Hoofdpijn en Kiespijn I Binnenland. Ik heb ook niet gezegd, dat de inspecteur daarvoor naar Den Haag is gegaan. Deze was uit anderen hoofde bij het Departe ment van Onderwijs en heeft toen ook de benoeming te Axel ter sprake gebracht, waarop dan de ambtenaar antwoordde, dat daar rekening mee zal worden gehouden, als de Raaf van Axel zich voor een of ander tot het departement mocht wenden. Dhr. 'T Q1LDE acht dat niet geoorloofd en hij zal er werk van maken door den minister te ver wittigen, desnoods door een lid van de Tweede Kamer. Dhr. J. DE FE1JTER vindt het jammer, dat die zaak zoo hoog loopt en gelooft niet dat dit be vorderlijk kan zijn voor het onderwijs. Dhr. DIELEMAN vraagt dan nog aangaande het rapport van de gasfabriek (1) hoe het zit met die post van f 4000, die nog altijd niet door Ter Neuzen betaald schijnt te zijn. Die post diende reeds lang afgevoerd te zijn. Spr. vindt het geen wijze van doen. Dat loopt al 2 jaar. De VOORZ zegt dat dit be drag door Axel is voorgeschoten wegens bestratingskosten, waar van nog geen afrekening is ont vangen. Maar SDr. zegt dat het nu spoedig in orde zal komen, ofschoon hij erkent dat het wat laat geworden is. Dhr. VAN DE BILTIs men het toch eens Ik had gehoord, dat er geen overeenstemming was. De VOORZ.: Dat loopt maar over een kleinigheid, enkele vier kante Meters verschil zit er in, maar het komt in orde, men kan gerust zijn. Voortaan op elke wonc/ in. Schrijven van hel gemeen tebestuur van Zaamslag, dat zij volgens raadsbeslnit aan Qed. St. hebben verzocht om herziening van de salarissen van Burgemees ters, enz. Adressant vraagt tevens aan den Raad van Axel daarop adhaesie te betuigen. De Raad van Zaamslag acht die salarissen te hoog in verband met den cri sistoestand en geeft bij het adres een uittreksel van de daarover in zijne zitting gehouden bespreking, luidende aldus De heer HAAK Mijnheer de Voor zitter I B. en W. deelen mede, dat in de eerstvolgende vergadering van hun college na de ontvangst van dit stuk is besloten aan den raad voor te stellen en daaraan ad haesie te betuigen. Dezer dagen is echter geble ken, dat door Ged. St besloten is, aan het adres van Zaamslag geen gevolg te geven. Gezien deze beslissing, kan van adhae- siebetuiging thans geen sprake meer zijn, weshalve zij voorstel len, dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. Dhr. VAN DE BILT zou toch nog adhaesie willen betuigen. De VOORZ. zegt, dat dit maar moeilijk gaat, want het adres is reeds door Ged. St. beantwoord. Als u wil, dat de Raad zich daar over nog uitspreekt, zou ik ad- viseeren om een ander voorstel te doen. Dhr. OGGEL Ja, dan zou men kunnen voorstellen namens den Raad van Axel een zelfde adres te zenden aan Ged. St. Dhr. VAN DE BILT: Dan doe ik dat voorstel. De heeren Oggel en Koster ge ven te kennen het adres te steu nen. Dhr. 't GILDE spreekt er zijn leedwezen over uit, dat dit 2dres pas thans, nadat de mandaten van de heeren in Middelburg weer zijn hernieuwd in behandeling komt. Het is intusschen desondanks reeds tot uiting gekomen, dat het in Middelburg kloppen blijft aan een doovemansdeur. Ged. Staten zullen geen gevolg geven aan dat gene wat door Zaamslag wordt gevraagd. Het loopt de spuigaten uit En toch moeten .wij op dit aam beeld blijven doorhameren. De salarissen van de meeste der hier genoemde functionnarissen zijn te hoog, schrikbarend hoog zelfs voor landelijke gemeenten, als b.v. Axel. Het treurige van de geschiede nis is, dat de kiezers