Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 8. Vrijdag 1 Mei 1931 Binnenland. FEUILLETON. Landbouw. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweed© Blad. Godslastering. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van het wetboek van strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde, voor gods dienstige gevoelens krenkende uitingen. Het telt twee artikelen, waarvan het eerste strekt om in art. 147 van het Wetboek van Strafrecht een nieuw no. 1 in te voegen, luidende als volgt „le. hij, die zich in het open baar mondeling of bij geschrift of afbeelding, door smalende Godslasteringen op voor gods dienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat. (Het tegenwoordige no. 1 wordt no. 2, het tegenwoordig no. 2 wordt no. 3). Het tweede artikel van het ont werp strekt om in genoemd wet-' boek een nieuw art. 429bis in te voegen, luidende „Hij, die op een van den open baren weg zichtbare plaats woor den of afbeeldingen stelt of ge steld houdt, die, als smalende Godslasteringen, voor godsdien stige gevoelens krenkend zijn, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste honderd gulden". Ter toelichting zegt de Minister van Justitie o.m., dat de strijd om den godsdienst in den laatsten tijd vormen heeft aangenomen die den wetgever niet onverschil lig kunnen laten. Meer bepaaldelijk heeft de Mi nister het oog op de uitingen, waarbij ter bestrijding van het Godsgeloof de vorm wordt ge kozen van een in woord of beeld hoonen of smalen op God. De bestrijding, hoe critisch ook voor het godsgeloof op zich zelf, is hier niet in het geding. Zoo lang in den vorm daarvan een bepaalde grens niet wordt over schreden, blijve de wet buiten spel. Godsdienstvrijheid in den ruim- sten zin immers is een vrucht van onze historische ontwikkeling, waarop wij trotsch mogen zijn. Doch waar de bestaande geeste lijke vrijheid voert tot bandeloos- 57; Sofie's toilet was nu zoo ver klaar, dat zij de hulp van Johanna kon mis sen en zij dankte haar voor de hulp en vriendelijkheid en gaf haar eenig geld als belooning. dich Johanna wei gerde het. Neem het aan, zei Sofie, en koop er iets voor, dat gij als aandenken van tnij kunt bewaren. Misschien dat ik niet meer op Montfacon terugkwam. Men kan nooit weten, wat er kan ge beuren. Johanna nam het geschenk aan en verwijderde zich, nadat zij hare beste wenschen voor het geluk van Sofie had uitgesproken. Spoedig daarna werd het ontbijt ge bracht Sofie dronk hare koffie uit en at een klein gedeelte van het brood op want ze had niet den minsten eetlust. Van mevrouw Mixtome hoorde ze niet; slechts mevrouw Bienjour kwam nog even om zeker te zijn van het vertrek en te genieten van hare overwinning. Sofie was echter te trotsch, om te la ten merken, dat ze zorg en verdriet had en wist zich ondanks innerlijken strijd goed te houden. De overige tijd gebruikte Sofie voor het pakken en verzenden harer koffers. Tegen den middag kwam het rijtuig voor. Sofie steeg in en verliet alzoo het huis, waar zij zooveel genoegen gesmaakt had, zooveel vertrouwen ge noot, maar ook bitter verdriet had ge* ledeni heid, worde deze in het belang der vrijheid zelf met kracht tegen gegaan. Geschiedt dit niet, dan ontstaat, sneller dan men zou denken, het gevaar, dat als terug slag met de bandeloosheid de vrijheid wordt geknot. Strafbaar stelling var. alles wat godsdien stige gevoelens in meer of min dere mate kan kwetsen, zou te vèr strekken. Teneinde de beoogde herzie ning zoo scherp mogelijk te stel len, is uitdrukkelijk vastgelegd dat de godslastering een smalende moet zijn. De Minister beschouwt deze zaak uit het