Wat een Prachtbanden! PUUOL en dat tijdens de schoonmaak Landbouw. Gemengd Nieuws. d«t h\j dirtst daw?p iti«rl» te Moentilan ondergebracht, waar zij blijven tot definitief besloten is of de streken geheel en voor goed moeten worden ontruimd, hetgeen groote extra-kosten met zich zal medebrengen. De lava beweegt zich in de richting van de Kali Saat, een zijtak van den Blongkeng. De lava vordert per dag dertig meter. Den geheelen Zondagnacht wer den Magelang en Moentilan hel verlicht. De prop was goed zichtbaar, waarbij de uitvloeiende lava stroom vurige strepen op den bergwand trok. De bedding van de Batang is vier meter opgehoogd, zoodat het waarschijnlijk is dat bij een volgende bandjir de groote weg zal worden overstroomd. AXEL, 27 Maart 1931. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der Anti-Revolutio naire kiesvereeniging werden als candidaat gesteld voor den ge meenteraad 1. J. M. Oggel (aftr.) 2. F. Dieleman (.aftr.); 3. J. de Feijter (aftr.)4. A. P. de Ruijter 5. C. van Kampen6. C. de Putter; 7. J. J. de Feijter. Niet uitgesloten is, dat de lijst nog met 3 candidaten zal wor den aangevuld. De heer A. P. de Ruijter heeft nog geen beslissing genomen inzake aanneming zijner candidaatstelling, doch wenschte dit nog in beraad te houden. Festival. Het door de V.V.V. te organi- seeren festival ter gelegenheid der viering van haar 5-jarig be staan zal gehouden worden op Donderdag 14 Mei (Hemelvaarts dag). Verschillende vereenigingen gaven zich reeds voor deelname op. De inschrijvingen sluiten op 1 April a.s. Gezien de tijdsom standigheden, zullen in afwijking van vorige festivals geen intee- kenlijsten bij particulieren wor den gepresenteerd, maar iedereen kan zijn medewerking verleenen door een of meerdere loten te koopen a 10 cent per stuk. Door de winkeliers vooral wordt daar voor belangrijk steun gegeven Er gaven zich een 25-tal winke liers op om bij aankoop van iedere f 2 gratis een lot te geven van deze V.V.V. loterij. Ook an dere neringdoenden zegden finan- tieelen steun toe. Voor een en ander zie men de advertentie in dit blad. En dit alléén door ze 's avonds in te wrijven met Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De aanst. wereldcrisis. Daartoe genoodigd door een commissie trad gisterenavond al hier in de Geref. kerk op de heer dr. M. H. A. van der Valk, geref. pred. te Hilligersberg. Na een pakkende inleiding van den heer S. van Ham, nam dr. Van der Valk het woord en wees met enkele woorden op de cri sis, waarin we leven, aantoo- nend, dat aan de hand van het Bijbelwoord (Matth, 24) deze slechts het begin is van hetgeen te wachten staat. Alzoo kwam spr. tot zijn onderwerp de aanst. wereldcrisis, gezien in het tee- ken der tijden. Spr. herinnerde aan zijn reis in Palestina en in verscheidene andere landen. Overal is en wordt eeuwen door met energie gewerkt met hand en verstand tal van uitvindingen, waarvan men verstomd staat, zijn daarvan het gevolg. Maar er is tweeërlei energie die van den arbeid en die van het genot. En nu zit dóórin het verschil tusschen nu en vroeger, dat eertijds werd gewerkt om te sparen, doch nü werkt men om zooveel mogelijk te profiteeren van het genot, dat den mensch wordt geboden. Met voorbeelden toont spr. aan de beteekenis dier crisis, Er is nimmer een zóó ernstige tijd geweest als tegen woordig, xegt spr. Slechts 100 jaren geleden was er ook een crisis, als gevolg van den oorlog en vroeg menwaar is eten, waar is geld De productie is sedert met 25 pet. gestegen en de bevolking met 10 pet. toege nomen, zoodat men nu met voed sel, geld en weelde is overladen. Wereldconferentie's worden ge houden, maar Rusland en Tur kije .blijven thuis om straks den oorlog te ontketenen, die de wereld ten verderve zal leiden, zooals Jezus het voorspeld heeft. Het vervolg zijner rede wijdde spr. aan het geestelijk belang, dat we hebben bij het naderen dier tijden en stond dan stil bij verval van het Christendom. Dagelijks zijn daar duizenden afvalligen, die God en den Bijbel miskennen, verwerpen en be strijden en met cijfers en feiten toont spr. aan het geringe kerk bezoek in de steden vooral, en de verregaande zedeloosheid, die er het gevolg van is. De wereld wacht op een groot man. Welnu, zegt spr., hij zal komen de anti-christ, door Pau- lus genoemd de mensch der zonde. Ook spr. typeert dien mensch en schildert in felle kleu ren de omstandigheden, waarin dan het menschdom zal leven hoe dan vervolgd en gehaat zal worden hij, die zijn Christus nog durft belijden en hoe de anti christ zijn macht zal uitbreiden over de geheele wereld, tot.... Jezus komt en dan Matth. 