PUROL Zonnebrand Gemeenteraadsverkiezingen, Landbouw. gevallenen en ter opwekking tot dankbaarheid voor het feit, dat gedurende een eeuw de vrede in het Rijk van Europa heeft mogen heerschen", zij het dan ook in soberder vorm, dan in de vragen van den heer Albarda omschreven. Alleen reeds om de tijdsom standigheden zoo gaat de Minister-President voort zal de uitvoering echter achterwege blijven. Wat voor het oorspronkelijke plan in de plaats zal treden, maakt bij de Regeering nog een punt van overweging uit. V.A R A -uitzendingen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Ter Laan in verband met het verbod van den commandant der 2e infanterie brigade om radio-rnuziek, uitge zonden door de V.A.R.A., in de cantine ten gehoore te brengen, heeft de Minister van Defensie geantwoord De commandant van de 2de infanterie-brigade heeft verboden, in de militaire cantines pro gramma's, uitgezonden door de V.A.R.A., ten gehoore te bren gen, nadat was gebleken, dat deze herhaaldelijk voordrachten bevatten, welker inhoud in strijd is met de krijgstucht en de strek king heeft, het vertrouwen in de weermacht te verzwakken. Voor V.A.R.A.-muziek kon geen uit zondering worden gemaakt, om dat deze meermalen door zoo danige voordrachten wordt on derbroken. Aan alle radio-programma's wordt, wil men, dat zij ook in militaire cantines ten gehoore worden gebracht, de eisch ge steld, dat zij de krijgstucht niet schaden en haar handhaving niet bemoeilijken. Alle omroepver- eenigingen worden in dezen ge lijk behandeld. Tabaksaccijns De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot aanvulling der Lee- ningwet en heffing van opcenten op den tabaksaccijns op sigaret ten z. h. st. aangenomen. Deze wetten zullen dienen tot dekking der crisisuitgaven. Tegen godslastering. Aangekondigd is een Staatsblad bevattende het besluit van 27 April jl. waarbij het regelement betreffende de krijgstucht wordt aangevuld met een nieuw artikel la luidende als volgt „Daar de godsdienst de bron is van alle geluk, deugd en waren moed, behoort ook in den krijgs stand een ieder zich tot het hoog houden daarvan en tot een zedige levenswijze te bevlijtigen; de gods lasteringen, het vloeken en zweren moeten worden nagelaten en zul len de meerderen hierin en in al wat de handhaving der goede ze den kan bevorderen, hunnen min deren met een goed voorbeeld voorgaan, en alle buitensporighe den algemeen vermeden moeten worden." De crisiscommissie uit de Zeeuwsche landbouworganisaties Onder leiding van den heer mr. P. Dieleman hield de commissie uit de Zeeuwsche landbouworga nisaties op 6 Mei een vergade ring, waarop uitvoerig gesproken is over den toestand van den land bouw. Hoewel erkend moet wor den, dat de landbouwvraagstuk ken meer de aandacht trekken van Regeering en Volksvertegen woordiging en de eerste steun maatregelen zijn getroffen, mag ernstig betreurd worden, dat deze absoluut onvoldoende zijn om tot een loonende uitoefening van het akkerbouwbedrijf te komen, te meer daar de toestand zich nog weinig gunstig laat aanzien, voor al nu op internationaal gebied weinig overeenstemming is be reikt. Onder invloed van de crisis zijn de grondprijzen reeds belang rijk gedaald welke daling nog niet tot staan is gekomen. Ook de pachtprijzen gaan naar bene den De gevolgen van den crisis doen zich allerwege gevoelen, hetgeen blijkt uit toenemend un« tal landbouwers, dat in finan- ciëele moeilijkheden geraakt. Er heerscht in dezen tijd van het jaar nog werkeloosheid op de dorpen, hetgeen voordien niet voorkwam. De inkrimping van de bietenteelt wreekt zich thans reeds De verhouding tusschen werkne mers en werkgevers dreigt in en kele deelen der provincie ver scherpt te worden Algemeen was de vergadering van meening, dat er krachtig door gewerkt dient te worden en bij voortduring op betere steunmaat regelen aangedrongen. De landbouworganisaties, om vattende de direct-belanghebben- den zullen in eigen kring tot na dere