BRAM 'T GILDE, VEDLENKEURING 400 roeden wit HOOI. 't GILDE geheelen LandbouwinspaD. 'T GILDE, Vereen, tan Zeenwsche Fokkers „Arbeid Adelt" N. T. S. Kiezers yan Axel! Buitenland. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. De levering van 26 paar lederen Waterlaarzen Adverteiitiën. Kiezers van Axel BRAM 'T BILDE Vele kiezers. J. DE REGT Lz., Axel. Kantoor van W.A. DEN BDGGENDE te Axel, Nieuwstraat 80. Voorloopig Bericht. Kiezers en Kiezeressen van Axel. Ter overname Sportnieuws. Voetbal. Zaterdagavond werd te Zaam- slag het terrein van de nieuwe voetbalvereeniging Z. S. C. in gebruik genomen, waarvoor het tweede elftal der V. V. Axel was uitgenoodigd om een wedstrijd te spelen. Door den hevigen regen verkeerde het terrein in een slechten toestand, ofschoon het ook bij gunstiger weersge steldheid niet tot de beste zal behooren. De spelers baanden zich een weg door greppels en plassen tot de doelen, waarbij dat van Axel drie- en dat van Zaam- slag viermaal volgens de regelen der kunst werd doorboord, zoodat de Axelsche reserve's met 4—3 wonnen. De wedstrijd werd opgeluisterd door het plaatselijke muziekge zelschap. Zondagmiddag was het eerste elftal van S.T.E.E.N., kampioen der 2e klasse van den Z. V. B., hier de gast van Axe! II, dat met een verjongd elftal uitkwam. Het was wel jammer, dat een aanhoudenden regen veel afbreuk aan het spel deed. Nadat de Steensche voetballers een 2—0 voorsprong hadden behaald, wist Axel den stand gelijk te maken en ten slotte met 3—2 de over winning te behalen. Eon. Ned. Voetbal Bond. Afdeeling IV. Eindstand 3e klasse A. Terneuzen 18 18 0 0 36 8713 Axel 18 13 1 4 27 58-24 Hulst 18 10 2 6 22 44—28 Zierikzee 18 10 2 6 22 4935 De Zeeuwen 18 6 6 6 18 32—44 S.I.N.O.T.O. 18 6 4 8 16 30—36 Vlissingen 2 18 6 3 9 15 2939 Walcheren 18 5 3 10 13 28—49 Zeelandia 2 18 2 2 14 6 26—68 Middelb. 2 18 2 1 15 5 19—66 De Luchtbode en de Reisduif. Uitslagen van de prijsvluchten op 7 Juni uit Arras en Mous- croen. Arras (Los 7 uur.) Ie en 14e Jan Boogaert, Stop peldijk, 2e en 18e Q. de Clerck, Westdorpe, 3e, 4e en 6e A. van Acker, Westdorpe, 5e M. Diele- man, Zaamslag, 7e, 11e en 12e Th. Cortvriendt, Axel-Spui, 8e en 22e C. Heijnsdijk, Axel, 9e, 15e en 21e L. Neve, Zuiddorpe, 10e A. Kamoen, Westdorpe, 13e E. Misseghers, Axel, 16e en 20e M. Scheele, Sluiskil, 17e O. Wael- put, Axel, 19e en 23e A. Poppe, Sluiskil. Moescroen (Los 11.40.) Ie, 2e en 4e J. A. Breepoel, Axel, 3e en 8e R Dieleman, Axel, 5e en 6e E. van Dorsselaer, Axel, 7e J. Scheele, Sluiskil, 9e N. N., 10e en 12e C. Slabbekoorn, Axel, lie J. Christiaans, Terhole. Jonge duiven. Ie, 2e en 3e Verbraecken, Hulst. Zondag 14 Juni concours door De Luchtbode uit Arras en De Reisduif uit Moescroen. België. Eindelijk is de Belgische katho lieke leider Jules Renkin in de samenstelling van het nieuwe kabinet geslaagd. Evenals zijn voorganger Henry Jaspar, heeft hij naast het minister-president schap de portefeuille van binnen- landsche zaken onder zijn beheer genomen. Trouwens, deze nieuwe regeering toont in meer opzichten overeenkomst met het vorige, daar slechts voor vijf departe menten andere functionarissen zijn genoemd. De helft van het vroegere kabinet is door den formateur overgenomen en wel de ministers Hymans (buitenl. zaken), Houart (financiën), Hey- man (industrie en arbeid), Van Caenegem (publieke werken), Bovesse (P. T. T.) en Petitjean (kunsten en wetenschappen). Nieuwe titularissen zijn, be halve de Premier, Cocq (justitie), Yanisacker (vervoer), Vandievoet (landbouw), Dens (defensie) en Crockaert (koloniën). Gingen er aanvankelijk geruch ten, dat de mutaties in het mi nisterie slechts van zeer