Mijnhariit's Zenuwtabletten Het Festival. Binnenland. landbouw aan het feit, dat aan het verbruik van levensmiddelen een onbeperkte behoefte aan in dustrieproducten onstaat. Ameri- ka's landbouw lijdt door de ver plaatsing van de goudvoorraden. Een ander gevaar noemde spr. de "Onbeperkte uitbreidingsmogelijk heden op het gebied van den graan- en katoenbouw. De afzet is verder door voortdurende ver hoogingen der douanetarieven be moeilijkt, vooral in Duitschland, waar de invoerrechten op graan het dubbele bedragen van den priji op de wereldmarkt. De eenige oplossing is beperking van de productie, in overeenstemming met de behoeften. Nieuwe (jfouverneur-Gleneraal In öost-lndië. Bij Kon. Besluit is aan jhr. mr. A. C. D. de Qraeff, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen, eervol ontslag verleend als gouverneur- generaal van Ned.-Indië, met ingang van den dag in Septem ber, waarop zijn opvolger de landvoogdij zal aanvaarden, en bij K. B. no. 7 is jhr. mr. B, C. de Jonge, oud-Minister van Oor log en voormalig directeur van de Kon. Ned. Petr. Mij, met in gang van dien datum benoemd tot gouverneur-generaal van Ned. Indië. De bladen zijn vol over de benoeming van jhr. mr. B. C. de Jonge tot Gouverneur-Generaal van Ned-Indië. In de meeste oordeelvellingen komt tot uiting, dat deze benoe ming een groote verrassing be- teekent. Maar men is vol ver trouwen in de bekwaamheid en het karakter van den nieuwen landvoogd, ook al kent hij uit eigen aanschouwing Indië niet meer dan oppervlakkig. Toch klinken er ook andere stemmen. Zoo is de S. D. A P. niet over de benoeming van den heer De Jonge te spreken, omdat blijkens „Het Volk" de benoe ming ven iemand die in de petro- leum-politiek in Indië is gewik keld geweest, het fel-kapitalis- tisch karakter teekent van dit Ministerie. Het is ons niet duidelijk, dat zoo iemand niet een bekwaam en eerlijk landvoogd zou kunnen zijn. Trouwens dat hij dit zeer vermoedelijk ook wel zijn z a 1 toont het oordeel, dat dr. H. Co- lijn in „De Standaard" over jhr. De Jonge uitspreekt, wat dan o.a. zegt „Een volkomen gaaf en eerlijk karakter. Een goed verstand. Een evenwichtig temperament. Ziedaar de attributen van den nieuwen Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië. Attributen van groote beteekenis voor elk hoog ambt, maar vooral in dit ambt. Of mr. De Jonge opgewassen zal blijken te zijn tegen de moei lijkheden, die hem in Indië wach ten, vooral de groote financiëele moeilijkheden, zal de uitkomst alleen kunnen leeren. Voor Ne derland, voor Indië en voor hem zelf hopen wij er het beste van. En we voegen er aan toe, dat onze beste wenschen hem verge zellen nu hij deze gewichtige taak aanvaardde". Dit oordeel van den heer Colijn over den nieuwen Landvoogd is duidelijk. En het wordt onder schreven door „De Nederlander", het blad van de christelijk-histo- rische partij, waartoe jhr. De Jonge behoort. Gelet op het oordeel van velen over den nieuwen functionaris is het verstandig, om in vertrouwen de resultaten van het nieuwe be leid af te wachten. We spreken alleen de verwach ting uit, dat de nieuwe Gouver neur-Generaal, met sterke en rechtvaardige handhaving van ons gezag, een open oog zal blijken te hebben voor de rechten van het eigen Indische volk, dat, met behoedzaamheid maar doelbewust verder moet worden opgevoed naar medezeggenschap in en deel neming aan het bestuur. Omtrent de afkomst van den nieuwen onder-Koning nemen wij uit De Nederlander het volgende over -Hij behoorde tot het bekende en beminde gezin van jhr. mr. B. C. de Jonge, vele jaren Raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden en lid van den Ge meenteraad. De grootmoeder van jhr. De Jonge was Maria Clasina Groen van Prinsterer, zuster van mr. G. Groen van Prinsterer, den grond iegger der Nederlandsche Chris- telijk-Historische Staatkunde. De moeder van den heer De Jonge, Elizabeth HenriëtteMariaPhilipse, was de dochter van Maria Clasi na Groen van Prinsterer, boven genoemd, en mr. J. A. Philipse, van 1849 1871 lid en van 1852 1870 voorzitter