Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen No. 15. VRIJDAG 29 MEI 1931. 47e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaateruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste Blad. Volkenbondsraad. De Volkenbondsraad heeft een groot aantal punten afgehandeld. Hij nam kennis van het rapport over den stand van de voor bereidingen voor de Internationale Ontwapeningsconferentie, het rap port der Europeesche Studiecom missie en het rapport over de kwestie van de totstandkoming van een internationale overeen komst inzake publicatie van ge gevens betreffende de civiele luchtvaart. Voor zoover deze gegevens reeds bekend zijn, zul len zij verzameld worden. De Ontwapeningsconferentie zal dan beslissen over de vraag of een internationale overeenkomst moet worden gesloten. Na ampele discussie werd voorts nog besloten, dat be paalde financieele en douane problemen, die verband houden met het Memelstatuut, door de bevoegde instanties van den Vol kenbond zullen worden afgewik keld, waarmede zich de verte genwoordiger van Litauen, Zau- nius, en dr. Curtius accoord ver klaarden. Daarna behandelde de Raad een rapport van den Hoo- gen Commissaris van den Vol kenbond voor Danzig over de betrekkingen tusschen de Vrije Stad Danzig en Polen. De Poolsche Minister van Bui- tenlandsche Zaken Zaleski en de Senaatspresident Ziehm zagen af van het afleggen van uitvoerige verklaringen en spraken hun vertrouwen uit in den Hoogen Commissaris, Graaf Gravina. Deze sprak de hoop uit, dat thans een regeling ten goede zal intreden. De situatie te Danzig is inder daad onrustbarend geweest en heeft geleid tot gespannen be trekkingen tusschen Polen en Danzig. Henderson deed een beroep op den Senaat van Danzig om maat regelen te nemen teneinde te bereiken, dat niet door nieuwe 63; In den gang ontmoette Sofie haren belager. Zijn oogen straalden van valsche vreugde en genoegdoening. Wat kwam hem juist dit bezoek bij de zieke dame te stade om de verdenking nog sterker op haar te laden I Hij groette diep en ging verder. Wat zal hij doen, als hij bemerkt, dat zijn toeleg mislukt is, dacht Sofie. Met ongeduld wachtte Philippe Pi- ron het oogenblik af, dat het bericht van den diefstal zich verspreiden zou. In spanning doorliep hij het geheele huis en luisterde overal, waar hij een gesprek hoorde, of hij misschien iets zou hooren, dat op de vermissing wees, doch tevergeefs. En niet gering was zijn verrassing, toen hij 's avonds me vrouw Bartineux ontmoette met de broche op haar borst. Sofie was de volgende dagen buiten gewoon op haar hoede; zij gingiede- ren avond na, of er ook iets op haar kamer was, wat haar niet toebehoorde. Mevrouw Bartineux begon dagelijks meer van het meisje te houden en dacht met leedwezen aan den dag van haar vertrek. Zij is toch zoo lief, zoo innemend, zoo zacht en oprecht deel nemend in mijn lijden, zoo redeneerde mevrouw. Als ik het gedaan kan krij- f;en, houd ik haar hier. Een kind heb k nimmer gehad, maar zij kan een dochter voor mij zijn. Ik laat haar Stet terugkeeren naar mevrouw Mix- »mt| «li zii wil bleven. nationalistische demonstraties een verslechtering in de betrekkin gen intreedt. De Volkenbondsraad heeft dr. Benziger, thans chef van de af- deeling consulaten aan het Zwit- sersche ministerie van Buiten- landsche Zaken, benoemd tot president van de Commissie voor de haven van Danzig. Critiek op den Volkenbond wordt intusschen niet gespaard. Een speciale correspondent te Genève van de „Daily Express" schrijft, dat naar aanleiding van de gebeurtenissen te Genève personen, die tot nog toe steeds den Volkenbond hebben ge steund, met verontwaardiging spreken over de aan het licht getreden schijnheiligheid. Een vooraanstaand Fransch journa list, die sedert de oprichting van den Volkenbond alle assemblées heeft meegemaakt, verklaarde, dat