Henco 'Job?hekzacldmaken Gemengd Nieuws. of deze vragen wel behandeld konden worden in verband met de politieke zijde van het vraagstuk. Hij meende daarentegen, dat juist het algemeen Nederlandsch Ver bond "een goede gelegenheid biedt, dat menschen van verschil lende partijen, gedwongen door de nationale eenheidsgedachte rustig hun meening kunnen uit wisselen. Het streven moet niet gericht zijn op negatieve neutraliteit, maar wel naar eerlijke en royale samen werking, zooals die bestaat in het A. N. V. Langs dien weg kan worden bereikt, dat er den geheelen dag door uitzendingen plaats hebben waarnaar ieder en zonder aanstoot kan luisteren en daarnaast over den anderen zender uitzendingen waar bepaalde richtingen wat aan hebben. Op dien grond is o. a. „De Nederlandsche Radiostich ting tot stand gekomen, die gast vrijheid zoekt bij de bestaande omroeporganisaties. De heer Sneller, lid van het groepsbestuur, vroeg of het niet mogelijk zou zijn, dat de ge- meene belangen werden inge bracht in een algemeene vereeni- ging die 't algemeen programma verzorgde en dat daarnaast bij zondere vereenigingen hun eigen uitzendingen geven. Nadat verschillende sprekers nog het woord hadden gevoerd, vatte de voorzitter het bespro kene samen en concludeerde dat het dus het beste is om zich tot het hoofdbestuur te wenden met het verzoek, dat dit een poging doet om op radiogebied door sa menwerking tot grooter eenheid te komen en den wensch uit te drukken dat voor eiken Neder lander, waaronder te verstaan de Nederlanders buitenlands en stam verwanten, elke golf bereikbaar is, in het bijzonder de korte golf. Aldus werd besloten. Bloemprtys en tarwewet. Het Alg. Hbl. schrijft: Naar wij vernemen zijn er tus- schen de meelfabrieken bespre kingen gevoerd over de vast stel ling van den prijs van tarwebloem na het in werking treden der tar- wewet. Indien, zooals te verwachten is de geheele meel-industrie zal medegaan met hetgeen in begin sel overeengekomen werd, zal de prijs van tarwebloem voor ieder procent inlandsche tarwe dat in het meel moet worden verwerkt, worden verhoogd met 10 cent per 100 K.G. Indien bijvoorbeeld 25 pCt. in landsche tarwe dit is het wet telijk maximum zou moeten worden bijgevoegd (naar men weet is het mengingspercentage nog niet vastgesteld) zou de prijs met f2,50 per 100 K.Q. moeten wor den verhoogd. Op basis van den tegenwoor- digen geldenden prijs van f 10 a f 11 per 100 K.Q. zou dit een aanzienlijke verhooging kunnen zijn indien het bij te mengen quantum inlandsch een vierde of een vijfde van het totaal gaat uit maken. Het valt nog niette voor spellen of deze verhooging ook in den prijs van brood en meel- producten tot uitdrukking zal komen. 5 pet. Staatslecnlng 1918. Op 1 Juni a.s. zullen worden aflosbaar gesteld alle schuldbe kentenissen per 5 pCt. Staats- leening 1918 voor zoover deze niet reeds in de vorige jaren door uitloting ter aflossing zijn aange wezen. De 8 D. A. P. Zaterdag, Zondag en Maandag heeft de sociaal-democratische arbeiderspartij te Arnhem haar Paaschcongres gehouden. De Zaterdag ging heen met de openingsrede van den voorzitter, den heer Jan Oudegeest en een uitvoerige bespreking van het optreden van den linkervleuge in de partij. Het partijbestuur had een resolutie ingediend, waarin „het optreden van den linker vleugel in strijd met de resolutie van Nijmegen 1929" werd ge noemd. Bij eventueele nieuwe overtredingen „moet het Partij» bestuur onmiddellijk de maatre gelen nemen, in 't belang van de eenheid en de strijdkracht der martij noodig". De resolutie werd na lange besprekingen aangenomen met 838 tegen 493 stemmen en 204 stemmen blanco. Zondag hadden de besprekin gen plaats op het beleid van de partij-instanties. Hierbij werd o.a. van ver schillende zijden critiek uitge oefend op de kronieken van denri Polak in „Het Volk". Mevrouw Wibaut sprak afkeu ring uit over de wijze, waarop de heer Henri Polak over het vraagstuk van den vrouwenarbeid geschreven had. Ook het optre den van den heer Polak in de Eerste Kamer, toen hij sprak voor stopzetting der Zuiderzee werken, vond afkeuring bij de Kamerfractie. 