Wiegekindi PUROL Landbouw. Recti tszaken. JMoedêrs, geneest de toode of gesmette^ deelen van de kleine met en houdt 'thuidje droog met PUROLPOEPER ct. per K.M., maar ook is gezegc dat het van Dieleman op 22 ct. per K,M. komt en dit best 20 ct. kan zijn. De VOORZ. zegt, dat eerst nog meer gevraagd is en toen heeft Dieleman gezegd het niet voor 20 ct. te kunnen doen en als men het voor minder dan 22 ct. ge? daan kan krijgen, hij het graag aan een ander overliet. Dhr. ESSELBRUGQE Ja, om dat die man nu op Kijkuit woont, kan hij hoog van den toren blazen, maar daarom behoeft hij nog geen misbruik te maken. Dhr. DIELEMAN begrijpt niet goed, dat hij vroeger voor f 1250 reed en nu twee keer voor maar f 600 meer. Hebben we nu voor de eerste rit niet altijd teveel betaald De VOORZ. Ja, maar dat is niet tweemaal dezelfde rit. En dan heeft hij verschillende kos ten, die maar ééns in rekening komen, zooals wegenbelasting enz. Dhr. DIELEMAN is altijd een beetje huiverig geweest voor dat vervoer van die kinderen. Maar nu gebleken is, dat het goed gaat, valt het hem gelukkig veel mee. Dhr. ESSELBRUGQEMoeten we ons er dan maar bij neerleg gen, als een deskundige zegt, dat het voor 20 ct. even goed kan De VOORZ.: Ja, als een ander het er niet voor doet, kunnen we niet anders. Dhr. ESSELBRUGGEDat noem ik misbruik maken van de omstandigheden. Dhr. 'T GILDEAls we dit accoord aanvaarden, is dan con currentie uitgesloten De VOORZ.Het is maar voor een jaar, dus kunnen we altijd verder zien. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 9. Vergoeding onderw^s avondschool Spui. Van het bestuur der bijz. school te Spui is het volgende schrijven ingekomen Overtuigd van uwe medewer king en hulp en belangstelling voor het onderwijs in uw ge meente, komen ondergeteekenden uw geërd college beleefd om een toelage verzoeken, voor het her- halings-onderwijs, dezen winter gegeven. De bepaling van November 1923 (7 jaar geleden) was het hoofd der school niet bekend. En daar het bestuur de regeling van het herhalings-onderwijs door het hoofd laat. regelen, heeft ook het bestuur verzuimd, op deze .bepaling" te letten. Was nu op het inzenden van het leerplan en rooster in Novem ber 1930 maar direct geantwoord, dan was onze fout nog hersteld. Waar dit antwoord pas kwam toen de cursus 51/» week bezig was, kon het niet anders of wij moesten financiëele schade onder vinden. En waar de school te Spui financiëel niet zoo ruim zit, kwam ze Uw geëerd college beleefd vragen, een som van f57,50 uit te keeren voor ons herhalings-onderwijs. Het bestuur zou dan de kos ten, verbonden aan het vak nut tige handwerken zelf betalen. B. en W. deelen naar aanlei ding hiervan mede, dat in No vember vanwege het hoofd der school kennis is gegeven, dat aan die school een cursus voor avondonderwijs zou worden ge- gegeven, aangezien zich 9 jon gens en 4 meisjes hadden aan gemeld. Daarbij werd opgave gedaan van het lesrooster, dat alleen de meisjes des Zaterdags namiddags onderwijs ontvingen in handwerken. Daartegen is door B. en W. bezwaar gemaakt, daar dit gehnei afweek van de bij raadsbesluit gestelde voor waarden, en bericht dat een der gelijke cursus van gemeente wege niet zou worden betaald. De cursus is toen beëindigd, doch thans richt het schoolbe stuur opnieuw het verzoek tot het uitbetalen van de daarvoor uitgegeven gelden ad f57,50. B. en W. laten het oordeel hierover aan den Raad. Met alg. st. wordt besloten het verzoek in te willigen. 