24 46 geeft het antwoord. De gevierde spr. luisterde zijn rede op met vele ontstellende feiten, met als gevolg daarvan een onverdeelde aandacht door het talrijk opgekomen gehoor. Dr. van der Valk zeide daardoor dermate getroffen te zijn, dat hij Axel niet vergeten zal. We ver moeden, dat de luisteraars zullen gedacht hebbentot weerziens dan. Eierenproductie. Eierenproductie is natuurlijk het doel van kippen houden. Welnu, Dinsdagavond hebben we hier kunnen zien, dat het om eieren te rapen, maar niet vol doende is om een hok te tim meren en daarin eenige kippen te plaatsen, die men nu en dan wat graan geeft er. een mandje met stroo, waar dan de verwachte eieren in gelegd worden. Een mooie film van het mach tige bedrijf, dat onder den naam van P. Sluis Pluimvee- en Vogel- voederfabrieken te Weesperkars- pel is gevestigd, werd hier voor een goed bezette zaal vertoond. Maar meer nog dan de prentjes, was o.i. van belang, de keurige uiteenzetting van den heer Van der Staal, waaraan dan natuur lijk de in beeld gebrachte resul taten aanpasten. Op overtuigende wijze werd te zien gegeven, dat door deze fa brieken niets wordt nagelaten om hare voeders voor pluimvee en vogels van de meest prima kwa liteit te doen zijn. Niet alleen dat er gezorgd wordt voor steeds ver- schen voorraad, maar ook het be vorderen der grootst mogelijke zuiverheid ervan is een eisch, waaraan met punctueele nauw keurigheid wordt voldaan en dat spreekt alleen al boekdeelen, voor al wat betreft het samenstellen der opfok- en ochtendvoeders. Wat te zien werd gegeven van het geheele proces, dat in deze fabrieken wordt toegepast, om daadwerkelijk aan de pluimvee houders «waar voor hun geld te geven", overtreft de verwachting. Wat een grootschheid van inrich ting, van gebouwen, machines, enz. en bovendien wat doet deze firma een moeite, om de opbreng sten van het pluimveehoudersbe- drijf zoo rendabel mogelijk te ma ken, waarbij wij ook in het bij zonder denken aan haar gratis dienst van adviseeren door hare deskundigen in alles wat met hel pluimveehoudersbedrijf te maken heeft. Zoo vernamen we, dat ieder die een zieke kip heeft, of last ondervindt met zijn kippen,slechts heeft te schrijven aan genoemd adres en men krijgt inlichtingen of raad. Ter loops zij gezegd, dat men zich daartoe ook kan wenden lot de Firma Oggel, al hier, die de vertegenwoordiging heeft in deze streek voor Sluis' vogelvoeders. De vertoonde film, die met de daarbij gegeven toelichting is be doeld als een onderwijsavond voor de pluimveehouders, bestaat uit 5 deelen, waarvan de beide eerste gewijd zijn aan een bezoek bij een kipperhouder, die daarna op zijn beurt de groote fabrieksge bouwen en opslagplaatsen, als mede het proefstation en de be handeling der door de firma Sluis' in den handel gebrachte artikelen gaat bezichtigen. Het derde deel geeft ons een kijkje in de Vischmeelfabriek, ter wijl de 4e en 5e acte midden in de practijk staan, en waarvan de 4e acte het fokkersbedrijf te zien geeft en de 5e acte de meest voorkomende ziekten behandelt, als pullorum, diphterie en pok ken. Tijdens en tusschen de ver schillende acten doorliep de cau seur de geheele pluimveehouderij en wees hij vooral op de drie grondbeginselen voor den nut- pluimveehouderte zorgen voor goeg materiaal (kippen van gun stig bekenden stam), een goede huisvesting en een oordeelkun dige voeding, terwijl daarnaast ook aan de boekhouding de noo- dige aandacht werd geschonken. Ofschoon de demonstratie wel wat lang duurde, bleven toch de meesten met aandacht luisteren en kijken, zoodat men kan zeggen, dat men van 7 tot bijna !1 uur les kreeg