Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. Advertentiën. NOORDPOLDER Christ. Landbouwschool AANGIFTE van nieuwe leerlingen Axel l-St. Niklaassche Sportkring Axel I-Union Sportive Financière Axel II - Amicale Sportive C. N. DIELEMAN, wetenschappelijk.. gevormde.- per- sonen. Zal dan die centrale afdeeling uit betrekkelijk weinig vaste amb tenaren kunnen bestaan, anders zal dat zijn met het onderdeel B Deze zal een berg van werk te verzetten krijgen, die een bepaal de indeeling en specialisatie der ambtenaren zal medebrengen. Wanneer de Minister zich voor oogen tracht te stellen de voor lichtingsdienst en dat enkele ju ridisch geschoolde ambtenaren zullen moeten worden aangesteld, dan komt hij tot een afdeeling, die vermoedelijk per jaar onge veer f 200.000 meer dan de tegen woordige zal vereischen. Dit is echter een einde, dat niet aan stonds zal worden bereikt. Om een aanvang te kunnen maken met de formatie der nieuwe afdeeling, meent de Minister, dat dit jaar met f40.000 meer dan thans voor het nog overblijvende deel van 1931 kan worden vol staan. De Koningin naar Parjjs. Gemeld wordt, dat H.M. de Koningin door de Fransche Re geering is uitgenoodigd om een bezoek te brengen aan de koio niale tentoonstelling te Parijs, waarbij ons land zoo'n schitte rend figuur maakt. Het plan^ is, dat H.M. op 15 Juni te Parijs zal aankomen. AXEL, 22 Mei 1931. Woensdag werd door het hoofd stembureau alhier de loting ge houden voor de rangorde der ingediende candidatenlijsten. Het resultaat was aldus No. 1 de Liberale partij. 2 Partij van de Bilt. 3 Christ. Historische partij. 4 R. K. Staatspartij. 5 Anti-Rev. Partij. 6 S. D. A. Partij. 7 Partij 't Gilde. 8 Staatk. Geref. Partij. De Feestdagen. Wanneer het weer een beetje meewerkt, beloven de Pinkster dagen alhier weer heel wat te zien te geven op het gebied van de sport. Behalve dat de duiven sport, de handboogsport en ook de voetbalsport haar beurt krijgen, is natuurlijk in hoofdzaak de aan dacht gevestigd op de paarden sport het Axelsche concours- hippique, dat jaarlijks duizenden menschen op het terrein brengt Voor dit jaar zijn de verwach tingen hoog gespannen. Er komen nl. 20 paarden, en wel 12 dravers en 8 vluchters, die als scherpe concurrenten naar de hoofdprijzen geboekt staan. Tot goed begrip van de regeling verzoekt men ons mede te deelen, dat de uitslagen op een bord goed leesbaar voor het publiek bekend gemaakt wor den, terwijl de jockey's duidelijke nummers zullen dragen, zooals op het programma is aangegeven. De wedstrijd tusschen paard en motor zal eventueel zoodanig worden gehouden, dat het paard de binnenronde krijgt en de motor eerst mag worden aange slagen, als het sein tot vertrek er is. Ten opzichte van de voetbal sport kan worden medegedeeld, dat men voor den len Pinksterdag een elftal eerste-klassers uit St Nicolaas wacht en voor den Maandag een tweetal clubs, resp. uit Brussel en Rieme, die met een plezierboot aan de Sassing zullen landen en vandaar begeleid door een muziekkorps en een honderdtal supporters de wande ling naar het clublokaal maken. Daarbij gevoegd, dat dien dag ook dansmuziek is toegelaten, kan het weer een drukke dag worden. Dinsdag werd door Burg. en Weth. dezer gemeente aanbe steed A. Het vervoer van 60.000 straatklinkers, van Sluiskil naar Axel. Ingeschreven werd als volgt G. Faas f 2.45 (per duizend), J. Wieland f2.38, M. Dieleman Faas f 1 -96, A. C. Verschelling f 1.92, M. Oppeneer f 1 88, P. de Regt f 1.80, C. vin Hermon f 1.75 en A. Ditlemm f !.?5, - Allen-wonen te Axelgegund aan laatstgenoemde. B. Het verven van den gas houder op het terrein der gasfa briek. Ingeschreven werd aldus A Koekkoek f 