Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 14. Vrtjdafl 22 Mei 1931 Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Buitenland. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede JEïlad. De Rijksmiddelen. Over de maand April hebben de Rijksmiddelen opgebracht f 39.072.413, of f 85 606.88 minder dan gera^jnd was en f5 073.479 57 minder dan over April 1930. In de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst f 154.856.236, welk bedrag met f 1.775 846 beneden de raming blijft, terwijl het f 14.380.812 lager is dan de opbrengst in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Vrijwilligers. Naar we in de Avp. lezen, is binnenkort te verwachten een legerorde die een ministerieele be schikking bevat, waarbij ter ken nis van de Koninklijke landmacht wordt gebracht, dat de gelegen heid tot het aangaan van een vrij willige verbintenis bij het wapen der Cavalerie, het wapen der Ar tillerie, het regiment Genietroepen, het korps Pontonniers en Torpe- disten en de compagnieën Hos pitaalsoldaten wordt gesloten. Nat. Ckr. Geheelon'kouders- vereeniging. In een plechtige samenkomst in de Regentessekerk te Den Haag, welke o.a werd bijgewoond door den burgemeester, den Mi nister van justitie en verschil lende predikanten is het 50- jarig bestaan der Nat. Chr. Ge heelonthoudersvereniging her dacht. Prof. Slotemaker de Bruine opende de bijeenkomst met ge bed en deed hierna mededeeling, dat een telegram was ingekomen namens H.M. de Koningin en een schrijven namens Z K H. den Prins, waarin werd medegedeeld, dat H M. en Z K.H. wegens ver blijf elders niet aanwezig konden zijn. Spr. eindigde zijn rede met een krachtige opwekking tot voort- werken op den eenmaal ingesla gen weg. Na deze rede werd wederom zang en muziek ten gehoore gebracht. Paaseltyk geschenk. De Apostolische Internuntius, mgr. L. Schioppa heeft, aldus de Tel., namens den Paus aan H. M. de Koningin een complete serie van de nieuwe Vaticaan- sche munten aangeboden. Uitvoering der tarwewet. Naar het Handhl. verneemt, heeft de Commissie van Advies voor de uitvoering der tarwewet Dinsdag te 's-Gravenhage, on danks het verzet van de zijde der meelfabrikanten (Vita) besloten, den minister te adviseeren, den doorsneeprijs van inlandsche tar- Twe vast te stellen op f 12,50 per 100 kg. De Suikerwet. Ten opzichte van den bieten- verbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt in de Memorie van Ant woord op het Voorl. Verslag het volgende gezegd De verbouwers van suikerbie ten speciaal in Zeeuwsch- Vlaanderen, die hun afzet van bieten hoofdzakelijk in België vonden, kunnen van dit voorstel dezelfde verlichting krijgen als de andere bietenverbouwers in dien zij hun bieten aan Neder- landsche fabrieken afleveren. De regeering deelt nog mede, dat buiten gevallen van dumping zij thans géén vrijheid zal kun nen vinden, om den invoer van blittn o! luikff tegen te gaan. Bespuiting van bessenstruiken. Da Plartenziektonkundige dienst te Wapeningen schrijft ons: Aangezien het thans het juiste tijdstip is, om de kruisbessenstrui- ken met alcalische Bourgondische pap tegen den Amerikaanschen kruisbessenmeel Jauw te behan delen, raadt de Plantenziekten- kundige Dienst met klem alle kruisbessentelers aan hun kruis- bessensiruiken met dit middel te bespuiten. Daar de eerste sporen der ziekte reeds gevonden zijn moet nu onmiddellijk gespoten worden Daardoor wordt dan uitbreiding der ziekte voorkomen. Het is noodzakelijk zooveel mogelijk de bessen te bespuiten vooral die van de onderste takken. De sproeivloeistof wordt bereid uit l1/, kg. kopereulfaat en U/s kg. soaex (watervrye soda) op 100 L. water. De beste pap wordt verkregen door de beide stoffen afzonder lijk, liefst in warm water, op te losseD en de oplossiugen koud by elkander te voegeD. Een bruikbare pap kan echter ook verkregen wordeD door de beide stoffen goed gemengd in de ver- eischte hoeveelheid water om te roeren. Alleen bonten