Uw Kindje. Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. De economische voorlichtings dienst. De Nederlandsche Maatschap pij voor Handel en Nijverheid heeft zich tot de Tweede Kamer gewend in verband met het wets ontwerp tot wijziging en verhoo ging van het tiende hoofdstuk der begrooting tot reorganisatie van de afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Arbeid, Han del en Nijverheid. Het hoofdbe stuur van genoemde maatschap pij verklaart er van overtuigd te zijn, dat een reorganisatie van 's lands economischen dienst drin gend geboden is en wel, in dezen zin, dat 1. een Centraal orgaan gescha pen worde, waarin alle economi sche belangen van ons volk in hun vollen omvang en verschil lende consequenties overzien kun nen worden 2e. een Centraal orgaan, alle noodige handelsinlichtingen kan geven in binnen- en buitenland, en daartoe in direct contact staat met onze consulaire ambtenaren, handels-attaché's en andere orga nen in het buitenland en even eens met de organisaties en ver- eenigingen van Handel en Nij verheid in het binnenland. Het Hoofdbestuur waardeert, dat door indiening van dit wets ontwerp een stap wordt gedaan in deze richting, doch is teleur gesteld over de geringe verhete ring die door dit ontwerp zal wor den bereikt. Immers zoowel van de bedoelde concentraties als van het contract met onze officieele vertegenwoordigers in het buiten land is in dit ontwerp geen sprake. Het ontbreken van dit contract ontneem: voor een zeer belang rijk deel de waarde aan een or ganisatie als hier beoogd wordt. De gehandhaafde afscheiding van de landbouwbelangen beteeker.t een verdere ernstige vermindering van het belang dezer reorganisa tie doch schept bovendien het ge vaar van een verscherpte tegen? stelling tusschen landbouw eener- zijds, handel en industrie ander zijds. Het hoofdbestuur moet aanvaarding van de in dit wets ontwerp voorgestelde regeling als een zelfstandige en definitieve or ganisatie ontraden. ▲XEL, 9 Juni 1931. De j.l. Zaterdag alhier gehouden stemming voor een notabel van de Ned. Herv. Kerk (vacature- M. W. Koster) had tot uitslag, dat werden uitgebracht 125 stem men, waarvan 8 van onwaarde. De heer F. Klaassen verkreeg 71, de heer A. Scheele 20 en de heer J. Scheele 12 stemmen, ter wijl de overige stemmen over verschillende personen waren verspreid. Gekozen is alzoo dhr. Klaassen voornoemd. Voor de raadsverkiezing al hier werden Zaterdag en gisteren een drietal propagandavergade- ringen gehouden, nl. in de bo venzaal van mej. Gilijamse waar de heer Bauwens uit Hulst sprak ten behoeve van de lijst 't Gilde en later de heer C. Hamelink voor de S.D.A.P. Beide vergade ringen hadden weinig bezoek. Drukker was het te Spui, waar de heer S. van Ham sprak voor de anti-revol. kiesvereeniging. Jaarbeurs Breskens. De navolgende heeren hebben zitting genomen in het Eere comité der le Zeeuwsch-Vlaam- sche Jaarbeurs, die te Breskens van 2—13 Juli a.s gehouden wordt D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens, J. A. van Rompu, Lid Ged. Staten, Voorz Kamer van Kooph P. Erasmus, Lid Prov. Staten, burgemeester van Oost burg, 1. van Melle, Lid Kamer van Koophandel, Industriëel te Breskens. Her(]k. Ged. Staten van Zeeland heb ben bepaald, dat de herijk van maten en gewichten in 1931 zal plaats hebben Te Zaamslag op 16 en 17 Juni Te Axelvoor Axel en Koe wacht op 18, 19, 20, 22, 23 en 24 Juni Te Zuiddorpe voor Zuiddorpe en Overslag op 25 Juni Te Westdorpe op 26 en 27 Juni; Te Sas van Gent: voor Sas van Gent en Philippine op 6, 7, 8 en 9 Juli Te Sluiskil op 10 Juli Te Terneuzen op 13, 14, 15, 16, 17 en 18 Juli; Te Hoek op 20 Juli Te ljzendijke voor Ijzer,dijke en Waterlandkerkje op 21 en 22 Juli; Te Biervliet op 27 en 28 Juli te Hoofdplaat op 29 Juli Te Schoondijke op 30 en 31 Juli 5 Te Oostburg op 17, 18 en 19 Augustus; Te Aardenburg: voor Aarden burg, Ede en St. Kruis op 20, 21 en 22 Augustus Te Sluis op 1 en 2 September Te Retranchement op 3 Sep tember Te Cadzand op 4 September; Te Zuidzande