Binnenland. Landbouw. De VOORZ. merkt op, dat de heeren steeds om bezuiniging roepen, maar in deze zaak praten je toch maar raak. Dhr. OQGEL wil even wijzen op die vergelijking met een paardenspel, die nogal hilariteit uitlokte en zegt, dat de Raad toch destijds de waarde van den grond heeft bepaald van f 2 tot f4, naar de ligging van de per- ceelen. Zoo is het ook nu als de ligging van een perceel voor- deeliger is, is de waarde grooter. Spr. herhaalt, dat het goede koopmanschap is om voor de beste perceelen de hoogste prijs te vragen en minder gunstige goedkooper te vetkoopen. Dat is volkomen ad rem. Dhr. KRUYSSE is het er ook mee eens, dat we moeten trachten om den grond zoo gauw mogelijk te bebouwen, maar daarom moet de gemeente er maar niet zooveel bij passen. Reden van de ver hooging is uitsluitend de gunstiger ligging. Die grond ligt nu aan een in de toekomst belangrijke verbindingsstraat en daar is naar getaxeerd. Dhr. P. DE FEIJTER gaat mee met het voorstel van B en W. Als dhr. 't Gilde zegt, dat B. en W. er als de kippen bij zijn om den grondprijs te verhoogen, kan spr. het ook omkeeren en zeggen dat de koopers er als de kippen bij zijn, nu de weg er gelegd wordt en voordien niemand er naar vroeg. Als de gemeente kosten maakt voor een nieuwe straat moet de Raad daar rekening mee houden om er wat uit te halen, voor de aangrenzende perceelen. Dhr. 'T GILDE De grond is grootendeels opgevoerd en dan is f 3.50 teveel. De VOORZ Dat is onjuist. Het blijkt nu, dat u niet op de hoogte is, want er is zelfs nog grond afgegraven. Slechts een klein stukje is aangevoerd. Dhr. KRUYSSE vindt het eigen aardig, dat toen B. en W. een voorstel deden om de straat door te trekken en den grondprijs te bepalen op f4, toen geen der raadsleden bezwaar heeft gemaakt en nu we f3.50 vragen is het ineens teveel. Dhr. 'T GILDE De tijden zijn ook veranderd. Dhr. DIELEMANDat niet alleen. Maar het is ook een fout, dat de prijzen der gronden niet bepaald worden door den gem.- opzichter in overleg met enkele personen uit de gemeente, die er verstand van hebben. B.v. hoe verder men naar den Buthdijk afzakt, hoe verder men toch van de kom verwijderd is. De VOORZ. acht het nu vol doende besproken en brengt het voorstel in stemming, dat met 7 tegen 2 st. wordt aangenomen. Tegen de h.h. 't Gilde en Diele- man. 5. Verzoeken om grondaan koop. A. Dhr. C. v. d. Berge, tim merman alhier vraagt een perceel grond, groot 126 Ms. in de Ver lengde Prins Hendrikstraat, en naast A. de Zeeuw. Adressant zou den hoek willen afronden, volgens gegeven schets, maar voor den vrijkomenden grond, die omheind moet blijven, reductie willen hebben. De gem.-opz. adviseert tot toe stemming voor den bouw, maar niet om den grond voor minderen prijs te verkoopen, daar het per ceel gunstig gelegen komt en andere perceelen f 3 kosten. B. en W. stellen voor het per ceel te verkoopen voor den vast- gestelden prijs, die f 2.75 be draagt. N Dhr. 'T GILDE vindt ook deze houding van B. en W. weer wil lekeurig. Als anderen een hoekje hadden, dat niet productief was, werd steeds reductie gegeven, doch hier weer niet. De VOORZ.In welke ge vallen was dat dan Dhr. 'T GILDE Dat is dik wijls gebeurd. De VOORZ.Goed, maar noem u dan eens een voorbeeld. U zegt dikwijls, dan kunt u toch wel iemand noemen Dhr. KRUYSSE: Als het ge beurd is, zal het toch wel met alg. stemmen zijn geweest en dus dat de Raad er mee eens was. Dhr. ESSELBRUGGEKomt de grond, die vrij komt, aan de straat De VOORZ.Neen, die blijft zijn eigendomanders zou het natuurlijk onbillijk zijn. Dhr. ESSELBRUGGEEen der gelijk verzoek is dus aan ande ren ook niet toegestaan De VOORZ.: Dat is mij niet bekend. Het voorstel wordt daarop z.h s. aangenomen. B. Dhr. A. van den Berge vraagt twee perceelen te koopen (tegenover het perceel van den gem. opz.,) hoek Pr. H.-straat, voor een woonhuis met maga zijn, groot 290 M3., ad f2.50. De gem.