zijn tel kens grooter wordenden omvang, zich niet absoluut en zonder eenig voorbehoud leert te onderwerpen aanwat mag en wat niet mag. Natuurlijk daarnaast zal ook in de toekomst naar letterlijk „an dere wegen" moeten worden uit gezien. Nieuwe groote verkeers wegen, die uit het centrum der steden weg genomen, mee geleid worden om de steden heen. Daar zullen ook nieuwe maatregelen getroffen moeten worien, die de binnenstad op den duur zullen ontlasten van onhandige vervoer middelen als trammen. Wie in dat opzicht opzettelijk kortzichtig is, staat den modernen tijd in den weg en wie het uit zuinigheids overwegingen nog tegenhoudt, is bij den duivel te biecht. In de derde plaats zal ook de bebouwing van de binnensteden een ander aanzien krijgen. Er wordt ruimte gevraagd. Ruimte en uitzicht en heel wat architectuur zal ten offer moeten vallen aan het modern verkeer, dat de zenuw is van het bedrijfs leven. Zoo zal in de naaste toekomst hand aan hand gewerkt moeten worden om aan de steeds hooger te stellen verkeerseischen te kun nen voldoen. Maar al die verbeteringen moe ten gepaard gaan met den ern- stigen wil van het publiek om mede te werken. Ook dat publiek moet „met zijn tijd" mee. Het is in wezen nog veel conservatiever dan het wel lijkt. De groote verkeersregelaar is: Eigen schuld. Want hoe het ook bekeken wordt, hoe tragisch de gevolgen ook dikwijls zijn het verkeersongeluk is voor 90 pet. altijd tot „eigen schuld" terug te leiden. Ten slotte een woord tot onze jeugd, die de toekomst in handen heeft. Neem overal waar je kunt de kans waar, je met het modern verkeer en de verkeersregels ver trouwd te maken. En als ge bij den weg zijt en je kunt hulp verleenen, draal niet, maar doe wat je hand vindt om te doen. Provinciale Staten. Ambtenaren van water schappen, enz. Gedeputeerde Staten van Zee land houden zich bezig met de rechtspositie van de ambtenaren van polders en waterschappen in deze provincie, die öf aan de Provincie öf aan de polderbestu ren is overgelaten. Ged. St. wil len een middenweg kiezen en deelen hieromtrent het volgende mede Niet alle punten in art. 125 van de Ambtenarenwet zijn nieuw; even belangrijk en even gemak kelijk uitvoerbaar. Indien nu maar deze verschillen worden onderscheiden, dan kan men de reeds geheel, of gedeeltelijk in bestaande reglementen geregelde punten, ontslag en bezoldiging b.v., waar noodig, verder uitwer ken in aansluiting aan aanwezige regelingen, de minder belang 67J De gebaren en de toon van den be diende gaven aan zijn woorden eene dubbele beteekenis. De markies ken de hem te goed om aan de waarheid zijner woorden te kunnen twijfelen. Hij was bniten zich zelf en niet in staat ora te spreken, noch om zich te bewegen. Alexe Mixtome weet zeer goed welk gevaar hij hier in Frankrijk loopt, vervolgde de bediende. Waarschijn lijk heeft hem zijne dochter geschre ven, dat mevrouw Mixtome u wil trou wen en dit zal hem tot den roekeloo- zen stap hebben aangespoord. Maar sterven zal hij. Niet dood, monpelde de markies. Wat zijn dat voor verschikkelijke ge schiedenissen Eugenie mag niet we ten dat hij leeft en hij zich in Frank rijk bevindt. Zij weet er niets van en even min is het hier bekend, dat juffrouw Lepage hare dochter is en de erfge name van de goederen en den titel van Charlemont. Den vader kan men hangen, maar de dochter wordt hier rechtmatige eigenares, en gij, mijnheer, zult geen markies meer zijn, doch een voudig mijnheer Bartineux, zonder in komen ees voorname bedelaar. De markies sprong op. Wat kan ik dan doen, riep hij Wanhopig uit. Ik zou liever sterven, dan mijnen rang en rijkdom opgeven, j* het waar! kan het mogelijk zijn wat gij mij gezegd hebt Na zooveel ja ren dit alles bezeten te hebben, word ik nu daarin bedreigd. Alexe Mixtome werd toch wegens broedermoord veroordeeld. Een woord van u aan het hoog gerechts hof en gij schuift hem u voor goed van den hals. Maar de schande, het schandaal 1 en dat «u in dezen tijdriep de mar kies van Charlemont. Als hij sterft, blijft het meisje nog over. Zij is uwe mededingster. Van Alexe Mixtome hebt gij niets te vreezen. maar wel van zijn dochter. Zij kan u van uwe plaats drijven, zij kan u toUeen bedelaar maken. Het gelaat van den