Vreest geen Examen Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. te Rome ontrustbarende afmetin gen hebben aangenomen, voor namelijk door relletjes, door fac- cistische studenten bewerkt. Ook andere fascisten namen deel aan de actie tegen de R K kerkde toestand werd zoo dreigend, dat een compagnie infanterie ter be waking van de Vaticaanstad moest worden uitgezonden, terwijl de katholieke gebouwen door politie- cordons werden omringd. Talrijke detectives houden de toegangswegen naar het Vaticaan onder strenge bewaking. Fascistische betoogers, voorna melijk studenten, deden aaavallen op godsdienstige gebouwen en scholen, waar zij de ruiten in gooiden en de beeltenis van den Paus met steenen bekogelden. De politie trad lang niet door tastend op en ging slechts de ergste excessen tegen. In den loop van den dag werd de directeur van het R. K. dag blad „Osservatore" aangehouden, maar hij vluchtte op het Vati- caansche gebied, waar de politie hem niet mag volgen. De aanleiding van de relletjes moet gezocht worden in een ar tikel van de „Lavoro fascista", waarin scherp stelling werd ge nomen tegen een katholieke ver gadering, die alleen wegens gods dienstige doeleinden zou worden gehouden, maar waarin, naar het blad beweert, geheime besprekin gen waren gevoerd over een actie tegen het fascisme. Het nummer is in beslag ge nomen. Naar nog gemeld wordt, heerscht in het Vaticaan absolute rust. Men bewaart met betrekking tot de incidenten van de laatste da gen een volkomen kalmte. In aansluiting met de berich ten over de fascistische actie tegen den Paus, die zich geuit heeft in het beschadigen van R.K. gebou wen, het lastig vallen van R. K studenten en het beschimpen en verbranden van de beeltenis van den Paus, wordt nog gemeld, dat de toestand in Rome steeds ern stiger wordt. Zooals reeds werd opgemerkt, is de aanleiding van de relletjes voor een groot gedeelte te zoe ken in een artikel van het leiden de blad „Lavoro Fascista", waarin werd beweerd, dat bij de jongste katholieke vergaderingen geheime zittingen werden gehouden, waar bij besprekingen zouden gevoerd zijn over het herstel van de po litieke macht van de R. K. kerk Deze oplage van de Lavoro. waar in dat, in scherpe bewoordingen gestelde, artikel voorkwam, zou in beslag genomen zijn maar de politie hield niet streng de hand aan het verbod van verkoop, want nog dienzelfden avond was het nummer overal te krijgen. Ook de andere bladen bevatten uitvoerige besprekingen over het artikel van de „Lavoro fascista", met het gevolg, dat de onrust ook al op andere steden is over geslagen en incidenten van der- gelijken aard, als zich in Rome hebben afgespeeld, ook in Vene tië en Padua zijn voorgekomen. Vooral de fascistische studen ten spelen bij de anti-katholieke troebelen een groote rol. Het zijn de belhamels bij de aanval len op de R. K. Lycea en redactie- bureaux. Overal werden de gebouwen beschadigd en de inboedels ver nield, terwijl de betoogers .zich niet ontzagen het Pauselijke wa pen met steenen te gooien en de beeltenis van den Paus te ver trappen. Verschillende R.K. stu denten werden afgeranseld. In verband daarmee zijn natuur lijk krachtige protesten van de Vaticaansche stad gericht aan het betreffende bestuurs-departement. Arpinati, de onderstaatssecreta ris van binnenlandsche zaken, heeft verklaard, dat de regeering het recht heeft den bond van R.K. studenten te ontbinden, een recht, waarvan de regeering gebruik zou maken, als de toestand niet gauw veranderde. Uit vertrouwbare bron wordt gemeld, dat die maatregel zou beteekenen een verbreken van de diplomatieke betrekkingen tus- schen de Vaticaansche stad en Italiü. De gevolgen van deze breuk zouden zelfs niet bij benadering te gissen zijn en het is onmogelijk, eenige voorspelling te doen over den afloop van dezen gerucht makende strijd. -Dat zooveel andere bladen, die tot nog toe neutraal waren ge bleven zich thans aan de zijde van de Lavoro fascista hebben geschaard, is ongetwijfeld een groot gevaar voor de binnenland sche rust omdat daarvan het ge volg is, dat de anti-katholieke agitatie in breeden kring verbreid wordt. Beeldtelcgraüe Met ingang van gisteren is in het radio-telegraafverkeer met Ned.