Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. Ito. 2. Vrijdag 10 April 1931 Een afscheid. Rechtszaken. Landbouw. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede _Blad. (Slot.) Dhr. Van Houte kon slechts herhalen, wat hij vanmiddag tot dhr. D. zeide. De kinderen had den inderdaad spijt, dat hij heen gaat. Namens de collega's, die allen met hunne dames aanwezig zijn moet hij evenzeer dhr. D. dan ken voor de vele jaren van samenwerking in de meest aan gename verhouding en vol onder linge waardeering. Als blijk daarvan overhandigde spr. een geschenk, dat niemand meer dan dhr. D. kan passen, nl. een wan delstok met zilveren montuur Spr. hoopt, dat hij nog jaren zijn wandelingen met zijn „derde been" zal mogen maken en schonk hem den fraaien stok met een oprecht hart en de beste gevoelens van vriendschap. De heer G. Koevoets compli menteerde dhr. D. namens de afd. Axel van „Volksonderwijs", waarvan het bestuur aanwezig is Ook wij, zei spr., hebben ge meend aan deze huldiging te. moeten medewerken, waar ook wij zooveel aan u hebben te danken. Waren alle onderwijzers als u, er zouden zeker tal van chr. scholen niet zijn opgericht, omdat u het onderwijs ziet en hebt gegeven, zooals ieder dat maar wenschen kan. Spr. wenschte hem nog vele goede jaren toe en schonk hem als natuurvriend namens zijn veree- niging een prachtige bloemen mand. De plaatselijke Commissie van Toezicht op het onderwijs toonde eveneens hare belangstelling. Namens haar getuigde de heer J. C. Bom, dat zoo vaak de commissie de school bezocht, het in de klas van dhr. Dijkwel opvallend was hoe er orde was en aandacht, niet uit angst, maar uit genegenheid. Spr. gelooft.dat het dhr. D. gelukkig zal stem men, dit uit zijn mond te hooren, maar meer nog als hij hoort dat ook de kinderen dat zeggen en als vader van schoolgaande kin deren weet spr., dat dhr. D. tactisch, rechtvaardig en met liefde voor de kinderen op trad, ook als de kinderen straf verdienden. Spr. hoopt, dat hij nog lang aan zijn schooluren zal denken en zich met genoegen zal herinneren welk een groot deel van Axels burgerij zijn vor ming aan hem heeft te danken. Dhr. Pieterse zei namens het Ned. Onderw. Genootschap, dat dhr. D. zich altijd achtte te be- hooren tot de zgn. stille krach ten. Toch is hem dat niet geheel gelukt, want hij zat niet stil en kwam zijn naam niet voor in bladen en verslagen, toch ont gingen zijn adviezen en wenken niet aan de aandacht zijner col lega's. Bestuursfunctie's liet hij aan de jongeren, wat prachtig is, als deze laatsten op den steun der ouderen kannen rekenen. Spr. heeft dien steun dikwijls van dhr. Dijkwel genoten en is daarvoor dankbaar. Ook namens het Hoofdbestuurslid, dhr. De Zeeuw uit Veere, moet spr. dhr. D. groeten. En nu u in ruste gaat, zei spr., is het mij een persoonlijke behoefte hier te wenschen, dat die rust van langen duur zal zijn en het verheugt mij, dat u nog geen afscheid neemt van ons mooie neutrale Nederl. Onderwij zers Genootschap en roep ik U als voorzitter der afd. Axel en Hulst het|tot weerziens toe. De verschillende toespraken werden met een warm applaus begroet, als bewijs van instem ming met het gesprokene. De heer Dijkwel stond nu op van zijn zitplaats, en beant woordde de sprekers in welge kozen woorden. Hij dankte dan allereerst den heer Burgemeester en