10. Begrootingsw(jzIgfngen. Vastgesteld worden de vol gende wijzigingen a. Gemeentebegtootingen 1930 cn '31. Op de begrooting 1930 de in komsten te verhoogen wegens pensioenkosten met f 12, winst- uitkeering vleeschkeuringsdienst f 1059,34. De uitgaven te verhoogen we gens vuur en licht f6, adver- tentiën f 15, verzekeringskosten f 12 en uitkeering der winstaan- deelen aan de gemeenten van den Vleeschkeuringsdienst f 1059,34. De uitgaven te verminderen met f 6 voor minder archiefkosten. De begrooting voor 1931, afd. kapitaaldienst te verhoogen met f40.000 wegens de leening voor de nieuwe Roomsch Kath. school, waarvan f38000 voor de school (aankoop grond en bouwkosten) en f 2000 wegens leeningskosten. b. Begrooting Armbestuur 1930 De postbedeeling in geld ad f48 te vervangen door bedeeling in brandstof f 22.75 en bestedings- kosten f25.25. c. Begrooting Gasfabriek 1930 De inkomsten te verhoogen met f 7166.55 wegens gaslevering en de uitgaven te verhoogen we gens aankoop grondstoffen f3975 70, gaszuivering f154, be lastingen f7.18, diverse onkosten f285.41 en afschrijving f 2744.22 d. Begrooting Vleeschkeurings dienst 1930. De inkomsten te verhoogen we gens keurloonen f966, rente van kasgeld f4.19, totaal f970 195, de inkomsten te verminderen met 005 wegens pensioenkosten. De uitgaven te verhoogen we gens drukwerk f44 46, oorringen f6.10, instumenten f75 80 en winstuitkeering f 1059.34; de uitgaven te verminderen we gens uitg. vorigen dienst f 100, aarwedde 5 cent, telefoon f25, forto's, enz. f 5,laberatorium f 25 controle f 10 en onvoorzien f50.49. Walle het eigendomsrecht ont kent. De VOORZ.: Ik ga niet mee werken om een aanslag op te leggen, maar zal eenvoudig dien hond laten weghalen. Dhr. KRUYSSE Ja, maar dan moet eerst een verklaring ge- teekend worden, dat die hond van geen van allen is. Besloten wordt dus de aanslag van Van de Walle in te trekken. (Hierbij deed zich een inci dentje voor, doordat bedoelde Van de Walle, die onder het publiek aanwezig was, zich in het gesprek trachtte te mengen. De Voorz. legde hem echter het zwijgen op, onder herhaalde be dreiging, dat hij anders verwij derd zou worden 12. Reclames schoolgeld - heffing. B. en W. stellen naar aanlei ding van ingekomen reclames voor aan F. Blok ontheffing te ver- leenen vóór een geheel jaar, aan Joh. Boer over het tijdvak van 1 Aug. tot 1 April 1931, aan W. van Everdingen van f2,88 en afwijzend te beschikken op den aanslag van A. van de Velde. Aldus wordt besloten. 11. Reclames hondenbelasting Besloten werd aan A. Schelle- man een half jaar ontheffing te verleenen. Ten opzichte van de klacht van A. van de Walle is een rapport ingekomen van den gemeente veldwachter, waarover dhr. 'T GILDE zijn verwondering uit spreekt. De rapporteur erkent daarin niet te kunnen verklaren, dat de hond eigendom is van Van de Walle, en deze verklaart ook, dat het zijn hond niet is. Dat die hond met van de Walle meeloopt, is toch geen reden om hem een aanslag op te leggendie hond loopt ook dikwijls mee met anderen, zoo als Swets of van Meurs. De VOORZ.Dan zal het beste zijn, dat we den hond laten afmaken. Dhr. 'T GILDEHet is niet te bewijzen dat het zijn hond is, omdat zijn moeder er vroeger voor betaalde. Dhr. OGGELDan moet-ie maar opgeruimd worden. Dhr. KRUYSSEDie hond was vroeger bij zijn moeder en misschien moeten zijn ouders dan aangeslagen worden, als v» d> 13. Omvraag a. Dhr. KOSTER vraagt, hoe het staat met het aanstellen van vaste arbeiders bij de gasfabriek De VOORZ. zegt, dat daarom trent nog geen voorstel is. Dat wacht op de wijziging van het Werkliedenreglement, maar het zal vóór Sept. in orde komen. Dhr. KOSTER heeft er niets tegen, als er intusschen maar geen ander benoemd wordt, dan de be trokkene. De VOORZ. stelt dhr. Koster daaromtrent gerust. Dhr. ESSELBRUGGE zegt, dat hij ook had willen vragen wat dhr. Koster vroeg. b Dhr. 't GILDE zegt, dat hem bekend is, dat door de posterijen pogingen worden aangewend om de bestellingen in Coegorspoider en omgeving van uit Terneuzen te doen geschieden. Hij acht dat ongewenscht. Er loopen hier hulpbestellers al jaren op een aanstelling te wachten, zoodat ze zelfs gevaar loopen door hun leef tijd, die te misgaan en te meer als het werk van het kantoor hier te Axel vermindert, terwijl ze bij uitbreiding juist meer kans van slagen hadden. Bovendien is spr. huiverig, dat die dingen ook aanleiding zouden geven voor an nexatie. De VOORZ. zegt, dat het ge meentebestuur daarover in cor respondentie is. Wij hebben ech ter niets te regelen, de Inspecteur beslist en wij kunnen het vragen; maar het heeft onze aandacht. c. Dhr. 