-opz. rapporteert, dat de aanvrage niet duidelijk is en de perceelen door 3 anderen, waarvan de eerste H. van Luijk is, zijn aangevraagd. Hij adviseert het verzoek te weigeren, le. omdat de gewenschte grond niet duidelijk is aangeduid 2e. omdat beide hoeken reeds eerder door anderen zijn aangevraagd 3e. omdat door waardever meerdering van den grond eerst nieuwe prijzen vast gesteld zouden moeten wor den 4e. omdat men allerwegen kri tiek hoort uitoefenen op de aanwezigheid van garages en magazijnen in de Prins- Hendrikstraat en de Wil- helminastraat en men met het toestaan van dit ver zoek reeds van meetafeen stempel op dezen weg zet. Met verwijzing naar het advies stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken, aangezien de prijs van dien grond verhoogd is. Dhr. ESSELBRUGGE zegt, dat van den Berge op 7 Maart jl. heeft gevraagd naar den prijs van dien grond. Spr. wist dat niet precies en heeft daarnaar geïnformeerd op het stadhuis, waar men zei: f2.50. Van den Berge heeft het toen nog eens gevraagd bij den gem. opz. en deze zeide ook f 2.50. Spr. hoort nu herhaaldelijk, dat er reeds een ander geweest is vóór hem, maar spr. kan dat moeilijk begrijpen, ofschoon het wel mogelijk is. De VOORZ. zegt, dat B. en W. reeds begin Maart plan hadden om een hoogere prijs voor te stellen dan f2,50. Vóór dien tijd hadden van Luijk en van Ben- degem naar dien grond gevraagd en was hun gezegd, dat die grond wel f 3,50 kon worden en dus hun verzoek niet zou worden toegestaan. Van Bendegem zag er toen van af en zou een ander perceel vragen. Van Luijk heeft toen aan spr. gevraagdmaar ben ik dan toch het eerst aan de beurt, wat spr. heeft bevestigd en ook aan B. en W. heeft medegedeeld. Van den Berge is dus niet de eerste. Het is spr. hetzelfde, wie de grond koopt, maar we moeten eerlijk zijn. Dhr. ESSELBRUGGE zal er zich bij neerleggen, wijl hij zich herinnert, dat ook de ambtenaar Van Duyn hem er iets van ge zegd heeft. Maar toch komt het hem niet billijk voor, dat C. van den Berge f2,75 moet betalen en de gem. opz. maar f2.50. Dhr. 'T GILDE meent, dat Van den Berge toch de eerste is, die officieel aanvraag doet. Die mondelinge aanvragen doen toch niets ter zake in den Raad Van die menschen is er geen adres. De VOORZ.: Van Luijk heeft mij persoonlijk officieel gevraagd en wanneer ik zulks in het col lege van B. en W. breng dan is dat officieel evenals B. en W. ook officieel mondeling over zaken kunnen onderhandelen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 7 tegen 2 st. aangenomen. Tegen de h. h. 't Gilde en Esselbrugge. e. Dhr. D. de Blaaij verzoekt aankoop van een stuk grond langs den Buitenweg groot ongeveer De gem. opz. adviseert toe stemmend, doch wou den prijs bepalen op f50 in totaal. B. en W. doen een dergelijk voorstel, dat z. h. s. wordt aan genomen. Vliegveld West-Schouwen. Gisteren is te Haamstede het tweede Zeeuwsche vliegveld offi ciëel geopend, dat gepaard ging met de noodige feestelijkheden. Natuurlijk waren er tal van vlieg tuigen, van de K.L.M. en ook van de Marine. De Commissaris der Koningin werd te Vlissingen met enkele passagiers per vliegmachine afge haald en sprak een feestrede uit. Het doel van een vliegtraject SchouwenRotterdam is hoofd zakelijk om bloemen en vruchten zoo gauw mogelijk op de groote markt te brengen. Daarvoor is een stuk land van 400 H.A. in exploitatie genomen en mer, koe stert de beste verwachtingen, zoo dat plannen bestaan tot een nieuwe badplaats met hotels, pensions en wat dies meer zij. Ook worden plannen gevoed voor een geregelde vliegdienst Vlissingen Haamstede Rotter dam. Het is te verwachten, dat door reclame voor vreemdelingen-ver keer weldra bekend zal zijn, dat Walcheren niet de eenige tuin is in Zeeland en ook West-Schou wen zijn aantrekkelijkheid krijgt als bloembollenstreek. Het is er inderdaad voor natuurvrienden in den zomer een prachtstreek, om er rustig zijn pensioendagen door te brengen. Een Zierikzee-naar uitte tegen over ons eens de wensch moge de rust er nooit mondain worden Mooie bezuiniging. Gemeld wordt, dat het in de bedoeling ligt in 1931 geen exa mens te houden voor surnume rair der directe belastingen, enz. terwijl het overigens in het voor nemen ligt deze ambtenaren suc cessievelijk te benoemen tot ont vanger in plaats van adjunct-in specteur, zooals voorheen gebrui