's Middags kwam het belang rijkste agenda-punt, de militaire kwestie, aan de orde. Ir. Albarda lichtte het stand punt var. het partijbestuur toe en zei o.a. De nationale ontwapening ver zekert den vrede niet, maar draagt tot de algemeene ontwa pening bij, ook al door het geven van het voorbeeld. Het is niet waar, wat beweerd wordt, dat Nederland hierbij alleen staat. Hopelijk geeft Denemarken bin nenkort het goede voorbeeld. En ook de socialisten in Zwit serland, Zweden en Noorwegen deelen dit standpunt. Een ver blijdend verschijnsel is, dat de gedachte der nationale ontwa pening zelfs in de Belgische partij bezig is, baan te breken. Spreker handhaaft zijn woorden, dat voor een land als het onze nationale verdediging nationale zelfmoord is. Dat Nederland het initiatief tot een oorlog zou nemen, acht spr. uitgesloten. Maar we kunnen worden meegesleept in een oor log van anderen. 'Wat zal dan onze houding zijn Tegen het drijven naar een oorlog of tegen daden, die oor logsgevaar oproepen, acht spr. elk doelmatig middel geoorloofd, ook al valt het ver buiten de wettelijke grenzen. AXEL, 10 April 1931. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris alhier, de heer J. Fanoy, candidaat-notaris te Sluis. Ambachtsbelang. De vorige week werden alhier in tegenwoordigheid van het be stuur, onderwijzers en leerlingen van de avondvakteekenschool de diploma's uitgereikt. Daarvoor kwamen in aanmerking M. de Fouw, A. Rooze Cz. en A. But ler Mz., die behalve het diploma ook nog een stuk gereedschap ontvingen, als geschenk. De cursus is bezocht geworden door 29 leerlingen, verdeeld over 3 leerjaren. Feestavond V.Y. Axel. Ofschoon de officiëele datum van oprichting der Voetbalvereen. „Axel" 23Juni 1911 is, meende het bestuur toch reeds een aanvang te moeten maken met de herden king van dit feit en wel door het houden van een feestavond voor leden en donateurs en verdere genoodigden op jl. Dinsdagavond. Dat dit door het publiek ten zeerste op prijs werd gesteld, be wees wel de stampvolle boven zaal van het hotel 's Lands Wel varen van de Wed. G. Gilijamse. Omgeven door zijn mede-be stuursleden en in den loop der jaren veroverde overwinnings- tropheeën, sprak de voorzitter op het fraai versierde tooneel de feest rede uit waarin hij verschillende gedenkwaardigheden uit het bijna 20-jarige voetbaltijdperk de revue liet passeeren. Van het kleine kleuterclubje is thans opgegroeic de krachtige, nog steeds in bloei toenemende voetbalvereen. „Axel" Herinnerd werd aan het opbou wende werk van dokter P. A. Jens en wijlen den heer J. Cor nelisse, die veel voor de ont wikkeling van het Axelsche voet bal hebben gedaan. Woorden van dank en hulde werden ook ge bracht aan dhr. A. Riemens een der oprichten, die de club trouw is gebleven in lief en leed en thans nog deel uitmaakt van het bestuur. Namens de V. V. „Terneuzen" werd het woord gevoerd door den voorzitter, den heer L. Schalk, die hulde bracht aan de jubi- eerende vereeniging en het kra nige le elftal, dat reeds in het eerste jaar in den K.N.V B. zulke mooie resultaten wist te behalen. Namens zijn vereeniging bood spr. een prachtige bloemenmand aan De heer D. Marijs, voorzitter van de korfbalvereen. „Rapide", complimenteerde de V. V. „Axel" met haar 20-jarige jubileum en hoopte en vertrouwde, dat op den ingeslagen weg van sportieve samenwerking en wederzijdsche genegenheid zal worden voortge gaan. „Concordia" was vertegenwoor digd door haar voorzitter, den heer A. Pieterse, die „Axel" ge luk wenschte met haar 20-jarig bestaan en herinnerde aan de sportfeestjes, enz. die reeds door de voetbalvereen. waren gehou den en waarbij zijn vereeniging steeds voor muzikale opluistering zorg droeg wanneer die werd ge vraagd. Spr. twijfelde er niet aan of Concordia zal ook in de toe komst gaarne mede werken aan feestelijkheden der