H m Recütszaken. Gemengd Nieuws. dat het op een wijze moet gebeu ren, waarmee wij ons, met het oog op een zuiver houden van de onderscheiding van regeering en volksvertegenwoordiging niet konden vereenigen. En spr. stelt er prijs op nog eens nadrukke lijk te verklaren, dat de houding der partij daardoor is bepaald geworden. Dit hangt ook af van het arti kel 7 van ons program van be ginsel, waarin uitgesproken wordt, dat het doel van onze Unie is, de door haar beleden beginselen tot erkenning niet om de re geermacht in handen van met zekere Chr. beginselen instem mende personen te brengen. In het slot van zijn rede wijst spr. op de verhouding van het moederland tot de overzeesche ge westen in Oost-Indië een vraag van de eerste orde, zoowel voor het eene als voor het andere deel, wat nog te weinig wordt beseft. Na de openingsrede werd on der applaus en het zingen van het Wilhelmus goedgekeurd het zenden van een telegram van hul de aan H.M. de Koningin. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goed gekeurd. De drie leden van het hoofd bestuur, de heeren dr. J. Schok king en J. ter Haar Jr., en mej. mr. C. F. Katz, die aan de beurt van aftreden waren, werden bij acclamatie herkozen. Zeeuwsch vliegveld. Te Haamstede is voor de officieele opening van het vlieg veld een uitgebreid programma vasfgesteld. Voor voldoend po litietoezicht zal zorg gedragen worden, evenals voor ruim par keerterrein voor auto's en fietsen. Commissie's werden benoemd voor ontvangst, versiering auto regeling, huisvesting en muziek. Ongeveer half elf 's morgens landt het eerste vliegtuig met een paar leden van het vliegcomité SchouwenDuiveland en genoo- digde autoriteiten uit Holland. Ook de Commissaris der Koningin en enkele medegenoodigden zullen per vliegtuig van Walcheren afge haald worden. Te veel personeel. Ter vermindering van overcom pleet personeel bij den dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is aan de directeu ren dier diensten een opgave ge vraagd van ambtenaren van den actieven dienst van 55 jarigen leeftijd of ouder, die er geen be zwaar tegen hebben, dat aan hen niet op verzoek eervol ontslag wordt verleend. Feesten te NJJ megen. Veertig jaren geleden bestond in ons land alleen te Harderwijk ons Nederlandsch koloniaal werf- depót. De naam Harderwijk had echter geen gunstigen klank en later ontstond de behoefte aan een gelegenheid, waar men zoo veel uit Indië teruggekeerde en herstel van gezondheid zoekende militairen kon opnemen in een gezond klimaat, lichten dienst en geschikte omgeving, als ook jon gelui die opleiding voor militairen dienst in Indië wenschten. Wel nu zoo'n .stichting, de Koloniale Reserve genaamd, is toen te Nij megen opgericht. Later heeft men er de Prins Hendrik-kazerne ge bouwd, die als een der beste in ons land genoemd wordt. Intusschen zijn Harderwijk en het later gestichte filiaal te Zut- phen opgeheven. Dit 40 jarig bestaan nu wordt 15 en 16 April feestelijk gevierd. Op de receptie zal o.m. ook aan wezig zijn Z. K. H. Prins Hen drik, als Luit.-Generaal a la suite van het Indische leger. AXEL, 14 April 1931. Bij de vele blijken van belang stelling, die onze plaatselijke voetbalvereeniging „Axel" van verschillende zijden mocht ont vangen, zal nog gevoegd worden een zilveren lauwerkrans. Deze is geschonken door de V. V. V. alhier en is te beschou wen als een deel van de prijzen, die de V. V. „Axel" beschikbaar stelt voor de te houden serie wedstrijden ter gelegenheid van jtaar 20-jarig bestaan. Weg met de t. b. c. Indien er een strijd is, die heer lijk wordt gestreden, dan is het de strijd uit liefde tot onze mede- menschen. Niet maar voor som migen, maar voor allen, wat rang of stand men bekleedt, wat leeftijd, geloof of richting men heeft, wie t. b, c. heeft wordt geholpen. Zaterdag 18 April houdt de plaatselijke commissie voor de tu- berculose-bestrijding der „Groene Kruis"-vereeniging alhier weer haar jaarlijksche Emmabloem- collecte. De in verschillende gedeelten van onze gemeente geplaatste ligtentjes wijzen erop, dat de tuberculose ook in Axel in meer dere mate voorkomt en dat de bestrijding