kelijk was. Waar voorts eenige adjunct-in specteurs, gelet op hun diensttijd, tot inspecteur moeten worden be noemd, zal behalve het aantal adjunct-inspecteurs in die mate inkrimpen, dat hieruit voor het loopende jaar een besparing voort vloeit van ongeveer f 78.700. uiteenzettingen, die een polemisch karakter dragen, thetisch dogma tische verhandelingen, in zoover die andersdenkenden in onaan gename spanning brengen, wijs- geerig ethische bespiegelingen, in zoover die van denzelfden aard zijn, e.d. Bij literaire voordrachten is er verder rekening mede te houden, dat het een anderen indruk maakt dan het gedrukte, zoodat aan de uitzendingen zwaardere eischen zijn te stellen, dan aan hetgeen door de drukpers wordt verspreid. Voor de uitzendingen kan, wat de aanstotelijkheid betreft, als maat staf gelden „Wat in de huis kamer kan worden toegelaten". AXEL, 5 Mei 1931 De heer D. de Feijter, onder wijzer aan de Bijz. school (Nieuw- straat) alhier, is benoemd aan de bijz. school te Alphen a. d. Rijn, terwijl aan eerstgenoemde school alhier is benoemd de heer A. D. Pool, onderwijzer te Dirksland. Raadsverkiezing. In de jl. Zondag gehouden vergadering van leden der R. K. kiesvereeniging alhier, zijn de volgende candidaten in alphabe- tische volgorde op de groslijst gebracht A. Antheunis, C. Th. v. d. Bilt, C. J. van den Bos, Em. Caessens, Cam. de Coninck, A. van Maale, F. Schauwaert, B. Seghers, F. Tieleman en Pr. Velleman. In een aanst. Zondag te houden vergadering zal door stemming worden uitgemaakt, in welke volgorde de candidaten op de officiëele lijst zullen geplaatst worden en welke zullen worden afgevoerd. Het plan is nl. om zes van deze candidaten aan te houden. Men verzocht ons het boven staande te willen plaatsen ter onderscheiding van een dergelijk bericht in de „Terneuzensche Crt" waar slechts 9 namen worden genoemd en waarin ook abusie velijk de naain Claessens voor komt, die niet wenscht herkozen te worden. technisch opzichter allen van den Rijkswaterstaat. Deze onderschei dingen zijn te beschouwen als blijk van waardeering van België voor het spoedig herstel der in het vorig jaar door een aanvaring gestremde groote sluis te Ter Neuzen. M. Crt. Het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten over de week van 19 tot en met 25 April in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk Haamstede 1, Neuzen 2. Diphtherie: 's Hee- renhoek 1. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Kanarie, Marechaussee-kazerne Regenjas, F. Koekkoek, Oude- weg 1 29. Voor de snikerbieten- verbonwers. Op de vragen van het Tweede- Kamerlid van Dijk betreffende stopzetten van den invoer van Nederlandsche suikerbieten, die aan Belgische fabrieken leveren, heeft de minister geantwoord, dat de fabrikanten in België zijn overeengekomen, geen suikerbie ten uit het buitenland te betrek ken gedurende het tijdvak vanaf de campagne 1931—'32 tot de campagne 1934—'35. De te treffen maatregelen tot instandhouding der suikerbieten cultuur maken het mogelijk, dat ook verbouwers van suikerbieten, die tot nu toe aan Belgische fabrieken leverden, van den steun zullen genieten, voor zoover ze hun bieten aan Nederlandsche fabrieken leveren. Het Alg. Radio-Programma. Naar gemeld wordt, heeft de Commissie voor het Algemeen Programma aan de omroepver- eenigingen een uiteenzettinggezon- den van haar standpunt ten aan zien van den (neutralen) aard van het alg. programma, waarmee de Regeering instemt. De commissie verzoekt dan rekening te houden met de in het schrijven vervatte wenken, waarbij geen normen zijn vast te stellen over wat we en wat niet mag, doch geeft 2 richtlijnen aan, waaraan men zich te houden heeft Een belangrijke groep van luisteraars, onverschillig welke wereldbeschouwing zij ook aan hangen, moet met nut en genoe gen kunnen luisteren. Strikt we tenschappelijke voordrachten, die alleen voor deskundigen en vak- genooten zijn bestemd, zijn toe gelaten, ook al zal niet iedereen daarin belang stellen. Niemand mag bepaaldelijk uit gesloten zijn. De voordrachten moeten zich dus niet richten uit sluitend tot hen, die zich opge geven