geringen omvang zouden zijn, de huidige samenstelling bewijst, dat die mededeeling op uiterst zwakke gronden berustte. Met den pre mier Jaspar toch zijn verdwenen de ministers Janson, Lippens, Baels, De Brocqueville en Char les. Laatstgenoemde heeft al bit ter weinig van zijn ambt beleefd, aangezien hij dat slechts drie dagen heeft bekleed. Daaren tegen bleef de minister van pos terijen Bovesse, wiens demonstra tief optreden tijdens de jongste Kamerzitting den stoot gaf tot het aftreden van het kabinet, gehandhaafd. Klaarblijkelijk heeft de nieuwe Premier er alles op gezet om te slagen en de reden daarvan valt gemakkelijk te bevroeden tegen over den socialistischen aandrang tot Kamerontbinding en het daar door noodzakelijk wordende uit schrijven van nieuwe verkiezingen moest naar het oordeel van katho lieke en deels ook van liberale zijde met kracht stelling worden genomen. Hierbij zal de vrees, dat de stembus wel eens onaan gename verrassingen voor die beide groepen zou kunnen bren gen, waaischijniijk wel een ge wichtige rol hebben gespeeld. En daar die beduchtheid bij de liberalen weer minder ver ging dan bij de katholieken, lag het voor de hand, dat deze zich op verschillende punten concessies hadden te getroosten, wilden zij de liberale medewerking ver krijgen. De katholiek-liberale coalitie kan nu niet bepaald bogen op onwankelbare grondslagen, de gebeurtenissen van zeer recenten datum hebben daarop nog eens in het bijzonder den nadruk gelegd. De liberale oppositie is nu eenmaal niet zoo dol-ingenomen met deze min of meer geforceerde samenwerking en zal zeker niet nalaten, van die opvatting bij de eerste de beste gelegenheid hart grondig blijk te geven. Evenwel, voor het moment is de situatie gered en is eene par- lementsontbinding voorkomen. Onafhankelijk Zuid-Afrika Binnenkort zal worden gepu bliceerd het ontwerp-programma van beginselen der nieuw ge vormde partij van de Vereenigde Arbeiders en Boeren in Zuid- Afrika. Deze partij is gesticht door Steenkamp, lid van het Huis van Afgevaardigden voor Namaqua- land, die feitelijk het leiderschap op zich heeft genomen. Hij wenscht een onafhankelijk Zuid-Afrika en het verleenen van de noodige economische onaf hankelijkheid, door de produ centen te bevrijden van het druk kende juk van overzeesche ban kiers, scheepvaartsmaatschappijen en andere financiëele, industri- ëele en handelslichamen. Dat de republikeinsche bewe ging in Zuid-Afrika niet dood is in weerwil van het feit, dat ge neraal Hertzog, den nieuwen status van gelijkheid van de Unie in het Britsche Gemeenebest heeft aanvaard, blijkt duidelijk uit een manifest, uitgegeven door een nieuw gevormden republikein- schen „bond", aan het hoofd waarvan staat reverend S. Dutoit, lid van den Volkraad, die wordt ondersteund door andere leden van het parlement. De bond verklaart ronduit, dat hij met constitutioneele middelen en zon der zich te verbinden met een der bestaande politieke partijen zal streven naar beïnvloeding van de Zuid-Afrikaners, totdat het republikanisme een nationale be weging wordt. Het manifest wijst erop, dat een deel van het volk niet tevreden is met louter gelijk heid uit Engeland, doch -afschei ding van het rijk wenscht, of schoon er nadruk op wordt ge legd, dat niet de wensch bestaat om een revolutionaire beweging te beginnen en er tegen Engeland geen vijandschap bestaat, „anders dan een zoon of dochter vijand schap koestert tegen de ouders, wanneer zij een zelfstandige woon stede inrichten". De bond geeft dientengevolge uiting aan den wensch, dat Zuid-Afrika vriend schappelijke betrekkingen met het rijk blijft onderhouden. Hij heeft niet het oog gericht op de