van deze ziekte met ernst wordt aangevat. Deze tentjes geven echter slechts een klein beeld van het getal patiënten. Velen toch wor den binnenskamers verpleegd en overtuigd, dat ieder wenscht mede te werken om deze ziekte zooveel mogelijk te bestrijden en te trach ten genezing aan te brengen, waar dit mogelijk is, vertrouwen wij, dat deze collecte weer gunstige finantiëele resultaten zal opleveren. Moge dan ook ieder aanst. Zaterdag een bloempje koopen. Veel geld is er noodig. Ook willen wij er vooral de aandacht op vestigen, dat de baten dezer collecte niet komen aan de plaat selijke „Groene Kruis"-vereeni- ging, maar uitsluitend gebruikt worden voor de plaatselijke tu- berculose-bestrijding en daarbij niet gelet wordt op eenig kerk genootschap of lidmaatschap van het „Groene Kruis". Ieder, die zich voor hulp aanmeldt, krijgt deze geheel gratis. Donderdag werd te Sluis kil voor den heer A. Waelput te Zuiddorpe aanbesteed het bou wen van een woonhuis en win kel met bakkerij aldaar. Ingeschreven werd als volgt Timmer- en ijzerwerk P. Ha- merlinck, Hoek f 2641 P. Mielen, Terneuzen f2500; C.Vermeulen, Sluiskil f 2260 H. van Luijk, Axel f2095; A. P. Butler, Axel f 1825- MetselwerkJ. Houg, Axel f3140; P. M. Oostdijk, Terneu zen f 2967S. P. van der Hooft, Sluiskil f2346. Zink- en loodwerkJ. Kool, Sluiskil f 190Alb. Mei, Axel f185. ElectriciteitH. Dullaert Zn., Sas van Gent f 129 ;J-H. Peeters, Axel f 103,75. Glas- en verfwerk J. Schenk, Sluiskil f 386. Bij de aanbesteding voor het aanbrengen van dijkverzwa ring van en voor rekening van het Calamiteus Waterschap Mar- garetha, Kleine Huissens en Een- drachtpolder, jl. Zaterdag te Zaam- slag gehouden, was de hoogste inschrijver M. Hoogesteger te Wemeldinge voor f69,726 en de laagste H. Boogaert, te Nieuw Namen voor f 53,350. De raming was f 67.793. De gunning is aan gehouden. Weinig belangstelling. De vorige week zou te Terneu zen een politieke vergadering wor den gehouden door de Vrijz. De mocratische partij, waarvoor als sprekers werden gemeld de h. h. mr. J. Adriaanse te Middelburg en het Tweede Kamerlid Kete laar te Amsterdam. Daar slechts 3 personen waren opgekomen, ging de vergadering niet door. Grenscontrole. Het is de laatste dagen her haaldelijk voorgekomen, dat Ne derlanders, niet voorzien van een bewijs .van Nederlandschap o" van een pas-avant voor hun rij wiel, aan de grens te Selzaete niet werden doorgelaten. Ten einde teleurstellingen te voorkomen, denke men aan deze grensformaliteiten. St. Jansteen. Naar we vernemen, heeft de Minister op verzoek van B en W van St. Jansteen, de steunverle ning aan de Vlasindustrie, welke op l April zou afloopen, verlengd tot 26 April a s. Ruw spel Tijdens een voetbalwedstrijd tussehen St. J«nste«n en Honte» nisse kwam Zondag jl. een der spelers zoodanig te vallen, dat hij met gebroken scheenbeen werd opgenomen. Het schijnt dat hij met zijn tegenstander tegelijk naar den bal trapte en daarbij door laatstgenoemde geraakt moet zijn. Op hetzelfde terrein te St. ansteen had drie weken geleden een dergelijk ongeval plaats met een andere speler uit dit elftal. Zooals bekend worden aldaar bekerwedstrijden gehouden. Beide ongevallen in aanmerking geno men, hebben deze echter geen gunstig verloop, afgezien nog, dat ook het elftal van Steen nu tame lijk gehandicapt is. Te Hoek werd aanbesteed de levering van: a. 39520 K.G. Chili, levering 20—30 April b. 9400 K.G. Am superc. 5800 K.G. zw. amm.d. 14200 K.G. kalksalpeter en e. 13760 K.G. Chili, levering 1530 Mei. Ingeschreven werd als volgt M. v. d. Gouwe te Terneuzen a. f 11, b. f5.25, d. f 10.13 (ge gund). De Ruijter en Co. te Axela. f 10 75 (gegund), c. f 10.30, d. f 10.20, e. f 10.80 (gegund). De MoorVlaeminck te Hulst: a. f 10.79, c. f 11, d. f 10.14, e. f 10.831/, Kooman a. f 10.94, b. f5.10 (gegund), c. f 10.25 (gegund), d. f 10.14, e. f 11. Hulshofa. f 10 93, d. f 10.22, e. f 11.08. W. Z. Vlaamschc Jaarbeurs. Men schrijft uit Breskens De Jaarbeurs, die dit jaar alhier van 2—13 Juli a.s. gehouden wordt, mag zich wel in de bij zondere belangstelling van de Zeeuwsch-Vlaamsche industrie verheugen. Was eenigen tijd ge leden al te voorzien, dat in de twee voor exposeeren bestemde gebouwen niet alle stands een plaats konden' krijgen en heeft het bestuur van Vreemdelingen verkeer toen reeds een derde gebouw bijgehuurd, thans komt het weer voor dezelfde moeilijk heid te staan. Bijna alle beschik bare standruimte, in totaal pl.m. 800 vierk. M. is verhuurd, zoodat het bestuur te beslissen krijgt den termijn van inzending der aanvragen om standruimte te sluiten, dan wel ten gerieve der exposanten nog een gebouw te huren. Naast de verschillende stands, die een volledig beeld zullen geven van wat Z.