der Eerste Kamer. De vader van den heer De Jonge was de executeur-testamen tair van mr. Groen van Prinsterer. De echtgenoot van den nieu wen Landvoogd, jonkvrouwe van Wassenaer van Rosande, is de dochter van wijlen baron van Wassenaer van Rosande, vele jaren lid der Eerste Kamer voor Zuid-Holland". De radio. Aan het einde van het eerste kwartaal 1931 bedroeg het aan tal aangegeven radio-ontvangin- richtingen in Nederland 269 862, terwijl het aantal aangeslotenenaan radiodistributiecentrales 189 965 bedroeg. In totaal komt dit der halve overeen met gemiddeld 69 luisteraars per 1000 inwoners. Een kranige presta ie. Vrijdagavond om 7.37 uur is het 15de postvliegtuig uit Indië, met als bemanning de heeren Beekman, Blaak, Grosveldt en Pronk, vlot op Schiphol geland, waarmede de afstand Batavia- Amsterdam is afgelegd in den recordtijd van 7 dagen. Het vliegtuig had 190 K.G. post aan boord. De behouden thuiskomst van dit vliegtuig beteekent een nieuwe mijlpaal in de roemvolle historie der Indiëvluchten. Het spreekt vanzelf dat uit het gezelschap dat geduldig op de komst van het vliegtuig gewacht had, een geweldig gejuich op steeg, toen de mannen weer vasten grond onder de voeten hadden, na in één dag van Athene naar Amsterdam te zijn gevlogen, een afstand van 2200 K.M. Exc. Rejjmer te Hilversum. De minister van Waterstaat, mr. Reijmer, bracht Zaterdag, verge zeld van den directeur-generaal der P.T.T., den heer ir. Damme, een bezoek aan Hilversum tot het bezichtigen van de nieuwe stu dio's van de K. R. O. aldaar, waarna tevens de omroepzender te Huizen in oogenschouw werd genomen. Npn/Piie en oversPannen>on_ ivül VCUO rustig en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zeriuw- stillende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Kleurige, sprekende aanplak biljetten kondigen aan dat ons stedeke zich weer opmaakt voor feestviering. Zeker, het is eenigszins een contrast in deze tijden van fees ten te spreken. De handel stil, de prijzen zwaar gedrukt en een dagelijkschen terugkeer Van men- schen, die tevergeefsch hun wensch om werk uiten en alzoo doelloos, lusteloos en werkeloos langs de straat loopen of op hoeken der straten den nood der tijden of misschien ook de poli tiek en de verkiezingen bespre ken, omdat ze niets beters te doen vinden. We herhalen, dat zoo'n toe stand geen reden geeft tot feest stemming. Maar wat dan? Bij de pakken neerzitten Mee- grienen Och dat helpt niets en drukt nog meer de humeuren dergenen, die klagen. En daarom moed houden en moed geven. Immers, als een deel onzer bevolking nog niet die reden tot klagen heeft en zooveel mogelijk het hoofd recht houdt als de winkeliers en neringdoenden trachten de inkomsten, die zij door bovenomschreven toestand ontberen, zien terug te halen, door opleving, ontspanning en feestelijkheid te geven in onze gemeente, waardoor honderden menschen Axel als punt van samenkomst kiezen en daar een dag verblijf houden en hun smaakzin wenschen te streelen in allerlei vorm hopen we zonder overdaad dan is zulks toch prijzenswaardig Welaan dan, feestgenooten, welkom Wij groeten U door onze flap perende driekleur, terwijl het Dagelijksch Bestuur onzer ge meente, in dezen als Eere-Comité van het Festival U zeker bij monde van den Edelachtbaren Burgemeester, den heer F. Blok, in hartelijke woorden zijn inge nomenheid zal betuigen met de pogingen onzer pioniers, de be stuursleden van V.V.V., om dien dag stadgenoot en vreemdeling te doen genieten van de schoone kunsten, die muziek en zang ons te genieten kunnen geven. En evenals daar de rusturen zijn, om de krachten weer ge schikt te maken voor nieuwen arbeid, zoo zijn daar de feest dagen om onze sombere gedach ten een wijle op zijde te zet ten en geestkracht te verzamelen voor nieuwe ideeën en ruimere blikken. We gelooven, dat het deze grondgedachte is, die V V.V. deed besluiten, om het eerste lustrum van haar 5-jarig bestaan niet onopgemerkt te doen voor bijgaan, maar -ter herinnering daaraan o.a. dit festival te houden. Bijna spraken we den wensch uit