-lndië de gelegenheid open gesteld om beeldtelegrammen te verzenden. De beelden moeten in diepzwarte of roode kleur op witten ondergrond zijn weerge geven. Het tarief bedraagt, berekend naar de oppervlakte en steeds over de volle breedte, per cen timeter lengte f6.— met een mi nimum van f60.— Van een beeldtelegram kunnen aan verschillende geadresseerden afdrukken worden verstrekt voor f2 50 per extra afdruk. Aan de zelfde geadresseerden kunnen af drukken worden verstrekt tegen f 1.25 voor elk exemplaar. De aflevering van beeldtele grammen vindt te Amsterdam en Bandoeng plaats door den tele graafdienst; voor de overige be stemmingen ook via Nederland of Ned -Indië worden ze met de snelste gelegenheid als expresse- brief eventueel per luchtpost zon der kosten aan den geadresseerde toegezonden. Verdwijnend dagblad. Naar gemeld wordt, zal het te Amsterdam verschijnende R.-K. dagblad „De Tijd" met ingang van 1 Juli a s. ophouden te be staan. Reeds eenigen tijd liepen er geruchten, dat „De Tijd" zou worden overgenomen door „De Maasbode", het katholieke blad in Rotterdam. Dit laatste werd dezer dagen bevestigd, doch de mogelijkheid bleef, dat niettemin „De Tijd" gehandhaafd zou worden. Boven staand bericht echter meldt de opheffing van het blad. „De Tijd" bestond reeds 86 jaar en is gedurende het grootste deel van deze periode het leiding gevende orgaan van de katholieke beweging in ons land geweest. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten be hoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. AXEL, 2 Juni 1931. Zondagmiddag werd door den Zeer Eerw. heer ds. O. P. A. Ruijsch van Dugteren afscheid ge nomen als predikant aan de Ned. Herv. Gemeente alhier. Zooals te verwachten was, stroomde een groote schare tem- pelwaarts en zelfs uit omliggende gemeenten en van andere gezind ten waren talrijke belangstellen den aanwezig, zoodat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Nadat was gezongen van Ge zang 3 1 en 6 en was voorge lezen uit den Zendbrief van Pau- lus aan de Philippensen van vers 1 tot 11, sprak de leeraar het vo tum uit en ging voor in het gebed. Vervolgens werd gezongen Psalm 27 7. Zich hierna tot de gemeente wendende, zei ds. dat hij tot tekst had gekozen uit den le Zendbrief van Petrus hoofdstuk 5, de verzen 10 en 11. Spr. begon met te zeg gen, dat hij tegen deze preek had opgezien als tegen een berg, omdat hij vol dankbaarheid is van al het geen hij in de gemeente Axel met zijn gezin genoten heeft. Behalve dat hij zich hier nimmer als een vreemde heeft gevoeld, heelt spr, veel vrienden gekend en zelfs zeer goede vrienden. Er zijn vele banden gelegd en vooral den laat- sten tijd zijn hem daarvan voor al ontroerende bewijzen geleverd. Spr. heeft veel genoten in Axel, maar de heerlijkste oogenblikken zegt hij, waren die met de ge meente in de kerk, waar hem vaak zulke stille en heilige oogen blikken getuigden van de gemeen schap des Heiligen Geestes tus- schen gemeente en leeraar. Die oogenblikken zijn onver getelijk. En nu sta ik hier zegt spr. voor net laatst, zooals het de laatste weken zoo vaak voor het laatst was. Paschen vieren, belijdenis afnemen, Pinkster vie ren, doopen, jl. Vrijdag nog ter begrafenis, vanmorgen H. Avond maal en nu de laaiste preek in deze nog mijn kerk. Het kost spr ontegenzeggelijk veel dit afscheid en daarom wil hij even weerleggen, als zou zooals sommigen meenen de reden van zijn vertrek gelegen zijn in de moeilijkheden, welke zijn ontstaan door het invoeren van den vervolgbundel op de Evangelische Gezangen. Spr. ver gelijkt die kwestie bij het op blazen van een elastiek stuk speelgoed, dat eenmaal opgebla zen, met een ietwat valschen toon ineenkrimpt. Spr. acht het van te weinig belang om daarvoor de gemeente te verlaten. De ware reden is, dat spr. bij het klimmen der jaren er tegen opziet om een groote gemeente als Axel te blijven dienen, zooals hij dat gaarne zou willen. Niet dat spr. weggaat om het zich gemakkelijk te maken, want luieren ligt niet in zijn aard. En hierbij zal spr. het laten en niet verder over zichzelf spreken, maar zich wen den tot God, om Hem te danken, omdat Hij is, zooals het tekst woord zegt, de God aller genade en omdat Hij ook hem (spr.) weer geroepen heeft om het heerlijk ambt van predikant te vervullen, hier en elders, na een weinig tij ds geleden te