't GILDE zegt, dat ge klaagd is over de pomp bij Ver linde. De VOORZ.Zoo t Ik had lie ver, dat die menschen bij den op zichter of den burgemeester kwa men, dan was het al verholpen, want als ze bij dhr. 't Gilde ko men, kan deze niet meer doen dan wachten tot de eerstvolgende raadsvergadering en dan moet het nog onderzocht worden. Dhr. 't GILDE gelooft, dat het al tegen den opzichter gezegd was. De VOORZ.lk weel er niets van af. d. Dhr. 't GILDEHoe staat het met de werkloozen Zijn nu alle kostwinners aan 't werk De VOORZ.Ja, er zijn nog 110 werkloozen, dus het mindert. e. Dhr. P. DE FE1JTER merkt op, dat de Prins Hendrikstraat zoo krom wordt aangelegd en dat, terwijl overal gewerkt wordt om rechte wegen te krijgen. Het huis van den opzichter staat van af het begin gezien a.h.w. midden op den weg. De VOORZ.Die opmerking is nu te laat. De hoofdwegen zijn alle recht, maar met de zij wegen kan dat niet altijd. U hebt dat ook op de teekening kunnen zien. Dhr, DE FEIJTER: Ja, dat is zoo, maar op papier is dat nooit zoo duidelijk, dan ziet men de huizen niet. Dhr. OGGEL zegt, dat die bocht in den weg verband houdt met de werkeloosheid. Het oorspron kelijke plan was anders, maar om de menschen aan werk te helpen, is het plan gewijzigd en bespoe digd, anders was deze weg er niet gekomen. Spr. eikent, dat er een leelijke hoek in zit, maar toen dhr. van den Berg bouwde, was er van deze weg geen sprake en daarom loopt dat huis nu meer in 't oog ofschoon hij niet ge looft dat het hinderen zal voor het verkeer. Dhr. KRUYSSE zegt, dat men van uit de Wilhelminastraat mo gelijk nog wel eens een rechte straat zal leggen. De VOORZ. betwijfelt dat, maar hij gelooft, dat als de straat een maal bebouwd is, het wel be teren zal. Dhr. DIELEMAN Of nog er ger Er is echter in de raads zitting wel degelijk op die bocht gewezen bij het plan, maar toen kon het niet anders meende men en nu zitten we met een hinder lijke bocht. De VOORZ. kan dat niet inzien, de bocht is ruim genomen en zoo ook uitgevoerd. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorz. de ver gadering. AXEL, 8 Mei 1931. De liberale kiesvereeniging al hier heeft de candidatenlijst voor de aanst. raadsverkiezing als volgt opgesteld 1 A. E. C. Kruijsse, 2 H. Wol- fert, 3 A. Esselbrugge, allen af tredend 4 C. A. Dekker, 5J. C. Vink en 6 A. van Sabben. Blijkens achterstaande ad vertentie zal dhr. C. Th. van de Bilt, aftr. raadslid alhier,' niet voorkomen op de officiëele lijst van de R.K. kiesvereeniging, maar met een vrije lijst uitkomen. Gisterenmiddag zou de heer Ch. d. K., vlashandelaar te Axel, onder de gemeente Koewacht de motor van zijn auto doen aan slaan, toen plotseling een vlam uit de ventilateurs sloeg en de auto in brand vloog. Met zand wist men het vuur te blusschen, I doch niet dan nadat het voertuig ernstige schade had bekomen. Door den gemeenteraad van Hoek is besloten om het Gem. Electr. Bedrijf op te heffen en het net te verkoopen aan de P. Z E.M. voor f 25 000. Door de liberale kiesver- eeniging te Terneuzen zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing candidaat gesteld de heeren L. J. Geelheedt (aftr.), C. Verlinde (aftr.), M. de Jonge, A. de Bruijne (aftr.), C. L. de Smidt, P. Ris- seeuw, J. A. Donze, A. de Vrieze, N. J. Harte en L. J. de Vries. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Gewestelijke Tarwe organisatie. Door de gewestelijke tarwe- organisatie voor Zeeland wordt ons medegedeeld, dat er thans tusschen de centrale tarwe-orga- nisatie en de V.i.t.a. (vereeniging van inlandsche tarwe-afnemers) besprekingen worden gevoerd over de prijzen en de kwaliteiten die voor levering in aanmerking komen. Inmiddels heeft het bestuur der gewestelijke tarwe-organisatie een circulaire tot de leden-aangeslo tenen gericht, waarin hun wordt medegedeeld, dat de leden het recht hebben hun tarwe, indien deze aan nader vast te stellen kwa'iteit voldoet, ingevolge de tarwewet 1931 te leveren. Ten aanzien van den oogst 1930 (oude voorraad) gelden de bepalingen dat indien het lid de voorraad zijner-tarwe of gedeelte daarvan voor eigen gebruik wenscht te bestemmen, hij daar van ten spoedigste kennis dient te geven aan den secretaris der kringcommissie. Ook indien de opgegeven voorraad tarwe door verkoop of dorsching mocht gewijzigd zijn, moet dit ten spoedigste worden aangegeven. Aan de leden is een circulaire verzonden, die men nauwkeurig diene te lezen en op te volgen, om zooveel mogelijk mede te werken tot een vlotte uitvoering van de wet. Geknoei zal streng gestraft worden. Aan de leden-aangeslotenen is een formulier voor de inventari satie over de bebouwde opper vlakte toegezonden. Zij die zich niet uiterlijk 18 Mei aanmelden, komen niet voor levering ingevolge de Tarwewet 1931 voor 1931 in aanmerking. Ambachtsschool Terneuzen Onder de leerlingen der am bachtsschool te Terneuzen, aan wien een diploma is uitgereikt of die bevorderd zijn, behooren de volgende uit onze gemeente Diploma (bankwerker) C. Slij pen Az. Van de le naar de 2e klasse. D. M. de Feijter, J Coumou, H. Hoebé, J. Willemsen, M. Cor- nelissen en B. Zonnevijlle (timmer lieden). J. den Engelsman, C. de Kraker, D. Agterhuis (bankwer kers). A. Overdulve, P. Wieland, P. Heijnsdijk, G. Heijnsdijk (elec- triciens). Van de 2e naar de 3e klasse A. N. de Jonge timmerl.) J. J. De ij (schilder) G. Kaijser, P. Zegers, J. van Liere, A de Kra ker, A. den Beer, M. Mieras en M. Mattelé (bankwerkers), M J. de Pooter (auto-monteur) P. J. van Eijk (electr) De nieuwe cursus begint met 35 timmerl, 41 bankwerkers, 13 monteurs, 29 electr. en 8 schil ders. Een Toiletgeheim. Men behoeft niet te zien dat U crème gebruikt; alle crèmes blij ven min of meer op de huid liggen. Alleen „Zij"-Crême wordt volkomen in de huid opgenomen, zoodat niemand kan zien dat U crème gebruikt heeft, terwijl de huid er toch soepel door wordt en fraai van tainh Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 5 Mei 1931 werden o.a. de volgende vonnis sen uitgesproken H. J. F. B. 34 j. r.k. koster te Ovezande, gedetineerd, beklaagd van poging tot doodslag op zijn vrouw is vrijgesproken en in vrij heid gesteld. R. A v. d# V., 39 jsmid te Hontenisse, is wegens verval- sching van een rijbewijs veroor deeld tot f 25 boete of 25 d. h. A. j d. V., 26 j., metselaar te Zaamslag, beklaagd van overtre ding der Arbeidswet, is schuldig verklaard, doch geen straf opge legd. Verder werden de volgende zaken behandeld P. A. K., 49 j., autoverhuur der te Zaamslag. was door den Kantonrechter te Terneuzen ont slagen van alle rechtsvervolging ter zake van hem ten laste ge legde overtreding van de Motor en Rijwielwet. Verdachte wasten laste gelegd, dat hij op 21 Janu ari 1931 in de gemeente Sas van Gent een auto heeft bestuurd op de Westkade, terwijl hij ver keerde onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhou- den drank, die hij niet tn sraat mocht worden geacht het motor rijtuig naar behooren te kunnen besturen. Subsidiair was hem ten laste gelegd, dat hij alstoen de vrijheid en de veiligheid van het verkeer heeft belemmerd en in gevaar gebracht. De "Ambtenaar van het O.M. was in hooger beroep gekomen. Eisch i vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en vrijspraak O Beide artikelen bij Apoth, cn Drogisten Zondag 10 Mei 1931. Voorm. 9Yj ure 2 Df. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Nam. 2 Leeskerk.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2