voorstellen moeten komen. Zijn de centrale landbouworga nisaties tot overeenstemming gc komen wat in de alieerste plaats een noodzakelijke voorwaarde blijft, dan kan al naar de omstan digheden verder worden gewerkt Hoe de werkwijze ook zal wor den, men diene steeds te beden ken, dat het laatste woord is aan de Regeering en Volksvertegen woordiging. Er werd weinig gevoeld om de leiding in handen te geven van comité's, die geheel buiten het organistorisch verband staan. Op het verzoek zal afwijzend worden beschikt. In een adres aan Gedeputeerde Staten van Zeeland zal krachtig worden bepleit om voorstellen te willen doen tot wijziging van het Reglement op de calamiteuze pol ders, zoodat voor alle een tus schentijdsche herschatting zal kun nen plaats vinden. Een ontwerp-adres aan Ged Staten inzake credietvoorziening met steun van de provincie werd nader besproken en vastgesteld Besloten werd een nieuw ur gentieprogramma samen te stellen Bij de bespreking over enkele onderdeelen werd ernstig ge vreesd, dat onze uitvoer hoe langer hoe meer zal worden be lemmerd en daarom meerdere aandacht geschonken dient te worden aan de voorziening van de binnenlandsche markt. Het denkbeeld werd geopperd, dat er minimum-prijzen zouden moeten worden vastgesteld, waartegen werd opgemerkt, dat het steunen van de exportproducten een zeer moeilijke zaak is. WanneerÊch- ter voor de producten, waarvan ons land te weinig verbouwt een flinke steun zou worden gegeven zou het akkerbedrijf rendabel kun nen worden beoefend Daarbij zou de steun aan de suikerbieten teelt belangrijk hooger moeten worden, benevens andere produc ten door productiepremies of door een verbruiksverplichting in den zin van het maal- en menggebod voor tarwe. Besloten werd, dat iedere or ganisatie naar rato van het leden aantal in de kosten zal bijdragen, welke door de crisiscommissie worden veroorzaakt. Gisteren werd te Zaamslag een merriekeuring gehouden voor het N. T. S. Van de 18 getoonde paarden werden er 17 goedge keurd. De dricjaarlijksche tentoon stelling van de Maatsch. voor Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuwsch-Vlaanderen zal dit jaar gehouden worden te Aardenburg op 19, 20 en 21 September. AXEL, 19 Mei 1931. Tot onderwijzer aan de school voor Nat. chr. onderwijs (Nieuwstraat) alhier is benoemd de heer A. van der Graaf van Schermerhorn. Gisteren werd alhier de jaarlijksche vergadering gehou den van stembevoegde ingelan den van den Capellepolder. De rekening sloot met een goed slot van f 1434. Het dijkgeschot werd van f4 op f3 gebracht. Alzoo beliep de begrooting f 2049, mei een post onvoorzien van f560. Donderdagavond heeft alhier na sluitingstijd nog eeji vecht partij plaats gehad tusschen zeke ren Koster en Dobbelaar. K. werd daarbij zoodanig door een mes verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Geconstateerd werd, dat een long geraakt was, zoodat de wonde van ernstigen aard was. Uit ver schillende gaten in zijn jas werd opgemaakt, dat verscheidene po gingen tot verwonding waren gedaan. K. maakt het naar omstandig heden goed. Tegen D., die erg vechtlustig bleek, is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt. Niets bijzonders. Men schrijft ons Het was 's avonds kwart over 9 en het festival was afgeioopeu. Het eerste gedeelte van het avond concert was ook achter den rug en nu was het pauze. Een vader en een moeder vonden, dat het welletjes was en keerden huis waarts hun 5- a 6-jarig zoontje was klaarblijkelijk van een andere meening, want hij verzette zich hevig en wou retourneeren. Het drietal was nu aan den macadain- weg gekomen, liep langs het klein kreekje en moeder deelde het onwillige knaapje herhaalde lijk een flinke terechtwijzing op het dikste deel van zijn lichaampje toe. Wat echter de stemming van het knaapje niet wijzigde. Eensklaps rukt hij zich los van moeders hand en rent in dolle woede den berm af naar de kreek. Ik vreesde een ongeluk, want 'tging in vollen draf. Aan