de Volkenbond aan het einde van zijn latijn is. Een Belgisch socialist, eveneens voorstander van den Volkenbond, verklaarde, dat wanneer de Duitschers eens den moed hadden om in den Volkenbond te zeggen, wat zij buiten dezen kring zoo dikwijls openlijk verklaren, er dan mis schien meer werkelijkheid in de besprekingen te Genève zou komen. Honderden menschen, die in verband met de Volken- bonds-aangelegenheden te Genè ve vertoeven, noemen het een dwaasheid te besluiten tot het bijeenroepen van een ontwape ningsconferentie, nu overal de uitgaven voor bewapening ge stegen zijn, en Frankrijk juist weer 240 milliard francs heeft uitgegeven voor zijn verdedi gingswerken vanaf Duinkerken naar het Oosten en vandaar naar het Zuiden en Westen tot aan de Middellandsche Zee toe. Spanje. De nieuwe regeering keurde een decreet goed, waarbij alle religies in Spanje worden toe gelaten en iedere uitoefening van godsdienst zoowel in het open baar als in het particuliere leven Sofie had intusschen niets van me vrouw Mixtome vernomen en scheen ook niet om haar terugkomst te ver langen. Graaf Beaucourt had haar bezocht en mevrouw Mixtome zijn onderhoud met Sofie meegedeeld en dus ook, dat zij ook hem haar geheim niet wenschte te openbaren, ofschoon hij haar bleef vertrouwen en niets hem dat vertrouwen kon ontnemen. Sofie begon aan haar vader te den ken en maakte 's avonds wandelingen op het terras of hij er eok komen zou, om hem dan te waarschuwen voor Piron. Philippe Piron op zijn beurt beloerde haar overal, om te zien of hij haar geen hak kon zetten. Van zijn broeder had hij bericht gekregen en vervolgens den commissaris van poli tie kennis gegeven, dat de veroordeelde moordenaar van den laatsten markies van Charlemont in een afgelegen dal aan de Grieksche kust woonde onder den naam van Lepage, dat hij echter gevlucht was, nu hij vermoedde ont dekt te zijn en waarschijnlijk zijn schuil plaats tusschen de bergen had. De Fransche regeering nam nauw keurig nota van dit bericht en in alle stilte werden met de noodige voorzich tigheid maatregelen getroffen, om de gevangenneming van Alexe Mixtome te bewerken. Ook voor mevrouw Mix tome werd dit zorgvuldig geheim ge houden, zoodat zij onkundig bleef van het feit, dat haar echtgenoot nog leefde en door de politie werd gezocht. Mevrouw Mixtome begon toch weer naar Sofie te verlangen, doch zij was te trotsch om het hardnekkig zwijgen van het meisje te kunnen vergeten en dus wilde zij haar niet zelve weer vragen om terug te keeren, maar nam een ander middel te baat en beiloet geoorloofd is. Dit zal vooral aan het protestantisme veel ver lichting geven, want de belijders hiervan waren tot nu toe steeds in de verdrukking. De Spaansche minister var, Financiën maakt thans nadere bijzonderheden bekend omtrent de samenstelling van het ver mogen der voormalige koninklijke familie, dat, zooals gemeld, op 31 December 1929 ruim 21 mil- lioen gulden bedroeg. Naar de regeering mededeelt, ging het vaststellen van het ver mogen der koninklijke familie met groote moeilijkheden gepaard. Het bleek namelijk, dat sedert het einde van 1921 geen geregelde boekhouding was gevoerd. Van dien tijd af tot eind 1929 waren slechts vluchtige aanteekeningen te vinden en daarna ontbreken ook deze. Het vermogen van Alfonso zelf beloopt 26 millioen peseta, waar van ruim 24 millioen in effecten. Van deze effecten zijn ruim 14 millioen buitenlandsche Van de rest is slechts 1 millioen in staatspapieren en openbare wer ken belegd en het overige in speculatieve fondsen, naar de regeeringsnota verklaart. Ook wat de raming der on roerende goederen betreft, stuitte de regeering op groote moeilijk heden. Zoo had men een paleis te Santander slechts opgegeven met een waarde van 74,000 peseta. Het particulier vermogen van de ex-koningin bedraagt 2,3 millioen, dat van den