ves tiging van een eentalige Boeren republiek, doch aanvaardt het beginsel van gelijke rechten voor beide talen. Hij is tegen een poging tot onderdrukking van het eene deel der blanke bevolking door het andere. Axel, 9 Juni 1931. Waarde Redactie. In de raadszitting op 3 Maart werd door Westdorpe adhaesie gevraagd op een aan den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw gezonden adres, aaar aanleiding van het feit dat zoovele buitenlandsche arbeiders op de fabrie ken in onze omgeving werkten. Bij deze gelegenheid werd o.a. door mij ais eerste woordvoerder gezegd „Er heerscht een storm van veront waardiging onder onze arbeiders die „dagelijks het werk van onder hunne „vingers wordt gehaald door buiten landers. in casu Belgen en Italianen. „Voor Zeeuwsch-Vlaanderen Is dubbel „en dwars ingrijpen gewenscht en is „het in elk geval aan te bevelen voor „onze gemeentebesturen, medetewer- „ken door adhaesiebetuiging". (Zie raadsnotulen van 3 Maart 1931). Alzoo oefende ik hoe kan het anders sterken aandrang uit op B. en W. en sta aan de kant van al wat streeft naar werkverruiming en scheppen van werkgelegenheid. Op 13 Nov. 1930 zei ik immers bij de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting„dat er geen arbeid is die meer afmat dan werk zoeken en geen vinden". Werk beteekent brood Steun demoraliseert! Arbeid adelt En waar is ook nog het woord dat Multatuli aan Max Havelaar in den mond legt bij zijn toespraak tot de hoofden van Lebak„En de ziel des menschen groeit niet van het loon, maar van den arbeid die het loon verdient". Commentaar op de advertentie mij- nerzijdsch blqve uit. A. TH. 't OILDE. Gedurende de maand Mei 1931. ST, JANSTEEN. Gehuwd. 1. Franciscus Saman, 26 j. en Maria van Goethem, 20 j. 8. Emilius d'Hauwer, 54 j., jm. en Maria van Vlierberghe, 54 j., jd. 15. Augustus Ringoot, 29 j. en Maria Mortier, 26 j. 22. Alexander Letens, 25 j. en Amelia de Kind, 25 j. 29. Emile Dumes, 25 j. en Irma Seghers, 23 j. Geboren. 1. Franeiecus, z. van Petrus Vlassenrood en Anna Wagenaer. Margaretha, d. van Anthonius Mangnus en Lonisa Ssrrarens. 16. Petrus, z. van Bernardus de Brouwer en Paulina van Heese. 17. George, z. van Camillus Beulaert en Anna de Smet. 21. José, z. van Emilius Aerts en Leonie Thuy. 24. Ce- lina, d. van Petrus de Caluwe en Bertha de Detter. 26. Maria, d. van Josephus van de Wiele en Mathilda van Troost. Agnes, d. van Petrus van Dorsselaer en Margaretha Pieters. Overleden. 3. Petrus Wante, 68 j., echtg. van Maria Poppe. 8. Pharaildus d'Olieslager, 8 j., z. van Ludovieus en Emelia Engels. STOPPELDIJK. Gehuwd. 26. D. van den Bergen, 26 j. en B. der Weduwe, 20 j. EL J. Lale- ber, 23 j. eu E. Arens, 24 j. Geboren. 2. Emelda, d. van Reté de Theije en E. Verdurmen. 4. Alouisius, z. van Theodorus Crombeen en C. Pieters. 16. Maria, d. van Petrus MaDgnus en B. Swagemakers. 31. Mat hilda, d. van D. Bisschop en M. Leenknegt. Overleden. 10. Snphia van Denderen, 84 j wed. van P. Maas. 24. Petrus VerdurmeD, 54 j., echtg. van F. de Loos. KOEWACHT. Gehuwd. 13. Norbert van Damme (van Moer- beke), 23 j. od Margaretha Saman, 20 j. 28. Florent de Boeije (van Westdorpe), 23 j. en Elsa van Acker, 20 j. Geboren. 12. Alphoni, z, van Alouisius de Bouvié en Madaleine Kegels. 13. George, z. van Jo- •aph Baert en Maria David. 26, Ida, d. van Frudeot Suij en Dirkje Verwers. 30. Andreas, z. van Petrus do Block en Josepbina Hamerlinck. Overleden. 9. Emerence van de Vijver, 60 j., wed. van Emiel van den Bossche. OVERSLAG. Gehuwd. 8. Joseph Lefevre, 24 j. en Magda- lena van ReoyeD, 24 j„ 29. Theephile Walbrecht, 42 j en Maria Bouters, 33 j. GeboreD. 