gezichtspunt van de ernstige krenking van de gevoe lens van de groote meerderheid der bevolking. In de eerste plaats gaat het hier over een krenking van een der meest elementaire en alge- meene momenten van het gods dienstig gevoel. Doch ook ove rigens is de gesignaleerde uitings vorm van een geheel eigen ka rakter. En wel in dezen zin, dat men bij smalende bestiijding van an- derer geloof des anderen gods dienstige voorstellingen als het ware accapareert en zich dus in zijn sfeer stellend, daarin de kren kende uiting volvoert. Strafbaarstelling van alles wat godsdienstige gevoelens in meer dere of mindere mate kan kwet sen, zou te vèr strekken. Om dus de meeningsuitingen niet verder ook in haar vormen te begrenzen, dan bepaald noodig is, is het aangewezen de straf- beperking een rechtstreeksche omschrijving te doen bevatten van den bepaalden vorm van krenking, welke hiervoren werd aangegeven. Die vorm nu is, in uiterlijke verschijning de Godslastering. Door het terrein te begrenzen en met name ook het vloeken buiten deze strafbepaling te laten, komt tevens vast te staan, dat het door den lageren wetgever wel betreden terrein van het vloekverbod dat in een be paalden kring uit hoofde van de gesteldheid van dien kring alles zins gewettigd kan zijn aan dien lageren wetgever blijft voor behouden. Onder steeds hooger druk. Het zendingsbureau meldt ons: Met de vier woorden, welke hier boven gezet zijn is de toe stand te teekenen, waaronder het zendingswerk in deze dagen ge daan wordt. Van onder op naar boven stuwt de drang van het zendingsveld. Welk een werk gelegenheden, welk een roepen van het veld zelf om nog ster ker steun. Van boven naar be neden drukken de zwaarder wor dende dreigingen hier. De cir culaire-actie van Maart heeft niet aan de verwachtingen beantwoord In het rijtuig vatte het meisje weer moed. Ze had de vaste overtuiging, dat Philippe Piron de moordenaar van haar oom was en het was haar doel hem tot bekentenis te brengen, indien zij de gelegenheid kreeg. Toen het slot bereikt was en Sofie over de marmeren trappen het voor portaal betreed, werd zij getroffen door de gedachte, dat ook hier haar voor ouders hadden vertoefd. In de hal troffen schilderstukken haar oog, stan daards, wapenen van allerlei aard, beelden, versierden de wanden. Het scheen haar toe, of alles haar toesprak en welkom heette. Zou zij dit heer lijke slot ook ooit als haar blijvend tehuis kunnen beschouwen Zou haar vader ooit bevrijd worden en als recht matig eigenaar dit huis mogen betreden? Aldus waren hare gedachten, toen eensklaps mevrouw Bartineux haar te gemoet snelde. Juffrouw Lepage, lief kind, daar doet ge goed aan, om mij een bezoek te brengen, ik heb uw gezelschap zoo noodig; ik gevoelde me vanmorgen zoo ziek als een kat. Sofie begroette haar hartelijk en wenschte haar beterschap toe. Samen gingen zij de trappen op, om Sofie's kamer op te zoeken. Het was een nette kamer, vanwaar men het ge zicht had op zee. Mevrouw schoof de gordijnen terug, zoodat het zonlicht binnenscheen. Zij zette zich neder en begon een praatje. Ik was vandaag heelemaal alleen. De heeren zijn gisteren uitgevaren met het jacht en kwamen nog niet terug. Ik wacht ze binnen een paar uur. Wat zul len ze opkijken, dat u hier ben. Qeen van beiden weten van uw komst af, noch da markies van Charlemont, noch graaf De verleden week uitgegane her innering, gezonden aan wie ge woon zijn te geven, maar het nu niet deden, schijnt eveneens een teleurstelling te zullen brengen. Intusschen blijven de behoef ten spreken, maar terwijl April 1930 opbracht f57 000. zijn wij in deze maand nog slechts tot