Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch- VI aan deren. No. IC. DINSDAG 2 JUNI 1931. 47e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Frankryk. Aan het einde van het congres der Fransche socialistische partij, te Tours gehouden, werd een motie aangenomen met betrek king tot de aan te nemen hou ding bij een eventueel gewapend conflict, waarbij Frankrijk zou zijn betrokken. Het is een ietwat slappe motie, waarin kennelijk gepoogd is zoowel de geit als de kool te sparen. Want de meeningen in de partij zijn ver deeld ten aanzien van de vraag, wat te doen in geval van even- tueele mobilisatie, evenals om trent de bewapening in het al gemeen. En ofschoon de resolu tie nadrukkelijk uitspreekt, dat de leden der partij gehouden zijn tegen de credieten voor leger en vloot te stemmen, wordt dit voorschrift buiten het verband gehouden van de kwestie der landsverdediging. Men heeft, om het zoo eens te zeggen, een slag om den arm gehouden en het beginsel der nationale ver dediging niet geheel prijs gege ven, hoewel het als een plicht voor Frankrijk wordt beschouwd, het voorbeeld te geven aan de andere mogendheden, inzake de ontwapening. In een groote rede heeft Leon Blum zijn standpunt omtrent het vraagstuk der landsverdediging uiteengezet. En hij gaf daarbij blijk, feitelijk op twee gedachten te hinken en nopens dit pro bleem voorstander te zijn eener opportuniteits politiek. Hij ver klaarde toch van oordeel te zijn, dat zich omstandigheden kunnen voordoen, waarin, naar hij het uitdrukte, de internationale plicht met de nationale kan samenval len. Hij wilde daarmede te ken nen geven, dat de bescherming van de onafhankelijkheid van het land, onder bepaalde voor waarden, noodzakelijk moet wor den geacht. Een definitieve uit spraak daaromtrent is volgens hem niet te geven, aangezien talrijke factoren in aanmerking moeten worden genomen, alvo- 64; 't Was donker. Voorzichtig sloot ze het venster weer en riep toen zacht VaderVader 1 Sofie fluisterde deze van uit het struikgewas. Sofie spoedde zich tot hem en hij sloot haar in zijne armen. Kom mee naar de klippen, flui sterde zij. Wij zijn daar veiliger. Op een goede plaats gezeten, ver weet Sofie haar vader zijn onvoorzich tigheid. Ik heb mij onkenbaar gemaakt, zeide mijnheer Lepage. Ik begrijp niet, dat gij mij herkent Sofie. Ik wist, dat gij het waart, of schoon ik uwe trekken, [niet duidelijk kon onderscheiden. Het is zoo donker, dat ik uwe verandering nog niet be merkt heb. Zij zag hem uitvorschend aan en nu bleek haar dat hij veranderd was, zij kon echter niet zeggen waarin deze verandering bestond. Ik heb mijn gelaatskleur bruin gemaakt en haar en baard zwart ge verfd, zeide mijnheer Lepage gij zoudt mij overdag niet herkennen, Sofie. Ik zou uwe blauwe oogen altijd herkennen en moet u zeggen, dat deze u zouden kunnen verraden. Dan draag ik een bril om ze te verbergen. Maar als iemand uit het salon U bemerkt had? In mijn» ontroering vergat ik rens de aan te nemen houding kan worden bepaald. Maar dat neemt niet weg, dat de beste waarborg voor onafhankelijkheid volgens zijn opvatting, is gelegen in de ontwapening. En het zou volgens zijn oordeel een prijzens waardige daad zijn, indien Frank- rijk daarin de andere mogend heden voorging. Behoudens enkele restricties, vooral jegens het spontaan te geven voorbeeld, zou zelfs iemand van de mentaliteit van Briand met die redeneering kunnen mee gaan. En evenzeer is het omge keerde het geval. Desnietjemin zou het onjuist zijn, daaruit te concludeeren, dat de minister van buitenlandsche zaken op den vollen steun der socialisten kan rekenen. Niettemin had hij dien steun bij de behandeling der interpel latie in de Kamer door Franklin Bouillon, die liefst zoo spoedig mogelijk het beheer van het departement in andere handen gelegd wil zien. Zijn aanval op den minister, over hetgeen deze te Genève had verricht en nage laten, was bijzonder fel. Hij