Axelsche Courant. BijScheren Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 6. Vrijdag 24 April 1931 Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. MIJNHARDT's Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J31ad. In een strooklamp op de hofstede van den landbouwer A. Rijk te Wolphaartsdijk is des avonds brand ontstaan. Toen de brandweer verscheen, behoefde zij geen dienst meor te doen, daar de klamD niet meer te redden was. 20.000 K.G. stroo ging in vlammen op. Te Hilversum werd de 23-jarige J. D. van den beken den autohandel dood in het kan toor gevonden. De gaskachel is vermoedelijk door te laag bran den uitgegaan, waardoor gas is ontsnapt, dat den ongelukkige tijdens bet schrijven heeft be dwelmd. Een drietal doctoren heett nog gepoogd de levens geesten op te wekken, doch zonder resultaat. Maandag is op de spoorlijn op de splitsing naar Rotterdam en Roosendaal de wegwerker W. W. uit Beek, die aan den spoorweg ter plaatse werkte, door den D-troin Berlijn—Vlis- singen overreden en gedood. Een liefdesdrama. Dinsdagavond laat klonken te Amsterdam plotseling vier scho ten en eenige voorbijgangers, o.a. eon paar personen die voor de verkiezingen aan het schilderen waren, zagen een klein groepje menschen, uit wier midden een man en een vrouw ter aarde stortten. Het vrouwelijke slacht offer, een meisje van ongeveer 20-jarigen leeftijd, op wie de aanslag was gericht, scheen licht gewond te zyn, maar met den dader was het, gezien den toe toestand, waarin hy op straat lag, ernstiger gesteld. Mej F. kwam op verzoek van den 23-jarigen Duitscher R., met wien zij haar verloving verbro ken had, aan de deur om hem nog even te woord te staan. In het portiek vaa de woning ont stond toen een zeer korte woor denwisseling, die hem blijkbaar in hevige opwinding bracht, plot seling haalde hij een revolver voor den dag, waarmee hy in de richting van het meisje snel ach ter elkaar drie schoten loste. Direct daarop richtte hij het wa pen op zichzelf. Hat meisje kreeg een schampschot in het dijbeen. Het vierde schot, dat de dader voor zichzelf had bestemd, bleek den man in het hoofd te hebben getroffen. De Duitscher werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Te Nieuwe WeteriDg heeft waarschijnlijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld een telle brand gewoed. De brand brak uit in een der hooibergen van den veehouder C. Straathof. Het vuur, aangewakkerd door den feilen wind, deelde zich spoedig mede aan de andere hooi bergen en stallen in de buurt, die geheel in vlammen opgingen. De vonken sloegen ook over naar het rieten dak van de aan/de overzyde van de vaart gelegen bakkerij van den heer Huyzelen- doorn, die eveneens afbrandde. Dank zy bet krachtig optreden van de brandweer van Roelof arendsveen en Nieuwe Wetering kon de aangrenzende boerderij van den heer T. Los behouden blijven. De eigenaren van de verbrande stallen en hooibergen en van de bakkerij waren ver zekerd. Een kind van den arbei der Spring in 't Veld bevond zicb bij het uitbreken van den br»nd in d«n hooiberg, waarin bet vuur on'ston<L Het kon niet spoedig genoeg uit de hooiberg komen en liep dientengevolge •rnstige brandwonden op. Het is in zorgwekkenden toestand naar net Acad Z:ekeuhuis te Leiden vervoerd. Te Moordrecht heeft een drama plaats gehad, dat waar schijnlijk aan twee personen het leven zal kosten. Een mijnwerker vond op de spoorlyn Rotterdam—Gouda de deerlijk vermiukte lichamen lig gen van een man en een vrouw, ■lie door e?n trein waren over reden. De vrouw was overleden de jonge man gat nog teeken van leven. Hij werd naar het zie kenhuis te Gouda overgebracht. Het onderzoek bracht aan hei licht, dat de twee slachtoffers waren de ongeveer 25-jarige echt- genoote van v. d. B. te Moor drecht en van den 19 jarigen v. d. K. Voorts wees het onder zoek nit, dat Maandagavond