Oranjeman nen en wenschte de vereen.'ver der een gestadigen bloei toe. Telegrafische en schriftelijke gelukwenschen waren o.a. inge komen van den Kon. Ned. V. B., den Z. V. Bhet eere-lid, dhr. M. P. Ortelee te Amsterdam en verschillende zustervereenigingen. Nadat de voorzitter hiervan mededeeling had gedaan, werd met de afwerking van het feest programma begonnen. Allereerst werd opgevoerd „Het schrijfmachinejuffie" een lustige familiegeschiedenis in 3 bedrij ven, die vlot van stapel liep. Daarna volgde een klucht, ge titeld „Rustige luidjes", waarbij menigmaal de lachspieren in be weging kwamen. Het applaus na afloop was wel een sprekend bewijs, dat de stukjes in den smaak vielen. Tot Slot volgde het neusje van den zalm „Twintig jaar Oranje- zwart-glorie", een groot ensemble- sportnummer met zang en decla matie, speciaal voor dezen feest avond door den voorzitter ge schreven in dichtmaat, die daar mede weer een knap stuk werk geleverd heeft. Het stuk werd door 7 dames en 4 heeren onbe rispelijk uitgevoerd en oogstte enormen bijvaliedereen was er enthousiast over Het was een schitterend slot van dezen in alle onderdeden welgeslaagden feestavond, waarop de organisators zeker met groote voldoening kunnen terugzien en waarvan alle aanwezigen onge twijfeld volop hebben genoten. Tenslotte zij nog gemeld, dat hetzelfde feestprogramma ook Maandagavond is uitgevoerd tegen betaling van entrée voor het publiek. De Junior-afdeeling der voetbalvereeniging had hier bij gratis toegang. In een vergadering van de anti-rev. kiesvereeniging alhier is de candidatenlijst voor de aanst. gemeenteraadsverkiezing aange vuld met de volgende heeren 8 L. P. Bakker, 9 J. Wi Bakker en 10 R. C. Boeije. Dezer dagen slaagde te 's Gravenhage voor het examen koorleider, uitgaande van den Bond van Chr. Zangvereenigingen in Nederland, o.a. de heer P Brakman, directeur van de Chr Zangvereen. „Asaf", alhier. Bij Kon. besluit van 18 Maart is de bronzen eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend aan T. M. de Smaele, arbeider in dienst van den beer F. A. van Acker, land bouwer te Zwartenhoek (gem. Westdorpe.) Te Middelburg is door den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland aanbesteed het verbete ren van een gedeelte van den Rijksweg Axel-Kijkuit met bijko mende werken Raming f 57.000. Ingeschreven werd het hoogst door J. de Bree Fzn, Terneuzen, 59.640de laagste was Jos. de Vtaagd, Hontenisse, f 49,447. Zaamslag. Dinsdag werd alhier door het <antoor van W. A. den Bog ende te Axel, ten verzoeke van de erven van mej. G. Bakker, in het openbaar verkocht een huis en erf, groot 2 A. 56 c.A. Kooper werd P. M. Geelhoedt te Zaamslag voor f 2650. Maandagmiddag had aan de Blikstraat een ernstig motor ongeval plaats. Zeker T. W. van Zaamslag kwam met een duorij der uit de richting Sas van Gent gereden en had vermoedelijk te veel snelheid om de bocht te ne men, zoodat hij omsloeg en met lichte hersenschudding werd op genomen. Hij was bovendien bloedend verwond in het gelaat. De duo-passagier kwam er goed af en kon alzoo hulp inroepen, waarna de patient naar het zieken huis werd vervoerd, waar men zijn toestand ernstig inzag. Hij is thans goed vooruitgaande. Voor het practijk-diploma Fransche handelscorrespondentie, slaagde te Zwolle o. a. mej. L. Oole te Sas van Gent. Te Sluiskil werd Zondag ochtend de vroegmis ernstig ge stoord, doordat een kerkganger, de heer A. O., die zich opwel gevoelde en deswege vertrok, in het kerkportaal ineen zakte en spoedig daarop den geest gaf. Koewacht. Onder begunstiging van prach tig weder werd Dinsdag alhier de jaarlijksche veemarkt gehouden. De uitslag van de keuringscom missie voor de aangevoerde die ren was als volgt Voor het beste werkpaard (ruin) van 3 tot 6 jaar oud, le prijs E. Poppe te Moerbeke2e pr. Vic tor ljsebaert. Voor de beste merrie van 3 tot 6 jaar oud, le prijs V. Poppe, 2e prijs Em. Suij. Voor het schoonste veulen F. Kips. Voor de schoonste baatgeven- de koe: le