f21000. gekomen. Het is noo dig, dat er eenige ontspanning komt in den vorm van milder toevloeiende bijdragen en wij blij ven daarnaar met groot verlan gen uitzien. Waarschuwing. In het „Algemeen Politieblad" waarschuwt de commissaris van politie der centrale recherche tegen de practijken van M. van Weerden, wonende Schiedam- scheweg te Rotterdam, die zaken doet onder de namen „Algemeene Spaar- en Credjetbank" (postbox 50), „Particuliere Spaar- en Voor schotbank" (postbox 841en „Van Weerden's Nieuwe Rotterdamsche Spaarbank" (postbox 1196) Tevens wordt gewaarschuwd tegen W. J. de Haas, wonende aan den Oppert, te Rotterdam die zaken doet onder de namen „N.V. Maatschappij Nationaal Belang" (postbox 801) en „Administratie en Trusteekantoor", beide geves tigd aan de Leuvehaven 43a, te Rotterdam. Al deze instellingen houden zich bezig met crediet- verleening. De gegadigden moe ten evenwel vooruit een zeker bedrag storten voor iedere aan gevraagde f 100, en krijgen dit bedrag eerst na eenige jaren terug, terwijl het verlangde crediet meestal niet wordt verleend. Bestrijding van schurftziekte b(j appel en peer. De bespuitiog van vrucht- boomen met carbolineum, die dezen winter op ruime schaal is toegepast had ten doel de bestrijding van een aantal para sieten, die den groei der hoo rnen benadeelen, waardoor deze bespuiting een belangrijk hulp middel is om meer en beter trait te verkrijgen. Van nog meer belang voor de voortbrenging van eerste kwali teit truit zijn echter de voor jaar- en zomerbespuitingen, om dat deze moeten dienen om de schurttziekte te bestrijden, die de z.g. roestvlekken op appels en peren veroorzaakt en het juist deze ziekte is, die het fruit in kwaliteit doet vermin deren. In verband hiermede moet de toepassing dezer voorjaars- (en ten deele ook zomer) bespuitin gen met den meesten aandrang worden aanbevolen. Ook in Amerika, waar men de vruch ten van onberispelijke kwaliteit Beaucourt welen, dat u van plan was, naar hier te komen. Zou de markies het wel aange naam vinden vroeg Sofie eenigszins bezorgd. O, hij bekommert zich niet veel om mij. Hij gaf mij eenigen tijd ge leden toestemming om een gezelschaps juffrouw te nemen en sedert hebben wij er niet meer over gesproken. Hij houdt niet van kleiuigheden en be moeit zich liever niet met de huishou ding, zoodat ik den korten tijd. dat ik nog meesteres ben, wil benutten. Ik denk, dat mevrouw Mixtoine spoedig mijn plaats als meesteres van het slot zal innemen. De dames spraken nog eenigen tijd gezellig met elkaar en zoo werd hel ongeveer vier uur in den namiddag, toen het jacht binnenliep, wat van uit de kamer te zien was. De heeren stapten aan wal en gingen over de in de rotsen uitgehouwen trappen de kortste weg huiswaarts. Graaf Beaucourt begaf zich naar zijn kamer, terwijl de markies zijn zwagerin ging begroeten. Hij was verrast Sofie te zien en hoewel niet ongedwongen groette hij ook haar hoffelijk. Juffrouw Lepage zal een paar weken hier vertoeven, August, zei me vrouw, tenzij het mij gelukken mocht haar voor altijd bij mij te houden. Me vrouw Mixtome zal spoedig haar ge zelschapsjuffrouw kunnen missen na haar huwelijk, en dan reken ik op uwe medewerking, otn mejuffrouw Lepage hier te houden. Gij kunt er zeker van zijn, dat ik mijn best zal doen, antwoordde de markies zacht. Hebt gij juffrouw Le page het slot ai iaten zien, Marie De terrassen, de wintertuio» de beel- kweekt, die ons truit zoozeer concurrentie aandoen, past men deze bespuitingen op zeer ruime schaal toe en juist zij zijn de oorzaak van deze kwaliteit. Waar men op dit oogenblik in ons land over een voldoende uitrusting aan