den kant van 't water gekomen, kwam de jongen tot bezinning. Hij scheen het element toch wat nat te vinden. Vader en moeder stonden boven en dorsten niet naar beneden, 't Was duidelijk, dat ze vreesden dat het jongetje zijn plan zou doorzetten en in het stille nat zijn woede zou koelen. „Allee, broer, kom hier, kom nou jongen", zoo hoorde ik de moeder roepen. Den afloop heb ik niet gezien een ongeluk zal er wel niet ge beurd zijn, anders wisten we dat wel. Commentaar: Met een 40- a 50-tal van deze knaapjes (ge lukkig zijn ze lang niet allen zoo) zit een onderwijzer den geheelen dag opgescheept. En dan moet hij takt bezitten om conflicten met zulke knaapjes te vermijden, met zoete woordjes ze vragen en als ze onwillig blijven en de onderwijzer tast door, moet doortasten dan komen de ouders klagen of dienen een klacht bij hoogere machten in. Zoo zijn er, gelukkig niet alle. Multatuli zeide de onderwijzer brengt zijn leven in een wespen nest door. En een boer zeide mij dezer dagen, dat voor de-2 uren, die een onderwijzer per dag werkt, zijn loon veel te hoog was. (Bovenstaande kon in ons vorig nummer niet meer worden opge nomen. Red.) TVoningboiw. Burg. en Weth. hebben den bouw van 6 woningen te Sluis kil (Veldstraat) na besteding ge gund aan de aannemers L. de Bruijn, metselaar te Hulst, P. A. Mielen, timmerman te Neuzen, Gebr. van Rijn, lood- en zinkwer- kers te Axel en P. de Pauw, schil der te Sluiskil. Loonsverlaging. Naar de „Zeeuwsche Koer." ver neemt zal door de Ammoniak- fabriek en cokesfabriek te Sluis kil alsmede door de Glasfabriek en de Phosphaatfabriek te Sas van Gent een uniforme loonsverlaging worden ingevoerd en wel van 5 pCt Deze verlaging omvat wat betreft de Glas- en Phosphaatfabriek zoo wel de employé's als de arbei ders, voor de beide andere ge noemde fabrieken alleen de ar beiders. De verlaging wordt van kracht voor hen die per week worden ïetaald op ongeveer 1 Juni; voor hen, die per 14 dagen worden be taald op 15 Juni: voor hen die per maand worden betaald per Juli. Aan de Glas- en Phosphaatfa briek worden door deze loonsver mindering 428 personen getroffen, waarvan 350 k 360 werklieden Aan de cokesfabriek circa 300 werklieden. R. O.-avond. Nadat de vorige week de Kath. Radio Omroep-vereen. te Terneu- zen een propaganda-avond had gegeven, was Zaterdag jl. Hulst aan de beurt, waarbij de heerjos. Moerdijk van Zuiddorpe solo-zang gaf. De uitvoering werd door Hui zen uitgezonden. Aan het slot voerde pastoor Perquin, de voorzitter der K R.O het woord, die wees op het 5- jarig bestaan, dat niet zonder strijd is bereikt en spoorde aan tot steun en bijdrage. De Wel.eerw. heer C. Dek kers kapelaan te Hulst is be noemd tot kapelaan te Fijnaart, terwijl tot kapelaan te Hulst is benoemd, de Wel eerw. heer Tho- maes, vroeger aldaar assistent. Vooral deOudheidkundigeKring „De vier Ambachten", zal door het vertrek van kapelaan Dekkers een gevoelig verlies lijden. Voor onderstaande gemeenten zijn nog de volgende lijsten in gediend (jiraauw. Ie lijst A. J. Serie, C J. Janssens, P. J. Boone, J. Baart, D. van de Vijver, D. Boudewijn en C. Vlas veld. 2e lijst J. Verhagen, J. C. Buijsse, F. J. van Campen, H. J. M. Brug- geman. 3e lijst: J. Kegelaar. 4e lijst C. P. Staal. Stemming op 19 Juni. Koewacht Lijst van de R.-K. Kiesvereen. A. F. J. M. Dierick, A. de Waele, A. C. de Blieck, G. J. V. Vael, P. van den Berghe, H. B. Plasschaert, P. Vercauteren, D. J. de Vleeschouwer en E. J. van de Vijver. Lijst van de Coöperatieve C. J. M. van Doosselaer, Al. Hamerlinck, C. Hamerlinck, H F. van der Goore, D. F. Aude- naerde. R.-K. Arbeiderslijst J. C. van Megroot, A. J. Ver hoeve en E. E. Misman. Stemming op 3 Juni. Osscnisse. Ie lijst met: P. Serrarens. 2e lijst met A. Bruggeman. 3e lijst met J. F. de Bruijn, P. Hermans, Jac. v. d. Velpen, Lod. Roeland. 