360 84, Ph. A. Knie riem f294.18 en C. B. Antheunis f268. Aan laatstgenoemde gegund. Dinsdag werd alhier in „Het gulden Vlies" de algemeene vergadering gehouden door de ingelanden van den Buthpolder. Het dijkgeschot bleef f 3.50. De rekening sloot met f2061 in ont vang en f1215 in uitgaven; de begrooting met f1938, na f229 voor onvoorzien- „Orello". Men schrijft ons Zooals gemeld, wordt te Bres- kens van 2 tot 13 Juli een groote tentoonstelling voor Handel en Industrie gehouden, waaraan teneinde het bezoek aan Breskens aan te moedigen verschillende attracties zijn verbonden. Zoo viel onze plaatselijke algemeene zangvereeniging „Orelio" de eer te beurt, de vereerende uitnoo- diging te ontvangen van V. V. V. te Breskens, om aldaar te komen concerteeren op Donderdag 9 Juli a.s. Dat deze zangvereeniging thans op een hoog peil staat is wel een bewijs voor deze uitnoodiging en door jaarlijks aan concoursen deel te nemen is de vereeniging op dat peil geraakt, mede door de energie en onvermoeiden ijver van haren directeur dhr. Blansaart. Op genoemden datum zal een extra-tram rijden, wat ongetwijfeld vele Axelaars zal bewegen om de reis met hunne vereeniging mede te maken, waarvoor de gelegen heden om Bad-Breskens te be zoeken, zich uitstekend leent. Wij hopen nader op dit bericht terug te komen. Zaamslag. Tot tijdelijk walerbouwkundig opzichter bij de waterkeering van de Calamiteuze polders Serlip- pens c.a. is benoemd de heer H. Scheele Dz. te Aardenburg. Aan de landbouwwinter school te Hulst is bij het einde van den cursus aan de volgende leerlingen het diploma uitgereikt Cyr. van Acker, Clinge, Alex Buijsse, Zuiddorpe, Hil. Buijsse, Wachtebeke, René Baecke, West- dorpe, Chr. Bonte, Koewacht, Hon. Kegelaar, Kloosterzande, F. van de Manacker, Hulst, Ben. Piasschaert, Koewacht, C. Steij- aert, Graauw en Mare. Termote, Zuiddorpe. Ook bij deze inrichting wordt gesproken o"?r gebrek aan leer lingen en te weinig belangstel ling. Zoo telt dus onze streek twee landbouwscholen, zonder voldoende leerlingen en wreekt ook hier het bijzondere zich in de vele kosten. Hoeveel beter ware niet ge weest één landbouwschool voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in het centrum, van waaruit dan een roep kon uitgaan, door alle ge meenten over het goede onder wijs, zooals dat trouwens ook nu gegeven wordt. Want dezelfde onderwijzer, die nu werkt aan de school te Axel, en vroeger cur sussen gaf in de grensgemeenten, was dan ook gekozen geweest. Meer deelname, meer saam- hoorigheid, meer geconcentreerde actie, minder kosten en nog velerlei minder zou er o.i. het gevolg van geweest zijn. Die kostbare politiek toch. Malaise. „Zelandia" het Roomsch Katho lieke dagblad voor Zeeuwsch Vlaanderen zal voortaan slechts tweemaal per week verschijnen, nl. Woensdags en Zaterdags. In dat verband is ook een ge deelte van het personeel ontslagen. PartJJ-ruzie. Het blijkt, dat te Terneuzen zich een dergelijk geval voordoet, als eenigen tijd geleden te Axel; nl. dat de afdeeling van de S.D.A.P. aldaar den gemeenteraadszetel op- eischt van een door die partij ge kozen persoon, in dezen den heer N. A, Hamelink, naar aanleiding van het feit, dat deze zijn ontslag all lid dier partij had ingediend. De heer Hamelink komt nu als candidaat op een vrije lijst voor. In een ingezonden stuk in de Tern. Crt. schrijft de heerH.dat hij de soc. democratische begin selen blijft toegedaan. Coöp. Boerenleenbank. In de Vrijdag jl. gehouden al gemeene vergadering van de Coö peratieve Boerenleenbank te Ter Neuzen onder voorzitterschap van den heer D. J. Dees deelde deze o.m. mede, dat de plotseling in getreden malaise in den landbouw waaronder