Landbouw. Rechtszaken. 1 Maart jl. De landbouworgani saties te Dinteloord en Fijnaart besloten de verlaging met ingang van Zaterdag a.s. in te voeren, omdat men vreest, dat het nog geruimen tijd kan duren eer er een arbitrale uitspraak valt. Onder de landbouwers zelf heerscht echter geen eenstem migheid over de loonsverlaging, zoodat de een de korting toepast, de ander daarentegen weer niet. Een stier cadeau. Men meldt aan de N.R.C. uit Milaan Bij het bezoek van den Italiaan- schen Kroonprins aan de Jaar beurs te Milaan werd de met de hoogste onderscheiding bekroon de Friesche zwartbonte stam boekkoe der Algemeene Friesche Veeuitvoer Maatschappij Alverna te Leeuwarden, aan prins Hum- bert aangeboden, die het ge schenk persoonlijk aanvaardde. Z.K H. heeft eveneens 't Ne- derlandsche paviljoen bezocht. AXEL, 28 April 1931. De heden alhier gehouden Raadsvergadering werd bijge woond door 9 leden. Afwezig waren de heeren H. Wolfert en Ch. Claessens. Nadat de inge komen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, werd op voorstel van dhr. van de Bilt besloten om een adres aan Ged Staten te zenden, waarin wordt aangedrongen op verlaging van de salarissen van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wet houders. Aan de nieuwe straat, die wordt aangelegd, werd als naam gegeven Prins Mauritsstraat. De prijs van bouwgrond in het zgn. grondbedrijf werd bepaald op f 3,50 per M®. en ook andere perceelen, die voorheen f2,50 kostten per M*. werden op f 3,50 gebracht. Ten opzichte van een verzoek van C. van den Berge werd be sloten den prijs op f2,75 per Ms te bepalenaangaande het ver zoek van A. van den Berge om grond te koopen voor f 2,50 werd afwijzend beschikt. Aan D. de Blaaij zal worden medegedeeld, dat de door hem te koop gevraagde grond op f 50 komt. Een verzoek om meer dans gelegenheid met Pinkster werd afgewezen met 6 tegen 3 stemmen Eveneens werd afgewezen een verzoek van de bewoners van de Julianastraat om lager huurprijs. Goedgevonden werd een over eenkomst met A. Dieleman te Kijkuit om voortaan de school kinderen af en aan te voeren voor f 1850, omdat wegens de toe name zulks in één rit niet mo gelijk is. Wegens gegeven avondschool- onderwijs op Spui zal aan het schoolbestuur aldaar f57,50 als vergoeding worden uitgekeerd. Z.h.s. werden de voorgestelde begrootingswijzigingen goedge keurd en werd voorwaardelijk ontheffing verleend aan J. van der Walle voor hondenbelasting en voor een half jaar aan Aug. Schelleman. Ten opzichte van reclames wegens schoolgeldheffing werd gunstig beschikt op de verzoeken van F. Blok en Joh. Boerver minderd werd W. van Everdingen en afgewezen werd het verzoek van A. van de Velde. Joh. C. van Driel 179, Adr. Laurens 178, Joh. Visser 177, Herm. van Luijk 176, B. J. Knie riem 175, Jac. Bakker 175, J. van Luijk 174, P. Lefeber 172, P. van Alten 172, Corn. Faas 172, Abr. van Driel 171, A. C. van Taten- hove 171, Fred. Bakker 170, P. Koster 169, Abr. Bakker 167, Abr. van den Broeke 165, Jac. Goossen 163, H. J. Hoebé 158, G. den Engelsman 156, Jan Laurens 145 en C. van Drongelen 144 punten. De prijzen bestonden uit ge bruiksvoorwerpen. Bij de alhier door het Comité tot aankoop van mest stoffen te Axel-Kijkuit gehouden aanbesteding van kunstmeststoffen werd ingeschreven als volgt Chilisalpeter Van der Gouwe Terneuzen f 11,13; Hulshof, Utr. f 10,93 N C.B. Hulst f 10,90De Ruijter Co. Axel f 1090; De Moor—Vlaeminck Hulst f 10,847 (gegund). KalksalpeterDe Ruijter Co. f 10,50; NC.B f 10,41 Van der Gouwe f 10,38; Hulshof f 10,13; De Moor—Vlaeminck f 10,191/» Kostense Kruiningen f 10,09 (ge gund). Posterijen. Het is misschien dienstig voor belanghebbenden, voor zoover ze er nog niet mede bekend zijn, te melden, dat met ingang van 20 April jl. een wijziging is inge treden in de verzending van postpaketten. Voordien gingen deze niet vóór 14.40 weg, doch nu gaan ze met de tram Axel- Walsoorden reeds om 1.35 mede, indien ze tijdig zijn aangeboden. Hierdoor toch kunnen deze nog Roosendaal en verdere plaatsen niet alleen bereiken, maar zelfs dien dag nog in de bestelling komen, wat anders niet het geval was. Onnoodig te zeggen, dat dit een belangrijke verbetering is. toch wil zeggen, dat het in een bijeenkomst