ging met woorden Briand heftig te lijf en liet geen stuk heel aan diens arbeid in de Volkenbondsstad. Veel genoegen heeft hij er niet van beleefd, nademaal de grijze staatsman hem duchtig van repliek diende en zijn beweringen afdoende wist te weerleggen En het ap plaus, dat Briand van centrum en links ten deel viel, was een bewijs temeer van de appreciatie, aan die zijde voor zijn werk ge koesterd. Het is een wel hoogst eigen aardige positie, waarin deze voorvechter voor den Europee- schen vrede zich bevindt. Im mers, terwijl het ministerie als gegeel als rechts moet worden beschouwd zij hef ook in verschillende nuanceeringen vindt Briand zijn meest hechte steunpilaren aan de andere zijde. Intusschen heeft het kabinet bij de stemming over een inge diende motie van vertrouwen een alles I O Sofie, wat is zij schcon 1 acht tien jaren geleden was zij nog slechts een meisje en nu is zij een vrouw, doch ik ben zoover van haar verwij derd, als de avondster ginds in het westen. Arme, lieve vader O, nooit heb ik zóózeer gevoeld wat ik verloren heb. De man stond daar en staarde droo- mend in het luchtruim. Zijn zielelij- den was te groot dan dat hij het in woorden kon uitdrukken. Een diepe zucht ontvlood zijn borst, en wanhopig vervolgde hij Heb ik nog niet genoeg geleden Wiens schuld is het, dat ik een mis dadiger ben. Wie de werkelijke moor denaar ook moge zijn, dat de vloek des hemels hem treffe. Sofie hing angstig aan zijn schouder. Nooit had zij haar vader zoo gezien. Hare oogen en hare afgebroken woor den brachten hem weer tot zich zelf. Mijn arm kind, monpelde hij liefkozend, ik weet dat het u ook doet lijden. God vergeve mij, dat ik uw smart nog vergroot. Sofie trok hem weer zacht naast zich. Vertel mij eens iets vau u zeiven vader, zeide zij, om de gedachten aan zijn verlorene echtgenoote af te leiden. Zijt gij te Parijs geweest? Ja, ik vertrok den dag na onze bijeenkomst met den eersten trein der waarts, en begaf mij naar een hotel, waar vreemdelingen van alle landen van Europa logeeren. Daar ben ik zeker dat men mij niet meer aandacht schenkt dan elk anderen vreemdeling. Ik hield mij ziek en bleef op mijn kamer, Gisteravond verliet ik Parijs en kwam hier een uur geleden aan, Ik vreesde, dat gfj dezen avond flinke meerderheid gekregen: met 332 tegen 256 stemmen werd de j motie aangenomen. Bij alles, i wat hieraan is voorafgegaan mag worden aangenomen, dat Briand dus op zijn post zal blijven, ook wanneer op 18 Juni de nieuwe President der Republiek zijn ambt zal aanvaarden en hem verzoe ken zal ook verder de porte feuille van buitenlandsche zaken te beheeren, waaraan weinig twij fel behoeft te bestaan. Ontwapening. De Belgische socialistische partij heeft op haar congres de eenzijdige ontwapening met 360.000 tegen 198.000 stemmen verworpen. Men achtte de eenige waar borg gelegen in de internationale ontwapening. Precies. Ook in ons eigen land toonen zich onder sociaal-democraten sporen van eenige kentering. De heer W. H. Vliegen schreef in De Socialistische Gids „Wij moeten onze vresdesactie anders voeren, namelijkdoor met alle kracht mede te werken een internationaal rechts- en machtsinstituut te scheppen, waar van het fundament aanwezig is in den Volkenbond. Op dij fun dament moet door de internatio^ nale actie van het socialistisch proletariaat worden voortge bouwd en daartoe is allereerst noodig, dat in de verschillende landen de regeeringen, worden gedwongen aan dien bouw mede te werken. Het slagen hangt vooral af van die landen, waar het militairisme nog een sterke machtspositie inneemt. Door ont wapening in kleine landen kan een zekere stuwkracht in de goede richting worden uitgeoe fend, maar wezenlijke ontwape ning, die inderdaad een waar borg is voor het behoud van den vrede, ligt alleen in de internationale ontwapening." Hoe meer men de ont^ape- ningsactie brengt in de inter nationale sfeer, hoe verstandiger men doet. Want daar