op 7 September Te Nieuwvliet op 8 September Te Groede op 9 en 10 Sep tember en te Breskens op 14, 15 en 6 September. vernietiging van het vonnis en verwijzing van de zaak naar het Gerechtshof te Den Haag. Arrest 22 Juni. Faillissementen. De volgende faillissementen zijn geëindigd door verbindend geworden nitdeelingsljjgten I. Butler, smid te Terneuzen, curator mr A J. van der Weel te Middelburg. Uitkeering aan de concurrente schuldeischers 12.0639 pCt. H. Schippers, manufacturier te Borsselen, cnrator mr. C. M. Kegge te Goes, zonder uitkee ring aan de concurrente credi teuren. De Arr. Rechtbank te Middel burg heeft heden failliet ver klaard W. A. Bruynooge te O. en W. Souburg. Rechter-com- missaris mr. W. H. Th. C. baron tboe Schwartsenberg en Hohen- lansberg. Volgens opgave van het kan toor N.V. Van der Graaf en Co. is op 3 Juni faillissement uitge sproken o.a. over de N.V. Mid denstands Crediet- en Spaarbank voor Alblasserdam en Omstreken Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. PupoI en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Voor den Politierechter te Mid delburg werden op 2 Juni 1931 de volgende zaken behandeld P. M., 19j., werkman te Ter neuzen, verdacht dat hy Susan na Huissen heeft miahandeld. Uitspraak: f 10 boete of 10 d. h. A. d. S., 29 jlandbouwer te Koewacht, werd ten laste ge legd, dat hij A. J. Matthys heeft mishandeld. Uitspraak f 10 of 10 d. h. D. R., 29 j., werkman fe Ter Nemen, werd verdacht dat hij wederspannigheid heeft gepleegd tegen agenten van politie, toen deze hem beetpakten om hem ter zake van openbare dronken schap op te brengen. Uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. Kantongerecht te Ternenzen. De aardbeving van Zondag nacht is ook in onze gemeente waargenomen. Van een familie werd ons medegedeeld, dat de meubels op de slaapkamer zoo danig trilden, dat de bewoners allen opstonden uit voorzorg voor mogelijke en (wie weet) nog heviger herhaling. Anderen hebben ook wel ge rucht gehoord, doch dachten er niet bij na, tot ze het zich bij nadere bespreking ook herin nerden. Ook in andere plaatsen in onze omgeving waren de aard schokken merkbaar. Zaamslag. De alhier gehouden collecte ten bate voor het .Tehuis voor alleen staande blinden" te Wolf- hezen heeft opgebracht de som Y«n f 123,35» Ia de strafzittingen van 19 en 26 Mei zijn o.a. veroordeeld we- gëns overtreding Politieverordening Ter Neuzen. P. L., Ter Neuzen, (3 of 1 w. tuchtschoolC. A. F Ter Neu- ■en, 13 of 1 d. h.M. D., Ter Neuzen, f 2 of 1 d. h. Trekhondenwet. J. A. K., Ter Nenzen tl ol 1 d.h. Motor- en Rywielreglement. J. P., Ter Neuzen, f 1 of 1 d. h.; F. B. L., Philippine, f 6 of 3 d. b.; B. A., Axel, f5 of 3 d. b.E. R., Westdorpe, f 5 of 3 d. h.C. P. A. V., Zaamslag, f 5 of l d. b. Spoorwegwet. J. A R. en A. K., Axel, terug gave ouders zonder straf. Art. 427 W. v. S. C. J. H., Ter Neuzen, f 3 of 2 d. h J. V., Axel, f5 of 3 d. h. Wegens overtreding der veiligheidswet was A.C., direc teur eener onderneming, die in Zeeuwsch-Vlaanderen een groote ammoniakiabriek bouwt deor de rechtbank te Middelburg ver oordeeld tot twee geldboeten van f 50. Da advocaat-generaal nr. van Liar concludeerde lot Aardbeving in Nederland. Deze woorden klinken eenigs- zins spottend en velen trokken ook glimlachend de schouders op, als hun Zondag werd gevraagd heb je de aardbeving ook waar ge nomen? Het gevolg hiervan is, dat we aan het begrip aardbeving een tooneelvan verwoesting,brand en vluchtende menschen vastknoo- pen. En gelukkig is het in ons land nog nooit zoo erg geweest. Laten we hopen, dat we er ook voor gespaard zullen blijven. Maar toch heeft de wetenschap door natuurkundige waarnemin gen en met behulp van instrumen ten uitgemaakt, dat ook in ons land reeds meermalen aardbevin gen zij het dan in geringe ma le, zijn voorgekomen. En alzoo klinkt het niet voor iedereen meer zoo ongeloofelijk, als men van aardbeving of aard schokken spreekt ook in ons land. Bovendien de feiten zijn zoo spre kend, dat we