kroonprins circa 13 millioen en dat van de andere prinsen en prinsessen elk eenige millioenen. Ook deze bezittingen waren grootendeels in het buitenland gedeponeerd. Een aanzienlijk deel van het bezit der koninklijke familie wordt gevormd door de erfenis van de koningin-moeder Maria Christina In 1929 bedroeg haar fortuin ruim 34 millioen waarvan 20 mil lioen buitenslands ondergebracht waren. Het juweelenbezit is in alle bewoners van het slot Charlemont te eten te vragen. De markies aan vaardde die uitr.oodiging en Sofie ver heugde zich erover haar moeder weer te mogen ontmoeten. Bij donker en stormachtig weer ver trok men en Sofie dacht onwillekeurig dat dit juist weer een geschikte avond leek, voor haar vader, om zijn bezoek te herhalen. Mevrouw Mixtome ontving het ge zelschap met hare gewone vriendelijk heid en reikte ook Sofie de hand, doch toen de oogen van moeder en dochter elkander ontmoetten, kon eerst genoemde zich niet weerhouden en drukte zij als het ware door instinct gedreven Sofie een kus op het voor hoofd. Het doet me genoegen je weer te zien, mijn kind, ik heb je zeer gemist. Sofie wierp haar een dankbaren blik toe, doch eer zij een woord kon spre ken, naderde graaf Beaucourt en be gon een gesprek met de edele gast vrouw. Mevrouw Bartineux en Sofie meng den zich onder de overige gasten, doch laatstgenoemde werd opvallend koel bejegend. Mevrouw Bienjour had hierin haar deel, want in haren haat tegen het meisje had zij overal gesproken over de ontmoeting, die zij in den tuin had gehad met een vreemden man natuur lijk met de noodige geheimzinnigheid, maar toch zóó, dat iedereen het zijne ervan kon denken. Natuurlijk was dit geschied zonder weten van mevrouw Mixtome, ofschoon deze toch bemerkte, dat men Sofie weer ontweek, doch des te meer trok zij hasr aan, deze sommen niet inbegrepen. De tegeering zegt bij haar des betreffende mededeelingen zich van commentaar te willen ont houden, doch merkt op, dat er geen reden is voor de in het bui tenland geopperde vrees dat de gewezen heerschers in nood zul len komen te verkeeren. De republikeinsche autoriteiten te Bilbao hebben vijf jachten en motorbooten van ex-koning Al fonso in beslag genomen. Zij zullen waarschijnlijk in het openbaar worden verkocht. Briand biyft. Na afloop van den Franschen ministerraad van Woensdag is officieel medegedeeld, dat Briand, op aandringen van het geheele kabinet zijn, na de verkiezing van Doumer tot president, genomen besluit, heeft ingetrokken en de portefeuille van Buitenlandsche Zaken zal behouden. Int. Landbouw credietbank. De Conventie inzake de op richting van de Int. Landbouw- credietbank is te Genève door zestien Europeesche landen on derteekend, De vertegenwoordi gers van Engeland, Denemarken, Spanje, Noorwegen, Nederland, Ierland en Litauen teekenden niet. De termijn voor onderteeke- ning loopt tot 30 September a.s. Salarisverlaging. Het Japansche kabinet heeft besloten, dat de ambtenaars salarissen zullen verlaagd wor den volgens een veranderlijke schaal. De verlagingen gaan in op 1 Juni. De grootste verlaging bedraagt 20 pCt. De minister-president heeft berekend dat deze tracte- mentsverlagingen een besparing zullen vormen van 8V2 millioen gulden in het loopende begroo- tingsjaar. Uit Italië. De „Lavare Fascista" meldt, dat in verschillende plaatsen in Italië de geestelijkheid tegen de fascistische jeugdorganisaties heeft Ook aan graaf Beaucourt was dit opgevallen en daarom was hij dubbel voorkomend voor Sofie, tot groote ergernis van de dames, die den graaf gaarne de gevraagde hand zouden bieden. Na het diner keerde men in het salon terug en werd er gemuziceerd, gezon gen en vroolijk geschertst. Graaf Beaucourt had zich echter met Sofie in een hoek van de kamer afgezonderd en bekeken een album met photografieën. Al spoedig kwam echter mevrouw Bienjour bij