Bij Pijnen No. 15. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch- VI aan deren. VRIJDAG 29 MEI 1931. 47 e Jaarg. pi J. C. VINK - Axel. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco par post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 uie. Tweede Blad. Binnenland. Suikerbietensteun De Eerste Kamer heeft z. h. s. het wetsontwerp tot het geven van steun aan de verbouwers van suikerbieten aangenomen. Bnitenlandsche arbeidskrachten. Men schrijft aan de N. R. Ct. Reeds herhaaldelijk werd in het bestuur van het R K. Werklieden verbond besproken de kwestie van het tewerkstellen van buiten- landsche arbeiders in ons land, terwijl ook in bespreking met regeerings- en departementale college's daaraan aandacht werd geschonken. Het nemen van maatregelen ter bespreking van het euvel stuitte evenwel o.m. steeds af op de omstandigheid, dat nog vele Ne- derlandsche arbeiders vooral in Duitschland werkzaam zijn. Inmiddels houdt de trek van buitenlandsche arbeiders naar ons land aan en moeten "elen onzer arbeiders het aanzien, dat buiten landers hier werken, terwijl onze eigen landgenooten in grooten getale werkloos zijn en onder steuning genieten of in werkver schaffing worden te werk gesteld, veelal ver van huis en in minder aangename omstandigheden. De in Maart door de Belgische regeering getroffen maatregelen, welke destijds in een persbericht van ons departement van buiten landsche zaken gepubliceerd zijn, gaven het Verbondsbestuur op nieuw aanleiding om de kwestie onder het oog te zien. De Belgische regeering heeft door haar maatregelen het ver krijgen van werk door Nederland- sche arbeiders in België zoo moei lijk gemaakt, dat ze practisch wel ongeveer dezelfde uitwerking zul len hebben als het weren van Nederlandsche arbeiders, zooals ook de maatregelen, door de Duitsche overheid genomen, tot gevolg hebben, dat de bedrijven, waarin werkloosheid voorkomt, feitelijk voor Nederlanders ge sloten zijn. Vooral in de grensstreken en met name in Limburg waar blij kens door het Verbondsbestuur ontvangen mededeelingen, Bel gische arbeiders in vrij groote aantallen over de grens komen, wekt de huidige situatie ergenis. Een en ander was voor het Verbondsbestuur aanleiding, de aandacht van den minister van arbeid, handel en nijverheid nog eens op dit euvel te vestigen en den minister te verzoeken spoedig maatregelen te willen beramen, waarvoor onze Nederlandsche wetten ruimte laten, en die prac tisch het resultaat hebben, dat buitenlandsche arbeiders onze eigen arbeiders niet van hun plaats dringen, met alle daaraan door de Nederlandsche samen levingverbonden nadeelen. De Tarwewet. De maatregelen tot uitvoering van de Tarwewet-1931 zullen met ingang van 1 Juli in werking treden en voorloopig is het per centage meel of bloem van in» landsche tarwe afkomstig, dat zich in het meel-bloem moet bevinden, bepaald op 20 pCt. Naar wij verder vernemen, lig het in de bedoeling, op het tijd stip, waarop de maatregelen to: uitvoering van de Tarwewet-193 jn werking zullen treden, over te gaan tot een scherpe contröle van de bij de bakkers aanwezige voorraden bloem en kropmeel. Mocht blijken, dat zich bij bak kers te groote voorraden in ver houding tot hun omzet bevinden, dan kan daarvan het gevolg zijn, dat voor die voorraden geen ver gunning tot het voorhanden heb ben wordt gegeven, waardoor de betrokken bakkers in groote moei lijkheden kunnen komen. en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijnstillende Mijnhardt's Poeder» spoedig helpenMijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Kiespijn poeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders. Rheumatiek- poeders. Maagpoeders. Pijn stillende poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop 1 Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. leerstof en methode. Exceptlessen zijn van groote waarde9e. de bestrijding wordt opzettelijk be doeld, maar behoeft geen aparte tijd en extra-oefening; 10e. wils- zwakke leerlingen geven niet al leen moeite op school, ook in de opvoeding daarbuiten. Bestrijding van de afleidbaarheid kan rijke vruchten dragen, ook voor de vorming van het karakter. Het komt ons voor, dat die eischen niet alleen voor Christe lijke opvoeding, maar voor elke opvoeding gelden. (Red.) Sportnieuws. Vereen van chr onderwijzers. In de te Hilversum gehouden vergadering van bovengenoemde vereeniging zijn besprekingen ge voerd over het onderwerpAf leidbaarheid der kinderen, in het correspondentieblad ingeleid door den heer P. van Alten te Arnhem. Als christen-opvoeders, zeide de inleider, moeten wij waken tegen de schade aan het individu toegebracht ter wille van de groep Juist christen-onderwijzers heb ben daarom zoo gretig gegrepen naar meer individueel werkende stelsels, naar Montessori, naar Dalton enz. Scherpe aandacht vraagt spr. voor de mogelijkheid om in en onder het klassikale werken toch de waarde van de individueele persoonlijkheid te blijven zien en maatregelen te treffen om speciale gevallen ook buiten gereglementeerde gelijk vormigheid op speciale wijze te kunnen behandelen. Na den oor log wordt weer druk gesproken over afleidbare kinderen, maar het komt den inleider voor, dat het meer als excuus in den mond der ouders wordt gebezigd dan dat het in de practisctie school- opvoeding een factor van betee- kenis zal zijn bij het zoeken naar en het bouwen van paedagogische middelen. Inleider komt tot de volgende stellingen le. eisch van een chris telijke opvoeding is, dat men aan het individu zooveel mogelijk zorg besteedt; 2e. individueele afwijkingen moeten apart worden behandeld en zoo dit niet moge lijk is moeten de afwijkende kin deren uit het klasseverband wor den genomen3e afleidbaarheid kan meestal in het gewone school stelsel worden behandeld4e belangstelling wekken is een rem, geen genezing voorde afleidbaar heid 5e. afleidbaarheid is gebrek aan willekeurige aandachtscon centratie en manifesteert zich in twee typen: a. die met zgn. flad derende aandacht, b. die met el ders gefixeerde aandacht6e. deze opvoedingsmoeilijkheden zijn door den modernen -tijd versterkt door het drukke snelle levenhet ge makkelijk bereikbare van lectuur en ontspanning en het snelle mon dig verklaren van het kind7e. genezing moet worden gezocht in de opvoeding van den wil8e. middelen ter bestrijding kunnen j worden gevonden in lesroosters, Voetbal. De voetbalvereeniging Axel spe-lde alhier tijdens de Pinkster dagen een drietal wedstrijden tegen Belgische clubs. Zondag was het reserve-elftal van de St. Niklaassche Sportkring alhier op bezoek bij Axel I. De gasten speelden goed voetbal, doch konden het tegen de Oranje mannen toch niet bolwerken. Bij de rust was de stand 3—2 voor Axeldaarna kwamen onze stadgenooten steeds beter op dreef en wonnen tenslotte met groot verschil, nl. 7—2. Maandag arriveerde aan de Sassing de plezierboot l'Avenir, met het Brusselsche en Riemsche elftal aan boord, benevens het muziekkorpsje De Riemsche Gal men en een groot aantal sport liefhebbers. Om ruim