voor een welslagen. Maar is dat niet overbodig? Is niet het feit, dat 18 corpsen deelnemen op een tweetal kiosken, op de Markt en aan het Station reeds een begin van welslagen En zoo zien we reeds in onze verbeelding de lange stoet onder het klinken van schetterende fan fare's en het spelen van blij stem mende melodieën in marschtempo door onze straten voortschuiven, lachend aangestaard door rijen van menschen, die op de trottoirs wuivend hun kennissen begroeten. Of hooren we daar op de tenten in menschelijke en instrumentale stemmen weergeven, wat des com ponisten bezielende gaven inspi reerden, toen hij aan zijn schrijf tafel in notenvorm de accoorden, strofen en aria's neerteekende. Moge het vooral dan stil zijn voor degenen, die daarvan ge nieten willen en dat zijn ook honderden tegenover enkelen, die niet stil kunnen zijn. Mogen de laatsten ook nu de wil der meer derheid in acht nemen. De Ko ninklijke Harmonie uit Hulst be looft ons weer een schitterend programma en dat wordt gewaar deerd. We hopen, dat een zwij gende belangstelling aan die waar deering uiting geve. En sluiten dit voorwoord met den wensch, dat allen zullen medewerken, om dit feest zooveel mogelijk te doen beantwoorden aan het doel: een goede dag voor Axel. AXEL, 12 Mei 1931. Heden werden alhier officiëel de volgende candidatenlijsten in gezonden voor de aanst. ge meenteraadsverkiezing Van de anti-revolutionnaire kiesvereeniging de heeren: 1. J. M. Oggel, aftr. 2. F. Dieleman, aftr. 3. J. de Feijter, aftr. 4. A. P. de Ruijter. 5. C. van Kampen. 6. C. de Putter. 7. J. J. de Feijter. 8. L. P. Bakker. 9. J. W. Bakker. 10. R. C. Boeije. Van de afd Axel van den vrij heidsbond de heeren 1. A. E. C. Kruijsse aftr. 2. H. Wolfert aftr. 3. A. Esselbrugge aftr. 4. C. A. Dekker. 5. J. C. Vink, 6. A. van Sabben, Van de R. Kath. kiesvereeni ging de heeren 1. B. Seghers. 2. F. J. Tieleman. 3. Cam. J. van den Bos. 4. A. J. Antheunis. 5. F. Schauwaert. 6. C M de Coninck. Van de afd. Axel van de s.d.a.p. de heeren 1. C. Hamelink Kz. 2. C. van Bendegem Pz. 3. P. Huijssen. 4. F. J. de Danschutter. 5. J. Dieleman Cz. 6. J. Overdulve. 7. J. Meijer. 8. L. van Cadsand. Van de Chr. historische kies vereeniging de heeren 1. P. de Feijter aftr. 2. P. J van Bendegem. 3. H. Smies. 4. Joz. Scheele. 5. P. de Jonge. 6. C. Overdulve. Voor de Staatk. Geref. kies vereeniging de heeren 1. Iz. de Feijter. 2. Jac. Dekker. 3. H. J. Harte. 4. Abr. Deij. Door eenige vrije kiezers de heeren 1. A. Th. 't Gilde aftr. 2. A. Hamelink. 3. L. P. Ortelee. 4. A. Verschelling. Door eenige vrije R. Kath. kiezers de heeren 1. C. Th. van de Bilt, aftr. 2. J. Michielsen. De stemming zal plaats hebben op 10 Juni. Wi gens het vroegtijdig ter perse gaan van dit blad was het niet mogelijk de lijsten van andere gemeenten nog op te nemen. V. V. V. De voorzitter van de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, welke vereen, zooals elders gemeld, het festival organiseert, verzocht ons opname van enkele wenken, waaraan we gaarne voldoen. Ie. Inzonderheid moeten hee ren caféhouders dezen dag door lotenverkoop de V. V. V. steunen, want het is bekend, dat de ver loting in de plaats komt van de collecte en dus de netto opbrengst van de loten de kosten moet dekken. 2e. Ook het publiek moet van zijn kant veel loten koopen en zich niet met één of twee tevre den stellen en voor de rest „nee" zeggen. Hoe meer loten, hoe meer kans op prijs en hoe meer kans op welslagen. 3e Het publiek loope niet mee met de stoet en houde zich rond de muziektententen tijdens de uit voeringen stil. 4e Men vermijde geschreeuw langs de straten er. bevordere een goed verkeer ter voorkoming van ongevallen. 