rtsotor- en baud- sproeimachines beschikt, mogen zij niet achterwege blijven. Met kracht moet da kwaliteit van ons eigen truit nagestreefd wor den. De eerste bespuiting moet uit gevoerd worden kort voor den bloei, als de zoogenaamde bloem knoppeD (eigenlijk ztjn het ge mengde knoppen) zijn losgegaaD, de atzonderlijke bloemknopjes vrij staan en de kleur der bloemblaadjes juist begint zicht baar te worden. Men kan dan spuiten met Bordeauxsche pap (l1/, K G. kopervitriool enlK.G. kalk op 100 L water) ol één der vervangingsmiddelen, b.v. koperkalk. Deze middelen zyn voor de eerste bespuiting het werkzaamst. De bereiding van Bordeaux sche pap is eenigszins bewerke lijk (men moet de beide oplos singen van kopervitriool en kalk eerst afzonderlijk bereiden en daarna samenvoegen)koperkalk daarentegen is veel eenvoudiger in bet gebruik. Het behoeft slechtB eerst met een weinig water tot een papje aangeroerd te worden en kan daarna direct met de benoodigde hoeveelheid water verdund worden. Bij proe ven in bet vorige jaar heeft het wel voldaan. Californiscbe pap (zwavelkalk- pap) die men gereed voor ge bruik kan koopeD, wordt ook wel voor d* eerste bespuiting gebruikt. Men neemt van dit middel dan 1 deel op 15 deelen water. Er wordt thans propa ganda gemaakt voor slappere oplossingen, namelijk van 1 op 40 deelen water voor de eerste bespuiting. Aangezien de bruik baarheid van deze slappe oplos singen, althans voor de eerste bespuiting nog niet volstrekt vast staat, kan door den Piauten- ziektenkundigen Dienst voorloo- pib slechts het gebruik van een sproeivloeislof 1 deel op 15 dee len water aanbevolen worden. Voor een goede bestrijding van de schurttziekte en dus van het schurftig (roestig) worden van het truit is de eerste be spuiting zeer noodzakelijk. Geen fruitkweeker verzuime dus deze toe te passen. Zjjn broer gedood? Te Aalten heett zich een drama afgespeeld, dat den boerenzoon A. P. bet leven heeft gekost. Vrijdagochtend kwam een jon dengalerij, de oude kapel en de ruïnen Nog niet, August. Gij vergeet, dat mijn gezondheidstoestand niet toe laat, dat alles in korten tijd te doen. Maar ik zal wel iemand opdragen, om alle bezienswaardigheden op het slot te toonen, als ik niet in staat ben om haar op mijn gemak te geleiden. Gij moet namelijk weten, mijn kind, zei mevrouw Bartineux nu tot Sofie, dat Charlemont veel belangwekkends te zien geeft en dat van heinde en ver toeristen komen om die te bezichtigen; er bestaan ook verscheidene teekenin- gen van het slot. Gij zult u hier best amuseeren, zooals trouwens de meeste jongelieden, die hier komen de ruïnen verkeeren nog in goeden toestand, maar men zegt, dat het er spookt. Dat is de geest van een vroege- ren markies van Charlemont, merkte de markies spottend op. Niemand der bedienden zal het wagen bij het aan breken van den nacht de ruine te be zoeken zij vertellen er elkander vree- seiijke verhalen van geesten over, die er dan ronddwalen. Nu, er bestaan verscheidene sa gen over Charlemont, zeide mevrouw. En er zijn ook wel verschrikkelijke dingen gebeurd, nietwaar August De markies gaf geen antwoord meer, doch verliet mompelend de kamer. August is zóó teergevoelig, zeide mevrouw Bartineux, toen haar zwager de deur achter zich gesloten had. Hij kan er niet tegen, dat men maar de minste toespeling op de ongelukkige gebeurtenissen maakt, welke in dit slot nebben plaats gegrepen. Mijn kind, ik verzoek u nimmer in zijne tegen* woordigheid te spreken van het treu rige drama, dat er in de familie Char* lemont gespeeld is. Hij was «ijn bloed* gen dr. Hartman aldaar waar schuwen, dat bij de familie P. •en der