half 3 stelde Axel's eerste elftal zich ap tegen Union Sportive Financière uit Brussel, een combinatie bestaande uit spelers van verschillende le en 2e klasse clubs uit de Belgische hoofdstad. Direct was te zien, dat deze Brusselsche heeren de fijne onder- deelen van het spel machtig waren, terwijl ook hun snelheid verrassend was. We vreesden dan ook aanvankelijk voor een groote Axelsche nederlaag. De Oranjemannen stelden tegenover dit technisch knappe spel het bekende Hollandsche wapen een ongekend enthousiasme, doch zij konden niet verhinderen, dat Brussel de leiding nam. Met 1—0 voor de gasten ging de rust in. In de tweede helft ontwikkelde zich weer direct een vlug en hoogstaand spel, waarbij Brussel den voorsprong tot 2—0 opvoerde. De Belgische gasten geraakten daarna vermoeid, wat niet te verwonderen was, daar ze daags tevoren een zware wedstrijd te Gent gespeeld hadden. Onze stadgenooten profiteerden hiervan en wisten na een kwartier een tegenpunt te maken, kort daarna gevolgd door den gelijkmaker. De Oranjemannen bleven daarna over het algemeen een tikje sterker, maar konden niet het winnende punt maken, zoodat deze fraaie wedstrijd met gelijk spel (2-2) eindigde. Na afloop van deze partij betrad Axel II het speelveld om den strijd aan te binden tegen Amicale Sportive van Rieme. Het Axel sche elftal bestond hoofdzakelijk uit jonge en lichte spelers en een paar geroutineerde veteranen, die niet voor de poes bleken. De jonge Oranjeploeg speelde een keurig en vlot partijtje tegen de over het algemeen grootere Belgische spelers. Bij de rust hadden de gasten de leiding met 1—0. Na de hervatting maakte Axel gelijk en 10 minuten voor het einde werd ten tweede male het Belgische doel doorboord. Enkele pogingen om den voorsprong te vergrooten, mislukten, zoodat de Axelsche reserve's met 2 1 als overwinnaar de sterksten bleken. Aanst. Zondag speelt Axel I alhier ter gelegenheid van haar 20-jarig jubileum een extra beker wedstrijd tegen de Sassche Boys, de nieuwe kampioenen van den Z. V. B. Daivensport. De uitslag van de prijsvlucht uit Arras, van „De Luchtbode" op 24 Mei is aldus le en 26e A. Poppe, Sluiskil, 2e en 6e A. van Nieulande, Axel, 4e en 5e Th. Cortvriendt, Axel, 7e en 28e Ch. Scholter, Koe wacht, 8e N.N., 9e, 15e, 18e, 22e P. Fermont, Sluiskil, 10e P. Swartelee, St. Jansteen, lleen 20e A. de Clercq, Axel, 12e F. Fermont, Axel, 13 R. Dieleinan, Axel, 14e J. Audenaerdt, Koe wacht, 16e J. Boogaert, Stoppel dijk, 17e A. van Overloop, Koe wacht, 21e E. de Gronckel, St. Jansteen, 23e A. Verbeeke, Axel, 24e en 29e tl. v. d. Bos, Axel, 25e en 27e R. Buysse, Graauw. Grootste snelheid 1366 M. per minuut. Los 8 08- Handboogschleting. Maandag waren voor de schie ting die alhier was uitgeschre ven door „Ons Vermaak" 70 schutters opgekomen. De hoog vogel werd geveld door J. de Vilder te Stoppeldijk, de zijvogels door D. van de Vijver en A. Ysebaert, beiden te Zuiddorpe, terwijl de kallen werden getrof fen door A. Waelput van Zuid dorpe en E. Misseghers te Axel. Dinsdag had de jaarlijksche Koningschieting plaats, waaraan 23 leden deelnamen. De koningsvogel viel door een welgemikt schot van Ch. Steenaert, die ook de 2e zijvogel afschoot. De eerste zijvogel kreeg F. Schauwaert en de kallen werden geschoten door H. Lippens en F. de Nijs. Bij de schietwedstrijden van den Vrijw. Landstorm te Breda gehouden, behaalde de heer Jos. Claessens, res. luitenant en aan gesloten bij de afd. Axel, verband Zeeland, de 2e prijs met 69 punten op de personeele