-Vlaanderen eco nomisch voor Nederland is, komt er ook een inzending van de Nederlandsche Jaarbeurs, een van de gemeente Breskens en van de Breskensche vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het be stuur heeft zich reeds in verbin ding gesteld met de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en zal de beschikking krijgen over reclame materiaal voor geheel Nederland, terwijl zeer waarschijnlijk ook de Nederland-film der A N.V.V. ver toond zal worden. Een gratis stand heeft de Mid- delburgsche Blindenvereeniging, die ook exposeeren zal, ontvangen Het bestuur heeft verder nog besloten ten tijde der jaarbeurs een winkelweek met daaraan ver bonden étalagewedstrijd te orga- niseeren en tracht in samenwer king met de vereeniging Floralia ook een gevel wedstrijd te houden wond Uitvoering tarwe wet. In het krjngbesluur Oost Z Vlaanderen, dat belast is met de uitvoering van de tarwe-wet in dit district, zijn benoemd de hee ren Langenhorst (voorzitter), P. Nijskens, Terhole, M. Puylaert, Zuiddorpe, A. Haak Zaamslag, en J. de Feijter Lzn., te Axel. Thans is ook definitief beslo ten tot inventariseering van den oogst 1930, waarmee over een paar weken begonnen zal worden Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Een nieuwe drinkenskroes [klaas). Inlichtingen J. Oosting. Sportnieuws. Voetbal. Axel—Slnoto 3—1. De laatste thuiswedstrijd, die onze stadgenooten voor de com petitie moesten spelen tegen Sinoto, is met een nederlaag der bezoekers geëindigd. Het spel stond niet op hoog peil en soms scheen het wel, of er geen gang in wilde komen. Buiten ver wachting was het eerste succes voor Sinoto, dat uit een door braak doelpuntte. Hoewel de Oranjemannen in het veld veel sterker waren, duurde het nog geruimen tijd voor ze den stand op 1 1 brachten. Kort daarop werd no. 2 in het Zierikzeesche net geschoten. Met 2 1 voor Axel ging de rust in. In de tweede helft waren onze stadgenooten bijna doorloopend in de meerderheid, doch doel punten bleven uit. Eindelijk werd een derde punt gemaakt en daar mede was de wedstrijd feitelijk beslist. Het Zierikzeesche doel kwam nog menigmaal in gevaar, o.a. bij een hard schot op de lat, doch verandering in den stand is er niet meer gekomen, zoodat Axel met 3 -1 won. Arronti. Rechtbank te Middelburg Iq de zitting van Vrijdag 10 April werden de volgende zaken behandeld F. L. L., 23 j electriciën te Selzaete (België) thans gedeti neerd, werd ien laste gelegd, dat hij in de tweede heltt van Febr. 1931 te Sluiskil heeft weg genomen 2 porceleinen stopcon tacten, een porceleinen roset, een zekering van 10 Ampère, een rol isolatieband en 6 rol letjes loodkabel, alles toebehoo- rende aan de Compagnie Neer- landaise de l'Azote te Sluiskil. Eisch 2 maanden gevangenis straf met aftrek van het voor arrest. Mr. A. Bolle verdedigde den verdachte en vroeg vrijspraak en btf eventueele veroordeeling een clemente straf. W. E K. K. GL, 26 j., chauf feur te Terneuzen was door den Kantonrechter aldaar veroor deeld tot 10 d. h. en intrekking van het rijbewijs voor een maand. Verdachte was in eersten aan leg ten laste gelegd, daf hij op 14 Januari 1931 te Terneuzen, langs het kanaalop zoodanigewijze en met zoodanige snelheid heeft gereden met een motorrijwiel, dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer werd in gevaar gebracht. De verdachte was tegen deze veroordeeling in hooger be roep gekomen. Eisch Bevestiging vonnis van den Kantonrechter. G. T. M. S24 j., landbou wer te Stoppeldijk, was