een twist heett plaats gehad tusscben d. B. en zijn vrouw, waarbij v. d. K. aanwezig was. Vrouw v. d. B. en v. d. K. hebben daar op de woning verlaten en zich per fiets naar den spoorweg be geven. Monster in mensehengcdaante. In Brazilië leeft de slechtste man ter wereld. Hy staat be- kend als „Lampeao" in het hollandscb „Lantaarnpaal" doch heet in werkelijkheid Vir- golino Ferreira de Silva. Hem worden een roeds misdaden ten laste gelegd, waarbij vergeleken die van Blauwbaard een peul schilletje genoemd kunnen wor den. Aan alle vergrijpen, in bet Braziliaansche strafwetboek ge noemd, heeft hy zich schuldig gemaakt. De ergste zijn moord op negen arbeiders op een straat weg in den staat Pernambuco, zuiver en alleen, wordt gezegd, om aan zyn bloeddorst te vol doen moord op zeven soldaten, die zich zonder weerstand te bieden, zouden hebben overge geven het levend verbranden van een vrouw in Pernambuco, die getracht had hem te vergif tigen de verminking vanzyne slachtoffers op zoodanige wijze dat hun gezicht de uitdrukking kreeg van een grijns; het in branden van zijn initialen in het lichaam van jongemeisjes moord op een dokter wiens gezicht Lam peao niet beviel. Niemand weet, waar Lampeao zich thans bevindt. De regee ring heett een expeditie van twee honderd man tegen hem uitge zonden met vliegmachines, ma chinegeweren en draadlooze toe stellen. Zy moet hem deod of levend vangen. Het geval is des te merkwaar diger omdat Lampeao doorgaat voor een zear godvruchtig man, die trouw de kerk bezoekt, aldus het „H.bl." Hij haat de moderne allures der vrouw en wanneer hij vrouwen of meisjes ontmoet met korte haren of korte rokken, ranselt hij ze met een zweep at. De bandiet moet een afzichte lijke verschyning zijn. Hij is zeer lang en mist zyn rechter oog. Zijn handen zijn bedekt met zwarte ringen met juwea- len zijn kleereu afgezet met gou den en zilveren knoopjes. Hy is nauwelyks dertig jaar oud. Torpedeeren onmogeljjk i Majoor Van Rolleghem heeft een uitvinding gedaan, waar door het torpedeeren van sche pen zal worden verhinderd. Te Ostende genomen proeven zijn geslaagd. Door de uitvinding zullen de torpedo's vroegtijdig ontploffen voordat zij het doel hebben bereikt. Maquettes van de uitvinding zullen de vol gende maand worden tentoon gesteld te Parys. De Fransche minister vaD marine heeft een bijzondere commissie benoemd om de uitvinding te onderzoeken Daarna zal het Engelsche depar tement van handel zich met de zaak bezig houden te Londen Hevige dorpsbraod. In de gemeente Ocna (Roem. fn Walacbye, brak tengevolge vSh onvoorzichtigheid ven een boerin, brand uit in een boerderij. Door den hovigen wind breid de de brand zich snel uit en sloeg over naar de omliggende woniDgen, zoodat weldra een groot gedeelte van het dorp in brand stond. In totaal werden 104 boeren hofsteden door het vuur vernield. Voor zoover tot nog toe bekend is, kwam 1 persoon in de vlam men om veel vee vond den dood, de totala lijk. schade is zeer aanzien- De Burgemeester van de gemeente Hermsdorf (Saksen) is gearresteerd wegens vermoede lijke aansporing tot moord en ernstige verduistering. Burgemeester Berner zou zyn vroegeren knecht hebben aange zet tot moord op den zandgroeve- bezitter Schmidt te Pleissa, om in het bezit te komen van diens evensverzekeringspremie van 30.000 Mark. Hiertoe zou hij den knecht in het bezit hebben gesteld van een gummiknuppel en een revolver. Intusschen is uit eeu onderzoek van de gemeentekas gebleken, dat er verduisteringen zijn ge pleegd, die in de tienduizenden loopen. Het juiste bedrag kon nog niet vastgesteld worden. Qeruimen tijd geleden is Berner al eens disciplinair vervolgd hij is er toen met een geldboete af gekomen. Godsdienstwaanzin of jalouzie De gehuwde onderwijzeres Francess Thompson vermoordde, tijdens een bezoek, een zekere Miss Minnie Diliey, bekend als