van algemeen be lang, als verbetering van crisis toestanden in den vlashandel voor deze streek is, het uitscha kelen van de pers onbegrijpelijk, althans niet van dezen tijd is. We meenden dit te moeten mededeelen ter verantwoording tegenover degenen, die meenden, dat onze plaats daar was- Gisteren werd te Terneuzen door den Notaris Van der Veen verkocht een woonhuis en erf staande aan de Heerengracht, bewoond door wijlen den heer D. Tholens. Kooper werd de heer J. J. Huijssen—de Koeijer, alhier, voor f5800. Tem. Crt. Officiëele uitslag. Gisteren vergaderde te Middel burg het Centraal stembureau voor de Provinciale Staten ter vaststelling van den officiëelen uitslag. Uit het vastgestelde pro ces-verbaal bleek, dat zijn uit gebracht Op de lijst-Bauwens in den kieskring Sluis 198; in den kies kring Hulst 692 st. totaal 890. de Anti-Rev.Middelburg Vlissingen 3879, Zierikzee Tholen 2174, Goes 4247, 1052, Hulst 2612, totaal Ons bericht, dat de heer C. Th. van de Bilt lid van den Gemeenteraad alhier, als zoodanig geen herkiezing wenscht en dat ook door andere bladen was overgenomen, schijnt op een mis verstand te berusten. We hadden dit uit betrouwbare bron, doch waar we heden van des heeren Van de Bilt zelve vernamen, dat het alsnog onjuist is, achten we ons verplicht dat te ver melden. Zaterdag is alhier onder leiding van den hopman B. J. Knieriem door een sectie der Axelsche Burgerwacht een schiet wedstrijd gehouden, waaraan 21 leden deelnamen. Geschoten werd met K. S. O. geweer. Maximum aantal punten 180. De uitsla§ was als volgt t Op 4451, 2071, Sluis 20486. Op de S.D.A.P.Middelburg 2638, Vlissingen 3566, Zierikzee 2218, Tholen 1154, Goes 2505, Sluis 2231, Hulst 2209, totaal 16521. Op de Staatk. Geref.Mid delburg 1202, Vlissingen 878, Zierikzee 974, Tholen 3007, Goes 2219, Sluis 190, Hulst 940, totaal 9410. Op de Roomsch-Katholieken Middelburg 659, Vlissingen 1179, Zierikzee 406, Tholen 384, Goes 3632, Sluis 3435, Hulst 9619, totaal 19314 Op de Christelijk-Historischen Middelburg 3139, Vlissingen 3201, Zierikzee 1667, Tholen 2030, Goes 6269, Sluis 882, Hulst 2110, totaal 19298. Op de CommunistenMid delburg 110. Op de lijst-v. Dalsum Sluis 101, Hulst 2133, totaal 2234. Op de Liberale Staatspartij, den VrijheidsbondMiddelburg 1270, Vlissingen 1365, Zierikzee 3161, Tholen 1415, Goes 3012, Sluis 2927, Hulst 2043, totaal 15193. Op de Vrijzinnig-Democraten Middelburg 1159, Vlissingen 1709, Zierikzee 585, Tholen 372, Goes 1045, Sluis 669, Hulst 217, totaal 6136. Lijst CoppenolleHulst 216. De kiesdeeler was 2614 en 10 een en twintigsten. Evenals bij den officieuzen uitslag werden toegekend aan de A.-R. 8, de S.D.A.P. 6, de St. Geref. 4, de R.-K. 8, de C.-H. 7, de V. B. 6, de V.-D. 2 zetels en een aan den heer Van Dalsum. Gekozen werden verklaard de reeds eerder genoemde candi daten. De heer De Pauw was gekozen zoowel op de S D.A.P. lijst in den groep Tholen—Goes - Sluis als op de lijst in den kring Hulst. Het Centraal Stembureau be sliste door het lot, dat de heer De Pauw gekozen is voor Tho len—Goes—Sluis. Daardoor werd als zesde lid van lijst 3 gekozen verklaard de heer C. Hamelink K|. van Axel. Instandhouding van de vlas- industrie. De hopelooze toestand, waarin sinds eenigen tijd ook de vlas cultuur, handel- en industrie ver keert (waarop ook door den heer De Feijter in de laatste vergade ring der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen werd gewezen) dringt belanghebbenden tot het over wegen van middelen die kunnen leiden tot het instandhouden der vlasteelt en bewerking. In enkele gemeenten werd van regeerings- wege een kleine toeslag op het loon voor vlasbewerking ver leend, onder voorwaarde dat de gemeente gelijken toeslag gaf, en gold die steun voor een bepaald tijdvak, in andere streken van ons land werden voor het ver leenen van dien steun andere voorwaarden gesteld, en in weer andere gemeenten kon men den regeeringssteun niet aanvaarden omdat de door den Minister ge stelde voorwaarden niet accep tabel waren, in verband met den door hem gestelden loonnorm, die lager was dan het loon dat werd uitbetaald. Onder alle omstandigheden be teekent die steun alleen werk verschaffing doch zij is niet van invloed op het