nog niet gebruik weten te maken van hun macht om een andere geest te doen vaardig worden. Een geest, die doordringt tot in het College van Ged. Staten, het College dat door en uit het midden van Sta ten benoemd wordt. Dit college eenmaal gekozen zijnde heefteen veel te onbeperkte macht gekre gen, dank zij de Grondwet Cort van der Linden. Voor de wet van 16 December 1927 toch oefenden Ged. Staten toezicht uit op de gemeentebe sturen in naam van de Prov. St. Deze konden hen toen tot ver antwoording roepen. Thans ech ter oefenen Ged. St. het eigen zelfstandig bestuursrecht het toe zicht uit. Zij zijn nu geen ver antwoording meer schuldig aan Hij zegt dit omdat hij heeft overwogen eer. adresbeweging op touw te zetten aan de Prov. St. of de leden daarvan individueel. Het onderzoek daarnaar heeft hem echter geleerd, dat wij daarmede niets vooruit konten. Ged. St. zijn nu eenmaal geen verantwoording meer schuldig aan de Staten zooals dit vroeger het geval was, en het is daarom des te meer klemmend, dat het kiezerscorps met deze gewijzigde toestand geen rekening blijft houden. De breede massa van kiezers heeft overigens geen interesse voor veel van al dat gescharrel en gedoe op wetgevend terrein, omdat het eenvoudig voor geen enkelen gemiddelden burger is bij te houden. De tijden zijn daarbij moeilijk en zwaar genoeg om zich door het leven te slaan. Maar daarom moest er ook een andere mentaliteit vaardig worden niet alleen in het hoogste college onzer provincie, maar ook in de regeeringsbureaux in Den Haag en in de Tweede Kamer. Het is daarom, mijnheer de Voorzitter, dat ik het betreur, dat dergelijke zaken zoo op den achtergrond worden gedrongen. Wij, gemeentebesturen ten plat ten lande (en vooral van een plaats als Axel kan ten dezen opzichte wel eens iets goeds uit gaan) wij moeten maar steeds weer op datzelfde aambeeld blij ven hameren. Een salaris van ongeveer {3500 voor een gemeentesecretaris en van f 3000 voor een burgemees ter is rijk betaald. Ik zou er ook veel voor voelen maar opnieuw onze meening in Middelburg kenbaar te maken en te protesteeren tegen de inmid dels door Ged. St. t.o.v. het Zaamslagsche adres genomen be slissing. In elk geval is er weer wat nieuw bloed in de Staten en zul len de heeren toch wel eens een maal tot inkeer komen. Ik ga accoord met het voor stel van den heer Van de Bilt Dit voorstel wordt met alge meene stemmen aangenomen. Een adres van H. Vogelaere en 6 anderen, allen bewoners van de Axelsche vlakte, die daarin te kennen geven, dat het vuil, dat overwaait van het fabrieksterrein der Compagnie Neerlandaise de 1' Azote in sterke mate hunne per- ceelen bevuilt, waardoor drinkwa ter en alles wat naar buiten komt ten zeerste wordt beschadigd, waarom zij den Raad verzoeken maatregelen te willen treffen, waar door herhaling wordt voorkomen of voor geleden of te lijden schade behoorlijke vergoeding wordt ver leend. B. en W. deelen mede, dat on langs, bij het vervoer voor het eerst in lossing brengen van een schip met pyriet en vetfijnkolen eenige van te voren niet voor ziene moeilijkheden zijn voorge komen, tengevolge van een bepaalde windrichting welke onaangenaam waren voor de be woners daar ter plaatse. Zoodra dit bekend was, heeft het college zich met de directie in verbinding gesteld, die dit euvel onmiddellijk heeft verholpen. De directie heeft verzekerd, dat, moch ten er niet van te vo<-en te ver moeden omstandigheden z-ich voordoen, waardoor overlast wordt