de priesteres van de „LLfdes- cultus". De moordenares ver klaarde, dat zoowel zij als haar echtgenoot, eveneens vele andere aanhangers van de secte, zeer sterk onder den psychischen in vloed van de „priesteres" stonden. Miss Diliey had Thompson over gehaald, „hoogepriester" te wor den en Mrs. Thompson meende, dat haar huiselijk leven ge'neel verstoord dreigde te worden. Zoowel zij als haar man waren niet opgewassen tegen den ster ken wil van de priesteres, en bij een bezoek aan het huis van Miss Diliey werd zij zich plot seling bewust, dat zij slechts door gebruik te maken van haar phy- sieke kracht zich zou kunnen bevrijden van de geestelijke ti rannie van de leidster. Met een flesch had zij Miss Diliey bewus teloos geslagen en haar toen verder vermoord. Mrs. Thomp son is moeder van drie kinderen. Koning Al tons is niet r(jk. Men heeft in den laatsten tijd kunnen lezen dat koning Alfons min of meer op een vlucht uit Spanje zou hebben gerekend en alvast uit voorzorg het grootste gedeelte van zijn vermogen naar het buitenland, hoofdzakelijk Engeland, in veiligheid zou heb ben gebracht. Namens den koning heeft thans een persoon uit zijn onmiddellijke omgeving de „Daily Mail" ge machtigd te verklaren, dat hij noch millionair, noch zelfs een rijk man is. Het bericht, dat hij een vermogen van 30 millioen gulden zou bezitten, is dan ook volkomen onjuist. De liefde van koning Alfons voor zijn geboorte land, zijn optimisme en zijn vast geloof in de toekomst van Spanje, deden hem alles wat hij bezat, in Spaansche ondernemingen be leggen. Volgens dezen zegsman heeft koning Alfons niet alleen geen groote bedragen in het buitenland, doch verkeert hij momenteel financiëel in een verre van roosW?urijjj5n IswUhhJ. Koningin Wilhelmina. Nu Koning Alfonso van Spanje door de republiek is verdron gen, is Koningin Wilheimina der i Nederlanden de-langst regeerende vorstin ter wereld. Zij volgde, zooals bekend, haar vader op in 1890 toen zij 10 jaar was en toen Koning Alfonso een jongen van 4 jaar was.. Op haar volgt Koning Victor Emanuel van Italië, die in 1900 den troon besteeg. Daarop vol gen Koning Haakon van Noor wegen, die in 1905 gekozen werd, Koning Gustaat van Zwe den, die zijn vader in 1907 op volgde en Koning Albert van België, die in 1909 den troon besteeg. Kleine wenk, groot gemak. Sommiee groote karpetten zyn niet uit ééa stuk gemaakt, maar uit bijvoorbeeld drie strooken, opdat, als het midden-stuk ver sleten is, men de twee goede banen na verwijdering van hei versleten stuk aan elKaar kan zetten en aldus een goed kleed maken voor dezelfde of een kleinere kamer. Indien het met het patroon uitkomt, kan men dit ook toepassen bij karpetten uit één stuk. Bij het aan elkaar naaien van de goede banen legt men de stukken met dea goeden kant op elkaar «n naait ze dan stevig vast door de steken tel kens over de rand der twee stukken te halen. Slaat men daarna het kleed weer open, dan krijgt men een stevige zoom, en een die vrijwel onzichtbaar is en aan den onderkant zit. Een recept 4 eieren, 4 eetlepels melk, 1 theelepel zout, 1 theelepel Maggi's Aroma, 1 volle eetlepel zeer fijngehakte groene kruiden (peter selie, kervel, selderij, dragon, zuring), 30 Gr. (I1/, afgestreken eetlepel) boter, vormen een keu rige omelette voor 4 personen Begin met de groene kruiden van hun steeltjes te ontdoen wasch de blaadjes en hak ze zoo fijn mogelijk hak er naar verkiezing ook een preitje ot een uitje in fijn. Klop de eieren met het zout, roer er de melk, de Maggi's Aroma en de gehakte kruiden door. Laat de boter in de koekepan heet worden (niet bruin), giet er het omelette-mengsel in en roer dit vooortdurend voorzich tig, zóó, dat het bovenliggende vloeibare gedeelte gelegenheid krijgt om op zijn beurt met den bodem der pan in aanraking te komen. Houd op met roeren, zoodra geen vloeisiof meer aan wezig islaat de omelette nog even liggen, rol ze dan op en laat ze op een verwarmden schotel glyden. Juffrouw K. „Neem mij niet kwalijk dat ik wat zenuw achtig ben, want mijn man is zooeven van my weggenomen. Bezoekster „Hoe treurig, was hij kalm in zijn laatste oogenblikken Juffr. K.