in kippen houden en fokken. En om het niet te ver geten werd nog een fraai geillustr. boekje van het verhandelde ca deau gegeven. Het was een leer zame avond. Geldleening, De firma Ls. van Waesberghe- Janssens te Hulst sloot met de gemeente Axel een obligatie- leening groot f30,000, aan eene rente van 4 pet. Wogsverbeterlng. Zaterdag is alhier een verga dering gehouden van polderbe sturen, voor zoover deze belang hebben bij de verbetering van den weg naar Roode Sluis. Daar dit werk van het prov. wegenplan was afgevoerd, werd in overweging gegeven om het gedeelte van af de Moerspuistraat tot de Belgische grens op kosten van de polders te bekeien. Na bespreking aangaande kosten, enz. werd besloten een begrooting te doen maken en daarna subsidie te vragen van de ingelanden, waarover dan eerstdaags beslist kan worden. Het zal van deze besluiten afhangen, of er dan definitief verbetering zal komen. Modeshow. Dat was voor Zeeuwsch-Vlaan- deren nog iets nieuwseen mo deshow met mannequins en we vernamen, dat zij, die eldtrseen dergelijke show bijwoonden vol lof waren over hetgeen het ma gazijn „De Duif" uit Axel in Terneuzen te aanschouwen gaf. Tusschen haakjes stellen Axel aars de vraag is 't niet treurig, dat onze gemeente geen zaal ook voor dergelijke dingen beschik baar heeft Het wordt tijd dat daaraan gewerkt wordt. Maar ter zake. Aan de uit- noodigingen tot bezichtiging van de show was door een groot aan tal dames uit Axel en omgeving gehoor gegeven. Bovendien was de toegang voor ieder vrij en geen wonder, dat men nieuwsgierig was of er de laatste snufjes op het gebied der mode te bewon deren waren. We kunnen direct zeggen, dat men in die verwachting niet is teleurgesteld. De nieuwste Parijsche en Weensche modellen werden door een drietal mannequins op be vallige wijze tentoongesteld. Een ruime keuze complets, japonnen, mantels, tennispakjes, strandpakjes, avondtoiletten, kort om alles wat op het gebied van damesconfectie te bedenken valt, werd in letterlijken zin onder het oog gebracht. Een aangename afwisseling gaf de muziek, terwijl in de pauze ververschingen werden rondge diend. Het was lang niet ge» makkelijk on) uil d? pl-tn» 150 om den voorrang strijdende mo dellen een keus te doen, wat evenwel niet wegnam, dat vele dames na afloop den lust niet konden weerstaan, om één dier aantrekkelijke toiletjes in haar bezit te krijgen. We vernemen, dat deze onder neming van de Firma Visser Koole goed succes heeft opge leverd, zoodat de dames van Axel en omstreken wel meermalen in de gelegenheid zullen worden ge steld, om een dergelijken gezel- ligen middag door te brengen. Zaamslag. In het café van den heer H. P. Lensen werd Dinsdag ten overstaan van Notaris van der Veen te Terneuzen publiek ver kocht I. Een woonhuis en erf, waarin café, buurt Other.e, groot 73 c.A., voor f1100. Koopers werden gebrs. Wauters te Hulst. II. Een erf en tuin, groot 7 A 70 c.A., gelegen in de Marga- rethapolder, eigendom van de erven de Vos, voor f 200. Kooper werd C. van Fraeijen- hove Pz. te Zaamslag. Tot gemeente-ontvanger al hier is benoemd de heer J. C. Eijke. Te Graauw heeft men zich genoodzaakt gezien om tot ont binding der fanfare „Nooit Ge dacht" over te gaan. Benoemd tot pastoor te Zuiddorpe de Zeer Eerw. heer G. F. J. Koningstot kapelaan te Koewacht de Weleerw. heer F. Smit, priester van het semi narie Hoeven. De booten op de Schelde hebben deze week weer ean beetje met de mist gesukkeld. Maan dagavond om 8 uur liep de prov. boot van Hoedekenskerke bij Ter Neuzen omhoog, zoodat de pas sagiers met een sleepboot aan wal werden gebracht. Dinsdagavond kon op dit traject de laatste dienst ook niet door gaan en kwam eerst Woensdag middag thuis. De eerste boot uit Vlissingen arriveerde eerstom 11 uur. Het veiligst is dus maar reizen via Walsoorden. Geen bnrg over de Schelde. Blijkens de Memorie van Ant woord op het Voorlcopig Ver slag der Tweede Kamer over de begrooting van het Wegenfonds 1931 ligt het niet in het voor nemen over te gaan tot den bouw van een brug over de Schelde. Predikbeurten te Axel. Zondag 29 Maart 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. Kok. Nam. 2 Leeskerk. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. d* z. L. M. We ontvingen een kort verslag van de hoofdbestuursvergadering van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij, op 16 Maart j.l., waaraan we het volgende ont- leenen Medegedeeld werd, dat de heer D. J Dees wegens familieom standigheden ontslag heeft ge nomen als hoofdbestuurslid en als voorzitter van den kring Axel. De secretaris ir. Siebenga is op audiëntie geweest bij den Minister en heeft verschillende belangen besproken. Van de h.h. A. H. Dekker te Zaamslag en J. de Putter te Axel waren voorstellen ingekomen tot wijziging van het keuringsregle ment, die in onderzoek zijn. Besloten is om weder binder- twine en benzine voor de leden «in te koopen. Steun aan de suikerbietenteelt. Door de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen is een adres verzon den aan de Tweede Kamer, waarin, gelet op de uitingen in de kringen en organisaties van landbouwers, zoowel in het ge bied der Kamer, alsook uit andere streken van ons land de vrees wordt uitgesproken dat, zelfs ook na de wijzigingen, die door den Minister van Binnenlandsche za ken en Landbouw in zijn ont werp zijn aangebracht, de ten behoeve der suikerbietencultuur voorgestelde steun niet vol doende zal zijn, om de land bouwers in het algemeen tot het zaaien van suikerbieten te doen overgaan. Het wetsontwerp zal alsdan zijn doel missen. Op grond van het zeer omvangrijk belang, dat de teelt van suikerbieten voor Zeeuwsch-Vlaar.deren heeft, in details reeds uiteengezet in haar adres dd. 10 Januari II verzoekt de Kamer de van ver schillende zijden gerezen bezwa ren wel te willen overwegen en te willen medewerken dat de steunregeling nog dermate zal worden verbeterd, dat ook met grond mag verwacht worden, dat zij tot practische uitvoering zal kunnen komen. Woensdagnamiddag heeft een felle uitslaande brand gewoed in het perceel Lian van Meer- dervoort 324, waarin gevestigd is het restaurant Lanen. Dank zjj het krachtig optreden der brandweer, was het vuur in on gelooflijk korten tijd gebluscht. Voorbijgangers zagen plotse ling vlammen uitslaan uit de voor kamer van de bovenverdieping, terwijl ODgeveer tegelijkertijd de pensiongasten van de eerste ver dieping den brand opmerkten. De verdieping, waar de brand heeft gewoed, werd bewoond door den heer en mevr. Lanen zelf, de eerste verdieping door pensiongasten, een Indische fa milie met een baby. Onmiddel lijk na het eerste alarm werd door den vader de baby by wel willende buren aan de overzijde van de Lran van Meerdervoort in veiligheid gebracht. Ook een tamilie, die bet naastgelegen per ceel bewoonde, ontruimde, op het dreigend aanzien van den brand baar huis. Als vaststaand kan worden aan genomen, dat een hond, die, toen het dienstmeisje naar beneden ging in de huiskamer speelde, den brand beeft veroorzaakt. Vermoedelijk heeft het dier het kleed van den divan met een gasradiator in aanraking ge bracht, waarby het kleed vlam vatte. Toen het dienstmeisje nauwe lijks 7 minuten beneden was, sloegen de vlammen reeds naar buiten. Te Enschede heeft Vrij dagnacht door onbekende oor zaak, een felle uitslaande brand gewoed in de zaak van elec- trische artikelen van K. en een opslagplaats van de textielfabriek der fa. B. waren gevestigd. In de opslagplaats bevond zich een groot* hoeveelheid chemicaliën. De heer K. werd door het vuur verrast en kon zich met moeite langs de dakgoot in veiligheid stellen. De brandweer had groote moeite de belendende perceelen te behouden. Het groote pand is geheel uitgebrand. Op d* schietbaan van de Burgerwacht te Rotterdam, heeft een van de leden, de heer V., een &chot in hat linkerbeen ge kregen. Hy is niet ernstig ge wond. Op het traject Erfurt Oera (D.) is in de nabijheid van Erfurt in een trein aan de nood rem getrokken, zoodat de trein aanstonds stopte. Toen een con ducteur zich naar de betrokken wagon begaf om zich op ds hoogte stellen, ward hjj door een paaseerenden D.-frein ge grepen en zoo zwaar gewond, dt

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2