door den Kantonrechter te Hulst vryge- spioken van de ten laste leg ging, als zoude hij op 8 Januari 1931 te Stoppeldijk, nabij de boerderij „Pauwhof" zich met een geweer in het jachtveld hebben bevonden. De Ambtenaar van het Open baar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch Bevestiging vonnis van den Kantonrechter. C. M. V., 32 j., arbeider te Koewacht, was door den Kan tonrechter t® Hulst vrijgespro ken van de tenlaste legging dat hij op 26 Januari 1931 te Koewacht heeft gereden met een rijwiel en toen geen gevolg heelt gegeven aan een bevel om Diet verder te rijden met zijn on verlicht rywiel. De Ambtenaar van het open baar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch vernietiging voanis van den Kantonrechter, f 15 b. s. f 15 d. b, H. P. M. C., 19 j., 8lagerskn. te Sluiskil veroordeeld tot f40 of 10 dagen hechtenis ter zake dat hij op 13 December jl. te Zaamslag met een auto heeft gereden langs de Terneuzensche straat op zoodanige wijze dat de veiligheid van het verkeer werd belemmerd of in gevaar ge bracht, terwijl daarbij door hem een wielrijder werd aangereden. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eischvrijspraak. Mr. Kuipers sloot zich hierbij aan. Te Zierikzee zijn door vergif tiging, door onverlaat(en) in den vorm van stukjes worst met vergif op verschillende deelen van deze gemeeDte neergewor pen, in den avond of nacht van Woensdag of Donderdag niet minder dan 25 honden en eenige katten gedood. Niettegenstaande streng onderzoek der politie is men de daders nog niet op het spoor. Zondagavond reed op den Rijksweg Meppel-Assen een auto, waarin 4 personen waren geze ten. Een auto reed hen achterop en passeerde. Op een gegeven oogenblik zagen verschillende personen eerstgenoemde auto slingeren, tusschen de rails van de tram geraken, waarna ten slotte de wagen in de Drontsche Hootdvaart terecht kwam. Eenige jongelui schoten te hulp. Eenige mannen sprougen in een boot en wisten door mid del van scheepshaken een gat in den bovenwand van den auto, die intusschen gezonken was, te makeD. Na verloop van eenigen tijd wisten zij de vier inzittenden te voorschijn te halen. De levensgeesten bleken reeds geweken. Gevecht met Inbrekers. Te Brussel hadden d® heer Carron, horlogefabrikant en juwe lier en zijn echtgenoote hun woning aan de Jacquemain-laan per auto verlaten, om den dag aan de zeekust door te bren gen. Toen zy te Brugge waren aangekomen, werden zij door een regenbui overvallen, waarna zij besloten naar huis terug te keeren. Toen de heer Carron omstreeks half vijf zijn huis binnentrad, bemerkte hij, dat de veiligheids sloten aan de deur van zijn appartement verbroken wareD. Tegelijkertijd zag bij twee „hee ren" in de gang staan, die blijk baar allesbehalve op bun gemak waren en poogden to vluchten. Een hunner sprong door een raam op het dak van e«n veran da, terwijl de ander naar boven snelde. De heer Carron achter volgde onmiddellijk den man, die naar boven was geloopeD, terwyl zijn vrouw naar buiten snelde en om hulp riep. Een politieagent kwam on middellijk toeloopen. Inmiddels was binnenshuis een gevecht aan den gang tusschen den juwe lier en den inbreker. Laatstge noemde had, toen bij zag, Jat hij achtervolgd werd, een re volver getrokken, die hij op den heer Carron richtte. Deze ech ter wist te voorkomen, dat de ander schootgreep den inbre ker vast en samen vielen zij van de trap. Beneden mengde aich de agent in het gevecht en slaagde erin den bandiet te arre- steeren. Inmiddels was de tweede man, die zich door het raam had wil len redden, in huis terugge keerd en had langs de trap de woning verlaten. Een chauffeur merkte echter wat er gaande was en zette met zijn auto den dief na, aldus de Tel. Toen deze de straat overstak, reed de chauffeur hem tegen den grond. De bandiet werd gewond, zoo dat hy kon worden gearresteerd. Beide mannen werden naar het hoofdbureau van politie ge bracht. Een derde bandiet was inmid* dels met een tasch, waarin zieh voor 450.000 francs aan horloges en juweelen bevonden, spoor* loos verdwenen, O

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2