„Kunt U begry pen, er waren drie agenten voor noodig." Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Moederschap»- boodschap over ontwapening. Aan de Moeders, Velen zien met droefheid en zorg, dat het wantrouwen in de wereld nog zoo groot is, dat geen enkel land schijnt te durven zeggen wij gaan met bewapenen niet verder. Toch leett bij vry wel alle menschen hier te lande de wensch, dat er nooit meer oorlog zal komen en zeker iedere Moeder bij het lezen van de toebereidselen voor en de maatregelen van bescherming tegen den oorlog, van harte ho pen, dat zij haar kind nooit zal behoeven at te staan voor een stryd, die erger dreigt te worden dan ooit te voren. Wij hopen daarom, dat heel veel Moeders zullen instemmen met de Moederboodschap aan de Ontwapeningsconferentie te Ge- cève die luidt als volgt Wij, Moeders uit verschillende landen en van alle gezindten, maar één in liefde tot onze kin deren, komen bij den aanvang van de beraadslagingen voor ontwapening tot U om te zeggen, wat wij onzen plicht achten. Wij zijn overtuigd van de groots verantwoordelijkheid die op org rust, als opvoedsters van onze kinderen, die wij in liefde tot God en tot hun medemenscheu wenschen groot te brengen, maar daarmede veroordeelen wy den oorlog als immoreelwy willen onze kinderen niet groot brengen om kinderen van andere Moeders te dooden. Wij begrijpen, dat slechts langzaam bet vredeswerk zal vordert n, en daarom vragen wij u te willen bedenken, dat in alle landen vele jonge manneD, volgeus hun geweten, niet meer kunnen deelnemen aan oorlogs doeleinden en wij dringen er bij u op aan, by de regeeringen voor hen een mildere behande ling te bepleiten, dan tot heden het geval is geweest. Ook zy zijn medewerkers aan een betere samenleving, die naar wy vast vertrouwen, eindelijk komen zal. Moogt gij dan den roep ver staan, die uit alle deelen van de wereld uit ontelbare Moederhar ten tot U komt om ontwapening, ten einde een duurzameD vrede mogelyk te maken. Laat ons onze zonen behouden Iedere Moeder, die met het bovenstaande instemt, zende een blijk hiervan aan onderstaand adres C. SWALUë—KNOLLE, Irisstr, 108, Den Haag. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Her(jfc. Ged. Staten van Zeeland heb ben bepaald, dat de herijk van maten en gewichten in 1931 zal plaats hebben Te Kloosterzandevoor Hon- tenisse en Ossenisse op 27, 28 en 29 Mei Te Graauw en Langendam op 30 Mei Te Hulst: voor Hulst, St.Jan steen en Clinge op 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Juni Te Rapenburg: voor Hengst dijk, Boschkapelle en Stoppeldijk op 8 en 9 Juni Te Zaamslag op 16 en 17 Juni Te Axel: voor Axel en Koe wacht op 18, 19, 20, 22, 23 en 24 Juni Te Zuiddorpe voor Zuiddorpe ery Overslag op 25 Juni; Te Westdorpe op 26 en 27 Juni Te Sas van Gent: voor Sas van Gent en Philippine op 6, 7, en 9 Juli Te Sluiskil op 10 Juli Te Terneuzen op 13, 14, 15, 16, 17 en 18 Juli Te Hoek op 20 Juli Te ljzer.dijke: voor IJzer.dijke en Waterlandkerkje op 21 en 22 Juli; Te Biervliet op 27 en 28 Juli te Hoofdplaat op 29 Juli; Te Schoondijke op 30 en 31 Juli Te Oostburg op 17, 18 en 19 Augustus; Te Aardenburg: voor Aarden burg, Ede en St. Kruis op 20, 21 en 22 Augustus Te Sluis op 1 en 2 September Te Retranchement op 3 Sep tember Te Cadzand op 4 September) Te Zuidzande op 7 September Te Nieuwvliet op 8 September Te Groede op 9 en 10 Sep tember en te Breskens op 14| 15 en 6 September. geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even in wrijft met slechts een weinig

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3