hebben. Dat lijden is slechts als een druppel vergeleken bij den oceaan van heerlijkheid, die eeuwig is in Chris tus Jezus, als zij is volmaakt, bevestigd, versterkt en gefundeerd. Spr. dankt daartoe te hebben mogen medewerken in een belang stellende gemeente als hier en bidt God, dat er iets van wat hij heeft gepredikt, daartoe heeft mogen bijdiagen, dat er onder de gemeente van die heerlijkheid kan worden getuigd. Spr. heeft reden te gelooven, dat daar iets van aanwezig is en dankt God dan de wegwijzer te hebben mogen zijn door in alles Jezus te vinden en bij alles op Jezus te zien. Hij noodigt hierna te zitigen van Gez. 194 5 en wendt zich daarna meer persoon lijk tot enkelen om in 't bizonder nog dank te zeggen, in de eerste plaats aan collega Van Dis, pre dikant te Zaamslag, die als con sulent weer voor een moeilijke taak staat, om 2 gemeenten te dienen. Hij dankt hem voor de aangename werkwijze in den Ring van predikanten ondervonden. Dank ook het kerkbestuur voor allerlei steun, het keurige kerk gebouw, als nergens in de om geving, de mooie woning, tuin, enz. enz.den Kerkeraad -voor de liefde, waarmede deze hem heeft bijgestaan en getroost en den ijver, die deze betoonde voor de geestelijke belangen van leer aar en kerk. Spr. drukt erop, dat de gemeente dien kerkeraad in eere houdt, want deze waakt op loffelijke wijze over de ge meente. Ook den heerWonder- gem, als voorlezer dank en in 't bizonder voor hetgeen hij in de jeugdbeweging doet. In dit verband wijst spr. ook op mej. Looy, die zich daarvoor geheel en al geeft. Voorts denkt hij aan de onderwijzers, de organisten, den koster, (reeds van af de schooljaren zijn vriend) met zijn gezin, stokmannen en tenslotte wenscht hij de geheele gemeente en allen, die hij in vriendschap mocht ontmoeten de heerlijkheid en de kracht in alle eeuwigheid, Amen (1 Petr. 5 11), waarna spr. noodigt om te zingen Gez. 87 1. Hierna stond de heer M. Wie- land op en dankte wederkeerig den scheidenden leeraar voor het geen hij deed voor de belangen der kerk. Ook de heer J. de Kraker dankte den leeraar namens het kerkbestuur voor de hartelijke samenwerking in zoovele moei lijke omstandigheden ondervon den en ook voor de prediking van de leer van Jezus Christus den Gekruisigde. (Beide sprekers waren moeilijk verstaanbaar.) Ds. G. van Dis sprak namens de classis IJzendijke en den Ring Oost Z.-Vlaanderen. Spr. zeide pijnlijk getroffen te zijn door dit vertrek en wees op 2 bijeen komsten de intrede en de inwij ding der nieuwe kerk. Telkens werd de wensch van alle zijden uitgesproken, dat gij hier lang zou vertoeven en het heeft maar 7 jaren mogen zijn. Dit spijt ons en de gemeente. Het was zoo goed in uw tegenwoordigheid gij bracht altijd zon en geest drift. Ook nu weer spraakt gij over niets dan heerlijkheid en wij zijn dankbaar dit afscheidswoord te hebben gehoord. Ook voor den zegen, dien gij in Axel en in den Ring bracht. Spr. is overtuigd, dat het de gemeente vreemd zal zijn U te moeten missen. Ook uwe echtgenoote zeggen wij dank voor* de hartelijke gastvrijheid steeds genoten. Wederkeerig bad spr. den leeraar met zijn gezin toe, dat zij geleid mogen worden door Gods Heiligen Geest en deze hen moge volmaken, be vestigen, versterken en fundeeren. Spr. noodigde de gemeente staande te zingen Psalm 121:4. Hierna dankte Ds. Ruysch van Dugteren en sprak den zegen over de gemeente uit. Velen wisten noode te scheiden en daarom bood de leeraar aan om nog door een handdruk van hem en zijn echtgenoote afscheid te nemen, waaraan zeer velen voldeden. Ook tijdens de rede werden velen aangedaan en moesten een traan wegpinken door de gevoel volle woorden, die hun tot het hart doordrongen. Maar ook de leeraar zelf was onder den indruk van deze oogen blikken en we zijn overtuigd, dat in Zonnemaire, het uiterste noor den der provincie, zijn gedachten nog vaak zullen zweven in Ooste lijk Zeeuwsch Vlaanderen, zoo niet dagelijks bij zijn Axeische vrienden, welke hij onder allerlei rang, stand en gezindte telde. Men moge er over denken hoe men wilonze conclucie is, dat de Herv. Gemeente te Axel in Ds. Ruijsch van Dugteren een figuur heeft verloren, die naast menschelijke gebreken, zeker zoo veel goede en te weinig gewaar deerde eigenschappen bezit, dat zijn afwezigheid nog langen tijd gevoeld zal worden. M«gen Philip. 