Hoofdpijn en Kiespijn Verstopping Binnenland. Gemengd Nieuws. Landbouw. Mijnhardt's Laxeertabletten Burgerlijke Stand. waarmee het document werd op gesteld zoolang er leven is, is er hoop en zoolang geen formeele afstand van den troon heeft plaats gehad, blijft de kans bestaan op een uitslag ten gunste van de monarchie hoe klein die ook is Teekenend voor den toestand is de weigering van den syndica- listischen leider om aan de voor- loopige regeering deel te nemen. Daardoor wordt het zuiverste be wijs geleverd, dat de extremisten niet van zins zijn de kaas van het brood te laten nemen en „nader hand" eene poging zullen aan wenden de macht in handen te nemen. De nieuwe ministers hebben hunne ambten zonder formaliteit op zich genomen. De minister van binnenlandsche zaken der re publiek vermaande het volk orde lijk en bezonnen te blijven. De verklaringen der nieuwe regeering werden met gejuich begroet door de geweldige menigte, die zich voor het ministerie van binnen landsche zaken had verzameld. De regeeringsverandering heeft zich in het geheele land vol trokken. Alcala Zamora heeft een radio rede gehouden, waarin hij een be roep op de bevolking doet om met hetzelfde enthousiasme de orde in het land te steunen als waarmede tot dusver werd gestre den voor de republiek. De re publiek kan de bevolking geen zaligheid beloven, aldus Zaroma, maar zij zal er naar streven Spanje den eerbeid voor den wet en rechtvaardigheid terug te geven. Zamora eindigde zijn rede met het volk te vragen, de orde zoo wel als de vrijheid te handhaven zoodat er geen enkel voorwensel zal kunnen bestaan voor een reac tie tegen het bewind van de re publiek. Naar officieel uit Madrid wordt gemeld heeft Koning Alfonso niet formeel afstand gedaan van den troon. Naar Reuter voorts van bevoeg de zijde verneemt heeft de Koning vóór zijn vertrek uit Madrid geen document onderteekend. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofd pijnpoeders en Mijnhardt's Kies pijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijn- hardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. De jaardag van Prins Hendrik die dit jaar op Zondag valt, zal offiiciëel op Maandag 20 Apïil worden gevierd. Volgens een legerorder hebben de militairen dan Zondagdienst. Koninklijk bezoek. Heden werden door H. M. de Koningin in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana en tal van autoriteiten de nieuwe haven werken te Vlissingen geopend, nadat door den burgemeester, den heer C. A van Woelderen een rede werd uitgesproken, waarna op de beteekenis van die werken voor Vlissingen, voor Zeeland zelfs voor Nederland werd gewezen. Na een rondrit vertrekt H. M. nog vanavond met de Prinses naar Den Haag. Prins Hendrik blijft op het door den burgemeester van Vlissingen aangeboden diner en als gast van den Commissaris der Koningin logeert hij in Middelburg. Verkiezing Provinciale Staten. De verkiezingen voor de Pro vinciale Staten in de provincies Limburg, Brabant en Groningen hebben geen sensationeele resul taten opgeleverd. Wat ook niet verwacht werd. Wat Noord-Brabant betreft: hier hebben de sociaal-democraten 2 zetels gewonnen ten koste van de liberalen en de vrijzinnig-demo- frkten, die er elk J verloren, even» als dc christelijk-historischen. De Katholieke Volkspartij (die in Groningen door haar verbond met de democratische partij deze haar eenigen zetel deedverliezen) won in Brabant 1 zetel. De groote katholieke staatspartij bleef hier op haar oude aantal (50) staan. Afgaande op de cijfers van deze drie provincies zit er op het oogenblik niet veel groeikracht in de sociaal-democratische stem men. In Groningen, van ouds een radicaal gewest, gingen ze slechts 1 zetel vooruit, dien de vrijzinnig-democraten verloren. Hier wonnen de communisten den zetel terug, dien ze in het Lim- burgsche mijngebied verloren. De liberalen, die in Limburg met 4000 en in Groningen met 6000 stemmen vóóruit gingen, zagen zich in Brabant, hoewel zij ook hier in stemmen vooruit gin gen, een zetel ontglippen. Katho lieke provincies zijn onbereken baar. De vrijzinnig-democraten zijn 2 zetels kwijt. Eerstdaags zullen de gul dens, die een jaartal van vóór 1920 dragen worden ingetrokken en uit het verkeer genomen Verwacht wordt, dat die nè September 1931 niet meer geldig zijn als wettig betaalmiddel. AXEL. 17 April 1931. Naar we vernemen, zal het aftredend raadslid, de heer A.Th. 