veroorzaakt, zij steeds be reid is, hieraan tegemoet te ko men, hetgeen ook moge blijken uit de bij de stukken overgeleg- den brief aan den burgemeester, van den directeur der ammoniak- fabriek te Sluiskil, waarin deze de verzekering geeft, al het mo gelijke te zullen doen om te zor gen, dat de bewoners van de woningen langs den weg Sluis kil—Axel geen overlast meer zul len hebben van het stof, veroor zaakt door het deponeeren of ver voeren van de materialen op de opslagterreinen der fabriek. De directie is reeds eenigen tijd bezig een afdoende oplossing te zoeken, hetwelk evenwel, zooals ook de burgemeester ter plaatse zal heb ben gezien, niet zoo eenvoudig is. Mochten er misschien zijnerzijds speciale wenschen zijn of voor stellen worden g?opperd, dan zal hij de directie ten voile bereid vinden daaraan zooveel mogelijk gevolg te geven. De kwestie heeft de geheele aandacht der directie en zij hoopt dan ook ten spoedigste tot een goed resultaat te komen. De VOORZ. zegt, dat ieder wel zal begrijpen, dat in een pas in werking zijnd bedrijf op ver schillende tijdstippen onvoorziene gebeurtenissen voorkomen maar deze worden met den meesten spoed verholpen of uit den weg geruimd. Spr. heeft er ook met de directie over gesproken, en deze heeft hem de verzekering gegeven, dat zij alle moeite zal doen, om fouten, die mochten voorkomen, te verbeteren. De directeur weet ook, dat de men schen veel last ondervinden. Ik heb hem, zegt de Voorz., daarvan overtuigd door monsters water te nemen uit de regenbakken bij de menschen uit de buurt en mede- deeling gedaan van het stof, dat er op de daken ligt, waarop ik de belofte heb gekregen, dat alles in 't werk zal gesteld worden om dat te herstellen. We kunnen hier voorloopig meer niet doen en zullen nu afwachten, hoe het gaan zal. Mochten er nieuwe klachten komen, dan zullen B. en W. het noodige doen om er een eind aan te maken. (Wordt vervolgd). Prinses Jaliana. Te Den Haag werd gisteren druk gevlagd en algemeen was het oranjeknopje zichtbaar. Con certen werden gegeven, o.a. door de harmonie Meyerbeer, dat door de Kon. Familie werd bijgewoond na een rit door de stad. Geest driftig werden de Koninklijke stadgenooten door het publiek begroet. Op het Malieveld werd vuur werk afgestoken. AXEL, 1 Mei 1931. De Julianadag werd gisteren alhier op de gewone wijze her dacht. Van verscheidene ge bouwen wapperde de driekleur, de schooljeugd was met oranje versierd en de onderwijzeressen van de beide Fröbelscholen deden met haar van oranje en vlaggetjes voorziene kleuters een schoolwan- deling. 's Avonds mochten we genieten van een tweetal concerten van de beide muziekgezelschappen, waar voor ondanks den kouden wind, veel belangstelling was. „Hosan na" liet o a. een Vaandel- marsch hooren, gecomponeerd door haren directeur, den heer P. C. Brakman, alhier. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofd pijnpoeders en Mijnhardt's Kies pijnpoeders. Alleen echt als op doos er. poeders de naam Mijn- hardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. De V. V. V. V. V. V. is in volle actie, nu de feestelijkheden in aantocht zijn. Het aantal deelnemende gezel schappen voor het festival be draagt thans 20. In verband hier mede besloot het bestuur der V. V. V. nog een premie aan de muziekgezelschappen toe te voe gen. Het concours hippique beloofd schitterend te worden. Dit jaar zullen voor en na de rennen mo torwedstrijden worden gehouden, georganiseerd door de Zeeuwsche Ariël