ook Zeeuwsch Vlaan deren gebukt gaat, zich in het af- geloopen jaar ook heeft doen ge voelen ten opzichte der bank. Bedroeg de omzet over 1929 ruim 24 millioen gulden, in 1930 daalde dit cijfer met bijna 3 millioen tot ruim 21 millioen gulden. Het le dental bleef stationnair, de toe tredingen wogen op tegen de open gevallen plaatsen ten gevolge van overlijden, vertrek en bedanken Over het afgeloopen jaar werd geen enkel verlies geleden, ter wijl de bank er goed voor staat, dank zijn nauwkeurig toezicht op de verstrekte credieten door het bestuur en den raad van toezicht. Het aantal spaarders is weer ge stegen met 91 sinds 1 Jan. zijn 75 nieuwe spaarboekjes uitgege ven. Het bestuur vergaderde 30 maal en de raad van toezicht 10 maal. In de plaats van den heer R. J. Scheele die niet meer voor een herbenoeming tot lid van den raad van toezicht wenschte in aanmerking te komen, tengevolge van zijn leeftijd en gezondheids toestand, werd de heer W. Die- land Jz. te Ter Neuzen benoemd. Van verschillende zijde werd den heer Scheele dank gebacht voor de wijze waarop hij de belangen van de bank gedurende 18 jaren heeft gediend. De voorzitter, de heer D. J. Dees, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. De rekening en balans per 31 December 1931 werden met alg. st. goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen aan spaargeld f 2.038 531.01 7». terug ontvangen voorschotten f82.199.33 in loopende rek. f 8.305.982,13Va aan renten f 150 214 631/», er. di versen f 5.553.607»- Uitgegeven is aan spaargelden f 2 237.781.857a- aan voorschot ten f91.171.25, in loopende reke ning f 8110.750.84Va. aan renten f 119 428.421/,, afschrijvingen op gebouwen f2.000, op de reserve gebrachte winst f 15 541.70, aan diversen f 21.702.047a- De winst bedroeg over het af geloopen jaar f 12.637.77, deze zal aan de reserve worden toe gevoegd, waardoor deze stijgt tot f 113 212.26 Gewaarschuwd. De commissaris van politie te Goes waarschuwt voor een twee tal Belgische vrouwen, welke met twee mannen in een woonwagen rondtrekken. Een van haar tracht kant te verkoopen, terwijl de an dere probeert geldstukken te wis selen, waarbij gebleken is, dat na hun vertrek geld vermist wordt. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand April 1931 Ingelegd f 11662.19 Terugbe taald f 7809,73. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 4324. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft Mei 1931. Brieven Binnenland. 1. Mej. W. Aerts, Middelburg. Brieven Buitenland. 2 C. Calieren, Anvers. 3. Box A 22, Singapore. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien» Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Politierechter te Middelburg In de zitting van 19 Mei 1931 werden de volgende zaken be handeld A. K., 28 j., opperman te Zaam slag werd beklaagd dat hij Daniël Oppeneer met een mes heeft ge stoken. Uitspraak f25 of 25 d. hecht. Ma. Ha. d. B., huisvr. C. P. te St. Jansteen, werd verdacht dat zij Alphons de Maeijer, die in staat van dronkenschap verkeerde, een fleschje bier heeft verkocht, vrijgesproken. Ma. d. M., 53 j. te Sas van Gent, werd verdacht dat zij Karei van den Bunder heeft beleedigd. Uitspraak f 10 of 10 d. hecht. E. v. d. K., 27 j., klompen maker te Clinge, wegens mishan deling, f 10 of 10 d. hecht. J. d. B30 j., herbergier te Hulst, omdat hij de gemeente veldwachters Cortvriendt en Wijn- acker, die een bezoeker uit de herberg van verdachte verwijder den, heett beleedigd, f 15 of 15 d. hecht. Kantongerecht te Terneuzen. Strafzitting van 12 Mei 1931. Veroordeeld wegens overtre ding Politieverordening Axel. A. J. S., Axel, f 15 of 5 d. h Motor- en Rijwiel-Regl. o.a. C. J. N., Axel, f 