zoons, A. P., op den deel was gevallen en ernstig gewond was. Onmiddellijk begaf dr. Hart man zich op weg, maar toen by in de woning van P. aankwam, bleek A. P. reeds te zyn over leden. De weduwe P. en een andere zoon vertelden, dat A. was ge vallen en zoodanig met het hoofd op een wagen was terecht gekomen, dat hij doodelyk ge wond werd. De ligging van het lichaam en de verwondingen deden het ver moeden rijzen, dat er misdrijf in het spel was. De zoon werd aan een streng verhoor onderworpen, maar hij ontkende alle schuld. By het onderzoek ontdekte men bloedsporen op de muren, op de buitendeur der deel, als mede op «enige zakken graan. Na de sectie i» de broeder van bet slachtoffer in arrest gesteld. Als tragische bijzanderheid kan worden gemeld, Jat het slachtoffer Woensdag tevoren in ondertrouw was gegaan. Da Antwerpscbe politie beeft den Nederlander S. uit Hilversum aangehouden, die verscheidene Antwerpsche za kenlieden had opgelicht, onder bet voorwendsel, "dat zy de ver tegenwoordiging van een oliefa- briek zouden krijgen.. De op deze wijze opgelichte som be draagt in totaal 130 000 lrancs. In Gross-Strenglen by An- gersburg (D werd een grond bezitter in zyn woning overval len door een man, met wien hij reeds geruimen tijd een veete had. De man doodde den be woner en diens vrouw met re volverschoten en maakte zicb uit de voeten, waarna bij den broeder van den vermoorde, die buiten op het veld werkte, even eens met revolverschoten om het leven bracht. Hij vluchtte daarop per flets, maar werd om vergeloopen door paarden, welke door de schietpartij schich tig waren geworden. De man bekwam slechts gering letsel. Toen hij zich in een politiebu reau wilde laten verbinden, werd bij gearresteerd. De doodendc mist. Door de rechtbank te Luik is rechtsingang verleend tegen den directeur van de Socié'.è Ano- nyme des Produits Chemiques de la Meuse te Tilleur. Hij wordt beschuldigd van het ontsnappen in Jauuari en Februari 1931 van chemische gassen, welke gevaar lijk waren voor de bevolking van de Maasvallei. verwant, den vermoorden markies zeer geregm, en het doet hem pijn wan neer men over het tragische uiteinde van den overledene spreekt. Te meer nog, omdat hij in het bezit kwam van de goederen en den titel der Charle- monts tengevolge van den moord van den eenen bloedverwant op den anderen Ik zal over die zaken niet spre ken, zeide Sofie. De markies van Charlemont heeft een eigenaardig karakter, ging mevrouw Bartineux voort. Ik was de echtgenoot van zijnen ouderen broe der en heb hem reeds als jongeling gekend. Hij was steeds van een teer gevoelige en vriendelijke natuur. Gij kunt u voorstellen, welk een diepen indruk de moord op zijn week gemoed uitoefende. Hij kan niemand zien lij den zelfs het gezicht van een bede laar maakt hem week. Hij besteedt groote sommen voor liefdadige doel einden, maar geen bedelaar mag den voet zetten op Charlemont. Toch wil hij niet bekennen, dat hij met deze kwaal behebt is, en niemand in huis durfde het wagen, hem er opmerkzaam op te maken. Bij al zijn vriendelijk heid is hij een streng heer en zijn be dienden weten het best. Mevrouw Bartineux hoorde zich zelf gaarne vertellen en daar zij nu een ge duldige toehoorster gevonden had, sprak ze ijverig verder. Plotseling hield zij op, en terwijl zij naar haar horloge keek, riep ze uit; Hoe snel vliegt toch de tijd? Het is reeds bijna vijf uur, en binnen een uur is het eten. De markies is zeer nauwgezet. Begeven wij ons gauw naar boven. Onder het vertrek babbel» de het mensch voort en wees op de kamers* (Wordt vervolgd),

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3