4e lijst met A. A. Schelfout, J. Fr. de Dalie, A. J. Rosseel, L. G. Hermans, J. Fr. Verdurmen, C. J. van Water schoot, Ed. de Waal. Westdorpe. Roomsch-Katholieken A. de Beleir, P, v. d. Heijden, O. J. E. Verhaegen, M. P. M. de Munck, L. O. J. Daelman, Eug. C. Verhelst. R. Kath. (arbeiders)lijst. E. Kalle, Em. de Maertelaere, X. Janssens, A. Talboom, R. L. M. Simoen, M. E. van Waes, R. B. Thomas, H. van Vooren, P. F. Herman, P. Wille. Soc. Dem. Arb. Partij F. P. J de Jonghe, O. Bogaert, C- Vermeulen, G. Ph. F. Ver meulen, G. Ph. F. Vermast, E. F. de Bel, F. E. Audenaerd. Stemming op 18 Juni. Zaamslag. Anti-revolutionnaire Partij S. van Hoeve (aftr), H. Bak ker (aftr.), D. G. Koopman, Kr. Hamelink Czn., Jan Scheele, H. de Zeeuw, Jac. de Klerk, A. J. de Visser en J. P. de Wilde. Liberale Partij C, H. H. Wisse (aftr). A. Decs (aftr.), A. Jansen (aftr.), C. de Jonge en C. P. de Regt. Staatkundig Gereformeerden H. de Feijter, D. de Kubber en J. Klaassen. Christelijk-Historische Partij A. de Feijter (aftr.), D. Dees (aftr.), A. Haak (aftr.), Jac. de Regt (aftr.), F. C. Wisse, C. Maas, Joh. Scheele en lacs. de Jonge. S D.A P.H. Vreeke, J. Diele man en A. M. Dieleman. Vrije lijst: S Buijze, J. A. Wil helm en J. Herrebout. Stemming op 9 Juni. Zuiddorpe. Boeren- en middenstandspartij A. C. van Waes, A. Termote, M. Moerdijk, M. Puijlaert, C. de Munck, P. van Damme, C. van Haelst, P. de Witte en A. Steel. Arbeiderslijst R. Dankaart, R. d'Hert, J. de Groene, A. Velleman, E. Simoen, L. Mattens en A. Herman. Stemming op 18 Juni. Vredelievend. Als een voorbeeld van ver draagzaamheid, mag zeker wel de gemeente Overslag dienen, waar voor de gemeenteraadsver kiezing slechts één lijst uitkwam en wel zoodanig, dat in dit over wegend katholieke dorp ook een plaats in den Raad werd toege kend aan één protestant. Een en ander is geschied in overleg met den burgemeester, die dus het schip van staat in Overslag weer met dezelfde bemanning zal sturen en als bewijs van ingenomenheid reeds de vlag in top heesch. Te Hengstdijk werden gekozen verklaard de heeren A. Asselman, P. van Heese, J. van Belle, J. van Hijfte, Ch van Deursen en J. Heije. Voor de 7e plaats was nog geen candidaat aangewezen en is een 2e verkiezing uitge schreven. Sportnieuws. Voetbal. De Zeeuwen—Axel 0-6. Zondag speelde Axel I te Goes haar laatste competitiewedstrijd in dit seizoen tegen de Zeeuwen uit Vlissingen. Niettegenstaande het slechte terrein, waar groote plassen op stonden, ontwikkelden onze stad- genooten een goed spel, zoodat bij de rust reeds een 4—0 voor sprong behaald was. In de tweede helft werd nog tweemaal gedoel punt, waarna de Oranjemannen het welletjes vonden met een 60 overwinning. Axel heeft het seizoen met deze klinkende overwinning op waar dige wijze besloten. Van de 18 gespeelde wedstrijden werden er 13 gewonnen, 1 gelijk gespeeld en 4 verloren. Onze stadgenoo- ten eindigen thans als no. 2 achter het kampioenselftal Terneuzen. Een combinatie van Axel 11 en III speelde hier tegen het Ter- neuzensche E. M. M. De be zoekers konden het tegen de Axelsche reserve's niet bolwerken en verloren met 1—5. Duivensport. Uitslag prijsvlucht uit Arras op 17 Mei 1931 met 59 medekam- pende duiven. Ie en 8e prijs Jos. Sijs, Axel, 2e A. de Clercq, Axel, 3e, 14e en 16e J. A. Breepoel, Axel, 4e, 6e en 13e R. Dieleman, Axel, 5e E. Misseghers, Axel, 7e Joh. Audenaerdt, Koewacht, 9e en 19e O. Waelput, Axel, 10e, 12e en 18e Th. Cortvriendt, Axel, 11e P. Slock, Zuiddorpe, 15e A. Thi- ron, Zuiddorpe, 17e P. F. Fer- mont, Axel, 20e E. de Gronckel, St. Jansteen. Los 11,50. Grootste snelheid 1478,5 M. per minuut. Kunst en Wetenschap. Johan de Meester Sr. f De bekende journalist en scbrjj* ver Johan de Meester Sr. is Zaterdagmiddag kort na de ope ning van een tentoonstelling te Utrecht van werken door Anton van Rappard, ongesteld gewor den es kort daarop averledent Stukloopen van Huid Stukloopen van Voeten Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Doos 30 60. Tube 80 ct. Bij Apoth. cn Drogisten

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2