2 of 1 d. h. P. J. A., Sas van Gent, f 2 of 1 d. h.L. de F Axel, f2 of 1 d. h J. P. D., Axel, f 4 of 2 d. h. Wapenwet. J. M., Zaamslag, f 1 of 1 w, tuchtschool. Loopen op bezaaiden grond. A. K., en J. de R., beiden Axel, berisping, F. v. K., Axel, f 5 of 5 d. Het wordt een hoogtijdag, •t Zij een toumooi van dapperen I De ondergeteekenden betuigen mede namens hunne kinderen en behuwd-kin- deren hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van vriend schap en belangstelling onder vonden bij de herdenking van hun veertig-jarig huwelijk. Eveneens onzen dank aan de muziekverenigingen van Bres kens en Zaamslag voor de sere nade, die zij ons brachten. C. WITTE. H. WITTE-Speelman. Axel, Mei 1931. Het Bestuur van den bij Axel, maakt bekend M 1. dat van af heden, gedurende acht dagen, ter inzage van de eigenaren van landen, gelegen in dien polder, ten kantore van den Ontvanger- Griffier le Axel, zijn neder- gelegd: de rekening en verantwoor ding van het beheer des polders over 1930/1931 de begrooting voor 1931/1932 met de memorie van toe lichting dat op Donderdag 28 Mei a.s. des namiddags drie uur, zomertijd, in het hotel „Het Gulden Vlies" te Axel, eene algemeene vergadering van ingelanden zal gehouden worden dat voormelde begrooting met de memorie van toelichting, na de vaststelling door de vergadering, weder gedu rende acht dagen le rekenen van 30 Mei a.s. ten ge noemde kantore ter inzage zal liggen. Axel, 20 Mei 1931. Het Bestuur voornoemd, C. A. DEKKER Cz., Dijkgraaf. A. E. C. KRUYSSE, Ontv.-Griffier. S1E3 3L.. vóór of op 30 Mei aanst. bij ondergeteekende, die desge- wenscht gaarne inlichtingen geeft. De nieuwe cursus begint op Maandag 1 Juni. Het Hoofd der School, P. LE FEBER. le Pinksterdag om 2 uur Reserve le Divisie Kon. Belg. V.B'. 2e Pinksterdag om 2 uur (van Brussel) Daarna (van Rieme) De wedstrijden op 2e Pinkster dag worden opgeluisterd door het muziekkorps „De Riemsche Galmen". EC eden Kerkstraat B 76, O Zondag 24 Mei 1931. (le Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9»/i ure Ds. Q. P. A. Ruysch van Dug e en. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. PosL Nam. 2 30 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 30 Leeskerk. Maandag 25 Mei 1931. (2e Pinksterdag). Voorm. 9.30 ure Geen dienst. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Paardensport-hoogtfjdag Het snuivend edel ros Zal zich in krachten meten, Met 't wonder van vernuft, De „motorfiets" geheeten Sa, burgers, kornt dat zien Vergeet den druk der tijden En ga u in de sport Een oogenblik verblijden Weer komt op Axels stal De keur der Vlaamsche dravers, Ve schijnt in Axels wal De bloem van zwoegers' slavers Die in den mond des volks „Coureurs'' worden geheeten. Een leelijk woord, gij zult Er 't Vlaamsche wel voor weten I De spieren zijn gestaald, De pezen zijn gespannen. Zie boven op elk ros Die fiere, rappe mannen Jan Breydel's tijd herleeft, De Coninck is herrezen, De Blauwvoet vliegtgij weet, Dat zal het stormsein wezen Als in van Dixhoorn's tijd Zal Axel weer herleven. Sa, burgers, wil Uw steun Der V.V.V. ook geven. Bezoekt den Ridderkamp En ga U wat vermaken Daar waar de Liebaard waait Van de tribunedaken I 't Feest sta op een hooger plan Wijl 't Noord en Zuid verepnigt En 't stambewustzijn spreekt Wij voelen ons hereenigd I De Vlaamsche Leeuwenvlag Zal naast de onze wapperen. Wees welkom in de Stad, Gij duizena' vreemdelingen, Verpoost, vermaakt U wat Daar ginder om de ringen Moog door U# stern en 't weer Het feest weer volop slagen, Dan voert de V. V. V. Ons weer naar schooner dagen. Axel, 22-5-1931. XX.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2