hebben of bepaalde leer middelen aangeschaft. Derhalve zijn cursussen uitgesloten, in tegenstelling met causeriën, ook al hebben deze verschillende vervolgen op andere dagen, dan door het Algem. Programma wordt uitgezonden. II. Het Algemeen Programma moet zoodanig zijn, dat niemand er redelijkerwijs aanstoot aan kan nemen. Door dit criterium zijn uitgesloten frivole muziek, ruwe woorden, vloeken, e.d., maar van den anderen kant wor den ook erdoor uitgesloten gods dienstige oefeningen, dogmatische Door de Staatkundig Geref. kiesvereeniging „Vertrouwen is ons Beginsel" alhier, zijn als candidaten voor de aanst. Raads verkiezing aangewezen de heeren Iz. de Feijter, Jac. Dekker, H J Harte en Abr. Deij. Het Driemanschap. Zaterdag werd ten huize van dhr. C. P. de Regt te Zaamslag weer vergaderd door de afgevaar digden der drie muziekvereeni- gingen te Axel, Hoek en Zaam slag, ten einde de datums vast te stellen voor de muzikale samen komsten. Overeengekomen werd, dat 27 Juni „Concordia" te Axel, 25 Juli „Elk naar zijn Krachten" te Hoek en 29 Aug. „De Vol harding" te Zaamslag de gast vrouw zal zijn. Alsdan zal onder leiding van dhr. J. E. Blansaart, directeur van „Concordia" gezamenlijk worden uitgevoerd „Abschied der Gladia toren" van Blankenburg. De Commissaris der Ko ningin bezoekt Dinsdag 19 Mei de gemeenten Hulst, Clinge en Sas var, Gent. Op het te Utrecht gehou den examen voor Tuinbouwvak- onderwijzer voor vruchten- en groententeelt, slaagde de heer W. Slabbekoorn Az. te Zaamslag, eer der te Biezelinge. Annexatie ran Osscnisse, Hengst dijk, Bosch kapel leen Stoppeldijk Morgen zal de candidaatstel- ling plaats hebben voor den Dub belen Raad Commissie be doeld in art. 158 der Gemeente wet der gemeente Stoppeldijk. Deze Commissie zal advies moeten uitbrengen over een voor stel van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot annexatie der ge meenten Ossenisse, Hengstdijk, Boschkapelle en Stoppeldijk. Belgische onderscheidingen. Bij besluit van den Koning van België zijn benoemd in de Kroon orde tot officier ir. C. J. Witte- veen, hoofdingenieur, thans te 's-Gravenhagetot ridder in de orde van Leopold 11, P. Bernard, Tarwe-voorraad. Van officiëele zijde deelt men ons mede, dat als resultaat van de inventarisatie van de tarwe van oogst 1930, gebleken is, dat de voorraad tarwe bedraagt in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 4 268.000 kilogram Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 3.196.000; Zuid-Beveland 3.850.000Noord- Beveland 930.000; Walcheren 939.000Tholen en St. Philips- land 816 000 en Schouwen en Duiveland 1.370 000. Totaal 15.369.000 kilogram. De Graanhandel. Vrijdag is te Middelburg een vergadering gehouden door de 7ereenigiDg van graanhandelaren in Zeeland. Uitvoerig werd ge sproken over de toetreding tot de Landelijke Federatie van Vereen, van Handelaren in Ak kerbouwproducten. De heer A. Jeronimus gaf een beschouwing, waarin hij wees, op hetgeen deor aansluiting is te verkrijgen, zoo is o.a. voor komen, dat b(j de tarwewet de handel is uitgesloten en ook is gebleken dat door de organisatie de Tarwecommissie in Zeeland goed werkt in tegenstelling met andere plaatsen. De heer Van Heel seide, dat niet alleen in verband met de tarwewet maar ook voor den aardappelhandel goed resultaat kan verkregen worden. Het voorstel tot aansluiting bjj de federatie werd z. h. s. aange nomen. Vervolgens kwam aan de orde de behandeling van de Tarwe- Reglementen en deelde de veor- aitter mede, dat een vergadering van de landbouworganisatie heeft plaats gehad, waardoor de han del, die oorspronkelijk er buiten was gehouden, nu is ingeschakeld in de regeling. Vooraanstaande personen op de vergadering te Rotterdam noemden hetgeen in Zeeland tot stand is gekomen van groot belang. De heer Van Heel heeft met den secretaris der tarwecom missie de eoncept-reglementen ontworpen en lichtte deze uit voerig toe. De voorzitter wees er vervolgens nog eens met klem op, dat het zeer noodzakelijk en gewensebt is, dat de handel als tusschenschakel gehandhaafd blijft, 3

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2