in hem het Dag. Bestuur der gemeente voor de hem toege voegde woorden. Een schrijver heeft ergens gezegd Lof van menschen maakt dronken. Maar spr. zei dat de lof, die hem hier wordt gebracht, hem niet naar het hoofd zal slaan, omdat hij er van overtuigd is, dat zijn werk evenmin als alle m'enschenwerk nog allerminst volmaakt is. Niet zelden heb ik een gevoel van onvoldaanheid gehad, als ik zag op de geringe resultaten, die ik soms op mijn werk had en meer malen heb ik me dan afgevraagd hoe zou ik het nu eens moeten aanleggen om meer vrucht van mijn werk te zien; een gevoel van onvoldaanheid dus, zooals iedereen dat wel eens kent en zooals ook wijlen onze dichter- predikant De Génestet dat voelde toen hij zich een schare dartele kinderen voor den geest roe pende, die ter catecisatie kwa men binnenstormen, van hen o.a zeide Piet, die zich strakjes in de les Een zondaar zal verklaren Trekt nu, zoo'n zondaar als hij is Zijn zusje bij de haren en dan daarop de verzuchting slaakte Hoe 'kwou jat Hij haar tegen [kwam Die kind'ren in zijn armen nam En vast wel anders leerde 1 Maar, zei spr., al was dan mijn werk niet zonder fouten toch deed het mij aangenaam aan te lezen in mijn ontslagbrief op welke wijze dat ontslag mij is verleend en waarvoor ik ter plaatse mijn dank reeds heb be tuigd. Spr. dankte voor de goede wenschen hier voor hem uitge sproken en wenschte den heeren wederkeerig hetzelfde toe. Den heet Inspecteur moet ik zoo vervolgde spr. vrien delijk dank betuigen voor de hartelijke woorden, waarmede u mij hebt toegesproken. Uwe be oordeeling over de wijze waarop ik mijn vak uitoefende doet mi innig goed. En dat u zich ver waardigde hier aanwezig te zijn, getuigt van medeleven met de onderwijzers, geeft mij voldoe ning en zal zeker ook door mijn collega's worden gewaardeerd. Wat betreft uw wensch, dat ik lang van mijn rust moge genie ten, dat hoop ik ook, want ik ben nog niet levensmoede. Ik wensch daarom wederkeerig, dat als u zich eenmaal uit uw ambt mocht terugtrekken, u eveneens nog vele jaren in het genot van die rust zal mogen leven. Den heer Van Houte zeg ik eveneens als mijn nu gewezen patroon dank voor zijn waar- deerende woorden. Toen ik op 1 Juni 1891 hier kwam als onder wijzer, trof ik daar aan den heer J. M. Verbruggen, bij wien ik zelf het a b c had geleerd. Van het toen aanwezige personeel is alleen spr. met nog een col lega, die elders verblijf houdt, in leven. Al de anderen zijn over leden. Spr. denkt terug aan de 18 jaren, die hij onder dhr. Van Houte stond en heeft hem steeds met genoegen gediend, terwijl spr. door zijn patroon meer als gelijke dan als ondergeschikte werd .behandeld. Ik heb steeds gehoopt, dat mijn loopbaan als onderwijzer onder u zou eindigen en die wensch is nu in vervul ling gekomen. Langen tijd was ik de jongste onder het perso neel nu was ik de oudste en draag ik die eer thans aan u over. Ook mijn collega's hier moet ik van harte danken voor de wijze, waarop zij met mij samen werkten, terwijl ik de nieuwe collega als mijn opvolger wel kom heet en hoop, dat hij even veel jaren aan het onderwijs verbonden zal zijn en dezelfde samenwerking moge ondervinden. Dan ook mijn dank voor het geschenk en ook ik hoop, dat het derde been, zooals Van Oldenbarnevelt zijn wandelstok noemde, mij nog jaren tot steun zal zijn op mijn