of geëmailleerd vaatwerk kan voor de bereiding der pap gebruikt worden. Als de trossen goed gezet zijn, is 't zeer -wenschelijk deaalbes- senstruiken, eveneens met een koperhoudende vloeistof te be spuiten ter voorkoming van het vroegtydig afvallen der bladeren (ie zgn. bladvalziekte) Een be spuiting met een vloeistof bereid uit 0.8 kg. kopervitriool en 0 8 kg. ongebluscbte kalk op 100 L. water is hiertegen een uitnemend bestrijdingsmiddel. Als men niet in de gelegenheid is op dit tijd stip de bessenstruiken te bespui ten kan men ook nog een zeer voldoend resultaat bereiken met een bespuiting dadelyk na bet plukken der bessen. Da PlanteDziektenkundige Dienst te Wageniagen en de op verschillende plaatsen gevestigde ambtenaren van dien Dienst ge ven gaarne alle verder gewensch- te inlichtingen over deze bespui tingen. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 18 Mei wer den de volgende vonnissen uitge sproken overtreding Motor- en Rijwiel- wetPh. A. K., 49 j., autover huurder, Zaamslag. Vernietiging vonnis van den kantonrechter, vrijgesproken overtreding JachtwetJ. K.,29 j. landbouwer, Axel,bevestiging von nis van den kantonrechter 1 d. h. met verbeurdverklaring van het geweer of f20 of 5 d. h. Spanje. Alle buitenlandsche Jezuïeten paters hebben Spanje verlaten in verband met het vijandige optre den der communisten en andere elementen. Ook d: Spaansche Jezuïeten hebben hun kloosters verlaten en zullen voorloopig als particulier bij hun familie gaan leven. Zij zullen niet terugkeeren voordat de toestand weer normaal is. De ministerraad heeft besloten om den staat van beleg te Madrid op te heffen. Gifgassen in de Maasvallei. Gedeputeerde Staten van de provincie Luik hebben dezer da gen aan de burgemeester van de industrie-gemeenten Ougrée en Tilleur in de Maasvallei vergun ning gegeven tot het uitvaardigen van een bevel tot aansluiting van twee groote fabrieken van che mische producten op het grond gebied dezer gemeenten. Tegen dit besluit zijn de directies in ap pèl gegaan, terwijl zij tevens in afwachting van het ministerieele antwoord de noodige maatregelen getroffen hebben om alle ontsnap ping van voor de bevolking ge vaarlijke gassen voortaan te voor' komen, Bezuiniging. in Japan zijn door een speciale kabinetscommissie bezuinigings plannen tot verlaging van de Ja- pansche begrooting ingediend, welke neerkomen op een verlaging van alle ambtenarensalarissen, te beginnnen met dat van den pre mier, hetwelk zal dalen van 12.030 tot 10 000 yen. De overige ver minderingen varieeren tusschen 2 en 10 pCt. en betreffen ook de bezoldigingen van admiraals en generaals. De minister van Financiën ver wacht een deficit van 40 millioen yen, terwijl de minister van Fi nanciën van het vorig kabinet het tekort op circa 85 millioen raamde De bezuinigingsplannen der re- geeringscommissie zouden, zegt de Times, een besparing van 60 tot 80 millioen yen medebrengen. Sportnieuws. Olympische Spelen. Naar uit Gecève gemeld wordt, heeft de stemming onder de bij het Internationaal O ympisch Comité aangesloten landen uit gewezen, dat een overweldi gende meerderheid zich uitge sproken heelt om Berlijn aan te wijzen als stad, waar in 1936 de Olympische Spelen zullen plaats vinden. Gedurende de maand April 1931. BOSCHKAPELLE. Ondertr. 23 Johannes de Poorter, 29 j en Angela de Rooij, 28 j. 30 Jozef van der Meijden, 30 j en Emma, Mei, 24 j. Petrus da Rijk, 28 j. en Coieta de Bakker, 27 j. Gehuwd. 15. Edinond van de Calseyde (van Zuiddorpe) 35 j en Seraphina Mattens, 39 j. Geboren. 11. Mathilda, d. vau Petrus Verbraeken en Mathilda Mareelis. 13. Johannes en Celina, z. en d. van 0<car Poppe en Melania Ferket. 21. Mathilda, d. van A!phon8us Dankaart en Mag- dalena Seghers. 24. Desiré, a. van Josephus Dobbelaar en Maria van Damme. Paulina, d. van Petrus de Rooij en Apolonia van der Veen. GRAAUW. Oodertr, 8. Benig- nus Ferket, 53 j., weduwn. en Odilia Brejjaert, 48 j. Geboren. 