2 en 1 Petrus 5 niet tevergeefs gelezen zijn. Zeeuwscli-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij, N.V. In de Zaterdag 30 Mei te Ter Neuzen gehouden gewone jaar- lijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg-Maatschap pij werd het jaarverslag over 1930 uitgebracht en is de balans en winst- en verliesrekening over dat jaar vastgesteld. Het dividend werd bepaald op 31/i In de vacature van commissaris, ontstaan door het overlijden van den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, werd voorzien door benoeming tot commissaris van den heer H. A. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande. Tevens is besloten, een drietal andere vacatures in den raad van com missarissen voorloopig niet te vervullen. Benoemd tot onderwijzeres aan de Oranjeschool te Vlissingen met ingang van 1 September, mej. C. J. Steinz te Zaamslag. Ds. G. W. K. Hugenholtz te Ransdorp en Schellingwoude heeft bedankt voor het beroep naar Colijnsplaat. Ds. A. Scheele te Kapelle- Biezelinge is beroepen te Ierseke, De Provincie en de werk loosheid. De heer L. Ondërdijk, lid der Staten van Zeeland heeft de vol gende vragen tot Ged. Staten gericht. Kunnen Ged. Staten mede- deelen in hoeverre het in de zitting van 30 Dec. 1930 uitge trokken crediet van f15000 voor bijdragen aan de gemeenten in de kosten van werkverschaffing en werkloozenzorg toereikend is gebleken in verband met de aan vragen van gemeenten Zoo het crediet niet toereikend is gebleken, zijn Ged. Staten dan bereid, gezien de nog groote, bijna niet verminderde werkloos heid, vooral ten plattelande, in de a.s. zomerzitting een voorstel te doen tot verhooging van het verleende crediet Zijn Ged. Staten bereid in de a.s. zomerzitting aan Prov. Sta ten een voorstel te doen tot het verleenen van een crediet ten einde hen in staat te stellen reeds bij het begin van de win terperiode op dezelfde wijze steun te blijven verleenen M. Crt. Van de alhier de vorige week gehouden veekeuring ontvingen we het volgende verslag Hier waren de aanvoer en be langstelling zeer matig. Max Constantijn, 4 jaar oud, van de stierenvereeniging te Axel 82,7 punt. Eerste prijs. Ehrald Taan, geboren 13 Oct. 1929, van W. D. Dekker Jzn. te Zaamslag 76 2 punt. Eerste prijs. Productie der Moeder, 5 jaar, 4854 K.G. 3.18 pCt. 278 dagen. Dorus' Wodan, geb. 23 Febr. 1930, van A. C. Ysebaert te Axel, 74 punten. Tweede prijs. Productie der Moeder, 6 jaar, 6030 K.G. 3.39 pCt. 300 dagen. Van de koeien kregen 77 of meer punten Everdina van W. D. Dekker Johzn. te Zaamslag 85Bles II van G. Weijns te Axel 80; Nora van Jan de Feijter te Axel 79; Bles IV van G. Weijns te Axel 78; Anna Taan van W. D. Dek ker Johzn. te Zaamslag 77 en Ida van Jan de Feijter te Axel 77 punten. Ten huize van de tamilie v. d. Slegt te 's-Gravenbage is de verjaardag van de 102-jarige mevrouw v. d. Slegt in intiemen kring gevierd. De oudste Haag- sche inwoonster geniet nog een goede gezondheid en verheugde zich zeer over de vele bloemen, welke te harer eere de huiskamer tot een bloemenhof herschapen hadden. Zaterdagavond is op den Oosterhoutschen weg onder Tete- ringen een vrachtauto van een Utrechtschen pluim veehandel, op weg naar België, door onbeken de oorzaak plotseling van den weg geraakt en op het rijwiel pad gereden, waar juist een werk man op zijn fiets en twee meis jes passeerden. Alle drie werden door de auto met een vreeselijken smak tegen den grond geslingerd. Zij moeten op slag dood zijn ge weest. De meisjes, de 12-jarige J. M. en de 19-jarige A. J. waren op weg naar de kerk. De werk man, zekere G. S. uit Teteringen begaf zich van zijn werk naar huis. Da man was onherkenbaar verminkt. De ongelukkige was vader van drie kinderen. Van de beide meisjes was het oudste een eenige dochter en het jongste eenig kind. De auto is in beslag genomen. Beweerd wordt, dat de chauf feur oververmoeid zou z(jn ge weest en in slaap gevallen ach ter het stuurrad. Zondag is onder het via duct b(j de Meidensteiger te Rotterdam een wielrijder, die tusschen twee trams wilde door rijden, geslipt en daarna gegre pen door een motorwagen. Da man raakte geheel onder de tram en werd op slag gedood,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2