markies werd somber. Dat meisje kent hare rechten, zooals gij zegt en streeft er naar deze te doen gelden Hoe weet gij dat alles Philippe Piron deelde den markies mede, dat hij bij den eersten aanblik van het meisje er aan gedacht had, wie zij kon zijnhij verhaalde van de reis zijns broeders naar Griekenland en diens bezoek bij den heer Lepage. Hij vertelde van zijn plan, om Sofie bij mevrouw Bartineux in verdenking te brengen en haar aldus uit het huis te doen zetten. Zonder schaamte legde hij zijn zwarte ziel geheel bloot voor zijn meester, die hem aanhoorde zon der te ontstellen. Alleen veronrustte het den markies, dat het meisje in zijn huis vertoefde en was het^hem ondra gelijk te hooren, welke onaangename mogelijkheden voor hem konden voort spruiten uil de tegenwoordigheid der rechtmatige erfgename van Charlemont Ik kan het niet verdragen, dit alles aan te hooren, viel hij eindelijk ■ijn bediende in de rede, terwijl hij rijke, allhans minder ingrijpende en bij verschillende lichamen zeer uiteenloopende punten, va- cantie en ziekte, aanspraken b.v. in uitvoering overlaten aan de polders en waterschappen zelf en de meer bezwaren ople verende punten, die ook trou wens naar hun aard bij de ver schillende polders en waterschap pen minder verscheidenheid mee brengen, mede omdat ze voor alle gelijkelijk zijn ontsproten aan de meer moderne inzichten op dit stuk, administratieve instan- tiën b.v. contact met en invloed van vereenigingen van ambte naren, gedetailleerd regelen. Naar hel oordeel van Ged. Staten moet dit alles worden op genomen in een nieuw reglement met een zelfstandig bestaan, een polderambtenarenreglement, al- zoo, dat de daar te behandelen stof vrij uitgebreid is en in vol doende mate een eigen karakter heeft; en het geheele complex bepalingen zal bruikbaarder zijn en grooter effect hebben. Ged. Staten zijn uitgegaan van de zienswijze, dat ten aanzien van de ambtenaren van de pol ders en waterschappen, welke geheel of ten deele door alge meene reglementen worden ge regeerd, een algemeene, gemeen schappelijke regeling het meest aangewezen was, terwijl dan de polders of waterschappen, welke een eigen reglement hebben ook eigen regelingen zouden kunnen vaststellen, dit geldt alleen voor den polder Walcheren en het waterschap Schouwen. Voor de andere polders en waterschap pen stellen Ged. Staten een regle ment van 30 art. voor, regelende voor alle ambtenaren de aan stelling, schorsing en ontslag alleen na gehoord te zijn en zich te hebber, verantwoord bezoldi ging, wachtgeld, diensttijd, verlof en vacantie, aanspraken in geval van ziekte en overige rechten en verplichtingen, die door de be sturen moeten worden geregeld, disciplinaire straffen, administra tieve instanties, met name be roep op Ged. Staten en den (Ingez. Mededeeling) Centralen Raad van Beroep te Utrecht, georganiseerd overleg met vereenigingen van ambtenaren en arbeidsovereenkomsten naar burgerlijk recht. De overige bepa lingen betreffen ten deele de amtbenaren in de niet- en ten deele die in de wel calamiteuze waterschappen en polders. Veerdiensten. Ged. St. overwegen ook om in te stellen een prov. veerdienst van Wolphaartsdijk naar Cort- gene en van Kampen naar Veere. Laagspanningsnetten. De Raad van Bestuur der N.V. P.Z.E.M. vraagt een crediet van f 39 000 voor overname van het laagspanningsnet te Clinge en een van f 9250 voor dat te Nieuw- vliet. Ged. stellen voor beide credieten te verleenen. Van de gemeentebesturen van Koewacht, Stoppeldijk en Boschkapelle zijn verzoeken ingekomen om tege moetkomingen vanwege de pro vincie in de door die gemeenten geleden verliezen tengevolge van overneming van haar laagspan ningsnet door de N.V. P.Z.E.M. Op advies van den Raad van Bestuur der P.Z E M. ontraden Ged. Staten ernstig op deze ver zoeken in te gaan en stellen zij in ieder der drie gevallen afwij zende beschikking voor. zich met moeite wist te beheerschen O, waarom stierf het meisje niet in hare kindsheid, waarom is zij niet ver dronken De wouden welke hare moeder door de dood werden gesla ger, zijn nagenoeg genezen of min stens is zij er aan gewoon geraakt dit verlies te dragen. Het meisje kan de schande die haar vader haar als erfe nis achterlaat, niet