't Gilde voor herkiezing propa- geeren met een vrije lijst, waarop als candidaten behalve zijn per soon, de heeren P. Ortelee Sr. en A Hamelink. Voor het eindexamen aan de Rijks-landbouwwinterschool te Goes slaagde o.a. P. de Feijter, alhier. Gisteravond hield de korf balclub „Rapide" hare jaarver gadering De aftredende bestuurs leden, dhr. D. Marijs, voorz., be nevens de dames M. Wiemes en P. van Hoeve en de heeren C. J. Schieman en P. J. Olijslager wer den herkozen. In de twaalftal- commissie werden gekozen mej. Wiemes (aftr.) en de heeren Olij slager (aftr.) en C. van Sluis. Het vorige jaar is door Rapide niet veel bereikt. In competitie verband werd niet gespeeld voor den Z. K Bhetgeen veroorzaakt werd doordat de Terneuzensche vereenigingen hun lidmaatschap van den Z. K. B. niet langer konden voortzetten. Een uitnoodiging tot deeiname aan de seriewedstrijden te Kloe- tinge op Hemelvaartsdag a.s. werd voorloopig aangehouden Getracht zal worden dejunior- afdeeling uit te breiden, waartoe een oproeping wordt gedaan in een in dit blad geplaatste adver tentie. Te Hoek op 20 Juli Te IJzendijke: voor IJzer.dijke en Waterlandkerkje op 21 en 22 Juli Te Biervliet op 27 en 28 Juli te Hoofdplaat op 29 Juli; Te Schoondijke op 30 en 31 Jul" Te Oostburg op 17, 18 en 19 Augustus; Te Aardenburg: voor Aarden- burg, Ede en St. Kruis op 20, 21 en 22 Augustus Te Sluis op 1 en 2 September Te Retranchement op 3 Sep tember Te Cadzand op 4 September; Te Zuidzande op 7 September Te Nieuwvliet op 8 September Te Groede op 9 en 10 Sep tember en te Breskens op 14, 15 en 16 September. Zomcrtyd. De zomertijd vangt in België aan in den nacht van 18 op 19 April. Diensvolgens wordt ook dan de dienstregeling voor het verkeer daarnaar gewijzigd. Voor deze streek diene men er dus rekening mee te houden, dat dan op de lijnen Neuzen-Meche- len en Neuzen-Gent op het Ne- derlandsche baanvak de treinen een uur vroeger vertrekken. genees het huidje PUROL POEDER Hulst (voorz.) M. Puijlaert, Zuid- dorpe, P. Nijskens, Terhole, Jan de Feijter Lz., Axel, en A. Haak, Zaarnslag. Op Dinsdag 14 April had op het Zeeuwch Landbouwhuis tus- schen het Bureau van de Ver- eeniging „Gewestelijke tarweor ganisatie voor Zeeland" en het Bestuur der Vereeniging van Han delaren in Zeeland een conferen tie plaats over de uitvoering der tarwewet. Getracht zal worden een basis van samenwerking te vinden, om tot een vlotte uit voering der wet te geraken. Mislukt. Verschenen' is ook de zomer dienst voor de Prov Stoombooten, die met 14 Mei ingaat. De dienst ondergaat geringe wijziging; al leen op het veer Vlissingen- Breskens is een boot meer heen en terug ingelegd. Het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten over de week van 5 tot en met 11 April in de provincie Zeeland bedroeg: Rookvonk: Clinge 1, Sas van Gent 1. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Een hefboom van een land bouwwerktuig. Inlichtingen bij: L. Herrebout, Julianastraat 108. Predikbeurten te Axel. Ry kspostspaar ban b Aan het postkantoor te Axel en de daaronder ressorteerende hulppostkantorën werd gedurende de maand Maart 1931 ingelegd f 16399,52, terugbetaald f 6940 76. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4314. Heryk. Ged. Staten van Zeeland heb ben bepaald, dat de herijk van maten en gewichten in 1931 zal plaats hebben Te Kloosterzandevoor Hon- tenisse en Ossenisse op 27, 28 en 29 Mei Te Graauw en Langendam op 30 Mei Te Hulst: voor Hulst, St.Jan steen en Clinge op 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Ju.ni Te Rapenburg: voor Hengst dijk, Boschkapelle en Stoppeldijk op 8 en 9 Juni Te Zaarnslag op 16 en 17 Juni Te Axel: voor Axel en Koe wacht op 18, 19, 20, 22, 23 en 24 Juni Te Zuiddorpe voor Zuiddorpe en Overslag op 25 Juni Te Westdorpe op 26 en 27 Juni; Te Sas van Gent: voor Sas van Gent en Philippine op 6, 7, 8 en 9 Juli; Te Sluiskil op 10 Juli Te Terneuzen op 13, 14, 15, 16, 17 en 18 Juli Zondag 19 April 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/i ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam* 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Uitvoering der tarwe-wet in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. In dit blad komt een adverten tie voor betreffende de uitvoering der tarwewet in Zeeuwsch-Vlaan- deren O. D. De aandacht van belanghebbenden, en dat zijn alle verbouwers van tarwe, wordt daar op gevestigd. Het is beslist nood zakelijk, dat ieder die nog van zijn oogst 1930 aan de tarwecen- trale wil leveien, de volgende week aangifte doet. Het is ver der zeer gewenscht, dat ieder de noodige gegevens bij zich heeft, o.a. betreffende de in 1930 ver bouwde oppervlakte, de totale oogst, de verkochte hoeveelheden, de nog voorradige hoeveelheden, enz. leder wordt dus dringend aangeraden zijn gegevens bij zich te steken. Op de in de advertentie aan gegeven zitdagen bestaat mede gelegenheid zich te laten inschrij ven als lid der gewestelijke tar- weorganisatie voor Zeeland, wat noodzakelijk is, om als leveran cier van tarwe in aanmerking te kunnen komen. Dus ook hij, die geen voorraad 1930 meer heeft, maar voor den oogst 1931 wil profiteeren van de voordeelen der tarwewet wordt verwacht. Statuten en huishoudelijk reg lement van deze organisatie lig gen ter inzage bij de Bestuurs leden van den Kring O. Z. VL. Zooals gemeld, bestaat de kringcommissie voor deze streek uit de heeren A. lsn§enher»t te Een goed opgezette, dech ver ijdelde poging tot eplichting in een hotel te Ryssel. Aldaar arriveerde een koop man uit Brussel, Oscar Wirth genaamd, die 92 biljetten van duizend francs by zich had. Hy las de aankondiging, dat de directie slechts verantwoordelijk was voor in de safe gedepo neerde geldsvoorraden en over handigde den nachtportier Mar- vaux tegen een reyu de 92.000 francs, aldus de „Tel." Den volgenden dag vervoegde Wirth zich aan de kas, doch het bleek, dat de safe niets be vatte, dat er 350 frases uit de hotelkas waren ontvreemd en dat de nachtportier spoorloos was verdwenen. De rechter van instructie te Rijssel verzocht de Brusselsche politie nadere inlichtingen in te winnen omtrent den Brusselschen koopman, aangezien uit de dos siers was gebleken, dat de nachtportier in werkelijkheid Erich Franck heette en zich in de belangstelling van derecherche van New York, Berlijn, Parijs eö Brussel mocht verheugen. Het kwam den rechter al direct vreemd voor, dat een zoo groot bedrag aan een portier was overhandigd en hij wilde eerst wel eens weten, of Wirth zoo ryk was. Brussel wist inderdaad heel veel van Wirth, maar nog meer van Franck. De mededeeling, dat beiden goede vrienden waren, was al vol doende om Wirth voorloopg gastvrijheid te verleenen in een auder Rysselsch hotel, waar de Staat onderdak verleent. Wat Franck betreft, deze stond in Brussel meermalen in de politie dossiers vermeld. Gedurende deD oorlog was by als tolk bij de Kommandatur. Hij maakte ken nis met de dochter van een hooggeplaatst Belgisch officier en toen de moeder weigerde toe stemming voor een huwelyk te verleenen, had by het meisje ontvoerd. Een goeden invloed heeft de man niet op haar ge had, want hij leidde haar op tot dievegge en zij werd veroor deeld wegens diefstal van 6000 fr. uit de kas van een bioscoop te Nancy, waar zij werkzaam was. In Brussel had Franck een moordaanslag gepleegd op een politieagent, toen deze hem op heeterdaad bjj een inbraak