prijs Ed. Vercauteren, 2e prijs Em. Suij. Voor de schoonste vier of twee- tandsche vaars: le prijs C. Cat- toir te Overslag, 2e prijs Chr. Steenaert. Voor den vetsten os: le en 2e prijs H. Bonte. Voor de vetste vaars: le prijs E. Dierick, 2e prijs A. Dierick. Voor het grootste aantal hoorn vee, niet beneden de 5 stuks: le prijs A. Dierick2e prijs C. Steenaert. Voor het grootste aantal var kens boven de 10 stuks: le pr. A. lngels, 2e prijs Jac. Meij te Zuiddorpe. Voor de schoonste geit: le pr A. Rombaut, 2e prijs Cam. Bonne. Voor het schoonste konijn (ram) le prijs Th. Adam, 2e prijs H. Meij te Zuiddorpe. Voor het schoonste konijn(voed- ster) le prijs H. Meij te Zuid dorpe, 2e prijs L. Apers. De prijswinr.eis achter wier naam geen plaatsnaam is vermeld wonen te Koewacht. Arbeidswetten. Vanwaar de wind waait weten we niet, maar van hooger hand is er de aandacht op gevestigd, als zoude in Zeeland de controle op de uitvoering der arbeidswet ten niet scherp genoeg zijn. Hier ter plaatse hebben we daar geen last van en is o. i. het toezicht van de politie wel voldoende. Enfin, werkgevers, weest op uw hoede en zorgt, dat de toe passing niet te soepel zij, anders is het land in gevaar. Im Westen nichts neuesl Op 24 April a.s. zal in Zeeuwsch-Vlaanderen een groote oefening van het Landstorm korps Motordienst met medewerking van de Luchtvaartafdeeling uit Soes- terberg en vaartuigendienst wor den gehouden. De oefening staat onder leiding van den len luite nant Persant Snoep. wan het water1 voor* de wa/ch, ww aHeen Jienkél's Wüsche?t Bleek-óocla Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft Maart 1931. Brieven Buitenland. Mme Diez Martinez Grovanna, Lens Pas de Calais France. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Predikbeurten te Axel. Zondag 12 April 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/i ure Ds. Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Nam.2 Ds. J. S. Post. Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk. Auto's te water. Zondagmorgen ii op den hoo- gen dijk tusschen Schipluiden en Masalaud een personenauto, be- •tuurd doer den heer V. uit Rot terdam. in da sloot langs den weg gereden. Bet voertuig sloeg over deu kop en verdween ge heel onder water. De beide in zittenden, de heer en mevrouw V., zijn met moeite gered ge worden. Zjj kwamen met den schrik en een nat pak vrij. De beschadigde auto is met behulp van een kraanwagen gelicht. Te Utrecht is een auto, die met dria inzittenden uit de richting Kromme Ryn kwam door te ver uitwijken in het wa ter van den Leidschen Rijn ge reden. De wagen werd bestuurd door een suikerfabrikant uit Utrecht, die 2 bedienden, een 14-jarigen en een 16-jarigen joogen bij zich had. Vooral door de kranige hulp van een lid van de Reddingsbri gade, die gekleed te water sprong, konden de drie drenkelingen uit hun hachelijke positie bevrijd worden en behouden op het droge worden gebracht. Te Amsterdam is aange houden een 35-jarige correspon dent, die ervan wordt verdacht, een aantal postwissels tot een bedrag van 1532 31 te hebben gestolen, ten nadeele van een firma gevestigd aan den Nieuwen Dijk, aldaar. Verdachte had de postwissels van een valsche handteekening voorzien. Woensdagnacht ontstond brand in de woning van D. Stok vis te Hengelo. De brand werd door de bewoners zeli ontdekt. Het bleek, dat het vuur in de keuken zoodanig woedde, dat aan blusschen niet te denken viel. In de R. K. pastorie te Leimuiden, welke reeds eerder genoemd is in verband met de inbraak, waarvan de dader ech ter kon worden gearresteerd, is in den nacht van Zaterdag op Zondag opnieuw ingebroken. Door opschuiven van een raam heeft men zich tot de pastorie toegang weten te verschaffen. Eon onderzoek bracht aan het licht, dat een bedrag van onge veer f 100 aan huishoudgeld wa» ontvreemd, 4,V,. Eenig Imp. E. Oitcrmann 4 Co'» Fabrltite: Henke! 4 Cie. A. C. lijmde! My., Amsterdam DiisstldcH

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2