2. Ceeilia, d. van Johannes Totte en Madelaine Smit. 6 Eugene, z. van Desire de Block en Melanie Verdurmen. 11. Rozetta, d. van Reüé Bauwens en Maria Mattheijssen. 30. Ede- utoudus, i. van Achilla D hert en Irena Taalman. Overleden. 17. Fraccies Bar- naerd, 62 j., eehtg. van Louisa Maas. 21. Cfcilia Totte, 19 d., d. van Johannes en Madelaine Smit. 25. Maria de Schepper, 6 j., d. van Petrus en Emma Ciaessens. 27. Pieter Heijdeus, 87 jechtg. van Paulina Mareelis. HENGSTDIJK. Ondertr. 16. Petrus Verrassel, 33 j. en Julema Roe.us, 35 j. 30. Honoré Burm, 31 j. en Anna S'.ekelinck, 18 j. Gehuwd. 28. Petrus van Wa terschoot, 36 j. en Maria Kuipers, 26 j. Geboren. 4 Maria, d. van Judo- cus Maas en Maria van Steene. 15. Maria, d. van Prudau Kerck- haert en Paul'ma Cornelissens. Overleden. 30 Reunondus de Kort, 6 m z. van Eluardus en Louisa Boogaert. Te 's Gravenzande is een 14- jarig dienstmeisje gearresteerd, dat bekend heeft uit wraakneming voor een standje twee kinderen van haar patroon azijnextract te hebben gegeven. De jongste, een kind van anderhalf jaar is aan de gevolgen overleden. Het luchtverkeer. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand April aangedaan door 593 verkeersvliegtuigen der ge regelde luchtl(j neo, 287 vlieg tuigen van leger en marine, terwijl 55 rond*, les* en proef- vlnchten met vliegtuigen van de K. L M. en andere luchtvaart maatschappijen werden uitge voerd. Tevens hadden er 4 vluchten plaats met vliegtuigen van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek „Fokker" en 105 vluch ten met Pander-vliegtuigen van de Nationale Luchtvaartscbool. Het aantal pleziervliegers be droeg 299 en het aantal bezoe kers 8810. De luchthaven van Rotterdam, Waalhaven werd gedurende die maand aangedaan door 314 ver keersvliegtuigen, 110 vliegtui gen van leger en marine, 31 vliegtuigen vau de Nationale Luc'Qtv aartschool, de Koolhoven- tabriek en verschillende parti culieren. Bovendien werden op Waal haven 107 proef-, rond- en oetanvluchten uitgevoerd door verkeersvliegtuigen der K. L. M., 143 door vlieg uigen van de Nationale Luchtvaartscbool, de Koolhovenfabriek en verschil lende particulieren en 22 door op Waalhaven gestationeerde militaire vliegtuigen. Het aantal pleziervliegers be droeg 277 het aautal bezoekers 8507. Te Helmond heeft een ontploffiug plaats gehad, waarbij gelukkig geen menschenlevens te betreuren zijn. Het huis, dat verbouwd is, zou door nieuwe bewoners worden betrokken. Sinds oenige dagen reeds nam men er een onaangename gas- lucbt waar. Toen de gasfitter V. den gasmeter wilde onderzoe ker, stak bij een lucifer aan. Een geweldige knal volgde eu een enorme vlam sloeg dwars over de straat tegen de aan de overzijde staande buizen. Alle ramen en en raamkozijnen van het huis waren weggeslagen, evenals de buitendeur, terwijl het geheele huis uit ziju voegen was geslagen. Da plafonds en het platte dak bleker, opgelicht te zijn. Aan de achterzijde waren de pannen van het dak ver dwenen, terwijl de muren in het huis los in elkaar hingen. Van het aan de andere zijde van de straat gelegen woonhuis werden door de luchtdruk alle ruiten ingedrukt. Do gasfitter, die, doordat hij in een hoek van de kamer was gezeten, niet weggeslagen kon worden, schroeide het hoofdhaar en liep brandwonden aan het gelaat op. Twee der toekomstige bewoners, welke zich achter het huis bevonden en een derde persoon, die zich eveneens bui ten bevond, kwamen met den schrik vrij Het gas bleek zich onder de vloeren te hebben opgehoopt, waar oor de outplot- fing is veroorzaakt. Om den borrel. Een 51-jarige grondwerker dischte dezer dagen in een café te Haarlem een ontroerend ver haal op. Hij vertelde, dat zyn 5 jarig zoontje door een auto overreden en gedood was. De man deea zeer overspannen en vroeg onder heftige huilbuien 2 aan de kasteleinsvrouw te leen om zijn onkosten te betaleD. De vrouw was zóó met het lot van den man begaan, dat zij hem een bedrag