Motor-club. In de pauze van de paardenrennen zal ver moedelijk nog een sensantiennm- mer worden gegeven. Over de strijd tusschen paard en motor zal nog worden onderhandeld op de te houden vergadering van af gevaardigden der V.V.V. met het verbond der beide Vlaanderens te houden op 9 Mei te Qent. Het ledental der V. V. V. is steeds stijgende en geen wonder. Sinds 1 Februari werden niet minder dan 15 nieuwe leden in geschreven, zoodat het aantal nu bijna 100 bedraagt. Wat d^ winkelshow betreft zullen binnenkort circulaires aan alle neiingdoenden van beteeke- nis worden gezonden. Wanneer een vereeniging ter plaatse de belangen der neringdoenden be hartigt, dan is het zeker de V. V. V. Onbegrijpelijk is het dat nog niet alle belanghebbende neringdoen den dat inzien en tot heden na laten om deze nuttige vereeniging te steunen. Gehoopt wordt op beterschap van ,de patiënten. Woensdagavond hield de winkeliersvereeniging „Eendracht maakt macht" alhier een leden vergadering onder leiding van den heer L. P. Bakker. Er was wei nig belangstelling, ofschoon de agenda toch van belang was voor de ieden. Er was namelijk een schrijven ingekomen van de V.V.V., waarin het Bestuur mededeeling deed van hare plannen inzake de win kelshow en vroeg of de winke liersvereeniging ook genegen was om daaraan mejewerking te ver- leenen. Algemeen werd die vraag toestemmend beantwoord en vond men goed terzelfder tijd een win kelweek te organiseeren met de noodige attractie. Welke attractie dat zal zijn, moet nog uitgevon den worden. Aan het bestuur werd overgelaten daaromtrent een plan te vormen en dit te zijner tijd'aan de leden mede te deelen. Voorts werd een en ander medegedeeld over het verloop der verloting, wat nu niet zoo heel schitterend was. Een vier tal prijzen waren onafgehaald, waaronder de hoofdprijs. De prij - zen werden bij afslag onder de aanwezigen verkocht, terwijl de opbrengst ter beschikking blijft van degene(n), die eventueel zijn prijslot kan toor.en. Een verslag zal later in onderdeden worden gegeven. Verder was niets meer te be handelen. Woensdag had in het hotel „Het Gulden Vlies" alhier ten overstaan van het Bestuur van den polder Beoosten-enBewesten- blij de aanbesteding plaats van het gedeeltelijk omleggen van den Lageweg, met bijkomende keibestrating. Er werd ingeschreven als volgt P. Blommaert, Hulst f7890, W. Adriaanssens, Hontenisse f 5800, C. van Drongelen, Walsoorden 15697, P. Andriessen, Hontenisse f5640, W. de Bokx, Hoek en H. P. Kerckhaert, West- dorpe f5519, A. van Eek en J. Blommaert, Hulst f 5399, W. de Bruijn, Neuzen f5300, R. Ver schelling, Neuzen f5300, J. P. de Vos, Neuzen f5250, J. de Bree, Neuzen f 5200, A. Warrens, Osse- nisse f5180, Jos. de Maagt, Hontenisse f5125, P. Dees, Sas van Gent f 5110, J. F. Adriaansens- Polfliet, Hontenisse f5100, P. F. Voet en De Wael, Hontenisse f 4630. Het werk is aan laatstgenoemde gegund. Te Sluiskil waren een vier tal personen in opvallende klee deren gehuld en van Nederland- sche nationaliteit. Ze gaven zich voor als wereldreizigers, die in 7 jaren een Europeesche voetreis zouden maken, en zonder andere middelen, dan door den verkoop van liedjes. Nu scheen die ver koop aldaar mee te vallen, want Dinsdag waren ze in zulk een vroolijke stemming, dat de politie het noodig vond een van hen op logies te nemen, wegens dronken schap. We gelooven niet, dat ze ver zullen komen maar wie is tegenwoordig geen wereldrei ziger Vrijwillige voldeening Tin belasting. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvan gen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hontenisi^ O op een andere plaats, het zit hem van boven, waar duizenden en dui zenden guldens door een persoon ge noten worde", waardoor onze maat schappij op zijn beenen komt staan te schudden, en <:W cr dan werkgevers en werknemers zijn die fatsoenlijk armoede lijden en bij aldien niet meer in staat zij" belasting te betalen, dan vraag ik mij af: Waar moet op den duur het geld vandaan komen V Daar om doe ik een ernstig beroep op mijn medeleden, om dit voorstel aan te nemen. Mogelijk, dat het college van Qed. St. intusschen van den ernst doordrongen is en zuilen trachten te redden wat nog te redden is. De VOORZ. merkt op, dat de heer Haak weet, hoe 3. en W. hebben ge tracht, de verhooging tegen te hou den. Zij staan nog op hetzelfde stand punt. Dhr. A. DEES steunt het voorstel van dhr. Haak. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. ogisien Wat de goedkeuring betreft door de Kroon van het besluit van Qed. St. over de salarissen van Burgemeester, Secretaris, enz. is al zooveel gespro ken, dat ik daar niet veel over wil zeggen, alleen dit, dat ik mij aansluit bij diegenen, die er hun afkeuring over hebben uitgesproken. Toen destijds het verzoek van Ged. St. tot de gemeentebesturen gericht werd om advies over bovengenoemde zaak, hebben bijna alle gemeentebe sturen daar afwijzend op beschikt. Toch hebben Ged. St. de vrijmoedig heid gehal de salarissen te verhoogen. Van dit gemeentebestuur is zelfs nog een verzoek gericht tot de Kroon om de regeling niet goed te keuren, maar ondanks dat is toch de regeling van Ged. St. goedgekeurd. Nu vraag ik mij af: Hebben die heeren toen nog niets gezien of bemerkt van de crisis, of zijn we zoo verambtenaard, dat het algemeen belang verdrongen wordt voor persoonlijke belangen Mijnheer de Voorzitter! Ik wil in dezen een stapje verder gaan en een voorstel indienen om van uit dezen gemeenteraad een verzoek te richten tot Ged. Staten om een algeheele her ziening van de salarissen, speciaal van de hoogstbezoldigde. en tevens aan ieder gemeentebestuur in ouze pro vincie verzoeken aan dit adres adhae sie te willen betuigen. Ik wil mijn voorstel in dezen nader motiveeren. De salarissen van de amb tenaren waren voor den oorlog te laag, maar de salarissen zijn in en na den oorlog in overeenstemming gebracht met den tijd. Toen was het een tijd van hoog-conjunctuur, maar mijnheer de Voorzitter, nu spreken we niet meer over hoog-conjunctuur, maar alles is nu zoo laag gezakt, dat het een wereld-crisis geworden is, die speciaal wat onze provincie met al zijn landbouw betreft, zulke afmetin gen aanneemt, dat de ellende ervan niet te overzien is. Daarom is het een dringende eisch, dat de salarissen wederom in overeenstemming gebracht worden met den tijd waarin we op het oogenblik leven. Als we zien, dat bijna alles gebukt gaat onder de uit werking van de geweldige crisis, speciaal de landbouw, scheepvaart en handel en alles, wat daarbij betrok ken is, geloof ik dat het een drin gende eisch is, dat de ambtenaren in dezen moeilijken tijd ook een offer brengen. Nu moeten de heeren niet denken, dat ik tegen de ambtenaren ben, verre van daar, ik zou zelfs niet graag zien, dat de ambtenaren met een salaris van pl.m. f1500 verlaagd werden. Die menschen mogen dat ge« fMit h«s?ben, maar de sehetrj wringt de Prov» St

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2