vlassersbedrijf in het algemeen. Als vrucht van de gehouden voorloopige bespre kingen is door den burgemeester van Axel, den heer F. Blok, in overleg met zijn ambtgenooten van Koewacht, den heer A. Die- riek, en Sint Jansteen, den heer B. H. Geirnaerdt, op jl. Zater dag alhier een vergadering be legd, waarop door hem waren uitgenoodigd eenige teelers, han delaren en vlassers, teneinde den huidigen toestand te bespreken en zoo mogelijk middelen te be ramen, die tot verbetering kun nen leiden. De vergadering was eenstem mig, dat onder de huidige om standigheden het vlasbedrijf niet kan worden voortgezet, terwijl er wegens het groote bedrag, dat bij de uitoefening van dit bedrijf wordt verloond, en dat, procents- gewijs veel hooger is dan voor de tarwecultuur of bietencultuur, zeker alle aanleiding is, dat daaraan door de Regeering steun wordt verleend, om het in stand te houden. Te meer is daarvoor aanleiding, omdat alsdan in de plaatsen, waar de vlasbewerking wordt uitgeoefend geen werk loosheid zal bestaan en alzoo geen steunuitkeering aan werk loosheid behoeft te worden ver leend en evenmin bijslag .op loonen e d. Aan een commissie waarin werden benoemd de heeren Blok, Geirnaerdt, L de Feijter te Ter neuzen, C. Th. var. de Bilt te Axel, G L. Martinet te St. J in- steen en N. J. Harte, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren werd opgedragen nader te onderzoeken of het mogelijk zal blijken of het in den zin der gehouden besprekingen mogelijk zal blijken regeeringssteun te verwerven. Tot zoover het perscommuni qué, dat van deze vergadering werd gemaakt en ons werd toe gezonden. Liever was het ons geweest, de besprekingen persoonlijk bij te wonen, doch men achtte de aanwezigheid van de pers niet noodig. Op zichzelf zullen we over dit standpunt geen com mentaar maker, iVJaar we willen Wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Verschillende wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen vereisch- ten dringend verbetering. De B B. N., Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, heeft een ernstig onderzoek naar den toe stand dier wegen ingesteld en als gevolg daarvan aan verschillende besturen, onder welker beheer deze staan, brieven gericht, om op de noodzakelijkheid van spoe dig en afdoend herstel te wijzen De weg tusschen Pyramide en Biervliet is zeer slecht. De kei weg is zeer smalde bermen zijn te zacht en laten alleen bij gun stige drooge weersomstandighe den uitwijken toe. Bij langdurig regenweer is het uitwijken zooal niet onmogelijk, dan toch uiterst gevaarlijk. 't Rijvlak vertoont vele kuilen en sporen, terwijl het zeer onregelmatig is door de vele versleten keien in het wegdek. De weg behoort, om een v>ilig en regelmatig verkeer te verzeke ren, behoorlijk onderhanden ge nomen te worden. Tot het ge meentebestuur van Biervliet richt te de B. B. N. zich, om de wen- schelijkheid daarvan te bepleiten. Tot het gemeentebestuur van Philippine werd een gelijk ver zoek gericht ten aanzien van den weg Driekwart Philippine. Het zelfde ongerief doet zich gevoe len als bij den vorigen hier ge noemden weg; te zachte bermen, onregelmatig rijvlak met vele kui len en oude keien. Deze weg vormt een belangrijken schakel in de verbinding Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen en is daar om van veel gewicht voor het verkeer. Bovendien is er een tol op dien weg en zoolang die niet is opgeheven kan van een bij drage in de kosten door de pro vincie geen sprake zijn. De B.B.N geeft het gemeentebestuur in over weging tot Gedeputeerde Staten het verzoek te richten, om hoo- gere bijdragen dan de 75 pCt der kosten, indien het bereid is .den tol op te heffen. Een derde weg, die verre van fraai is, is die van Hulst—St. Jan steenKoewacht. Voor verbete ring van dien weg zijn plannen in voorbereiding, zoodat met be hulp van steun der provincie her stel is te wachten. De B. B N richtte zich tot het gemeentebe stuur van Koewacht en van Hulst om nog eens te wijzen op den slechten toestand van dien weg, tengevolge waarvan vele autoge bruikers aanzienlijke schade lij den en om aan te dringen op be spoediging van de uitvoering, der plannen tot verbetering. De vierde weg, die dringend verbetering vraagt is die van Hulst—Zandberg—Graauw. Weer dezelfde gebrekensmalle weg, zachte bermen, slecht rijvlak met kuilen en karrensporen, versleten keien. Tot de commissie van be heer van dezen weg te Hulst, richtte de B.B.N. zijn krachtig verzoek om spoedig en afdoend herstel. Tenslotte werd een schrijven gezonden aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland betreffende den weg van Sluis in N.O.