be trapte. Voor andere delicten, onder verschillende namen gepleegd, werd Franck door de interna tionale politie gezocht, maar hy was onvindbaar. Als alle recher cheurs op een bandiet loeren, kan hy echter niet lang in vrij heid blijven en de politie van Aken heeft den man aannge- houden. Hij zal heel wat ge vangenissen moeten bezoeken, om alle straffen te kunnen uit zitten. lijkje van een 16-jarig meisje, dat anderhalf jaar geleden spoor loos verdween en nu door toe val te voorschijn is gekomen uit een moeras, dat in de nabyheid van het dorpje ligt. Gwendeline MoLy Philips ver trok Da het beëindigen van haar werk, zooals iederen Zondag. Zij was van plan om gauw terug te komen, want bij het dichtdoen van het hek van de Doerderii, riep zij, dat zij des avonds terug zou komen om de kippen te voe ren. Laat in den avond, toen zij nog niet was teruggekeerd, is haar patroon naar haar ouders gegaan om te vragen of zij daar misschien was, doch hoorde daar dat het kiDd hoogstwaarschijnlijk den nacht bleef doorbrengen by haar tante, die op eenigen af stand woont, zooals zij vakerdeed. Den volgenden ochtend bleek echter, dat zy niet by de tante was geweest en werd de politie gewaarschuwd. Alle nasporin- gen bleven echter tevergeefs, al- du» het „D. v. R." en het ge volg was dat tenslotte het zoeken werd opgegeven. Verleden week trok eohter een boer door het moeras en ontdekte in een mod derpoel op een zeer gevaarlijke plaats het lyk van het meisje, dat gedeeltelijk boven water uit stak. Daar de rest echter groo- tendeels onder water had gele gen, kon men het herkennen aan eenige stukken kleeding en de haren. De hoed en mantel,als mede de bril mankeerden. Ean onderzoek werd ingesteld en ver moed werd dat het meisje waar schijnlijk door een ongeluk in hei moeras is gestort niet on mogelijk is het, dat zij daarby vluchtte en toeD is gestikt. Over deze uitspraak is men thans zeer ontevreden. Men zegt openlijk dat de uitspraak veel te ruim genomen is en de feiten erop wyzen, dat het meisje ver moord was. Wanneer, zoo zegt men, het meisje achtervolgd is, wat zoowel door de jury als door de geneesheeren, die de schou wing verrichtten is aangenomen, dan zal iedereen die haar ach tervolgde en die geen plannen had om haar van kant te maken haar helpen. Alleen bij die van plan is het meisje geweld aan te doen, zal haar laten liggeD, Een oogenblik is gedacht aan de mogelijkheid dat het meisje eerst gedood is en daarna in het moeras is geworpen. Dat is ech ter tegengesproken door de des- kondigen, die in de eerste plaats hebben verklaard, dat de dood te wijten was aan uitputting en misschien gedeeltelijk ook door verdrinking en voort» dat het mogelijk is, dat iemand met het zware lichaam van het meisje daar zou hebben kunnen loopen, zonder zelf ook onder te gaan. En waar zijn hoed en mantel gebleven stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Moord of ongeluk I Heel het Engelsche dorpje Ex- moor staat op stelten, naar aan» leiding vat» het vinden ren het Gedurende de maand Maart 1931. ZAAMSLAG. Geboren. 3. Maria, d. van Jan van Doeselaar en Johanna de Pooter, Joost, z. van van Joost van den Berge en AdriaDa de Jonge. 13. Adolf, z. van Kryn Arenthals en Pie- ternella Seheele. 14. Adriaan, z. van Jan Dees en Janna Diele- nian. 15. Maatje, d. van Willem Dieleman en ÉöriBa van Taten- hove. 17. Andries, z. van Pieter Pladdet en WilhelmioaOverdulve. 23. Jan, z. van Izaak de Jongs en Catharina Hamelink. Fran cois, z. van Jacob Buijze en Cor nelia Hamelink. 24. Anna, d. van Jannis Hamelink en Cornelia Hamelink. 28. Anna, d. van Pieter Faas en Anna Elve. Overleden. 1. Geertrui Bakker, 65 j., d. vac Francois cn Jaeo- mina van Oosten. Izaak de Jonge, 77 j., wedn. van Leunfje Boeije. 17. Adolf van Arenthals, 5 d., z. van Kryn en Pieternslla Seheele, 23. Pieterselie Boheel* van de kleine met en houdt het droog met

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2