bedekken, zelfs on der de kroon van een markiezin. En wat zal er van mij worden En van mij liet Piron er op volgen. Dat is de hoofdzaak, voor mij ten minste. Ik heb van het meisje niets anders te wachten dan schandelijk weg gejaagd te worden. Wanneer gij uwen staf opneemt en als bedelaar uit het kasteel trekt, waarin gij zoolang als meester gewoond hebt, moet ik mijn inkomen, de weelde en andere ge makken prijs geven. Ik zal eene andere plaats moeten zoeken, waar ik meer werk dan loon krijg. Neen dat mag niet gebeuren. Zij mag niet in het be zit van het kasteel komen. Philippe Piron houdt zijne belangen te goed in het oog, dan dat hij tijdelijk zou;kun- nen aanzien dat het meisje markiezin van Charlemont wordt I Maar ik wil geen daad van ge weld, ik wil niet dat haar eenig ieed geschiede 1 riep de markies. Misschien zoudt gij liever van honger sterven, lachte de bediende. Laat alles maar aan mij over. Ik ben geen zenuwachtige dwaas, geen sen- timenteele idioot. Ik zal de zaak wel tot een goed einde brengen, als gij mij maar carte blanche geeft. Er mag geen spektakel gemaakt worden en mevrouw Miltome mag niet weten, dat dit meisje haar dochter is> De markies wrong de handen, en het zweet stond op zijn voorhoofd. Hoe staat uwe zaak bij mevrouw Mixtome vroeg Philippe Piron ver trouwelijk. Zijt gij reeds verloofd? Feitelijk nog nietzij heeft mij evenwel niet afgewezen en mij zelfs hare hand toegezegd, maar onder een voorwaarde. En die is ik moet den naam van haar echt genoot, die zij dood waant, van den daarop rustenden smaad zuiveren. Zij gelooft dat hij onschuldig is aan de misdaad, waarvoor hij werd veroor deeld en zij gaf mij haar woord mij te zullen trouwen, wanneer ik den waren moordenaar vind en hem laat straffen. De dienaar trok een ernstig gezicht en floot zachtjes. Zij is gek 1 riep hij. Dat geloof ik ook, xeide de markies Alexe Mixtome werd van de mis daad overtuigd. Niets is duidelijker dan z'jn schuld. Mevrouw Mixtome is de eenige die ooit aan de schuld van Alexe Mixtome twijfelde. Gij moet haar spoedig weten te krijgen. De hertog van Montfacon, de broeder van mevrouw, zou dit huwe lijk zeer gaarne zien. Tracht bij hem te beweiken dat de zaak vooruitgaat. Eugenie zal binnen een week Montfa con verlatent voor dien tijd moet een bepaald antwoord hebben. Gij kunt het en indien gij wilt, zult gij het er ook doordrijvenwant ik weet beter dan wie ook, dat gij bij al uwe zacht moedigheid en vriendelijkheid een ijze ren wil bezit, August Bartineux. De markies kleurde. ik ben de eenige man, die u ken, dat wil zeggen, die u grondig ken, ver volgde Philippe, Sommigen hebben een klein denkbeeld van uwe wilskracht Daar hebt gfl Joseph Bute, de rent meester hij wordt door alle pachters gehaat om zijn hartvochtigheid. De menschen komen bij hem klagen over de zware lasten, welke hij hun oplegt. Hij perst hen uit als citroenen en vilt hen tot op het been. In achttien jaren zijn de renten verdrievoudigd. De arme oude dwaas houdt meer van-het huis Charlemont dan van zich zelf. Hij zweet water en bloed als hij er aan denkt weggezonden te worden en een ander de plaats te doen innemen, welke hij zoolang heeft bekleed. Toch zou hij in waarheid kunnen zeggen, dat hij slechts een werktuig van uwen ijzeren wil is, dat gij de eigenlijke tiran zijt, die de pachters den laatsten cent uit den zak klopt. Hij zou wonderlijke ge schiedenissen van de hebzucht van zijn heer kunnen vertellen. Genoeg. Ik wil daar niets van hooren. De pachters en dorpsbewoners zouden het als een weldaad beschou wen, wanneer mevrouw Mixtome ge biedster op Charlemont werd. Zij be treuren bet zeer, dat de titels en goe deren aan een ander zijn overgegaan. Alexe Mixtome was vroeger hun af god en zij willen zijn misdaad op allo mogelijke manieren vergoedelijken. In de herbergen spreekt men dagelijks over het dramamen spreekt er ovef -de goedheid en oprechtheid van Alexe Mixtome. Wanneer hij zich in het dorp bekend maakte, zou iedereen hem be hulpzaam zijn om te ontvluchten, Uw huwelijk met mevrouw Mixtome salu meer voet geven. Daarom moest gij u haasten en niet langer met u laten spelen, (Wordt v«r¥«lgd,J AXELSCHE® COURANT

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1