zelfs overtuigd zijn, dat het gebeuren kan en nu jl, Zondagnacht is het weer bewezen. In tal van streken en plaatsen in ons land zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer 2 uur aardbevingen gevoeld, of lie ver waargenomen, doordat trillin gen plaats hadden van de vloe ren, kasten en deuren rammelden en voorwerpen rinkelden. Het Persbureau Vaz Diaz ver nam van het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut in de Bilt: .Zondagnacht te 1.50 uur is op de Instrumenten van het In stituut een vrij sterke aardbeving opgeteekend. Aan de hand van onze berekeningen zijn wij tot de conclusie gekomen, dat de haard der aardbeving zich be vindt op 400 K.M. afstand in N.W.-richting, uitkomend dus op de Oostkust van Engeland in de nabijheid van de Wash-Bay." De Wash-Bay ligt ten Zuiden van de rivier de Humber. De voornaamste plaatsen, welke aan deze baai liggen zijn Kingslynn en Boston, welke in de oorlogs jaren nogal eens door Neder landsche schepen werden bezocht. Te Londen was de beving zóó sterk, dat verscheidene bewo ners, verschrikt door dit voor hen ongewone verschijnsel, uit hun huizen liepen. Prof. van Everdingen, hoofd directeur van het Meteorologisch Instituut in de Bilt deelde aan het Utreehtsch Dagblad mede t Alle posten van het Meteoro logisch instituut hebben den aard schok gemeld en de instrumen ten van de Bilt hebben hem ook geregistreerd als een lichte aard beving van matige sterkte, die haar oorsprong gehad heeft op 400 K.M. in Noord-Westelijke richting, wat ook oveieenkomt met de uit Londen ontvangen berichten, die gewag maken van een sterke aardbeving op de Oostkust van Engeland. Voor ons land is deze aardbeving een groote bijzonderheid, aangezien zij ten onzent nimmer geconsta teerd zijn. De schok is des nachts o.m. waargenomen op Texel en in Velp. De aardbe ving heeft ongeveer 20 seconden geduurd. In Engeland. In Engeland en Schotland wa ren de schokken veel heviger en duurden ook langer. Volgens de berekeningen van de observatoria te Kew en Brus sel moet het epicentrum onder de Noordzee gelegen zijn, op onge veer tien a dertig mijlen langs de Engelsche kust ter hoogte van Huil. Het schijnt, dat de materieele schade gering is, terwijl geen ern stige persoonlijke ongelukken worden gemeld. Te Lowestoft zijn eenige schoor- steenen en muren omgevallen. De bewoners werden ongeveer half twee uit hun slaap opgeschrikt en verlieten ijlings hun huizen. Een op het politiebureau dienstdoen de beambte deelt mede, dat de beving ongeveer 2 minuten had geduurd. Ook te Knightsbridge werden de aardschokken geconstateerd. Te Huil vluchtten de bewoners die in hun angst geen tijd had den genomen zich voldoende te kleeden, de straat op. Er heerschte groote opwinding. Vele bewo ners verklaarden, dat hun bedden heen en weer waren geslingerd. Ook heeft men onderaardsch ge rommel waargenomen. De seismoloog van het obser vatorium te West Bromwich heeft aan Reuter verklaard, dat deze aardbeving de ergste was, die hij ooit in Engeland heeft opgetee kend. De beving is het krachtigst gevoeld in de Midlands. Dr. Jeffreys, van de universiteit te Cambridge en seismoloog, stelt de kracht van de aardbeving op 4, tegen een intensiteit van 10 voor een aardbevingsramp met groote schade en verlies van men- schenlevens. Ook het rapport van den ka pitein van een Engelsch stoom schip schijnt het vermoeden te bevestigen, dat de haard van de aardbeving gelegen is in de Noord zee nabij de Engelsche kust, De kapitein deelt mede, dat hij in den nacht van Zaterdag op Zon dag bij tamelijk hoogen zeegang en dichten mist op ongeveer 80 mijl afstand van Scarborough voer toen men aan boord plotseling het gevoel kreeg alsof er een he vige explosie plaatsvond. De zee beving ging gepaard met een dof onderaardsch gerommel, als van een verwijderden donder. Ook in België en Frankrijk zijn de bevingen waargenomen, doch zonder schade te veroorzaken. - Op den onbewaakten over weg bij Schiedam is een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij de 25- jarige colporteur A. Vroombout te Rotterdam het leven heeft verloren. Vroombout was aan het fietsen met zijn verloofde, de 21-jarige mej. B. Burggraaf en haar 17- jarige zuster. Bij den onbewaak ten overweg gekomen, kwam er juist een trein aan uit de rich ting Schiedam. Ze wachtten tot die trein voorbij was en staken toen de rails over en zagen niet dat er nog een trein naderde. De man moet, toen hij achter den voorbij geganen trein en den weg overstak den anderen trein gezien hebben en trachtte nog een ongeluk te voorkomen, gaf het meisje een duw, zoodat zij juist vrij van den trein bleef, hij zelf werd echter gegrepen en een 40 M meegesleurd. Hij bleek op slag te gijn gedood. Te Overschie is ingebroken in een winkel van de Unie Mij. Vermoedelijk hebben de inbrekers met een roeiboot naar den winkel gevaren. Ze hebben het kasre gister tot buit verklaard, dit in de roeiboot gedragen en zijn daarop de Schie afgeroeid. Later is het kasregister in elkaar ge slagen en den inhoud, een 3 a 400 gulden buit gemaakt. Te Oude Niedorp geraakte Zondagochtend tengevolge van het achteruit rijden van een vrachtauto, het vierjarig doch tertje van den heer B. onder de achterwielen van den zwaren auto. De kleine was op slag dood. De 52-jarige dierenarts C. uit Heerlem is, fietsende op den Cauberg te Valkenburg, tegen een anderen wielrijder gebotst. De heer C. kreeg zulke ernstige verwondigen, dat by eenige uren later overleed. Verdronken. Een drietal jongens uit Wol- tersum had Zondag deu gehee- len middag gevoetbald en ging na afloop in de Woltersumsche Ee zwemmen. De afkoeling is vry zeker te plotseling geweest, althans de 14 jarige J. M. ver dween in de diepte. Een poging van den 17-jarige boerenknecht G. V. om den knaap te redden mislukte. Met veel moeite gelukte het tenslotte den boerenknecht op het droge te brengen. De vader van J. moest omdat hy niet duiken kon van reddings pogingen afzien. W. R. v. M., arts te Ter Boer, die zich te water begaf mocht er bij een tweede poging in slagen den jongen bo ven te brengen. Kunstmatige ademhaling leverde evenwel geen resultaat op. Bjj het friseeren gedood. Te Berlyn is in een kappers zaak aan den Kaiserdamm een doodelyk ongeval gebeurd. De 17 jarige friseuse Gerda Press was bezig het haar van een klant te drogen met een reeds geruimen tyd in gebruik ge weest zynde haardroogmachine, toen plotseling een groote steek vlam uit de machine sloeg en het meisje met een luiden schreeuw dood neerviel. De sterkstroom was door een defect aan het instrument door het lichaam der ongelukkige gegaan, te gemakkelijker, daar haar han den na het haarwasscben nog vochtig waren geweest. Het apparaat is door de politie in beslag genomen. Door de met hagelbuien gepaard gaande onweders, welke in een groot deel van Zwitser land hebben gewoed en op eite- lyke plaatseD overstroomingen ten gevolge hebben gehad, is voor millioeaen Zwitserscbe francs aangericht. Zwaar getrof fen zyn vooral het kanton St. Gallen en de by deu Rjjn gele gen gedeelten van de Aargau. In vele gevallen zijn de tele grafische en telefonische verbin dingen verbroken. Ook het spoor wegverkeer heeft ernstige storing ondervonden. Door den enormen hagelslag, die op sommige plaat sen drie A vier uur aanhield, is de fruitoogst geheel vernield. In de laatste dagen heeft in het Beiersche Alpengebied he vig noodweer gewoed. Zaterdag avond ontlastte zich een zwaar onweer boven de Allgauer Alpen Een hagelbui vernielde alle ge wassen op de akkers en het ooft in de boomgaarden. Nog een uur na het onweer vond men hagelstenen, die 80 A 90 gram wogen. De daken van verschillende huizen waren doorzeefd door ga ten en het regenwater Btroomde naar binnen, Het landschap zag er uit of het midden in den winter was. Tengevolge van een he- vlgen golfslag, sloeg in de baven van Constanza (Roem.), een boot om, waarin 7 arbeiders gezeten waren. Twee hanner konden ge red worden. De overige 5 ver* dronken» c

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2