wandelingen waarvoor ik nu ruimschoots tijc krijg. Dat het ieder in den kring waarin hij leeft, moge welgaan De nog jeugdige afdeeling van „Volksonderwijs" eveneens harte lijk dank voor de hulde, in 't bizonder ook voor het prachtige bloemstuk. Spr. hoopt dat de afdeeling nog lang werkzaam za blijven in het belang van het kind en de school. Spr. zeiik had bij mijn ontslagaanvrage niet anders gedacht, dan dat men mi met stille trom zou laten gaan Toen mij bleek, dat dit niet zoo was, dacht ik erover om te dan ken voor die eer, zij het dan met erkentelijkheid voor de goede gedachte, die daarbij tot uiting zou komen. Ik heb mij echter laten overreden en meende ook dat ik de ouders niet tegen het hoofd mocht stooten door mi aan hunne bedoelingen te ont trekken. Ik liet het mij dus wel gevallen. Gezien nu, op welk een lieve manier de kindertjes afscheid hebben genomen en zoovelen van hunne belangstelling hier blijk geven, moet ik eerlijk zeggen, dat ik blij ben, dat ik dat besluit genomen heb. Dank aan de Commissie van Toezicht. Het is spr. zeer aan genaam, dat zij zoo welwillend over zijn werk heeft willen oor- deelen, ondanks tekortkomingen Dubbel aangenaam is het hem uit den mond van dokter Bom te hooren getuigen "van mijn liefde voor de kinderen, omdat ik zijn kinders onder mijn leerlingen telde. Natuurlijk heeft men voor het eene kind meer sympathie dan voor het andere, en zoo was dit met Addie Bom in 't bizon der. Maar ik ondervond die sym pathie ook van haar, ofschoor ze wel eens ondeugend kon zijn en dan naar verdienste gestraft werd. Maar ze plaagde niet uit lust tot plagen, en zoo toont ze nog, hoewel jaren van school hare aanhankelijkheid door kleine dingen, die toch aangenaam aan doen bij den onderwijzer. Spr vraagt aan dr. Bom om haar zijn groeten te willen overbrengen en hoopt dat hij nog veel plezier van dit lieve kind zal mogen beleven. Getroffen door deze woorden drukte dhr. Bom dhr. Dijkwel de hand ter bevestiging van zijn belofte om aan dat verzoek te voldoen. Den heer Pieterse zei spr dat hij 30 jaren lid van het N.O G. is en die vereen, steeds met hart heeft gediend, omdat dat een vereeniging is, die meerma len gebleken heeft op de bres te staan, als de belangen van den onderwijzer gevaar loopen. Spr. hoopt, dat dhr Pieterse, wien het voorzitterschap der af deeling best is toevertrouwd, nog lang zijn krachten aan de vereen, zal kunnen wijden en bij mogelijke verhuizing de afd. lang zal gedenken. Ook mijn dank aan de Ouder commissie, namens welke dhr. Lenos mij vereerde. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Zoo ook hier. Op 1 Nov. i886 ben ik bij het onderwijs gekomen te Hoek, 4 jaar later te Strijen en een jaar later te Axel, waar nu, na 44 jaren de tijd van gaan is gekomen. Dan kend voor de gesproken woorden sluit ik daaraan wederkeerig mijn wenschen aan en dank ik ook van harte voor het prachtige ge schenk. Tevens nog voor de vriendelijke attentie om ook mijn kinderen in de gelegenheid te stellen dit afscheid bij te wonen, waaraan zij gaarne voldeden. Tenslotte wilde spr. ook niet nalaten de ouders der nog schoolgaande kinderen te dan- ten voor hunne aanwezigheid Velen hunner heeft spr. ook in zijn klas gehad. Hij vroeg hun excuus voor mogelijk gemaakte "outen, doch wilde hun vragen wees mild in uw oordeel en veroordeelt niet