hen zit ten en kort daarna werd de graaf bij een oude gravin geroepen, die den graaf bij hare dochter bracht, waaraan hij zich niet wilde onttrekken, en die hij niet kon verlaten, zonder onhoffe lijk te zijn. Sofie was natuurlijk niet op het ge zelschap van mevrouw Bienjour ge steld zij gaf haar het boek te bezich tigen en ging op een andere plaats in een vensternis zitten, vanwaar zij de geheele zaal kon overzien. Bij voorkeur hield zij het oog gericht op haar moeder, die naast den markies zat en in vertrouwelijk gesprek met hem was. De markies van Charlemont scheen niet zwaarmoedig zooals ge woonlijk, zijn oogen straalden van ge luk, terwijl een zelfgenoegzame uit drukking op zijn gelaat lag. In het gemoed van Sofie ontstond een onaangenaam gevoel van jaloezie- Mevrouw Mixtome's hoofd was voor overgebogen, terwijl een zacht rood hare wangen bedekte en een trotsche lach om haar lippen stond. Het scheen of de haar steeds kwellende zorg ge' weken was en of haar hart geen kom mer had gekend. Tot opeens me» vrouw opkeek en het gelaat van den (Ingez. Mededeeling) gepreekt of zich ongunstig heeft uitgelaten over het fascisme. Op enkele plaatsen werd het hijschen van de nationale vlag op den kerktoren verboden en aan „Balilla's" in uniform den toegang tot de kerk ontzegd. Ryk Amerika. De Amerikaansche minister van Financiën Mellon heeft verklaard, dat naar zijn schatting het tekort der Amerikaansche schatkist op 30 Juni 800 millioen dollar zal bedragen. Andere autoriteiten voorspellen echter een tekort van meer dan een milliard dollar. Dit tekort zal worden gedekt door een leening. Een verhooging der belastingen, zoo wordt betoogd, zou nadeelig zijn voor de repu blikeinen, in verband met de a.s. presidentsverkiezingen. Naar Mellon te kennen gaf, verwacht de schatkist ook voor het volgende jaar een tekort. Het petroleum-contract, dat de regeering van Irak dezer da gen heeft gesloten, blijkt slechts een onderdeel te zijn van een groot plan tot ontwikkeling van industrie en handel in het land. In navolging van de Sovjet-unie wil de regeering van Irak trach ten, een vijfjaren plan te ontwer pen voor een systematische ont wikkeling van de industrie. markies afwendend zij weer de ge wone gemoedsuitdrukking kreeg en haar blikken angst en tegenzin toonden. Spoedig echter kwam weer een glim lach het gelaat ophelderen, terwijl de graaf opgetogen van vreugde scheen. Toch houdt ze van hem, dacht Sofie..., ik geloof dat ze tech zullen huwen en wat dan met mijn vader. O, arme vader zou hij dat ook nog moeten beleven? Gelukkig, dat hij haar in deze oogen- blikken niet zien kan 1 Als door een geheime macht ge dwongen keek zij naar buiten door het venster de duisternis in. Maar wat zag zij Is het verbeelding Ten hevigste ontsteld staarden haar oogen op een spookachtig bleek gelaat, dat vlak bij het venster door de ruiten keek met van drift en spanning gloeiende oogen. Sofie kon het gezicht niet herkennen, maar alsof instinct het haar zeide, zoo was er geen twijfel voor haar, dat het niemand anders dan haar vader kon zijn, die alles van buiten af had gade geslagen. Een oogenblik zat zij als verlamd, daarna staarde ze in het salon, waar mevrouw Bienjour, die het meisje scheen te hebben vergeten en naar een groep zat te kijken aan het andere einde dier zaal. Zij keek de geheele zaal door en zag dat niemand, behalve zij den man daar buiten had opge merkt. Dit gaf verlichting. Men kon hem echer nog elk oogenblik in'toog krijgen en daarom móest zij naar hem toe, om hem op het dreigende gevaar te wijzen. Zij kon echter zoo de zaal niet doorgaan, zonder de aandacht te wekken en daarom trok ze de gordijnen dicht, zoodat niemand haar kon zien< Sofie opende «acht het veniter en spreng in den tuim (Wordt vervolgd), AXELSC COURANT

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1