hoort ze. naar Charlemont zoudt komen en dan had ik u niet gezien. Ik heb u iets gewichtigs mede te deelen. Mijne ge lijkenis op u heeft Pnilippe Piron op uw spoor gebracht. De man dien gij in Griekenland zaagt was Jean Piron.... Hoe weet gij dat Sofie vertelde haren vader hettooneel, dat zij in de kapel had bijgewoond. Ik geloof vast, dat Philippe Pi ron de justitie van uw bestaan kennis heeft gegeven, en deze nu onderzoekt waar gij verblijf houdt, voegde Sofie er bij. Hij is een slecht mensch en zal alles doen wat hij kan, om u in de gevangenis te krijgen en daarom zou ik in uw geval zoo spoedig mo gelijk Frankrijk verlaten. In Spanje, Italië of Duitschland zou ik niet veiliger zijn. Indien ik naar Zuid-Amerika ging, zou men weldra mijn spoor vinden. Ik moet hier blij ven en alles wagen, of ik ben verloren. Noch Sofie, noch haar vader wisten iets van het onheil dat hun boven het hoofd hing, zij zagen het dreigende niet, dat hoe langer hoe meer hen naderde. Sofie sprak verder over Philippe Pi ron, over zijn aanslag tegen haar en het verijdelen daarvan. Ik geloof met u, dat Philippe Piron de ware moordenaar van uw oom is, zeide haar vader. Maar hoe zullen wij zijne 3chuld bewijzen Het is reeds veel dat wij naar onze overtuiging den ware schuldige hebben gevonden, antwoordde Sofie. Het andere volgt later, ik zal goed uit mijn oogen zien. Maar ik mag u niet langer aan de listen en lagen van dezen ellende* ling bloot stellen I Ik ben op mijn hoede, vader. Smokkelhandel. Welken geweldigen omvang de smokkelhandel heeft aangenomen moge blijken uit hetgeen de allerlaatste dagen langs de grens in de buurt van Aken is aange houden. In Aken zelf hielden de beambten huiszoekingen. 180.000 sigaretten werden in beslag ge nomen, benevens 1200 boekjes sigarettenpapier. Beambten van Rotterdell overvielen een smok kelbende, uit 5 personen be staande de buit bestond uit 52 500 sigaretten. Bij een her bergier in Bardenberg werd 100 pond cacao in beslag genomen. Beambten van Schmidthoff ar resteerden smokkelaars uit Esch- weiier afkomstig; in beslag ge nomen werden o.a. 45 000 siga retten en 50 pond koffie, enz. smokkelaars uit Büsbach hadden 25 000 sigaretten en 100 pond koffie. Dezelfde beambten legden beslag op een vrachtauto, die 800 pond meel vervoerde. Beambten uit Oirbach ontna men een smokkelaar 60 K.G. koffieeen auto uit Düsseldorf werd in beslag genomen, die 11.500 sigaretten vervoerde. In de nabijheid van Lichten- busch werd, meldt „De Tijd", een smokkelaar aangehouden hij vervoerde 4500 sigaretten. Aan het station te Aken werden twee vrouwen aangehouden, die in groote koffers 8500 sigaretten hadden verpakt. Toen een trein uit Aken naar het Roergebied vertrok, werden nog 2 personen uit de coupé gehaald. In koffers bevonden zich 18000 sigaretten, koffie en cho colade. Beambten van Bildchen omsingelden* smokkelaars, die 11000 sigaretten en 800 pakjes sigarettenpapier frauduleus over de grens hadden gebraeht. Uit de electrische tram te Aken werd een man gehaald, die 3000 sigaretten had gesmokkeld. Nog werden smokkelaars aan Kulhlei- derhof gearresteerd. De buit be stond voor de beambten uit 35.000 sigaretten. Te Herzogenrath bij Kerkrade werd een motorrijder uit Keulen Zijne vijandschap vrees ik het minste. Ik heb meer zorg voor u, dan voor mij zeiven. Ik geloof dat wij verkeerd heb ben gedaan, met ons plan uit te voe ren, naar Frankrijk te komen, zeide Lepage. Wij zijn beiden in gebaar, gij zoowel als ik. En gij, Sofie, hebteene moeder gevonden die niets van uw aan zijn weet, om haar terstond weer te verliezen. Arm kind! Indien wij eens samen trachtten te ontvluchten Philippe Piron zou ons vervol genhet is te laat, voor mij valt er aan geen terugkeer te denken Kunt gij blijven als uw moeder met den markies trouwt? vroeg mijn heer Lepage. Neen vader, dan ga ik van hier. Lieve vader, zij hield zooveel van u, laat mij haar het geheim mededeelen. Zijt