te spoedig. Kin deren zijn geneigd zich spoedig verongelijkt te zien. Spr. wees er daarom op, dat van sen on derwijzer, die zijn taak naar be hooren wil verrichten, gevraagd wordt Jobs geduld en Salomo's wijsheid. Alsnu was het nog Mejuffr, Abrahamse, die onder een geluk wensch een fraaie bloemenmand aanbood, als dank voor de be reidwilligheid waarmede dhr. D haat klas overnam tijdens de uren, waarin zij handwerkles gaf Dhr. Dijkwel dankte weder keerig, doch verklaarde, dat de uren, welke hij bij de kleule.tjes doorbracht, hem de prettigste waren, omdat ze hem steeds herinnerden aan de tijden, die hij zelf als een der kleinste leer lingen op school doorbracht. Dhr. Hamelink nam tot slot namens de Oudercommissie het woord. Hij gelooft, dat de jubilaris geen spijt van dezen avond za hebben, nu hij ziet, hoe zijn werk veelzijdige waardeering on dervond. Spr. dankte de autori teiten en verdere aanwezigen voor hun medewerking aan de hier gebrachte hulde. Dhr. Dijkwel dankte nogmaals allen, die hem dezen avond tot een onvergetelijke hebben ge maakt voor het overige deel van zijn leven. Hierna werden eenige versna peringen rondgediend en blee men onder bezichtiging van de geschenken nog eenigen tijd bij een, tot elk na een handdruk van den heer Dijkwel vertrok. Het was ook ons zeer aange naam deze indrukwekkende oogen blikken te mogen meemaken en alzoo in de gelegenheid te zijn daarvan uitvoerig verslag uit te brengen. We kunnen niet anders denken, dan daarmede de honder den oud-leerlingen, die zich den heer Dijkwel als hun onderwij zer op de openbare school nog mogen herinneren, een groot ge noegen te doen. Te meer daar onder hen ook velen zijn, die zich elders hebben gevestigd en wel licht hierin aanleiding vinden om door een klein bewijs van attentie hun sympathie te betuigen met de wijze waarop dit afscheid heeft plaats gehad. We gelooven de tolk van ouders en oud leerlingen te zijn, als ook wij daarvoor de ouder commissie dezerzijdsch een woord van lof en dank toebrengen. Arrond. Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zit ting van 1 April de volgende von nissen uitgesproken C. A, oud 40 jen E. J.v. A., oud 38 j., beiden arbeider te Wachtebeke, A. G. v. E„ oud 23 j F. H., oud 52 j., F. A. A oud 28 j., C. E. B., oud 30 j., arbei ders en C. D., oud 25 jland bouwer, allen te Moerbeke, A. d. Roud 59 j., winkelier te Kem- seke, F. A. Aoud 27 j., arbei der te Moerbeke, zijn allen we gens poging tot frauduleuzen uit voer van runderen veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hech tenis en verbeurdverklaring. De autobestuurder J. de L. te IJzendijke werd, naar men aan de M. Crt. meldt, door de Gent- sche rechtbank wegens fraudu leuzen invoer naar België ver- oordeeeld tot 4 maanden gevan genisstraf en 1026 frank boete of een maand gevangenisstraf. Faillissementen. De rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard C. A. Lind- hout, bakker en caféhouder, wo nende te Haamstede. G. den Dekker, koop man,wo nende te Hoedekenskerke. Kantongerecht te Terneazen. Strafzitting van 31 Maart 1931, Motor- en Rijwiel Reglement. A. L., Axel, f 5 of 3 d. h.J. J„ Axel, f5 of 3 d. h.A. d. K., Sluiskil, f 2 of 1 d. h.J. J. W., Zaamslag, t 10 of 5 d. h.J. d. 1Axel, f 5 of 2 d. b, Reglement op de wegen. R. d. M., Bouchaute, 110 of 5 d. h.A. L., Axel, f 