baan (legerpistool voor officieren). Bij de schutters le klasse afd. B (K. S. O.) had K. Zuidemavan Sas van Gent de 12e met 48 p. Door de politie te Middelburg is aangehouden een zekere de B. aldaar, die er van verdacht wordt een bankbiljet van f 1000, dat een Middelburgsch ingezetene had verloren, te hebben gevonden en zich dat te hebben toegeëigend. Hy geeft voor het waardepapier uit vrees voor ondekking te heb ben verscheurd. Een auto uit Enschede, die Maandag, tengevolge van een aanrijding onderweg naar Eiber gen, in een sloot terecht kwam en door den bestuurder moest worden achtergelaten, is 's nachts door onbekenden in brand gesto ken. De wagen brandde geheel uit. Het begint weer De 9-jarige J. D, v. M. wonen de te Schiedam is bjj het zwem men verdronken. Maandag zijn by het ba den in de Eibe bij Rissen twee personen verdronken. Een vrouw geraakte in een draaikolken werd naar beneden gesleurd. Haar man, die baar wilde redden, werd eveneens gegrepen. Het onge luk geschiedde in hetbyzynvan het driejarig zoontje van het on gelukkige echtpaar. Op den oe ver zag het kind, hoe zijn ouders in het water verdwenen. Onweer. Te Winschoten is Woensdag ochtend de bliksem geslagen in den stadhuistoren. Het leien dak werd beschadigd. Te ongeveer 11 uur is eeu groote boerderij te Steenwijker- wold door het inslaan van den bliksem in brand geraakt. Om faalt twee was men het vuur neg niet meester. Vee en inboe del werden gered. Verzekering dekt de schade. Boven den Zuid-Oosthoek van Drente heeft zich Woensdag een buitengewoon zwaar onweer ont last. Tegen 10 uur werd het nachtelyk donker; de auto's,die zich op de wegen bevonden, moesten de lichten opsteken. Het onweer ging gepaard met regen en hagelslag. Te Emmen werd een der mooiste boomen van het dorp, een eeuwenoude eik aan de J. P. Kanstraat ten deele ver splinterd. Te Ermelo is de boerderij van den heer H Oldenbeuving door den bliksem getroffen en afge brand. Drie kalveren, een paar varkens en vele kippen kwamen in de vlammen om. Te Buinen sloeg de bliksem in de boerderij van den heer J. Hulshof, die spoedig in lichte laaie stond. Het vuur sloeg over op een naastliggende boerderij, bewoond door het gezin Tim merman. Van de beide inboedels kon niets worden gered. Vier klaveren, ruim 20 varkenB en eenige kippen kwamen daar in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. De 36-jarige pensionhou der W. J. van Evelingen te Rotterdam wilde in een belen dend perceel zijn poes, die weg- geloopen was, zoeken. Daarbij is bij door een glazen lantaarn gevallen en op een ruim 7 meter lager gelegen portaal terecht gekomen. Hij kreeg een schedel- basislractuur, waaraan bij kort daarna is overleden. By een brand in een woonhuis te Huil, welke in de vroege morgenuren uitbrak en waardoor het geheele huis in de vlammen opging, zyn 6 per sonen om het leven gekomen, o.a. de ouders en drie kinderen uit één gezin. Vier personen, die in het benedengedeelte van het huis woonden, zyn met zware brandwonden naar het zieken huis gebracht. Nog een ander kind is aan de bekomen ver wondingen overleden. Hoe Fokker Duitsclier werd. In de te New-York verschij nende „Flying Dutchman" doet Anthony Fokker, onze vroegere landgenoot, de bekende vlieg machinebouwer, enkele merk waardige onthullingen. Tydens den wereldoorlog heeft Fokker voor Duitschland vliegmachines gebouwd, die tegen de geallieer den een geducht wapeu bleken, Fokker deelt thans mede dat de AXEL ANT.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3