5e Men steke allen de vlag gen uit, om aan onze gemeente een feestelijk aanzien te geven. Het concours-hippiqae. Vrijdag werd te Gent vergade ring gehouden van het Verbond der beide Vlaanderens voor Bel gische paardenloopstrijden, waar van zooals bekend de V. V. V. alhier ook lid is en is aldaar, dank zij de aanwezigheid van een tweetal afgevaardigden der V. V. V., de medewerking toege zegd aan het Axelsche concours voor niet minder dan een twintig tal paarden, waaronder zeer goede renners, die meermalen hier deel namen. Wat betreft de wedstrijden met de motorrijwielen, daarin is eenige verandering gekomen. Vanwege het bestuur der Ariël Motorclub is bericht gekomen, dat aan'het terrein technische bezwaren kle ven voor het houden van slede wedstrijden, zoodat dit nummer vervallen is. In de plaats daar van zal echter een niet minder attractievolle wedstrijd te zien zijn, nl. een pijpenwedstrijd, bal lonnenwedstrijd, kinderwagen race en estafette, alles per motor, Ook deze tweede Pinksterdag zal Axel dus weer een centrum van sport en vermaak zijn. De voorbereiding is in vollen gang, Naar wij in de „Middeib. Crt." lezen, heeft ds. A. F. W. de Kluis, te Serooskerke, een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Kerk alhier. Van den kansel werd Zondag alhier medegedeeld, dat ds. De Kluis toezegging van beroep had gedaan. Gisteren werd in het hotel Het Gulden Vlies alhier ten over staan van notarissen Van der Veen en Callenfels te Terneuzen krachtens art. 1223 Burg. Wetb. publieke vpiling gehouden van de volgende goederen le een hofstede, bestaande uit woning, schuren, erf, tuin, boom gaard, bouw- en weiland, nabij Sluiskil, onder deze gemeenteen bewoond door den heer P. Dek ker Pz., te aanvaarden ljulia.s., in 4 perceelen. Het le perceel, de hofstede enz. groot 46 gem. 54 roeden werd verkocht voor f 510 per gemet aan den heer P. A. P. Dieleman, landb. te Spui. Het 2e perceel, 20 gem. 241 r. bouwland, eveneens. Het 3e perceel, 4 gem. 239 r. bouwland aan notaris Callenfels voor f 350 per gemet. Het 4e perceel, 21 gem. 213 r. voor f410 per gemet aan dhr. Dieleman vnd. 2e een hofstede, in den polder Beoostenblij Benoorden, groot 29 gem. 213 r., in pacht bij dhr. L. Wolfert. Deze werd toegewezen aan dhr. Dom. Audenaerd te Koewacht voor f 580 per gemet. Aanbesteding. Vrijdag werd te Sluiskil door de Bouwvereeniging te Terneu zen, aanbesteed het bouwen van zes woningen te Sluiskil. Inge schreven is als volgt a. Massa (a met werkloozen en b zonder werkloozen). J. v. d. Bent, Terneuzen, a. f 16 320 b. f 15 980, J. v. Doorn, Krabbendijke, f 11.756, C. M. Wisse, Zaamslag, a. f13 786 b. f12.986, A. de Klerk, Terneuzen, a. f 13.670 b. f 13.433, A. v. Sab- ben, Axel, f13 360. b. Metselwerk. W. v. d. Hooft, Terneuzen, a. f7.410 b. f7.240, L. de Bruijn, Hulst, a. f6.574 b. f6 52450, A. de Klerk, Terneuzen, a. f 7.860 b. f7.840, Aug. Strobbe, Hulst, a. f 7.000 b. f 6.820, C. J. Kaas, Sas van Gent, f 6.600 b. f 6.392, c. Timmerwerk. K. Dieleman, Zaamslag, f 5.720, A. de Klerk, Terneuzen, a. f 5.710 b. f5.593, J. Vercouteren, Axel, f5 080, P. A- Mielen, Terneuzen, f 4.700, A. P. Butler, Axel, a. f5.985 b. f5.835, J. v. d. Poel, Lamswaarde, a. f 5.100 b. f 5.080. d. Schilderwerk. Gebrs. van Rijn, Axel, f475, J. Kool, Sluiskil, f524, F. Emma- neel, Terneuzen, f 1286, J. de Pauw, Terneuzen, f900, A. van Duijsse, Terneuzen, f 1095, P. Schenk, Sluiskil, f 816. e. Loodgieterswerk. A. Guequièrre, Terneuzen, f 1300, D. Riemens, Terneuzen, a. f 1450 b. f 1205, G. de Zeeuw, Terneuzen, f 1135, J. Dees, Ter neuzen, f1280, C. Wisse, Zaam slag, f 1074, A. Gazel, Sluiskil, f1120. Zaamslag. Ter verkiezing van leden van den gemeenteraad zijn door de afdeeling S.D.A.P. alhier candi- daat gesteld de heeren: 1. H. Vreeke, 2. J. Dieleman en 3. A. Dieleman. fteldleening. De firma Ls. van Waesberghe- Janssens te Hulst sloot met den „Nieuw-Passageulepolder" gele gen onder de gemeenten St. Kruis en IJzendijke eene obliga tielening groot f35.000.— aan een rente van 4 pCt. Rijks H. B. S. te Terneuzea. De examentijd breekt weer aan en we vestigen er de aan dacht op van belanghebbenden, dat deze week de aangifte moet geschied zijn voor candidaten, die aan het toelatingsexamen van bovengenoemde H. B. S. wen schen deel te nemen. Het lijkt ons wel gewenscht, in ruimer kring bekend te maken* op welke wijze deze schoo!

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2