23. Cornells, z. van Hermanas Scheele en Pieterce'.la van Hermon. Overleden. 17. Mathilda Steec- Put< ?7 j., d. van Eduardus en Natalia Martens. WESTDORPE. Gehuwd. 9 Pieter VoermaD (vau Sas van Gent), 25 j. en Palmira Reuaery, 24 j. Geboren. 18. Nora, d. van Oorèr Dehulster en Aline Ver- boosel. Overleden. 15. Petrus Spue- 86D8, 85 j., «chtg. van Mathilda de Smet. Marktberichten. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 5,— a f 8,—. Rogge f4.— a f 5,Wintergerst f5. af 6.Zomerg. f5.— a f6. Haver f 4.— a f 5,50. Erwten f 7.a f 8,—. Paardenboonen f 7.a f 8.— Duivenboonen f 8.a f 9.Witteboonen f af 0.Bruineboonen f 6.a f 8.Boekweit f a f—Lijnzaad f 7.— a f 9,Blauw Maanzaad f a fMosterdzaad f f—Groen Vlas f a f Gebookt Vlas f -.a f Gezwingeld Vlas f a f—Aardappels f 0.00 a f 0.00. Koolzaad f 0.— a f Stroo f—Eieren 100 stuks f 3,50. Slachtvee aangev. 4, verk. 1. Varkens aangev. 51, verk. 33. Eierveiling stuks f 0,per 100 stuks. Burgemeester en Wet houders van AXEL brengen ter kennis van belang hebbenden, dat zij op Dinsdag 16 Juni as., des voormiddags ten 10 are, ten Gemeentehuize zullen aanbesteden: ten behoeve der Brandweer. Inlichtingen zijn ter Secretarie te bekomen, terwijl het model bij den Opperbrandmeester, den heer H. J. HOEBÉ te bezich tigen is. Inschrijvingsbiljetten moeten op dien dag vóór genoemd uur, ten Gemeentehuize zijn ingeleverd. Axel, 9 Juni 1931. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. stemt WOENSDAG 10 JUNI een man die gerust naast iedere candidaat kan staan. Een man uit het volk. Een man die het weet en zegt. Van alle partijen zegt men dat. 't GILDE is een flink raadslid. Welnu kie zers zorgt 10 Juni dat 't GILDE een flinke meerderheid bekomt. Gij hebt zelf gezegd: 't GILDE is een flink raadslid. Toont ook kiezers nu door daden, dat 'x GILDE een flinke meerderheid heeft. Schelden en zwetsen komt niet te pas. Mannen, vrouwen en jongelui stemt 10 Juni op lijst 7 no I. Bovengenoemde vereeniging hoopt op Donderdag 2 juli 1931, op het terrein der V. V. Z. F. te Axel, een te houden, en ook van eenjarige hengsten, eenjarige merries, twee jarige hengsten en hengsten met afstammelingen. De leden van de vereeniging moeten geen inleggeld be talen niet-leden betalen f2 per paardhengsten met afstamme lingen f20. De inschrijving moet gewoon per brief worden gedaan, met opgaaf van naam, kleur, geboorte jaar, naam van den vader en de moeder met stamboeknummer, eigenaar en woonplaats. De opgave moet vóór of op VRIJDAG 19 JUNI 1931 inge zonden zijn bij den Secretaris- Penningmeester, den heer Iz. de Feijter, Prins Hendrikstr. E E 9 te Axel. Namens het Bestuur, JOH. DE FEIJTER, Voorzitter. IZ. DE FEIJTER, Secretaris. wegens vertrek Te bevragen De partijwil heeft in geheel Nederland het geloofsleven en het burgerlijk leven verkankerd met de belastingwetgeving die voor de burgers onverdragelijk begint te worden. Alleen de volkswil kan redden wat nog te redden is. In Hulst is de strijd begonnen van burgerplicht tegen partij staatszucht, dat Axel volge, en dit bewijze door te stemmen voor de lijst no. 7. H. A. VAN DALSUM. Half Juli zal ten verzoeke van den heer JAN DE REGT Lz. te Axel-Smitsschorre in het open baar worden verkocht, zijn Nader en breeder te annon ceeren. Wij stemmen van harte in met de advertentie geplaatst door vele aibeiders, dat door de bemoeiïng van Burgemeester en Wethouders, onze werkeloozen thans werk vinden op de fabriek, wat een voordeel is voor de geheele gemeente en stemmen daarom niet op de lijst maar op mannen die Burgemeester en Wethouders steunen. EENIGE KIEZERS. een houten wit Adres 1 Bureau y. d. Blad. vik

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3