8 of 1 d. h. Zitting van 7 April 1931. Veroordeeld wegens overtre ding i Zondagswet. R. G., Selzaete, f 3 of 1 d. h. Motor- en Rijwielreglement. P. S., Hoek, f 1 of 1 d. h A. D., Hoek, f 1 of 1 d. h.S. B., Axel, 12 of 1 d. h.; J. t, L, Axel, f 2 of 1 d. h.A. J. v. L Axel, f2 of 1 d. h. A C B., Sluiskil, f 6 of 3 d. b.J. d. E., Hoek, fl of 1 d. h. A. v. K., Zaamslag, f2 of 1 d. h.F J. v. K., Sluiskil, f0 50 of 1 d. b. Uitvoering Tarwewet. De gewestelijke tarweorgar.i- satie van Zeeland is als volgt samengesteld Iz. P. van der Weele, Colijnsplaat, voorzitter; C. P. Vogelaar, Krabbendijke, vice-voorzitterC. Franse, Kle- verskerkeW. L. Klompe, Tho- len A. E. Langenhorst, Hulst J. C. van Langeraad, Dreischor A. H. de Milliano, Waterland kerkje en Ir. J. Siebenga, Land- bouwhuis, Goes, secretaris. Onderlinge Veeverzekering. We ontvingen het jaarverslag over 1930 van de „Onderlinge Veeverzekeringsmaatschappij" in het voormalig 5e district van Zee land. Zooals bekend onderscheidt men twee afdeelingen, paarden en rundvee. Voor de paarden sloot de reke ning in ontvang en uitgaaf met f27630, w.o. aan premiën en bijdragen f 22 396. Er is voor onteigening en doode paarden uitgekeerd f 20338,75, verdeeld onder 69 deelgenooten. Het aantal deelgenooten be droeg op 31 Dec. jl 580 met 1445 verzekerde paarden, voor een waarde van f 558.650. De afdeeling rundvee had f 14818 06 in ontvang, waarvan op 1 Jan. 1930 f5623,35 in kas was, en aan premiën is ontvan gen f 7925 19. De uitgaven be liepen f 9175.47, waaronder f7720 aan uitkeeringen voor 32 stuks vee. Het aantal deelgenooten be droeg hier 344 met 880 runderen, terwaarde van f271.225. Onderlinge Verzekeringsmaat- schappy tegen Hagelschade in Zeeland. Aan het verslag over het 40e boekjaar is het volgende ont leend In het afgeloopen jaar was wederom schade aan de verze kerde gewassen te boekeö. De schade bedroeg 2267,46. Hierbjj waren betrokken 5 deel genooten, waarvan 1 teGraauw, 3 te Hulst en 1 te St. Jansteen. De schade strekte zich uit over: 1 gemet 100 roeden aard beien 4 gemet erwten 1 gemet 150 roeden duivenboonen 5ge met 150 roeden uien; 8 gemet vlas en 4 gemet zomerkoolzaad. Bij de schatting varieerde de schade van 6 pCt. tot 50 pCt. De Maatschappij telt thans 489 deelgenooten, die ruim 19155 gemet of 8535 H A. hebben ver zekerd. De verzekerde waarde bedroeg f 3,342,681,85. In de algemeene vergadering van 5 Mei 1930, had de ver kiezing plaats van 2 Bestuurs laden. Herkozen werd dhr. Al. de Deckere te Clinge en wegens overlijden van dhr. Alph. Staal te Graauw werd gekozen diens zoon, dhr. Alph. Staal te Graauw. De vereeniging opgericht in 1891 en begonnen zonder kapi taal, heeft aan hare deelgenooten reeds ruim 217000 (twee hon derd zeventien duizend gulden) voor schadevergoeding uitge keerd van 1891 tot 1930 214959.29, in '30, 2267.46, tot. 217226 75. Zjj bezit thans ruim 98900. De premiën bedragen voor ajuin, boekweit, karwei, kool zaad, maïs, vlas, mosterdzaad, blauwmaanzaad en lupinen ƒ0 45 per 100 aangegeven waarde. Kanariezaad, granen en peul vruchten 0.35 per 100 aan gegeven waarde. Aardappelen en wortelgewas sen ƒ0.25 per 100 aangegeven waarde. Spinazie, koolraapzaad, raap zaad, chicboreizaad, saliza&d en mangelwortelzaad 0 90 per iOO aangegeven waarde,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3