van 5 gaf. Liter op den dag verscheen de man echter opnieuw in het café, wederom met het verzoek om geld. Dit wekte begrijpelyker- wijs argwaan op. De vrouw waarschuwde de politie, die ter stond bet geval onderzocht en tot de conclusie kwam, dat het geheele tragische verhaal ver zonnen was. Het geld had hij aan drank uitgegeven. Te Leiden brak een hevi ge brand uit in de houtzagerij en houthandel van de Gebroeders Van Hoeken. Het vuur vond gre tig voedsel in de houtkrullen en de aanwezige houtvoorradeD, zoo dat deze, mede door den tellen wind, spoedig in lichte laaie (ton den. Binnen enkele oogenblik- ken waren zagery, machineka mer en drie geheel gevulde hout- loodsen een vlammenzee, De Leidiche brandweer bestreed het vuur met al het beschikbare materiaal. Het vuur werd ontdekt, eonige oogenblikken, nadat hef werk volk het terrein bad verlaten, zonder dat men iets bijzonders had bemerkt. De oorzaak moet waarschijnlijk worden gezocht in broeiïng van het zaagsel. Waardevol orgel. Eenige maanden geleden over leed te Loenen een alleen wo nende vrouw. Reeds spoedig werd bakend, dat een trommel, inhoudende effecten tot een be drag van cirea t 32000.— ver mist werd. Hoewel de politie een uitgebreid onderzoek in stelde, was geen spoor vau de effecten te ontdekken. Vorige week werd de inboedel publiek verkocht. Een ingezetene wan Loenen, de beer G J. Stronkhorst, kocht voor t 42 een klein huisorgel. Toen de nieuwe eigenaar het orgel eens van binnen bekeek, ontdekte hij, dat binnenin een trommel was bevestigd, waarvan de inhoud bleek te zijnde gezochte effecteD. Door hem werd onmiddellijk aangitte gedaan bij den burge meester van Loener, die den notaris en de familieleden met de vondst in kennis stelde. Te Oosterbeek is een auto, waarin drie personen waren gezeten, van een dijk naar be neden gestort, waardoor een der inzittenden zwaar gewond werd. Het drietal had enkele café's bezocht en was blijkbaar onder den invloed van sti rken drank geraakt. Op de Spoorstraat, waar de weg een scherpe bocht maakt, reed de wagen in volle vaart den dijk af, dwars door een schutting heen. De chauffeur was er stilletjes vandoor gegaan, doch werd later door de politie aangehouden. Schadepost. Het circus Barutn, dat op zyn tourcée door Nederland te Hel mond vertoeft, had een gevoe lig verlies. Toen de leeuwen temmer anderhalf uur voor de openingsvoorstelling zyn dieren wilde gaan verzorgen, vond hy zes volwassen leeuwen dood in hun kooi wagen liggen. Omtrent de oorzaak van hun dood tast men nog in het duister. Men denkt aan vergiftiging. Liever aan de galg. De vau moord op een oude vrouw in Hongarije verdachte schoenmakersknecht, lmre Biro, had bij zijn inhechtenisneming zijn misdaad tot in bizonderkeden bekend. Gedurende de hechte nis simuleerde bij krankzinnig heid, hoewel hij volkomen nor maal was. Bij de terechtzitting verklaar de hij gesimuleerd te hebben uit vrees, dat bij opgehangen zou worden. Het bierop gevelde von nis luidde: levenslange gevange nisstraf. Tot aller verbazing ver klaarde de moordenaar na de uitspraak, tegen dit vonnis in hooger beroep te zullen gaan, omdat hy er de voorkeur aan gaf, voor de door hem gepleegde misdaad aan de galg te boeten. Parachutiste verpletterd. Zondag werd bij Riems een vliegteest gehouden, waarbij o.a. een zeventienjarige Fransche parachute-spriDgster met «en valscherm uit een vliegtuig zou springen. Toen het vliegtuig, waarin zij zich bevond, op 500 meter hoogte vloog, sprong zij eruit. Door tot nog toe onbeken de oorzaak opende de parachute zich niet en het meisje kwam verpletterd op den grond terecht Zy was op slag dood. Omdat zy niet genoeg meer verdiende, om zicbzelve en haar zoontje in leven te kunnen hou den, heeft een 28-jarige dienst bode te Berlijn haar kind ver gift toegediend en er zelf ook van ingenomen. Toen men de woning binnen" drong waren beiden reeds over leden.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3