-richting tot ongeveer de Linie. Deze kei weg verkeert in slechten staat en toont de euvelen, die de andere reeds genoemde wegen ook be zitten. Hier werd het verzoek gedaan, om de onderhoudsplich tigen te willen aansporen tot treffen van maatregelen, die spoe dig verbetering kunnen brengen. - Maandag geraakte de land bouwer M. van Kijkuit, die per rijtuig met eenige passagiers naar de markt te Hulst reed, ter hoogte van Absdale van den weg, door dat het paard schrok. Dhr. M. kon zijn paard niet meer bedwin gen, zoodat het rijtuig omsloeg en zijn paard in de sloot rolde. Oelukkig bekwamen geen van allen beduidend letsel en werd ook het paard, ofschoon met veel moeite, op de been gebracht. Naar we vernemen is ook te Zaamslag een voetbalvereeni- ging opgericht met aanvankelijk ruim 20 leden. Maar nu een terrein te vinden Treurige tijding. Zaterdagavond j.l. werd een 7-jarig meisje van de familie de Schepper te Klinge (België) ver mist. Het kind had de ouderlijke woning met andere kinderen ver laten om een voorstelling in het door de Zusters aldaar beheerde patronaat bij te wonen. Aange zien het kind onwel werd, moest het even buiten. Nadien heeft men het kind niet meer gezien. Maandagmorgen vond de polder werker van Goethem van Graauw, bij het schoonmaken van den afwateringssloot tusschen de z.g. Vlaamsche Kreek en de Buiten vest ter hoogte van de „Moer- schans" het lijkje van het ver miste meisje. Onmiddellijk is de zeer onder den indruk verkee- rende v. G. hulp gaan halen om politie etc. te waarschuwen. De politie die reeds twee volle nachten en een dag had gezocht, was spoedig ter plaatse evenals een inmiddels gewaarschuwde geneesheer die slechts den dood van het ongelukkige kindje kon constateeren. Ook de vader van het meisje was reeds vlug ter plaatse. Ge heel het gezin had de 2 verloo- pen nachten niet kunnen slapen, terwijl vcor de moeder reeds medische hulp was moeten wor den ingeroepen. Omtrent de eigen lijke oorzaak van dit treurige o ïgeval schijnt men nog in h. duister te tasten. Naar we ver nemen zijn geen sporen van een gewelddadigen dood op het lijkje. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. (Zei.) Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Een rijwielbelastingplaatje. Veldwachter Oosting. Een kip (witte leghorn). Firma D. J. Oggel. Rundvee-keuringen. We ontvingen het programma volgens hetwelk de keuringen van stieren en vrouwelijk fokvee dit jaar weer vanwege de „Provin ciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij" zullen worden gehouden op 42 gemeenten in Zeeland, w.o. Axel, Zuiddorpe, Ossenisse, Lamswaar- de, Kloosterzande en St, Jansteen voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren. Op deze keuringen kan iedere veehouder ter mededinging naar prijzen en of medailles stieren van minstens 9 maanden oud, voor zien van afstammingsbewijzen van het Nederlandsche of Friesche rundvee stamboek of van een fok- vereeniging inzenden, alsmede koeien die minstens éénmaal ge kalfd hebben. Wanneer stieren of koeien voor opname in het N. R. S. stamboek zijn opgegeven, worden deze tegelijkertijd hier voor gekeurd. De aangevoerde dieren worden door de keurings commissie zooveel mogelijk be sproken en is dit voor de vee houders zeer leerzaam. Daarom is het van groot belang, dat de veehouders deze keuringen bij wonen. Voorzoover datum en uur niet per advertentie worden bekend gemaakt, vrage men het program ma aan, waarin alle verdere bi- zonderheden voor belanghebben den zijn uitgestippeld. Officieel is bericht ontvan gen, dat de Minister van Land bouw de subsidieering voor de stichting van een lagere tuin bouwschool in Haamstede zal bevorderen. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag wer den de volgende personen ge* dagvaari t

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2