gij zinneloos, Sofie? Haar zeggen dat ik leef wanneer het een geluk voor haar is mij dood te wanen 1 Eens hield zij van mij, maar nu ben ik dood voor haar. Haar zeggen dat ik leef. Neen, neen Sofie, zij mag het niet weten, alvorens mijn naam geheel ge zuiverd is Maar als zij het waet, zal zij den markies van Charlemont niet trouwen. Ik geloof niet dat zij van hem houdt en meen dat de volgende maand het huwelijk zal plaats hebben. De volgende maand? herhaalde mijnheer Lepage met toonlooze stem. De volgende maand zal mijn naam ge zuiverd zijn of ik ga weer in 'balling schap, voegde hij er bitter bij. Eén zaak is zeker, Sofie. De smaad, dat uw vader wegens een misdaad veroor* deeld werd, ofschoon hij er onschul dig aan is, zal u gespaard blijven. Keert gij toch naar Parijs terug, achtervolgd. De bestuurder en de persoon op de duozitting werden gewond naar het ziekenhuis ge bracht. In beslag genomen wer den 7000 sigaretten en 30 pond koffie. Leeraar contra leerling. Vele van de tegenwoordige politici weten hun betoogen aan trekkelijk te maken door het bezigen van sappige scheldwoor den. Op dit gebied hebben ze het vaak tot een groote hoogte gebracht en het is niet overdre ven te zeggen, dat van menig nieuw scheldwoord of van een nieuwe scheldmethode, de baker mat in het eerbiedwaardig col lege van Edel- of HoogEdelacht- baren staat. Een werkelijk in- interessant staaltje, waartoe deze heeren in staat zijn, willen wij ter voorlichting van belangstel lenden hier vermelden. In een sociaal-democratische kiesvergadering te Praag werd de spreker, een senator, van be roep leeraar, door communisti sche interrupties herhaaldelijk onderbroken. De leeraar-senator, die sprak over de beteekenis van de herstelbetalingen voor Tsjecho-Slowakije, verloor ten slotte zijn geduld en riep „Zwijg toch 1 Begrijpen doet u van de kwestie toch nietsLaat uw schoolgeld terughalen 1" De communisten waren een oogenblik verbluft. Toen riep een van hen„U heeft klaarblij kelijk vergeten, dat ik eens uw leerling was 1". De sociaal-democraat bleef het antwoord hierop niet schuldig „Dat komt uit, ik had een paar ossen in mijn school De communist wist niets anders te doen, dan een aanklacht tegen dezen voormaligen leermeester in te stellen wegens beleediging. De zaak kwam voor de spe ciale rechtbank voor afgevaar digden, die van oordeel was dat os geen scheldwoord was. Rome en Italië. De correspondent van de „Daily Telegraph" weet te melden, dat de anti-katholieke demonstraties vader vroeg Sofie. Ik ben daar veiliger dan ergens anders. Graaf Beaucourt sprak mij over een geheime plra s in de oude kapel. Hij zeide, dat niemand haar kende dan uw broeder en gij. Zoudt gij daar geen schuilplaats voor u kunnen vinden Misschien, zeide hij. Ik had het kabinet vergeten. Maar het wordt laat. Men zal u missen. Hoor ik niet een rijtuig,? Het zal de equipage van Char lemont zijn, die naar huis terugkeert, zeide Sofie. Ja. ik moet gaan. Ik mag dus mijn moeder het geheim niet mede deelen Neen, zeg het niemand. Ik zal u op Charlemont weerzien en dan ver nemen hoe de zaken staan. Kom mijn kind, wij gaan. Sofie nam dea arm van haren vader en beiden keerden naar het huis terug. Zij waren weer dicht bij het venster van het salon gekomen, toen zij haastige schreden hoorden en plotse ling twee personen voor hen stonden Philippe Piron en Johanna. Men had Sofie vermist. Mevrouw Mixtome was ongerust en gelastte een bediende haar te zoeken. Hjj keerde terug met de boodschap dat juff ouw Lepage nergens te zien was. In doodelijken angst snelde graaf Beau court naar de rotsen, de bedienden zoch ten in den tuin en te midden der alge- meene opschudding geraakte Sofie on wetend in de handen van haren vijand, Hier is mtjuffer I riep Johanna, Maar wie is dat? riep Piron, zijns lantaarn oplichtend otn teiien, welk per* soon bij haar was, Wordt vervolgd, COURANT.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1